PDA

Zobacz pełną wersję : Ścierająca się miejscami i przebarwiona posadzka



WojtusJ
10-04-2017, 10:59
Witam,

Po wyschnięciu na mojej posadzce pojawiły się żółte przebarwienia (w kolorze piachu) na posadzce i miejscami jak mocniej potrę podeszwą buta to powierzchnia się lekko ściera. Oba zjawiska widoczne są na zdjęciach:
https://www.yogile.com/b0vdlikj
Pytanie, czy to wynik jakiegoś poważnego błędu wykonawcy, jakieś niegroźne niedociągnięcie czy w ogóle normalne zjawisko?

Posadzka robiona z miksokreta, cement jedynka Ożarów 42.5 do tego jakiś ponoć dobry piach ze ścianki.

Znajomy mający o tym pojęcie twierdzi, że wystarczy po całkowitym wyschnięciu potraktować posadzkę gruntem głęboko penetrującym i będzie w porządku.

Macie może inną opinię na ten temat?

jarekkur
10-04-2017, 22:17
Witam,

Po wyschnięciu na mojej posadzce pojawiły się żółte przebarwienia (w kolorze piachu) na posadzce i miejscami jak mocniej potrę podeszwą buta to powierzchnia się lekko ściera. Oba zjawiska widoczne są na zdjęciach:
https://www.yogile.com/b0vdlikj
Pytanie, czy to wynik jakiegoś poważnego błędu wykonawcy, jakieś niegroźne niedociągnięcie czy w ogóle normalne zjawisko?

Posadzka robiona z miksokreta, cement jedynka Ożarów 42.5 do tego jakiś ponoć dobry piach ze ścianki.

Znajomy mający o tym pojęcie twierdzi, że wystarczy po całkowitym wyschnięciu potraktować posadzkę gruntem głęboko penetrującym i będzie w porządku.

Macie może inną opinię na ten temat?

jaką ma wilgotność resztkową? Jak jest gruba? Kiedy została ułożona? Co znaczy u Ciebie "po wyschnięciu"?

WojtusJ
11-04-2017, 13:36
Nie mam pojęcia czym jest "wilgotność resztkowa" i jak ją zmierzyć. Gruba jest na 6 do 8 centymetrów - wszędzie jest podłogówka. Wylewki były robione 3go marca a przez "po wyschnięciu" rozumiem zniknięcie mokrych plam. W zasadzie na całym domu znajdą się jeszcze może ze dwa miejsca gdzie posadzka ma ciemne przebarwienie tak, jakby ktoś na nią wylał wodę. Pewnie nie jest w 100% wyschnięta, ale oceniając gołym okiem takie sprawia wrażenie - nie potrafię precyzyjniej określić jako laik.

jarekkur
11-04-2017, 19:00
Nie mam pojęcia czym jest "wilgotność resztkowa" i jak ją zmierzyć. Gruba jest na 6 do 8 centymetrów - wszędzie jest podłogówka. Wylewki były robione 3go marca a przez "po wyschnięciu" rozumiem zniknięcie mokrych plam. W zasadzie na całym domu znajdą się jeszcze może ze dwa miejsca gdzie posadzka ma ciemne przebarwienie tak, jakby ktoś na nią wylał wodę. Pewnie nie jest w 100% wyschnięta, ale oceniając gołym okiem takie sprawia wrażenie - nie potrafię precyzyjniej określić jako laik.

ułożona 3 marca. Ma 6-8cm grubości... Ten podkład podłogowy o ile to cementowy ma około 3,5% wilgotności resztkowej. To znaczy ma on 3650 mililitrów wody zarobowej za dużo litra wody w sobie za dużo. Przy układaniu miał około 7,5-8% wody w masie podkładu podłogowego (wylewki). 4-4,5% zostało pochłonięte przez hydratację, część pozostała w porach żelowych i tam już zostanie (nie zaszkodzi), reszta musi wyparować do poziomu 1,3% dla właśnie tego cementu, w sytuacji gdybys chciał na podkładzie drewno. Dla kamienia naturalnego na ogrzewaniu podłogowym 1,8%. Pomiar wilgotności resztkowej wykonają fachowcy, najlepiej i najdokładniej metodą DNS... Jeżeli jest to podkład podłogowy anhydrytowy ze zdjęcia trudno ocenić, to masz wielki problem...

Slawko123
11-04-2017, 19:20
Witam,

Po wyschnięciu na mojej posadzce pojawiły się żółte przebarwienia (w kolorze piachu) na posadzce i miejscami jak mocniej potrę podeszwą buta to powierzchnia się lekko ściera. Oba zjawiska widoczne są na zdjęciach:
https://www.yogile.com/b0vdlikj (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.yogile.com%2F b0vdlikj)
Pytanie, czy to wynik jakiegoś poważnego błędu wykonawcy, jakieś niegroźne niedociągnięcie czy w ogóle normalne zjawisko?

Posadzka robiona z miksokreta, cement jedynka Ożarów 42.5 do tego jakiś ponoć dobry piach ze ścianki.

Znajomy mający o tym pojęcie twierdzi, że wystarczy po całkowitym wyschnięciu potraktować posadzkę gruntem głęboko penetrującym i będzie w porządku.

Macie może inną opinię na ten temat? za mało cementu, źle wymieszany cement z piachem, źle zatarte.

WojtusJ
12-04-2017, 16:24
ułożona 3 marca...
Panie Jarku, piękna litania i mnóstwo informacji, ale odpowiedzi na moje pytanie nie widzę. Nie jestem fachowcem, ale informacja powyżej, że jest to posadzka cementowa chyba wyklucza możliwość posiadania posadzki anhydrytowej?


za mało cementu, źle wymieszany cement z piachem, źle zatarte.
Panie Sławku, w jaki sposób mogę ocenić, jak bardzo posadzka została zepsuta? Wydaje się być mocna, nie kruszy się i nie ma pęknięć poza miejscami w których zostały wykonane nacięcia przez wykonawcę. Doradzano mi już, że w takiej sytuacji wystarczy podkład głęboko penetrujący - czy to prawda?

Slawko123
12-04-2017, 16:44
ja podałem kilka przyczyn, niekoniecznie występujących razem.
Na zdjęciu 1 kruszy się/ściera/sypie poza obszarem nacięcia, które to nawet jakby było, to nie powinno miec na wpływu.
To ścieranie/sypanie/kruszenie wygląda jakby w tym miejscu było za mało cementu lub "za luźna" mieszanka i źle zatarte.

Te plamy to pewnie kwestia zacierania, nie znam się na tym tak jak wykonawcy, bo jestem tylko inwestorem, ale po niedawnych wylewkach na parterze, a przed poddaszem :)
w kazdym razie, takiego kruszenia nie powinno być.

jarekkur
12-04-2017, 17:03
Panie Jarku, piękna litania i mnóstwo informacji, ale odpowiedzi na moje pytanie nie widzę. Nie jestem fachowcem, ale informacja powyżej, że jest to posadzka cementowa chyba wyklucza możliwość posiadania posadzki anhydrytowej?


Panie Sławku, w jaki sposób mogę ocenić, jak bardzo posadzka została zepsuta? Wydaje się być mocna, nie kruszy się i nie ma pęknięć poza miejscami w których zostały wykonane nacięcia przez wykonawcę. Doradzano mi już, że w takiej sytuacji wystarczy podkład głęboko penetrujący - czy to prawda?

To może i litania.., Starałem się potraktować problem tak, jak się określiłeś "laik", stąd te informacje, abyś mógł je skonfrontować na miejscu z fachowcami. Piszesz wprawdzie cementowa, ale piszesz także, że jest laikiem i się nie znasz... Na zdjęciu wygląda ona zbyt jasno...może to przez zdjęcie. Posadzka cementowa - typowa, jest ciemno szara.
Posadzka cementowa podlega hydratacji przez 30 dni i trochę dłużej. To znaczy, że w tym czasie nabiera przewidzianej zgodnie z recepturą odpowiedniej wytrzymałości na ścinanie. Ta posadzka cementowa jest jeszcze mokra... Nalezy poczekać aż znikną wszystkie plamy i wtedy można ją sprawdzić... Grubość 6-8cm mówi, że wysychanie potrwa parę miesięcy, szczególnie w przy grubości 8cm. Jeżeli chcesz ją suszyć ti rób wszystko aby wilgotność była na poziomie -35% przy temperaturze 23C. Nalezy kilka razy dziennie wykonać przeciągi dla wymiany powietrza i suszyć dalej... Skuteczne i pomocne jest zeszlifowanie warstwy wierzchniej w celu otwarcia porów. To pozwala na szybsze odparowanie wilgoci z posadzki. Sprawdzić jej właściwości mechaniczne możesz dopiero za ok. 4-6 tygodni. Im więcej wody w posadzce tym jest ona słabsza. Grunt penetrująco - wzmacniający należy dawać dopiero po wyschnięciu posadzki. Te grunty mają także możliwość blokowania wilgoci w posadzce... Zablokowana nadmierna wilgoć powoduje powstawanie zarodników pleśni i grzybów w posadzce, które zaczynają znajdować sobie ujście i znajdują się w otwartej przestrzeni mieszkalnej...
Przeprasza, że znowu aż tyle. Nie trzeba tej "litani" jednak czytać.