PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zabezpieczyć deski szalunkowe przed betonem ?



KaiM
06-04-2005, 19:17
Witam,

chciałbym wykorzystać deski z szalowania stropu częściowo na dach - i tu nie problem bo nie widać, ale częściowo do obudowania małej szopki użytkowej. Stąd pytanie - jakie macie doświadczenia w zabezpieczeniu drewna żeby po jednokrotnym betonowaniu pozostało estetyczne?

Chciałbym uniknąć szlifowania każdej deski z resztek betonu, wiem że są preparaty chemiczne w płynie zmniejsząjące przyczepność betonu (ale mam wątpliwość czy się nadadzą do desek, chyba deska wpije to cóś i tak się zabrudzi). Myślałem o położeniu folii na spód ale murarze mówią że wyjdzie zbyt gładko i tynk nie chwyci sufitu.

Będę wdzięczny za Wasze doświadczenia w tym temacie.

thalex
06-04-2005, 21:09
A może pianką, tę którą się daje pod panele. Pewnie byłaby do wykorzystania potem przy panelach podłogowych.
Nie próbowałem tego, tak tylko pomyślalem.
Możnaby wcześniej wypróbować.

KaiM
06-04-2005, 21:53
a co to za pianka? mozesz dac jakies namiary ceny? dzieki

Wowka
06-04-2005, 22:08
A może pianką, tę którą się daje pod panele. Pewnie byłaby do wykorzystania potem przy panelach podłogowych.
Nie próbowałem tego, tak tylko pomyślalem.
Możnaby wcześniej wypróbować.

To raczej żart...?????
Pianka ma porowata powierzchnię. Wniknie w nią beton. Nie będzie się dała oderwać. A jeśli nawet tak to będzie uszkodzona i z drobinkami betonu. Watpię (a nawet jestem tego pewien), że nie będzie się już nadawała do żadego użytku.

KaiM - Odradzam także położenie folii na deskach. Folia spowoduje "zeszkliwienie" betonu a to w konsekwencji przełoży się na zdecydowane zmniejszenie przyczepności stropu podczas tynkowania. Musiałbyś potem szlifować (matowić) beton. Innaczej sprawa by wyglądała gdybyś zdecydował się na sufit podwieszany z płyt k-g. wówczas "zeszkliwienie" betonu nie będzie przeszkodą.
Na pewno uprzednie zheblowanie desek zmniejszy przyczepność betonu.

KaiM
06-04-2005, 22:14
Dzieki Wowka - wlasnie balem sie nie tyle o pianke bo i tak do wyrzucenia ile o to ze wlasnie nie zdejme jej potem z betonu.

Folia odpada wlasnie ze względów o których piszesz.

Sheblowanie - niestety nie zdążę - zaczną szalować pewnie w poniedziałek.

Czy nikt sobie z tym już nie poradził?

aleksik
06-04-2005, 22:18
Dałem folię i nic nie pobrudziłem a strop gładki jak ....

Wowka
06-04-2005, 22:21
.... chciałbym wykorzystać deski z szalowania stropu częściowo na dach - i tu nie problem bo nie widać, ale częściowo do obudowania małej szopki użytkowej. ....

KaiM - jedna uwaga. Jeśli chcesz deskować cały dach to możesz być pewien, że zużyjesz na to więcej desek niż pozostanie Tobie z rozszalowania stropu. Deskować będziesz przecież powierzchnie dachu + pasy przyrynnowe.

06-04-2005, 22:30
... Czy nikt sobie z tym już nie poradził?

KaiM

odradzam zabezpieczanie desek ...
ale ... o ile sie uprzesz ... olejowanie ... gorącym olejem ...

pzdr

pyrka
07-04-2005, 00:10
Nie musi być gorący. Ja przy pomocy pędzla malowałam deski szalunkowe zwykłym olejem rzepakowym. Po rozszalowaniu byly czyste, ale trzeba to zrobić dokładnie i oleju wychodzi sporo. Z tego co wiem w fabrykach betonu, gdzie wykonuje się gotowe elementy betonowe typu płyty stropowe, belki itp. formy też smarowano olejem.

Sp5es
07-04-2005, 00:47
Jako substancje oddzielające stosuje się
- oleje silikonowe
- polietylenoglikole
- oleje roslinne
- oleje mineralne

Przyczepnosc do betonu ograniczy kazda z nich. Z drewnem najlepsza zgodnosc maja polietylenoglikole tzw. PEG (robią Zaklady Chemiczne Rokita Brzeg Dolny nad Odra). Typ 400 = masa cząsteczkowa stosowany jest w muzealnictwie do ochrony i impregnacji drewna (ciekły, dość rzadki). O wyższej masie - do past do podłóg syntetycznych. Do takiego celu byłoby dać taki co nieco mniej wsiąka, aby został na powierzchni, i mniej się go zużywało ,lepszy byłby gestszy o wyższej masie cząsteczkowej 600-1000 (1500 jest półwoskowaty).

Drugi byłby olej lniany. Potem samoistnie się utleni do pokostu lnianego który jest substancją zabezpieczającą do drewna. Olej jest jednakże dość trudno kupić. (ew. Zakłady Chemiczne Baltkolor, Szczecin). Rzepakowy byłby tańszy, ale się trudniej utlenia i też może pośmierdzieć w zależności od gatunku.

Oleje mineralne mogą smierdziec w zależności od gatunku oleju.

thalex
07-04-2005, 06:10
A może pianką, tę którą się daje pod panele. Pewnie byłaby do wykorzystania potem przy panelach podłogowych.
Nie próbowałem tego, tak tylko pomyślalem.
Możnaby wcześniej wypróbować.

To raczej żart...?????
Pianka ma porowata powierzchnię. Wniknie w nią beton. Nie będzie się dała oderwać. A jeśli nawet tak to będzie uszkodzona i z drobinkami betonu. Watpię (a nawet jestem tego pewien), że nie będzie się już nadawała do żadego użytku.

KaiM - Odradzam także położenie folii na deskach. Folia spowoduje "zeszkliwienie" betonu a to w konsekwencji przełoży się na zdecydowane zmniejszenie przyczepności stropu podczas tynkowania. Musiałbyś potem szlifować (matowić) beton. Innaczej sprawa by wyglądała gdybyś zdecydował się na sufit podwieszany z płyt k-g. wówczas "zeszkliwienie" betonu nie będzie przeszkodą.
Na pewno uprzednie zheblowanie desek zmniejszy przyczepność betonu.

Macie racje takie rozwiązanie byłoby bezsensowne.

Geno
07-04-2005, 06:23
Ja bym zadzwonił do jakiejś firmu która np. wynajmuje deskowanie przestawne i spytał się jakiego środka używają do "pielęgnacji" swoich deskowań , inaczej jak się posmaruje czymś nieodpowiednim to potem ładnie sobie spadnie tynk.

KaiM
07-04-2005, 07:00
Geno, ja wiem czym smarują szalunki systemowe tylko uciekła mi nazwa. Coś anty-adhezyjnego, wiem gdzie to kupić ok. 100zł/20litrów. Obawiam się tylko że to jest dobre na gładkich płytach pilśniowych szalunkowych a takie żywe drewno "wypije" mi to wszystko i efektu nie będzie.

Sp5es - wielkie dzięki za bardzo konstruktywną odpowiedź. Muszę w takim razie poszukać ich oraz ich dystrybutora w Wielkopolsce.

Dziekuję wszystkim za zaangażowanie. Pozdrawiam KaiM

araman
07-04-2005, 09:10
Ja u siebie polożyłem folie którą przyczepiłem zszywkami aby się nie przesuwała. Po rozszalowaniu deski są czysciuttkie jak przed położeniem wykozystałem je na strop na strychu część po ostruganiu poszła na meble ogrodowe ( uwaga na zszywki) było tego ze 120 m2. Strop był oczywiście gładziutki jak lustro sprawę załatwił preparat beton- kontakt ok 200 zł za wiadro 20 kg starczyło na prawie cały strop. p wyschnięciu nie mozna tego niczym zetrzeć tworzy powłoke jak taki tynk baranek . Na to poszedł tynk wsystko trzyma już 3 rok i jest OK. Nie pamiętam producenta tego preparatu ale moge sprawdzić. Folia zwykła budowlana

rafałek
07-04-2005, 09:20
smaruje się środkami ale gładkie szalunki (sklejka itp, lub metalowe. Deska jest zbyt nierówna i myślę, że:
1. Użyjesz bardzo dużo tego środka
2. I tak beton będzie się przyczepiał bo deska nierówna.

Ja się nie przejmowałem i dechy z szalowania dałem na dach (deskowanie).

KaiM
07-04-2005, 12:07
Jak na razie szlagierem jest pomysł Pyrki za który bardzo jej niniejszym dziekuje. Musze poszukac teraz oleju rzepakowego w duzych opakowaniach - mam prawie 120m2 stropu

Pozdrawiam wszystkich

dedert
06-02-2020, 19:57
Odradzam także położenie folii na deskach. Folia spowoduje "zeszkliwienie" betonu a to w konsekwencji przełoży się na zdecydowane zmniejszenie przyczepności stropu podczas tynkowania.

Ale czy w przypadku ław fundamentowych gładka powierzchnia nie poprawia ich wodoszczelności?