PDA

Zobacz pełną wersję : jakie ogrzewanie?



nahiba
04-04-2005, 21:57
Witam
Czy moglibyście podzielić się swoją wiedzą nt. jakie wybrać ogrzewanie (węglowe/olejowe)? Chodzi mi o koszty eksploatacji.

niezły
04-04-2005, 22:23
Pamiętaj że luksus kosztuje im mniej pracy własnej przy obsłudze kotłowni tym koszty eksploatacji są większe

zolw
05-04-2005, 07:09
Czy po ostanich propozycjach naszych ustwodawców dotyczacych wyrówania akcyzy na olej opałowy i napędowy powienienś mieć wątpliwosci?

aleksik
07-04-2005, 13:41
Wiadomym nie od niedawna, że tańszy węgiel w exploatacji.
Nie rozumiem tematu. :cry:

niciacia
07-04-2005, 13:52
Wiadomym nie od niedawna, że tańszy węgiel w exploatacji.
Nie rozumiem tematu. :cry:
Dokładnie, to tak jakby pytać: taniej kupię malucha czy lexusa ? :) :wink:

zibi2
07-04-2005, 14:06
Wiadomym nie od niedawna, że tańszy węgiel w exploatacji.
Nie rozumiem tematu. :cry:

Jeśli pracujesz nie w budżetówce, to do węgla musisz zatrudnić palacza. Wtedy nie wychodzi już najtaniej.

Co do kosztów - chyba najlepiej się nastawić że w dalszej perspektywie wszystko będzie pieruńsko drogie. (Na węgiel już planują podatek ekologiczny) i myśleć raczej w kategoriach uciekających kW niż dzisiejszych cen paliw.

pozdr

1961
12-04-2005, 16:17
mam pytanie , na moim osiedlu nie ma gazu zimnego , kazdy ma inne ogrzewanie , każdy chwali swoje ale jeden z moich sasiadów ma pompę ciepła , mowie, że placi rocznie 3000zł za ogrzewanie za cały rok a ma dom 150 m kw. czy to mozliwe , czy ktoś z was zna takie urzadzenie ?

Peterek
12-04-2005, 16:24
Możliwe, "urządzenie" znam, bo mam. :lol: :lol:

AxLe
12-04-2005, 16:50
Najpierw napisz jaki masz dom, z czego zbudowany, ile metrów, jakie masz media, czy masz kominek, jaki tryb życia prowadzisz itd, itp.Po zebraniu wszystkich danych możesz liczyć na bliżej sprecyzowane podpowiedzi.

1961
12-04-2005, 16:53
myślę jednak, że jaki dom to nie ma znaczenie przecież chodzi o cene jednostkową dżula lub KW cena zakupu urządzenie to inna sprawa

Mały
12-04-2005, 19:02
mam pytanie , na moim osiedlu nie ma gazu zimnego , kazdy ma inne ogrzewanie , każdy chwali swoje ale jeden z moich sasiadów ma pompę ciepła , mowie, że placi rocznie 3000zł za ogrzewanie za cały rok a ma dom 150 m kw. czy to mozliwe , czy ktoś z was zna takie urzadzenie ?
3 tys.na rok??? Za pompę ciepła przy 150 mkw??? To gaz butlowy chyba wyjdzie podobnie...Ja za drewno płacę poniżej 1,5tys/rok przy 180mkw.

gregor71
12-04-2005, 19:22
Ja planuję kominek z płaszczem wodnym (jestem czasowy w ciągu dnia i będę miał możliwość podłożenia co kilka godzin jakiejś szczapki) a jako rezerwę planuję elektryczną przepływówkę np.Kospela. Koszt takiego kociołka to około 2000zł co w porównaniu do kotłowni olejowej czy gazowej na propan wypada wręcz rewelacyjnie-oszczędność na wstępie około 8-10tys.zł Ponieważ zimą wyjeżdżamy sporadycznie to kociołek elektryczny faktycznie pozozstanie tylko rezerwą i koszt ogrzewania rocznego mojego domku (133 pow. użytkowej) planuję też na około 3000zł. Koszt mojej planowanej instalacji a zainstalowania pompy ciepła ... chyba to już nie ta sama "liga cenowa" i z tego co mi się obiło o uszy, to w naszym klimacie pompa nie zawsze zdaje egzamin. Ale może się mylę?

Mały
12-04-2005, 21:24
Ja planuję kominek z płaszczem wodnym (jestem czasowy w ciągu dnia i będę miał możliwość podłożenia co kilka godzin jakiejś szczapki) a jako rezerwę planuję elektryczną przepływówkę np.Kospela. Koszt takiego kociołka to około 2000zł co w porównaniu do kotłowni olejowej czy gazowej na propan wypada wręcz rewelacyjnie-oszczędność na wstępie około 8-10tys.zł Ponieważ zimą wyjeżdżamy sporadycznie to kociołek elektryczny faktycznie pozozstanie tylko rezerwą i koszt ogrzewania rocznego mojego domku (133 pow. użytkowej) planuję też na około 3000zł. Koszt mojej planowanej instalacji a zainstalowania pompy ciepła ... chyba to już nie ta sama "liga cenowa" i z tego co mi się obiło o uszy, to w naszym klimacie pompa nie zawsze zdaje egzamin. Ale może się mylę?
A wiesz ,że kospel wypuścił nowe zabawki z 6 grzałkami? Już nie epco tylko ekco- na pewno oszczędniejsze-bo większa modulacja 6 stopniowa.A dodatkowo w wersji z pogodówką i priorytetem cwu.Np i najważniejsze: niewiele droższe.

stiff
06-06-2005, 14:37
Witam po raz pierwszy i od razu małe pytanko - nie wiedziałem gdzie je umieścić a nie chciałem otwierać nowego tematu - czy wie ktoś jakie wymiary musi posiadać pomieszczenie gospodarcze w którym będzie zainstalowany piec węglowy,czy jest to w ogóle ograniczona przepisami.pozd.

Maciek-L
07-06-2005, 07:54
jakie wymiary musi posiadać pomieszczenie gospodarcze w którym będzie zainstalowany piec węglowy,czy jest to w ogóle ograniczona przepisami.pozd.

W ostatnim "Ładnym Domu" były opisane przepisy kotłowni na paliwa stałe. O ile dobrze pamiętam to musi być wolna przestrzeń przed piecem ok. 2m za piecem odległość od ściany 0,75 m po bokach 1m. No i powinno być też trochę miejsca na węgiel i chyba kratka ściekowa. Najlepiej przeczytaj w "Ładnym Domu"

Cypek
07-06-2005, 08:05
Omijaj jak ognia propan - butanu z dzierżawionego zbiornika.
Jak nie gaz przewodowy to tylko własny zbiornik i propan - butan.
Olej drogi jak gaz z butli. Idź w stronę groszku.

KrzysiekS
07-06-2005, 08:15
Ja juz kiedys pisałem o moim ciepłym domu w wątku o zuzyciu gazu, gdzie wszystkie przegrody (z wyjątkiem okien i drzwi) mają wspolczynnik k 0,16 lub mniej. Za gaz ziemny w sezonie zimowym za c.o. zapłaciłem mniej niz 500 zł. Zuzyłem najwyzej 3m3. drewna za powiedzmy 300 zł. Łączny koszt ogrzewania w całym sezonie wyniosł mnie nie wiecej niz 800 zł. Gdybym grzał innym zrodlem zapłaciłbym troche wiecej, ale tez kwotowo niewiele.

Moze wiec lepiej zastanowic sie nad budową bardzo oszczednego, co nie znaczy, że znacznie drozszego, domu?

multigad
25-06-2005, 19:46
Moim zdaniem najbardziej ekonomiczne (stosunek kosztów budowy do kosztow eksploatacji)
kominek z płaszczem + solar
lub
kominek z DGP + solar do ciepłej wody
zaleznie od powierzchni do ogrzania

Cypek
26-06-2005, 05:58
Moim zdaniem najbardziej ekonomiczne (stosunek kosztów budowy do kosztow eksploatacji)
kominek z płaszczem + solar
lub
kominek z DGP + solar do ciepłej wody
zaleznie od powierzchni do ogrzania
Masz takie rozwiązanie czy teoretyzujesz ??
Solary w naszych warunkach klimatycznych są efektywne max 5 miesięcy w roku, jak w pozostałe miesiace zamierzasz grzać CWU ??
Kominek jako podstawowe źródło ciepła w domu - bezsens.
Po pierwsze kotłownia w salonie i po 2 sezonach masz dość "ostrożnego palenia" wynoszenia popiołu, "delikatnego wnoszenia do salonu drewna", mycia szyby i rozchwianych temperatur w domu. Pomieszczenia usyfione po 3 latach.
Musi być podstawowe żródło ciepła oparte o solidny piec, obojętne na jakie paliwo.

26-06-2005, 09:33
1961 przeczytaj dobrze co jest napisane pod Twoim nickiem:)

popatrz jak działa ta opcja :)

zakup pompy to wydatek 30000 zł

multigad
26-06-2005, 12:53
Solary w naszych warunkach klimatycznych są efektywne max 5 miesięcy w roku, jak w pozostałe miesiace zamierzasz grzać CWU ??
czytałeś to gdzieś czy teoretyzujesz?
Jeśli czytałeś to to są chyba dane z syberii :)
Solar w Polsce nie działa skutecznie średnio statystycznie 24 dni w roku.
To są dane z PAN-u, jak to znajde to wkleje link.

rozchwianych temperatur w domu
Przy instalacji wodnej nie występuje.
Przy DGP jeśłi jest jedynym źródłem ciepła, istotnie, są różnice, najchłodniej jest w nocy między 3 - 8 rano przed następnym dołożeniem.
Po pierwsze ze względu na niższe wtedy temp. na dworze, po drugie w kominku jeszcze się żarzy ale nie daje już tyle ciepła. Ale przy dobrej izolacji domu różnice nie są duże, a jak chłodniej śpi się lepiej.
Co do brudzenia, to już kwaestia indywidualna.
Ja tam wolę mieć w domu drzewo i odkurzać popiół, niż mieć na ścianach, żółto - brązowe plamy, jak miałem przy grzejnikach elektrycznych.
Jak to mówią;
wszystko ma zady i walety :D

A co do konkretnych rozwiązań, zajrzyj na kominek.info
pozdrawiam

Cypek
26-06-2005, 15:11
Masz solary ??
Jak nie masz to postaw sobie taka lampkę ładowaną promieniami słonecznmi i zobaczysz kiedy słońce jest skuteczne.
24 dni w roku nie działa - buahahahahahahahaaaaaaaa
Masz kominek i w nim palisz ??
Ja mam. Pale z oszczędności jak wróce z pracy od 18 i wtedy - owszem, cieplutko, tylko ciekawe kto się tym zajmie od 23 poprzedniego dnia kiedy napaliłem do 18 następnego dnia kiedy wracam. Rano nikt nie ma czasu na dokładanie. Kominek dobrym rozwiązaniem dla emerytów i pracujących w domu. I to juz jak bym miał to robić w salonie wolałbym w kotłowni, tam nikt by nie wrzeszczał, że wnoszac drewno obiłem scianę.

multigad
26-06-2005, 23:17
1. Solarów nie mam, mam kominek, jako jedyne ogrzewanie.
2. Różnica między lamkpą o której piszesz, a solarem jest mniej więcej taka jak między ogrzewaniem pąpą ciepła podłączoną do studni, a ogrzewaniem wodą z tej studni. Niby źródło ciepła to samo, ale....
Byłem w lutym u klienta, któremu robiłem kominek 5 lat temu (z płaszem)
a ktoś inny podłączał mu solar. Nie było wtedy mrozu ok.0 st. w domu było ciepło, w kominku się nie paliło. Stwierdził że jak nie musi, to nie pali bo mu się nie chce. Palił wtedy raz na trzy dni. Czyli solar + dobra izolacja domu.
Inną instalację tego typy robiliśmy w okolicach po 20.10 2003, ponieważ kominek dopiero montowaliśmy, w domu działał tylko solar i poparzyłem się myjąc ręce po pracy woda z 900 litrowego zbiornika na poddaszu, podgrzewanego w tym momencie tylko solarem.
zdjęcia tej instalacji są tu
http://kominek.info.pl/forum/viewtopic.php?p=71#71[/quote]

Cypek
27-06-2005, 06:12
Taaa, widać perpetum mobile Twój klient wymyslił.
3 dni nie palił i temperaturę mu domek trzymał przy 0 C na zewnatrz.
Widać bardzo dobrze miał ocieplony ten domek. Ja mam 3 warstwowy mur i 10 cm wełny w środku i spadek temperatury około 2 C na dobę bez grzania przy tej temperaturze zewnętrznej. Przestań uprawiać złudna antyreklamę. Tak dobrze to na tym świecie nie ma !!

multigad
27-06-2005, 21:19
Taaa, widać perpetum mobile Twój klient wymyslił. dni nie palił i temperaturę mu domek trzymał przy 0 C na zewnatrz.
Widać bardzo dobrze miał ocieplony ten domek. Ja mam 3 warstwowy mur i 10 cm wełny w środku i spadek temperatury około 2 C na dobę bez grzania przy tej temperaturze zewnętrznej
No prawie, sloneczko świeci :) , te dwa stopnie wyrówna nawet przy zachmurzeniu
Dla solaru nie ma znaczenia czy grzeje, wystarczy że jest jasno


Przestań uprawiać złudna antyreklamę. Tak dobrze to na tym świecie nie ma !!
Nigdy nie sprzedawałem solarów, ani ich nie montowałem. Podobnie jeśli chodzi o instalacje. Jestem fachowcem od kominków nie od C.O.
Ale z racji zawodu spotykam się w domkach ze wszystkimi bodaj kombinacjami ogrzewań, widziałem piekielnie drogie systemy które miały być energooszczędne, a w praktyce gość mógł kupić najtańszy piec gazowy i wyszłoby to samo.
Widziałem piec gazowy, to dopiero cudo, wedlug właściciela 104% sprawności, a spaliny (para wodna) odprowadzane plastikowa rurką.
Rachunki o połowę (prawie) niższe niż w sąsiednim identycznym domku, ogrzewanym zwykłym piecem.
Tylko mialem wątpliwości co do zwrotu inwestycji, bo piec kosztował tyle co samochód. Zanim się to zamortyzuje, to sie pewnie rozleci, podobnie jest czasem z instalacją pompy ciepła geo.

Mały
27-06-2005, 21:27
Taaa, widać perpetum mobile Twój klient wymyslił.
3 dni nie palił i temperaturę mu domek trzymał przy 0 C na zewnatrz.
Widać bardzo dobrze miał ocieplony ten domek. Ja mam 3 warstwowy mur i 10 cm wełny w środku i spadek temperatury około 2 C na dobę bez grzania przy tej temperaturze zewnętrznej. Przestań uprawiać złudna antyreklamę. Tak dobrze to na tym świecie nie ma !!
Nie mów nic ja miałem klienta któremu atmos palił na całą zimę 4mp drewna na domek ponad 200m2... :D

Cypek
28-06-2005, 06:08
Widziałem piec gazowy, to dopiero cudo, wedlug właściciela 104% sprawności, a spaliny (para wodna) odprowadzane plastikowa rurką.
O matko, to musi być z Ciebie fachowiec jak nie wiesz, że taki piec to zwykły kondensat, kosztuje około 10.000 zł (dobrej firmy) czyli tyle co byle jaki samochód. Taki właśnie mam i to żadna nowość, znany od conajmniej 3 lat.

TJ BUDOWNICZY
28-06-2005, 08:36
mam pytanie , na moim osiedlu nie ma gazu zimnego , kazdy ma inne ogrzewanie , każdy chwali swoje ale jeden z moich sasiadów ma pompę ciepła , mowie, że placi rocznie 3000zł za ogrzewanie za cały rok a ma dom 150 m kw. czy to mozliwe , czy ktoś z was zna takie urzadzenie ?

taki wynik za samo centralne to żadna rewelacja
przy kotle kondensacyjnym na gazie spokojnie tyle wychodzi
i jeszcze wodę dobrze grzeje
moi rodzice mają 110m2 i kondensata średnia z trzech lat za sezon wychodzi 1800 zł
mają pogodówkę termostaty itd
woda grzana junkersem vaillanta :)

liczyliśmy dokładnie z ciekawości

więc 3000 przy pompie która według teorii powinna być super oszczędna to jakoś kiepsko
ale na pompach się za dobrze nie znam

pozdrawiam

multigad
28-06-2005, 12:20
O matko, to musi być z Ciebie fachowiec jak nie wiesz, że taki piec to zwykły kondensat, kosztuje około 10.000 zł (dobrej firmy) czyli tyle co byle jaki samochód. Taki właśnie mam i to żadna nowość, znany od conajmniej 3 lat.

To bylo jakies 4 lata temu i kosztowal grubo więcej niż te 10 000 o ktorych piszesz, przy takiej cenie to rzeczywiście już się opłaca.
Ale urzadzenia które amortyzują się po 15 latach nie maja sensu, zanim się zamortyzują, trzeba już wymieniać lub remontować.
A co do złośliwości - pisalem; jestem fachowcem od kominków, a nie C.O. czy pieców kondensacyjnych.
Zazwyczj jest tak, że ci ktorzy znają sie na wszystkim, nie znaja się na niczym :D
pozdrawiam

Goni_Mnie_Peleton
28-06-2005, 20:18
Wciąż nie rozstrzygnięty spór , jaki typ ogrzewania jest najbardziej ekonomiczny. Według mnie należy przede wszystkim dobrze docieplić dom , wtedy problem wyboru zródła ciepła będzie najwyżej małym dylematem , gdyż praktycznie każde rozwiązanie będzie ekonomiczne.

inwestor
28-06-2005, 20:34
woda grzana junkersem vaillanta :)...

...
pozdrawiam
Kolego czy czasem coś ci się nie potentegowało to zdanie powyżej to jakas kompletna bzdura :D
Pozdrawiam

KrzysiekS
29-06-2005, 08:21
jestem fachowcem od kominków, a nie C.O. czy pieców kondensacyjnych.
Zazwyczj jest tak, że ci ktorzy znają sie na wszystkim, nie znaja się na niczym :D
pozdrawiam

Multigad,

nawiązując do Twojej nieznajomości pewnego segmentu ogrzewania (ogrzewania c.o. z kotłem kondensacyjnym), chciałbym powiedziec, że na pewno kazdy z nas moze podzielic sie swoimi doswiadczeniami, wielu z nas wybudowało swoje domu, wielu jest profesjonalistami w branży budowlanej.

Preferujmy jednak zasade, że wypowiadamy sie na temat, ktory jest nam znamy, a nasze informacje bedą pomocne innym przy dokonywaniu wyborow. Unikajmy demagogii i wprowadzania w błąd oraz podawania niesprawdzonych informacji, szcczegolnie "gdy nie jestesmy fachowcami".

Zycze dalszego zaangazowania w Forum i serdecznie Cie pozdrawiam

KrzysiekS

multigad
29-06-2005, 23:37
Preferujmy jednak zasade, że wypowiadamy sie na temat, ktory jest nam znamy, a nasze informacje bedą pomocne innym przy dokonywaniu wyborow. Unikajmy demagogii i wprowadzania w błąd oraz podawania niesprawdzonych informacji, szcczegolnie "gdy nie jestesmy fachowcami".

Nie za bardzo rozumiem. Nie wypowiadalem się o kotlach kondensacyjnych, a jedynie o systemie solar+kominek z plaszczem.
Te systemy są mi znane z działania, widzialem ich kilkanaście.
Mój post byl odpowiedzią na złośliwości osoby ktora nigdy takiego systemu nie widziala, ale wie lepiej...
W dodatku ewidentnie wprowadzala w bład osobę pytającąposlugując się wlaśnie demagogią.
Może by tak najpierw przeczytac topic dokladnie? :D

serdecznie pozdrawiam

TJ BUDOWNICZY
09-07-2005, 19:54
woda grzana junkersem vaillanta :)...

...
pozdrawiam
Kolego czy czasem coś ci się nie potentegowało to zdanie powyżej to jakas kompletna bzdura :D
Pozdrawiam


inwestor gdzie twoje poczucie humoru

nie rozumiesz uśmieszku na końcu

ludzie na termy mówią potocznie junkers
tak jak w poznaniu na odkurzacz elektroluź itd

więc to był junkers vaillanta

jasne ?