PDA

Zobacz pełną wersję : Szpary w parkiecie a wymiary klepki



XGrzesX
09-04-2005, 15:23
Czy wielkość szpar jakie mogą pojawić się w parkiecie jest proporcjonalna do wymiaru klepek ? Czy wielkość szpary zależy zarówno od szerokości jak i od długości klepki ? Zastanawiam się nad parkietem jesionowym o wymiarach 500x70, ale moze lepiej wziąć trochę krótsze, żeby szpary nie były za duże.
Dzieki za pomoc !

FREDY
09-04-2005, 17:01
Tak skurcz jest wprost proporcjonalny do rozmiaru klepki. Ale zależy też od stabilności drzewa. Jesion wypada całkiem nieżle. Ja mam takie klepki tylko dębowe i jest ok. :wink:

XGrzesX
09-04-2005, 17:19
A zależy tak samo od szerokości jak i długości ? Bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale kiedyś mi się obiło o uszy że wpływ ma tylko szerokość a długość jest już bez znaczenia.

pchelek
09-04-2005, 18:59
Na szerokości drewno rozsycha się od 1% [prostopadle do słojów] do 10% [równolegle do słojów] i 0,1 % [wzdłuż klepki]
Decydować bedzie stopień wysuszenia drewna - powinno mieć wilgotność ok 12 %. Po przywiezieniu do domu klepka powinna około 10 dni - dwa tygodnie poleżeć w tym pomieszczeniu. Musi się przesezonować.

ww777
09-04-2005, 19:34
Pchelek

Decydować bedzie stopień wysuszenia drewna - powinno mieć wilgotność ok 12 %. Po przywiezieniu do domu klepka powinna około 10 dni - dwa tygodnie poleżeć w tym pomieszczeniu. Musi się przesezonować.

Wilgotnośc klepki parkietowej litej w naszej strefie klimatyczenj powinna być w przedziale 9% - + 2% czyli od 7% do 11% maksymalnie. Jednak dla obecnych mieszkań moim zdaniem powinno to być 8-9%(niska wilgotnosc powietrza w mieszkaniu). Drewno przyklejone powinno sie sezonowac 3-4 tygodnie,a nastepnie szlifowane i lakierowane. Pamietajmy, że drewno jest materiałem "żywym" i jego praca jest czymś normalnym ale to my mamy znaczy wpływ na jej rozmiar. Jeśli utrzymamy w domy stałe warunki tzn. wilgotnośc w przedziale 45% do 65% i temperature w okolicy 20-24 stopni to nie wydażą sie żadne niespodzianki w stylu szpar.
Powstawanie szpar to efekt nie przestrzegania powyższych wytycznych a także stosowanie parkietów o większej wilgotności i klejenie klepek do podłoża o wilgotnosci wyższej niz 2%.

FREDY
09-04-2005, 19:43
Na szerokości drewno rozsycha się od 1% [prostopadle do słojów] do 10% [równolegle do słojów] i 0,1 % [wzdłuż klepki]
Decydować bedzie stopień wysuszenia drewna - powinno mieć wilgotność ok 12 %. Po przywiezieniu do domu klepka powinna około 10 dni - dwa tygodnie poleżeć w tym pomieszczeniu. Musi się przesezonować.

Trochę nie rozumiem - dlaczego podajesz 3 wartości, albo jest kierunek prostopadły albo równoległy - czego dotyczy ta trzecia wartość?

ww777
09-04-2005, 19:59
Na szerokości drewno rozsycha się od 1% [prostopadle do słojów] do 10% [równolegle do słojów] i 0,1 % [wzdłuż klepki]
Decydować bedzie stopień wysuszenia drewna - powinno mieć wilgotność ok 12 %. Po przywiezieniu do domu klepka powinna około 10 dni - dwa tygodnie poleżeć w tym pomieszczeniu. Musi się przesezonować.

Trochę nie rozumiem - dlaczego podajesz 3 wartości, albo jest kierunek prostopadły albo równoległy - czego dotyczy ta trzecia wartość?

w zasadzie ta trzecia wartość dotyczy przypadków kiedy parkiet łódkuje i robią się szpary ale to jest efetk nie przetrzegania w/w warunków.

XGrzesX
09-04-2005, 23:28
Na szerokości drewno rozsycha się od 1% [prostopadle do słojów] do 10% [równolegle do słojów] i 0,1 % [wzdłuż klepki]
.

Czy to oznacza, że długość klepki praktycznie nie ma wpływu na potencjalne szpary (0,1% to baaardzo mało) ?

mdzalewscy
09-04-2005, 23:41
.....ale moze lepiej wziąć trochę krótsze, żeby szpary nie były za duże.
ja mam problem ze szparami w parkiecie, naprawiałem i nadal nic (wyszły), więc moja rada, jak zakładasz że się będzie rozsychał to nie kupuj tego parkietu, albo zastosuj się do wyżej wymienionych wskazówek odnośnie wilgotności.

FREDY
10-04-2005, 10:48
Na szerokości drewno rozsycha się od 1% [prostopadle do słojów] do 10% [równolegle do słojów] i 0,1 % [wzdłuż klepki]
.

Czy to oznacza, że długość klepki praktycznie nie ma wpływu na potencjalne szpary (0,1% to baaardzo mało) ?


Tak jest niewątpliwie - wydłużanie parkietu ma znacznie mniejszy wpływ na ewentualne szpary aniżeli jego poszerzanie.
Z tego co napisano wyżej każdy 1cm szerokości może spowodować powstanie dodatkowo 1mm szczeliny, a każdy 1cm na długości tylko 0.01mm.

XGrzesX
10-04-2005, 11:39
Na szerokości drewno rozsycha się od 1% [prostopadle do słojów] do 10% [równolegle do słojów] i 0,1 % [wzdłuż klepki]
.

Czy to oznacza, że długość klepki praktycznie nie ma wpływu na potencjalne szpary (0,1% to baaardzo mało) ?


Tak jest niewątpliwie - wydłużanie parkietu ma znacznie mniejszy wpływ na ewentualne szpary aniżeli jego poszerzanie.
Z tego co napisano wyżej każdy 1cm szerokości może spowodować powstanie dodatkowo 1mm szczeliny, a każdy 1cm na długości tylko 0.01mm.


Czyli biorąc klepki o wymiarach 500x70 mogą pojawić się szpary 7mm na szerokości i 5 mm dla długości. To chyba jednak bardzo dużo ...

FREDY
10-04-2005, 12:40
Tak ale tylko wtedy gdybyś położył parkiet całkowicie mokry a potem schnąłby ci na podłodze.
W rzeczywistości jak kładzie się parkiet o wilgotności takiej jak wilgotność w domu ( do tego służy te przynajmniej 14 dniowe sezonowanie) to zmiany są bardzo małe.
Te liczby na górze nie mówią że będą takie czy inne szpary w parkiecie - podałem ci tylko te liczby w celu uświadomienia skali zjawiska i i uświadomienia różnego wpływu szerokości i długości klepki.