PDA

Zobacz pełną wersję : Kotwienie ściany fundamentowej?



wodzio
07-04-2005, 11:24
Czy ściankę fundamentową (dość wysoką ok 2,5m bo budynek podpiwniczony) trzeba zakotwić w ławie i wieńcu nad nią. Jeżeli tak to jak to się robi, czy to kotwienie przebija izolacje poziome i czym to się kotwi?

07-04-2005, 11:31
mowisz o scianie murowanej czy lanej
jesli o murowanej, to na pewno nie kotwi sie do lawy a co do wienca to chyba raczej tez nie (ale nie wiem)
jesli mowimy o lanej , czyli zbrojonej (bo trzeba zbroic sciane monolityczna) to znowu, z lawa na pewno nie (znaczy to moje zdanie amatora)
a z wiencem raczej na pewno nie

Geno
07-04-2005, 15:16
Jeśli ściana nie wymaga zbrojenia obliczeniowego a bdzie w czasiw "wylewania" betonu wykonana przerwa robocza to powinno się zazbroić zbrojeniem konstrukcyjnym , jeśli mnie pamięć nie myli to jest to 0,15 % powierchnii przekroju muru. Jak będe miał czas to zajrze do normy i sprawdze.

bajzi
07-04-2005, 15:17
nie kotwi się. tylko "spina" w poziomie ław (zbrojeniem ław) i w poziomie posadzki parteru wieńcem.
kotwi się murłatę do najwyższego wieńca.

Dominik!
07-04-2005, 19:55
Z moich doświadczeń wynika, że nie łączy się ściany fundamentowej z ławą ani z wieńcem, bowiem powstałaby konieczność przerwania izolacji, ale ekspertem nie jestem, więc mówię tylko, że nie spotkałem się z takim rozwiązaniem.

jareko
07-04-2005, 20:40
mam podobna piwnice jak ty - w pelni zaglebiona w gruncie
na lawie izolacja pozioma na niej sciana fundamentowa bez kotwienia - na logige - kotwienie przerywa warstwe izolacji i po co ona by byla?
Pozniej nad poziomem gruntu izolacja pozioma i na nia wylewany wieniec takze bez kotwienia
Taka konstrukcja narzucona prtzez architekta i potwierdzona przez kierownika budowy jak i w publikacjach w Muratorze z tamtych lat