PDA

Zobacz pełną wersję : A skrzyp?



Kasia385
05-04-2005, 18:19
Czy ktoś z Was zna sposób, albo środek na pozbycie się skrzypu??? :cry:
Tylko, proszę nie każcie mi wyrywać, bo to jest "syzyfowa praca", robię to systematycznie od kilku dobrych lat. Rośnie drań na rabatach i miedzy różami. Każej jesieni podważam ziemię i wydobywam kłączą, a wiosną...
I ręce opadają.

ewa
06-04-2005, 09:09
Trzeba zmienić PH gleby. Tylko nie pamiętam "w którą stronę" :)
Upewnij sie w jakimś sklepie ogrodniczym a wtedy podsyp czym trzeba. Niestety korzenie ma draństwo ciemne i ich nigdy dobrze nie wybierzesz.
W mnie w trawie go nie widać bo po koszeniu się płoży ale za to na rabatkach same choinki :( Także też w tym roku wypowiadam wojnę skrzypową.

abromba
06-04-2005, 15:11
Jak wyrywacie to warto pozbierać i suszyć - tylko ważne, żeby był to skrzyp polny a nie błotny na przykład (trzeba sprawdzić różnicę w atlasie). Stary środek do nasiadówek i kąpieli przy problemach z nerkami.

Kasia385
06-04-2005, 15:50
Noo... przecież, to eliksir młodości :lol:
Nasuszyłam tego w ubiegłym roku, miałam pić, płukać włosy i dodawać do kąpieli :oops: , hmm brak konsekwencji.!
Zaś co do pH , to o ile wiem, skrzyp lubi kwaśną ziemię, więc wapnuję i nic to nie daje. Może się przyzwyczaił :wink:

ppp.j
06-04-2005, 19:03
Wiosną do obniżenia kwasowości sugeruję stosować kredę. Zwykłą kredę malarską. Wolniej się rozkłada i dłużej choć mniej radykalnie działa.

BobTrebor
07-04-2005, 07:26
na skrzyp jest prosta metoda, choć brutalna - opryskaj środkiem o nazwie Starane (w każdym ogrodniczym) i po sprawie, możesz używać go na trawie bo niszczy tylko rośliny dwuliścienne więc przy okazji można zlikwidować inne chwasty

BobTrebor
07-04-2005, 07:28
i jeszcze co do ulubionego rzekomo pH - na mojej działce gdzie jest więcej kamieni wapiennych niż gleby :D skrzyp radzi sobie świetnie, więc wapnowanie możcie śmiało odpuścić

Jacek
07-04-2005, 13:42
Skrzyp jest rośliną występującą na wadliwych stanowiskach gdzie zakłóceniu uległy różne parametry gleby PH, wilgotność, zasobność itd. Jest rośliną, która dobrze czuje się w środowisku, w którym inne rośliny nie chcą rosnąć. Pojawia się często w sytuacji, gdy usunięta została warstwa żyznej gleby.
Nie ma preparatów chemicznych, które radziłyby sobie dobrze z tym chwastem.

Zwalczać należy poprzez poprawę parametrów gleby:

1. Gdy jest zbyt kwaśna nawozić kredą
2. Gdy jest zbyt jałowa należy nawieźć warstwę humusu lub stosować nawozy organiczne lub sztuczne.
3. Można uprawiać rośliny motylkowe na zielony nawóz
4. Jeżeli jest zbyt mokro należy zastosować melioracje
5. Skrzyp źle znosi częste koszenie

Gdy poprawie ulegną parametry gleby skrzyp sam zniknie wyparty przez inne rośliny.

BobTrebor
07-04-2005, 13:57
nie zgodzę się, po użyciu Starane od dwóch lat mam spokój, oczywiście może wleźć od sąsiada... jeśli chodzi o wilgotność to nic nie przeszkadzało mu rosnąć w bardzo suchym, słonecznym miejscu praktycznie na kamieniach i to wapieniu, powód jest prosty, potrafi zapuścić korzenie nawet na 3 metry

Kasia385
07-04-2005, 17:32
Jeżeli ten drań może zapuszczać korzenie na 3m, to mogę sobie śmiało odpuścić ich wydobywanie :evil:
Najwięcej mam go jak pisałam na rabatach pomiędzy różami, jest to miejsce dość suche, bo róże jak wiadomo nie lubią być podlewane często.
Reszta powierzchni na której króluje skrzyp jest nawożona (od pewnego czasu tylko kompostem) i roślinny poplon jesienią. Nie sądzę wiec, żeby została usunięta warstwa żyznej gleby. :-?
Zaś co do Starane - znam ten preparat, w sklepie ogrodniczym powiedziano mi, że owszem spróbować mogę, ale marne szanse.
Niemniej jednak - BobTrebor - posłucham Cię i spróbuję, no i kreda.
Wyrośnie takie draństwo i nie ma na nie rady :lol:
Dziękuję Wam za pomoc, posiadacie naprawdę masę wiadomości :D

Ew-ka
09-04-2005, 20:19
skrzyp rosnie na kwaśnych glebach .. jesienia posyp wapnem ....a tak na marginesie ...skrzyp należy gotować ok 15 minut ( musza wytrącić sie krzemiany) i taki wywar ( bezsmakowy) dodawać np , do kawy ( :lol: ) zupy czy innych plynnych potraw .... jest bardzo moczopędny i dobrze działa na nerki ( coś o tym wiem :cry: )

Włodek W.
10-04-2005, 19:13
Wszyscy walczą ze skrzypem , a to takie potrzebne ziele 8) ma dużo zwiazkow krzemu, a te są antyrakowe :evil: ,plus to co napisała Ew-ka. naturalne lekarstwo. :P Wygotować ok.15min. odcedzić i nalać do wanny . Poleżeć i zrelaksować :wink: się :D .pozdrawiam :D

Jacek
11-04-2005, 12:05
Starane to niewątpliwie dobry sposób aby pozbyć się ..... róż.
Jeżeli chcesz spróbować do zalecam użycie pędzla. Rozrobić Starene w proporcji 1/10 i takim roztworem smarować wszelkie szkodliwe zielsko. Dalej szczególnie uważając na róże.

Klomby z różami proponuję przykryć grubą czarną folią i tą folie posypać korą lub kamykami dla ozdoby. Ważne jest, aby wokół róż zrobić niewielkie zagłębienie, aby były naturalnie podlewane.