PDA

Zobacz pełną wersję : Fundamenty pod murki w ogrodzie



miro72
05-03-2017, 18:38
Kłaniam się.
Mam w projekcie murki z kamienia w ogrodzie - o wysokości 50 i 70 cm. Jak głęboko wylewać pod nie fundamenty - czy "pełne" 80 cm to nie będzie przesada? Teren piaszczysty.
Z góry dziękuję za podpowiedź.

k***a*z
06-03-2017, 08:54
Kłaniam się.
Mam w projekcie murki z kamienia w ogrodzie - o wysokości 50 i 70 cm. Jak głęboko wylewać pod nie fundamenty - czy "pełne" 80 cm to nie będzie przesada? Teren piaszczysty.
Z góry dziękuję za podpowiedź.

Kop na pełne 80-100cm bo jak przyjdzie mróz to ci wypchnie do góry i będzie problem.

Poniżej zdjęcia murka ku natchnieniu ;-)

piotrek0m
06-03-2017, 10:54
Ale czy pod murek ogrodowy to nie przesada? Brukarze stawiają murki ogrodowe okalające ziemne elementy bez fundamentów. Pracują one razem z gruntem. Gdyby położyć płytko, ale zazbroić, to chyba nie popęka? Co innego mur pod ogrodzenie, w którym są przęsła, furtka, brama ... nie wiem tak.... mi się wydaje...

brylekpl
06-03-2017, 12:20
100cm to rzeczywiscie przesada, zwlaszcza jak masz grund piaszczysty niewysadzinowy.
Ja pod plot z kamienia mam ok 60-70cm zazabrojone, grunt wysadzinowy. Zima ostra, nic nie peka.
Tam gdzie nie byl zazbrojony to pekl.

CityMatic
06-03-2017, 12:39
Kłaniam się.
Mam w projekcie murki z kamienia w ogrodzie - o wysokości 50 i 70 cm. Jak głęboko wylewać pod nie fundamenty - czy "pełne" 80 cm to nie będzie przesada? Teren piaszczysty.
Z góry dziękuję za podpowiedź.

Trochę niedoprecyzowane pytanie stąd pojawiają się różne odpowiedzi :) do czego ten murek? na ogrodzenie czy tylko na odgrodzenie np chodnika od części wzniesionej obsadzonej roślinami?

miro72
06-03-2017, 13:01
Już mówię.
Ten niższy (50 cm) ma być na środku trawnika, ma wyznaczać okrąg wewnątrz którego będą nasadzenia wyższe i niższe.
Ten wyższy (70 cm), w kształcie łuku ma oddzielać placyk wypoczynkowy od nasadzeń; ma opierać się na nim skarpa łagodnie opadająca ku reszcie ogrodu.
Dziękuję za odzew.


Trochę niedoprecyzowane pytanie stąd pojawiają się różne odpowiedzi :) do czego ten murek? na ogrodzenie czy tylko na odgrodzenie np chodnika od części wzniesionej obsadzonej roślinami?

CityMatic
06-03-2017, 15:05
Już mówię.
Ten niższy (50 cm) ma być na środku trawnika, ma wyznaczać okrąg wewnątrz którego będą nasadzenia wyższe i niższe.
Ten wyższy (70 cm), w kształcie łuku ma oddzielać placyk wypoczynkowy od nasadzeń; ma opierać się na nim skarpa łagodnie opadająca ku reszcie ogrodu.
Dziękuję za odzew.

No to teraz mogę odpisać- a raczej zamieszczę pomocne rysunki :)

CityMatic
06-03-2017, 15:14
No i trzeba również przyjąć zasadę , że im bardziej naturalny ten murek to fundament płytszy i mniej "stalowo-betonowy" im bardziej wyszukany cegła płyty to i izolację od gruntu i od gruntu na ścianę bo będą wykwity od wody pochodzącej z gruntu za murkiem.

CityMatic
06-03-2017, 15:18
cd bardziej naturalne

miro72
06-03-2017, 16:18
OK, bardzo dziękuję za wytyczne.
PS. Ładne te murki :-D

Milun
06-03-2017, 17:00
A te murki będą czymś obłożone? Jak tak to z płytkim fundamentem na100% odpadnie ..
Ten murek na 70cm to jak rozumie oporowy ma być - jak będzie płytki fundament to ziemi go może gibnąć , a jak jakiś dłuższy odcinek - pęknie

miro72
06-03-2017, 17:29
To są fundamenty pod murki z kamienia naturalnego. Kamień w rozmiarach i grubościach dedykowanych na murki. Jeśli chodzi o rodzaj to pewnie coś w rodzaju łupka szarogłazowego. Oczywiście nie będzie niczym obkładany.

CityMatic
06-03-2017, 18:42
To są fundamenty pod murki z kamienia naturalnego. Kamień w rozmiarach i grubościach dedykowanych na murki. Jeśli chodzi o rodzaj to pewnie coś w rodzaju łupka szarogłazowego. Oczywiście nie będzie niczym obkładany.

No to ładnie będzie się prezentował :)popatrzyłem w internecie co to jest.
Ja sam osobiście mam z piaskowca - pasuje do domu -ułożonego na "fundamencie " z zagęszczonego piachu z cementem(tak jak pod kostkę) o grubości 20 cm i na wierzch rzadkiego ok 5 cm w której zatopiona jest pierwsza warstwa. Następnie na sucho ułożone pozostałe. Od strony roślin osłonięte geo/agro włókniną i zasypane warstwami piasku rzecznego i ziemią urodzajną.
Foto z ubiegłego roku po 2 latach od wykonania....ostatnie zdjęcie w dniu po ukończeniu układania :)