PDA

Zobacz pełną wersję : okrągłe okno - kupić czy odnowić ?



BobTrebor
05-04-2005, 10:39
mam stylowe okrągłe okno w łazience (przedwojenne budownictwo) okno jest stare drewniane i mało szczelne, nowe plastikowe to wydatek ponad 1500 zł.

czy takie okno da się jakoś odnowić ?

Cypek
05-04-2005, 10:42
Wszystko można odnowić tylko kwestia aby koszty nie przewyższyły nowego.
Choć czasem warto odrestaurować nawet wyższym kosztem (niz nowe) bo stare ma wartość historyczna, pamiątkową, jest zabytkiem.

BobTrebor
05-04-2005, 11:39
jasne, pytam jak to zrobić ? bo jak mam zatrudniać fachowca to impreza traci sens

Cypek
05-04-2005, 12:44
Zamieść foty jak to wyglada to bedzie można coś powiedzieć.
Nie znając obrazu zniszczeń trudno coś doradzić.
Wstępnie wyjąć szyby, papier scierny do reki, oczyścić, wyszlifować, zaimpregnować.
metalowe części wyczyścić, zabezpieczyć.
szyby jak sie nadają lub sa jakieś ozdobne umyć woda lub rozpuszczalnikiem.
Oszklić i po zawodach.

mdzalewscy
05-04-2005, 12:49
zdecydowanie odnowić ze względów na koszty, same odnowienie nie jest trudne

rafałek
05-04-2005, 12:50
Czy nie należało by od zdjęcia starej farby i oceny zdrowotności drewna (bo jak stare to pewnie drewniane). Może się okazać, że jest przeżarte przez owady lub coś w tym stulu i wtedy niestety masz problem odrestaurowania z głowy. Jednak usunięcie starej farby to podstawa.
Zauważyłem, że na cenę takich okien duży wpływ ma promień luku, może poszukać innych profili lub popytać o okna drewniane? U nas drewniane wyszły najtaniej (sosna). Chcesz mogę podać namiar na wykonawcę i dasz do wyceny?

pattaya
05-04-2005, 17:52
Jeżeli dom jest przedwojenny to sprawdź,czy możesz zamontować plastik.Optowałbym za naprawą.

BobTrebor
07-04-2005, 07:23
dzięki ale jestem ze Śląska więc pod Szczecin po okno nie pojadę :) udało mi się znaleźć namiary na firmę u mnie i za 900 zł będę miał nowe okno drewniane

pchelek
07-04-2005, 07:50
Zostaw to zabytkowe okno.
Wymontuj je, wyjmij szyby, usuń farbę - są preparaty do usuwania farb, oczyść papierem ściernym, następnie zaimpregnuj - preparatem kupionym w OBI, pomaluj lakierem bezbarwnym lub farbą kryjącą.
Przy okazji wymień uszczelki - można je kupić w OBI - naklejane lub wpuszczane we wręby, odnów okucia - lub daj nowe - do kupienia w OBI. Zamów u szklarza szybę zespoloną - zrobią ci ją bez trudu - albo wstaw witraż. na pewno będzie to i ładniejsze i ciekawsze od PVC.
Zabytek to zabytek. Nowe okno z PVC czy drewniane to ok. 1000 zł.
Ja bym tak zrobił - nie każdy ma stare okrągłe okno.
W Kaziemierzu Nad Wisłą na samym starym rynku jakiś palant wstawił kilka lat temu okna z PVC. jak się wkurzyłem to napisałem skargę do konserwatora, co oni robią z zabytkami. Okna wymieniono na drewniane - ale takie tragiczne że dalej jest fatalnie - chyba napiszę drugi raz.