PDA

Zobacz pełną wersję : nowa instalacja co w domu



LSDT
25-02-2017, 19:21
witam, przymierzamy sie z zona do zakupu domu, jest to dom z roku 1973 murowany z cegły a od wewnątrz pustak, w w/w domu nie ma w ogolę instalacji co, dom ma powierzchnie okolo 150m2 i jest w czesci podpiwniczony, na chwile obecna nie ocieplony ale w ciagu okolo 2 lat chcemy ocieplic, chcialbym uzyskac jakies porady odnosnie tego na co zwrocic uwage przy dogadywaniu z instalatorem, jakiej mocy piec i ogolnie z czego instalacje najlepiej zrobic, jaki piec na chwile obecna wyjdzie najlepiej, piecy na gaz lub olej opalowy w ogole pod uwage nie brałem, ogrzewanie podogowe miałoby byc w kuchni, korytarzu i łazience, spotkałem sie dzisiaj z jednym hydraulikiem i zapytalem o moc pieca i z marszu powiedzial mi 25kW
wszelakie porady mile widziane:)

Adam626
25-02-2017, 20:29
zastanowić się czy warto w ogóle taki dom kupować. W remont wsadzisz tyle co w budowę nowego a zawsze bedzie to stary dom z wadami których się nie pozbędziesz

LSDT
25-02-2017, 21:41
cena całej nieruchomości jest na tyle atrakcyjna ze wydaje mi sie ze warto, zwłaszcza ze większość remontów będę w wstanie zrobić samodzielnie a to zmniejsza znacząco koszty

noc
25-02-2017, 22:52
Często lepiej jest kupić samą, gołą działkę, bez takiego murowanego dobrodziejstwa, nie trzeba ponosić kosztów buldożera i ciężarówki na wywózkę domu.
Dom z 1973 roku, bez izolacji, bez instalacji CO?
Przemyślcie dobrze ten zakup, taka inwestycja może być kulą u nogi na długie lata.

LSDT
26-02-2017, 08:11
zakup został przemyślany, decyzja zapadła, co do tej części nie mam wątpliwości i proszę o podpowiedzi na temat instalacji c.o. a nie samego zakupu

mac_612
26-02-2017, 09:19
proszę o podpowiedzi na temat instalacji c.o. a nie samego zakupu

Musisz zrozumieć, że twoja instalacja c.o. będzie zależała od twojego budynku. Między innymi od tego jaką i ile izolacji chcesz/możesz zastosować. Obecnie standardem staje się 20cm podłoga ściana i 30-40cm dach. Nie wiadomo, jaką będziesz miał wentylacje - czy grawitacyjną, czy z rekuperacją.

Nie chcesz gazu/oleju, o ogrzewaniu prądem pewnie też w ogóle nie myślisz - a może jakaś pompa ciepła?

Jeśli chodzi o paliwa stałe, to masz do wyboru węgiel, drewno, pelet. Wszystko zależy od twoich możliwości predyspozycji. Węgiel (ekogroszek) i pelet pozwala na zautomatyzowanie ogrzewania i relatywnie małą czasochłonność obsługi, drewno przeciwnie.

Polecam dobrą izolacje budynku (te 15cm minimum w ścianach podłodze i dwa razy tyle w dachu), w całym domu podłogówka wodna (+ewentualnie drabinki w łazienkach), bez zwykłych grzejników - umożliwi to dywersyfikacje źródła ciepła. Jeśli masz trochę większy budżet porozglądaj się za PCi gruntową (jak działka duża) lub powietrzną. Jak jesteś tradycjonalistą i chciałbyś tradycyjny kocioł zasypowy, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie buforu ciepła ok 1000l - umożliwi on używanie kotła z największą sprawnością, a więc tanio i ekologicznie, a dodatkowo zapewni największy komfort używania takiego źródła ciepła.
Kotły z podajnikiem, czy to na groszek, czy pelet, owies, nie wymagają stosowania zbiornika buforującego, ale jego zastosowanie zwiększa stabilność pracy takiego urządzenia, oraz umożliwia stosowanie przepływowego podgrzewania CWU.

Pozostaje jeszcze opcja ogrzewania prądem w drugiej taryfie.

LSDT
26-02-2017, 10:15
jeśli chodzi o izolacje to myślałem ze min 15cm na ścianie zostanie położone ale to za około 2 lata, przed zimą natomiast będę chciał wyłożyć cały strop wełną lub styropianem żeby ciepło w gorę nie uciekało, na chwile obecna nie planuje zagospodarowywać strychu wiec ułożenie warstwy izolacji w niczym mi nie przeszkodzi.

Jeśli chodzi o piec to planuje na palia stałe właśnie, obecnie wynajmuje dom z piecem na eko z podajnikiem tylko wydaje mi się ze jest on sporo zad duży, może to tylko takie wrażenie ale jednak jest, dlatego chciałbym uzyskać podpowiedz odnośnie mocy takiego pieca a także odnośnie producenta itp.
myślałem tez o piecu na miał z podajnikiem, widziałem ze są piece w których można palić miałem, eko groszkiem i pelletem
Przeglądając już wcześniej różne strony o tematyce podobnej znalazłem informacje ze domy z lat 70 budowane jak ten potrzebuja do ogrzania okolo 100W/m2 czy jest to poprawna wartość?? jak to sie ma do podanej przez hydraulika mocy kotla na poziomie 25kW

wentylacja pozostanie grawitacyjna najprawdopodobniej, jeszcze nie myslałem nad innym sposobem

mac_612
26-02-2017, 10:41
jak to sie ma do podanej przez hydraulika mocy kotla na poziomie 25kW

Nie ma się w ogóle... Pan hydraulik takie zawsze montuje i jest ciepło. Tylko później to ty będziesz płacił za opał...

Kocioł do domu nieocieplonego, będzie za duży, gdy ten dom ocieplisz. Jak kupisz kocioł 15kW to będzie on prawie dwukrotnie za duży, gdy ten dom ocieplisz.
Szukaj kotła o jak największej możliwości modulacji mocy. Nie bój się kotłów o mocy 10kW, lub mniejszej. Taki kocioł zawsze moze popracować z mocą ponad nominalną, kosztem straty kominowej. Wyjdzie na zdrowie dla twojej kieszeni, dla kotła i komina. A jak ocieplisz ściany to nie będzie przewymiarowany zbyt mocno. I nie oszczędzaj na izolacji. Daj te minimum 15, a lepiej 20cm lub więcej w podłogę, w kotłowi, garażu czy innych pomieszczeniach nieogrzewanych nie musisz. Polecam wszędzie podłogówkę.

LSDT
26-02-2017, 10:59
tak też właśnie myslałem, poszedłem wlaśnie do kotłowni i wgrzebałem sie za piec na tabliczce podana moc to 19kW przy powierzchni domu okolo 80m2 i zasobniku c.w.u. 120l spalam okolo tone groszku miesiecznie, piec chodzi na minimum przy temperaturze -20 temperature ustawialem na 53stC i w domu mozna bylo chodzic w slipkach i to mnie troche zniechecilo do eko ale jesi jest tak powaznie zawyżona moc kotła to już wiem gdzie uciekaja moje pieniadze

LSDT
26-02-2017, 17:51
a jakiej firmy kotły polecacie?? paliwem miałby być miał, eko groszek z dodatkowym rusztem

gersik
03-03-2017, 11:05
http://ranking.czysteogrzewanie.pl/szukaj/1aq5

Konsultant marki Buderus
11-04-2017, 10:50
LSDT,

Jeżeli nie bierze Pan pod uwagę kotła gazowego najlepszym rozwiązaniem będzie kocioł na pellet lub ekogroszek. Marka Buderus posiada w swojej ofercie kocioł stałopalny Logano S181 pracujący w zakresie mocy 15-25kW. Posiada on automatyczny podajnik paliwa pozwalający na spalanie pelletu, ekogroszku, jak i węgla brunatnego. Sterownik kotła w standardzie umożliwia kontrolowanie jednego obiegu grzewczego (bez zaworu mieszającego) oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej i obsługę pompy cyrkulacyjnej.
W sprawie doboru oraz montażu kotła polecam kontakt z jednym z autoryzowanych instalatorów. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.buderus.pl).
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus