PDA

Zobacz pełną wersję : Brak wentylacji w piwnicy bez okien - co robić?



martitaas
10-03-2017, 14:39
Witam,

Mam problem z wentylacją pomieszczenia w piwnicy.

Pomieszczenie znajduje się w kamienicy, jest całkowicie w ziemi, brak okien, kratek wentylacyjnych. Wejście bezpośrednio z dworu po schodach - drzwi PCV. Pomieszczenie ma 10 m2 i jakieś 2,10 m wysokości. Pod sufitem biegną miedziane rury centralnego ogrzewania.

Na noc drzwi są zamykane. Rano całe ociekają wodą.
Zastanawiałam się co z tym zrobić.

Ponieważ całe pomieszczenie znajduje się pod ziemią, jedyna możliwość zrobienia wentylacji skupia się na drzwiach... Myślałam o zamontowaniu nawietrzaka higroskopijnego w drzwiach, jednak aby on działał, musi być kratka która wyciągałaby powietrze, czy tak? Czy jest jakieś inne urządzenie, które można zamontować w drzwi PCV, coś co dawałoby w wlot i wylot powietrza albo wymuszało ruch tego powietrza?

Dodam, że pomieszczenie jest prawie codziennie otwarte za dnia. Czy w takim wypadku wystarczyłby osuszacz powietrza włączany na noc, z automatycznym włącznikiem, gdy zrobi się zbyt wilgotno, powiedzmy o wydajności 20L na dobę?

Z góry dziękuję za podpowiedzi..

dembi
11-03-2017, 09:26
W drzwiach zamontuj kratkę wentylacyjną.
Teraz trzeba wykonać tzw. "Z-kę". Musisz doprowadzić rurę na drugi koniec pomieszczenia (po przekątnej względem drzwi). Rura swój początek musi mieć na dworze, a koniec nad podłogą piwnicy. Otwór dla rury spróbuj wykonać nad drzwiami (powinieneś mieć miejsce). Najtaniej wyjdzie rura PCV fi 110mm.

semiramida
11-03-2017, 09:54
a nad drzwiami nie ma miejsca na tuleje wentylacyjną? w ostatnim numerze inżyniera budowlanego jest zdjecie ciekawego wywietrznika podgrzewanego, do zastępowania kratek w piwnicach....

martitaas
13-03-2017, 13:51
niestety nad drzwiami nie ma miejsca na wykucie kratki (pomieszczenie ma 2,10 m wysokości, z tym że w drzwiach jest stopień - dlatego futryna jest osadzona wyżej i kończy się kilka centymetrów od sufitu).. kolejny problem to to, że ściany mają po około 70 cm grubości (stara kamienica)...i za ścianą jest chodnik i ulica..

a co z osuszaczem powietrza? czy jego stosowanie w tym przypadku coś by dało?