PDA

Zobacz pełną wersję : Czy to dobrze położona dachówka, gąsior?



sienkol007
28-03-2017, 08:16
Witam,
Bardzo proszę o ocenę, czy ten gąsior został dobrze położony? znajomy twierdzi ,że za duża szczelina jest na samej górze gdzie zaznaczyłem, duże prawdopodobieństwo ,że w tym miejscu może zaciekać wodą, proszę o opinie



385291

Kamil30cm
28-03-2017, 18:58
Ale w co mu będzie zaciekać bo nie rozumiem.?? Niech się określi a nie opowiada bajek. ! Według mnie jest bardzo dobrze i każdy dekarz ma swój system zakańczania gąsiorów jedni dają równa z płetwą krawędziowej a jedni przycinają i chowają przed płetwą. Jak się chce na jakiś temat wypowiadać to trzeba się na tym znać. Co do znawców montażu gąsiorów to zaraz się znajdą tacy co powiedzą że gąsior powinien wychodzić na fale i że zaraz będzie przeciekać itd. Zobaczcie np Titanie creatona która w katalogu przestawia taki montaż gąsiorów, w innej dachówce będzie inaczej, a ja jako dekarz daje Ci na to gwarancje że tak zamontowany gąsior będzie spełniał swoją funkcję !!! ( Fabrykę trzeba poprawiać całe życie)

awieuro
28-03-2017, 19:05
Na moje oko to ten dach trzeba zdjąć i jeszcze raz nabić łaty.

Kamil30cm
28-03-2017, 20:14
Pokaz swoje dachy ocenimy poszukamy błędów i kazemy rozebrać! Nie ma dachu do ktorego bys sie nie przyczepil. Piszesz komentarz nie dajac argumentu dlaczego tak uwazasz. Dzialasz jak dzisiejsze sluzby dajcie czlowieka a paragraf mu znajdziemy aby go ukarac

sienkol007
28-03-2017, 20:32
Ale w co mu będzie zaciekać bo nie rozumiem.?? Niech się określi a nie opowiada bajek. ! Według mnie jest bardzo dobrze i każdy dekarz ma swój system zakańczania gąsiorów jedni dają równa z płetwą krawędziowej a jedni przycinają i chowają przed płetwą. Jak się chce na jakiś temat wypowiadać to trzeba się na tym znać. Co do znawców montażu gąsiorów to zaraz się znajdą tacy co powiedzą że gąsior powinien wychodzić na fale i że zaraz będzie przeciekać itd. Zobaczcie np Titanie creatona która w katalogu przestawia taki montaż gąsiorów, w innej dachówce będzie inaczej, a ja jako dekarz daje Ci na to gwarancje że tak zamontowany gąsior będzie spełniał swoją funkcję !!! ( Fabrykę trzeba poprawiać całe życie)

Dziękuję za odpowiedź, rzecz w tym że dachówka nie chowa się bezpośrednio pod gąsiorem, nie znam sie a sąsiadowi budował ten sam developer i od lat boryka się z remontami dachu, druga rzecz że gąsior odstaje. Przez te odpowiedzi już nie wiem, dobrze czy źle?
Jesli chodzi o rozklad łat to mogę dodać zdjęcie jesli to pomoze

385404385405385406385407385408

sienkol007
29-03-2017, 11:20
up

awieuro
29-03-2017, 15:05
Tą przestrzeń co widać od dołu można osłonić dociętą i uformowana blachą. Uniemożliwi ona ptakom robienie gniazd.Nie zmieni to faktu że ostatnie łaty powinny być nabite z 5 cm wyżej. Jeśli nie dało się rozmierzyć w ten sposób to należało skrócić lub wydłużyć okap.
Pozdrawiam

sienkol007
29-03-2017, 15:51
Tą przestrzeń co widać od dołu można osłonić dociętą i uformowana blachą. Uniemożliwi ona ptakom robienie gniazd.Nie zmieni to faktu że ostatnie łaty powinny być nabite z 5 cm wyżej. Jeśli nie dało się rozmierzyć w ten sposób to należało skrócić lub wydłużyć okap.
Pozdrawiam
Dziękuję za ocenę, czy w taki sposób pozostawiony dach może powodowac różnego rodzaju zacieki wody?

awieuro
29-03-2017, 16:21
Może, np przez nawiewanie śniegu i deszczu w przestrzeń między ostatnią dachówką a taśmą kalenicową. Widać na zdjęciach że taśma ledwo sięga dachówki przez co jest nieprzyklejona. Można ratować się stosując szerszą taśmę kalenicową.
Pozdrawiam

esteta 2
29-03-2017, 22:04
Awieuro ma rację. Gąsior musi zakrywać górne krawędzie ostatniego rzędu dachówek. Dekarz źle to rozplanował. Teraz należy zdjąć gąsiory i jeżeli jest możliwość zwiększenia długości krycia, to rozebrać jeszcze kilka ostatnich rzędów dachówek i odpowiednio przebić łaty. Przesuwając np. 5 rzędów dachówek każdy o 1 cm. u góry uzyskamy 5 cm. To może wystarczyć - jeżeli nie, przesunąć do góry większą liczbę rzędów. Z dołu nie będzie to widoczne. Oczywiście można tak się ratować jeżeli dachówki nie są rozsunięte na max. W takim przypadku niestety całe pokrycie do rozbiórki.
Nie daj sobie wcisnąć takiego kitu. Jeżeli tak to zostawisz, będziesz miał problemy.

sienkol007
29-03-2017, 22:12
Dziękuję bardzo za fachową opinie, oczywiscie będę walczyć o naprawe szkody, budowa domu to katastrofa, jestem ciekaw co jeszcze mnie spotka :-(

esteta 2
30-03-2017, 00:01
Zauważyłem jeszcze jeden poważny błąd. Ściany szczytowe są wymurowane do samych desek. Powinno być ocieplenie między krawędzią ściany a deskami. Będzie mostek termiczny.

esteta 2
30-03-2017, 00:30
Patrząc na zdjęcie przedstawiające cały budynek, nie widzę słupków betonowych łączących strop z wieńcem na ścianie kolankowej. Czy ściana kolankowa jest zakończona wieńcem? Masz ciężkie pokrycie, musisz mieć solidną więźbę i mocne podparcie.

esteta 2
30-03-2017, 02:11
Jedna uwaga dotycząca mojego pierwszego posta w tym temacie. Chciałbym być dobrze zrozumiany - przesuwając rzędy dachówek w górę, zaczynamy od 1 cm. drugi rząd przesuwamy o 2 cm. następny o 3 cm. itd. Oczywiście, jak napisałem powyżej, jest to możliwe tylko wtedy jeżeli układając dachówki na dachu przyjęto średnią długość krycia a tolerancja między minimalną a maksymalną długością krycia jest wystarczająca.

sienkol007
30-03-2017, 08:28
Patrząc na zdjęcie przedstawiające cały budynek, nie widzę słupków betonowych łączących strop z wieńcem na ścianie kolankowej. Czy ściana kolankowa jest zakończona wieńcem? Masz ciężkie pokrycie, musisz mieć solidną więźbę i mocne podparcie.

Może załącze zdjęcia jak to u mnie wygląda, wieniec jest schowany w środku, podobno lepsze rozwiązanie prznajmniej według wykonawcy
385484385485385486385487
385488

esteta 2
30-03-2017, 22:07
Wieniec jest o.k. Wydaje mi się, że więźba również chociaż trudno to ocenić patrząc na fotografie.