PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja elektryczna pod suchym tynkiem g-k



maddam
18-02-2017, 15:46
Witam,

Potrzbuję porady jak ułożyć instalację elektryczną pod suchym tynkiem (ściana: porotherm). W szczególności zastanawiam się jak zamocować puszki elektryczne... Przeszukałem trochę internet i wszystkie poradniki jakoś zgrabnie omijają ten temat.

Trochę myślałem i wyszło mi coś takiego:
1. Kładę kable (w bruzdach lub wierzchem)
2. Wiercę otwory pod puszki w ścianie (średnica z pewnym zapasem)
3. Kable chowam w przygotowanych otworach.
4. przed przyklejeniem płyt wymierzam i zaznaczam na nich gdzie będą puszki.
5. Kleję płyty, wiercę otwory w g-k pod puszki (uważając na kable w otworach w ścianie nośnej)
6. Montuję puszki.

Trochę z tym zabawy - zwłaszcza w punkcie (4), gdzie trzeba zgrać 2 otwory (ten w ścianie i w płycie)

Dpbrze kombinuję, czy macie może lepszy patent na to?

Maciej

Zagurski
18-02-2017, 17:03
A nie lepiej wziąć metrówkę i przed położeniem płyt określić odległości puszek w osi XY? Puszka nr:
1) 10cm od sufitu x 276cm od ściany
2) 36 cm od podłogi x 55 cm od ściany.
itd...
Można zrobić zdjęcie, wydrukować, nanieść długopisem na zdjęcie "współrzędne" puszki, a potem kłaść płyty i wiercić otwory w tych punktach. Oczywiście najpierw małą otwornicą, aby włożyć palec w otwór i dokładnie wymacać, gdzie jest ta puszka, a potem już otwornicą docelową.

Darek Volke
18-02-2017, 17:11
Ale chyba płytkarze tak samo odmierzają i następnie wywiercają otwór na gniazdko puszkę

TomJons
18-02-2017, 20:29
Ale chyba płytkarze tak samo odmierzają i następnie wywiercają otwór na gniazdko puszkę

w kuchni łazience zostawiasz przewód dłuższy ewentualnie i później obsadzasz puszki tak jak ci z glazury wychodzi( żeby np na środku płytki wyszło , nie na łączeniu fugi) chyba że masz wymierzone już w projekcie i takie coś nie wystąpi

Zagurski
19-02-2017, 16:34
Maddam'owi chyba chodziło o co innego?
On już ma wywiercone otwory na puszki w ścianie właściwej i chce się idealnie wbić w tę puszkę!
Dłuższy kabel nie ma nic tutaj do rzeczy.

maddam
19-02-2017, 17:26
A nie lepiej wziąć metrówkę i przed położeniem płyt określić odległości puszek w osi XY?
To mniej więcej miałem na myśli... Czyli jednak sprowadza się to do w miarę dokładnego wymierzania - thx.