PDA

Zobacz pełną wersję : Montaż klamki na rozecie w drzwiach zewnętrznych



mtatarak
22-03-2017, 14:09
Hej,

mam pytanie odnośnie montażu klamki - poniżej załączam zdjęcie z instrukcji montażu tak, żeby było widać o czym piszę.

Montażyści ze sklepu, w którym kupowałem drzwi zamontowali mi te klamki używając wyłącznie wkrętów F (krótkich wkręcanych w płytę drzwi) i nie nawiercali drzwi na przelot pod tuleje D. klamka z obu stron jest więc połączona wyłącznie trzpieniem C.

Dzwoniłem do producenta klamek i zostałem poinformowany, że poprawny montaż to montaż z użyciem tulei D ale niektórzy wkręcają tylko te krótkie wkręty. Powiedziano mi, że przy długim szyldzie to w zasadzie wystarcza a przy rozecie różnie bywa.

I teraz moje pytanie - czy warto kłócić się ze sklepem żeby poprawiali mi wszystkie klamki i wiercili wszystkie drzwi? Zakładam, że poza ułatwieniem sobie roboty/lenistwem jest jakiś powód dla którego montażyści nie zdecydowali się na przewiercanie drzwi. Czy może nie ma takiego powodu w ogóle i zostałem zrobiony w bambuko? :)

Oczywiście Pan ze sklepu twierdzi, że jest to poprawnie zamontowane ale już wiem, że producent tego nie potwierdza.

384814

finlandia
22-03-2017, 14:25
Wszystkie drzwi? Czy masz wiele drzwi zewnętrznych (zgodnie z tytułem?) czy jednak chodzi o wewnętrzne co sugeruje treść..
Jeśli ten drugi przypadek - to da się żyć. Najwyżej z czasem, gdy zluzuje się śrubka imbusowa blokująca trzpień się zacznie ruszać i wyrwiesz klamkę z rękojeścią. Ale to nie szybko.
Natomiast to jest wybór roboty łatwiejszej - jak widzisz na instrukcji -dopuszczalny.

mtatarak
22-03-2017, 14:50
Hej,

oczywiście chodziło mi o wewnętrzne... przepraszam za literówkę :) - poprawiłem mam nadzieję, że zmiany będą zaraz widoczne

To czego bardziej się obawiam to jak rozeta będzie trzymać się drzwi - stąd zresztą wzięło się pytanie. Jedne z drzwi były źle wyregulowane i trzeba je było mocno dociągać co spowodowało, że rozetka tej klamki zaczyna się odrywać (załączam zdjęcie poniżej) - ten egzemplarz będę musiał najprawdopodobniej zamontować na tulejach (a więc i przewiercić te drzwi) zastanawiam się jednak czy warto od razu robić to z innymi klamkami

384822

finlandia
22-03-2017, 16:03
No i masz już przykład, że warto mieć klamkę zamontowaną na przelotówki. Ja przynajmniej tak zawsze robię a i tak, przy klamkowej chińszczyźnie czasem muszę jeszcze poprawić wkręcikiem, bo rozetka nie przystaje.
Ile to wytrzyma u Ciebie? Rok, dwa czy pięć? Wszystko zależy od klamki, wkrętów (widuję najróżniejsze w kompletach) , materiału z którego są zrobione drzwi (drewno w tym miejscu czy mdf ) i użytkownika.

theme
23-03-2017, 12:53
A nie będziesz miał czasem możliwości poprawienia montażu klamki samodzielnie? Gdzieś w przyszłości? Pamiętaj aby teraz sobie zorganizować niezbędne materiały, bo za kilka lat może okazać się, że już takich nie produkują.
Co do samego montażu to popieram Fina - jest zrobiony dobrze ale mógłby być zrobiony lepiej.

P.S. Twój opis bardzo przypominał mi ten co jest dołączony do szafek z Ikei. Weź A i połącz z B używając C. Nigdy tego nie rozumiałem i zawsze składam na oko :).

finlandia
23-03-2017, 14:09
Jest zrobiony na odwal.
Żaden szanujący się monter tak nie zostawia :)

mtatarak
23-03-2017, 18:15
Jest zrobiony na odwal.
Żaden szanujący się monter tak nie zostawia :)

tak właśnie czułem :) w takim razie czeka mnie telefon do sklepu

Dzięki za odpowiedź!

finlandia
23-03-2017, 21:09
Ale instrukcja chinskich klamek dopuszcza ren odwal. Takze-wg mnie masz roszczeniowa postawe. Chyba ze placiles za klasową robotę.

theme
13-04-2017, 09:27
Poprawili czy zostałeś z zapewnieniem, że lepiej już się nie da tego zrobić? :evil:

mtatarak
29-08-2017, 22:06
@finlandia - nie uważam żeby to była roszczeniowa postawa - zapłaciłem za montaż, drzwi i klamki były raczej drogie + ostatecznie przecież rozeta zaczęła odpadać więc myślę że moje obawy były uzasadnione

@theme - ta jedna rozetę mi przewiercili - sklep nie robił większych problemów. Reszty na razie nie ruszałem - dostałem info że różne rozety mają różny rozstaw śrub - ponieważ na razie nic mi nie odpada i mam jeszcze sporo gwarancji postanowiłem nie drążyć tematu ;)

theme
05-09-2017, 08:59
Mają różny rozstaw śrub, ale jest to dość standardowa rzecz, więc takich różnic wielkich nie będziesz miał. Pic polega na tym aby otwory nie wychodziły poza rozetę. Tak samo jak ślady po poprzedniej rozecie odgniecione na skrzydle nie powinny wystawać poza nową rozetę.

W razie czego masz gwarancję jak piszesz. Jakby były problemy, to udaj się z nią do sklepu w którym zakupiłeś towar i oni MUSZĄ przyjąć reklamację oraz muszą ją rozpatrzyć. Trzymaj wszelkie pisma związane z tą sytuacją, bo później będzie Ci łatwiej egzekwować należność.
P.S. i nie ma co składać reklamacji do producenta, bo wiele osób tak robi myśląc, że przyspieszy sprawę. Jest wręcz odwrotnie i producent może nie chcieć jej nawet rozpatrzeć, bo to nie Ty kupiłeś od nich klamki, tylko sklep i to z nim nawiązali stosunek handlowy, a Ty ze sklepem.