PDA

Zobacz pełną wersję : Piec na pellet RED



Magipa
30-03-2017, 08:44
Witam
Mam pytanie odnośnie doboru pieca.
Zdecydowani jesteśmy na piec Reda na pellet. Jednak nie jesteśmy pewni jakiej mocy powinie być.
To projekt naszego domu
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-pieciornikach-ver-2-md201fcc212beb
wszędzie chcemy ogrzewanie podłogowe (w lazienkach dodatkowo grzejniki drabinkowe a w garażu podłogowe ale rzadziej ułożone).
Dom z ytonga i oceplony 20 styropianu.
Być może poza sezonem grzewczym zdecydujemy sie na pompe powietrze-woda do podgrzania CWU.. Planujemy również kominek rekraacyjny jednak do pokoi na górze rozprowadzimy dystrybucje ciepłego powietrza.

link2jack
30-03-2017, 08:50
Też kiedyś zastanawiałem się nad peletem. ehh...
Jeśli planujecie 20cm styropianu na ścianach, tyle samo w podłodze i dach 25-30 wełny albo piana pur
to nie widze sensu pakowania się w pelet.
Jaki to koszt tego pieca z podłączeniem? Bierzecie uwagę na potrzebe obsługi tego pieca?

Magipa
30-03-2017, 09:08
tak, bierzemy pod uwagę potrzebe obsługi pieca.
na odłodze będzie 15 cm styropianu i na poddaszu 30 cm wełny.
Nie bierzemy pod uwagę pompy ciepła gruntowej, bo nie będzie wentylacji mechanicznej, rekuperacji. Za duże koszty inwestycyjne. Nie mam możliwosci zwiekszenia budżetu.
Był jeszcze pomysł z gazem, ale tu dochodzą dodatkowe koszty przyłacza.

link2jack
30-03-2017, 09:18
Gruntówka? Ja mam powietrzną i dom 30-40% większy.
Nie wiem czemu pisząc o pompie wspominasz o rekuperacji?
To dwa różne systemy. Dom dopiero budujesz czy już wybudowany?

Ile chcesz przeznaczyć na pelet? Jakich rachunków się spodziewasz?

Magipa
30-03-2017, 09:35
Dom lada chwila zaczne budować.
Wiem ze dom wg tego projektu zużywa ekogroszku za 2500 na sezon. Więc powiedzmy że za pellet może być 3000
Nie jestem do końca przekonana co do różnego rodzaju pomp ciepła bo nie wiem jak to będzie w uzytkowaniu za 10-15-20 lat. nie chodzi o koszty ogrzewania ale o koszty eksploatacji, napraw, wymiany filtórw i przegladów. Wiem. W piecu tez to sa koszt.
Na pellet jesteśmy zdecydowani. i piec reda też tylko pozostaje pytanie jakiej mocy

Puławiak
30-03-2017, 21:06
Red 18

Magipa
31-03-2017, 06:28
Red 18

Dziękuję,
Mój instalator proponuje 24kW. Dlatego że wszędzie podłogówka, bo zbiornik cwu, że to wszystko szybciej będzie się podgrzewała, a piec będzie załączał się kilka razy dziennie, a 18 może działać non stop ( a na pewno częściej niż 24 kw.), szczególnie przy niskich temperaturach. Twierdzi że 24kw i tak obniży się do odpowiedniej mocy a działając na niższej mocy wydłuży żywotność. Czy kupując 24kw rzeczywiście piec będzie działał poprawnie?

mario244
31-03-2017, 06:53
Raczej nie Red 18. 12kw albo max .15. przewymiarowany piec to blad. Jaki model Reda planujecie ? Ja zastanawiam się nad daspell luxgl.

Magipa
31-03-2017, 07:07
Raczej nie Red 18. 12kw albo max .15. przewymiarowany piec to blad. Jaki model Reda planujecie ? Ja zastanawiam się nad daspell luxgl.

RED Compact 24 (3,8-22,1 kW) CO+CWU z pompą elektroniczną
lub
RED Compact 18 (3,8-17,0 kW) CO+CWU z pompą elektroniczną

Mamy małą kotłownie, dlatego taki piec wybraliśmy.
A do tego sporo dobrych opinii od użytkowników i podobno serwis też ok.

Stermaj
31-03-2017, 07:35
tak, bierzemy pod uwagę potrzebe obsługi pieca.
na odłodze będzie 15 cm styropianu i na poddaszu 30 cm wełny.
Nie bierzemy pod uwagę pompy ciepła gruntowej, bo nie będzie wentylacji mechanicznej, rekuperacji. Za duże koszty inwestycyjne. Nie mam możliwosci zwiekszenia budżetu.
Był jeszcze pomysł z gazem, ale tu dochodzą dodatkowe koszty przyłacza.

Witam
Zapytam tylko, jaki był by koszt przyłącza gazu.

Pozdrawiam
Marek

Kroitz
31-03-2017, 07:43
Dziękuję,
Mój instalator proponuje 24kW. Dlatego że wszędzie podłogówka, bo zbiornik cwu, że to wszystko szybciej będzie się podgrzewała, a piec będzie załączał się kilka razy dziennie, a 18 może działać non stop ( a na pewno częściej niż 24 kw.), szczególnie przy niskich temperaturach. Twierdzi że 24kw i tak obniży się do odpowiedniej mocy a działając na niższej mocy wydłuży żywotność. Czy kupując 24kw rzeczywiście piec będzie działał poprawnie?

Instalator nie ma pojęcia o kotłach Red Compact,
Red 24 ma po pierwsze 22kW, a po drugie nie wiele się różni od 18tki. Tak więc śmiało instaluj Red Compact 18...

Magipa
31-03-2017, 08:07
Witam
Zapytam tylko, jaki był by koszt przyłącza gazu.

Pozdrawiam
Marek

3000 - do granicy działki

Magipa
31-03-2017, 08:19
Instalator nie ma pojęcia o kotłach Red Compact,
Red 24 ma po pierwsze 22kW, a po drugie nie wiele się różni od 18tki.

To w czym się myli. Ja się na kotłach zupełnie nie znam, ale kilka argumentów mojego instalatora wydaje mi się nie logiczne. Czytając fora, opinie ludzi mam inne zdanie. Z drugiej strony nie jestem wykształcona w tym kierunku ani nie mam doświadczenia więc mało wiem. mi również sie wydaje że 18 kw starczy. A że przy -20 będzie pracował non stop? trudno. Wiadomo że przy takich temperaturach każde ogrzewanie pójdzie na pełnej mocy.

To zaufany człowiek, pracował juz u mnie, wiem żezrobi dobrze, ale mam wrażenie że z tym kotłem to go poniosła fantazja.
A mój mąż mu przytakuje i weź tu przegadaj dwóch chłopa. :mad:
Muszę mieć mocne argumenty.:-?

Myjk
31-03-2017, 08:26
Dziękuję,
Mój instalator proponuje 24kW. Dlatego że wszędzie podłogówka, bo zbiornik cwu, że to wszystko szybciej będzie się podgrzewała, a piec będzie załączał się kilka razy dziennie, a 18 może działać non stop ( a na pewno częściej niż 24 kw.), szczególnie przy niskich temperaturach. Twierdzi że 24kw i tak obniży się do odpowiedniej mocy a działając na niższej mocy wydłuży żywotność. Czy kupując 24kw rzeczywiście piec będzie działał poprawnie?
Zmień instalatora i to szybko. Skoro ten dom w ZIMIE w największe mrozy będzie potrzebować maksymalnie 5kW, a przez większość sezonu 3kW, to odpowiedź sama się nasuwa. Sam Pellet to ogromne koszty inwestycyjne, porównywalne z PC. Z tą różnicą, że ma się trutkę kominową nad głową i trzeba to obsługiwać, czyścić, sprzątać, dorzucać. Podobnie jest z wentylacją mechaniczną, wcale nie jest znacznie droższa od kominów wentylacyjnych, a komfort nieporównywalny. Sugeruję wykonać OZC i sprawdzić ile ten dom zużyje energii a później dobierać źródło. Niewykluczone, że ktoś już poczynił obliczenia do tego projektu -- bo gdzieś mi ten projekt już mignął niedawno (chyba w wątku Bocianki 2017).

link2jack
31-03-2017, 10:29
Później się zastanawiać będzie że ma dobrze "ocieplony" dom, płaci 4 tysiące na ogrzewanie a na forum piszą że grzeją prądem za 1500 zł (w domniemaniu kłamią):)

Stermaj
31-03-2017, 11:57
3000 - do granicy działki

Czy to takie duże koszty? Do tego dojdzie może 1500 zł do domku.
Kupisz kocioł kondensujący za około 3500 i spokój na 20 lat.
Koszt ogrzewania nie powinien przekroczyć 2000 zł na sezon.
Czysto schludnie bez obsługi, zapominasz, że masz ogrzewanie.
Kotłownia tak mała, że jak wstawi się kocioł na pelet, jeszcze zbiornik na CWU to nie wejdziesz do kotłowni nie mówiąc już o zapasie peletu.
A kominek zamień na wentylację mechaniczną pozbądź się kominów wentylacyjnych i będzie naprawdę super.
Kominek to druga kotłownia w domu nawiewy gorącego powietrza z kominka powodują brudzenie ponieważ unoszą kurz i brudzą ściany co widać szczególnie przy wylotach powietrza.
Zamiast kominka wstaw telewizor :)

Takie jest moje zdanie a zrobisz jak zechcesz a moje słowa wspomnisz po 3 latach od zamieszkania.

Pozdrawiam
Marek

Stermaj
31-03-2017, 12:15
To w czym się myli. Ja się na kotłach zupełnie nie znam, ale kilka argumentów mojego instalatora wydaje mi się nie logiczne. Czytając fora, opinie ludzi mam inne zdanie. Z drugiej strony nie jestem wykształcona w tym kierunku ani nie mam doświadczenia więc mało wiem. mi również sie wydaje że 18 kw starczy. A że przy -20 będzie pracował non stop? trudno. Wiadomo że przy takich temperaturach każde ogrzewanie pójdzie na pełnej mocy.

To zaufany człowiek, pracował juz u mnie, wiem żezrobi dobrze, ale mam wrażenie że z tym kotłem to go poniosła fantazja.
A mój mąż mu przytakuje i weź tu przegadaj dwóch chłopa. :mad:
Muszę mieć mocne argumenty.:-?

Powiem tak, mamy dom nie nowej generacji o powierzchni większej dwa razy od Twojego i przy 0*C potrzebuję 5 kW mocy, przy -20*C pewnie 10 kW w domu jest 21*C.
Twój domek będzie potrzebował nie więcej niż 3 kW przy 0*C i nie więcej niż 6 kW przy -20*C.
Wiem co mówię ponieważ córka z zięciem w podobnym domku przez obecną zimę grzali prądem (gazownia nie podłączyła im jeszcze gazu) i "wytrzymali" na 2 grzałkach 3 kW. W domu 22 *C Małe dziecko od świąt, rodzina 2+2. Głównie pracowała jedna grzałka. Zima była chyba dość mroźna jak na ostatnie zimy.

Pozdrawiam
Marek

Zdun Darek B
31-03-2017, 12:26
Kondensacyjny piec gazowy to spokój przez 20 lat ? Wolne żarty ....
" A kominek zamień na wentylacje mechaniczną " ..... Zakop dom pod ziemią to zaoszczędzisz na wykonaniu dachu... i oknach....

Magipa
31-03-2017, 12:34
Czy to takie duże koszty? Do tego dojdzie może 1500 zł do domku.
Kupisz kocioł kondensujący za około 3500 i spokój na 20 lat.
Koszt ogrzewania nie powinien przekroczyć 2000 zł na sezon.
Czysto schludnie bez obsługi, zapominasz, że masz ogrzewanie.
Kotłownia tak mała, że jak wstawi się kocioł na pelet, jeszcze zbiornik na CWU to nie wejdziesz do kotłowni nie mówiąc już o zapasie peletu.
A kominek zamień na wentylację mechaniczną pozbądź się kominów wentylacyjnych i będzie naprawdę super.
Kominek to druga kotłownia w domu nawiewy gorącego powietrza z kominka powodują brudzenie ponieważ unoszą kurz i brudzą ściany co widać szczególnie przy wylotach powietrza.
Zamiast kominka wstaw telewizor :)

Takie jest moje zdanie a zrobisz jak zechcesz a moje słowa wspomnisz po 3 latach od zamieszkania.

Pozdrawiam
Marek

To nie są duże koszty. Masz rację. Oj długie były dyskusje na temat gaz/pellet. I powracają dyskusje, że może jednak gaz. I choć decyzja niby podjęta to i tak są wątpliwości czy dobrze wybraliśmy. Szukając opinii wśród znajomych zdania sa podzielone. jedni zadowolenie z gazu inni mniej. Oczywiście każdy chwali bezobsługowość, ale są tacy co narzekają na rachunki.

Kominek musi być. Podejrzewam że po kilku odpaleniach nam się znudzi i bedzie palone 2 razy w roku. Ale to spełnienie marzeń, dom z kominkiem. Po prostu.

To nasz pierwszy dom, zobaczymy czy wybory były trafne. Nie wiem czy ostatni, czy jak dzieci pójdą na swoje to nie wybuduje mniejszego pod lasem.

Magipa
31-03-2017, 12:34
Czyli przeczucie mnie nie myli że instalator zaszalał z mocą pieca.

Zdun Darek B
31-03-2017, 12:37
Twój domek będzie potrzebował nie więcej niż 3 kW przy 0*C i nie więcej niż 6 kW przy -20*C.
Wiem co mówię ponieważ córka z zięciem w podobnym domku przez obecną zimę grzali prądem (gazownia nie podłączyła im jeszcze gazu) i "wytrzymali" na 2 grzałkach 3 kW. W domu 22 *C Małe dziecko od świąt, rodzina 2+2. Głównie pracowała jedna grzałka. Zima była chyba dość mroźna jak na ostatnie zimy.

Pozdrawiam
Marek

Jeśli tak jest naprawdę to po co wykonywać instalację gazową ?
Przecież te koszty , pozwolenia + przyłącze + instalacja wewnętrzna + kocioł gazowy + koszty SERWISU kotła kondensacyjnego + opłaty stałe i zmienne itp , NIGDY się nie zwrócą .

Ja za gaz dostałem fakturę 105 zł a w tym 8 zł gaz reszta to jakieś dziwne opłaty. Prawie nie używam gazu a płacę jak za zboże...

Myjk
31-03-2017, 12:50
To nie są duże koszty. Masz rację. Oj długie były dyskusje na temat gaz/pellet. I powracają dyskusje, że może jednak gaz. I choć decyzja niby podjęta to i tak są wątpliwości czy dobrze wybraliśmy. Szukając opinii wśród znajomych zdania sa podzielone. jedni zadowolenie z gazu inni mniej. Oczywiście każdy chwali bezobsługowość, ale są tacy co narzekają na rachunki.

Kominek musi być. Podejrzewam że po kilku odpaleniach nam się znudzi i bedzie palone 2 razy w roku. Ale to spełnienie marzeń, dom z kominkiem. Po prostu.

To nasz pierwszy dom, zobaczymy czy wybory były trafne. Nie wiem czy ostatni, czy jak dzieci pójdą na swoje to nie wybuduje mniejszego pod lasem.

Dlatego po raz kolejny, jak nie masz argumentów na męża i instalatora, sugeruję wykonać OZC -- audytor podpowie w paru kwestiach technicznych, wykaże konkretne liczby, zarówno wymaganą moc maksymalną jak i projektowe zużycie energii -- a na podstawie tego będzie można wyliczyć opłacalność każdego ze źródeł. Ja mam dom 180m2 użytkowej (+70 garażu i pom. gosp) i mam zamiar go ogrzewać za 1000 zł/rok z pomocą PC. Liczyłem to wielokrotnie i gaz ani żadne inne ogrzewanie na paliwa stałe (do tego stopnia, że nie mam ani jednego komina -- też marzyłem swego czasu o kominku, ale wczas zmądrzałem) się nie opłacają. Na Waszym miejscu bym się poważnie zastanowił nad prądem, ew. PC. Pellet, podobnie jak wszelkie węglosyfy, się instaluje w starych i dziurawych domach, a nie nowych, energooszczędnych budynkach.

Magipa
31-03-2017, 12:57
Jeśli tak jest naprawdę to po co wykonywać instalację gazową ?
Przecież te koszty , pozwolenia + przyłącze + instalacja wewnętrzna + kocioł gazowy + koszty SERWISU kotła kondensacyjnego + opłaty stałe i zmienne itp , NIGDY się nie zwrócą .

Ja za gaz dostałem fakturę 105 zł a w tym 8 zł gaz reszta to jakieś dziwne opłaty. Prawie nie używam gazu a płacę jak za zboże...

No właśnie, to jeden z minusów że nie braliśmy pod uwagę gazu, opłaty abonamentowe, przesyłowe itp.

Jachus
31-03-2017, 14:38
Red 18

Przedstawiciel Reda, wszystkie kotły be ten cacy, aby pisać opinie trzeba być niezależnym a co najważniejsze kumatym

Puławiak
31-03-2017, 15:37
Jeszcze cacy jest Simpel, Propel, Windhager, Froeling i palniki EcoMat - te znajdziesz w kilku polskich kotłach.

Magipa
31-03-2017, 15:44
Przedstawiciel Reda, wszystkie kotły be ten cacy, aby pisać opinie trzeba być niezależnym a co najważniejsze kumatym

Ale ja pytałam o ten konkretnie model. Nie prosiłam o opinie jaki kocioł, jakiej firmy. Tylko pytałam o moc kotła Red Compact

Magipa
31-03-2017, 15:46
Red 18

Czy jak wezmę 24kw to będzie więcej palił albo źle działał?
Czy ten 18kw maw razie co zapas mocy?

Puławiak
31-03-2017, 15:53
Nie jak weźmiesz 24 też się nic nie stanie wystartuje tylko z większą mocą a później i tak sobie zmoduluje i będzie pracował normalnie. 18 to 17,1 kW wiec do nowego ocieplonego domu troche zapasu jest spalić wiecej nie spali jeśli już to minimalnie

Magipa
31-03-2017, 16:24
O, dzięki wielkie. O to właśnie mi chodziło. Nawet jak nie przegadam męża i instalatora to będę spać spokojnie.

Stermaj
31-03-2017, 17:52
Jeśli tak jest naprawdę to po co wykonywać instalację gazową ?
Przecież te koszty , pozwolenia + przyłącze + instalacja wewnętrzna + kocioł gazowy + koszty SERWISU kotła kondensacyjnego + opłaty stałe i zmienne itp , NIGDY się nie zwrócą .

Ja za gaz dostałem fakturę 105 zł a w tym 8 zł gaz reszta to jakieś dziwne opłaty. Prawie nie używam gazu a płacę jak za zboże...

Pytałem o koszty podano mi 3000 do granicy działki dodałem 1500 do kotła w domu. Kocioł 3500 zł
Koszty ogrzewania 2000 zł podałem brutto na sezon. przy pelecie podano 3000 zł na sezon.
Kocioł na pelet nie osiąga niskich temperatur wody grzewczej np 30 czy 40*C a tyle potrzeba przy ogrzewaniu podłogowym.
W związku z tym trzeba zastosować inne rozwiązania, jak sprzęgło hydrauliczne i dodatkowe pompy obiegowe, to też są dodatkowe koszty instalacji i utrzymania.
Kocioł kondensujący, odpowiednio dobrany w większości sezonu pracuje ciągle modulując mocą grzewczą dając komfort cieplny.
Co do opłat to nie są one dziwne ale wynikają z cennika Ty nie zużywając gazu płacisz stosunkowo wysokie opłaty stałe ale będą one takie same przy zużyciu większym. Proszę nie argumentować niewiedzą, że ogrzewanie gazem jest be. Żyję już ponad pół wieku i zawsze ogrzewaliśmy w domu gazem i nie narzekam i nie zamieniłbym się na żadne inne.
Gaz w stosunku do prądu wychodzi jak 1:2,9 czyli dla pompy ciepła ma COP prawie 3.

Pozdrawiam
Marek

PS
Kominek Za..bi..ty. :)

mario244
31-03-2017, 19:04
Sam Pellet to ogromne koszty inwestycyjne, porównywalne z PC. ).

Skad takie twierdzenie ???

Myjk
31-03-2017, 19:46
Skad takie twierdzenie ???
Z wyliczeń. Wspomniany tutaj 18kW kocioł na pelet kosztuje w detalu prawie 15 tys. zł, do tego komin, kotłownia, składzik na "owies" dla smoka i robi się z tego ponad 20 tys. zł. Taniej się PC PW Panasa 9kW kupuje (pewnie i tak będzie za mocna do takiego domu), która potem jest bezobsługowa i tańsza w eksploatacji. I nie ma komina, po jakimś czasie cieknącego. :P

cristoteles
01-04-2017, 09:53
Z wyliczeń. Wspomniany tutaj 18kW kocioł na pelet kosztuje w detalu prawie 15 tys. zł, do tego komin, kotłownia, składzik na "owies" dla smoka i robi się z tego ponad 20 tys. zł. Taniej się PC PW Panasa 9kW kupuje (pewnie i tak będzie za mocna do takiego domu), która potem jest bezobsługowa i tańsza w eksploatacji. I nie ma komina, po jakimś czasie cieknącego. :P

Red 18 kW na 8% kosztuje dziś poniżej 13 tys. Po drugie jakoś nie widzę, aby poniżej 20 tys. kupić pełną kotłownię z 9 kW Panasem. Ja dostałem ostatnio wycenę kotlowni na 40 tys zł. z Panasem 9 kW HP All-in-One. Na marginesie dodam, że kotłownia na pellet to ca. 20 tys., oczywiście bez komina i bez składu na owies:rolleyes: Zastanawiam się czy Ty przypadkiem nie handlujesz PC? :confused:
W zasadzie rozważam ogrzewanie za pomocą pelletu albo PC. Obecnie czekam na obliczenia OZC, aby podjąć ostateczną decyzję. Choć w tym przypadku sprawę może mi utrudnić fakt, że podlogowkę mam już zamontowaną tylko na części domu, a klimakonwektory to spory wydatek. Niestety instalator w porę nie podsunął mi pomyslu, aby podłogówkę rozłożyć po całości i dom ogrzewać PC.:bash: Niestety niewiedza kosztuje, a poza tym na każdym etapie budowy domu trzeba być mądrzejszym od "fachowców", aby móc zweryfikować to co nam oferują, sprzedają, wykonują bądź partolą itp itd

Myjk
01-04-2017, 12:31
Red 18 kW na 8% kosztuje dziś poniżej 13 tys. Po drugie jakoś nie widzę, aby poniżej 20 tys. kupić pełną kotłownię z 9 kW Panasem. Ja dostałem ostatnio wycenę kotlowni na 40 tys zł. z Panasem 9 kW HP All-in-One. Na marginesie dodam, że kotłownia na pellet to ca. 20 tys., oczywiście bez komina i bez składu na owies:rolleyes:
W takim razie policz do kotła komin, obróbki dekarskie komina na dachu, miejsce na kotłownię aby się ten piec w miarę wygodnie obsługiwało, skład na paliwo (o kosztach obsługi nie wspomnę) i wtedy porównaj -- wg mnie wyjdzie min. 30 tys. Następnie jeszcze porównanie kosztów rocznych. Podałbym Ci nawet linka do kotłowni za 25-28 zł brutto (z VAT8%) na pompie Panasa -- ale nie zrobię tego, żebyś mnie nie uznał za sprzedawcę. Poszukaj sam. :P Aha, mnie gruntówkę z wymiennikiem wycenili na 32-35 tys. brutto z robotą.


Zastanawiam się czy Ty przypadkiem nie handlujesz PC? :confused:
Nie, nie handluję. Jestem inwestorem, dom buduję, siedziałem i liczyłem to wielokrotnie i paliwa stałe się nie opłacają ani w bliskiej ani w dalekiej przyszłości. Poza tym jestem przeciwnikiem trucia ludzi spalinami z niskiej emisji, i nie chcę żeby jakiś ignorant mi się wybudował obok mnie i smrodził. Dlatego jak mogę to odwodzę wszędzie ludzi od głupich pomysłów.


W zasadzie rozważam ogrzewanie za pomocą pelletu albo PC. Obecnie czekam na obliczenia OZC, aby podjąć ostateczną decyzję. Choć w tym przypadku sprawę może mi utrudnić fakt, że podlogowkę mam już zamontowaną tylko na części domu, a klimakonwektory to spory wydatek. Niestety instalator w porę nie podsunął mi pomyslu, aby podłogówkę rozłożyć po całości i dom ogrzewać PC.:bash: Niestety niewiedza kosztuje, a poza tym na każdym etapie budowy domu trzeba być mądrzejszym od "fachowców", aby móc zweryfikować to co nam oferują, sprzedają, wykonują bądź partolą itp itd
To dlatego, wiedząc jakie popełniłeś błędy, próbujesz popychać innych na minę? :P

cristoteles
01-04-2017, 13:09
To dlatego, wiedząc jakie popełniłeś błędy, próbujesz popychać innych na minę? :P
Nie jest to moim zamiarem. Zresztą zauważ, że poprostu chciałem skorygować tylko Twoje porównanie PC kontra pellet, choć gdyby uwzględnić budowę komina i nakład własnej pracy te dysproporcje nie będą tak rażące.

Poza tym mieszkamy w kraju na węglu stojącym, więc długo by tu prawić... A na linka chętnie zaczekam na pw:rolleyes:

Stermaj
01-04-2017, 15:10
Chcę jeszcze raz poruszyć sprawę dopasowania kotła do zastosowanego rodzaju ogrzewania, w tym przypadku całkowicie podłogowego tylko z dwoma grzejnikami drabinkowymi w łazienkach, które są tylko jako uzupełnienie a właściwie suszarkami do ręczników i "skarpet", i mogą mieć temperaturę zasilania taką jak podłogówka.
Kocioł na pelet jest kotłem wysokotemperaturowym jego minimalna temperatura wody aby działał poprawnie to 65 *C, temperatura wody zasilającej podłogówkę wacha się od 25*C do góra 40*C.
Z racji niedopasowania temperaturowego potrzebne jest sprzęgło hydrauliczne i dodatkowe pompy obiegu kotła i obiegów CO oraz CWU czyli 3 pompy.
Można też zastosować bufor czyli zbiornik, który będzie podgrzewany przez kocioł a z niego będzie pobierana woda na poszczególne obiegi. Zbiornik CWU może być też umieszczony w buforze ale to już specjalna konstrukcja.
Stosując pompę ciepła czy kocioł gazowy kondensujący wprowadzamy bezpośrednio wodę do obiegu grzewczego podłogówki czy zbiornika CWU. Nie potrzeba sprzęgła albo buforu. Nie ma dodatkowych poborców prądu i czego nie ma to się nie psuje.
Z pompą ciepła PW może być konieczność zastosowania w obiegu glikolu.

Widać, że kocioł na paliwo stałe najmniej pasuje do ogrzewania podłogowego. Jego stosowanie z wszystkimi dodatkowymi urządzeniami ma sens tylko wtedy gdy nie mamy innego wyboru ale widać, że wybór zawsze jest jak nie gaz to zawsze pompa ciepła ponieważ bez prądu w domu nie da się żyć.

Ponadto kocioł na paliwo stałe jest duży i wymaga zapasu paliwa.
Kocioł gazowy jest wielkości szafki "40" w kuchni i może być nawet zabudowany w szafkach kuchennych.
Pompa ciepła zlokalizowana jest zwykle na zewnątrz i jest trochę większa od kotła gazowego.
Jak napisałem gdzieś głupotę to proszę o uwagi.

Pozdrawiam
Marek

Stermaj
01-04-2017, 15:36
Jeszcze dodam uwagę ogólną do budowy domu z racji, że założyciel tematu rozpoczyna budowę:
Przynajmniej od strony nasłonecznienia czyli wschód, południe, zachód zastosować żaluzje zewnętrzne albo przynajmniej refleksole też zewnętrzne.
W lecie następuje duży uzysk ciepła z nasłonecznienia i w domu temperatura szybko podnosi się do prawie 30*C. Rolety wewnętrzne nic nie dają a nawet wzmagają jeszcze efekt. Ciepło które wpadło już nie wyleci przez okna z powrotem mimo nawet odblaskowych rolet. Okna posiadają powłokę, która odbija promieniowanie cieplne do środka domu. Jest to ważne w zimie a w lecie należałoby odwracać szyby w drugą stronę :).

Pozdrawiam
Marek

mario244
02-04-2017, 19:30
Z róznych for wynika ,że jesli PC to tylko z gruntowym wymiennikiem ciepła . PC PW jest zbyt mało wydajna w duże mrozy. Znajoma ma i w zimę dogrzewa sie prądem. PC z gruntowym wymiennikiem ciepła to koszt 40-50tys , wiec porównanie do kosztów piec pelletowy +komin ma się srednio. Gdybym miał wolne 40 tys pewnie , a nawet na pewno załozyłbym PC, ale nie mam więc trzeba bedzie nosić woreczki, pytanie tylko z czym groszkiem czy pelletem:rolleyes:

link2jack
02-04-2017, 19:47
Mario i po co te bzdury powielasz?? Gruntowki są dużo tańsze a powietrzna mam i ten sezon grzewczy plus cwu, mimo chłodnej zimy, zamknie się pewnie ponizej 1400zl. Miłego dźwigania...

imrahil
02-04-2017, 20:30
Z róznych for wynika ,że jesli PC to tylko z gruntowym wymiennikiem ciepła . PC PW jest zbyt mało wydajna w duże mrozy. Znajoma ma i w zimę dogrzewa sie prądem. PC z gruntowym wymiennikiem ciepła to koszt 40-50tys , wiec porównanie do kosztów piec pelletowy +komin ma się srednio. Gdybym miał wolne 40 tys pewnie , a nawet na pewno załozyłbym PC, ale nie mam więc trzeba bedzie nosić woreczki, pytanie tylko z czym groszkiem czy pelletem:rolleyes:

wypisujesz bzdury. widocznie niewiele wiesz i dlatego będziesz targał te worki ;)

mario244
02-04-2017, 20:55
tak jak napisałem informacje czerpię z róznych for internetowych, a nie z własnego doświadczenie , bo PC nie mam. Rozmawiałem natomiast ze znajoma która ma PC WP i osoba ta twierdziła ze w mroźne dni pompa nie dawała rady . Jaki jest zatem koszt PC ?

Myjk
02-04-2017, 21:03
Z róznych for wynika ,że jesli PC to tylko z gruntowym wymiennikiem ciepła . PC PW jest zbyt mało wydajna w duże mrozy. Znajoma ma i w zimę dogrzewa sie prądem. PC z gruntowym wymiennikiem ciepła to koszt 40-50tys , wiec porównanie do kosztów piec pelletowy +komin ma się srednio. Gdybym miał wolne 40 tys pewnie , a nawet na pewno załozyłbym PC, ale nie mam więc trzeba bedzie nosić woreczki, pytanie tylko z czym groszkiem czy pelletem:rolleyes:
3 skuchy w jednym poście -- to trzeba mieć talent. :P

PC PW sobie spokojnie radzą. Trzeba je tylko dobrać odpowiednio. Znajoma pewnie zaoszczędziła 300 zł na OZC, grzeje grunt zamiast domu, pewnie jeszcze kalafiorami i się dziwi.

PC GW mam zamiar zainstalować u siebie, jak już pisałem, dostałem wyceny na 32-35 tys. zł brutto za komplet CO/CWU z robocizną do domu 180+60m2. Gdybym nie miał pewnych planów wykorzystania gruntu do chłodzenia domu, instalowałbym PC PW -- tę można mieć w porywach za 28.

Usiądź w końcu, zamiast pisać brednie, i policz ile cię będzie kosztować smok spalinowy z kotłownią. To są koszmarne pieniądze -- niestety ignoranci tego nie uwzględniają, a handlarze trutek spalinowych na takich tylko ręce zacierają.

imrahil
02-04-2017, 21:47
tak jak napisałem informacje czerpię z róznych for internetowych, a nie z własnego doświadczenie , bo PC nie mam. Rozmawiałem natomiast ze znajoma która ma PC WP i osoba ta twierdziła ze w mroźne dni pompa nie dawała rady . Jaki jest zatem koszt PC ?

PC PW - 20-30 tys. zł zależnie od mocy i zasobnika. pompa markowa (np. Panasonic, LG czy Samsung ), o kosztach eksploatacji możesz poczytać w odpowiednim dziale na forum. PC GW też maksymalnie 30 tys. zł (włącznie z kolektorem) - pompa polska lub chińska (zaletą jest prostota i cena). oczywiście mówimy o całkowitych kosztach instalacji.

nigdy bym nie dał 13 tys. zł za kocioł na paliwo stałe (a gdzie zasobnik, instalacja, dodatkowe pomieszczenie, komin). jeśli uczciwie policzyć koszt kotłowni na paliwo stałe, to wg mnie lepiej zrobić tak jak ja - zamiast wydawać na kotłownię wydać kasę na energooszczędność (izolacja, brak mostków, dobra stolarka, WM) i grzać grzałką. jeśli do tego dołożyć odpowiednią orientację względem stron świata to masz tak jak u mnie - dom 185 m2, grzane 123 m2 - do tej pory za ten sezon wydałem na ogrzewanie 707 zł. albo zamiast kotłowni kupić PC. albo gaz, chociaż wg mnie to nieopłacalne rozwiązanie.

kulibob
03-04-2017, 06:22
3 skuchy w jednym poście -- to trzeba mieć talent. :P

PC PW sobie spokojnie radzą. Trzeba je tylko dobrać odpowiednio. Znajoma pewnie zaoszczędziła 300 zł na OZC, grzeje grunt zamiast domu, pewnie jeszcze kalafiorami i się dziwi.

PC GW mam zamiar zainstalować u siebie, jak już pisałem, dostałem wyceny na 32-35 tys. zł brutto za komplet CO/CWU z robocizną do domu 180+60m2. Gdybym nie miał pewnych planów wykorzystania gruntu do chłodzenia domu, instalowałbym PC PW -- tę można mieć w porywach za 28.

Usiądź w końcu, zamiast pisać brednie, i policz ile cię będzie kosztować smok spalinowy z kotłownią. To są koszmarne pieniądze -- niestety ignoranci tego nie uwzględniają, a handlarze trutek spalinowych na takich tylko ręce zacierają.

Jak Ty mi działasz na nerwy z tymi tekstami o ignorantach i trutkach spalinowych.

mario244
03-04-2017, 09:38
Dlaczego zatem eksperci zalecają zastosowanie dodatkowego źródła ciepła obok PC WP ? W domyśle oczywiście chodzi o to że w duże mrozy ogrzewanie pc jest nieoplacalne

Myjk
03-04-2017, 09:47
Dlaczego zatem eksperci zalecają zastosowanie dodatkowego źródła ciepła obok PC WP ?
Którzy eksperci? Podaj przykład eksperta.


W domyśle oczywiście chodzi o to że w duże mrozy ogrzewanie pc jest nieoplacalne
Tacy to ekspierdzi widać, ignoranci względnie handlarze trutkami spalinowymi.

Kominki Piotr Batura
03-04-2017, 10:32
Dlaczego zatem eksperci zalecają zastosowanie dodatkowego źródła ciepła obok PC WP ? W domyśle oczywiście chodzi o to że w duże mrozy ogrzewanie pc jest nieoplacalneBo to są eksperci prawdziwi, a nie typu Myjk z forum muratora....Tracisz czas...:)

Myjk
03-04-2017, 11:27
Bo to są eksperci prawdziwi, a nie typu Myjk z forum muratora....Tracisz czas...:)
Napisał handlarz, sprzedający dodatkowe źródła ciepła w postaci przedpotopowych spalinowych trutek. Nie tracisz widać czasu. :)

kulibob
03-04-2017, 12:45
Napisał handlarz, sprzedający dodatkowe źródła ciepła w postaci przedpotopowych spalinowych trutek. Nie tracisz widać czasu. :)

Arturka nie ma jest ArturkoMyjk.

Nieważne czym ogrzewas zzawsze warto mieć awaryjne ogrzewanie niezależne od prądu i gazu a idelany jest tu kominek czy koza

Stermaj
03-04-2017, 13:28
Arturka nie ma jest ArturkoMyjk.

Nieważne czym ogrzewas zzawsze warto mieć awaryjne ogrzewanie niezależne od prądu i gazu a idelany jest tu kominek czy koza

Panowie awaryjnie proponuję kufajki, walonki i gumofilce, będzie najtaniej i oryginalnie.
To tak do śmiechu i wyluzowania.
Każdy swój "ogonek" chwali a nawet jak go jeszcze nie ma tylko jest do niego przekonany.
Mój "ogonek" to gaz, używam go ponad 50 lat. Rozważałem też inne ogrzewanie jak pompa ciepła, ale nie mam gdzie zrobić gruntowego wymiennika ponieważ mam małą działkę. Myślałem o odwiertach pionowych ale też nie mam za bardzo gdzie.
Pompa powietrze woda, już, już miałem kupić na eksperymenty ale policzyłem, że przy temperaturach poniżej 0*C nie wyciągnie pewnie COPa więcej jak 3 a dla gazu mam prawie 3 (zresztą pisałem o tym), więc dałem sobie spokój.
Ostatecznie wymieniłem leciwy już kocioł gazowy (przerabiany wielokrotnie w ramach eksperymentowania) na kondensujący i jestem zadowolony.
Gazu nigdy jeszcze nie brakło a prądu czasem brakowało ale najwyżej 8 godzin więc przy moim bunkrze (duża pojemność cieplna) temperatura nie spada tak szybko. Z resztą zawsze można ubrać się awaryjnie w kurtki zimowe i buty :) .

Pozdrawiam
Marek

Kominki Piotr Batura
03-04-2017, 16:01
Panowie awaryjnie proponuję kufajki, walonki i gumofilce, będzie najtaniej i oryginalnie.
To tak do śmiechu i wyluzowania.
Każdy swój "ogonek" chwali a nawet jak go jeszcze nie ma tylko jest do niego przekonany.
Mój "ogonek" to gaz, używam go ponad 50 lat. Rozważałem też inne ogrzewanie jak pompa ciepła, ale nie mam gdzie zrobić gruntowego wymiennika ponieważ mam małą działkę. Myślałem o odwiertach pionowych ale też nie mam za bardzo gdzie.
Pompa powietrze woda, już, już miałem kupić na eksperymenty ale policzyłem, że przy temperaturach poniżej 0*C nie wyciągnie pewnie COPa więcej jak 3 a dla gazu mam prawie 3 (zresztą pisałem o tym), więc dałem sobie spokój.
Ostatecznie wymieniłem leciwy już kocioł gazowy (przerabiany wielokrotnie w ramach eksperymentowania) na kondensujący i jestem zadowolony.
Gazu nigdy jeszcze nie brakło a prądu czasem brakowało ale najwyżej 8 godzin więc przy moim bunkrze (duża pojemność cieplna) temperatura nie spada tak szybko. Z resztą zawsze można ubrać się awaryjnie w kurtki zimowe i buty :) .

Pozdrawiam
MarekDla gazowników awaryjnie polecam kominek gazowy na butle 11 kg....


To oczywiście uwaga w nawiązaniu do tematu głównego tego wątku...:rolleyes:

Myjk
03-04-2017, 16:42
Dla gazowników awaryjnie polecam kominek gazowy na butle 11 kg....
Zdecydowanie lepiej na tę okazję zakupić mały kocioł gazowy, schowany gdzieś w kotłowni, z wyrzutem bocznym żeby nie ładować jałowo kasy w komin. W cenie kominka gazowego i komina szpecącego dom, a naturalnie na wypadek braku prądu, kupi się jeszcze dodatkowo jakiś UPS i generator prądu pozwalający nie tylko na ogrzanie CAŁEGO domu (a nie tylko salonu) na wespół z kotłem gazowym, ale także oświetlenie by nie siedzieć jak jaskiniowiec przy świecach.

Kominki Piotr Batura
03-04-2017, 17:05
Zdecydowanie lepiej na tę okazję zakupić mały kocioł gazowy, schowany gdzieś w kotłowni, z wyrzutem bocznym żeby nie ładować jałowo kasy w komin. W cenie kominka gazowego i komina szpecącego dom, a naturalnie na wypadek braku prądu, kupi się jeszcze dodatkowo jakiś UPS i generator prądu pozwalający nie tylko na ogrzanie CAŁEGO domu (a nie tylko salonu) na wespół z kotłem gazowym, ale także oświetlenie by nie siedzieć jak jaskiniowiec przy świecach.Tjaaaa....Kocioł po lewej, mały kocioł po prawej, a kociołek na środku...mózg Ci się powoli lasuje od tej złości na kominki...:p

Zdun Darek B
03-04-2017, 17:10
Generator prądu i mały UPS... Generator zapewne na benzynę .... najlepiej dwusuwowy silniczek z PRC ...

kulibob
03-04-2017, 17:51
Zdecydowanie lepiej na tę okazję zakupić mały kocioł gazowy, schowany gdzieś w kotłowni, z wyrzutem bocznym żeby nie ładować jałowo kasy w komin. W cenie kominka gazowego i komina szpecącego dom, a naturalnie na wypadek braku prądu, kupi się jeszcze dodatkowo jakiś UPS i generator prądu pozwalający nie tylko na ogrzanie CAŁEGO domu (a nie tylko salonu) na wespół z kotłem gazowym, ale także oświetlenie by nie siedzieć jak jaskiniowiec przy świecach.

Tylko to nie załatwia sprawy ile przechowasz butli i akumulatorów?? Drewna i brykietu możesz mieć na cały sezon. Mi 55Ah 12V wytrzymał ok 6h(kamery, alarm, kocioł i kolektory) Jak już będzie bardzo źle to i mokre z lasu zajumolisz i napalisz. A do butli co napierdzisz? :).

Stermaj
03-04-2017, 18:27
Panie i Panowie
Jak prądu braknie to pompa ciepła nie będzie działać ani kocioł gazowy ani kocioł na pelet czy inne smrodotwórcze paliwo, nawet kominkiem nie zawsze da się ogrzać całego domu jak nawiewy są "na wentylator".
Dobrze, że prądu jak na razie nie brakuje tak często i na długo no chyba, że "chwilowy" kataklizm.
Czy ktoś pamięta co to jest "20 stopień zasilania".
Proponuję popatrzyć na to wszystko z dystansem i z uśmiechem, nie ma się co sprzeczać, każdy ma jakąś rację ale nie każdemu racja innego pasuje.
Człowiekowi najpierw potrzebne jest jedzenie potem ubranie a dopiero potem lokum czyli mieszkanie, dom ..... .
A w całym życiu najważniejsza jest zgodna RODZINA
I tym akcentem kończę.

Pozdrawiam
Marek
P.S.
Ciekawe czy wątkotwórca jeszcze czyta te wypociny.

Magipa
03-04-2017, 18:53
Panie i Panowie
Jak prądu braknie to pompa ciepła nie będzie działać ani kocioł gazowy ani kocioł na pelet czy inne smrodotwórcze paliwo, nawet kominkiem nie zawsze da się ogrzać całego domu jak nawiewy są "na wentylator".
Dobrze, że prądu jak na razie nie brakuje tak często i na długo no chyba, że "chwilowy" kataklizm.
Czy ktoś pamięta co to jest "20 stopień zasilania".
Proponuję popatrzyć na to wszystko z dystansem i z uśmiechem, nie ma się co sprzeczać, każdy ma jakąś rację ale nie każdemu racja innego pasuje.
Człowiekowi najpierw potrzebne jest jedzenie potem ubranie a dopiero potem lokum czyli mieszkanie, dom ..... .
A w całym życiu najważniejsza jest zgodna RODZINA
I tym akcentem kończę.

Pozdrawiam
Marek
P.S.
Ciekawe czy wątkotwórca jeszcze czyta te wypociny.

A czyta :) , tylko nie miałam czasu żeby wdać się w dyskusje.

Ja wybrałam poprostu pellet, to nic że się narobie trochę. Dom jest dla ludzi lubiących robotę. Jak będę stara i już nie będę miała siły na noszenie pelletu to wybuduje inny mały, bo ten jak dzieci pójdą na swoje będzie za duży.
A za te kilkanaście czy kilkadziesiąt lat pewnie technika pójdzie do przodu tak, że ogrzewanie PC będzie tak powszechne jak teraz ekogroszek. Być może wtedy się na to zdecyduje. Na razie nie jestem wpełni przekonana, a sprawy finansowe co jest tańsz? Są tak sprzeczne opinie.....
A kominek będę miała z nawiewem w razie braku prądu. Bez turbiny, a jak do jakiegoś pomieszczenia nie dojdzie to spędzimy rodzinnie czas w salonie bezpośrednio przy kominku.
Ja poprostu chcę się trochę narobić. Teraz mieszkam w mieście gdzie mam ciepłą wodę ze ściany, ciepłe kaloryfery i mały balkon.... A mnie energia rozpiera.....

No i drewno z kominka i pellet chyba nie zatruwa aż tak powietrza jak ekogroszek. ;) no i oprócz tych trujących kotłów planuję regularnie podtruwać otoczenie kiełbasami z grilla :D

imrahil
03-04-2017, 18:54
Bo to są eksperci prawdziwi, a nie typu Myjk z forum muratora....Tracisz czas...:)

prawda jest taka, że awaryjne źródło ciepła stanowi w PC PW grzałka. na tych kilka godzin w nocy z temperaturą poniżej -25°C raz na kilka lat nikogo finansowo boleć nie będzie, szczególnie w nowym energooszczędnym domu. to na pewno mądrzejsze rozwiązanie niż słuchanie legend o PC z ust monterów kominków czy kotłów węglowych.

Kominki Piotr Batura
03-04-2017, 19:17
prawda jest taka, że awaryjne źródło ciepła stanowi w PC PW grzałka. na tych kilka godzin w nocy z temperaturą poniżej -25°C raz na kilka lat nikogo finansowo boleć nie będzie, szczególnie w nowym energooszczędnym domu. to na pewno mądrzejsze rozwiązanie niż słuchanie legend o PC z ust monterów kominków czy kotłów węglowych.Na szczęście nie pasjonuję się monitorowaniem legend, nie mam na to czasu. Swoje (dobre) zdanie na temat PC wyrobiłem sobie dawno temu i nie musisz mnie zachęcać....Wkrótce wrzucę do swojej oferty. Ludziska będą mieli kompleksową usługę grzewczą. :) Oczywiście szacun za natychmiastowe wsparcie dla Myjka! :D Dwoi się i troi bidula....Mało kto go słucha...Kominek tu , kominek tam...To musi być frustrujące....

kulibob
03-04-2017, 20:35
prawda jest taka, że awaryjne źródło ciepła stanowi w PC PW grzałka. na tych kilka godzin w nocy z temperaturą poniżej -25°C raz na kilka lat nikogo finansowo boleć nie będzie, szczególnie w nowym energooszczędnym domu. to na pewno mądrzejsze rozwiązanie niż słuchanie legend o PC z ust monterów kominków czy kotłów węglowych.

Widzisz tylko do kominka/ kozy podchodzę jak do użadzenia które ma zapewnić mi jakiś komfort jak kocioł czy pompa klęknie albo wrazie jakiegoś kryzysu do tego fajna zabawka jak traktuje się to rekreacyjnie. Nigdy nie traktowałem kozy jako ogrzewania jak nawali transformator przez 8h.



A co do peletu to większy niewypał od gazu.

link2jack
03-04-2017, 20:36
Na szczęście nie pasjonuję się monitorowaniem legend, nie mam na to czasu. Swoje (dobre) zdanie na temat PC wyrobiłem sobie dawno temu i nie musisz mnie zachęcać....Wkrótce wrzucę do swojej oferty. Ludziska będą mieli kompleksową usługę grzewczą. :) Oczywiście szacun za natychmiastowe wsparcie dla Myjka! :D Dwoi się i troi bidula....Mało kto go słucha...Kominek tu , kominek tam...To musi być frustrujące....

Zatem bądź ekspertem w swojej dziedzinie i nie wypowiadj się na temat na który nie masz bladego pojęcia. Może pompy ciepła były drogie kiedyś... Na dzień dzisiejszy nie widzę sensu montowania kotła na ekogroszek czy pellet. Sądzę że sezon grzewczy z cwu zamknie się w kwocie 1400zl, spory dom, z kilkoma mostkami, nie najlepsza izolacja itd.

Co do kominka... Żonie się podoba, palone było 10 razy, ja uważam że wyrzuciłem kasę w błoto.

cristoteles
04-04-2017, 06:24
A co do peletu to większy niewypał od gazu.

Jakiś argument racjonalny mógłbyś przytoczyć dlaczego tak jest? Spodziewam sie, że z braku właśnie normalnych argumentów zrezygnujesz z odpowiedzi na moją prośbę.
To w końcu którzy "eksperci" mają rację? Ci od "pompiarzy" czy od handlarzy trutkami:lol:

Myjk
04-04-2017, 07:25
Tjaaaa....Kocioł po lewej, mały kocioł po prawej, a kociołek na środku...mózg Ci się powoli lasuje od tej złości na kominki...:p
Nie mam żadnej złości na kominki, tylko na nieopłacalne dla inwestora rozwiązania przez handlarzy albo ignorantów (a czasem dwa w jednym) proponowane.


Dobrze, że prądu jak na razie nie brakuje tak często i na długo no chyba, że "chwilowy" kataklizm.
Czy ktoś pamięta co to jest "20 stopień zasilania".
Proponuję popatrzyć na to wszystko z dystansem i z uśmiechem, nie ma się co sprzeczać, każdy ma jakąś rację ale nie każdemu racja innego pasuje.
Straszyć brakiem prądu czy wojnami zawsze można -- przecież to nic nie kosztuje, za to ilu łosi się złapie na takie populistyczne pierdzenie...


No i drewno z kominka i pellet chyba nie zatruwa aż tak powietrza jak ekogroszek. ;) no i oprócz tych trujących kotłów planuję regularnie podtruwać otoczenie kiełbasami z grilla :D
Paradoksalnie drewno spalane w kominkach truje bardziej niż węgiel. Kominek ma skrajnie mizerną sprawność, brak sensownej kontroli nad spalaniem. To największe trutki na ludzi -- a pierwszymi trutymi będziesz Ty i Twoja rodzina... Dom nie jest dla ludzi lubiących robotę -- chyba że ludzie ją sobie sami zafundują (ja sobie funduję basen ogrodowy). Myślę, że powinnaś jeszcze trochę poczytać o budowlance, bo błędy jakie planujesz będą katastrofalne w skutkach. Wentylacja grawitacyjna zamiast wentylacji mechanicznej (która zaplanowana przy projekcie jest droższa o koszt rekuperatora a daje niesamowity komfort), czy ogrzewany garaż (ruda lubi ciepło i wilgotno, że o rosnących kosztach wykonawczych i kosmicznych stratach ciepła przez wrota nie wspomnę) na wespół z kominami spalinowymi to pewnie tylko początek błędów typowego blokersa (ja też byłem blokersem -- i jak startowałem przygotowania do budowania domu, myślałem zupełnie jak Ty -- na szczęście poczytałem mądrzejszych, bardziej doświadczonych, usiadłem, policzyłem i się wyleczyłem z głupotek) .


Na szczęście nie pasjonuję się monitorowaniem legend, nie mam na to czasu. Swoje (dobre) zdanie na temat PC wyrobiłem sobie dawno temu i nie musisz mnie zachęcać....Wkrótce wrzucę do swojej oferty. Ludziska będą mieli kompleksową usługę grzewczą. :) Oczywiście szacun za natychmiastowe wsparcie dla Myjka! :D Dwoi się i troi bidula....Mało kto go słucha...Kominek tu , kominek tam...To musi być frustrujące....
Jakby tak interes kominkowy dobrze szedł, to byś nie myślał wcale o dorabianiu gałęzi w postaci PC. Coś musi być na rzeczy. Zresztą żeby się wziąć za PC, to trzeba choć kW od kWh odróżniać i się nie bać matematyki oraz fizyki -- a z tymi elementami, jak widać bez wyjątku, zduni mają od dawna problem.

Za "wsparcie" nie ma co dziękować -- nie robię tego dla handlarzy, tylko z myślą o inwestorze. Wielu ludzi już się z przedpotopowego ogrzewania spalinowego wyleczyło gdy tylko ruszyli głową -- to rzeczywiście musi być frustrujące. :)

Magipa
04-04-2017, 07:40
Paradoksalnie drewno spalane w kominkach truje bardziej niż węgiel. Kominek ma skrajnie mizerną sprawność, brak sensownej kontroli nad spalaniem. To największe trutki na ludzi -- a pierwszymi trutymi będziesz Ty i Twoja rodzina... Dom nie jest dla ludzi lubiących robotę -- chyba że ludzie ją sobie sami zafundują (ja sobie funduję basen ogrodowy). Myślę, że powinnaś jeszcze trochę poczytać o budowlance, bo błędy jakie planujesz będą katastrofalne w skutkach. Wentylacja grawitacyjna zamiast wentylacji mechanicznej (która zaplanowana przy projekcie jest droższa o koszt rekuperatora a daje niesamowity komfort), czy ogrzewany garaż (ruda lubi ciepło i wilgotno, że o rosnących kosztach wykonawczych i kosmicznych stratach ciepła przez wrota nie wspomnę) na wespół z kominami spalinowymi to pewnie tylko początek błędów typowego blokersa (ja też byłem blokersem -- i jak startowałem przygotowania do budowania domu, myślałem zupełnie jak Ty -- na szczęście poczytałem mądrzejszych, bardziej doświadczonych, usiadłem, policzyłem i się wyleczyłem z głupotek) .


Heh, no tak, zgadzam się, blokersi tak mają, że pragną wszystkiego co w bloku jest niedostępne. Czy to trafne wybory czy głupota? Pewnie masz rację, że kominek to wywalenie pieniędzy w błoto bo zazwyczaj bardzo rzadko używany i pewnie odechce się później rozpalać bo za dużo sprzątania po tym.
Dlatego mówią, pierwszy dom dla wroga, drugi .... itd...:)

mario244
04-04-2017, 08:08
Wczoraj byłem u instalatora pomp. Koszt orientacyjny do mojego domu ok. 150m pow.uzyt pompa 8 lub 10 - ok. 40 tys PC z gruntu.wym i ok.30 tys PC powietrzna.

Stermaj
04-04-2017, 10:52
Witam
Myślałem , że już nie będę pisał w tym wątku ale widzę duże ożywienie więc napiszę jeszcze co nieco.
Piszący w tym wątku i nie tylko zastanawiają się a co będzie jak braknie prądu, czym będę grzał w domku, jak zabezpieczyć się na wypadek tego czy tamtego.
I powiem słusznie się zastanawiacie, ponieważ dobry gospodarz przynajmniej myśli o tym i zastanawia się co zrobi na wypadek czegoś tam.
Ja też się zastanawiałem i zastanawiam i podejmowałem różne działania.
Jak się przyjrzeć to najbardziej doskwiera nam brak prądu.
Wtedy brak jest oświetlenia, nie działa ogrzewanie, lodówka się rozmraża kuchnia nie działa, bo indukcyjna, brak jest wody jak mammy ze studni i pompujemy za pomocą hydroforu, telewizja, komputer a o internecie już nie wspomnę. Nawet kawy przy działającym kominku się nie napijemy, mimo ciepła i światła wydobywającego się z niego.
I tu jest pytanie co zrobić?
A no, trzeba się zastanowić a właściwie zaobserwować jak już mieszkamy jak często brakuje tego prądu w tej okolicy. Jak są to przerwy krótkie no nawet kilkugodzinne ale nie częste wynikające z np. wichur czy opadów śniegu to raczej nie trzeba nic robić ale cierpliwie czekać.
Wszystko zależy jednak od indywidualnych potrzeb i możliwości i umiejętności.
Na krótkie zaniki prądu dobre są tak zwane UPSy najlepiej z dodatkowymi bateriami akumulatorów zasilą nam newralgiczne obwody, ale jak przerwy są długie to w zasadzie pozostaje nam tylko generator prądu z silnikiem spalinowym.
A teraz jaki. Według mojego rozeznania jednofazowy i o mocy ciągłej przynajmniej 3kW a AVRem, czyli z regulacją a właściwie stabilizacją napięcia wyjściowego.
Umożliwi on nie tylko zasilenie pompek obiegowych kotłów ale i telewizora, komputera, kuchni indukcyjnej, lodówka będzie działać, czajnik zagotuje nam wodę, może nie jednocześnie wszystko ale po kolei.
Wydatek około 2 tys zł a i przeróbka instalacji aby jednym czy dwoma ruchami przełącznika przełączyć się na agregat, niewielka.
Trzeba tylko go gdzieś tak umieścić aby można go było "odpalić" nie ruszając go z miejsca czyli wynosić na zewnątrz. Wydech spalin do komina lub innym sposobem odprowadzić na zewnątrz.
To takie przemyślenia, a sam mam UPSa z dużymi akumulatorami i nie pytajcie czego bo to takie "zbączenie" :).

Pozdrawiam
Marek

PS Agregat ma zięć.

kulibob
04-04-2017, 10:55
Jakiś argument racjonalny mógłbyś przytoczyć dlaczego tak jest? Spodziewam sie, że z braku właśnie normalnych argumentów zrezygnujesz z odpowiedzi na moją prośbę.
To w końcu którzy "eksperci" mają rację? Ci od "pompiarzy" czy od handlarzy trutkami:lol:

Pelet jest bardzo drogi i do tego mało kaloryczny jedyna zaleta tych pieców to to że same się rozsplają i przez to zyskują trocję na sprawności. Gaz jest niewiele tańszy od prądu jak grzejesz tylko w taniej taryfie a to jest do zrobieniaz samą podłogówką i bardzo dobrze ocieplonym domu.

Bardzo dobrze ocieplony dom prąd.
Dobrze/średnio PC
Dobrze/średnio/słabo ekogroch
Reszta niema sensu

Kominki dla klimatu i awaryjnie ogrzewanie. Skłaniałbym się w kierunku kozy łatwiej o mniejszą moc/ mnij miesca zajmuję, łatwa wymiana. Urządzenie niewymagane jak kto woli.

Zdecydowanie njalepszym rozwiązaniem jest PC

link2jack
04-04-2017, 10:56
Wczoraj byłem u instalatora pomp. Koszt orientacyjny do mojego domu ok. 150m pow.uzyt pompa 8 lub 10 - ok. 40 tys PC z gruntu.wym i ok.30 tys PC powietrzna.

i ??
30 tys za powietrzną? Sporo. Jakiej firmy?

kulibob
04-04-2017, 11:08
N


Straszyć brakiem prądu czy wojnami zawsze można -- przecież to nic nie kosztuje, za to ilu łosi się złapie na takie populistyczne pierdzenie...




Ale takie rzeczy się zdarzają handlarzu farmazonów

Barliniak
04-04-2017, 12:05
Pelet jest bardzo drogi i do tego mało kaloryczny jedyna zaleta tych pieców to to że same się rozsplają i przez to zyskują trocję na sprawności.
Też tak myślałem jak patrzyłem na samą kaloryczność różnych źródeł energii wg.tego pelet nawet nie podskoczy do ekogrochu sęk w tym, że jak się okres grzewczy zaczyna i kończy czy nawet w sezonie są takie momenty huśtawkowe z pogodą.Wtedy w takim piecu na ekogroch to paliwo się kisi a nie spala a peleciak odpala kiedy jest zapotrzebowanie.Mam teraz porównanie z tamtą zimą której nie było i z tą 2016/17 która nie była może zimą 100lecia ale mrozik mały cały czas trzymał.No i spalanie tym mało kalorycznym paliwem wyszło taniej z utrzymaniem całodobowej temp 22.+/-0,5st jak palenie węglem w śmieciuchu gdzie nad ranem było zimno i różne temperatury w ciągu dnia o syfie w kotłowni i wywalaniu kilogramów popiołu nie wspominając.Także ja osobiście jestem zadowolony z wyboru paliwa jakim jest pelet a przecież posiadam najbardziej obsługowy piec peletowy a są dużo fajniejsze konstrukcje.Nie dla każdego domu wybór pompy ciepła będzie dobrym wyborem zresztą tyczy się to każdego rodzaju ogrzewania.

mario244
04-04-2017, 13:19
i ??
30 tys za powietrzną? Sporo. Jakiej firmy? o ile dobrze pamiętam instalator mówił chyba o Mitsubishi.

Konsultant marki Buderus
24-04-2017, 10:32
Witam,

A czy zastanawiał się Pan nad wyborem kotła na pellet innego producenta?

Marka Buderus oferuje szeroką ofertę kotłów stałopalnych z rodziny Logano, które występują w zakresie mocy 12-25kW. Posiadamy kotły z automatycznym podajnikiem paliwa lub przeznaczone do załadunku ręcznego. W kotle mogą być spalane różne rodzaje paliw stałych, takie jak: pellet, ekogroszek oraz węgiel brunatny. Sterownik kotła umożliwia w standardzie kontrolowanie jednego obiegu grzewczego (bez zaworu mieszającego) oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej i obsługę pompy cyrkulacyjnej.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

marcinwlkp2014
08-05-2017, 21:37
Witam, znajdzie sie ktos kto ma ok 160 m uzytkowej i 50 m innych pomieszczen, w domu z kominem pod piec zaszykowanym, i kominem wentylacyjnym pod lazienki a jednak zamontowal PC PW ? Ja dodam ,ze ogrzewanie podlogowe tylko parter , gora grzejniki. Dom mam nowy ,ale nie wiem co lepsze bedzie dla mnie pelet czy pompa? Nie mam kominka i boje sie zimy ostrej z PC PW. Jak to wyglada w praktyce?
Pozdrawiam