PDA

Zobacz pełną wersję : Jak dobrze dobrać moc pompy?



czterylewerece
04-03-2017, 11:49
Witajcie, stoję przed decyzją nt. doboru rozmiaru pompy (indywidualny projekt domu na ukończeniu).

Dom z silikatów 24 cm + styropian 20 cm, 117 m2, póki co dwie osoby, docelowo 3, preferencje termiczne niestety bliżej 23 niż 20 w pomieszczeniach ;)

Zbiornik CWU ok. 270-300 l (i muszę brać pod uwagę, że wody trochę na nasze kąpiele idzie).

Planuję część okien fix i rekuperację (choć już słyszałem, że to bardziej kwestia komfortu przy PC i podłogówce, niż realne oszczędzanie).

6,5, 8 kW? Z kalkulacji heatmaster wychodzi mi niby zużycie na poziomie 45 GJ/rok.

coulignon
04-03-2017, 14:39
ozc zrób i się dowiesz.

czterylewerece
04-03-2017, 22:52
rozumiem, że OZC dopiero po finalnym projekcie domu?
ktoś z forum się tym zajmuje? ;)

okobar
05-03-2017, 06:12
rozumiem, że OZC dopiero po finalnym projekcie domu?
ktoś z forum się tym zajmuje? ;)

pisz do asolta

czterylewerece
05-03-2017, 08:49
dzięki za cynk

Konsultant Viessmann
08-03-2017, 09:37
Witajcie, stoję przed decyzją nt. doboru rozmiaru pompy (indywidualny projekt domu na ukończeniu).
Planuję część okien fix i rekuperację (choć już słyszałem, że to bardziej kwestia komfortu przy PC i podłogówce, niż realne oszczędzanie).

Witam !

A czy już zdecydowałeś się jakie dolne źródło wybrać dla swojej pompy ciepła? Co do rekuperacji to mimo wszystko warto. W dobrze zaizolowanym domu najwięcej strat to własnie wentylacja. Na etapie budowy jest to stosunkowo łatwe do wykonania, natomiast w późniejszym czasie inwestycja w wentylację z odzyskiem ciepła będzie bardziej problematyczna.

Pozdrawiam !

Andrzej5101
11-03-2017, 13:51
Problem ten szczegółowo jest opisany w temacie " Dobór pompy wg. OZC " http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page17

Konsultant marki Junkers
29-03-2017, 11:04
czterylewerece,

Przed doborem pompy ciepła polecam zlecenie wykonania OZC przez projektanta, a następnie zlecenie doboru pompy ciepła doświadczonemu instalatorowi. Dzięki wynikowi OZC będzie możliwość doboru urządzenia o odpowiedniej mocy.
W celu doboru i wyceny sprawdzonej ciepła zachęcam Pana do kontaktu z autoryzowanym instalatorem marki Junkers. Nasi specjaliści doradzą w doborze oraz ewentualnie wykonają instalację. Na stronie internetowej znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od. Można również skorzystać z infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

asolt
29-03-2017, 11:22
czterylewerece,

Przed doborem pompy ciepła polecam zlecenie wykonania OZC przez projektanta, a następnie zlecenie doboru pompy ciepła doświadczonemu instalatorowi. Dzięki wynikowi OZC będzie możliwość doboru urządzenia o odpowiedniej mocy.

________________________________
Konsultant marki Junkers

A ja nie polecam wykonania ozc przez projektanta. Projektant chce aby projekt uzyskał PNB i jego obliczenia ozc są bardzo czesto nierzetelne i niedokladne a ich wynik wynik ma pomóc w uzyskaniu PNB.

fachman19
29-03-2017, 13:17
A ja nie polecam wykonania ozc przez projektanta. Projektant chce aby projekt uzyskał PNB i jego obliczenia ozc są bardzo czesto nierzetelne i niedokladne a ich wynik wynik ma pomóc w uzyskaniu PNB.

Każdy może być nierzetelny,a i tak odpowiada Hydraulik .

Jak okaże sie ,że jest zimno , to żadne argumentu nie pomogą . Nawet jak PC dobrana zgodnie z obliczonym OZC.
Prędzej zostanie uznane że pompa ciepła jest zła . Niż obliczenia dostarczone przez inwestora

asolt
29-03-2017, 13:24
Każdy może być nierzetelny,a i tak odpowiada Hydraulik .

Jak okaże sie ,że jest zimno , to żadne argumentu nie pomogą . Nawet jak PC dobrana zgodnie z obliczonym OZC.
Prędzej zostanie uznane że pompa ciepła jest zła . Niż obliczenia dostarczone przez inwestora

Kazdy moze byc, ale nie kazda nierzetelnosc a własciwie dokladnosc obliczen jest taka sama, na podstawie porównan moich ozc i danych z projektow moge stwierdzic ze dane w projekcie maja umozliwic uzyskanie PNB i nic wiecej.

kiliusz
02-04-2017, 21:51
Nie każdy projektant jest taki sam :) Ale zgadzam się, że jest sporo projektów budowlanych bardzo słabych pod względem przydatności do wykonania instalacji sanitarnych ogólnie.

Ale powtórzę jeszcze raz, nie wszystkie takie są :)

fachman19
04-04-2017, 06:58
Nie każdy projektant jest taki sam :) Ale zgadzam się, że jest sporo projektów budowlanych bardzo słabych pod względem przydatności do wykonania instalacji sanitarnych ogólnie.

Ale powtórzę jeszcze raz, nie wszystkie takie są :)

A jak ocenisz który jest zły ?
Zlecisz innemu sprawdzenie?:D

Konsultant marki Junkers
24-04-2017, 10:11
A ja nie polecam wykonania ozc przez projektanta. Projektant chce aby projekt uzyskał PNB i jego obliczenia ozc są bardzo czesto nierzetelne i niedokladne a ich wynik wynik ma pomóc w uzyskaniu PNB.

Witam,

W celu prawidłowego doboru pompy ciepła i jej mocy musimy bezwzględnie dysponować wiedzą dotycząca zapotrzebowania na moc cieplną. Jeśli pompa ciepła zostanie znacząco przewymiarowana klient jest narażony na poniesienie niepotrzebnych kosztów inwestycyjnych. W przypadku, gdy dobór mocy pompy ciepła bazować będzie na jednostce o za małej mocy w stosunku do zapotrzebowania, użytkownik poniesie dodatkowy koszt związany z pracą dodatkowego źródła ciepła (np. grzałka elektryczna), pompa pracować będzie mniej wydajnie. Poza dodatkowymi kosztami takiej pracy, klient straci również komfort użytkowania poprzez niedotrzymywanie zadanych parametrów.
Zakup i dobór urządzenia musi być podparty danymi dotyczącymi zapotrzebowania na moc cieplną oraz skonsultowany z wykwalifikowana firma instalacyjną. Każdy obiekt i preferencje użytkownika są inne.
W razie pytań – jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam,
_______________________________
Konsultant marki Junkers

Pyxis
24-04-2017, 19:48
PP kraza przy swiezych inwestorach jak sepy nad zdychajacym zwierzem. :)

asolt
24-04-2017, 19:48
Witam,

W celu prawidłowego doboru pompy ciepła i jej mocy musimy bezwzględnie dysponować wiedzą dotycząca zapotrzebowania na moc cieplną. Jeśli pompa ciepła zostanie znacząco przewymiarowana klient jest narażony na poniesienie niepotrzebnych kosztów inwestycyjnych. W przypadku, gdy dobór mocy pompy ciepła bazować będzie na jednostce o za małej mocy w stosunku do zapotrzebowania, użytkownik poniesie dodatkowy koszt związany z pracą dodatkowego źródła ciepła (np. grzałka elektryczna), pompa pracować będzie mniej wydajnie. Poza dodatkowymi kosztami takiej pracy, klient straci również komfort użytkowania poprzez niedotrzymywanie zadanych parametrów.
Zakup i dobór urządzenia musi być podparty danymi dotyczącymi zapotrzebowania na moc cieplną oraz skonsultowany z wykwalifikowana firma instalacyjną. Każdy obiekt i preferencje użytkownika są inne.
W razie pytań – jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam,
_______________________________
Konsultant marki Junkers

Zgadza sie ze musimy dysponowac wiedzą dotyczaca projektowego obciązenia cieplnego budynku, sęk jest w tym ze nie uzyskamy jej od projektanta który zaprojektował budynek lub zaadaptował projekt gotowy. Wiedza ta powinna pochodzic od niezaleznego audytora lub projektanta który nie jest zwiazany z procesem uzyskania PNB. Ciagłe klepanie formułki o opieraniu sie na danych z projektu powoduje ze pompa nie jest własciwie dobrana.

Pyxis
24-04-2017, 19:57
Asolt, powiedz wprost, ze ta wiedza powinna pochodzic od Ciebie. :)

Zarowno ja, jaki i Ty wiemy, ze w zaleznosci od strefy w ktorej bedzie stal ten domek i tego czy bedzie nastawial sie na tani prad, zakres mocy pompy miescil sie bedzie (dla grzania w tanim pradzie) pomiedzy 6 a 7kW. Bedziesz to liczyl 3 dni, a i tak wyjdzie w tych okolicach. Zaprojektujesz moze jeszcze podlogowke pod pompe z rozstawem 30cm, a inwestor i tak da co 15cm i na tym niezle wyjdzie.

asolt
24-04-2017, 20:15
Asolt, powiedz wprost, ze ta wiedza powinna pochodzic od Ciebie. :)

Zarowno ja, jaki i Ty wiemy, ze w zaleznosci od strefy w ktorej bedzie stal ten domek i tego czy bedzie nastawial sie na tani prad, zakres mocy pompy miescil sie bedzie (dla grzania w tanim pradzie) pomiedzy 6 a 7kW. Bedziesz to liczyl 3 dni, a i tak wyjdzie w tych okolicach. Zaprojektujesz moze jeszcze podlogowke pod pompe z rozstawem 30cm, a inwestor i tak da co 15cm i na tym niezle wyjdzie.

Cóz za czekistowska czujność, trzeba miec naprawdę wiele wolnego czasu aby pełnić codzienny dyzur na forum i przy okazji czekać na moje posty. Ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, ale to wolny wybór. Nie zamierzam z tobą dyskutowac bo i po co? Nie kazdy ma standardowy domek, nie kazdy nadaje sie do gruntowej pompy, do którego to rozwiazania dziwnie chetnie i nieustannie namawiasz. Na moje obliczenia i projekty nikt nie narzekał bo nie miał powodu, narzekałes jedynie ty nie widząc tych opracowan na oczy. Rozmawiając z uzytkownikami forum nieraz słyszę aby nie przejmowac sie hejterami którzy robią wszystko co w ich mocy aby naklepac bez liku postów, zeby zrobic bałagan w poszczegolnych wątkach, ubolewają nad tym ze redakcja i moderatorzy nad tym nie panują.

Pyxis
24-04-2017, 20:21
Ale ja nic o gruntowce przeciez nic nie pisalem.
Nie dyskutuj, bo wiesz, ze mam z ta moca racje. :)

Ty naprawde myslisz, ze dla mnie licznik postow na jakies znaczenie?
Jesli admin moze to zrobic, to prosze o jego wyzerowanie. :D

kiliusz
27-04-2017, 09:13
A ja nie polecam wykonania ozc przez projektanta. Projektant chce aby projekt uzyskał PNB i jego obliczenia ozc są bardzo czesto nierzetelne i niedokladne a ich wynik wynik ma pomóc w uzyskaniu PNB.

Hola hola. Znasz wszystkich projektantów? Robisz bardzo brzydką rzecz, która w skrócie trochę wygląda tak:

"Projektanci są be w kwestii OZC, ja robie dobrze i mi zlecajcie bo projektanci bubla Wam zrobią..." WIelka prośba, nie oczerniaj całej grupy zawodowej, bo coś tam, gdzieś tam zobaczyłeś.


A wracając do tematu :)
- założenia takie, że źródłem jest tylko pompa i wodę użytkową też za pomocą pompy podgrzewamy
- liczymy OZC - wiadomo
- dobieramy pompę ciepła zawsze o niższej mocy niż wynosi obciążenie cieplne budynku. Generalnie porównuje się na wykresie obciążenie cieplne budynku w funkcji temp. zew. z mocą pompy też w funkcji temp. zewnętrznej. Pisałem o mocy pompy niższej niż zapotrzebowanie budynku, bo dzięki ww. porównaniu wyznaczam punkt dla danej temp. zew. gdzie oprócz pompy zaczyna pracować też grzałka el. (COP=1). Taki punkt nazywany biwalentnym to temp. zew. w granicach -5°C do -10°C. Każdorazowy dobór pompy dla danego budynku decyduje o wyborze punktu biwal. Na wykresie nanosze charakterystyke pracy kilku wielkości pomp ciepła i dobieram tak, żeby punkt biwalentny był w tym przedziale -5 ... -10.

Może być tak, że wielkość pompy (brana teraz na potrzeby posta z czapy) powiedzmy 6kW sprawi, że będzie ona pracować samodzielnie do temp -5, a pompa 8kW do temp. -8, to wezmę większe urządzenie, bo różnica cenowa nie będzie tak duża, a dzięki temu grzałki będą pracować mniej.

Ciepło dostarczane przez grzałkę to około 2 - 3 %, więc możemy być spokojni. Gdybyśmy chcieli pompę powietrzną dobrać tak, żeby pracowała samodzielnie nawet przy -18 czy -24, to urządzenie będzie bardzo przewymiarowane a co za tym idzie znacznie droższe i nie pracowało odpowiednio przy temperaturach w okolicy 0 do 5°C .

Przy doborze pompy jeszcze kilka rzeczy należy ogarnąć, ale nie będę o tym pisał. Powyższe to takie uproszczenie.

Pyxis
27-04-2017, 09:20
Powyższe to takie uproszczenie.

Ale bledne w samych zalozeniach.
Takie podejscie rodem z kursu dla instalatorow robionego na podstawie tlumaczonych niemieckich materialow powoduje, ze koszt CO niepotrzebnie wzrasta i nie jest to tylko kilka procent wiecej. Zyjemy w Polsce i tu placimy rachunki za prad.

JTKirk
27-04-2017, 11:16
noooo, kiedyś taka szkoła doboru była wiodąca, kiedy PC były kosmiczne i każde nawet małe zejście z mocą urządzenia to była spora oszczędność. Wtedy to być może miało jakiś sens, ale z dzisiejszego "tu i teraz" przewymiarowanie PC i korzystanie z II taryf (niekoniecznie musi być 100% w taniej taryfie!) jest dużo lepszym rozwiązaniem

kiliusz
27-04-2017, 12:30
Ale bledne w samych zalozeniach.
Takie podejscie rodem z kursu dla instalatorow robionego na podstawie tlumaczonych niemieckich materialow powoduje, ze koszt CO niepotrzebnie wzrasta i nie jest to tylko kilka procent wiecej. Zyjemy w Polsce i tu placimy rachunki za prad.

Dlaczego uważasz, że jest błędne? Jakieś argumenty? I nie jest to bynajmniej podejście rodem z kursu dla instalatorów :)


noooo, kiedyś taka szkoła doboru była wiodąca, kiedy PC były kosmiczne i każde nawet małe zejście z mocą urządzenia to była spora oszczędność. Wtedy to być może miało jakiś sens, ale z dzisiejszego "tu i teraz" przewymiarowanie PC i korzystanie z II taryf (niekoniecznie musi być 100% w taniej taryfie!) jest dużo lepszym rozwiązaniem

Nie pisałem o II taryfie.

Pyxis
27-04-2017, 12:49
Dlaczego uważasz, że jest błędne? Jakieś argumenty? I nie jest to bynajmniej podejście rodem z kursu dla instalatorów :)

Napisalem przeciez: "koszt CO niepotrzebnie wzrasta i nie jest to tylko kilka procent wiecej".



Nie pisałem o II taryfie.

A dlaczegoz to? Za duzo kasy masz? :)

asolt
27-04-2017, 12:56
Hola hola. Znasz wszystkich projektantów? Robisz bardzo brzydką rzecz, która w skrócie trochę wygląda tak:

"Projektanci są be w kwestii OZC, ja robie dobrze i mi zlecajcie bo projektanci bubla Wam zrobią..." WIelka prośba, nie oczerniaj całej grupy zawodowej, bo coś tam, gdzieś tam zobaczyłeś.


.

Wszytkich nie znam, mam mozliwosc porównania danych z projektu z moimi obliczeniami (kilkaset rocznie), rozmawiam z inwestorami i slucham ich uwag na temat i obliczen cieplnych budynku jak i pozostałych dotyczących projektu. W zdecydowanej wiekszosci uwagi te nie są pozytywne. Z tych rozmów i moich porównań mozna wysnuc wniosek ze celem nadrzednym wiekszosci i to zdecydowanej jest uzyskanie PNB kosztem manipulacji a czasem i oszustwa w sporządzaniu charakterystyk energetycznych budynku gdyz ta charakterystyka w duzej mierze decyduje o uzyskaniu PNB co objawia sie brakiem wm z odzyskiem ciepła, grubosciami izolacji rzedu 5-6 cm na podłodze na gruncie, stosowaniem styropianu o lamdzie > 0,04 itd. Takie kwiatki zdarzają sie w projektach które uzyskały PNB wg WT2017. Oczywiscie ze cała grupa zawodowa projektantów tak działa, zdarzaja sie tacy którzy solidnie przykładaja sie do pracy, ale jest to mniejszosc. Te spostrzezenia potwierdzają słowa kilku naukowców z AGH którzy zajmują sie tematyką audytingu energetycznego i twierdzą ze architekci tematu obliczen cieplnych (OZC) nie czują albo słabo sie w nich orientują. Dotyczy to szczegolnie projektantów starszej daty, całkiem niedawno usłyszałem od inwestora uwagę jego projektanta dotycząca braku wm w projekcie domu wg WT2017 ze w przypadku braku zasilania rekuperatora jest mozliwe nibezpieczne zwiekszenie poziomu CO2 co moze zagrozic zdrowiu mieszkanców tego domu, pomiary ilosci wymian powietrza przy wyłaczonym rekuperatorze pokazują wymianę na poziomie 10-15% wymiany normowej. Wracając do manipulacji wyników charakterystyk energetycznych to projektant wie ze w starostwie nikt tego nie bedzie weryfikował bo liczą sie jedynie pieczątki i spełnienie wymogów formalnych i dlatego moze wpisac w charaktystykę to co potrzebne aby były spelnione izolacyjnosci przegród i Ep a co nie zawsze jest zgodne z rzeczywistoscią.

Pyxis
27-04-2017, 12:59
Te spostrzezenia potwierdzają słowa kilku naukowców z AGH którzy zajmują sie tematyką audytingu energetycznego i twierdzą ze architekci tematu obliczen cieplnych (OZC) nie czują albo słabo sie w nich orientują. Dotyczy to szczegolnie projektantów starszej daty,....

No to tak jak Ty! ;)

asolt
27-04-2017, 13:05
No to tak jak Ty! ;)

A tak bardziej konkretnie?

kiliusz
27-04-2017, 13:23
Napisalem przeciez: "koszt CO niepotrzebnie wzrasta i nie jest to tylko kilka procent wiecej".

A dlaczegoz to? Za duzo kasy masz? :)


Ja mówię o jednym Ty o drugim...

Większa pompa = droższa= niepotrzebny wzrost kosztów CO. Popatrz w wykresy, to dobierzesz bardzo rozsądnie pompę. Ale to nie jest sprawa rzucania hasłami, tylko obliczeń itp.


Wszytkich nie znam, mam mozliwosc porównania danych z projektu z moimi obliczeniami (kilkaset rocznie), rozmawiam z inwestorami i slucham ich uwag na temat i obliczen cieplnych budynku jak i pozostałych dotyczących projektu. W zdecydowanej wiekszosci uwagi te nie są pozytywne. Z tych rozmów i moich porównań mozna wysnuc wniosek ze celem nadrzednym wiekszosci i to zdecydowanej jest uzyskanie PNB kosztem manipulacji a czasem i oszustwa w sporządzaniu charakterystyk energetycznych budynku gdyz ta charakterystyka w duzej mierze decyduje o uzyskaniu PNB co objawia sie brakiem wm z odzyskiem ciepła, grubosciami izolacji rzedu 5-6 cm na podłodze na gruncie, stosowaniem styropianu o lamdzie > 0,04 itd. Takie kwiatki zdarzają sie w projektach które uzyskały PNB wg WT2017. Oczywiscie ze cała grupa zawodowa projektantów tak działa, zdarzaja sie tacy którzy solidnie przykładaja sie do pracy, ale jest to mniejszosc. Te spostrzezenia potwierdzają słowa kilku naukowców z AGH którzy zajmują sie tematyką audytingu energetycznego i twierdzą ze architekci tematu obliczen cieplnych (OZC) nie czują albo słabo sie w nich orientują. Dotyczy to szczegolnie projektantów starszej daty, całkiem niedawno usłyszałem od inwestora uwagę jego projektanta dotycząca braku wm w projekcie domu wg WT2017 ze w przypadku braku zasilania rekuperatora jest mozliwe nibezpieczne zwiekszenie poziomu CO2 co moze zagrozic zdrowiu mieszkanców tego domu, pomiary ilosci wymian powietrza przy wyłaczonym rekuperatorze pokazują wymianę na poziomie 10-15% wymiany normowej. Wracając do manipulacji wyników charakterystyk energetycznych to projektant wie ze w starostwie nikt tego nie bedzie weryfikował bo liczą sie jedynie pieczątki i spełnienie wymogów formalnych i dlatego moze wpisac w charaktystykę to co potrzebne aby były spelnione izolacyjnosci przegród i Ep a co nie zawsze jest zgodne z rzeczywistoscią.

Ja wiem, o czym piszesz. Wiem dokładnie o co chodzi w sprawie OZC dla PnB, a OZC "wykonawczego". Wiem też, że starsi projektanci niektórzy nie mają bladego pojęcia o liczeniu obciążenia cieplnego, ale nie oznacza to, że ogólnie projektanci źle liczą :)

asolt
27-04-2017, 13:31
J
Ja wiem, o czym piszesz. Wiem dokładnie o co chodzi w sprawie OZC dla PnB, a OZC "wykonawczego". Wiem też, że starsi projektanci niektórzy nie mają bladego pojęcia o liczeniu obciążenia cieplnego, ale nie oznacza to, że ogólnie projektanci źle liczą :)

Problem nie jest w błednym/niedokładnym/oszukanym liczeniu OZC przez architektów a w tym ze nie zlecają tych obliczen projektantom branzowym lub audytorom z wiadomych powodów, co jest dziwne bo i tak instalacje sanitarne, grzewcze i wentylacyjne musi zaprojektowac branzowiec, a przeciez nie da sie prawidłowo zaprojektowac systemu grzewczego bez dokladnych OZC. Dlaczego nie przeniesc wyników tych obliczen do charakterystyki energetycznej? czy dlatego ze nie bedą spełnione wymogi WT2017 i wtedy trzeba sie bardziej pochylic nad izolacyjnoscią budynku, koniecznoscią zastosowania WM i wtedy kolejny projekt branzowy potrzebny, same komplikacje. A tak inwestor musi szukac dorad i projektów na własną rękę bo na architekta nie ma co liczyc i ogolnie jest zadowolony ze uzyskał PNB i moze rozpocząc budowę.

kiliusz
27-04-2017, 13:42
Czekaj, czekaj. Ty piszesz o robieniu OZC przez architektów ??? To ja się nie dziwię, że takie masz zdanie o całej sprawie. Ja szczerze się nie spotkałem, żeby to liczył architekt, tylko zazwyczaj liczy to projektant inst. sanit. Stąd mnie to ruszyło :P Jak architekt liczy OZC i charakterystyke, to wiadomo, że lepiej się tym nie sugerować :)

asolt
27-04-2017, 13:53
Czekaj, czekaj. Ty piszesz o robieniu OZC przez architektów ??? To ja się nie dziwię, że takie masz zdanie o całej sprawie. Ja szczerze się nie spotkałem, żeby to liczył architekt, tylko zazwyczaj liczy to projektant inst. sanit. Stąd mnie to ruszyło :P Jak architekt liczy OZC i charakterystyke, to wiadomo, że lepiej się tym nie sugerować :)

A kto liczy architektowi charakterystykę energetyczną jak nie on sam, owszem i branzowiec tez policzy, ale to raczej rzadko. Wystarczy zobaczyc kto sie podpisał pod charakterystyką energetyczną.

kiliusz
27-04-2017, 14:27
No właśnie ja się częściej spotykam z liczeniem NIE przez architekta. On jedynia się podbija pod tym i zazwyczaj jest ok.

Pyxis
27-04-2017, 14:45
Ja mówię o jednym Ty o drugim...

Większa pompa = droższa= niepotrzebny wzrost kosztów CO. Popatrz w wykresy, to dobierzesz bardzo rozsądnie pompę. Ale to nie jest sprawa rzucania hasłami, tylko obliczeń itp.


Skoro to kwestia obliczen, a nie hasel, to licze, ze zaprezentujesz taki obliczenia.
Zrob jakies zalozenia i przedstaw. Ja dla tych samych przedstawie swoja wersje i porownamy sobie.

kiliusz
27-04-2017, 14:55
No na szybko... przykładowa pompa viessmanna różnica między pompą ~6,6 a 8,7 wynosi ok. 10k zł. Wiadomo tańszy producent różnice mniejsze, ale koszty idą w tysiące.

Proszę napisz jak chcesz ogarnąć te kilka ładnych tysięcy, żeby inwestor był zadowolony.

JTKirk
27-04-2017, 15:42
No na szybko... przykładowa pompa viessmanna różnica między pompą ~6,6 a 8,7 wynosi ok. 10k zł. Wiadomo tańszy producent różnice mniejsze, ale koszty idą w tysiące.

Proszę napisz jak chcesz ogarnąć te kilka ładnych tysięcy, żeby inwestor był zadowolony.

dobra, będzie konkret
http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html

1 PSPC-06 / 5,9kW / 11.430,00zł (netto)
2 PSPC-08 / 7,6kW / 11.990,00 zł (netto)
3 PSPC-09 / 8,6kW / 13.440,00 zł (netto)
różnica kosmiczna....:stirthepot:

to że jako przykład podałeś V - jest bardzo wymowny....:popcorn:

inny producent
Pompy ciepła z serii Ecopower C glikol/woda
http://www.ppcpompy.eu/cennik/
ECOPOWER C7 - 14700zł
ECOPOWER C9 - 15300zł
ECOPOWER C11 - 16700zł

kiliusz
27-04-2017, 16:05
Widzę mamy manipulatora.

Ja podałem różnicę dla pomp powietrze/woda kompletnych (skraplacz i parownik).

Ty podałeś ceny dla pomp glikol/woda ceny samych jednostek wewnętrznych bez dolnego źródłą zdaje się.
Żenujące.

W dodatku napisałem w tamtym poscie, żę piszę o Viessmanie i wiadomo, że jest drogi i różnice mogą byc mniejsze. Ty po prostu manipulujesz pod siebie, słabo.
:p

JTKirk
27-04-2017, 16:22
No na szybko... przykładowa pompa viessmanna różnica między pompą ~6,6 a 8,7 wynosi ok. 10k zł. Wiadomo tańszy producent różnice mniejsze, ale koszty idą w tysiące.

Proszę napisz jak chcesz ogarnąć te kilka ładnych tysięcy, żeby inwestor był zadowolony.

a gdzie napisałeś w tym co zacytowałem, że podajesz ceny dla P-W ?? Tytuł wątku też tego nie sugeruje
Czym się będzie różnić DZ w przypadku pomp g-w dla V i dla pozostałych? (poza tym, że te w wycenie V będzie droższe)
gdzie tutaj widzisz manipulacje?

kiliusz
27-04-2017, 16:32
Pisałem, że V był cennik pod ręką. Jak chcesz szukać to szukaj innych producentów różnicę będą mniejsze ale dalej w tysiącach dla całej pompy (P-W).

Podaj różnice w cenach między dwoma kompletnymi pompami włącznie z dolnym źródłem i tak dla Twojej wiadomości dolne źródło można obliczyć i dobrac odpowiednie pod jednostkę wewnętrzną. Ale widzę, że Ty byś wcisnął podobne (przewymiarowane) DZ dla pompy o jednej mocy i dla drugiej oczko większej, tylko kto za to zapłaci?

Pyxis
27-04-2017, 18:00
Widzę mamy manipulatora.


Mysle, ze jestes dla siebie zbyt surowy. ;)



Pisałem, że V był cennik pod ręką. Jak chcesz szukać to szukaj innych producentów różnicę będą mniejsze ale dalej w tysiącach dla całej pompy (P-W).

Podaj różnice w cenach między dwoma kompletnymi pompami włącznie z dolnym źródłem i tak dla Twojej wiadomości dolne źródło można obliczyć i dobrac odpowiednie pod jednostkę wewnętrzną. Ale widzę, że Ty byś wcisnął podobne (przewymiarowane) DZ dla pompy o jednej mocy i dla drugiej oczko większej, tylko kto za to zapłaci?

Po pierwsze, to kluczowym parametrem przy doborze DZ jest zapotrzebowanie budynku na cieplo, a nie jedynie moc urzadzenia. To tak dla Twojej wiadomosci

Teraz co do liczenia. Moze wyjdzmy z drugiego konca. Policzmy, ile mozemy zaoszczedzic grzejac przewymiarowana pompa w drugiej taryfie. To jakia marke wybierzemy nam wtedy odpada (przynajmniej w poczatkowej fazie obliczen).

Zalozenia:
Dom o rocznym zapotrzebowaniu na cieplo (CO+CWU) 15GWh. COP sredni (CO+CWU) zalozmy na poziomie 4. Z tego otrzymujemy zuzycie energii przez urzadzenie na poziomie 3750kWh/rok.

A) Twoj wriant z grzaniem w pradzie jednotaryforym: 3750[kWh/rok] x 0,56[zl/kWh] = 2100[zl/rok]
B) Moj wariant z grzaniem w taniej taryfie: 3750[kWh/rok] x 0,22[zl/kWh] = 825[zl/rok]

Ceny energii elektrycznej wraz z kosztami dodatkowymi brutto (to ceny, ktore sa u mnie).

Roznica: 1275 zl/rok

Przy wiesku podales roznice 10k zl co daje niecale 8 sezonow na zwrot poniesionych dodatkowych kosztow.
Przy gruntowce Ekopolu roznica jest 2100 zl co kaze nam czekac na zwrot niecale ciut wiecej niz 1,5 sezonu.
Wybierajac jakies posrednie cenowa rozwiazanie mozemy smialo zalozyc, ze przez 5 sezonow taka przewymiarowana pompa zarobi na siebie. Te urzadzenia maja raczej "nieco" dluzsza zywotnosc.

Teraz wiec czekam na Twoja wersje kalkulacji (dla malutkiego domu pasywnego z COP pompy rzedu 6 i zarabiscie drogim pradem w drugiej taryfie). :D

bobrow
27-04-2017, 18:12
Pixi
jest jeszcze wersja w G12W z mniejszą PC- u mnie średnio 1 kWh 0.43 pln.
Tymczasem

bobrow
27-04-2017, 18:13
Dodam , że grzanie po za nocą ma tam zawsze ciut lepszy cop(ik)

Pyxis
27-04-2017, 18:20
Apteka.
Niech bedzie, ze ten nieco wyzszy COP dla dnia zrownowazy uzycie grzalek przez niedowymiarowana pompe, czego nie ujalem w obliczeniach.
Pasuje taki uklad? :)

bobrow
27-04-2017, 18:31
Oj , Pixi...
apteka to z copem, ale ok 25% na cenie kWh+ trochę mniej kWh , to już coś do rozważań - jeśli nie tracimy na komforcie , to czysty zysk jest nadal po Twojej stronie...
Joł

bobrow
27-04-2017, 18:49
To jeszcze podbijam :
- a czy warto przewymiarowywać PC jeśli zamontujemy PV i będziemy się rozliczać wg ustawy OZE ?
Tymczasem

kiliusz
27-04-2017, 19:04
Mysle, ze jestes dla siebie zbyt surowy. ;)




Po pierwsze, to kluczowym parametrem przy doborze DZ jest zapotrzebowanie budynku na cieplo, a nie jedynie moc urzadzenia. To tak dla Twojej wiadomosci


A trawa jest zielona... Dziękuję, że raczysz mnie oczywistościami. W moim poście nie to było tematem. Ale widzę, że lubisz kąsać dogryzać i myślisz, że dzięki temu na forum wyglądasz na kozaka. Nie dyskutuje z Tobą dalej... Szkoda czasu na rzucanie inwektywami... i dogryzki.

Kaizen
27-04-2017, 19:26
To jeszcze podbijam :
- a czy warto przewymiarowywać PC jeśli zamontujemy PV i będziemy się rozliczać wg ustawy OZE ?



Jak ktoś grzeje PC w tańszej strefie G12 to go kWh ciepła kosztuje 8-11 gr.

Nie widzę sensu łączenie w rozważaniach ogrzewania PC z PV. Bo wtedy dochodzimy do wniosku, że PV nie ma najmniejszego sensu ekonomicznego.
Wykorzystując prąd z PV na cele bytowe, które potrzebujemy zrealizować w czasie droższej strefy (i ich przeniesienie do tańszej strefy jest co najmniej uciążliwe) przy dopłatach - domkniemy biznes case. Opłaci się. Prawdopodobnie. Trzeba dokładnie policzyć. Bez dopłat - mi się w żaden sposób nie chce dopiąć.

A jeżeli masz na myśli to, żeby grzać PC tylko jak słoneczko nie świeci - to przez większość roku nie trzeba do tego większej PC. A w mrozy, to większym problemem będzie zbyt długa przerwa w grzaniu i mało komfortowe wyziębienie domu, niż moc PC, żeby zrezygnować z grzania w dziennym okienku.

bobrow
27-04-2017, 19:35
Kaizen ,
nie wiem jak Ty , ale ja płacę także za przesył- więc te 8 grosiszy ....
Co do sensu PV i PC , to dla nie których piec na ekogroszek jest z sensem.
Proponuję podchodzić do zagadnienia nieselektywnie- każdy wariant powinien być obwarowany danymi warunkami
Co do pracy PC , to osobiście uważam , że w grę wchodzą :
1.komfort
2.koszty
Reszta to szczególiki...
Bywaj

bobrow
27-04-2017, 20:25
To jeszcze co nie co sławetnego "taktowania"...
U mnie ze względu na grzejniki i buforek , przy małym obciążeniu rzeczywiście czasem PC wył sprężarkę i działa tylko pompa wodna. Kiedy spadnie o chyba 2K temp wody systemowej- sprężarka się uruchamia ponownie.
Nie wiem jak w innych PC PW inwerterowych, ale mój Panas nie ma funkcji zadawania czasu takiego postoju.
Można to bardzo prosto wykonać na okres przejściowy lub kiedy komuś się przesadziło z mocą PC. KG na sztywno ustawiłem na 41 st i kontroluję dT i max temp na powrocie PC . Tak naprawdę wystarczy założyć przełącznik temp przylgowy na powrocie + przekaźnik z czasówką i problemik taktowania załatwiony...
Taktowanie przecież jest wtedy kiedy mamy za niską dT i oczywiście wysoką temp powrotu- 30-40min akurat u mnie wystarcza przerwy.
Nie jestem pewien czy w/w pomysł można przeszczepić do on/off z buforem i grzejnikami (podłogówka ma dużą bezwładność , to może będzie mniejszy problem z taktowaniem)
To tyle w tym temacie ( regularnie powracającym)

Pyxis
27-04-2017, 21:03
A trawa jest zielona... Dziękuję, że raczysz mnie oczywistościami. W moim poście nie to było tematem. Ale widzę, że lubisz kąsać dogryzać i myślisz, że dzięki temu na forum wyglądasz na kozaka. Nie dyskutuje z Tobą dalej... Szkoda czasu na rzucanie inwektywami... i dogryzki.

To moze napisz jak Cie pokasalem i jakimi obrzucilem inwektywanmi.
Poki co, to raczej Ty rzucasz "manipulatorami" w adwersarzy.

Na moje oko, to po prostu przepisales skas "teorie" doboru PCi (bo "punk biwalentny" ladnie brzmi?) bez zadnej refleksji nad jej sensem i konsekwencjami w naszej rzeczywistosci ekonomicznej, a teraz odwalasz "strusia", bo jaki ja to niedobry jestem.

Chciales obliczenia - masz obliczenia! A ze "zatkalo kakalo" - tak tez bywa.... :)

Pyxis
27-04-2017, 21:07
Taktowanie przecież jest wtedy kiedy mamy za niską dT i oczywiście wysoką temp powrotu- 30-40min akurat u mnie wystarcza przerwy.
Nie jestem pewien czy w/w pomysł można przeszczepić do on/off z buforem i grzejnikami (podłogówka ma dużą bezwładność , to może będzie mniejszy problem z taktowaniem)
To tyle w tym temacie ( regularnie powracającym)

Taktowanie jest wtedy, jak GZ ma za mala moc.
Dziwne, ze inwerter nie daja rady tak zejsc z moca, zeby sie dopasowac do aktualnej mocy GZ. Moze ten buforek robi Ci krecia robote w instalacji sztucznie zawyzajac Tp?


Kaizen ,
nie wiem jak Ty , ale ja płacę także za przesył- więc te 8 grosiszy ....

Kaizen liczyl cene kWh energii z pompy (uwzglednil COP)

bobrow
27-04-2017, 21:53
Pixi
to jest "urok" małego buforka- dobrałem go do defrostu wg min zładu z DTR (teraz wiem , że powinien być trochę większy).
Chciałem jak najmniejszy , żeby nie czekać na start systemu- podstawowa funkcja to oczywiście sprzęgło.
Mój Panas moduluje od ok 3.4 kW , do tego zjawisko podmieszania powrotu na buforze- dlatego właśnie usprawniłem ten system ( choć Panas ma wył do spadku temp o te 2K)
Zresztą nam bypass tego bufora - nie korzystam z niego ze względu na duży szum grzejników i drgania rur
Tak to jest : dwa plusy , jeden minus i bilans na plusiku
Pzdr

Pyxis
27-04-2017, 22:01
Drgania rur? Od czego?

bobrow
27-04-2017, 22:10
Drgania rur? Od czego?

A od dużego przepływu- w tym roku przy jakiejś próbie , to się pajawiło.
Kiedy chałupa jest nagrzana i przymykają się poszczególne głowice- rury miedziane w kotłowni ( do rozdzielacza) zaczynają hałasować i drgać. Na pompie wtórnej mam H=2.8 m i jest git.
Czytałem co to może być - któryś zawór przy grzejniku zdycha.
Aby mieć kat COP musiałbym pruć na grzejnikach min 1500 l/h - szum jest wtedy jak cholera...
A kiedy jest defrost to leci ponad 2500 l/h...
A tak na buforeczku jest GIT...
Pzdr

Pyxis
27-04-2017, 23:03
Te zawory termostatyczne na kalafiorach to przy pompie potrzebne jak zeby w du..e.
Nie da sie tego jakos inaczej wysterowac?

bobrow
28-04-2017, 06:19
Pixi,
właśnie głowice termostatyczne i mała bezwładność dają domownikom szybką i indywidualną zmianę temp ( raz jest ok w tej samej temp , innym razem już nie...)
Jak bym nie miał buforka , to bym szukał tego dzwonienia...
Pzdr

bobrow
28-04-2017, 06:25
Paradoksalnie największa wada grzejników ( mała bezwładność pod T2) jest ich największą zaletą (precyzyjna i szybka regulacja)...

Pyxis
28-04-2017, 11:39
Paradoksalnie największa wada grzejników ( mała bezwładność pod T2) jest ich największą zaletą (precyzyjna i szybka regulacja)...

Daj spokoj. Mialem grzejniki przez ogromna wiekszosc zycia. :)

bobrow
28-04-2017, 11:47
Daj spokoj. Mialem grzejniki przez ogromna wiekszosc zycia. :)

To potwierdzasz czy zaprzeczasz...
Wiadomo ,że podłogówka jest pod PC the best-ale to nie oznacza ,że kalafiorki nie mają żadnych zalet.

Tomaszs131
28-04-2017, 12:06
Odkąd wyprowadziłem się z bloku do nowego domu, żadnych zalet kaloryferów niestety nie widzę. O wadach nie trzeba raczej przypominać.

Pyxis
28-04-2017, 12:07
To potwierdzasz czy zaprzeczasz...

Oj Boberek, Boberek, a jak myslisz? :)



Wiadomo ,że podłogówka jest pod PC the best-ale to nie oznacza ,że kalafiorki nie mają żadnych zalet.

A dlaczego ograniczasz to do PC? Moim zdaniem podlogowka w domu pod wzgledem komfortu bije na glowe kalafiory. Czy to kociol, czy pompa ciepla.
Mozna wady przekuwac na zalety, ale to bedzie "salto" a la Kaizen.

bobrow
28-04-2017, 12:09
Oj Boberek, Boberek, a jak myslisz? :)



A dlaczego ograniczasz to do PC? Moim zdaniem podlogowka w domu pod wzgledem komfortu bije na glowe kalafiory. Czy to kociol, czy pompa ciepla.
Mozna wady przekuwac na zalety, ale to bedzie "salto" a la Kaizen.

Pixio -a temat jest o PC ,czy o Hugo wie czym ?
Ja wiem co myślę-tylko nie raczysz odpowiadać na proste pytania ...

bobrow
28-04-2017, 12:17
Jeszcze raz ,
podłogówka czy grzejniki -oczywiście uważam ,że podłogówka...
Natomiast nie oznacza , to wcale -że jest kilka takich chwil ,gdzie jest pewna zaleta tych nieszczęsnych kalafiorków (pisałem jakie)
To wszystko i nic więcej-moim zdaniem oczywiście

Pyxis
28-04-2017, 12:23
To tak jak bys uznal, ze zaleta Fiata 126p jest to, ze latwo go jest przewrocic na dach. To jest fakt, ale co z tego?

bobrow
28-04-2017, 12:34
To tak jak bys uznal, ze zaleta Fiata 126p jest to, ze latwo go jest przewrocic na dach. To jest fakt, ale co z tego?

Jak by nie Mały Fiacik- to tuż po PRL-u byśmy bujali się furmankami:p

JTKirk
28-04-2017, 12:34
. Czy to kociol, czy pompa ciepla.
Mozna wady przekuwac na zalety, ale to bedzie "salto" a la Kaizen.

dodałbym do tego jeszcze bogusława z jego hybrydową dystrybucją ciepła :P , aczkolwiek z innych powodów ;)

Konsultant marki Junkers
08-05-2017, 13:37
Zgadza sie ze musimy dysponowac wiedzą dotyczaca projektowego obciązenia cieplnego budynku, sęk jest w tym ze nie uzyskamy jej od projektanta który zaprojektował budynek lub zaadaptował projekt gotowy. Wiedza ta powinna pochodzic od niezaleznego audytora lub projektanta który nie jest zwiazany z procesem uzyskania PNB. Ciagłe klepanie formułki o opieraniu sie na danych z projektu powoduje ze pompa nie jest własciwie dobrana.

Witam,

W żadnym z postów nie wskazywałem, że dobór pompy ciepła ma się odbyć na podstawie OZC wykonanego do uzyskania pozwolenia na budowę.
Jeszcze raz powtórzę - prawidłowy dobór pompy ciepła powinien być przeprowadzony w oparciu o obliczenia OZC z uwzględnieniem ZASTOSOWANYCH materiałów i ich parametrów, grubości izolacji, zrealizowanego sposobu wentylacji, strefy klimatycznej w jakiej budynek jest zlokalizowany, czyli dla realnie wykonywanego budynku.
Tylko tak przeprowadzony dobór będzie prawidłowy.
W razie pytań chętnie pomogę.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

kiliusz
12-05-2017, 18:48
To moze napisz jak Cie pokasalem i jakimi obrzucilem inwektywanmi.
Poki co, to raczej Ty rzucasz "manipulatorami" w adwersarzy.

Na moje oko, to po prostu przepisales skas "teorie" doboru PCi (bo "punk biwalentny" ladnie brzmi?) bez zadnej refleksji nad jej sensem i konsekwencjami w naszej rzeczywistosci ekonomicznej, a teraz odwalasz "strusia", bo jaki ja to niedobry jestem.

Chciales obliczenia - masz obliczenia! A ze "zatkalo kakalo" - tak tez bywa.... :)

W poprzednim poście cytowałem innego gościa i pisałem do innego gościa, a Ty już lecisz hurr durr i odpowiadasz dumny z siebie na wypowiedź kompletnie nei do CIebie... Jak dorośli rozmawiają w domu, to też się tak każdym wpierdzielasz w słowa? Mimo, że ktoś nie mówi do CIebie?

Nie znasz mnie chłopie, to nie oceniaj. Nie mam co robić tylko czytać w necie rzeczy i przeklejać na forum. heh.

Na forum skończyłem pisać, bo:
1. nie mam czasu klepać postów co 5 minut. Niestety, żeby przedstawić argumenty w tej branży trzeba coś policzyć, a to zajmuje, czas
2. Ty i Tobie podobni nie umiecie w ogóle rozmawiać.

Jedynie mogę powróżyć, że zaraz napiszesz, że nie mam argumentów i sobie poszedłem itp itd. Twoja sprawa.

Pyxis
12-05-2017, 20:44
Nie znasz mnie chłopie, to nie oceniaj. Nie mam co robić tylko czytać w necie rzeczy i przeklejać na forum. heh.


Nie oceniam Ciebie, tylko glupoty ktore tu sadzisz jako prawde objawiona. Sam tego nie wymysliles, bo bys sie nad tym zastanowil. Przeczytales gdzies i przyswoiles bez refleksji, a teraz powtarzasz.
Ot tylko tyle.

nextanimal
17-10-2017, 13:33
Moi Drodzy Forumowicze,
jestem tu nowy, choć często wertuje różne wątki, których jest masa i czasem ciężko wyłuszczyć konkretną odpowiedź na swoje pytania.
Jestem w trakcie budowy domu wg projektu https://www.extradom.pl/projekt-domu-bs-15-dwurodzinny-JGC1009. Projekt zakłada 25KW kocioł na paliwo stałe (pelet). Ocieplenie ścian 15-20cm styropianu. Szczelne okna minimum U=1. Dodatkowo planujemy również montaż wentylacji mechanicznej z rekuperatorem

Ostatnio w mojej gminie jest szansa na dofinansowanie (80%) pompy ciepła 16KW. Pomińmy tu dywagacje czy dofinansowanie się opłaca, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś kto powie, że nikt nic nie daje za darmo. Mając na względzie koszty kotła a możliwość instalacji pompy ciepła w podobnej cenie lub taniej to jestem za pompą.

Mój dylemat to:
Czy taka pompa wystarczy jako jedyne źródło ciepła dla c.o + c.w.u. (planujemy też kominek ale tylko w głównej części, patrząc na projekt senioratka pozostaje bez dodatkowego grzania) - mazowieckie?
Czy pompa 16KW nie będzie zbyt duża, tj czy nie jest przewymiarowana i czy nie będzie jakiś problemów z tym związanych?

Wydaje mi się, że chyba lepiej ciut za duża niż zbyt mała, ale mogę się mylić, jeśli tak to proszę wyprowadźcie mnie z błędu.

Z góry dzięki za wszelkie merytoryczne odpowiedzi.

mku7i
17-10-2017, 14:03
Musisz zrobić OZC. Zgłoś się do kolegi Asolt z forum. Świadomy wybór pompy przyniesie Ci więcej oszczędności niż dofinansowanie.

link2jack
17-10-2017, 14:28
nextanimal jeśli przyłożysz sie do izolacji i w domu będzie wentylacja (czytaj: wentylacja mechaniczna) to nie sądzę byś w największe mrozy potrzebował więcej jak 7-8KW.
W gminie pewnie nikt Ci nie odpowie jaki model tej pompy proponują. Wiec to trochę wróżenie z fusów.
Cała "kotłowia" przy pompie zmieści Ci się w tym "składzie opału", a pomieszczenie nazwane "kotłownią" śmialo będzie można zamienić na dodatkowy pokój.

nextanimal
17-10-2017, 14:53
Problem w tym, że zapisywałem się na pompę gruntową 10KW, ale nie załapałem się, zostały już tylko 16KW powietrzne.
I rzeczywiście to wróżenie z fusów bo gmina jeszcze nie ma wykonawcy. Więc nawet nie wiem jaka to dokładnie pompa będzie. Pocieszam się tylko tym, że może instalatorzy dobiorą odpowiednią pompę w cenie zadeklarowanej przez dotację ;)

nextanimal
17-10-2017, 15:02
Musisz zrobić OZC. Zgłoś się do kolegi Asolt z forum. Świadomy wybór pompy przyniesie Ci więcej oszczędności niż dofinansowanie.
A da się to zrobić tylko na podstawie projektu? W teorii mam obliczenia zapotrzebowania energetycznego. Ale nie bardzo wiem co z zawartych tam informacji pomoże mi na oszacowanie wielkości pompy :)

Marek2504
17-10-2017, 16:53
Sprawdź swój dom na ciepłowłaściwe.pl. Będziesz mniej więcej wiedział jakiej mocy kotła potrzebuje twój dom. Moim zdaniem na pewno nie więcej niż 10 kW. Tak jak napisał link2jack , jak zrobisz dobrą izolację to będzie jeszcze mniej.

jacek.1971
19-10-2017, 22:34
Jestem tutaj nowy, nie znam się zbytnio na pc, a przede mną duży problem, posiadam budynek typu kwadraciki z czasów towarzyszą Gierka, budynek dociepliłem styropianem podłogo 10cm, ściany 12cm , dach wełna 30cm, instalacja miedziana, kaloryfery Bergman,
Czy jest sens instalować pc jeżeli tak to jaką?
W przyszłym roku instaluję z dotacji fotowoltaikę 3kw

Konsultant Viessmann
20-10-2017, 08:24
Jestem tutaj nowy, nie znam się zbytnio na pc, a przede mną duży problem, posiadam budynek typu kwadraciki z czasów towarzyszą Gierka, budynek dociepliłem styropianem podłogo 10cm, ściany 12cm , dach wełna 30cm, instalacja miedziana, kaloryfery Bergman,
Czy jest sens instalować pc jeżeli tak to jaką?
W przyszłym roku instaluję z dotacji fotowoltaikę 3kw

Witaj,
A jaki mam system rozprowadzania ciepła? Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?

jacek.1971
20-10-2017, 09:18
Posiadam same grzejniki teraz oczywiście po dociepleniu za duże
Powierzchnia domu 170m

Andrzej5101
20-10-2017, 09:33
jacek.1971 Trzeba zrobić OZC budynku. Przy grzaniu pompą PC/PW czy kotłem gazowym kondensacyjnym, duże, przewymiarowane grzejniki są OK .
Przestudiuj tematy które mam w stopce

jacek.1971
20-10-2017, 13:20
jacek.1971 Trzeba zrobić OZC budynku. Przy grzaniu pompą PC/PW czy kotłem gazowym kondensacyjnym, duże, przewymiarowane grzejniki są OK .
Przestudiuj tematy które mam w stopce

Poczytałem i skłamałbym pisząc że wszystko już wiem, jest gorzej niż przed przeczytaniem, mam teraz kocioł węglowy zębiec 21kw za duży oraz gazowy vaillant na którym nastawiłem temperaturę Max grzania co 45stopni i chcę zobaczyć czy to wystarczy na utrzymanie temperatury w okolicach 21-22stopnie minimum nie wiem czy dobrze myślę bo ktoś mi powiedział w przeszłości że więcej pc nie dozgrzeje

Andrzej5101
20-10-2017, 14:01
Już starożytny filozof mówił " Wiem ,że nic nie wiem " .
Większość posiadaczy pomp, utrzymuje temp.wew. = 23 C
Uzależnione jest to od mocy cieplnej budynku, zapotrzebowania na ciepło i mocy pompy

maciuspala
20-10-2017, 15:50
Zastanawia mnie ta temperatura 23 stopnie..
Teraz w bloku przy kaloryferach mam 21-22 stopnie i jest bardzo ciepło( w łazience od 22 do 24 stopni), a podobno przy podłogówce odczuwalność ciepła jest większa i można zmniejszyć temperaturę o 2 stopnie bez utraty komfortu, czyli co nie lubię ciepła czy jedna z tą temperaturą to kit?
W lecie w nocy czasami mam 24-25 stopni i spać nie mogę bo gorąco co oznacza że posiadacze pomp są ciepłolubni???
Kurcze nikt z moich znajomych nie ma w domu samej podłogówki tylko ogrzewanie mieszane z grzejnikami wiec nie mam możliwości sprawdzenia komfortu użytkowania samej podłogówki.

jacek.1971
21-10-2017, 23:06
Polecono mi następujące pc, która z nich będzie najlepsza

Samsung EHS 14
T-CAP Generacja H 12 kW
WPL 11AR E 13 kW

Tulisko
22-10-2017, 06:49
Polecono mi następujące pc, która z nich będzie najlepsza

Samsung EHS 14
T-CAP Generacja H 12 kW
WPL 11AR E 13 kW

Najlepsza będzie ta, która będzie dobrana do zapotrzebowania twojego domu na ciepło. To się nazywa OZC.
W takich obliczeniach będzie parametr Projektowe Ociążenie Cieple w Watach. Do tego parametru można dobierać moc pompy.
Inne sposoby doboru jednostki są dość kontrowersyjne;/
Pozdrawiam:-)

jacek.1971
22-10-2017, 07:27
Najlepsza będzie ta, która będzie dobrana do zapotrzebowania twojego domu na ciepło. To się nazywa OZC.
W takich obliczeniach będzie parametr Projektowe Ociążenie Cieple w Watach. Do tego parametru można dobierać moc pompy.
Inne sposoby doboru jednostki są dość kontrowersyjne;/
Pozdrawiam:-)
Super a która z ww pc jest najlepsza

Andrzej5101
22-10-2017, 08:00
Kolego jacek.1971 wygląda na to, że nawet 5 stron tego tematu nie przeczytałeś ze zrozumieniem .
Żeby nie dobierać mocy pompy na podstawie wróżenia z tzw.fusów należy zrobić OZC budynku, dużo czytać na ten temat, nasiąkać wiedzą

agb
22-10-2017, 12:27
Super a która z ww pc jest najlepsza

Ta, do której będziesz miał dobrego serwisanta blisko.

jacek.1971
22-10-2017, 13:01
Ta, do której będziesz miał dobrego serwisanta blisko.wszystkie

jacek.1971
22-10-2017, 13:03
Tak mi się wydaje firma ghs

oberwatorPC
22-10-2017, 13:45
Jeśli pompa ma być jedynym źródłem ciepła w starszym domu to trzeba się dobrze zastanowić.

jacek.1971
22-10-2017, 13:49
Jeśli pompa ma być jedynym źródłem ciepła w starszym domu to trzeba się dobrze zastanowić. tak ma być plus fotowoltaika

jacek.1971
22-10-2017, 13:53
Mam jeszcze trochę czasu bo zamierzam przejść do inwestycji w okresie wakacji 2018roku
I teraz już zaczynam ustalenia co do wyboru pc gdy będę miał już pc to chcę dodać fotowoltaika na tyle ile zużywa bo będę miał 3kw

CNC_POMPY_CIEPLA
22-10-2017, 15:05
Ta, do której będziesz miał dobrego serwisanta blisko.

Do takiego założenia potrzebne było by żeby pompa się w kółko psuła, a przecież wszyscy wiemy że dobrze założona pompa ciepła pracuje bezawaryjnie lata, trzeba tylko regularnie serwisować.

agb
22-10-2017, 19:52
Wszyscy wiemy, że wszystko się potrafi zepsuć mimo marki i instalatora. I, że z grugiego końca kraju nikt za darmo do niej nie przyjedzie. Paliwo i szczególnie czas nie są za darmo. Tak po prostu ;)

jacek.1971
22-10-2017, 20:49
Widzę, że pomoc idzie z każdej strony to może ktoś coś wie na temat grzania pc na kaloryfery (brugman) jak to wygląda, jaką temperatura leci na grzejniki

coulignon
22-10-2017, 20:59
PC+ kaloryfery+ fotowoltanika+marnie ocieplona chałupa.

I przepis na małą katastrofę ekonomiczną gotowy.

bobrow
22-10-2017, 21:06
Widzę, że pomoc idzie z każdej strony to może ktoś coś wie na temat grzania pc na kaloryfery (brugman) jak to wygląda, jaką temperatura leci na grzejniki

Witam,
nie mam brugmanów- ale przy grzejnikach ważna jest ich moc dla jak najniższych temp zasilania.
U mnie akurat sezon grzewczy jest w przedziale 41-45 st na grzejnikach , COP średni z całego roku CO+ CWU lekko ponad 3 w sezonie 2015/2016 .
Temp w domu w godzinach 7-24 ok 22- 23 st ( sterownik w salonie) , w nocy obniżenie do 20,5 st .
Średni koszt 1 kWh dla całego domu ok 0,45 pln brutto ( przesył+energia+opłaty inne)
Pzdr

jacek.1971
22-10-2017, 21:17
Witam,
nie mam brugmanów- ale przy grzejnikach ważna jest ich moc dla jak najniższych temp zasilania.
U mnie akurat sezon grzewczy jest w przedziale 41-45 st na grzejnikach , COP średni z całego roku CO+ CWU lekko ponad 3 w sezonie 2015/2016 .
Temp w domu w godzinach 7-24 ok 22- 23 st ( sterownik w salonie) , w nocy obniżenie do 20,5 st .
Średni koszt 1 kWh dla całego domu ok 0,45 pln brutto ( przesył+energia+opłaty inne)
Pzdr

Dziękuję za odpowiedź czyli jak teraz naprawiłem kocioł gazowy żeby mi grzał wodę w co na maksimum 45 stopni i w domu mam 22-23stopnie a kocioł nie chodzi cały czas tzn. że jest dobrze

bobrow
22-10-2017, 21:20
PC+ kaloryfery+ fotowoltanika+marnie ocieplona chałupa.

I przepis na małą katastrofę ekonomiczną gotowy.

A to co radzisz przy modernizowanych domach -rozbiórkę i postawienie nowego ?
A może docieplić chałupę, dobrać odpowiednią PC i wymienić kilka grzejników (po parę stówek za szt) ?
A jeszcze gdyby do tego doszły dotacje na PC i PV to raczej by pomogło ,niż zaszkodziło...
Czy się mylę ?

jacek.1971
22-10-2017, 21:21
PC+ kaloryfery+ fotowoltanika+marnie ocieplona chałupa.
I przepis na małą katastrofę ekonomiczną gotowy.
Czyli chałupie wyburzyć

bobrow
22-10-2017, 21:30
Dziękuję za odpowiedź czyli jak teraz naprawiłem kocioł gazowy żeby mi grzał wodę w co na maksimum 45 stopni i w domu mam 22-23stopnie a kocioł nie chodzi cały czas tzn. że jest dobrze

Jest naprawdę dobrze-w ramach eksperymentów możesz schodzić z temp na CO , ale do tego jest potrzebny odpowiedni algorytm tzw krzywa grzewcza.
Najważniejsze ,żeby utrzymać temp nie większą od 45 st dla największych mrozów. Porównywałem COP Daikina i Panasa : do 45st były zbliżone-a różnica w cenach znaczna.Cała sztuka polega na tym ,aby nie dopuścić do wychłodzenia domu-mając grzejniki masz słabą "akumulacyjność" systemu.Masz natomiast do dyspozycji akumulacyjność budynku- czyli jeśli przyjdą wielkie mrozy , to zazwyczaj nad ranem i na kilka godzin (i to w nie każdym roku....). Wtedy spadnie Ci trochę COP czy moc grzewcza PC-ale naprawdę tego nie odczujesz.
Wiem co piszę- trzeci sezon już jadę w domu na PC P/W , trzeci sezon na PC P/P i pierwszy na PC P/W w firmie
pzdr

jacek.1971
22-10-2017, 21:30
Witam,
nie mam brugmanów- ale przy grzejnikach ważna jest ich moc dla jak najniższych temp zasilania.
U mnie akurat sezon grzewczy jest w przedziale 41-45 st na grzejnikach , COP średni z całego roku CO+ CWU lekko ponad 3 w sezonie 2015/2016 .
Temp w domu w godzinach 7-24 ok 22- 23 st ( sterownik w salonie) , w nocy obniżenie do 20,5 st .
Średni koszt 1 kWh dla całego domu ok 0,45 pln brutto ( przesył+energia+opłaty inne)
Pzdr

Patrząc na opis Twojego domu to taka pompa wystarczyła bu na mój czyli 170m ściany styropian 12cm okna plastikowe rolety z pianką dach 30cm wełna w połowie 45cm
Ta temperatura o której pisałeś to jest woda wychodząca z pompy na kaloryfery?

bobrow
22-10-2017, 21:31
Patrząc na opis Twojego domu to taka pompa wystarczyła bu na mój czyli 170m ściany styropian 12cm okna plastikowe rolety z pianką dach 30cm wełna w połowie 45cm
Ta temperatura o której pisałeś to jest woda wychodząca z pompy na kaloryfery?

Tak

jacek.1971
22-10-2017, 21:52
Tak
Tak dla temperatury i tak dla pompy?
I jeszcze jedno bo skupię po Internecie i teraz wyczytałem że ta pompa T-cap 9kW 3f mod F ma 12kw - to wyczytałem w twoich postach z inną osobą bo jeżeli tak to taką mi polecił przedstawiciel gęś cena że strony 30.000 tylko to jest seria h

jacek.1971
22-10-2017, 22:01
Tak dla temperatury i tak dla pompy?
I jeszcze jedno bo skupię po Internecie i teraz wyczytałem że ta pompa T-cap 9kW 3f mod F ma 12kw - to wyczytałem w twoich postach z inną osobą bo jeżeli tak to taką mi polecił przedstawiciel gęś cena że strony 30.000 tylko to jest seria h

Sorry za błędy sznupię po Internecie i oczywiście firmy ghs

bobrow
22-10-2017, 22:03
Tak dla temperatury i tak dla pompy?
I jeszcze jedno bo skupię po Internecie i teraz wyczytałem że ta pompa T-cap 9kW 3f mod F ma 12kw - to wyczytałem w twoich postach z inną osobą bo jeżeli tak to taką mi polecił przedstawiciel gęś cena że strony 30.000 tylko to jest seria h

45st mam na PC zadane , na grzejnikach mam podobnie. Na sprzęgle/buforku jest zawsze jakiś spadek temp wskutek podmieszania , ale nawet nie jest to specjalnie widoczne (kiedy PC pracuje temp wyjściowa delikatnie oscyluje wokół zadanej ).
T-cap 9kW ma wymiennik i sprężarkę taką jak w 12 kW - ale to akurat jest super , bo nie musisz płacić za dodatkowe 3kW mocy (fizycznie stwierdziłem taką moc na ciepłomierzu ).A poważnie , to parametry katalogowe zgadzają się z rzeczywistością (niekiedy nawet są lepsze od katalogu...)
Co do cen to sprawa względna-niedoświadczonym macherom bym tego nie zlecił...
pzdr

jacek.1971
22-10-2017, 22:16
45st mam na PC zadane , na grzejnikach mam podobnie. Na sprzęgle/buforku jest zawsze jakiś spadek temp wskutek podmieszania , ale nawet nie jest to specjalnie widoczne (kiedy PC pracuje temp wyjściowa delikatnie oscyluje wokół zadanej ).
T-cap 9kW ma wymiennik i sprężarkę taką jak w 12 kW - ale to akurat jest super , bo nie musisz płacić za dodatkowe 3kW mocy (fizycznie stwierdziłem taką moc na ciepłomierzu ).A poważnie , to parametry katalogowe zgadzają się z rzeczywistością (niekiedy nawet są lepsze od katalogu...)
Co do cen to sprawa względna-niedoświadczonym macherom bym tego nie zlecił...
pzdr
Czyli firma ghs nie jest ci znana a ta pompa którą mi oferują to jest taka sama jak twoja.?

bobrow
22-10-2017, 22:19
Czyli firma ghs nie jest ci znana a ta pompa którą mi oferują to jest taka sama jak twoja.?

Znam ich tylko ze słyszenia ( z tego forum )- firmy tego typu instalują wiele różnych marek

jacek.1971
22-10-2017, 22:26
Znam ich tylko ze słyszenia ( z tego forum )- firmy tego typu instalują wiele różnych marek
Jestem z okolic Katowic a oni mają przedstawicieli w Rudzie śląskiej bardzo blisko i trochę wyczytałem pozytywnych opinii, a polecieli mi takie pompy
http://ghs-polska.pl/domy-do-220-m2/
Patrzę tylko na ów i coraz to bardziej przekonuje mnie panasonic

bobrow
22-10-2017, 22:36
Jestem z okolic Katowic a oni mają przedstawicieli w Rudzie śląskiej bardzo blisko i trochę wyczytałem pozytywnych opinii, a polecieli mi takie pompy
http://ghs-polska.pl/domy-do-220-m2/
Patrzę tylko na ów i coraz to bardziej przekonuje mnie panasonic

Jest wiele pomp pod Twoją chałupę-raczej powietrzne , a nie gruntowe .Clarnet fajnie to wyjaśnił na swoim blogu (karbon czy jakoś tak).
HT wychodzą za drogo , standardowe LT raczej odpadają -Panas T-cap daje Ci temp max do 55st i moc znamionową do -15st. Może LG i Samsung zbliżą się cenowo-ale z tymi parametrami co Panas , wątpię (choć można to przecież porównać-zrób sobie tabelkę i wszystko wyjdzie...)
pzdr

agb
22-10-2017, 22:37
Witam,
U mnie akurat sezon grzewczy jest w przedziale 41-45 st na grzejnikach , COP średni z całego roku CO+ CWU lekko ponad 3 w sezonie 2015/2016.
A 2016/2017 gdy zima była ostrzejsza?

bobrow
22-10-2017, 22:44
A 2016/2017 gdy zima była ostrzejsza?

Zbocznikowałem ciepłomierz ,aby mieć jeszcze lepsze parametry (mam za duży opór na ciepłomierzu). Pomiar parametrów robię cyklicznie , kontrolnie -wszystkie były ok.
Najniższa temp była -23 st ,COP wtedy nie mierzyłem , bo było to rankiem przed pracą .PC oczywiście pracowała- w domu było ciepło. Co ciekawe -bez grzałek

jacek.1971
23-10-2017, 10:14
Jest wiele pomp pod Twoją chałupę-raczej powietrzne , a nie gruntowe .Clarnet fajnie to wyjaśnił na swoim blogu (karbon czy jakoś tak).
HT wychodzą za drogo , standardowe LT raczej odpadają -Panas T-cap daje Ci temp max do 55st i moc znamionową do -15st. Może LG i Samsung zbliżą się cenowo-ale z tymi parametrami co Panas , wątpię (choć można to przecież porównać-zrób sobie tabelkę i wszystko wyjdzie...)
pzdr
A co powiesz o takiej
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-ht-9-kw-kit-whf09f3e8-i7004908137.html

bobrow
23-10-2017, 10:34
A co powiesz o takiej
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-ht-9-kw-kit-whf09f3e8-i7004908137.html

To jest pompa HT -grzeje temp do 65st i ma gorsze COP i wydajność mocy od T-capa. Jeśli byś miał system na wysokie temp - to ok.
Natomiast z tego co pisałeś -to nie potrzebujesz takich temp.
Polecam T-capa lub PC ze zbliżonymi parametrami
pzdr

jacek.1971
23-10-2017, 11:10
To jest pompa HT -grzeje temp do 65st i ma gorsze COP i wydajność mocy od T-capa. Jeśli byś miał system na wysokie temp - to ok.
Natomiast z tego co pisałeś -to nie potrzebujesz takich temp.
Polecam T-capa lub PC ze zbliżonymi parametrami
pzdr
Oki

leniin
23-10-2017, 20:49
Zbliza się u mnie wybó pompy ciepła. Co instalator to ma swoje "perełki" ;)
Mi raczej chodzi o moc pompy. Mój dom dobrze zaizolowany z GWC i Reku OZC 4,2kw
Prawie się zdecydowałem na Panasa Tcap 9kw ale chyba przesadzam. Za duża moc ma.
Jakie jest wasza opinia. Wiadomo pompa inwerterowa ale moze cos niżej?

bobrow
23-10-2017, 20:55
Zbliza się u mnie wybó pompy ciepła. Co instalator to ma swoje "perełki" ;)
Mi raczej chodzi o moc pompy. Mój dom dobrze zaizolowany z GWC i Reku OZC 4,2kw
Prawie się zdecydowałem na Panasa Tcap 9kw ale chyba przesadzam. Za duża moc ma.
Jakie jest wasza opinia. Wiadomo pompa inwerterowa ale moze cos niżej?

A zwykły Panas 9kW , ale 3 fazowy ?
pzdr

PS
Tabelka z parametrami i cenami dużo by wyjaśniła...
Opinie już znasz dot najpopularniejszych producentów-powinno Ci szybko "pójść" z wyborem

leniin
23-10-2017, 21:04
Tex wydaje mi sie za mocna. Moc przy -15 8,3kw

bobrow
23-10-2017, 21:08
Tex wydaje mi sie za mocna. Moc przy -15 8,3kw

To 7 kW lub 9kW 1faz ?
Trzeba mieć jeszcze pewien zapas pod T2 i ewentualne błędy w OZC lub wykonawstwie chałupy

Marcin34_Śl
24-10-2017, 19:50
leniin

miałem podobny dylemat, wybrałem Panasa 7 KW H,

9 KW dla domków z OZC 4-5 KW + 1 KW CUW to za dużo,

w najgorszym scenariuszu grzałka właczy sie na max 100 h = 75 pLN w T2 i 120 PLN w T1....

cristoteles
24-10-2017, 21:26
9 KW dla domków z OZC 4-5 KW + 1 KW CUW to za dużo

Nie jestem z żadnym fachowcem od pomp, ale wydaje mi się, że dodawanie zapotrzebowania na cwu do OZC mija się z celem. Pompa albo grzeje co albo cwu. Mocniejszą pompą szybciej zagrzejemy wodę i tylko tyle. Te sumowanie co i cwu do OZC to chyba naleciałości z ogrzewania kotłami na paliwo stałe.

Pyxis
24-10-2017, 22:15
Nie jestem z żadnym fachowcem od pomp, ale wydaje mi się, że dodawanie zapotrzebowania na cwu do OZC mija się z celem. Pompa albo grzeje co albo cwu. Mocniejszą pompą szybciej zagrzejemy wodę i tylko tyle. Te sumowanie co i cwu do OZC to chyba naleciałości z ogrzewania kotłami na paliwo stałe.

A teraz pomysl:
OZC dla domu to 4kW + 1kW na CWU.
Wg Twojego rozumowania pompa 4kW wystarcza. Przychodza w koncu te "obliczeniowe" morozy i dom potrzebuje strumienia ciepla 4kW. Tyle masz zapewnione i jest gitara. Ale stajesz przed dylematem: Czym nagrzac CWU? Jesli uzyjesz do tego tej samej pompy, to bedziesz mial 25% deficyt w ogrzewaniu domu. W sumie od niemycia sie zginelo zdecydowanie mniej osob niz od zimna, ale komfort moze na tym ucierpiec. ;-)

Pomijam jakies tam grzalki-sralki.

bobrow
24-10-2017, 22:56
Jak dla mnie (ewentualna) dodatkowa moc pod CWU będzie miała znaczenie w czasie grzania zasobnika , a to z kolei zależy od jego pojemności i zapotrzebowania.
Nadal uważam ,że "nadmiar" mocy PC ma większe znaczenie pod T2 , a przy okazji pomaga w czasie grzania CWU.

Kaizen
24-10-2017, 23:15
Nadal uważam ,że "nadmiar" mocy PC ma większe znaczenie pod T2 , a przy okazji pomaga w czasie grzania CWU.

O ile wężownica zasobnika potrafi przyjąć większą moc. Ale nawet jak jest w stanie, to co to za różnica, czy CWU jest grzane łącznie 45 minut czy 60 na dobę (prawdopodobnie w dwóch turach)?

bobrow
24-10-2017, 23:21
O ile wężownica zasobnika potrafi przyjąć większą moc. Ale nawet jak jest w stanie, to co to za różnica, czy CWU jest grzane łącznie 45 minut czy 60 na dobę (prawdopodobnie w dwóch turach)?

Też tak sobie dumam-jakiś tam plusik będzie , ale raczej nie powód przewymiarowania PC (ok-może jak ktoś ma zasobnik CWU 500 ltr , ale to tylko teoria...)

JTKirk
25-10-2017, 05:18
N. Te sumowanie co i cwu do OZC to chyba naleciałości z ogrzewania kotłami na paliwo stałe.
to nie żadne naleciałości, tylko taka jest metodologia doboru - jest ich 2 lub 3 - i to czy się uwzględnia czy nie zależy też o ile dobrze pamiętam od potrzebnej mocy

Andrzej5101
25-10-2017, 06:46
cristoteles . Warto poczytać ; Grzanie PC PW w II taryfie - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?337393-Grzanie-PC-PW-w-II-taryfie/page2

JTKirk
25-10-2017, 12:11
przykładowy link o zasadach doboru
http://www.instsani.pl/237/ogolne-zasady-doboru-kotlow

jacek.1971
30-10-2017, 18:39
Jest naprawdę dobrze-w ramach eksperymentów możesz schodzić z temp na CO , ale do tego jest potrzebny odpowiedni algorytm tzw krzywa grzewcza.
Najważniejsze ,żeby utrzymać temp nie większą od 45 st dla największych mrozów. Porównywałem COP Daikina i Panasa : do 45st były zbliżone-a różnica w cenach znaczna.Cała sztuka polega na tym ,aby nie dopuścić do wychłodzenia domu-mając grzejniki masz słabą "akumulacyjność" systemu.Masz natomiast do dyspozycji akumulacyjność budynku- czyli jeśli przyjdą wielkie mrozy , to zazwyczaj nad ranem i na kilka godzin (i to w nie każdym roku....). Wtedy spadnie Ci trochę COP czy moc grzewcza PC-ale naprawdę tego nie odczujesz.
Wiem co piszę- trzeci sezon już jadę w domu na PC P/W , trzeci sezon na PC P/P i pierwszy na PC P/W w firmie
pzdr

Zmniejszyłem temperaturę na kotle do 43stopni w domu utrzymuje się 22 stopnie na dworze dzień 5 noc -1stopień
Jaką Ty masz teraz puszczoną temperaturę na kaloryfery

bobrow
30-10-2017, 19:34
Zmniejszyłem temperaturę na kotle do 43stopni w domu utrzymuje się 22 stopnie na dworze dzień 5 noc -1stopień
Jaką Ty masz teraz puszczoną temperaturę na kaloryfery

Hej,
w tym sezonie zmodyfikowałem moje „standardowe” nastawy PC.
Do 0 st na zewnątrz mam 44 st na CO ,a przy -15 już 50st (tzw krzywa grzewcza).
Możliwość włączenia grzałki dopiero przy -15 st.
CO może działać dopiero od 16 st na zewnątrz ( bo tak ustawiłem, oczywiście)
Pzdr

jacek.1971
30-10-2017, 19:52
Hej,
w tym sezonie zmodyfikowałem moje „standardowe” nastawy PC.
Do 0 st na zewnątrz mam 44 st na CO ,a przy -15 już 50st (tzw krzywa grzewcza).
Możliwość włączenia grzałki dopiero przy -15 st.
CO może działać dopiero od 16 st na zewnątrz ( bo tak ustawiłem, oczywiście)
Pzdr

Dziękuję

creative_21
01-11-2017, 16:44
Witam
Jaka PC powietrzna pod to OZC ?

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 51,2 kWh/(m2·rok)
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6619W
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 20,4 kWh/(m3·rok)

link2jack
01-11-2017, 16:53
Witam
Jaka PC powietrzna pod to OZC ?

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 51,2 kWh/(m2·rok)
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6619W
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 20,4 kWh/(m3·rok)

Jeśli chcesz grzac tylko w tanim prądzie to 9tcap - jesli nie to zwykly starczy.

creative_21
01-11-2017, 16:55
u ciebie jest na marginesie OZC=6.6KW jak to wychodzi u mnie ? jak to przeliczyć ?

link2jack
01-11-2017, 17:33
u ciebie jest na marginesie OZC=6.6KW jak to wychodzi u mnie ? jak to przeliczyć ?

U mnie dokładnie wyszło: Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6618W czyli identycznie co u Ciebie :)
Przy czym obliczenia byly dla 23*C

Konsultant Viessmann
02-11-2017, 12:35
Witam
Jaka PC powietrzna pod to OZC ?

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 51,2 kWh/(m2·rok)
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6619W
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 20,4 kWh/(m3·rok)

Witaj,
a jakie urządzenie Cię interesuje? Pompa ciepła powietrze/woda? Solanka/woda? Może z funkcją chłodzenia? Określony budżet na ten cel?
Chętnie doradzę którąś z pomp ciepła z rodziny Vitocal firmy Viessmann!

Zapraszam do kontaktu.

jacek.1971
16-11-2017, 21:59
Bobrow mam pytanie a jak wychodzi u ciebie woda w temp.43 stopnie to jaka temperatura jest na powrocie bo ja przez te kilka dni cały czas na gazie pale żeby zaobserwować i wygląda to tak wchodzi temp.43 tylko przez parę sekund gdyż zaraz się kocioł wylacza jak wraca to ok34stopnie kocioł zapala się co 8 minut temperatura w domu 23-24stopnie

TwojPan
16-11-2017, 22:01
Może z funkcją chłodzenia? .
Pasywnie (chłodzenie)czy macie może rozwiązanie na miarę XXI wieku?

jacek.1971
16-11-2017, 22:02
A jeszcze jedno sam cykl podgrzewania też jest bardzo krótki bo woda bardzo szybko z 34 stopni dochodzi do tych 43

Andrzej5101
17-11-2017, 06:21
wchodzi temp.43 C tylko przez parę sekund , gdyż zaraz się kocioł wyłącza jak wraca to ok 34 stopnie, kocioł zapala się co 8 minut temperatura w domu 23-24 stopnie
Zapalanie kotła co 8 minut, przy temp bliskiej 0 C , to szybciutko ten kocioł ulegnie zniszczeniu a Ty masz z tej racji duże rachunki do płacenia.
Trzeba poważnie się zastanowić nad Twoją instalacją

jacek.1971
17-11-2017, 08:45
Zapalanie kotła co 8 minut, przy temp bliskiej 0 C , to szybciutko ten kocioł ulegnie zniszczeniu a Ty masz z tej racji duże rachunki do płacenia.
Trzeba poważnie się zastanowić nad Twoją instalacją

Kocioł fabrycznie zapala się co 15 minut przed tym załącza się w nim pompka i temperatura wody w instalacji co tak jak pisałem 34-35stopni zagrzeje do 43 bo tyle nastawiłem w celu sprawdzenia czy utrzymał dobrą temper. W domu jest oki 23-24 stopnie Ja zmieniłem na 8 minut bo bo kaloryfery tylko w górnej części były ciepłe teraz prawie 75%, natomiast kocioł ma już 15 lat zero naprawy tylko coroczne czyszczenie na temat kwestii ekonomii nie będę się wypowiadał powiem tyko tyle Andrzeju, że nie rozpisywał bym się na ten temat gdybym nie miał na celu instalowania pc pod kątem oszczędności

jacek.1971
17-11-2017, 08:57
Rozchodzi mi się o to żeby być dobrze poinformowany na temat związany z wyborem instalacja i działaniem pc, nie wiem jak np, pc działa jak zagrzeje wodę co do tych 43 stopni to się momentalnie wyłącza czy ona krąży w obiegu przez jakiś czas - jaki
Teraz zmniejszyłam te 43 stopnie na 42 i nadal utrzymuje się dobrą temperatura w domu 23-24

Andrzej5101
17-11-2017, 12:08
Zjawisko jakie zachodzi u Ciebie to tzw.taktowanie kotła. Masz za małą moc grzejników w stosunku do mocy kotła i stąd ciągłe wyłączanie / załączanie

jacek.1971
17-11-2017, 13:17
Zjawisko jakie zachodzi u Ciebie to tzw.taktowanie kotła. Masz za małą moc grzejników w stosunku do mocy kotła i stąd ciągłe wyłączanie / załączanie

A nie za duży kocioł?

Gurszczak
17-11-2017, 13:39
Cześć wszystkim a więc OZC policzone czas na wybór PC-PW jaka proponujecie do poniższych wyników?

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 96,5 kWh/(m2·rok)
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 9000 W
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 35,8 kWh/(m3·rok)

Może jeszcze jakieś wskaźniki potrzebne?

Busters
17-11-2017, 14:12
Co to za dom ze takie duze obciazenie wyszlo? Duzy metraz?

Powiedz jeszcze czy chcesz korzystac z taniej (nocnej) taryfy?

kerad85
17-11-2017, 18:35
Cześć wszystkim a więc OZC policzone czas na wybór PC-PW jaka proponujecie do poniższych wyników?

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 96,5 kWh/(m2·rok)
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 9000 W
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 35,8 kWh/(m3·rok)

Może jeszcze jakieś wskaźniki potrzebne?

Czy ten dom ma jakieś ocieplenie? Strasznie wysokie te współczynniki wyszły. Dla porównania u mnie to 25,3 kWh/(m2*rok) i 10,6 kWh/(m2*rok).

Do wyliczenia mocy to potrzebny jest jeszcze metraż. Dobrze też znać parametr "Zapotrzebowanie na ciepło".

Gurszczak
18-11-2017, 05:46
Cześć generalnie tez mnie te wyniki troszkę zaskoczyły, dom o powierzchni 150m2 plus garaż i kotłownia 40m2. Poddasze na ta chwile będzie nie użytkowe. (Generalnie projekt z muratora Błękitna Rapsodia M146) ocieplenie do OZC podane następujące na zewnątrz styropian 20cm 0,031 wewnątrz na podłodze 15cm styropianu 0,038 taka sama grubości na stropie, dach ocieplony wełna 30cm, okna 3 szyby oknoplast, jedyny minus to brak reku. Wszędzie ogrzewanie podłogowe.
Zapotrzebowanie na ciepło 17109 kWh/rok
Kubatura ogrzewania 478m3
Oczywiście plan jest aby ogrzewac jak najtaniej czyli nocna taryfa jak najbardziej

kerad85
18-11-2017, 08:32
A kto robił Ci OZC? Masz z projektu? Warto by zapytać tej osoby co robiła, jak poprawić te wyniki (czyli gdzie są największe straty). Myślę, że problem może być w garażu (jest odizolowany od reszty domu) lub w tym nieużytkowym poddaszu, bo masz tylko 15 cm izolacji na suficie. U mnie przy niemal tej samej kubaturze jest 5200 kWh/rok, więc coś tutaj na pewno jest nie tak.

Gurszczak
18-11-2017, 08:40
401202
Garaż nie jest odizolowany na stropie może faktycznie powinno być troszkę więcej styropianu ale niestety już jest tak zrobione. OZC robione przez forumowego guru Wiec powinno być Ok. Największa strata to wentylacja.

Andrzej5101
18-11-2017, 11:05
Gurszczak .
Czy garaż, kotłownia są ogrzewane? Iloraz 17109 kWh/rok / 96,5 kWh/(m2·rok) równa się 177,3 m2 powierzchni grzewczej.
Wynik zbliżony do kolegi tede 80; 175 m2; 10,15 kW;19326 kWh/rok
Wybór pompy wg.mnie to; PC/ PW 9 kW/TCap - do grzania całości

Gurszczak
20-11-2017, 10:09
Hej, wszystko grzane miała być kotłownia i spiżarnia bez ogrzewania a w ostatecznie wyszło ze wszystko jest grzane.
Myslicie ze pompa PW T-CAP 9KW będzie optymalna do tych parametrów czy bardziej 12KW

Andrzej5101
20-11-2017, 11:20
Warto abyś dane budynku i OZC umieścił w stopce, będziesz miał b.miarodajne odpowiedzi.
Pompa 12 kW ma gorsze cop niż 9 kW.
Dla pompy 12 kW należy zapewnić większy tzw.nominalny przepływ dla podłogówki.
Jakie grubości wylewki masz i z czego masz te wylewki?
Warto przestudiować tematy w mojej stopce, są tam podobne problemy do Twojego.

maciuspala
20-11-2017, 14:42
Ja już zglupialem bo co instalotor to inne zdanie.
Dla mojego budynku z zapotrzebowaniem 4,4 kW instalatorzy proponują pompy od 7-kW poprzez 8 kW do 9 kW a dziś otrzymałem ofertę na 9kW T Cap z Panasa.Czy to nie przesada?Wiem że T-Cap będzie grzał w najwieksze mrozy bez grzalek ale czy przypadkiem nie bedzie taktował?
Kurcze cena T-Capa jest nie wiele wyzsza niż zwykłego a ma on rewelacyjne opinie.

agb
20-11-2017, 15:09
9kW T-Capa to ja chciałem do obciążenia 9kW brać :D 7kW

Panasonica pozwoli Ci na 100% taniej taryfy do jakichś -5 stopni, z CWU trochę mniej. Teraz policz ile będziesz musiał wejść w droższą taryfę, ile będzie Cię to kosztować i jak to się ma do różnicy ceny 9kW, który przy -7 ma... o 0,75kW więcej mocy, a ile do 3-fazowej.

Marcin34_Śl
20-11-2017, 20:00
ja miałem podobny wynik i brałem 7KW, niestetty większość ma przwymiarowane pompy bo od przybytku głowa nie boli itp.:)
Ale chyba nie warto, pamiętaj, że średnia temp. w sezonie grzewczym to coś około 2C , nie bój się grzałek. Ktoś ostatnio podawał, że godzin z temp. -15 jest kiladziesiąt w roku, więc jeśli włączy się grzałka na 50 h = 50 h * 3KW * 0,25 PLN T2 = 40 PLN...za 50 godzin pracy grzałki. Oprócz mocy ważna jest wydajność i taktowanie jak piszesz. Poczytaj też blog karbon, jest tam fajny wykres, który pokazuje, że pompa działająca na 50% ma bardzo niski COP - najwięszy osiąga przy wydajności 75-80%. Pompa 9KW będzie droższa a wcale nie będzie tańsza w użytkowaniu niż 7 KW. Panas 7 KW ma przy -15C 4,6 KW mocy więc wystarczy. WYbrałem 7 KW i nie chodziło o koszty inwestycji

http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-madrze-wybrac-pompe-ciepla/

Gurszczak
20-11-2017, 20:10
Warto abyś dane budynku i OZC umieścił w stopce, będziesz miał b.miarodajne odpowiedzi.
Pompa 12 kW ma gorsze cop niż 9 kW.
Dla pompy 12 kW należy zapewnić większy tzw.nominalny przepływ dla podłogówki.
Jakie grubości wylewki masz i z czego masz te wylewki?
Warto przestudiować tematy w mojej stopce, są tam podobne problemy do Twojego.

Wylewka 6-8cm cementowa. Czyli nie pakować się w 12kW tylko brać 9kW T-CAP

Andrzej5101
20-11-2017, 21:37
Wylewka 6-8 cm cementowa. Czyli nie pakować się w 12 kW tylko brać 9 kW T-CAP
To Ty na podstawie tych tematów i innej literatury musisz do tego rozwiązania się sam przekonać.

Gurszczak
21-11-2017, 07:08
To Ty na podstawie tych tematów i innej literatury musisz do tego rozwiązania się sam przekonać.

Do PC jestem już przekonany, tylko teraz pytanie jaka będzie najbardziej odpowiednia do przedstawionego OZC i tu właśnie liczę na doświadczenia użytkowników.

Andrzej5101
21-11-2017, 08:06
Gurszczak. Z Twojego zestawienia danych wynika, że poddasze nie będzie ogrzewane i nie było brane w obliczeniach OZC. Uzupełnij stopkę

Gurszczak
21-11-2017, 12:19
Dokładnie tak, na tą chwilę poddasz będzie robiło za "strych" do OZC brany był tylko parter. Za ileś lat może będzie i poddasze robione ale na tą chwilę brak takich potrzeb
PS: Stopka zrobiona

Andrzej5101
21-11-2017, 14:55
PS: Stopka zrobiona
Ciężki z Ciebie zawodnik. A gdzie dane OZC, ile osób? Chcesz rzetelnych odpowiedzi, to i dane muszą być kompletne!!!
Czy guru, który robił OZC, nic nie zaproponował odnośnie zmniejszenia zużycia energi???

Gurszczak
21-11-2017, 16:40
Ciężki ciężki :) link do ozc http://tiny.pl/gldt3, generalnie 4 osoby (2+2). Andrzej generalnie plan na PC zapadł troszkę późno i pewnie dlatego takie duże OZC :( na stropie jest już wylane i ocieplone to samo podłoga. Kominy również stoją :) dlatego za bardzo nie można zmienić: dołożyć reku.... ale jakim kosztem w tym momencie? za jaki czas się zwróci koszt reku?
Dzięki za chęć pomocy :)

Andrzej5101
21-11-2017, 16:53
Kolego,chodzi mnie o to aby w stopce były dane OZC np tak jak ma stronę do tyłu link2jack ;
OZC=6.6 KW, zapotrzebowanie na ciepło =12,8 MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
Nie było sugestii, żeby na stropie położyć 20 cm do 30 cm styropianu/ i wtedy przeliczyć OZC???

1Aleksandra1
21-11-2017, 17:04
U mnie dom parterowy 98m2 pow. użtkowej. Podłoga 30 cm eps150(0,035), ściana 20cm eps70(0,04), sufit wełna 30 cm(0,033). Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Wszędzie podłogówka.Testuję pompę od początku października. Na obecną chwilę bierze średnio 8,5 kwh/dobę (temperatury ok 0-2 C). Temperatura w domu 16 C . Na razie jeszcze nie mieszkam. Dużo wilgoci, reku chodzi na max 300m3/h. Temperatura na zasilaniu 20 C powrót 16 C.
Pompa grzeje wodę w buforze do temperatury 28 C histereza 8 C. Czy to wszystko dobrze działa?

cristoteles
21-11-2017, 17:05
Ciężki ciężki :) link do ozc http://tiny.pl/gldt3, generalnie 4 osoby (2+2). Andrzej generalnie plan na PC zapadł troszkę późno i pewnie dlatego takie duże OZC :( na stropie jest już wylane i ocieplone to samo podłoga. Kominy również stoją :) dlatego za bardzo nie można zmienić: dołożyć reku.... ale jakim kosztem w tym momencie? za jaki czas się zwróci koszt reku?
Dzięki za chęć pomocy :)
Ja też bardzo późno podjąłem decyzję o ogrzewaniu PC p-w. Na zmiany już nie był czas, jedynie podjąłem decyzję o montażu rekuperacji. Dzięki temu OZC poszło w dół o 2kW i zamiast pompy 12 kW będzie 9kW, a więc kilka tys. do przodu.
Myślę, że nie powinieneś myśleć o rekuperacji w kategoriach opłacalności wyrażonej w zł. Zapewne nakład kosztów się nie zwróci nigdy, bo rekuperacja to nie tylko koszt zakupu centrali i rur, ale i późniejsza eksploatacja, która też kosztuje.
Ja doszedłem do wniosku, że jeżeli instalacji nie zrobię teraz to pewnie już nigdy, a jestem na etapie wykończeniówki.

link2jack
21-11-2017, 17:26
U mnie dom parterowy 98m2 pow. użtkowej. Podłoga 30 cm eps150(0,035), ściana 20cm eps70(0,04), sufit wełna 30 cm(0,033). Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Wszędzie podłogówka.Testuję pompę od początku października. Na obecną chwilę bierze średnio 8,5 kwh/dobę (temperatury ok 0-2 C). Temperatura w domu 16 C . Na razie jeszcze nie mieszkam. Dużo wilgoci, reku chodzi na max 300m3/h. Temperatura na zasilaniu 20 C powrót 16 C.
Pompa grzeje wodę w buforze do temperatury 28 C histereza 8 C. Czy to wszystko dobrze działa?

Ja bym wyłączył grzanie CWU. Bo i po co? W zamian trochę podbił zasilanie. Ktoś tu wcześniej pisał, że tak niskie temperatury to tylko proszenie się o awarie pompy.

1Aleksandra1
21-11-2017, 17:45
Ja bym wyłączył grzanie CWU. Bo i po co? W zamian trochę podbił zasilanie. Ktoś tu wcześniej pisał, że tak niskie temperatury to tylko proszenie się o awarie pompy.

CWU nie jest podłączone. Ten bufor to do CO temp na Pompie 28 C. Temperaturę na podłogówkę ustawiam na zaworze 3D przed rozdzielaczem.

asolt
21-11-2017, 17:50
Czy guru, który robił OZC, nic nie zaproponował odnośnie zmniejszenia zużycia energi???

Skąd takie wątpliwosci, są przypadki ze praktycznie juz nic w sensownych kosztach poprawic sie nie da. Zawsze omawiam wyniki obliczen i podaje sposoby poprawy o ile takie istnieją.

1Aleksandra1
21-11-2017, 17:57
A po co wam papierowe OZC. Najważniejsze jest wykonanie ocieplenia. Nawet najlepsze wyliczenia można spaprać przy kiepskim wykonaniu.

Andrzej5101
21-11-2017, 18:21
Kolego asolt
Jakie OZC , gdy na stropie położyć 20 cm do 30 cm styropianu ???

1Aleksandra1
21-11-2017, 18:49
Kolego asolt
Jakie OZC , gdy na stropie położyć 20 cm do 30 cm styropianu ???

Robisz to tak: Grubość styropianu / lambda = opór cieplny warstwy materiału
Potem sumujesz wszystkie warstwy materiału np dla stropu ackerman + dla styropianu + dla ewentualnej wylewki + około 0,24 = opór cieplny kilku warstw materiału
Potem dzielisz 1/ opór cieplny kilku warstw materiału = opór cieplny
Następnie mnożysz opór cieplny * powierzchnia po obrysie zewnętrznym * różnica temperatur np 40 C = wchodzi ci tyle ile potrzebujesz energii na straty przez strop.
I reszta analogicznie tak samo.
Na koniec możesz dodać 10% na mostki i straty przez wentylację.
I wyjdzie ci przypuszczalne OZC.

A w uproszczeniu:
1. Ogrzewanie węglem: ścian 15cm styro, podłoga 15cm, styro strop 20 cm wełna (kocioł z podajnikiem, lub z miarkownikiem ciągu - wersja dla pracowitych))
2. Ogrzewanie gazem ścian 20cm styro, podłoga 20cm, styro strop 25 cm wełna rekuperator
3. Ogrzewanie prądem ścian 25cm styro, podłoga 25cm, styro strop 30 cm wełna rekuperator
4. Ogrzewanie pompą ciepła parametry jak dla gazu lub prądu.
Nic innego nie jest opłacalne.

Gurszczak
21-11-2017, 19:17
Panowie kolega asolt jak najbardziej omawiał ze mną wyniki, ale tak jak napisał za bardzo już zmienić nie można co najwyżej dodać reku. Pytanie jak dodam rekuperacje ile taniej mnie wyniesie sezon grzewczy ..... moze lepiej zainwestować w FV? A może przy tych parametrach odpuścić PC?

1Aleksandra1
21-11-2017, 19:42
Panowie kolega asolt jak najbardziej omawiał ze mną wyniki, ale tak jak napisał za bardzo już zmienić nie można co najwyżej dodać reku. Pytanie jak dodam rekuperacje ile taniej mnie wyniesie sezon grzewczy ..... moze lepiej zainwestować w FV? A może przy tych parametrach odpuścić PC?

Coś mi się wydaje, że bez wentylacji mechanicznej ani rusz przy podłogówce. W pierwszym sezonie zamęczy cię wilgoć. No chyba że będziesz miał ciągle uchylone okna. Ale wtedy z oszczędnością będzie LIPA.:jawdrop:

Gurszczak
21-11-2017, 19:47
Bez przesady nie wszyscy co maja podłogówkę maja rekuperacje ..... a ci co jej nie maja maja wilgoć w domu ....

1Aleksandra1
21-11-2017, 20:01
Bez przesady nie wszyscy co maja podłogówkę maja rekuperacje ..... a ci co jej nie maja maja wilgoć w domu ....

Spoko. Nie chcę cię straszyć. Ale znam temat z autopsji. Akurat teraz suszę dom więc coś wiem na ten temat. 100% podłogówka. Gdyby nie reku to musiałbym miec cały czas uchylone okna bo woda po oknach leje się strasznie jak wyłączam na próbę reku. A w domu jak w saunie.

Gurszczak
21-11-2017, 20:16
@1Aleksandra1 myślisz ze jest to spowodowane tym ze masz 100% podłogówkę czy poza rekuperacja masz wentylacje grawitacyjna?

cristoteles
21-11-2017, 20:19
A w uproszczeniu:
1. Ogrzewanie węglem: ścian 15cm styro, podłoga 15cm, styro strop 20 cm wełna (kocioł z podajnikiem, lub z miarkownikiem ciągu - wersja dla pracowitych))
2. Ogrzewanie gazem ścian 20cm styro, podłoga 20cm, styro strop 25 cm wełna rekuperator
3. Ogrzewanie prądem ścian 25cm styro, podłoga 25cm, styro strop 30 cm wełna rekuperator
4. Ogrzewanie pompą ciepła parametry jak dla gazu lub prądu.
Nic innego nie jest opłacalne.

Wystarczy przejrzeć trochę wątków na forum, aby stwierdzić że twoje pojęcie "oplacalności" mija się z prawdą. Wiadomo, że im lepsza izolacja tym niższe koszty eksploatacji, ale ciężko aby mając 15 cm na ścianie, 15 cm na podłodze i 20 cm w dachu rozważać tylko ogrzewanie węglem. Jeżeli do takiego ocieplenia dodamy podłogówkę po całości i rekuperator myślę, że warto pochylić się nad innym rozwiązaniem niz węgiel.
Taki standard ocieplenia wśród forumowiczów to raczej cienizna, ale w naszej szarej rzeczywistości to raczej już bardzo przyzwoity standard. Takie wrażenia przynajmniej odnoszę, jak obserwuję budowlany krajobraz w swojej okolicy.

1Aleksandra1
21-11-2017, 20:44
Wystarczy przejrzeć trochę wątków na forum, aby stwierdzić że twoje pojęcie "oplacalności" mija się z prawdą. Wiadomo, że im lepsza izolacja tym niższe koszty eksploatacji, ale ciężko aby mając 15 cm na ścianie, 15 cm na podłodze i 20 cm w dachu rozważać tylko ogrzewanie węglem. Jeżeli do takiego ocieplenia dodamy podłogówkę po całości i rekuperator myślę, że warto pochylić się nad innym rozwiązaniem niz węgiel.
Taki standard ocieplenia wśród forumowiczów to raczej cienizna, ale w naszej szarej rzeczywistości to raczej już bardzo przyzwoity standard. Takie wrażenia przynajmniej odnoszę, jak obserwuję budowlany krajobraz w swojej okolicy.

Nie twierdzę, że jestem nieomylny. Chodziło o to, że nie opłaca się więcej wrzucać ocieplenia przy danym źródle ogrzewania. Zauważ , że przy węglu nie wpisałem reku.


@1Aleksandra1 myślisz ze jest to spowodowane tym ze masz 100% podłogówkę czy poza rekuperacja masz wentylacje grawitacyjna?

Nie nie mam wentylacji grawitacyjnej. Bo i po co jak przy takiej szczelności jaka mam i tak by nie zadziałała.

Andrzej5101
22-11-2017, 09:24
Pytanie jak dodam rekuperacje, ile taniej mnie wyniesie sezon grzewczy ..... może lepiej zainwestować w FV?
A może przy tych parametrach odpuścić PC?
1/Rekuperacja to;
a/ większy komfort życia, szczególnie dla ludzi uczulonych, oraz mniejsze zużycie energii grzewczej, ( o ile - to kolega asolt musi się wypowiedzieć )
b/ czy budynek spełni normy techniczne przy odbiorze bez rekuperacji ?

2/Pompy ciepła nie ma co odpuszczać,bo 9 kW mocy to nie tragedia.
Będzie tylko konieczność grzania w drogiej taryfie ( wylewka ok.7 cm )
a/ Ilość godzin z temperaturą - 20 C to margines,
b/ Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury
> - 2 C ,
c/ PV - zawsze i w każdym momencie możesz zainstalować, natomiast rekuperacje tak jak napisał cristoteles, jeżeli nie zamontujesz jej teraz to już nie zamontujesz ze wzgl. na trudności montażu w chwili zamieszkania,

3/ Niech kolega asolt obliczy Tobie OZC dla ;
a/ rekuperacji, ( spadek zużycia rzędu 20 % do 30 % )
b/ dla warstwy styropianu 20 cm do 30 cm położonej na stropie

Gurszczak
22-11-2017, 10:34
W linku http://bziu.pl/xAq1 porównanie OZC z rekuperacją i 30cm na stropie z OZC bez reku i 15cm na stropie.

cristoteles
22-11-2017, 20:52
Patrząc matematycznie koszty poniesione na rekuperacje i dodatkowy styropian na stropie zwrócą sie za 20 lat..... oczywiście wiem jakie są zalety reku. Napisałem jak by patrzeć kosztowo :)
Myślę, że z takim podejściem raczej nie zdecydujesz się na rekuperator:no:, wiadomo im dłuższa perspektywa tym trudniej się zdecydować. Wydaje mi się, że łatwiej byłoby zdecydować Ci się na rekuperator jeżeli zaplanujesz inwestycje dwutorowo, tym bardziej że dom wybudowałeś pod WG. W pierwszej fazie możesz rozłożyć instalacje (rury i skrzynki pod anemostaty), w drugiej możesz zakup rekuperatora odłożyć "na potem", bo przecież dysponujesz WG. Jak zamontujesz centralę, to pozaślepiasz otwory w kominach i w łagodny sposób przesiądziesz się na z WG na WM.
Niedawno stałem przed takim samym dylematem. U mnie rekuperacja obniża zapotrzebowanie o ok. 4500 kWh. W skali roku oszczędności mogą wynieść max kilkaset zł. Do mnie bardziej przemówił fakt, że rekuperator oznacza potrzebę zakupu mniejszej pompy, a to już robi różnicę kilku tys. I tę różnicę zainwestuję w kupno rekuperatora.

Gurszczak
22-11-2017, 21:48
Myślę, że z takim podejściem raczej nie zdecydujesz się na rekuperator:no:, wiadomo im dłuższa perspektywa tym trudniej się zdecydować. Wydaje mi się, że łatwiej byłoby zdecydować Ci się na rekuperator jeżeli zaplanujesz inwestycje dwutorowo, tym bardziej że dom wybudowałeś pod WG. W pierwszej fazie możesz rozłożyć instalacje (rury i skrzynki pod anemostaty), w drugiej możesz zakup rekuperatora odłożyć "na potem", bo przecież dysponujesz WG. Jak zamontujesz centralę, to pozaślepiasz otwory w kominach i w łagodny sposób przesiądziesz się na z WG na WM.
Niedawno stałem przed takim samym dylematem. U mnie rekuperacja obniża zapotrzebowanie o ok. 4500 kWh. W skali roku oszczędności mogą wynieść max kilkaset zł. Do mnie bardziej przemówił fakt, że rekuperator oznacza potrzebę zakupu mniejszej pompy, a to już robi różnicę kilku tys. I tę różnicę zainwestuję w kupno rekuperatora.

jest to jakieś wyjście z tej sytuacji .... muszę to przeanalizować jeszcze raz.... bo tak jak pisałem wylewki, ocieplenie na stropie i tynki już są, trzeba teraz zmieniać plany na wykończenie ..... zobaczymy, jak sprawa nie przejdzie to idziemy w kierunku 9kW T-CAP pytanie czy 1 faza czy 3 a może lepsza Mitsubishi albo LG?

Andrzej5101
23-11-2017, 07:56
wylewki, ocieplenie na stropie i tynki już są, trzeba teraz zmieniać plany na wykończenie ..... zobaczymy, jak sprawa nie przejdzie to idziemy w kierunku 9 kW T-CAP. Pytanie czy 1 faza czy 3 a może lepsza Mitsubishi albo LG?
1/ Zwiększenie tylko warstwy ocieplenia o 15 cm powoduje obniżenie ;
...a/ mocy cieplnej budynku tylko o 0,5 kW,
...b/ zapotrzebowania na ciepło o 1400 kWh/rok,
...c/ przy założeniu rekuperacji ten zabieg można pominąć, ponieważ nie wiele wnosi,
2/ Temperatury < -12 C w Mławie nie występują, a to sugeruje instalację pompy o mniejszej mocy, szytą na miarę,

3/ Cena pompy Panasonic 9 kW/3f jest droższa od pompy 9 kW/T-Cap /1f,
...a/ przy awarii jednej fazy pompa 3f nie będzie działać,
...b/ pompę 1f można przepiąć na czynną fazę, tylko na grzanie CO do momentu usunięcia usterki
...c/ można zastanowić się nad pompą 9 kW/1f - przy montażu rekuperatora .
Do mnie bardziej przemówił fakt, że rekuperator oznacza potrzebę zakupu mniejszej pompy, a to już robi różnicę kilku tys. I tę różnicę zainwestuję w kupno rekuperatora - napisał cristoteles

4/ Bardzo ważne, aby kumaty serwisant był blisko domu - w razie awarii
...( można go wsadzić do auta i przywieść )

Gurszczak
23-11-2017, 10:11
Dzięki Andrzej5101 wszystko jasne :)

asolt
23-11-2017, 11:21
Panowie, zamiast pisać dla samego pisania, wystarczy wejść w internet, zadzwonić do stacji w Mławie i będzie wszystko jasne.
401634

401635

Do obliczen przyjmuje się srednią wieloletnią (10 letnią) dasz gwarancje kol. gurszczak ze wyniki pomiarów z ostatniej zimy to stała tendencja lub ze sie klimat ociepla.
Poza tym Mława jest prawie na pograniczu strefy III i IV. Byc moze trzeba by zrewidowac zasieg poszczegolnych stref klimatycznych, ale póki co jest on aktualnie obowiązujacy. Ja rozumiem ze chcesz pomagac, ale za takie porady odpowiedzialnosci nie bierzesz, gdyby było inaczej nie pisałbys ze w Mławie nie było ponizej -12 oC i smiało mozna zmniejszyc moc pompy

Andrzej5101
23-11-2017, 13:54
Próbuje skontaktować się z przedstawicielem portalu z którego zaczerpnąłem dane " Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC "
Na razie jest to trudne.
Nie napisałem też "śmiało można zmniejszyć moc pompy ",proszę czytać ze zrozumieniem i nie pisać tego czego nie napisałem.
Napisałem " można zastanowić się nad pompą 9 kW/1f - przy montażu rekuperatora.
Nie mam żadnych zastrzeżeń co do Twoich obliczeń
Na podstawie danych z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa;
http://mib.gov.pl/2-Wskazniki_emisji_wartosci_opalowe_paliwa.htm - dane dla Mławy , pokrywają się z danymi z Warszawy, więc strefa III .

coulignon
23-11-2017, 15:17
Do Mławy będę jeżdził a na Cyprze moja noga nie postanie. ;)

asolt
23-11-2017, 18:13
Na podstawie danych z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa;
http://mib.gov.pl/2-Wskazniki_emisji_wartosci_opalowe_paliwa.htm - dane dla Mławy , pokrywają się z danymi z Warszawy, więc strefa III .

Dla uszczegółowienia, dane meteo dla Mławy to dane stacji meteo w Mławie, dane dla Warszawy i okolic to dane stacji meteo Warszawa-Okęcie. Nie wydaje mi sie a nawet jestem pewny ze dane z dwóch stacji sie nie są tozsame, róznią się. Zasada doboru stacji jest taka ze dobiera sie najblizszą, w przypadku gdy najblizsza jest w innej strefie klimatycznej dobiera sie dalszą ale z tej samej strefy klimatycznej. Są to zasady ogolne, są jednak przypadki szczegolne ktore trzeba potraktowac indywidualnie (terny górskie lub zróznicowanym klimacie)

agb
23-11-2017, 20:57
Ogromny to zbyt ostre/przesadne okreslenie, tak w zasadzie dobrze dobrac moc pompy jest uzaleznione od wiarygodnego ozc. Ale faktycznie mozna to przeniesc do wątku o ozc, czesc mozna skasowac, jak porzadek to porzadek.

To oświeć nas jak dobrze dobrac moc pompy jest na podstawie wiarygodnego ozc? Bo ja widzę, że jak ktoś z takim przyjdzie, np z obciążeniem 5kW, to zaproponowane mu zostanie tutaj wszystko. Od 5kW PC to 9kW 3-fazowego T-CAPa ze sprężarką od 12kW. I co to niby wiarygodne ozc mówi dwóm inwestorom z takim samym ozc, gdy jeden ma szkielet, z podłogą jak u pestki, a drugi silikat i beton?

asolt
23-11-2017, 21:13
To oświeć nas jak dobrze dobrac moc pompy jest na podstawie wiarygodnego ozc? Bo ja widzę, że jak ktoś z takim przyjdzie, np z obciążeniem 5kW, to zaproponowane mu zostanie tutaj wszystko. Od 5kW PC to 9kW 3-fazowego T-CAPa ze sprężarką od 12kW. I co to niby wiarygodne ozc mówi dwóm inwestorom z takim samym ozc, gdy jeden ma szkielet, z podłogą jak u pestki, a drugi silikat i beton?

Czy ja proponuję komus kto ma obciąznie cieplne TCAP 3 fazowy, podaj przykład, czy jam mam odpowiadac za wszystkie dorady które otrzymuje pytający na tym forum? Znowu nie ten adres z pretensjami. Co do doboru to trzeba znac projektowe obciązenie cieplne budynku, moc minimalną PCI, ilosc osób oraz oczekiwania inwestora co do stopnia wykorzystania taniej taryfy i jej rodzaju. Pasuje tez znac charakterystyke sprawnosci pompy dla temperatury sredniej okresu grzewczego na danym terenie oraz Tz podłogówki w budynku. Majac te dane mozna w miare optymalnie dobrac moc pompy uwzglednaiając typoszereg mocy pomp wybranego producenta.
Wracając do inwestorów o takim samym obciązeniu cieplnym a róznych stałoch czasowych budynku (szkielet, typ ciezki) to przy tej samej pompie bedzie rózny stopien wykorzystania taniej taryfy, z tym ze to nie mówi ozc, bo ozc nie obejmuje takich obliczen.

Tomaszs131
23-11-2017, 21:53
Posty nie związane z tematem przeniosłem TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?80617-Obliczenia-w-OZC/page55&highlight=Obliczenia)

TwojPan
23-11-2017, 22:19
Napisałem " można zastanowić się nad pompą 9 kW/1f - przy montażu rekuperatora.

Mógłbym poprosić o uzasadnienie,albo chociaż jakiś przykład takiej myśli?

Andrzej5101
24-11-2017, 15:23
Zgodnie z wypowiedzią prezesa Lachmana (" Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC " ) wszystkie dane zawarte na portalu PORT PC są zgodne z danymi znajdującymi się na stronie Ministerstwa: http://mib.gov.pl/2-Wskazniki_emisji_wartosci_opalowe_paliwa.htm .
Po wejściu na tą stronę, wybraniu stacji Mława oraz po otworzeniu ISO STAT.TXT mogę stwierdzić, że ;
Dane z portalu PORT PC pokrywają się z danymi z ministerstwa i dla Mławy ilość godzin w sezonie grzewczym z temperaturą ;
401697
-12 C to 1 h,
-11 C to 2 h,
-10 C to 17 h
Sumarycznie ilość godzin w sezonie grzewczym ;
- dla Mławy to = 20 h dla T < -10*

Andrzej5101
24-11-2017, 15:48
Andrzej5101 napisał " można zastanowić się nad pompą 9 kW/1f - przy montażu rekuperatora.

Mógłbym poprosić o uzasadnienie,albo chociaż jakiś przykład takiej myśli?

1/ Trzeba prześledzić cały wątek dotyczący kolegi Gurszczak,

2/Jeżeli zamontuje rekuperacje,to moc cieplna budynku z 9 kW spadnie do ok.7kW,(obliczenia kolegi asolt ), kolega Gurszczak ma wylewkę tylko 7cm,

3/ Wg,sugestii kolegi cristoteles, zamiast inwestować w drogą pompę np;
9 kW/T-Cap/1f,może zakupić pompę o mniejszych możliwościach, a różnicę przeznaczyć na rekuperację w II ratach,

4/ Pompa 9 kW/1f ma grzałkę o mocy 3 kW a więc ( domyśnie ) w temperaturze - 20 C może dysponować mocą ok.7,5 kW ,

5/ Ponieważ temperatury w Mławie poniżej -12 C nie występują, pompa ta w pełni spełni swoje zadanie;( patrz uzasadnienie wyżej ) ,

6/ Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury
..... > - 2 C ,

401700

kerad85
25-11-2017, 10:23
W linku http://bziu.pl/xAq1 porównanie OZC z rekuperacją i 30cm na stropie z OZC bez reku i 15cm na stropie.

Mi ten link nie działa, a antywirus nawet to blokuje. Możesz wstawić tak jak dla wcześniejszego porównania?

Gurszczak
25-11-2017, 13:08
Mi ten link nie działa, a antywirus nawet to blokuje. Możesz wstawić tak jak dla wcześniejszego porównania?

Link do wyliczeń: https://www.dropbox.com/s/45eo8zuxrk1fl2f/OZC_zmiana_reku_30.xls?dl=0

kerad85
25-11-2017, 14:23
No przy tej opcji z docieplenie stropu i rekuperacją to bym już mocno brał pod uwagę pompę ciepła.

Gurszczak
26-11-2017, 03:52
No przy tej opcji z docieplenie stropu i rekuperacją to bym już mocno brał pod uwagę pompę ciepła.

A bez rekupeacji i docieplenia byś jej nie brał??

cristoteles
26-11-2017, 13:26
Ja bym rozważał pompę w obu przypadkach. Bez reku będziesz płacił więcej za eksploatację. Masz QH gdzieś ok 5000 kWh różnicy pomiędzy jedną a drugą wersją. To przy założeniu COP = 3 i kWh ~ 0,55zl teoretycznie daje 916 zl. Na pewno będziesz chciał grzać max dużo w tańszej taryfie, więc ta róznica może być zdecydowanie mniejsza.
Musisz zdecydować czy wolisz płacić więcej za ogrzewanie co sezon (szacunkowo kilkaset zł) czy zainwestować teraz w obniżenie obciążenia cieplnego domu i płacić mniejsze rachunki za prąd.

1Aleksandra1
26-11-2017, 18:32
Jak już zbudowałeś kominy wentylacyjne a nie chcesz wydawać forsy na WM.
To wspomóż je nawiewnikami (ciśnieniowymi automatycznymi) i ewentualnie jakimiś wentylatorami z czujnikiem wilgoci w łazience, włączanych światłem w wc i jakiś dobry okap w kuchni.
Z pompy nie rezygnuj bo moim zdaniem to błąd. (mam PC PW najtańszą z możliwych i nie narzekam)
Jeżeli nawet będzie niższej mocy i nie wydoli w bardzo niskich temperaturach to dołożysz jej jakąś grzałkę wspomagającą lub tani kocioł elektryczny.
Z dodatkowego ocieplenia na stropie nie rezygnuj.
Czy w dachu potrzebne ci to ocieplenie? A jeżeli tak. To czy aż tyle?

Gurszczak
27-11-2017, 07:46
Ja bym rozważał pompę w obu przypadkach. Bez reku będziesz płacił więcej za eksploatację. Masz QH gdzieś ok 5000 kWh różnicy pomiędzy jedną a drugą wersją. To przy założeniu COP = 3 i kWh ~ 0,55zl teoretycznie daje 916 zl. Na pewno będziesz chciał grzać max dużo w tańszej taryfie, więc ta róznica może być zdecydowanie mniejsza.
Musisz zdecydować czy wolisz płacić więcej za ogrzewanie co sezon (szacunkowo kilkaset zł) czy zainwestować teraz w obniżenie obciążenia cieplnego domu i płacić mniejsze rachunki za prąd.

Z pompy ciepła nie zamierzam rezygnować, myślę że będzie mniej niż 916zł w skali roku, a teraz bym musiał zainwestować około 25k więc patrząc finansowo inwestycja nieopłacalna tak znam zalety rekuperacji..... ale mieszkam aktualnie w domu bez i jakoś nie czuję takiej potrzeby na tą chwilę..... wolę chyba skorzystać z rady 1Aleksandra1


Jak już zbudowałeś kominy wentylacyjne a nie chcesz wydawać forsy na WM.
To wspomóż je nawiewnikami (ciśnieniowymi automatycznymi) i ewentualnie jakimiś wentylatorami z czujnikiem wilgoci w łazience, włączanych światłem w wc i jakiś dobry okap w kuchni.
Czy w dachu potrzebne ci to ocieplenie? A jeżeli tak. To czy aż tyle?

Na poddaszu planuje z czasem zrobić duży pokój do spotkań z kolegami :) :) :)

Andrzej5101
27-11-2017, 08:55
Na poddaszu planuje z czasem zrobić duży pokój do spotkań z kolegami :) :) :)
To jest dopiero finansowo inwestycja nieopłacalna.
Do spotkań z kolegami, najlepsza jest restauracja, sprawdzono kilkukrotnie.

1Aleksandra1
28-11-2017, 16:12
To jest dopiero finansowo inwestycja nieopłacalna.
Do spotkań z kolegami, najlepsza jest restauracja, sprawdzono kilkukrotnie.

Ale satysfakcja gwarantowana.:p
I można popróbować innych rzeczy niż w restauracji.;)

coulignon
28-11-2017, 18:11
Ale satysfakcja gwarantowana.:p
I można popróbować innych rzeczy niż w restauracji.;)

Jak masz żonę w domu to nie można.

1Aleksandra1
28-11-2017, 22:02
Jak masz żonę w domu to nie można.

Miałem raczej na myśli "zioło":D

Gurszczak
28-02-2018, 16:07
Cześć, otrzymałem kilka ofert teraz pytanie jeden instalator proponuje Panasonic T-Cap 9kw drugi 12kW która bardziej będzie pasowała, która będzie lepsza w korzystaniu z dwóch taryf?

JTKirk
28-02-2018, 16:14
Gurzczak - jeśli to co piszesz w stopce to prawda, to wziąłbym 12. Ale to ja.

Gurszczak
28-02-2018, 16:17
Tak wszystkie dane w stopce są poprawne. Czyli 12kW nie będzie przewymiarowana

bobrow
28-02-2018, 16:40
Tak wszystkie dane w stopce są poprawne. Czyli 12kW nie będzie przewymiarowana

Witam
9kW T-cap dostarcza 11,5kW...Z tego opisu i z mojego doświadczenia po zmodernizowaniu dwóch obiektów 9kW T-cap moim zdaniem wystarczy (do 4 strefy klimatycznej).
pzdr

Gurszczak
28-02-2018, 16:48
Podobno pompa 9kW jest dopasowana idealnie ale nie pozwala wykorzystać taniej taryfy i będzie droższa w eksploatacji. Co będzie jak pompa będzie za duża.

marcin_u
28-02-2018, 16:54
Witam
9kW T-cap dostarcza 11,5kW...Z tego opisu i z mojego doświadczenia po zmodernizowaniu dwóch obiektów 9kW T-cap moim zdaniem wystarczy (do 4 strefy klimatycznej).
pzdr
T-cap 9kw da te 12kw ale tylko przy grzaniu cwu jak chodzi w trybie co to max 9kw.
Jak gruszczak ma ozc 9kw to chyba wystarczy pc 9kw bo i tak będzie potrzebował tej mocy przy -20. A ile godzin w roku się zdarzy taki mróz bo i tak w dzień jest cieplej. Wylewka 7cm też chyba nie zmagazynuje dużo energi na cały dzień z nocy

bobrow
28-02-2018, 16:58
Podobno pompa 9kW jest dopasowana idealnie ale nie pozwala wykorzystać taniej taryfy i będzie droższa w eksploatacji. Co będzie jak pompa będzie za duża.

9 kW i 12 kW osiągniesz praktycznie to samo pod T2 (obie PC mają te same wymienniki i sprężarki) by bardziej zyskać na T2 należałoby pomyśleć o 16 kW...
Zrobisz jak uważasz- wejście w T1 przy 9kW będzie raczej przy dużych mrozach na kilka godzin.

bobrow
28-02-2018, 17:00
Marcin u
Nieprawda - powyżej 9 kW uzyskuje się przy starcie cyklu np w T2.

Gurszczak
28-02-2018, 17:35
Czyli co nie na co przepłacać i brać 9kW?

magdaseb
28-02-2018, 17:40
Podobno pompa 9kW jest dopasowana idealnie ale nie pozwala wykorzystać taniej taryfy i będzie droższa w eksploatacji. Co będzie jak pompa będzie za duża.

Mam podobne ocieplenie do twojego. Co prawda użytkuję gruntówkę 12 kW, ale na 340m2 OP i przy obecnych mrozach pracowała najwyżej na 85%mocy...a w zapasie ma jeszcze grzałki. Posadzka 7 cm nie zakumuluje za dużo ciepła, także nie nastawiałbym się na grzanie w 2T.

bobrow
28-02-2018, 17:40
Czyli co nie na co przepłacać i brać 9kW?

Wg opisu domu i OZC nie zamarzniesz i nie zbankrutujesz przy 9 kW T-capie.
Dodam , że 12 kW ma gorsze COP.
Pzdr

Arturo72
28-02-2018, 17:59
Co będzie jak pompa będzie za duża.
Nic nie będzie,będzie krócej grzala.

Gurszczak
28-02-2018, 18:09
Czyli patrząc pod kontem przyszłości 4-5 lat jak będę chciał zrobić poddasze lepiej wsiąść 12kW teraz nic sie nie będzie działo ze jest za duża po prostu szybciej bezie nagrzewać

Marcin34_Śl
28-02-2018, 18:30
Gurszczak, przy wylewce 7 cm nie zakumulujesz dużego ciepła i nie dasz rady ogrzewać tylko T1.
Do takiego grzania min. wylewka 10 cm albo płyta fundamentowa.
Arturo grzeje płytę fundamentową 30 cm betonu, to mu duża pompa nie przeszkadza.
Jak weźmiesz pompę 12 KW (bardzo duża moc) to pompa będzie taktować a po drugie koszty inwestycyjne dużo większe.

Kaizen
28-02-2018, 18:35
Tak wszystkie dane w stopce są poprawne. Czyli 12kW nie będzie przewymiarowana

Chcesz grzać 24/7, czy głównie w taniej strefie G12(x)?

Tak czy inaczej zrezygnowałbym z wełny na połaci za to część dołożył na strop. Wyjdzie dużo taniej i energooszczędniej.

JTKirk
28-02-2018, 18:41
Jak weźmiesz pompę 12 KW (bardzo duża moc) to pompa będzie taktować

niekoniecznie. Ja mam prymitywnego on/offa , podobnie przewymiarowaną PC(jak miałby Gurszczak - który ma mieć invertera) i nic mi nie taktuje. Diabeł tkwi w szczegółach, jak zawsze

Sam musisz podjąć decyzję Gurszczak :D
Pisząc wcześniej o 12 - nie wiedziałem jaka jest różnica w cenie. Jak jest faktycznie duża, to pozostaje jeszcze rzut kością ;)

Marcin34_Śl
28-02-2018, 19:16
Tyle jest różnych domów i sytuacji, że nie ma co porównywać.

Ja po mojej krókiej przygodzi z PC i cienkiej wylewce anhydrytowej - jestem zwolennikiem pracy pompy non - stop i uważam, że jak ktoś nie ma wylewki min. 8-9 cm to grzanie w T1 mija się z celem, nie dość że trzeba będzie grzać w drogiej taryfie, to jeszcze pompa będzie chodzić z dużo większą mocą grzejąć wychłodzoną podłogówkę. Koszty bedą takie jak grzanie non stop przy dużo mniejszym komforcie

Jak ktos ma grubą wylewkę lub płytę fundamentową - to praca w T1 i akumulacja.

Kaizen
28-02-2018, 19:31
Jak ktos ma grubą wylewkę lub płytę fundamentową - to praca w T1 i akumulacja.

Wystarczy wybrać okładzinę lepiej izolującą i można nadrobić niedobór grubości ze dwa czy trzy centymetry. COP odrobinę spadnie, ale za to zmniejszy się czas pracy w drogiej strefie.

Gurszczak
28-02-2018, 19:34
Grzać planuje jak najwiecej w taniej taryfie. Koszt inwestycji pomiędzy 9 a 12 powiedzmy do zaakceptowania. Tylko czy jest sens. Czy przy temp -20 st pompa 9kw da radę wiem ze jest max 5 dni w roku takiej temp ale czy wówczas nie będzie w domu 15st

Arturo72
28-02-2018, 19:44
Grzać planuje jak najwiecej w taniej taryfie. Koszt inwestycji pomiędzy 9 a 12 powiedzmy do zaakceptowania. Tylko czy jest sens. Czy przy temp -20 st pompa 9kw da radę wiem ze jest max 5 dni w roku takiej temp ale czy wówczas nie będzie w domu 15st
Tam masz jeszcze 3kW w grzalkach także nie powinno być problemu ale jak różnica między 9 a 12 jest do zaakceptowania to weź 12.
No chyba,że Atlantica Excelie 11kW.

Kaizen
28-02-2018, 19:56
Grzać planuje jak najwiecej w taniej taryfie. Koszt inwestycji pomiędzy 9 a 12 powiedzmy do zaakceptowania.

To brałbym 12kW. Chodzi o to, żeby jak najwięcej "doładować" w tanim dziennym okienku.

W nocy też nie puszczaj na całą strefę samopas, bo niepotrzbnie będzie taktowała. Wystarczy kilka godzin na start i na koniec strefy. Ile - dobierz eksperymentalnie.

A co do grubości wylewki, to wychodzi 9kW/190m2=47W/m2

Zgodnie z dosyć popularnym wykresem z kompendium Devi minimalna grubość wylewki wyglądałaby tak:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=408333

Przy czym dla płytek wlicza się do grubości również grubość okładziny. A dla innych materiałów wychodzi cieńsza. Więc przy dobrze ocieplonych domach wcale nie musi być taka gruba wylewka, jak się wielu wydaje.

Dalej namawiam na zwiększenie izolacji na stropie. PnG też niewspółmiernie do elewacji ocieplona (słabo) co przy podłogówce też ma większe znaczenie, niż przy kaloryferach.
O wentylacji grawitacyjnej tyle złego napisano, że dziwi mnie robienie takowej w nowoczesnym, i w sumie dobrze ocieplonym domu.

Marcin34_Śl
28-02-2018, 20:02
Ja mam pomę 7 KW, w domu 23 stopnie w dzisiejsze mrozy, nastawiłem grzałkę na - 13 St żeby zobaczyć jak to będzie chodzić, to się nie włączyła nawet na minutę...

Tulisko
28-02-2018, 20:09
Ja mam pomę 7 KW, w domu 23 stopnie w dzisiejsze mrozy, nastawiłem grzałkę na - 13 St żeby zobaczyć jak to będzie chodzić, to się nie włączyła nawet na minutę...

Marcin, czy ty masz gęsto rurki w podłogówce czy robiłeś projekt według zapotrzebowania OZC?

Gurszczak
05-03-2018, 14:00
Oki wiec tak jak piszecie nie ma co przesadzać będzie Panasonic T-CAP 9kW tylko pytanie czy jest sens dopłacać do 3F czy pozostać przy 1F? Rożnica jakieś 2tys.

bobrow
05-03-2018, 14:22
Oki wiec tak jak piszecie nie ma co przesadzać będzie Panasonic T-CAP 9kW tylko pytanie czy jest sens dopłacać do 3F czy pozostać przy 1F? Rożnica jakieś 2tys.

Nie ma sensu 3F-podłączasz pod dwie fazy i jest git-musisz tylko mieć tylko odpowiednie zabezpieczenie
pzdr

Gurszczak
05-03-2018, 20:41
Dzięki kolego za info ;)

rob30
23-03-2018, 07:30
Niektórzy dobierają pompy mocno przewymiarowane bojąc się bardzo niskich temperatur to np u mnie Mazowieckie dane od października 2014 roku:
ilość dni z temperatura średnią dobową poniżej:
-15 : 2 - najniższa -15,3
-10 : 10
-8 : 23

Przewymiarowanie oczywiście pomaga aby jak najwięcej grzać w taniej taryfie ale niektórzy to delikatnie mówiąc przesadzają np. grzejąc w nocy do 26 stopni, żeby wszystko było w taniej :) Nie wiem czy im się to opłaca i czy jest to komfortowe ale skoro tak lubią :)

Arturo72
23-03-2018, 07:34
Niektórzy dobierają pompy mocno przewymiarowane bojąc się bardzo niskich temperatur to np u mnie Mazowieckie dane od października 2014 roku:
ilość dni z temperatura średnią dobową poniżej:
-15 : 2 - najniższa -15,3
-10 : 10
-8 : 23

Przewymiarowanie oczywiście pomaga aby jak najwięcej grzać w taniej taryfie ale niektórzy to delikatnie mówiąc przesadzają np. grzejąc w nocy do 26 stopni, żeby wszystko było w taniej :) Nie wiem czy im się to opłaca i czy jest to komfortowe ale skoro tak lubią :)
Bladzisz i wysnuwasz złe wnioski,bardzo złe.

Wyobraź sobie,że ja "grzeje" tylko w tańszej taryfie i mam stałą temp w domu na poziomie 22-22,5st.C niezależnie od pory dnia.
Wniosek ?

Nie mniej moc grzewczą pompy powinno dobierać się pod wyliczone obciążenie cieplne ale tylko z uwagi na dużą różnicę w kosztach między mocami pomp.
Oczywiście w domach z normalną wylewką betonową bo anhydryt to inna bajka i rządzi się własnymi prawami.

Busters
23-03-2018, 07:40
Wniosek: masz duzo betonu pod nogami!

Arturo72
23-03-2018, 07:45
Wniosek: masz duzo betonu pod nogami!
A no właśnie także nie można uogolniac.

autorus
23-03-2018, 08:56
Nic nie będzie,będzie krócej grzala.

Arturo czytałem twoją stopkę i mam pytanko,dla czego napisałeś że cwu grzejesz z cop1? Nie starasz się wstrzelić w tańszą taryfę?

Jakie masz OZC?

Nie wiem czemu pompiarze nie piszą wartość OZC a podają tylko moc pompy. To by mogło wielu osobom pomóc.
Jestem zadnia, że nie ma sensu przewymiarowywać pomp, ale fajnie byłoby to zobaczyć w waszych stopkach.

Arturo72
23-03-2018, 09:05
Arturo czytałem twoją stopkę i mam pytanko,dla czego napisałeś że cwu grzejesz z cop1? Nie starasz się wstrzelić w tańszą taryfę?

Jakie masz OZC?

Nie wiem czemu pompiarze nie piszą wartość OZC a podają tylko moc pompy. To by mogło wielu osobom pomóc.
Jestem zadnia, że nie ma sensu przewymiarowywać pomp, ale fajnie byłoby to zobaczyć w waszych stopkach.
COP1 to ze względu na nawiedzonego swego czasu Moda R&K,który chcąc blokować wypowiedzi na wątku elektrycznym zmienił nazwę tamatu na "grzejacych z COP1" :D

Ze względu na obciążenie na poziomie 3,5kW oczywiście,że moim smokiem 9kW "grzeje" 99% w tańszej taryfie ;)

autorus
23-03-2018, 11:04
No to za wzór Ciebie stawiać nie można . Przewymiarowana ponad 100%

Arturo72
23-03-2018, 11:13
No to za wzór Ciebie stawiać nie można . Przewymiarowana ponad 100%
A w czymże to przeszkadza oprócz wyższej ceny za większą moc grzewczą ? Ja jakoś nie zauważyłem wad a jedynie same zalety.

Poza tym,w pierwotnej wersji grzania prądem zakładałem Kospela o mocy 9kW czyli też kobyle i to on/off a nie inwerter :)

Arturo72
23-03-2018, 11:20
Po prostu dom budowalem od początku z myślą akumulacji ciepła z tańszej taryfy stąd plyta fundamentowa bez izolacji między wylewka a płytą i silikat zamiast BK.
I taki fajny jest wzór na grzanie akumulacyjne,postawione są dane mojego domu i taryfy G12:
3,5*24h/10h=8,4kW :)

autorus
23-03-2018, 11:43
Ale to przecież dla -20stC. Spokojnie by wystarczyła połowa tego.

Licząc z twojego wzoru powinienem mieć 28,8kW. :)

Arturo72
23-03-2018, 11:46
Ale to przecież dla -20stC. Spokojnie by wystarczyła połowa tego.

Licząc z twojego wzoru powinienem mieć 28,8kW. :)
No dla -20st.C ale tak jak wyżej pisałem,oprócz wyższej ceny za większą moc niczym negatywnym nie skutkuje.

Kto starszy,wie że pierwotnie miała być Atlantic 8kW,która przy -20st.C ma moc 4,6kW :)

Pyxis
25-03-2018, 09:50
Arturo czytałem twoją stopkę i mam pytanko,dla czego napisałeś że cwu grzejesz z cop1? Nie starasz się wstrzelić w tańszą taryfę?

Jakie masz OZC?

Nie wiem czemu pompiarze nie piszą wartość OZC a podają tylko moc pompy. To by mogło wielu osobom pomóc.
Jestem zadnia, że nie ma sensu przewymiarowywać pomp, ale fajnie byłoby to zobaczyć w waszych stopkach.

Bo nie kazdy liczy OZC. To mozna spokojnie oszacowac dla "typowego" domu.

Wielokrotnie, az do rzygu, bylo tu przedstawiane finansowe uzasadnienie przewymiarowania pompy ciepla do grzania w tanim pradzie, wiec Twoje zdanie przeczy logice. Oczywiscie wolno Ci takowe malo logiczne rozwiazania stosowac. Zarowno do CO jak i bryly budynku. ;-)

autorus
25-03-2018, 09:57
Dzięki że mi na to pozwalasz. Doceniam to.

Ale jakbyś mógł podać mi link do tych konkretnych rozważań byłbym wdzięczny. :yes:

fachman19
25-03-2018, 17:57
No dla -20st.C ale tak jak wyżej pisałem,oprócz wyższej ceny za większą moc niczym negatywnym nie skutkuje.

Kto starszy,wie że pierwotnie miała być Atlantic 8kW,która przy -20st.C ma moc 4,6kW :)

Jaki jest sens katować sprężarkę przy -20 dla COP na poziomie 1,5 -1,1

Arturo72
25-03-2018, 19:34
Jaki jest sens katować sprężarkę przy -20 dla COP na poziomie 1,5 -1,1
Wg danych producenta COP wynosi wtedy 2.
Czemu katować ? Wtedy dziennie chodzi max.10h.

fachman19
26-03-2018, 11:46
Wg danych producenta COP wynosi wtedy 2.
Czemu katować ? Wtedy dziennie chodzi max.10h.

Ten cop 2 to dla jakich parametrów . Ja pisze pod kątem PW . Kiedyś słyszałem ,że sprężarki projektuje się dla sprężu 8-9 i wtedy maja trwałość około 100 000 h
Ale dla sprężu 12 to już chyba nie bedzie tak długo .

Pyxis
27-03-2018, 07:51
Dzięki że mi na to pozwalasz. Doceniam to.

Ale jakbyś mógł podać mi link do tych konkretnych rozważań byłbym wdzięczny. :yes:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?335911-Jak-dobrze-dobra%C4%87-moc-pompy&p=7462582&viewfull=1#post7462582