PDA

Zobacz pełną wersję : Prawny problem (projekt zakłądał gazowe a jest ekogroszek)



sruba014
02-03-2017, 17:30
Może, ktoś z Was miał już podobny problem bądź zna odpowiedź?

Na dniach chciałbym złożyć dokumenty abym mógł odebrać budynek do użytku.

Stąd mam zapytanie odnośnie zmian, które zostały wprowadzone podczas budowy.

Projekt zakładał ogrzewanie piecem gazowym dwufunkcyjnym oraz ogrzewaniem grzejnikowym. Podczas budowy zrobiliśmy 100% podłogówki i piec na ekogroszek. Rura z gazem doprowadzonym do kotłowni miała iść w środku po ścianach budynku, jednak puściliśmy ją po ścianie zew. (pod elewacją).

Czy wystarczy aby zmiany te może zatwierdzić mój kierownik budowy i zapisać te zmiany w dzienniku budowy, czy muszę mieć projekt zamienny od projektanta, który adaptował/tworzył mi projekt instalacji CO i Gaz.lub naniesione jakieś zmiany/adnotacje w obecnym projekcie ?

Greengaz
02-03-2017, 17:45
Potrzebny jest projekt zamienny. Zmiana przebiegu instalacji wewnętrznej wymaga pozwolenia na budowę.
Co do gazowej instalacji zewnętrznej. Jeśli projektant zaprojektuje pod elewacją, powinno przejść.

Kto wykonał tą instalację niezgodnie z projektem? Hydraulik?

doin_oakenhelm
03-03-2017, 07:57
Z tego co mi wiadomo to instalacji co i cwu sie nie adaptuje ani instalacji wewnetrznej w domach jednorodzinnych sie nie odbiera - jedynie adaptacji i odbiorowi podlega instalacja gazowa. Do odbioru domu praktycznie nie potrzebujesz w ogole mieć pieca. A to czy masz zamiast 10 grzejników masz 128 to jest tylko i wyłącznie twoje sprawa.

Do odbioru domu potrzebujesz:

- inwentaryzacje powykonawcza domu + przyłączy na zewnątrz budynku
- papier od elektryka
- papier od kominiarza (sprawdzenie wentylacji + komin)
- papier (atest szamba lub papier ze masz kanalize)
- dziennik budowy z wpisem o zakonczeniu budowy
- protokół przyłącza wody
- protokół przyłącza prądu (inny niż papier od elektryka - ten papier jest od dostawcy)


- papier dotyczcy gazu (pewnie sprawdzenie szczelności instalacji - nie mam gazu więc nie składałem)
- jeśli masz upierdliwy nadzrór budowlany i masz ogrzewanie w sumie powyżej 20kW to musisz zrobić jeszcze ocenę efektywności energetycznej

Mogłem o czymś zapomnieć.


Dużo zależy od upierdliwości nadzoru który to odbiera. U nas w starostwie głównie patrzą na to czy mapka powykonawcza zgadza się z projektem (ilośc schodów, skarpy, tarasy itp itp) - najważniejsze też aby na mapce był wpis wykonano zgodnie z projektem oraz sprawdzają kompletność dokumentów. Na odbiór domów jednorodzinnych do użytku własnego nikt się nie zjawi.

Ja robiłem odbiór nie mając w ogóle jeszcze pieca ani innych rzeczy.

rafasta
03-03-2017, 09:56
Mam dokładnie taką samą sytuację. Jeszcze nie zgłosiłem do odbioru, ale kierownik budowy poinstruował mnie że nie ma żadnego problemu. Jedyne co musisz zrobić aby nikt się nie przyczepił w starostwie to musisz dorwać projektanta branży sanitarnej, który potwierdzi że zmiana sposobu ogrzewania z pieca gazowego na ekogroszek jest zmianą nieistotną, a z punktu widzenia prawa tak jest. Dołączasz takie oświadczenie wraz z wrysowaną zmianą na kartce gdzie jest pokazana dotychczasowa instalacja >> pieczątka projektanta i tyle. Co do linii zalicznikowej gazu to skoro nie wykonana, nie pokazujesz jej na geodezji powykonawczej.

sruba014
03-03-2017, 10:05
Dzięki za odpowiedzi. Greengaz - firma hydrauliczna powiedziała, że tak będzie estetyczni i nie będzie żadnych problemów z odbiorem. W dokumentach mam napisane, ze zostało wszystko wykonane zgodnie z projektem (a nie zostało...). No nic, złożę jak jest.

co do pieca i podłogówki rozumiem, że gość który mi projektował ogrzewanie w domu (na rysunkach i w opisie są grzejniki i piec gazowy) powinien wykonać rysunek zatępczy gdzie zamiast grzejnikow jest podlogowka i zmienic nazwe z pieca gazowego na opalany paliwem stalym tak?

czy nie trzeba tych rysunkow zamiennych?

rafasta
03-03-2017, 10:35
Nie. Rysunków z instalacją jak grzejniki czy podłogówka niech nie rusza. Jak zauważysz ten schemat jest taki ideowy, nie napisane gdzie co i którędy. To że masz symbol grzejnika nie oznacza grzejnika tylko urządzenie grzewcze. Istotne jest aby w miejscu gdzie jest piec gazowy przekreślił i napisał że zastąpiono piecem na ekogroszek typu ...... i stwierdza że jest to zmiana nieistotna.