PDA

Zobacz pełną wersję : POMOCY Jak usunąc stara folie ochronna z okien



artiii3
06-04-2005, 13:25
Witam serdecznie. Mam powazny problem. Na ramach okien plastikowych przez
okres ok. 5 lat została nieściągnieta folia ochronna. W tym momencie została
ona "zwulkanizowana" z plastikowymi profilami okien (jednym słowem nie da się
jej ściągnąć). Jak ją usunąć. Może ktoś ma podobne doświadczenia???
Pomocy

rafallogi
06-04-2005, 13:33
Czytałem kiedyś na forum, że pomaga smarowanie-natłuszczanie margaryną :lol: i systematyczne zdzieranie cm po cm. Piszę poważnie. Jeśli tych okien jest dużo i wszędzie pozostała folia ochronna to zwróciłbym się raczej do producenta takowych okien, być może on coś poradzi.

em_p
06-04-2005, 13:34
hm...Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli lepiej ściągać folię w ciągu kilku dni po montażu (instrukcja na profilach REHAU mówi o 48 godzinach...)
Ale jak już trzeba leczyć - co możesz zrobić:
- zadzwonić do producenta profili z prośbą o radę (są specjalne płyny)
- zdrapywać, podważać, uwazając, żeby nie uszkodzić zbytnio ram
- posmarować tłuszczem i trochę poczekać (rada z Forum) - ponoć schodzi lepiej
-

em_p
06-04-2005, 13:36
ODPOWIEDŹ ZE STRONY PRODUCENTA OKIEN -

"Istnieją tzw. folie ekologiczne, które należy możliwie szybko ściągnąć z okien (ok. 3 miesiące). Takie informacje powinien podać producent okien w karcie gwarancyjnej lub w instrukcji obsługi. Niestety mimo tych ostrzeżeń klienci często ignorują te informacje. A rzeczywistość okazuje się często ponura. Folia ekologiczna charakteryzuje się tym, że w kontakcie z powietrzem utlenia się, pozostawiając na oknach warstwę kleju. Warstwa ta wchodzi w reakcje z plastikiem i jest nie do ściągnięcia w nieinwazyjny sposób. W takich wypadkach jedyna możliwość to zdrapanie pozostałości po folii razem z warstwą okna. Powoduje to niestety bezpowrotne zmatowienie okna. Poza tym zawsze w takich sytuacjach uszkadza się same okna. Istnieją oczywiście różne środki pomagające w tych kłopotliwych sytuacjach, jednak nigdy nie ma pewności czy folia poddana tym zabiegom idealnie odejdzie od okna. W sytuacjach gdy mamy problemy z folią najlepiej zwrócić się o poradę do producenta okien a nie samemu eksperymentować. A na przyszłość - uważnie czytać instrukcje obsługi! "

jareko
06-04-2005, 13:58
juz bylo :)

http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=580130&highlight=cosmofen#580130

milej lektury

artiii3
06-04-2005, 16:33
Dziekuje za rady, jednak w moim przypadku opisane metody nie pomagają :(
Ja zawsze staram sie czytac instrukcje, ale w momencie zakupu okien (a bylo to 5 moze 7 lat temu) nikt o takim czyms nie mowil ani tym bardziej nie dal zadnej instrukcji :evil:
Pozostaje mi chyba tylko skrobanie cylkiną lub papier scierny, a nastepnie pasty polerskie??

jareko
06-04-2005, 19:08
artiii3 - chyba nie przeczytales dokladnie zawartosci linku
a juz 14 lat temu o koniecznosci zdjecia tasmy kazdy dealer informowal