PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa tarasu na gruncie



davidoff9
28-02-2017, 09:06
Witam.

Mam pytanie do fachowców. Czy taka konstrukcja budowy tarasu jest poprawna. Przedewszystkim czy taras taki nie bedzie się odkształcam na łączeniu płyty betonowej i bloczków betonowych. Skutkowałoby to odpadaniem płytek w tym miesjcu. Taras ma mieć ok 50cm wysokości więc chcę zmniejszyć ilość betonu do jego wykonania w sposób przedstawiony na schemacie. Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam

https://images83.fotosik.pl/394/4a06fe061b63b53emed.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/4a06fe061b63b53e)

wg39070
28-02-2017, 09:23
Witam.

Mam pytanie do fachowców. Czy taka konstrukcja budowy tarasu jest poprawna. Przedewszystkim czy taras taki nie bedzie się odkształcam na łączeniu płyty betonowej i bloczków betonowych. Skutkowałoby to odpadaniem płytek w tym miesjcu. Taras ma mieć ok 50cm wysokości więc chcę zmniejszyć ilość betonu do jego wykonania w sposób przedstawiony na schemacie. Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam

https://images83.fotosik.pl/394/4a06fe061b63b53emed.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/4a06fe061b63b53e)

Mam podobną konstrukcję i wysokość tarasu, lecz zrobiłem pod nim oraz pod schodami porządne fundamenty. Widzę, że u Ciebie fundamentów nie przewidziałeś. Nie boisz się, że to wszystko może się z czasem "rozjechać"?

davidoff9
28-02-2017, 09:57
Boję się więc pytam:)

W jakim miejscu zatem wykonać fundament i w jakiej postaci? Być może wylać całą płytę na spód i zazbroić, z tym że to dojdzie sporo betonu.

Kaizen
28-02-2017, 10:08
Ja w projekcie mam coś takiego:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=382546

Wykonawca jednak dorzucił ławy z trzech stron (wylany zapas betonu zamówionego jako mocniejszy chudziak). Na to pójdą bloczki. A od strony budynku jeszcze kilka słupków do oparcia "płyty".

wg39070
28-02-2017, 10:11
Boję się więc pytam:)

W jakim miejscu zatem wykonać fundament i w jakiej postaci? Być może wylać całą płytę na spód i zazbroić, z tym że to dojdzie sporo betonu.

Ściany tarasu robiłem z bloczków fundamentowych, schody też. Do wnętrza ścian nasypałem pospółki, zagęściłem i na to poszła zbrojona siatką posadzka z miksokreta. Fundament robiłem pod ścianami i schodami. Taras nie jest połączony z budynkiem, dlatego skupiłem się na konkretnych fundamentach. Mogę Ci wysłać zdjęcia na maila (jeśli chcesz wyślij na priv swój adres mailowy).

piotrek0m
28-02-2017, 10:12
Po co?
Praktyczniejszy jest taras na gruncie wyłożony kostką, brukiem, czy kto czym chce, na podbudowie z kruszywa. Z tarasem betonowym są same kłopoty, szczególnie z wykończeniem. Nie wiedziałem o tym odpowiednio wcześnie i zrobiłem wylewany z płyty i jeszcze w kształcie łuku. Murki oporowe wybudowane i schodki na "ławie", w środek wsypany piasek, resztki budowlanego gruzu, na to płyta betonowa, zbrojona resztkami pozostałych siatek, odizolowana od piasku resztkami papy. Pojawił się problem czym wykończyć - płytki, klinkier odpadają i są nietrwałe... wybrałem więc płyty granitowe, oczywiście doszła konieczność izolacji przeciwwilgociowej - koszty, koszty, koszty ... odradzam tarasy na płytach betonowych ... odradzam ...

wg39070
28-02-2017, 10:15
Po co?
Praktyczniejszy jest taras na gruncie wyłożony kostką, brukiem, czy kto czym chce, na podbudowie z kruszywa. Z tarasem betonowym są same kłopoty, szczególnie z wykończeniem. Nie wiedziałem o tym odpowiednio wcześnie i zrobiłem wylewany z płyty i jeszcze w kształcie łuku. Murki oporowe wybudowane i schodki na "ławie", w środek wsypany piasek, resztki budowlanego gruzu, na to płyta betonowa, zbrojona resztkami pozostałych siatek, odizolowana od piasku resztkami papy. Pojawił się problem czym wykończyć - płytki, klinkier odpadają i są nietrwałe... wybrałem więc płyty granitowe, oczywiście doszła konieczność izolacji przeciwwilgociowej - koszty, koszty, koszty ... odradzam tarasy na płytach betonowych ... odradzam ...

Co kto woli, ja wybrałem mocny i pewny beton. Jako wykończenie tarasu planuję płytki takie jak w salonie (ciągłość) choć nie chętnie lub posadzkę żywiczną, teraz są piękne wzory do wyboru i różne grubości. Osobiście przestały mi się podobać tarasy z kostki otoczone palisadą.

Teska
14-03-2017, 08:33
Po co?
Praktyczniejszy jest taras na gruncie wyłożony kostką, brukiem, czy kto czym chce, na podbudowie z kruszywa. Z tarasem betonowym są same kłopoty, szczególnie z wykończeniem. Nie wiedziałem o tym odpowiednio wcześnie i zrobiłem wylewany z płyty i jeszcze w kształcie łuku. Murki oporowe wybudowane i schodki na "ławie", w środek wsypany piasek, resztki budowlanego gruzu, na to płyta betonowa, zbrojona resztkami pozostałych siatek, odizolowana od piasku resztkami papy. Pojawił się problem czym wykończyć - płytki, klinkier odpadają i są nietrwałe... wybrałem więc płyty granitowe, oczywiście doszła konieczność izolacji przeciwparę cm wilgociowej - koszty, koszty, koszty ... odradzam tarasy na płytach betonowych ... odradzam ...

...
Ja teraz własnie tę płytę chcę zbić..wyrównać wylewką i na to położyć 2 cm płyty granitowe...boje się teraz zbijania tej płyty..na płycie przy scianie domu od tarasu jest wiadomo ocielenie...i teraz moje pytanie dobrze myślę ze facet zbijajacy tą płytę musi delikatnie podciąc ten styropian? bo musi wybrać te parę cm pod ociepleniem??? czy sciąc równo przy samej scianie? płytę nową odpowiednio pod te płyty granitowe będzie wylewał bardzo dobry fachowiec od posadzek - mam zaufanie do niego robił mi wylewki w domu.

Poradz co robić? zbijać pod ociepleniem? mam 15 cm

Konto usunięte_1*
14-03-2017, 08:36
To przy okazji zapytam czy położenie foli na trawie zaszalowanie jakieś zbrojenie i wylanie 20 cm betonu to zły pomysł , będzie to taka altanka z lekkim zadaszeniem na ogrodzie , co miało by się z tym złego stać ?

Teska
14-03-2017, 08:36
Co kto woli, ja wybrałem mocny i pewny beton. Jako wykończenie tarasu planuję płytki takie jak w salonie (ciągłość) choć nie chętnie lub posadzkę żywiczną, teraz są piękne wzory do wyboru i różne grubości. Osobiście przestały mi się podobać tarasy z kostki otoczone palisadą.

daj spokój sobie z płytkami - miałam pozradnie zrobiony taras wszelkie izolacje itp...po 8 latach odpadł cokół i częśc płytek odeszła od podłoża...a wchwili obecnej ja kobieta po prostu ręcznie moge zerwać płytki...porażka są takie tarasy. Teraz mam problem muszę zbic płyte i zaczać zabawe od nowa..najchętniej wogłole cały veton bym wywaliła i zrobiła taras z kostki... niestety będę kładła płyty granitowe...mniejsze zło


Napisz coś o tych zywicznych posadzkach????

Teska
14-03-2017, 08:38
To przy okazji zapytam czy położenie foli na trawie zaszalowanie jakieś zbrojenie i wylanie 20 cm betonu to zły pomysł , będzie to taka altanka z lekkim zadaszeniem na ogrodzie , co miało by się z tym złego stać ?


zły...musisz zdjąć humus,piach ubic i dopiero dalsze prace

Kaizen
14-03-2017, 09:32
zły...musisz zdjąć humus,piach ubic i dopiero dalsze prace

Bez ubijania. Luzem. Najlepiej jak taras jest zazbrojoną płytą, bo jak jest zagęszczony piach i podejdzie woda, to zimą wysadzi wylewkę.
A piach luzem robi tylko za szalunek. Jak potem osiądzie i płyta zrobi się w powietrzu, to jeszcze lepiej.

piotrek0m
15-03-2017, 06:23
To przy okazji zapytam czy położenie foli na trawie zaszalowanie jakieś zbrojenie i wylanie 20 cm betonu to zły pomysł , będzie to taka altanka z lekkim zadaszeniem na ogrodzie , co miało by się z tym złego stać ?

Zawsze należy wybrać humus, wysypać warstwę tłucznia, ewentualnie piasku, zagęścić i na to lać beton, albo układać kostkę betonową. Beton bym zazbroił siatką. Pytanie czy altanka będzie miała podłogę np. drewnianą na tym betonie? Czy zostaje goły beton. Bo jak ma być podłoga to można rozważyć postawienie jej na bloczkach, bez kosztownej płyty. Osobiście pod drewutnią mam ułożoną kostkę granitową, ona oczywiście podnosi się w zimie, pracuje, patrząc na różnice względem bramy to jest jakieś 2 cm. No i nic się nie dzieje. Kostka granitowa zasypywana cementem - nie piaskiem ...

piotrek0m
15-03-2017, 06:36
...

Poradz co robić? zbijać pod ociepleniem? mam 15 cm

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ocieplenie budynku opiera się na płycie tarasu? A czy jest ocieplenie (dylatacja) pomiędzy płytą tarasu a budynkiem? Bo jak nie ma, albo jest zbyt małe, to warto ją zrobić przy okazji? Na pewno podkuwanie się pod spód może uszkodzić ocieplenie i elewacje, przy delikatnej pracy te uszkodzenia mogą być minimalne, mogą być uzupełnione np. pianką i zakryte cokolikiem granitowym. Potwierdzę, granit na tarasie to był bardzo dobry wybór, przetrwało pierwszą zimę, kamieniarz wypełnia łączenia płyt żywicą, w tym roku chcę przeprowadzić jeszcze impregnację.

piotrek0m
15-03-2017, 06:38
Bez ubijania. Luzem. Jak potem osiądzie i płyta zrobi się w powietrzu, to jeszcze lepiej.

To tak z przekąsem pisane :popcorn:

noc
15-03-2017, 08:21
Po co?
Praktyczniejszy jest taras na gruncie wyłożony kostką, brukiem, czy kto czym chce, na podbudowie z kruszywa. Z tarasem betonowym są same kłopoty, szczególnie z wykończeniem. Nie wiedziałem o tym odpowiednio wcześnie i zrobiłem wylewany z płyty i jeszcze w kształcie łuku. Murki oporowe wybudowane i schodki na "ławie", w środek wsypany piasek, resztki budowlanego gruzu, na to płyta betonowa, zbrojona resztkami pozostałych siatek, odizolowana od piasku resztkami papy. Pojawił się problem czym wykończyć - płytki, klinkier odpadają i są nietrwałe... wybrałem więc płyty granitowe, oczywiście doszła konieczność izolacji przeciwwilgociowej - koszty, koszty, koszty ... odradzam tarasy na płytach betonowych ... odradzam ...

W domu rodzinnym, był ciągły problem z tarasem położonym nad piwnicą. Ponad 10 lat temu fachowcy wykonali izolację przeciwwilgociową i wylewkę. Później starannie ułożyłem płytki (zwykłe, średniej klasy), uzupełnione porządną fugą zewnętrzną. Do dzisiaj nie ma żadnych pęknięć czy przeciekania. Płytki jak nowe po ułożeniu. Oczywiście nic nie jest wieczne, ale jeśli to ma służyć kilkanaście-kilkadziesiąt lat, to już jest sensowna trwałość. Kluczem do trwałości jest jakość wykonania.
W teraźniejszym, nowszym domu, mam taras wylany właśnie z betonu na podbudowie niepotrzebnego gruzu. Płytki jakoś niespecjalnie są w moim guście, więc na wylewce leży egzotyczne drewno. Taras ma równo rok, nowy prezentował się ładnie, po sezonie na nasłonecznionej części poszarzał znacznie. No cóż z tym się pogodzę, ale co roku czyszczenie i olejowanie, przy płytkach byłoby "0" pracy.
Choć nie ukrywam że drewno to drewno, o wiele przyjemniejsze i ładniejsze.

MichalPoti
25-03-2017, 17:41
Witam,

Ja mam podobny problem/zagwozdkę. W jaki sposób wykonac poprawine tara betonowy wspomagając się bloczkami w murowaniu schodów? Moja koncepcja jak na rysunku385055

Czym powinna być wypełniona przestrzeń zaznaczona na rysuknu kolorem żółtym? Czy to sam zagęszczony piasek? Czy pod bloczkami też powinien być piasek? Czy bloczki muszą się opierać na czymś więcej?

Kaizen
25-03-2017, 19:00
Witam,

Ja mam podobny problem/zagwozdkę. W jaki sposób wykonac poprawine tara betonowy wspomagając się bloczkami w murowaniu schodów? Moja koncepcja jak na rysunku385055


IMO słabo. Podobnie miałem w projekcie. Podsypka to miał być stabilizowany cementem piasek.

Zrobiłem tak:


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=385063

Piasek nie zagęszczany - ma robić tylko za szalunek. Od strony muru opiera się na tych zaszalowanych słupkach (posadowiony na głębokości ław słupek z boczków - tylko ostatni kawałek zaszalowany)
Z trzech pozostałych stron ławy - tam gdzie schodki szerokie chyba na dwa bloczki.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=385061

Teraz trochę żałuję, że nie posadowiłem jeszcze głębiej i pod tarasem nie zrobiłem piwniczki. W innym miejscu będzie problem, bo osiągnąłem limit powierzchni biologicznie czynnej.

MichalPoti
25-03-2017, 19:47
To juz pełna proferska, wyzsza szkola jazdy :)