PDA

Zobacz pełną wersję : Modernizacja kotłowni



Betusia35
23-02-2017, 12:35
Zastanawiam się nad modernizacją kotłowni ... i nie wiem na co się zdecydować.

Teraz mam tak:

Dom z poddaszem użytkowym: powierzchnia użytkowa 120 m2, budowany z betonu komórkowego 24 cm + 12 cm ocieplenie styropianem, na górze wełna 15 cm.

Ogrzewany piecem Ultima II na drewno i węgiel ok. 16 kw. Palone jest wieczorem do rana, i tak codziennie. Generalnie jest ciepło w domu - ok. 23 stopnie, bez palenia ok. 21 stopni.

W całym domu brak podłogówki, wszędzie grzejniki.

Tej zimy poszło ok. 15 mp drewna i ok. 1 tona węgla (palone od X). Drewno własne, więc koszt pracy własnej ... przywiezienia, pocięcia itp.

Co było optymalne - biorąc pod uwagę i koszty i mniejszą obsługowość tego pieca.

Proszę doradźcie ...

imrahil
23-02-2017, 14:19
kocioł na ekogroszek. nie powinien spalić dużo. w tej chwili pewnie palisz mokrym drewnem albo w zbyt niskiej temperaturze (bez bufora?), zapewne połowę energii wyrzucasz przez komin.

Betusia35
24-02-2017, 12:05
Bez bufora palę, ale teraz zaczęłam się zastanawiać nad ogrzewaniem na podczerwień (maty pod panele podłogowe) albo panele na ścianie ...

Ma ktoś takie ogrzewanie i mógłby podzielić się kosztami?

mac_612
24-02-2017, 12:37
Odpuść. To ogrzewanie jest dobre do hal produkcyjnych, gdzie wystarczy ogrzewanie tylko jednego stanowiska pracy, gdy ktoś tam przebywa.

Mając własne drewno, warto rozważyć instalacje bufora 1000-2000l. umożliwi Ci to w zależności od zapotrzebowania stałe ogrzewanie, przy względnie małej obsłudze - Spalasz wtedy drewno intensywnie przy dużo wyższej temperaturze, a więc z większą sprawnością ładując jednocześnie bufor. Po zakończeniu palenia ogrzewasz dom korzystając z ciepła zgromadzonego w zbiorniku.

Betusia35
03-03-2017, 11:24
Tak, tylko skąd wziąć taki bufor, jak patrzyłam na ceny gotowych buforów to są strasznie drogie np. 1000 l z 2 wężownicami 4000 plus dostawa, a jeszcze montaz do tego i jakieś inne elementy do wymiany ..., z 1 wężownicą tańsze. I nie wiem, czy mogłabym korzystać z cwu, teraz mam bojler chyba 120 l, a jak byłby bufor to nie wiem, czy on mógłby być podłączony jakoś do tego bojlera czy inaczej to musiałoby być zrjobione?

A może ma ktoś kontakt do kogoś sprawdzone, kto ma / zrobiłby taki bufor w rozsądniejszej cenie?

rk80
03-03-2017, 13:35
Niestety bez inwestycji z Twojej strony nic nie zmienisz (może dotacja z gminy na kocioł zgazowujący + bufor?)


Jak masz dostęp do drewna (zakładam ,że co sezon) i że chcesz nim ogrzewać to na Twoim miejscu kupił bym bufor a potem:

-masz drewno wysezonowane i gotowe do palenia na cały sezon grzewczy 2017/18? =>> nic więcej nie robisz , palisz tym drewnem i korzystasz z zalet bufora

lub

-masz drewno świeże ? =>> kupujesz węgiel na cały sezon grzewczy 2017/18 a drewno sezonujesz na 2018/2019 i później

za parę lat jak już nie będziesz mogła palić w obecnym piecu (zakaz) to wymienisz go na zgazowujący drewno.

Pello
06-03-2017, 22:56
Witaj

Kociołki ULTIMA II bardzo sprawnie pracują z palnikami na pellety. Zainteresuj się tą formą zaoszczędzenia czasu i zwiększenia komfortu z jego używania.
Myślę, że to najtańsza forma modernizacji Twojej kotłowni.

Pozdrawiam




Zastanawiam się nad modernizacją kotłowni ... i nie wiem na co się zdecydować.

Teraz mam tak:

Dom z poddaszem użytkowym: powierzchnia użytkowa 120 m2, budowany z betonu komórkowego 24 cm + 12 cm ocieplenie styropianem, na górze wełna 15 cm.

Ogrzewany piecem Ultima II na drewno i węgiel ok. 16 kw. Palone jest wieczorem do rana, i tak codziennie. Generalnie jest ciepło w domu - ok. 23 stopnie, bez palenia ok. 21 stopni.

W całym domu brak podłogówki, wszędzie grzejniki.

Tej zimy poszło ok. 15 mp drewna i ok. 1 tona węgla (palone od X). Drewno własne, więc koszt pracy własnej ... przywiezienia, pocięcia itp.

Co było optymalne - biorąc pod uwagę i koszty i mniejszą obsługowość tego pieca.

Proszę doradźcie ...

Betusia35
17-03-2017, 11:57
Ale wtedy musiałabym kupić również jakiś podajnik do pelletu oprócz tego palnika?





Witaj

Kociołki ULTIMA II bardzo sprawnie pracują z palnikami na pellety. Zainteresuj się tą formą zaoszczędzenia czasu i zwiększenia komfortu z jego używania.
Myślę, że to najtańsza forma modernizacji Twojej kotłowni.

Pozdrawiam

Jarecki79
17-03-2017, 12:39
przy własnym drewnie to mimo,że sam pracuję w firmie produkującej kotły z podajnikiem i prowadzę własną handlową -
rozważ bufor do posiadanego kotła, sa prywatne firmy wykonujące takie rzeczy na zamówienie, poszukaj na allegro

namiar na bufory robione na zamówienie wysyłam na priva

Pello
18-03-2017, 23:12
Wraz z palnikiem jest na ogół dostarczany podajnik do pelletu i sterownik jako komplet. Trzeba dokupić dodatkowo (albo zrobić samemu) zasobnik na pellety.

Pozdrawiam