PDA

Zobacz pełną wersję : Więźba prefabrykowana czy tradycyjna?



czterylewerece
05-03-2017, 10:54
W powstającego dla mnie projektu dach z góry będzie miał w przybliżeniu kształt litery T, obydwie "części" dwuspadowe.

Nie planuję w przyszłości adaptacji poddasza na część typowo mieszkalną, raczej pozostanie graciarnią. W związku z tym pytanie: jakie są argumenty za/przeciw kupowaniu gotowej więźby? Jak wygląda chociażby różnica w ociepleniu, kiedy nie ma typowego stropu? W temacie dachowym jestem jeszcze zupełnie zielony :???:

Planuję pokryć blachodachówką.

Bo czas montażu aż takim priorytetem dla mnie nie jest. A o porównanie kosztów wolę zapytać Was, niż katalogów firm ;)

Kemotxb
05-03-2017, 13:44
U mnie projekt więźby prefabrykowanej niestety czynił strych bezużytecznym, cena była mniej więcej 30 % wyższa niż robiona tradycyjnie więźba z robocizną. Zaleta taka że wszystko dokładne, równe i kopiowane, z dobrą gwarancją na montaż i materiał, no i jak się ma parterówkę nie za dużą to można zrobić tak że żadna ze ścian wewnątrz nie musi być nośna, dach sobie leży na zewnętrznych ścianach. To daje wtedy dowolność układu pomieszczeń.

fotohobby
05-03-2017, 13:58
Jakbyś pomyślał wcześniej, to miałbyś więźbę prefabrykowaną i użytkowy strych. Kwestia projektu.

czterylewerece
05-03-2017, 15:04
Jakbyś pomyślał wcześniej, to miałbyś więźbę prefabrykowaną i użytkowy strych. Kwestia projektu.

Całe szczęście plan jest od początku taki, żeby strych był tylko miejscem na graty, nawet schody są z garażu, choć pełnowymiarowe. Komu by się chciało latać na górę spać i łamać nogi ;)

A jak wygląda kwestia stropów przy takim rozwiązaniu, nie wychodzi na tym taniej? Kemotxb?

Kemotxb
05-03-2017, 15:12
Zobacz sobie projekt domu za 150 tys Łukasza Dziadosza, tam jest parterówka z wiązarami z wizualizacją. Czy taniej ... nie wiem

ig0r-
05-03-2017, 18:58
Też buduję dom parterowy z wykorzystaniem właśnie wiązarów, przykryty dachówką betonową. Od samego początku już na etapie projektu zakładaliśmy, że dach będzie wykonany właśnie w takiej technologii, mamy wydzielone miejsce na strych/graciarnie na górze ok 50 m2 po podłodze. Dla mnie największym plusem jest dokładność wykonania, certyfikowane drewno, oszczędność przy fundamentach, brak w środku ścian konstrukcyjnych, same ściany działowe. Łatwo poprowadzić instalację np od rekuperacji.
Wg mnie zastosowanie wiązarów ma tylko sens, jeżeli budynek był od samego początku projektowany w tym kierunku.

tumitak80
21-04-2017, 10:35
Dlaczego jeśli ktoś mówi o więźbie prefabrykowanej wszyscy myślą o wiązarach? Przecież wiązary jeszcze te z tymi blaszkami to jest kicha. Prefabrykacja jak najbardziej, nawet wiązary są ok jeśli oparte są na tradycyjnych połączeniach ciesielskich. Służą do tego specjalne maszyny ciesielskie CNC. Dzięki temu zero odpadów, na budowie tylko sam montaż, a wszystko docięte z milimetrową dokładnością.

wg39070
21-04-2017, 12:05
Dlaczego jeśli ktoś mówi o więźbie prefabrykowanej wszyscy myślą o wiązarach? Przecież wiązary jeszcze te z tymi blaszkami to jest kicha. Prefabrykacja jak najbardziej, nawet wiązary są ok jeśli oparte są na tradycyjnych połączeniach ciesielskich. Służą do tego specjalne maszyny ciesielskie CNC. Dzięki temu zero odpadów, na budowie tylko sam montaż, a wszystko docięte z milimetrową dokładnością.
387135

U mnie tak było. Więźba wycięta na CNC przyjechała ciężarówką, ekipa składała ją dwa dni. Zero odpadu, żadnych blaszek, zamki wycięte.

fotohobby
21-04-2017, 13:56
Piękna reklama. Jeszcze warto by uargumentować, dlaczego "wiązary to kicha"

admiralbar
21-04-2017, 16:32
taa juz zamawiam :)

Kemotxb
21-04-2017, 17:09
Wszytko ładnie pięknie tylko ile taka przyjemność kosztuje ??

admiralbar
21-04-2017, 21:47
Caly pic z wiezba tradycyjna polega na kupowaniu drewna bez papieru i rozliczania roboty gotowkowo do reki. Jak kupujesz jakiekolwiek drewno certyfikowane to musi byc od tego vat.
Do wiazarow trzeba jeszcze dochodzi kosztu projektu zastepczego, ktory jest juz ''w cenie''.
Niemniej jakosc jest nieporownywalnie lepsza od drewna prosto z tartaku.

wg39070
22-04-2017, 15:28
Moja więźba z CNC, robota, deski, papa - 35 tys. Dach kopertowy, 225 m2, krokwie 10x20, grady 22x24, murłata 15x15.

tumitak80
26-04-2017, 10:03
Caly pic z wiezba tradycyjna polega na kupowaniu drewna bez papieru i rozliczania roboty gotowkowo do reki. Jak kupujesz jakiekolwiek drewno certyfikowane to musi byc od tego vat.
Do wiazarow trzeba jeszcze dochodzi kosztu projektu zastepczego, ktory jest juz ''w cenie''.
Niemniej jakosc jest nieporownywalnie lepsza od drewna prosto z tartaku.

U mnie było zupełnie odwrotnie i nie tak jak kolega pisze. Wszędzie są firmy "krzaki" które dziś są jutro ich niema. Im nie zależy na jakości wykonania i na marce. Tacy kolesie faktycznie montują na dachu co im tartak da w najlepszej - czytaj najniższej cenie.
Ja jestem z okolic Wałbrzycha, więźbę miałem w projekcie jako wiązary, firma zamieniła mi je na więźbę prefabrykowaną również za darmo.
A jeśli chodzi o jakość...... przepaść jest ogromna pomiędzy więźbą tradycyjną, a wiązarami z tymi blaszkami :bash:
387556387557387558387559387560

gorbag
26-04-2017, 11:56
Piękna reklama. Jeszcze warto by uargumentować, dlaczego "wiązary to kicha"
Bo mają "te blaszki" :)

tumitak80
28-04-2017, 08:48
Chodzi mi o estetykę wykonania, więźbę z tradycyjnymi połączeniami ciesielskimi można odsłonić wyeksponować piękno drewna co ostatnio staje się bardzo modne, a płytki kolczaste nadają się jedynie do zabudowy. Pozdrawiam

gorbag
28-04-2017, 12:21
Mam niemodnie widoczne blaszki na strychu :(

fotohobby
28-04-2017, 14:38
Noo, piękno tego zielonego drewna ma coś w sobie.... :)

gambit565
28-04-2017, 17:01
@tumitak80 - zatrudnijcie moze kogos kto zna sie na reklamie bo to co robisz jest kontraproduktywne. wyobraz sobie, ze na tym forum nie wszyscy sa glupsi od ciebie

tumitak80
29-04-2017, 08:46
@tumitak80 - zatrudnijcie moze kogos kto zna sie na reklamie bo to co robisz jest kontraproduktywne. wyobraz sobie, ze na tym forum nie wszyscy sa glupsi od ciebie

@gambit565 - nie reklamuje i nie ubliżam jak Ty jedynie wyraziłem swoje zdanie, ale widzę forumowa "elita - starszyzna" ma monopol na racje i albo jesteś głupi albo reklamujesz. Pozdro dla normalnych

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
29-04-2017, 10:07
- ... mój Inwestor w trakcie opracowywania projektu wymienił tradycyjną więźbę na wiązary Mitek-a, przy czym zapytania ofertowe poszły do 7 firm, jedna z nich realizowała dach. Wg Inwestora ( dom zrealizowany pod Poznaniem ) różnica kosztów między tradycyjną więźbą, a wiązarami systemowymi, to około 20 tys.zł dla jego budynku na planie "L". Pokrycie - dachówka ceramiczna, poddasze nieużytkowe! Od strony projektowej - firma dostarczyła projekt więźby do projektu budowlanego wraz z obliczeniami statycznymi i autoryzacją projektanta konstrukcji. Tak wiec miałem dwóch projektantów konstrukcji w projekcie :)
- stosowanie wiązarów systemowych nie wyklucza stosowania rozwiązań projektowych w oparciu o tradycyjną więźbę. Różnica cenowa jest tylko jednym z czynników takiego, a nie innego rozwiązania projektowego.

gambit565
29-04-2017, 10:31
@gambit565 - nie reklamuje i nie ubliżam jak Ty jedynie wyraziłem swoje zdanie, ale widzę forumowa "elita - starszyzna" ma monopol na racje i albo jesteś głupi albo reklamujesz. Pozdro dla normalnych
Napisales 4 posty , z czego
-w pierwszym reklamujesz firme z jedlinki wycinajaca elementy z drewna
-w 3 powtarzasz marketingowy blekot jakie wiazary laczone na plytki sa zle bo maja plytki a jakie wycinane polaczenia sa dobre.
Wiemy, przez przypadek pierwszy post na forum i juz reklama

tumitak80
29-04-2017, 11:42
Kolego moim skromnym zdaniem więźba zbudowana o technologię Mitek, nadaje się do budowania konstrukcji wielkopowierzchniowych typu stodoły, obory, hale przemysłowe, Biedronki, Lidle etc. (o znowu poleciałem z reklamą). Skomplikowana konstrukcja dachu w technologii płytki kolczastej wyjdzie niejednokrotnie drożej niż więźba tradycyjna. Przy prostych kształtach dachu Mitek będzie tańszy, a poddasze nieużytkowe :bye:

387784

Komuś to się może podobać mi się akurat nie podoba. No chyba że cena jest głównym wyznacznikiem.

Zdun Darek B
29-04-2017, 12:32
Sprawa prosta jak metr sznurka w kieszeni , zależnie od tego co jest budowane to lepsze jest prefabrykowanie lub niekoniecznie .

fotohobby
29-04-2017, 16:40
Kolego moim skromnym zdaniem więźba zbudowana o technologię Mitek, nadaje się do budowania konstrukcji wielkopowierzchniowych typu stodoły, obory, hale przemysłowe, Biedronki, Lidle etc. (o znowu poleciałem z reklamą). Skomplikowana konstrukcja dachu w technologii płytki kolczastej wyjdzie niejednokrotnie drożej niż więźba tradycyjna. Przy prostych kształtach dachu Mitek będzie tańszy, a poddasze nieużytkowe :bye:

.

Dlaczego nieużytkowe ? Mam wiązary i jak najbardziej użytkowy strych.

Andrzej Wilhelmi
01-05-2017, 22:29
...A jeśli chodzi o jakość...... przepaść jest ogromna pomiędzy więźbą tradycyjną, a wiązarami z tymi blaszkami :bash:

Miałem nie zabierać głosu ale nie mogę się powstrzymać od kilku słów. Możesz nie być zwolennikiem prefabrykowanych wiązarów ale nie wypisuj bzdur. Oczywiście głową muru nie przebijesz jak nie wiesz o co chodzi. Nie rozróżniasz funkcji wiązara łączonego płytką kolczastą od więźby tradycyjnej. W dzisiejszych czasach oba rodzaje więźby są wykonywana na hali z drewna certyfikowanego i suszonego. Do tego elementy wiązarów są czterostronnie strugane i mają załamane krawędzie. Więźba tradycyjna o ile nie jest eksponowana nie musi być strugana choć może. Wiązar nie daje sił rozporowych na ściany, nie potrzebuje podciągów ani innych ścian nośnych. Nie wymaga stropu bo jego dolny pas jest nośnikiem dla sufitu, izolacji cieplnej oraz innych elementów. Można również go tak zaprojektować aby była możliwość wygospodarowania strychu w centralnej części. Pozwala na duże rozpiętości bez podparcia. Pozwala na wykonywanie dachów łukowych itp. O tych sprawach pisali tu również szanowni przedmówcy ale jak widać nie potrafisz czytać tych wpisów ze zrozumieniem. Do tego można również wyeksponować a płytki kolczaste nie są w tym żadną przeszkodą. Są dzisiaj takie trendy, że eksponuje się goły beton na ścianach a posadzka betonowa szlifowana i lakierowana jest chyba najdroższym rozwiązaniem. Plusy wiązarów są niepodważalne choć oczywiście każdy ma prawo wyboru i podobnie jak Ty może wybrać więźbę tradycyjną. Zaczynamy coraz częściej odchodzić od wycinania więźby na budowie z drewna tartacznego bez certyfikatu. Pragnę zauważyć w tym miejscu, że drewno bez certyfikatu nie może być stosowane na więźbę. Ten kto wprowadza takie drewno na rynek podlega karze do 100.000,-. Natomiast inwestor godzący się na takie rozwiązanie nie zdaje sobie sprawy z tego, że jak ubezpieczy dom i coś złego się wydarzy z dachem może nie uzyskać odszkodowania. Pozdrawiam.