PDA

Zobacz pełną wersję : Wanna akrylowa - skrócenie o 2cm



MateuszMateusz
26-02-2017, 12:17
Witam, łazienka ma 180cm, ale po położeniu płyt GK i płytek wanna o długości 170 cm nie mieści się. zdecydowałem się skrócić o 2cm wannę akrylową - co o tym myślicie ? jak się do tego zabrać ? jak to zrobić ? wanna to dokładnie ten model:
https://www.leroymerlin.pl/wanny-i-kabiny-prysznicowe/wanny-i-akcesoria/wanny-prostokatne/wanna-rekord-170-cm-x-70-cm-x-42-cm-kolo,p255309,l2115.html
Oczywiście mogę oddać i wziąć krótszą, ale wolałbym jednak skrócić i zmieścić 170 centymetrową wannę bo zależy mi na tym. Bardzo proszę o pomoc.

noc
26-02-2017, 12:43
Witam, łazienka ma 180cm, ale po położeniu płyt GK i płytek wanna o długości 170 cm nie mieści się. zdecydowałem się skrócić o 2cm wannę akrylową - co o tym myślicie ? jak się do tego zabrać ? jak to zrobić ? wanna to dokładnie ten model:
https://www.leroymerlin.pl/wanny-i-kabiny-prysznicowe/wanny-i-akcesoria/wanny-prostokatne/wanna-rekord-170-cm-x-70-cm-x-42-cm-kolo,p255309,l2115.html
Oczywiście mogę oddać i wziąć krótszą, ale wolałbym jednak skrócić i zmieścić 170 centymetrową wannę bo zależy mi na tym. Bardzo proszę o pomoc.

Jakiej pomocy oczekujesz, chcesz by jakiś forumowicz obciął te zbędne 2cm?
Odmierz dokładnie długość, narysuj linię cięcia, flex do ręki i heja do przodu:). Od dokładności wykonania, będzie zależał późniejszy wygląd wanny. Jak zamontujesz, to oczywiście silikonem zamaskujesz łączenie wanny ze ścianą.

MateuszMateusz
26-02-2017, 13:20
Dzięki. Po prostu pytam czy to w ogóle będzie jakoś w miarę dobrze wyglądać, czy czasem przez takie coś wanna nie zrobi się tratwą niestabilną i nie zacznie np chwiać się po tym jak napełnię ją wodą. Bo to, że stracę gwarancje to oczywiste.

Emek81
27-02-2017, 06:44
Jakiej pomocy oczekujesz, chcesz by jakiś forumowicz obciął te zbędne 2cm?
Odmierz dokładnie długość, narysuj linię cięcia, flex do ręki i heja do przodu:). Od dokładności wykonania, będzie zależał późniejszy wygląd wanny. Jak zamontujesz, to oczywiście silikonem zamaskujesz łączenie wanny ze ścianą.

Tak oczywiście tylko o estetykę chodzi.... A stabilność? Przecież to nie będzie w ogóle sztywne na tym brzegu....kąty będą się zaginały od byle nacisku. Poza tym sporo ktoś na ta zabudowę miejsca potrzebował :/. Nie ma możliwości wkuć wanny pod płytki?

MateuszMateusz
27-02-2017, 07:35
FACHOFFFCY. Ale nie mam czasu się kłócić itp. czas goni.... no właśnie nie wiem czy nie kazać im czasem żeby się jednak wkuli w płytki, ale chyba szkoda mi płytek... lepiej chyba wannę poświęcić. Swoją drogą bardzo krzywe ściany były dlatego to tak... :-/

Emek81
27-02-2017, 16:02
Mega krzywe jak po 5 cm z każdej strony ;p :) No cóż oby było ok zrobisz jak uważasz :)

wiesiek6308
27-02-2017, 17:32
Nie tnij bo nie będzie miała stabilności. Wymień ją na mniejszą. FACHOFCY powinni przewidzieć ten montaż i w miejscu instalacji wanny glazurkę kłaść dopiero od linii górnej krawędzi wanny ( dopiszę że wannę instaluje się po ułożeniu glazury bo pewnie niektórzy fachofcy zainstalowaliby najpierw wannę :no:)

vadiol
27-02-2017, 19:54
Pomijam sensowność skracania wanny , ale tak gwoli ścisłości , to wanna stoi na stelażu . Jest podparta od spodu . Górna część wanny musi być zdylatowana . Nie ma więc wpływu na stabilność .
Jeżeli zaś chodzi o kolejność , co pierwsze : wanna do płytek czy pod płytki , to są dwie szkoły . I obie mają swoje racje .

portaga
27-02-2017, 20:05
Jest szkoła Falenicka i Otwocka.
Zależy, jaka wanna - każdy ogarnięty glazurnik będzie wiedział, jak się dany model wanny montuje! Ot, cała tajemnica.

Emek81
27-02-2017, 20:06
Pomijam sensowność skracania wanny , ale tak gwoli ścisłości , to wanna stoi na stelażu . Jest podparta od spodu . Górna część wanny musi być zdylatowana . Nie ma więc wpływu na stabilność .
Jeżeli zaś chodzi o kolejność , co pierwsze : wanna do płytek czy pod płytki , to są dwie szkoły . I obie mają swoje racje .

Nie do końca masz rację. Owszem część wanny gdzie się siedzi stoi itp będzie ok ale narożnik po skróconej stronie straci sztywność i najzwyczajniej pęknie przy większym nacisku.

vadiol
27-02-2017, 20:19
Jest szkoła Falenicka i Otwocka.
Zależy, jaka wanna - każdy ogarnięty glazurnik będzie wiedział, jak się dany model wanny montuje! Ot, cała tajemnica.

Jeżeli chodzi o rozkład obciążeń , to w każdej wannie jest tak samo . Nacisk idzie z góry (woda + ludzie) na dół . Dlatego wszystkie wanny tego świata , podparte są od spodu . Różnią się jedynie kształtem stelaża . Nie wolno podpierać wanny na rantach . Tam stosuje się dylatacje . Ranty nie mają więc wpływu na statykę wanny .
Podpieranie rantów na sztywno , jest uznawane za błąd i grozi utratą gwarancji .

noc
27-02-2017, 21:00
Jak wyżej.
Wannę opiera się na dole, a nie zawiesza na górnej krawędzi, wanna to nie hamak.
U siebie wannę od spodu owinąłem folią stretch, a następnie przestrzeń wypełniłem pianką niskoprężną. Po zaschnięciu pianki wyrzuciłem stretch i mam idealną podporę i znakomite ocieplenie (izolację od spodu). Wanna ani drgnie, ani skrzypnie. I woda wychładza się bardzo długo.

MateuszMateusz
27-02-2017, 21:42
Jak wyżej.
Wannę opiera się na dole, a nie zawiesza na górnej krawędzi, wanna to nie hamak.
U siebie wannę od spodu owinąłem folią stretch, a następnie przestrzeń wypełniłem pianką niskoprężną. Po zaschnięciu pianki wyrzuciłem stretch i mam idealną podporę i znakomite ocieplenie (izolację od spodu). Wanna ani drgnie, ani skrzypnie. I woda wychładza się bardzo długo. Możesz pochwalić się zdjęciem jak to wygląda? jestem bardzo ciekaw.

Emek81
28-02-2017, 12:02
Ludzie zlitujcie się .... nie chodzi o podpieranie wanny tylko o to że czasami na wannę się staje... (różne sytuacje się zdarzają) i w takim wypadku ta wanna pęknie jak ktoś zapomni i oprze tam rękę czy nogę. A nawet jak nie pęknie to się odegnie i cały sylikon czy inne uszczelnienie szlag trafi ;)

Tak czy siak obcinanie wanny jest nie profesjonalne i już !

przemo1
28-02-2017, 12:55
Ludzie zlitujcie się .... nie chodzi o podpieranie wanny tylko o to że czasami na wannę się staje... (różne sytuacje się zdarzają) i w takim wypadku ta wanna pęknie jak ktoś zapomni i oprze tam rękę czy nogę. A nawet jak nie pęknie to się odegnie i cały sylikon czy inne uszczelnienie szlag trafi ;)

Tak czy siak obcinanie wanny jest nie profesjonalne i już !

Bez przesady, to nie jest jakiś wielki problem - kupujesz w sklepie(np z akcesoriami samochodowymi) żywicę epoksydową ("reperaturkę" do karoserii), wklejasz od spodu na żywicę jakąś listwę drewnianą lub profil aluminiowy z marketu i nic się nie stanie.
Śmiało może ciąć - pod warunkiem, że jest z czego. Po ucięciu musi zostać kawałek "poziomego" rantu i jeszcze musi zostać miejsce na korek/przelew.

noc
28-02-2017, 19:33
Ludzie zlitujcie się .... nie chodzi o podpieranie wanny tylko o to że czasami na wannę się staje... (różne sytuacje się zdarzają) i w takim wypadku ta wanna pęknie jak ktoś zapomni i oprze tam rękę czy nogę. A nawet jak nie pęknie to się odegnie i cały sylikon czy inne uszczelnienie szlag trafi ;)

Tak czy siak obcinanie wanny jest nie profesjonalne i już !

Jeśli wypełni przestrzeń pod wanną pianką nic nie pęknie i nie odegnie się. Może nawet w niej skakać:rolleyes:.

MateuszMateusz
02-03-2017, 09:18
Jeśli wypełni przestrzeń pod wanną pianką nic nie pęknie i nie odegnie się. Może nawet w niej skakać:rolleyes:. pokażesz zdjęcie jak to u Ciebie wygląda to wypełnienie pianką?? ile tej pianki zużyłeś mniej więcej? i jaka to pianka dokładnie?
prosiłem post wcześniej, może dasz rade wkleić tutaj to zdjęcie ? albo na priva. Z pewnością to wiele wniesie do tematu dla mnie i dla innych czytelników. Dzięki.

noc
02-03-2017, 09:43
Niestety ale przy montażu nie robiłem żadnych zdjęć, nie sądziłem że kogoś zainteresuje. Teraz zdjęć z wiadomych względów nie zrobię, musiałbym odciąć silikon na wszystkich krawędziach wanny, a następnie czyścić i znowu silikonować.
Pianka zwykła, niskoprężna, marka raczej nieistotna. Pianki zużyłem niecałą butelkę, z tym że pod wannę ułożyłem luźno kilka dużych kawałków suporka, pianka związała wszystko. Jeśli ktoś używał pianki, będzie wiedział ile jej podać, jeśli dasz za mało, możesz uzupełnić, tylko pamiętaj o folii na wannie.
Jeszcze jedna ważna rzecz, należy pamiętać o obciążeniu wanny, by pianka jej nie podniosła. Ja zapodałem 6 bloczków fundamentowych na podkładce z czystych kartonów.

MateuszMateusz
02-03-2017, 09:51
Niestety ale przy montażu nie robiłem żadnych zdjęć, nie sądziłem że kogoś zainteresuje. Teraz zdjęć z wiadomych względów nie zrobię, musiałbym odciąć silikon na wszystkich krawędziach wanny, a następnie czyścić i znowu silikonować.
Pianka zwykła, niskoprężna, marka raczej nieistotna. Pianki zużyłem niecałą butelkę, z tym że pod wannę ułożyłem luźno kilka dużych kawałków suporka, pianka związała wszystko. Jeśli ktoś używał pianki, będzie wiedział ile jej podać, jeśli dasz za mało, możesz uzupełnić, tylko pamiętaj o folii na wannie.
Jeszcze jedna ważna rzecz, należy pamiętać o obciążeniu wanny, by pianka jej nie podniosła. Ja zapodałem 6 bloczków fundamentowych na podkładce z czystych kartonów. Nie chodzi o dokładne zdjęcia, po prostu jak to wygląda jak zdejmiesz obudowę z wanny bo chyba masz jakiś dostęp do syfonu ? i spodu wanny?

Adam626
04-03-2017, 21:43
ja też mam wanne na piance i folii stretch. Poszło około 2-3 pianki.
Trzeba poczytać instrukcję wanny - piszą że albo stelaż albo pianka.
Rozwiązanie o tyle dobre że się nie wychładza tak.

Do wanny też są zdaje się nóżki fabrycznie.

Podobnnie z brodzikami - brodzik nie moze sie trzymac tylko po obwodzie - musi być podparty na dole. jak wisi na krawedziach=gwarancji brak na popękanie akrylu.

Ogolnie to chyba mało wykonawców w praktyce wie jak montowac akrylowe wanny/brodziki

Slawko123
04-03-2017, 22:20
zamiast pianek itp nie lepiej taki nośnik ze styropianu? 382930

MateuszMateusz
05-03-2017, 11:58
ja też mam wanne na piance i folii stretch. Poszło około 2-3 pianki.
Trzeba poczytać instrukcję wanny - piszą że albo stelaż albo pianka.
Rozwiązanie o tyle dobre że się nie wychładza tak.

Do wanny też są zdaje się nóżki fabrycznie.

Podobnnie z brodzikami - brodzik nie moze sie trzymac tylko po obwodzie - musi być podparty na dole. jak wisi na krawedziach=gwarancji brak na popękanie akrylu.

Ogolnie to chyba mało wykonawców w praktyce wie jak montowac akrylowe wanny/brodziki
To może Ty się pochwalisz jak to wygląda, bo każdy ma :) a zdjęcia nie chce pokazać LOL

vadiol
05-03-2017, 13:07
zamiast pianek itp nie lepiej taki nośnik ze styropianu? 382930

Te wszystkie gotowe nośniki styropianowe uniwersalne , a nawet dedykowane , są okropnie uciążliwe w montażu . Trzeba je nieźle popodcinać , żeby jako tako pasowały do kształtu wanny i bez pianki poliuretanowej się nie obędzie . Należy też je przygotować , aby móc przykleić do nich płytki . Te wszystkie zabiegi powodują , że taniej i szybciej jest zbudować samemu nośnik pod wannę . No i unika się rozczarowania , że kupiłem coś , co tak na prawdę do niczego się nie nadaje .

Adam626
05-03-2017, 15:59
To może Ty się pochwalisz jak to wygląda, bo każdy ma :) a zdjęcia nie chce pokazać LOL

a jak pokazać jak wanna juz zabudowana?

Została zrobiona zabudowa, wanne osadzono dla celów testowych. Ja wszystko było dopasowane - majster owinął wanne stretchem i wsadził wannę w docelowe miejsce. Następniekombinował z pianka i wstrzykiwał przez dziury. Jak juz zapiankował - włożył do wanny kilka worków kleju aby piana nie wypchęła wanny. I to koniec. Wanna została ze stretchem w piance. Wanna akrylowa jest przy tym dość cicha zaś wychładzanie wody nie jest jakieś super szybkie, ale to nie jest też tak ze w ogole sie nie wychładza.

Ogólnie - jestem w stanie kąpać się 90 min i przy dolewaniu gorącej wody jest cały czas odpowiednia temperatura

MateuszMateusz
05-03-2017, 20:48
Adam, To nie masz dostępu do wanny żadnych drzwiczek czy ściąganej ścianki ? nie masz dostępu do syfonu ?

noc
05-03-2017, 22:35
A co tam zobaczysz przez szczeliny przy syfonie? Zaglądałem tam dzisiaj, nic nie widać.
Daj już spokój z tymi zdjęciami już zamontowanych wanien, nikt nie będzie wycinał silikonu dookoła. Taką dokumentację może zrobić ktoś, kto właśnie montuje wannę, nikt inny. Nie rozumiem dlaczego tak dociekasz tych zdjęć, to przecież bardzo prosty montaż.

MateuszMateusz
19-07-2017, 09:27
Remont dawno skończony więc dla innych zainteresowanych. Proszę się nie przejmować i skracać śmiało wannę u mnie się sprawdziło. Nie ma problemów ze stabilnością itp. dużo lepsze rozwiązanie niż wanna krótsza o 10cm. Jedyny minus to strata gwarancji, ale tym się nie martwię co się może stać z wanną? hmmm, a nawet jakby się coś stało to powiedzą, że to wina użytkowania lub złego montażu - norma. Więc ich gwarancja jest warta tyle jakby jej nie było :) Pozdrawiam.