PDA

Zobacz pełną wersję : Uzbrojenie działki - podłączenie do wodociągów



jaro2323
13-02-2017, 19:24
Teoretyczne pytanie przed wizytą w gminnych wodociągach. Istniejący wodociąg nie dociera do granic mojej działki (brakuje jakieś 15m) poza tym znajduje się po drugiej stronie drogi. Moje pytanie brzmi w jaki sposób mogę się teraz przyłączyć do tego wodociągu? Czy istnieje możliwość przyłączenia się do przyłącza sąsiedniej działki (nie do głównej nitki wodociągu)? Czy jednak muszę się przyłączyć do głównej nitki wodociągowej i czy wtedy mogę poprowadzić moje przyłącze po działce sąsiada jeśli on wyrazi na to zgodę? Może ktoś przerabiał już podobną sytuacje i coś podpowie zanim się wybiorę do odpowiednich instytucji. Załączam rysunek trochę przybliżający moją sytuacje

ag2a
13-02-2017, 19:37
jeśli już to go przedłużą i nitkę od niego puszcza a nie na skróty przez działkę sąsiada

Bejaro
13-02-2017, 19:48
jeśli już to go przedłużą i nitkę od niego puszcza a nie na skróty przez działkę sąsiada

Warunki techniczne przyłaczenia wydadzą wodociągi bo czasem ludzie mają prywatne odcinki wodociągów nieprzekazane gminie lub istniejące mają za małą przepustowość do dołączania kolejnych.

Może w drodze gminnej planują rozbudować wodociąg nie ma co gdybać trzeba ustalić na miejscu u źródła.

ig0r-
13-02-2017, 19:52
Teoretyczne pytanie przed wizytą w gminnych wodociągach. Istniejący wodociąg nie dociera do granic mojej działki (brakuje jakieś 15m) poza tym znajduje się po drugiej stronie drogi. Moje pytanie brzmi w jaki sposób mogę się teraz przyłączyć do tego wodociągu? Czy istnieje możliwość przyłączenia się do przyłącza sąsiedniej działki (nie do głównej nitki wodociągu)? Czy jednak muszę się przyłączyć do głównej nitki wodociągowej i czy wtedy mogę poprowadzić moje przyłącze po działce sąsiada jeśli on wyrazi na to zgodę? Może ktoś przerabiał już podobną sytuacje i coś podpowie zanim się wybiorę do odpowiednich instytucji. Załączam rysunek trochę przybliżający moją sytuacje
Mam dokładnie taką samą sytuację, wodociąg w ulicy kończy się na początku działki mojego sąsiada do mojej działki brakuje 30 metrów. Musiałem zrobić projekt przedłużenia wodociągu (zrobiłem na pół z drugim sąsiadem, który ma działkę za mną i wodociąg będzie przedłużony właśnie do jego działki). Niestety u mnie trwa to wszystko długo, projekt złożony w grudniu 2015, a do dnia dzisiejszego czekam, aż przedłużą te 30 metrów rury ;/

Pod
14-02-2017, 07:08
Pewnie robiłeś projekt niezależnie od wodociągów. U nas jest taka polityka że pytasz w wodociągach kogo polecają do zrobienia projektu. Oni już mają listę "zaufanych" biur projektowych, najcześciej byłych albo obecnych pracowników. I taki projekt przechodzi przez wodociągi ekspresowo.
Budowaliśmy z sąsiadem dokładnie w tym samym tempie, o przyłącze wodne wystąpiliśmy w tym samym czasie, dosłownie dzień po dniu. On miał projekt robiony przez inna firmę (miał w rodzinie projektanta z uprawnieniami), ja robiłem przez osobe "poleconą" w wodociągach. Ja miałem wodę w budynku w marcu, on po wielu bojach i poprawkach w projekcie pod koniec sierpnia chyba. Te uwagi do jego projektu były tak sztuczne że aż bolało. To jest Polska.

mother_nature
14-02-2017, 07:40
Nie, nie, nie można użyć słowa "polecają", tylko "współpracują" ;)
Też jestem w trakcie załatwiania spraw w gminie odnośnie wodociągu i jak dzwoniłam pytać o firmy, to urzędnik się wielce obruszył, że nikogo polecać nie mogą ;) Po krótkiej gadce jednak przysłał mi listę na maila i całe szczęście, bo teraz zaczęły się schody z urzędnikiem od dróg (trzeba mieć świstek zezwalający na zajęcia pasa drogowego) i gdyby nie to, że przyłącze robi mi facet od nich, to i na wrzesień bym wody nie miała.

Jaro, proponuję następującą kolejność: zadzwoń do gminy z prośbą o namiary na firmy z okolicy robiące przyłącza, potem podzwoń po firmach, opisz sytuację i zapytaj czy by się podjęli. Jak dobrze trafisz, to Ci jeszcze doradzą jakie dokumenty i w którym pokoju w gminie masz załatwić.
A w ogóle to masz już z gminy warunki przyłączenia wydane? Bo to jest pierwszy, najważniejszy dokument.

jaro2323
14-02-2017, 17:35
a nie jest przypadkiem tak ze wodociąg jest przedłużany na koszt zainteresowanego i przez 5 lat jest jego własnością a potem przechodzi na gminę? druga sprawa jest możliwość przedłużenia wodociągu o 10 czy 20 metrów? czy przedłuża się w odcinkach 100 metrowych (zasłyszane od znajomego) bo taki jest chyba odstęp miedzy hydrantami. Wybieram się do gminy w piątek wiec pewnie wszystkie niepewności się rozwieją. Kilku znajomych już przerabiało temat przyłącza z tą gminą i z tego co mówili to wyglądało to tak jakby gmina robi łaskę ze ich w ogolę podłącza. Dziękuje za podpowiedzi i mam nadzieje ze pójdzie to w miarę prosto.