PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa wiaty -prawo budowlane Pomocy...



danio85
14-02-2017, 20:30
Witam Wszystkich
Mam nastepujący problem. Dwa lata temu zgłosiłem budowę dwóch wiat w narożnikach działki.
Budowe według przepisów rozpocząłem, obecnie na ukończeniu jest druga wiata.
Zaistniała potrzeba połączenia wiat.
Wiaty oddalone są od siebie o 8m
Powierzchnia wiat to po 25 m2
szerokość działki 16.5 m i powierzchnia 501m2
Jak prawnie to zrealizować.
Przekształcić wiaty na budynki gospodarcze i połączyć ?

381596

ag2a
14-02-2017, 21:52
czyli chcesz mieć wiatę na 100 m2?

danio85
15-02-2017, 05:36
Dokładnie na 90 M2
a najlepiej żeby to był wszystko budynek z ścianami.

ag2a
15-02-2017, 08:32
No to na taki budynek musiałbyś mieć raczej pozwolenie.

danio85
15-02-2017, 18:27
A czy nie da sie tego załatwić na zgłoszenie?

Zdun Darek B
16-02-2017, 16:04
Co mówi prawo budowlane na takie usytuowanie względem granic Twojej działki ?

bitek
24-02-2017, 13:21
Według mnie wiaty nie mogą być połączone jeśli chcesz budować bez pozwolenia. Będą musiały być to dwie wiaty na oddzielnych konstrukcjach nośnych i z niepołączonymi dachami. Druga sprawa jest taka, że pomiędzy dachami może być 5 cm szczeliny, którą potem obrobisz blachą i w praktyce obiekt działał jak jeden. Myślę, że będzie to zgodne z przepisami. Minus taki, że przy połączeniu wiat będziesz miał słup przy słupie, żeby konstrukcje nośne były oddzielne.

Budynki gospodarcze możesz stawiać do 35 m2, wiaty do 50 m2, więc lepiej pozostań przy wiatach. Coś mi się kojarzy, że zgodnie z rozumieniem prawa budowlanego, wiata nie posiada funkcji użytkowej dlatego stawiasz gdzie chcesz, natomiast pomieszczenie gospodarcze już taką funkcję posiada, a wtedy dochodzą wymogi odległości od granicy działki. Jest też kwestia czy pod wiatami będzie kostka brukowa, taras czy podłoga drewniana. Ma to wpływ na zmniejszenie powierzchni biologicznie czynnej działki. Powierzchnia biologicznie czynna musi być większa od wskazanego minimum (najczęściej 50% pow. działki). No i ważne jest przeznaczenie wiaty, jeżeli oficjalnie zgłosisz że to miejsca postojowe to również nie może być przy granicy. Wiata z przeznaczeniem na drewno też ma jakieś obostrzenia dotyczące odległości od zabudowań.

Pozdrawiam

Bogdan Z.
01-03-2017, 19:16
Zawsze możesz się spytać w Gminie ale chyba bitek ma rację .