PDA

Zobacz pełną wersję : ile daliście za wywiercenie studni ?



pawelurb
07-04-2005, 09:18
takiej zwykłej rura wbita do ziemi zakończona filtrem , i przy okazji jeszcze jedno pytanie, czy założona na taką studnie pompa elektryczna pociagnie wode , czy też trzeba hydrofor? chodzi mi o wodę na czas budowy , a poźniej np. do podlewania itp.

Marcin z Pomorza
07-04-2005, 10:52
Za wiercenie studni płaciłem 2 lata temu 100,- PLN za metr. Do wydobywania wody potzrebujesz hydroforu - pod warunkiem, że woda będzie nie głębiej niż 8 metrów. Z takiej max. głębokości ciągną wodę dostępne hydrofory. Jeśli woda jest głębiej - musisz stosować pompę głębinową (spory koszt). Ja mam od 2 lat hydrofor - woda znajduje się na 8 metrach, jest zdatna do picia bez przegotowania - klasy 0 (najwyższej) -w woisce jst też ujęcie wody dla całej wioski (do którego niemam zamiaru się podłączać). Tam woda zdatna jest do picia wyłącznie po przegotowaniu, jest lekko brunatna i ma zapach. Jeśli mozesz rób studnie i patrz na wodociągi bo jeszcze będziesz musiał za przyłącze płacić a potem z a wodę - a tak masz gratis.

pawelurb
07-04-2005, 10:58
a jak woda byłaby stosunkowo płytko mniej niż 8 m , to czy pompa nakrecona na ta rurę nie pociągnie wody ? musi być koniecznie hydrofor? myślałem ze może być tak że zamiast np. ręcznej pompy "abisynki" założyć elektryczną i po sprawie, jak chce wode to włączam pompę i sprawa załatwiona....

ppp.j
07-04-2005, 12:45
a jak woda byłaby stosunkowo płytko mniej niż 8 m , to czy pompa nakrecona na ta rurę nie pociągnie wody ? musi być koniecznie hydrofor? myślałem ze może być tak że zamiast np. ręcznej pompy "abisynki" założyć elektryczną i po sprawie, jak chce wode to włączam pompę i sprawa załatwiona....
Do rozpatrzenia mamy dwie kwestie:
- samozasysanie czyli zdolność zassania wody przez pompę mimo braku zalania wodą. Hydrofory na ogół mają pompy samozasysające, czyli takie które potrafią zassać wodę, mimo że ta opadła poniżej pompy. Takiej zdolności na ogół nie mają zwykłe pompy. Aby stosować tego rodzaju pompę trzeba pod nią zamontować pompę ręczną np. skrzydełkową, bo szczelna. W pierwszym rzędzie zasysa się wodę ręcznie a gdy pompa elektryczna jest zalana można ją uruchomić.
- druga kwestia to wysokość zasysania. Pompa podczas pracy wytwarza podciśnienie w komorze i na to miejsce wtłaczana jest woda. Potem woda jest tłoczona na wysokość, na jaką pozwoli moc pompy. Co wtłacza wodę do komory? Ano ciśnienie atmosferyczne, które jest na ogół stałe i po odjęciu oporów hydraulicznych daje wartość ok. 8m. Z tym że jeżeli woda jest na 8 m lub niewiele poniżej wcale nie jesteśmy skazani na pompę opuszczaną lub głębinową. Na ogół woda w rurze wybija do góry pod wpływem ciśnienia gruntu

NOTO
01-05-2005, 20:59
Jeśli mozesz rób studnie i patrz na wodociągi bo jeszcze będziesz musiał za przyłącze płacić a potem z a wodę - a tak masz gratis.
No niezupełnie. Trzeba zmieniąc filtry, okresowo sprawdzać jakośc wody - na tak małej głebokości może się szybko zmienić + prąd i konserwacja hydroforu.
I oczywiście wyschnąć.

rysken
01-05-2005, 21:16
Razem z sąsiadem na granicy działek zleciliśmy wywiercenie studni. Woda o przyzwoitych parametrach pokazała się na 20 metrach. Koszt jednego metra to 100 zł. We własnoręcznie wykopanym dole umieściliśmy trzy kręgi betonowe, tam wstawiliśmy zbiornik a do rury pompe głebinową- koszt to około 3 tyś zł. Działa bez zastrzeżeń. Pozdrawiam. Ryszard.

Leszek67
04-05-2005, 08:59
2 lata temu 100 zł za mb, "wierciłem" rurę 110 na 9-10 m, na czas budowy kupiłem na bazarze od ruskich pompę za 100 zł i woda na czas budowy leje się pięknie, później w rurę wpuszczę filtr i rurkę 32 mm i będzie woda do podlewania a jak zabraknie kasiorki to pozostanę przy prowizorce na czas budowy

Leszek

pajoma
08-05-2005, 15:15
W zeszłym roku za 23 metry hydrofor, pompa kręgi dałem 7160 zł

janaro
09-05-2005, 08:23
W lutym tego roku zapłaciłem 100zł za metr razem z materiałem

johny27
09-05-2005, 09:41
daj kontakt
tez bede wierciw w lodzi na jesieni

09-05-2005, 10:09
witam.Zglaszaliscie gdzies w urzedzie wiercenie takiej studni?,czy musza byc na to jakies pozwolenia?woda potrzebna mi na czas budowy.pozdro.

johny27
09-05-2005, 10:11
potrzebny jest projekt studni i dokumentacja powykonawcza - nawet jak nie dojdzuesz do 30m glebokosci

janaro
09-05-2005, 10:29
daj kontakt
tez bede wierciw w lodzi na jesieni
Wyslę Ci jutro bo namary mam w domu

johny27
09-05-2005, 10:30
dzieki

basset
09-05-2005, 15:44
potrzebny jest projekt studni i dokumentacja powykonawcza - nawet jak nie dojdzuesz do 30m glebokosci

Mozesz napisac cos wiecej o projekcie studni? :o Kiedy i gdzie sie takowy sklada?

johny27
10-05-2005, 07:13
do kazdej studni wierconej musi byc zrobiona analiza geologiczna, projekt prac zwiazanych z wierceniem studni oraz dokumentacja powykonawcza.W Lodzi geolog bierze za to ok 1600zl

buba48
10-05-2005, 08:15
Za wywiercenie studni 12,5 m płaciłem 200 zł od 1 m. Było to 2 tata temu. Wygląda na to, że przepłaciłem. :cry: Masz ci los i znowu zdołowany. Chyba się stąd wypiszę ! :evil:

NOTO
17-05-2005, 16:18
Za wywiercenie studni 12,5 m płaciłem 200 zł od 1 m. Było to 2 tata temu. Wygląda na to, że przepłaciłem. :cry: Masz ci los i znowu zdołowany. Chyba się stąd wypiszę ! :evil:

Masz złe podejście. Dużo zalezy od użytych materiąów i gleby w jakiej się kręci. Ceny są od 50 zł do 400 zł ...
Wiele zalezy od róznych aspektów ...
głowa do góry :)

Jaką średnicę studni nalezy wiercić ?