PDA

Zobacz pełną wersję : Kotłownia - dofinansowanie?



sliwka83
13-02-2017, 14:04
Witam!
Jestem tu nowa. Zastanawiamy się z mężem czy jest możliwość dofinansowania do zakupu nowego pieca na np. ekogroszek. Wiem że można dostać takie dofinansowanie do wymiany pieca ze starego na nowy ale czy istnieje możliwość dotacji do nowo budowanego domu? Bardzo proszę o informacje!

kokos0
13-02-2017, 14:28
Wszystko zależy od gminy, trzeba popytać w urzędzie. U nas tylko dotacje są na piece do wymiany powyżej 5 lat.

cristoteles
13-02-2017, 20:02
Raczej z dofinansowaniem zakupu kotła na groszek w nowym domu może być raczej spory problem. U mnie w gminie jest dofinansowanie wymiany pieców, ale w budynkach oddanych do użytkowania przed 2009 r. Jeżeli szukasz dofinansowania to pierwsze to co szukaj kontaktu z ekodoradcą w swojej gminie.
Popatrz również na program Prosument. Tam również są pewne rozwiązania jeżeli chodzi o dopłaty, ale chyba niekoniecznie w sprawie ekogroszku. Warto poczytać.

Konsultant Viessmann
15-02-2017, 18:24
Witam !

Do końca lipca 2016 w Nowym Sączu był nabór do programu KAWKA i tam również można było ubiegać się o dofinansowanie dostawy i montażu kotłów weglowych o wysokiej sprawności - do 3 400zł. Na tą chwilę w NFOŚiGW powstaje nowy program REGION, który ma przejąć dotychczasowe programy KAWKA, PROSUMENT, RYŚ. Warto śledzić informacje na stronie Urzędu Miasta oraz WFOSiu w Krakowie.

Pozdrawiam !

Konsultant Viessmann
10-04-2017, 08:40
Witam ponownie!

Aktualnie na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pojawiła się informacja o naborze do programu SMOG STOP „Dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji”. Wnioski o dofinansowanie przyjmowane będą od 15 do 26 maja 2017 roku.

Kwota dotacji, wynosi 25 % kosztów zadania, a udzielenie dotacji możliwe jest wyłącznie na:
-kotły opalane paliwem stałym z załadunkiem automatycznym, spełniające wymogi 5 klasy wg kryteriów zawartych w normie PN EN303-5:2012,
-kotły opalane biomasą (kotły na pellet), spełniające wymogi 5 klasy, wg kryteriów zawartych w normie PN EN303-5:2012
Program dodatkowo przewiduje dofinansowanie na zabudowę systemów grzewczych z udziałem odnawialnych źródeł energii służących do podgrzewu ciepłej wody użytkowej (pompy ciepła, kolektory słoneczne).

Pozdrawiam !

Konsultant Viessmann
08-05-2017, 10:20
Witam !

Na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu pojawiła się informacja nt. Programu Priorytetowego
Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego. Celem programu jest poprawa jakości powietrza na terenie Dolnego Śląska poprzez likwidację kotłów stałopalnych starej generacji oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń z procesu energetycznego spalania, głównie pyłów PM2,5 i PM10 na rzecz zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu energii cieplnej. Wnioskodawcami programu są jednostki samorządu terytorialnego (JST) lub ich związki z terenu województwa dolnośląskiego, natomiast beneficjentami końcowymi osoby fizyczne lub wspólnoty mieszkaniowe.

Dofinansowanie obejmuje likwidację lokalnych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi lub biomasą poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii takich jak:
kolektory słoneczne, pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, przydomowe elektrownie wiatrowe. Dodatkowo dla budynków wielorodzinnych istnieje możliwość dofinansowania podłączenie budynków do lokalnej/miejskiej sieci ciepłowniczej, czy wymiany kotła na paliwa stałe lub biomasę charakteryzującego się parametrami co najmniej jak dla kotłów 5 klasy.

Maksymalne wsparcie finansowe w formie pożyczki z możliwością umorzenia części kapitału wynosi do wysokości 50 % kosztów kwalifikowanych zadania, przy czym maksymalnie dla domu jednorodzinnego 20000 zł, dla mieszkania w bloku wielorodzinnym 4000 zł.

Pozdrawiam !

przemkoss
24-01-2018, 10:31
Do kupna nowego kotła niestety nie dostaniesz. Co innego z fotowoltaiką, czy pompą ciepła. jaką decyzje podjęliście?

Konsultant Viessmann
24-01-2018, 19:53
Do kupna nowego kotła niestety nie dostaniesz. Co innego z fotowoltaiką, czy pompą ciepła. jaką decyzje podjęliście?

Chyba, że wymieniasz stary, na nowy :) wtedy dofinansowania są i to w wielu województwach!

mtdeusz
24-01-2018, 20:04
Na zasypowego 5 klasy z buforem też dają czy nie?

cuuube
24-01-2018, 20:12
Na zasypowego 5 klasy z buforem też dają czy nie?
tylko kotły . w Poznaniu właśnie szykują nowy program .

kotły do wyboru znajdują się np tutaj https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/

Alessandro
24-01-2018, 20:33
U mnie, jeśli masz dostęp do gazu lub sieci ciepłowniczej, nie dostaniesz dotacji /3 tys zł/ na kotły pelletowe lub na ekogroszek.

czp01
24-01-2018, 21:33
No a u mnie w tym roku dostaniesz do wymiany kotła na V klasę 50% jego wartości z montażem ale nie więcej niż 5 tyś zł. pod warunkiem, że:
- nie ma sieci gazowej,
- i nie ma możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej

:)

- niestety na ten rok już funduszy brakło bo wszystko rozdysponowano-

karoka65
24-01-2018, 22:18
No a u mnie w tym roku dostaniesz do wymiany kotła na V klasę 50% jego wartości z montażem ale nie więcej niż 5 tyś zł. pod warunkiem, że:
- nie ma sieci gazowej,
- i nie ma możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej

:)

- niestety na ten rok już funduszy brakło bo wszystko rozdysponowano-
U mnie w sąsiedniej gminie Grodków pierwszy raz w zeszłym roku dopłacano po 5 tysięcy ale 40% czy faktura na około 12,5 tyś.
W tym roku tak samo tylko wyższa pula do rozdysponowania, już jeden kociołek zamontowaliśmy.
Jesienią w Ziębicach dopłacali do 10 tysi/50%, zobaczymy co w tym roku będzie, bardzo pracowita jesień się zapowiada.

Galucho
30-01-2018, 19:43
Mam zamiar w tym roku wymienic mój stary piec weglowy na nowe ekologiczne źródło ciepła
Dom w którym mieszkam pochodzi z 1938 i w ostatnich latach został poddany licznym modernizacją , które miały na cel zmniejszyć zapotrzebowanie na energie potrzebą do jego ogrzania ( Izolacja fundamentów , wymiana i termoizolacja dachu , izolacja podłogi parteru, wymiana stolarki okiennej , ocieplenie budynku.
Jako źródło ciepła chce zainstalować piec na Pellet w kategorii 5-tej wg normy PN-EN 303-5:2012
Jest to idealne rozwiązanie dla takiego domu jak ten w którym mieszkam:
1. Spełnia normy emisji
2. W przeciwieństwie do pieców węglowych ( nawet tych spełniających normy emisji spalin) generuje bardzo małe ilości popiołów usuwanych z paleniska ,ilość ta to około 4 kilogramów popiołu z jednej tony pelletu , gdzie przy jednej tonie węgla ilość popiołu jaki trzeba z pieca usunąć to około 100 do 150 kg. Dodatkowo popioły węglowe takie wydobywane z naszych pieców są bardzo niebezpieczne dla środowiska W popiele po spalaniu węgla kamiennego znajdują się pozostałości metali ciężkich, takich jak kadm, ołów, arsen czy związki rtęci i siarki (SiO2 40%, Al2O3 25%, Fe2O3 15%, CaO 7,5%, MgO 1,5%, SO3 11%)
3. Nie generuje tak ogromnych kosztów jak ogrzewanie gazowe co jest bardzo istotne dla właścicieli starszych budynków mieszkalnych, a przecież takich budynków w Gliwicach jest bardzo dużo
Niestety Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gliwic , całkowicie wyklucza możliwość instalacji pieców na Pellet , a co dziwne umożliwia dofinansowanie do zainstalowania pieca węglowego :( :( :(
Jak żyć ??