PDA

Zobacz pełną wersję : potrzebna rada i opinia na gwałt !!!



WiktorRozbójnik
18-03-2017, 17:47
Witam

Jestem nowym użytkownikiem jak i nowym " Inwestorem " w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego. Totalnie się na tym nie znam, co z czym, jak i dlaczego.
Mieszkam za granicą sporo lat i dorobiłem się z dziewczyną nawet niezłej kasy. Konkretnie 400 tyś złotych. Postanowiliśmy że kupimy dom w Polsce. Przeglądamy ogłoszenia, oferty.... Postanowiliśmy że najbardziej komfortowe, dla nas mieszkanie będzie do 120 m2. Jakiś widny pokój dzienny z kuchnią, ze 2-3 pokoje dla przyszłych dzieci lub gości. Pies trącał garaż, ale jak by był, to ok !. Działka też nie musi być 7 łanowa, coś niewielkiego styknie do 4-6 arów.
Znaleźliśmy kilka ogłoszeń jedno to były kurniki ciasne ( szeregówki 65 -75 m2 ) za 300 tyś minimum surowy zamknięty. Inne gotowe lub surowe chałupy za zbyt wygórowaną cenę, powyżej 450 tyś. Ale jeden projekt trafił się elegancki. Bliźniak 117 m2 na 4,5 ara działce, piętrowy. Zadzwoniliśmy do firmy która to wystawia i zapewniają nas że wszystko jest super i cacy, oferta opiewa na 239 tyś surowy otwarty, 259 tyś surowy zamknięty. Media tynki elewacja robimy sami. Myślimy, i dzwonimy po znajomych w Polsce kto się już wybudował, z pytaniem ile za co dali. Normalka prawda ? warto mieć minimalne rozeznanie co po ile mniej więcej. Super mieścimy się w kasie !!! Dzwonimy do firmy. zaklepujemy dom, I tu sięzaczyna mój problem, mianowicie 2 !

1. Kobita mówi że budynek zorientowany jest na południe drzwiami wejściowymi i garażem. Salon z dużymi oknami jest od północy. i dodatkowo została tylko prawa połówka bliźniaka, czyli ta ciemniejsza, mniej nasłoneczniona na sprzedaż.
Co sądzicie o takim domu ? warto taki brać , mniej nasłoneczniony ? Jak z jego ciepłem ? czy ktoś widział takie domy ?
Z regóły wiem że powinno się pokoje dzienne, sypialnie etc ustawiać od południa. Zrobiłem też taką symulacje słońca na mapie. I tego słoneczka to tylko do południa a potem bida, o każdej porze roku. Dajcie mi swoje opinię na ten temat proszę.

2. Drugi problem pojawił się w momencie kiedy już ogarneliśmy pośrednika na wpłacenie zaliczki w biurze. Patrzymy na stronę internetową na ten nasz projekt domu, a tam zmienili cenę o 10 tyś więcej. Dzwonimy z pytanaimi dlaczego tak?, czy to jakaś pomyłka? etc.
Kobita mówi że po konsultacji z deweloperem postanowili podnieść cenę tej " Naszej " połówki, bo jedna się sprzedała, to druga musi byś droższa, i że taka praktyka jest bardzo często stosowana........ !!!!!!!!!

Czy takie złodziejskie metody się w Polsce stosuje na kupujących domy ??? Aha + jeszcze 3 % od wartości projektu pobiera sobie firma która się tym zajmóję. 20 tyś więcej !!!!! w przeciągu 6 godzin.
Powiedzcie mi drodzy budowniczy, deweloperzy, znawcy, pośrednicy. Czy to jest normalne ? czy naprawdę tak się w Polsce prowadzi takie praktyki w budownictwie ? A może ta firma z tym deweloperem zwęszyli Jurasy, i chcą mnie okraść z ciężko wycharowanych pieniędzy ?

Bardzo proszę o rzetelną opinię.

adam_mk
18-03-2017, 18:06
"Totalnie się na tym nie znam, co z czym, jak i dlaczego.'

No to - płać frycowe!
A Ty się dziwisz... Dziwne!

" Czy takie złodziejskie metody się w Polsce stosuje na kupujących domy ???"

Kup sobie i sprowadź autko stare co ma ze 4 litry pojemności...
Kaski, którą masz z pewnością Ci BRAKNIE!!!
A Ty o dom pytasz?

MUSISZ teraz zaraz i na chama kupić dom? Nie możesz trochę zaczekać aż się "doszkolisz" w tym temacie?

Adam M.

Kaizen
18-03-2017, 18:14
Za 400K zł to nie poszalejesz. W przyzwoitym standardzie (nie najtańsze marketowe rozwiązania - ale też bez szaleństw) to za tyle można 120m2 wybudować i wykończyć razem z meblami do zabudowy. Może nawet na AGD wystarczy (choć nie koniecznie). Ale zabraknie na działkę - a wartość tej z kolei mocno zależy od lokalizacji.

Więc ta cena jest dosyć atrakcyjna. Obawiam się, że i materiały po taniości i lokalizacja słaba. A może jeszcze jakieś ukryte koszty bo co dokładnie miałbyś kupić? Działkę? Co dalej z formalnościami budowlanymi? Co, jak sąsiad zechce zmienić np. grubość ocieplenia i rodzaj elewacji? Albo wstrzyma prace - a Ty zechcesz się wprowadzić a tu ściana między wami lodem obrośnie, bo nie ocieplona a on nie grzeje?

Bliźniaki to zło.
Pośrednicy to zło.

Antymateria
19-03-2017, 10:43
Po...
1. Nie negocjujesz ceny tylko od razu "zaklepujesz domek" - na dzień dobry przedstawiasz się "ogólcie mnie"
2. Pośrednik chce zarobić, sprzedawca chce zarobić - nie licz na sentymenty.
3. Oferta na bliźniak i to jeszcze jego gorszą część (salon z dużymi oknami od północy - ciemnica!) i droższa o 10tyś? Rosną Ci już rogi jelenia?

Jeżeli poświęcisz czas, nerwy i zainteresujesz się na poważnie budową domu - możesz oszczędzić dziesiątki tyś zł i mieć dom jaki chcesz. Zabawa w kupowanie domu lub rozpoczynanie budowy bez wiedzy lub wsparcia innych ludzi to ruletka za duże pieniądze.

agaz_75
19-03-2017, 11:57
Taki deweloper nie jest nic wart . Ja bym odpuściła transakcję i na spokojnie poszukałabym czegoś innego a dlaczego ponieważ te kupowałam mieszkanie za gotówkę 109 m2 wynegocjowałam : rolety zewnętrzne , podłogówke + wykończenie piętra oraz dodatkowo zrobienie na strychu pomieszczenia gospodarczego, wybierałam materiały do ocieplenia poddasza . Na końcu wynegocjowałam 10 tyś upustu . Więc wszystko zalezy od dewelopera . Na dzień dzisiejszy są na tyle pomocni że korzystam z ich wiedzy dotyczącej składania dokumentów, wnioskow o pozwolenie na budowę i korzystam z usług ich architekta

maciuspala
19-03-2017, 12:13
Deweloperzy budują z najtańszych materiałów( chyba że to luksusowe osiedle) najczęściej bardzo odchudzonych(porotherm 18,8 , dzialowki 8cm )aby zyskać więcej metrów użytkowych.
Za 400 tyś to jakbyś znalazł działkę do 80-100 tyś to spokojnie wypisujesz mały domek który wam się podoba i z dobrych materiałów(nie mylić z luksusowymi) a nie dajecie się doic deweloperów który chce jak najwięcej zarobić.
Robiłem kilka robót na deweloperce w Krakowie uwierz jakby się dało oszczędzić 200 zł to zamontowali by bramy segmentowe grube na 2cm i z najtańszym chińskim silnikiem aby cena była tylko niska.
Kiedyś robiłem osiedle bliźniaków z drzwiami drewnianymi gdzie standardowe drzwi drewniane 50 mm kosztowały 2200 netto ale było to za drogo i producent wykonał serię 100 drzwi gr 45 mm z gorszego drewna i malowane najtańszymi farbami po 1600 zł.
Po 8 latach z tych 100 może 10-20 zostało resztę mieszkańcy sami wymienili na inne.
Na okna dobrej jakości też bym nie liczył,wezmą 5 komorowki z 2szybami najtańszego producenta.

WiktorRozbójnik
19-03-2017, 13:19
Dziękuję bardzo za Wasze odpowiedzi. Są mi bardzo pomocne. Czegoś nowego się uczę.

Z tego co siędowiedziałęm jeszcze, Developer buduje budynek z Pustaka SuperMax czy coś, kryje blachodachówką- nie wiem jakiej firmy, oraz daje okna 3 komorowe 2 szybowe na profilu Veka. Drzwi według moich własnych upodobań, wiśniowski garaż.
Cena jest już zadziałkę, i budynek włącznie. Powiadają że prace budowlane się rozpoczą wczesnym latem tego roku, będzie gotowy na jesieni.

Słuchajcie, patrzę też na działki budowlane, ceny są od 80 do 120 tyś zł, na podkarpaciu. Czy zamknę się w budowie do 300 tyś złotych wraz z zakupem działki ? Czy to jest możliwe ?
A może wziąść coś z rynku wtórnego i wyremontować ? Co byście mi poradzili ? mam 420 tyś złotych dokładnie

wg39070
19-03-2017, 13:51
Sprzedawca wyczaił, że masz kasę i nie znasz się na szeroko pojętej budowlance. Jak na razie wygrał. Daj sobie z nim spokój, to hiena. Podszkol się, pojeździj po budowach, pooglądaj nowe domy i zbuduj coś według własnego uznania. Ja kupisz tego bubla to później będziesz się włóczył po sądach a i tak kasy nie odzyskasz. Pracowaliście ciężko za granicą, nie pozwól ogolić się z pieniędzy byle cwaniaczkowi. Buduj i jeszcze raz buduj swój dom!

adam_mk
19-03-2017, 17:34
Remont jest trudniejszy jak budowanie od podstaw.
Trzeba bardzo dobrze umieć budować aby się brać za remont, nie spieprzyć i nie przepłacić.
Na razie - wiedzy nabywaj!
Im więcej wiesz tym trudniej w maliny Cię wpuścić.

Adam M.

surgi22
19-03-2017, 17:38
Tak jak pisze Adam im więcej będziesz wiedział tym lepiej dla Ciebie. Ps doradzać można tylko mądremu księciu.