PDA

Zobacz pełną wersję : przyłącze WLZ



elocod
07-03-2017, 20:46
Witam Wszystkich,

Jestem na etapie wykonania przyłącza prądowego do mojego domu. Na granicy działki stoi już skrzynka ZK. W domu wykonana jest już instalacja elektryczna wraz z rozdzielnią. Abym mógł zgłosić gotowość instalacji do przyłączenia muszę wykonać przyłączę WLZ (skrzynka ZK -> DOM). Czy mogę samodzielnie poprowadzić ten przewód łączący dom ze skrzynką? Czy potrzebny jest odbiór tego przez elektryka z uprawnieniami ? Proszę Was o pomoc od czego zacząć, nie mam pojęcia czy potrzebuję do tego jakiejś mapki plany itp ..

elpapiotr
07-03-2017, 20:50
Masz elektryka ?
To niech wykona i zgłosi - np. coś takiego : http://www.tauron-dystrybucja.pl/SiteCollectionDocuments/dokumenty-przylaczenia/ZI-zgloszenie-gotowosci-instalacji-do-przylaczenia.pdf

Remiks
07-03-2017, 20:58
Masz elektryka ?
To niech wykona i zgłosi - np. coś takiego : http://www.tauron-dystrybucja.pl/SiteCollectionDocuments/dokumenty-przylaczenia/ZI-zgloszenie-gotowosci-instalacji-do-przylaczenia.pdf
No przecież może to oświadczenie sam sobie podpisać zaznaczając kwadracik "właściciel obiektu";-)
elocod może na początek zapytaj kierbuda jaką dokumentację będziesz potrzebował, chyba że to samowola budowlana wtedy nic nie potrzebujesz.

elocod
07-03-2017, 21:00
Moje pytanie brzmiało czy mogę to wykonać samodzielnie ? Elektryk powiedział mi dosyć wysoką kwotę. Nie jest to samowola :) Faktycznie może na początek zapytam kierownika budowy.

elpapiotr
07-03-2017, 21:08
Moje pytanie brzmiało czy mogę to wykonać samodzielnie ? Elektryk powiedział mi dosyć wysoką kwotę. Nie jest to samowola :) Faktycznie może na początek zapytam kierownika budowy.
Akurat kierbud będzie wiedział.
PS. Kolego Remiks, masz pewność, że autor wykona sam, i to zgodnie ze sztuką ?

Wobec tego niech kolega elocod opisze, co i jak ma zamiar zrobić i przygotować do odbioru dla ZE (?)

Remiks
07-03-2017, 21:15
PS. Kolego Remiks, masz pewność, że autor wykona sam, i to zgodnie ze sztuką ?

Pewnie że nie mam a nawet mam pewność że będzie to s...ne dlatego napisałem tylko tyle;-) Za poprawkę partactwa kumaty elektryk weźmie jeszcze więcej.
Elektryk powiedział dość wysoką kwotę ciekawe jaką.

elocod
07-03-2017, 21:17
Akurat kierbud będzie wiedział.
PS. Kolego Remiks, masz pewność, że autor wykona sam, i to zgodnie ze sztuką ?

Wobec tego niech kolega elocod opisze, co i jak ma zamiar zrobić i przygotować do odbioru dla ZE (?)

Po to piszę z tym problemem żeby się dowiedzieć co i jak. Nie potrzebuje tu rad typu 'weź elektryka i po sprawie'. Jeżeli jest to możliwe wykonanie tego samemu to wolę przeprowadzić przewód samodzielnie i zmniejszyć koszty wykonania tych prac.

elpapiotr
07-03-2017, 21:19
Jest możliwe.
Opisz, jak to zrobisz, my zweryfikujemy.

elocod
07-03-2017, 21:23
Jest możliwe.
Opisz, jak to zrobisz, my zweryfikujemy.

Jak bym wiedział jak to zrobić to nie pisał bym na forum tego pierwszego postu.

elpapiotr
07-03-2017, 21:27
No właśnie. I w tym problem.
Rozumiem, że czekasz na instrukcje, jaki kabel, ilu żyłowy, o jakich przekrojach żył, skąd-dokąd, na jakiej głębokości, w jaki sposób oznakować, zabezpieczyć, gdzie które żyły podłączyć itd. (?)

elocod
07-03-2017, 21:38
No właśnie. I w tym problem.
Rozumiem, że czekasz na instrukcje, jaki kabel, ilu żyłowy, o jakich przekrojach żył, skąd-dokąd, na jakiej głębokości, w jaki sposób oznakować, zabezpieczyć, gdzie które żyły podłączyć itd. (?)

Może nie instrukcji, o tym co piszesz jest sporo tematów i literatury. Chodzi mi bardziej od strony prawnej, czy potrzebuję jakiegoś planu na wykonanie tej linij ? Uwzględniającego np inne media na działce gaz, woda itp.

Remiks
07-03-2017, 21:44
Może nie instrukcji, o tym co piszesz jest sporo tematów i literatury. Chodzi mi bardziej od strony prawnej, czy potrzebuję jakiegoś planu na wykonanie tej linij ? Uwzględniającego np inne media na działce gaz, woda itp.
Geodeta to naniesie w odpowiednim czasie a Ty potrzebujesz wiedzy np. czy WLZ krzyżuje się z innymi instalacjami (gaz, woda) by go odpowiednio poprowadzić. Powinno to byc uwzględznione w projekcie.

elpapiotr
07-03-2017, 21:44
Planu nie potrzebujesz, kolego. Wystarczy nanieść trasę kabla na mapkę, i już.
Zresztą kabel ten nie będzie się przecież znajdował na terenie gminy, lecz na Twojej posesji.

PS. Kto wykonał instalacje wewnętrzną w budynku, uziemienie i połączenia wyrównawcze ?
PS 2. Wiesz kolego, że będziesz potrzebował parę załączników do dziennika budowy w momencie zgłoszenia o pozwolenie na użytkowanie budynku ?

Remiks
07-03-2017, 21:47
PS 2. Wiesz kolego, że będziesz potrzebował parę załączników do dziennika budowy w momencie zgłoszenia o pozwolenie na użytkowanie budynku ?
Pozwolenie na użytkowanie, co to takiego? Nie zgłaszasz, płacisz za grunty rolne itd. ;-)

elpapiotr
07-03-2017, 21:55
Chyba trzeba zajrzeć do art. 55 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawa budowlanego, by określić, czy jest wymagane.
Tutaj kierbud ma pole do popisu.

elocod
07-03-2017, 22:04
Planu nie potrzebujesz, kolego. Wystarczy nanieść trasę kabla na mapkę, i już.
Zresztą kabel ten nie będzie się przecież znajdował na terenie gminy, lecz na Twojej posesji.

PS. Kto wykonał instalacje wewnętrzną w budynku, uziemienie i połączenia wyrównawcze ?
PS 2. Wiesz kolego, że będziesz potrzebował parę załączników do dziennika budowy w momencie zgłoszenia o pozwolenie na użytkowanie budynku ?

Instalację wewnątrz wykonał elektryk i wystawił odpowiedni dokument z pomiarami.
O jakiej mapce mówisz ? Sam to nanoszę ?

elpapiotr
07-03-2017, 22:08
Instalację wewnątrz wykonał elektryk i wystawił odpowiedni dokument z pomiarami.
O jakiej mapce mówisz ? Sam to nanoszę ?
A drugi elektryk jest za drogi na "przyłącz WLZ" ?
To wrócić do tego pierwszego.
Nie ma żadnej mapki geodezyjnej dołączonej do projektu ? Dziwne.

Remiks
07-03-2017, 22:09
Chyba trzeba zajrzeć do art. 55 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawa budowlanego, by określić, czy jest wymagane.
Tutaj kierbud ma pole do popisu.

art.55 ust. 1 pkt.1 zaczyna się od a) katV, budynki jednorodzine to jak pamiętam kat I
I zgadzam się pole do popisu kierbuda;-)
Ps. ciekawe jakie to pomiary i odpowiedni dokument wystawił elektryk?

arlix
18-03-2017, 09:29
Instalację wewnątrz wykonał elektryk i wystawił odpowiedni dokument z pomiarami.

Pomiary bez WLZ? Ciekawe jak to zrobił?? na przedłużaczu?:)))

elpapiotr
18-03-2017, 10:09
Mógł jedynie wykonać pomiary Riso i rezystancji uziemienia.
Oczywiście ciągłość przewodów ochronnych również.
I tylko na to wystawia "papiery", reszta po podaniu napięcia i założeniu osprzętu.