PDA

Zobacz pełną wersję : Jak kleić płytki klinkierowe na ścianę pokrytą dysperbitem?



MarcinU
06-04-2005, 14:30
Mam ścianę fundamentową posmarowaną dysperbitem (Icopal Water Renovator). Ściana pokryta styropianem na to siatka i klej no i tenze dysperbit do poziomu gruntu. Wyszło teraz, że będzie mniej ziemi wokół budynku niz planowane pierwotnie i zostało około 20 cm ściany wystającej ponad grunt posmarowanej dysperbitem. Jak teraz kleić do tego płytki klienkierowe? Mozna dać klej bezposrednio na dysperbit? Czy jest metoda na usuniecie dysperbitu?

bobo30
06-04-2005, 22:42
Mam ten sam problem, podobno na dysperbicie nie będzie chciało się trzymać. Jak go usunąć?

Jan Przestrzelski
06-04-2005, 23:22
Mam ten sam problem, podobno na dysperbicie nie będzie chciało się trzymać. Jak go usunąć?
a może położyć klinkier nie na klej .lecz na dysperbit.
U mnie się trzyma wiele lat.

Whisper
06-04-2005, 23:38
A może posmarować świeżym dysperbitem, do niego przykleić najcieńszy styropian , na to siatkę, klej i płytki? Wiem że to trochę naokoło... :-?

Sp5es
07-04-2005, 01:48
Zasadą ogólną jest, że do podłoża bitumicznego, trzymają się wyłącznie materiały bitumiczne.

Nieznane są mi zalecenia producenta, aby dysperbitem można było kleic ceramikę (termoplastyczność materiału ! - olbrzymie ryzyko, im dłuższy cokól, tym bardziej). Chyba, że jakiś producent tak poleca, to nie ma sprzeczności technologicznej.

Można dokleić styropian, ale
- styropian kleić na łoże (całopowierzchniowo)
- trzeba by dokołkowywać i to sporo (8-12 szt m2), PRZEZ SIATKE !
- ceramika max 35 kg/m2,
- płytka musi być nasiąkliwa (żaden gres)
- zbrojenie siatki min.5 mm,
- klejem tylko do systemów grubowarstwowych (!!), a u nas mało kto to oferuje (2 niemieccy systemodawcy, materiały na zamówienie)
- wysokoelastyczne kleje do ceramiki- niestety te najdroższe

Inna opcja, o ile są ku temu inne warunki
- lutlampa + szpachla
- potem zmyć benzyną
- zagruntować
- modlic się

Uważać, aby nie zapalić styropianu ani nie oblać go benzyną.

Jan Przestrzelski
07-04-2005, 07:29
czy desperbit trzyma się ceramiki ,metalu,drewna,styropianu i innych?-tak,i to b.dobrze.Czy nie zwiąże cieńkowarstwowo tych materiałów -dla pewności trzeba wykonać prubę.Dysperbit jest lekko elastyczny,rozpuszczalny w wodzie,nie reaguje ze styropianem.Producent oczywiście nie przewidział nim klejenia płytek,ale nie będzie dużego ryzyka jak go zastosujesz po wcześniejszej próbie.U mnie to się trzyma sześć lat,i nie ma odkształceń.
Bardziej niebespieczne jest kładzenie płytki na większą niż 5mm warstwę kleju,a przecież można zauważyć w wielu miejscach równanie nim ściany{placki na płytce).To wtedy mamy do czynienia ze ścinaniem kleju.
Należy podkreślić ,że praca z użyciem tego materiału w przypadku płytek na cokół jest bardzo żmudna .Nie połozysz dużych powieżchni.Ale jeśli to nie wielkiej wysokości cokolik to można się pobawić.Konieczna jest listwa prowadząca ,gładka powierzchnia i zęby pacy ok 3mm.Przy większych dysperbit będzie wyciskany na zewnątrz i pobrudzi płytki.Trzeba mieć pod ręką wodę i na bieżąco myć ręce.Nie widzę pracy w rękawiczkach.
NAJLEPIEJ ZLEĆ PRACE RTZEMIEŚLNIKOWI I NIECH ON ZNAJDZIE ROZWIĄZANIE.zapłacisz ,dostaniesz rachunek i gwarancję.

MarcinU
07-04-2005, 08:55
Jedno z rozwiązań, o którym słyszałem to położenie jeszcze jednej warstwy siatki i kleju na całą pozostałą ścianę cokołu (tzn na pokrytą i niepokrytą dysperbitem). Teoretycznie trzymałoby to się dobrze warstwy niepokrytej oraz tak sobie pokrytej, ale jako calość ma szanse przetrwania. Co wy na to?

araman
07-04-2005, 09:01
Może troch z innej beczki. A co z materiałami na bazie żywic????? ( zamiast ceramiki) są takie materiały to są takie małe granulki jakiego materiału mineralnego w róznych kolorach i spoiwem jest żywice. Czy będzie się to trzyma????/

woprz
07-04-2005, 09:04
ja bym to lekko przerysował i kleił na dobry elastyczny klej

MarcinU
07-04-2005, 09:30
ja bym to lekko przerysował i kleił na dobry elastyczny klej

Co masz na mysli mówiąc "przerysował"?

KiZ
23-03-2006, 13:44
Podciągne stary wątek.
Patrząc na realizacje waszych budow praktycznie wszedzie widzialem dysperbit do samej gory sciany fundamentowej. Czy to oznacza pewna nadgorliwosc, a wystarczyloby izolowac do poziomu gruntu? Skoro nie da sie na dysperbit kleic płytek to co mozna w zamian? Tynk mozaikowy np, czy zwykla farba?
Przy okazji mam pytanie czy cokół z pełnego klinkieru musi byc oparty na ławach? Toz to grzech taka cegle zasypac ;-)

Geno
23-03-2006, 14:29
NAJLEPIEJ ZLEĆ PRACE RTZEMIEŚLNIKOWI I NIECH ON ZNAJDZIE ROZWIĄZANIE.zapłacisz ,dostaniesz rachunek i gwarancję.

:D

jmd
23-03-2006, 15:32
Podciągne stary wątek.
Patrząc na realizacje waszych budow praktycznie wszedzie widzialem dysperbit do samej gory sciany fundamentowej. Czy to oznacza pewna nadgorliwosc, a wystarczyloby izolowac do poziomu gruntu? Skoro nie da sie na dysperbit kleic płytek to co mozna w zamian? Tynk mozaikowy np, czy zwykla farba?

Ja mam tynk mozaikowy położony na dysperbicie - ale na razie mogę powiedzieć, że przetwał zimę.

ewa i aleksander
23-03-2006, 16:22
U nas jest ta sama sytuacja.Majster powiedzial ze tylko siatka uratuje sprawe,na to klej i po sprawie.

Zieleniewo
16-10-2015, 21:17
stary temat, ale właśnie mam podobny dylemat.
Tynk mozaikowy trzyma się tobie dalej ?