PDA

Zobacz pełną wersję : Głębokość fundamentu pod ścianki działowe



arti1981
08-04-2005, 15:17
8) Jaka powinna być głębokośćfundamentu pod ścianki działowe? Czy to zależy od szerokości ścianki czy od innych czynników?Czy wystarczy 70cm?

moniga
08-04-2005, 16:56
pod scianki dzialowe [ nie nośne ] dałem ...grubsza wylewke czyli ok 15cm .. restza slepej posadzki 5 cm.... pod wylewka zageszczony piasek ...ze pret 12mm wszedl tylko na 15 cm ....... scianka 12cm .siporeks...wszysko stoi juz rok i ani jednej ryski nie widac ....ale ślepa posadzka byla lana z gruchy ... beton b10 ...ostatnio mialem przekuc sie przez ten beton ..ok 5 cm ..... straszna meka ...nigdy wiecej :evil:

rafałek
08-04-2005, 18:01
Czy pytasz na pewno o ścianki działowe? U mnie podbeton (chudziak) normalnie ma 10 cm, a pod działówki coś około 20.

RomanP
13-04-2005, 00:13
Dwa warunki:
1. Poniżej głębokości przemarzania
2. Na rodzimym stabilnym gruncie (może być zagęszczany piasek)
Jeśli więc ocieplone fundamenty i grunt dobry to może być płytko.

kaltam
13-04-2005, 06:19
Fundamenty wykonuje się wg projektu, który musi być. Ścianki działowe stawia się wg projektu i nie muszą być na fundamencie (np. ścianki na piętrze czy poddaszu są na stropie). Nie za bardzo wiem o co ci chodzi ponieważ ścianki działowe nie przenoszą żadnych obciążeń np. od więźby i dlatego nie wykonuje się pod nie fundamentu.

inż. Mamoń
13-04-2005, 10:35
Projekty na ogół nie przewidują żadnych fundamentów pod ścianki działowe. Mój projekt też nie przewidywał i dlatego ścianki działowe mam po prostu na podbetonie (niektórzy nazywają go chudziakiem). Czytałem różne posty i wiem, że niektórym podbeton osiadał i pękał pod ciężarem działówek. Jednak jeżeli piasek był dobrze ubity, a podbeton jest solidny to na pewno nic nie popęka. NIESTETY tak naprawdę to nie wiem czy u mnie piasek był wystarczająco ubity :( Boję się czy kiedyś nie będzie niespodzianki...

niciacia
13-04-2005, 11:35
Moje ścianki działowe też są na chudym betonie, choć chudy to on jest tylko z nazwy. Tak na moje oko, to wyszedł murarzom jakieś B20 :)
Puki co, nic się nie dzieje