PDA

Zobacz pełną wersję : Pogoń za marzeniami - ruszamy!



Strony : [1] 2 3 4

Kamil_
21-04-2017, 19:08
Witam serdecznie!

Nazywam się Kamil i razem z narzeczoną przymierzamy się do spełnienia naszych marzeń czyli budujemy dom.
Wiadomo młodzi (29 lat) to i z kasą różnie, dlatego większość prac chcemy zrobić samodzielnie.

Dzisiaj wreszcie udało się zakupić działkę.
Budujemy się pod Wrocławiem :)

12 arów w przybliżeniu około 37m x 32 m
387187


Tak wygląda po wytyczeniu (na szczęście nie muszę nic wycinać, rozbierać, kosić):
387188387189


Poważnie przymierzamy się do budowy tego projektu:
Dom w srebrzykach (G2)
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-srebrzykach-g2-m21f2222013fba


Plan na majówkę zabezpieczyć przyszły plac budowy czyli ogrodzenie z siatki leśnej :)

Tanio namierzyłem odpowiednie słupki:
https://www.olx.pl/oferta/slupki-stemple-walki-bale-lisciaste-toczone-olchowe-CID628-IDhMwn3.html#4428ffae8e

Aby zaoszczędzić czasu planuję wypożyczyć taką wiertnicę
387190

No i do tego zwykła siatka leśna z portali aukcyjnych, bo w marketach cena x 2 :)


Ogólnie to zabieramy się teraz za papiery i przyłącza oraz chcemy jeszcze w tym roku wylać fundamenty i zakończyć stanem "ZERO"....

Gargi12
21-04-2017, 20:21
Witam serdecznie!

Nazywam się Kamil i razem z narzeczoną przymierzamy się do spełnienia naszych marzeń czyli budujemy dom.
Wiadomo młodzi (29 lat) to i z kasą różnie, dlatego większość prac chcemy zrobić samodzielnie.

Dzisiaj wreszcie udało się zakupić działkę.
Budujemy się pod Wrocławiem :)

12 arów w przybliżeniu około 37m x 32 m
387187


Tak wygląda po wytyczeniu (na szczęście nie muszę nic wycinać, rozbierać, kosić):
387188387189


Poważnie przymierzamy się do budowy tego projektu:
Dom w srebrzykach (G2)
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-srebrzykach-g2-m21f2222013fba


Plan na majówkę zabezpieczyć przyszły plac budowy czyli ogrodzenie z siatki leśnej :)

Tanio namierzyłem odpowiednie słupki:
https://www.olx.pl/oferta/slupki-stemple-walki-bale-lisciaste-toczone-olchowe-CID628-IDhMwn3.html#4428ffae8e

Aby zaoszczędzić czasu planuję wypożyczyć taką wiertnicę
387190

No i do tego zwykła siatka leśna z portali aukcyjnych, bo w marketach cena x 2 :)


Ogólnie to zabieramy się teraz za papiery i przyłącza oraz chcemy jeszcze w tym roku wylać fundamenty i zakończyć stanem "ZERO"....

Jestem za marzenia trzeba spełniać,zaglądaj czytaj i jakoś poleci trzeba tylko zacząć.Pozdrawiam

ufbufkruf
21-04-2017, 20:42
Co do siatki leśnej to mi się udało kupić w małym lokalnym sklepie z siatkami na ogrodzenie o 40 zł (na 200m) niż w internecie. Myślę, że na tymczasowe wystarczy Ci odkupić używane stemple używane po jakieś 3-4 zł sztuka. Zawsze taniej, według mnie nie ma co inwestować w coś co ma CI posłużyć2-3 lata jako tymczasowe. U mnie płot prezentuję się tak:
387205
Bez żalu będę go rozbierał za te 2 lata.

Kamil_
21-04-2017, 21:37
Tylko za takie zwykłe to w okolicy muszę podobną cenę co za te ładne oheblowane :)

Dziś były też pierwsze poważniejsze zakupy z kategorii sprzęt budowlany.
Prąd będzie za jakieś pewnie pół roku jak nie dłużej :(
Więc zakupiłem 3 kW chiński (ponoć fajnie się sprawdzają) agregat:
387217



Załatwione też ma już:
1. Geodeta i mapka do celów projektowych - 700 zł
2. Architekt i adaptacje projektu z małymi zmianami czyli zmiana stropu na Terivę, podniesienie o jeden pustak, zmiana ścianek działowych itp - 3 000 zł w tej cenie jest też załatwianie wszystkich papierów i pozwoleń.
3. Geodeta wytyczenie budynku na działce 600-1400 zł (w zależności od skomplikowania projektu)
4. Kierownik budowy 3 000 zł za całość prowadzenia budowy


Mam dylemat co do badań geotechnicznych, kierownik budowy wyśmiał mnie trochę, mówił, że u nas to nie potrzeba, że szkoda 800 zł na ten zabieg...
Że wszystko będzie widzać po wywaleniu humusu oraz wykopie

Kamil_
22-04-2017, 17:33
Ufff...
Kawał kołków :)
Przywiezione jutro na bank zakwasy murowane!
387262387263

aiki
23-04-2017, 20:47
Gdzie ta Twoja czernica leży?

Kaizen
23-04-2017, 20:57
Mam dylemat co do badań geotechnicznych, kierownik budowy wyśmiał mnie trochę, mówił, że u nas to nie potrzeba, że szkoda 800 zł na ten zabieg...
Że wszystko będzie widzać po wywaleniu humusu oraz wykopie

Badania geotechniczne są słabo sprecyzowane co do uprawnień i zakresu. Ale są obowiązkowe. Więc pytaj architekta, czy się podpisze że badania zrobił.
Co to za drogą masz? I jaka różnica poziomów - czy do tej wody teren opada? Nawet, jakby się architekt chciał podpisać, to bym robił badania. Jak już będziesz kopać fundamenty, to będzie trochę późno na dostosowywanie projektu, a może jakieś cuda trzeba będzie robić z posadowieniem.

Kamil_
23-04-2017, 21:55
Czernica leży pod Wrocławiem.
Dokładnie trasa Wrocław-Jelcz Laskowice (Oława)

No to Kaizen dałeś mi teraz do myślenia... w sumie te 800-1000 zł w skali budowy to nie pieniądz...
Ale z drugiej strony połowa wynajmu teraźniejszego mieszkania...

Tylko architekt i kierownik budowy znają nasze tereny od lat na wylot wiec wątpię, ze by mnie chcieli na minę naprowadzić tym bardziej ze badania geotechniczne robi ich kumpel... wiec pewnie by namawiali dla kasy...

Aj....

aiki
23-04-2017, 22:36
Badania nie sa obowiazkowe, przynajmniej na płn PL

Kaizen
23-04-2017, 23:13
Badania nie sa obowiazkowe, przynajmniej na płn PL

Prawo mamy jedno.
Prawo budowlane:
4) w zależności od potrzeb, wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych;

Wydaje się, że to uznaniowe? "od potrzeb"? Nic z tego. Potrzeby zależą od kategorii geotechnicznej obiektu budowlanego. A a kto i jak ją określa?

Rozporządzenie w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych.
4. Kategorię geotechniczną całego obiektu budowlanego lub jego poszczególnych części określa projektant obiektu
budowlanego na podstawie badań geotechnicznych gruntu, których zakres uzgadnia z wykonawcą specjalistycznych robót
geotechnicznych.

Więc badania geotechniczne muszą być choćby po to, by ustalić kategorię. A w "w zależności od potrzeb" wynikających z kategorii - mogą być potrzebne jeszcze badania geologiczno-inżynierskie

Daniellos_
24-04-2017, 11:54
Nie wiem jak z prawem, ale wiem jak z jego stosowaniem. Z czasów gdy ja biegałem i załatwiałem kwity na budowę, to badań wymagali tylko gdy był taki zapis z miejskim planie zagospodarowania.

Weź szpadel do ręki i wykop w kilku miejscach dołek do piersi. Nawet jak nikt nie wymaga kwitu to będziesz wiedział z jakim gruntem masz do czynienia.

Własnie zaoszczędziłeś pierwszy tysiąc na swojej budowie.

sebcioc55
24-04-2017, 13:41
Ja uważam że badanie geotechniczne sa konieczne. Nie dosyć że wiesz jaki masz grunt, masz to na papierze który jest później podstawą do projektowania rodzaju posadowienia budynku to jeszcze masz informację o wysokości wód gruntowych co nie zawsze po wykopaniu dołu jest jednoznaczne (w większości zależy od pory roku i ilości opadów). Z tego co wiem to informacja o gruncie jest wymagana przez starostwa tylko w większości przypadków architekt adaptujący za zgoda inwestora (albo i nie) załatwia takie "badanie" i jest. U mnie była opcja albo ktoś zrobi wirtualne badanie i skroi 300 zł albo wezwę geologa i zrobi to porządnie z dokumentacją za 700zł. Z resztą porządny konstruktor nie zaprojektuje fundamentu nie mając informacji o gruncie. Wg mnie lepiej zrób te badanie (tylko za rozsądną cenę, bo ostatnio jedni wołali ode mnie 1500 zł za tą przyjemność), a oszczędności szukaj na np okazyjnym kupowaniu materiałów itp.

ufbufkruf
24-04-2017, 13:42
U mnie badania gruntu zostały wykonane przy pomocy zwykłego świdra. Zrobiłem odwiert trochę ponad 1 metr w dół. KierBud/Projektan ocenił warstwy i to wystarczyło. Takich odwiertów zrobiłem kilka pod całym budynkiem. Ja miałem świder ale myślę, że szpadlem też dasz radę. Jeżeli nie masz podejrzeń, że masz jakieś trudne warunki glebowe na działce to posłuchał bym architekta skoro teren zna.

marcko
24-04-2017, 15:11
1000 to nie mało. Jak nie znasz terenu, lub wymagają od ciebie tego papierka to mus wiadomo. Ale osobiście zrobiłem takie badanie (ale za połowę tej kasy - 3 dołki + badanie zagęszczenia) i tutaj ciekawostka- na badaniach wyszło inaczej niż jak sam wcześniej trzasnąłem świdrem + szpadlem jakieś6 dołków na 1,5 m jeden nawet 1,8m. No ale geolog z papierami który bierze kasę się zna nie? więc ja na pewno krzywo kopałem albo coś...
w efekcie (jak już koparka wybierała ziemię) okazało się że ja miałem idealnie określone co tam jest, geolog minął się z prawdą o jakieś 70 cm (tyle wyszło więcej warstwy "wierzchniej :)
także podejdź do tego z dystansem na pewno. Jak konstruktor zna grunty - ja bym był spokojny - jak zechce papierek no to nie ma wyjścia

sebcioc55
24-04-2017, 17:28
A ja mam znowu inne doświadczenie. Jak sam kopałem na 1,3m to wydawało mi się super ekstra że wypas piaseczek. Przyjechał geolog i stwierdził że ten piach pod płyte nie będzie się dobrze zagęszczał i trzeba te 40cm poduchę zrobić z lepszego piachu. Co więcej woda była dopiero na 1,8m (to był luty), ale geolog stwierdził że okresowo woda jest na 0,9m co mnie trochę zdziwiło bo jak kopałem to było sucho no i to środek pola na lekkiej górce. Dodatkowo iły pod wierzchnią warstwą piachu stawiały pod znakiem zapytania fundament na ławach + możliwe kurzawki. Co się okazało po czasie, jak już miałem pare studzienek i wykopów faktycznie po odpowiednich deszczach i śniegach woda jest na 0,9m przez pare miesięcy (m.in. własnie teraz). Gdybym oparł się na własnym wykopie to miał bym fundament na ławach który stałby w wodzie pare miesięcy w roku i dodatkowo ryzyko pęknięcia ze względu na możliwe kurzawki. Czy te 700 zł nie było tego warte? Oceńcie sami. Dodatkowo jak już pisałem żaden projektant nie zrobił by mi projektu płyty fundamentowej bez badań gruntu.

Kamil_
24-04-2017, 20:20
Hmmm....
Powiem Wam dziś pierwsze dołki pokopane!
Z cyklu drzwi do lasu:
387452387453387454387455387456

Kamil_
24-04-2017, 20:21
387458387459387460387461387462

Daniellos_
25-04-2017, 10:25
drzwi do lasu:
Raczej brama na pole :) No ale jakbyś nie zrobił to nie miałbyś którędy na działke wjechać :)

Kamil_
26-04-2017, 10:25
Wniosek o podatek za działkę w gminie złożony :)
Ma się na to do 14 dni roboczych od daty zakupu działki - dla potomnych informacja.


Siatka również doszła 115 zł za 50 metrów (rolka).
Zamówione 3 rolki :)
387562387563


Nie wiadomo jak w majówkę z pogodą :(
Planuję ogrodzić całość, ale patrząc za okno czarno to widzę....


Geodeta robi mapkę do celów projektowych (700 zł) więc czekamy.
Jutro składamy wniosek do Taurona o przyłącze prądu...

mother_nature
26-04-2017, 12:41
Witaj Kamilu :)

Spełniać marzenia trzeba i warto. Z samodzielnego budowania jest ogromna satysfakcja, choć nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli ;)

Badania geotechniczne nie wszędzie są obowiązkowe, ja ich robić nie musiałam. Nie buduję się jednak w "szczerym polu" i wiedziałam co mnie czeka po wykopaniu dołka.

Powodzenia! Będę kibicować :)

Kamil_
26-04-2017, 13:00
mother_nature - również witaj :)


Wczoraj byliśmy również na wycieczce (180 km w jedną stronę), aby na żywo zobaczyć SSZ innej pary, która również zdecydowała się na projekt w Srebrzykach :)
Co prawda z pojedynczym garażem, ale najważniejsze były dla nas aby obejrzeć na żywo wymiary całości.
W teorii te 140 m2 brzmiało bardzo groźnie, a na żywo nie jest to przesadnie wielki dom.
Dlatego czekamy na promocje (często Archon daje promocje -200 zł na różne święta itp - mam nadzieję, że na majówkę będzie) i kupujemy projekt:

Dom w srebrzykach (G2)
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-srebrzykach-g2-m21f2222013fba
387579387580387581


Oczywiście musimy go trochę zaadaptować do naszych potrzeb , ale o tym będzie dłuższy post niebawem :)

mother_nature
26-04-2017, 13:12
Się zapytam, czy jakieś promocje planują ;)

Już mam:
"od piątku od godz. 17:00 do 8 maja
napewno projekty -250zł
ale mozliwe ze coś dojdzie"
:D

Kamil_
26-04-2017, 13:22
Skąd masz te info?
Rewelacja!

Planuję również zakupić dodatkowy garaż, bo lubię grzebać w warsztacie :)
Garaż 3-stanowiskowy G8
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-garaz-3-stanowiskowy-g8-m403084e913d5a

mother_nature
26-04-2017, 13:34
Skąd masz te info?
Rewelacja!

Planuję również zakupić dodatkowy garaż, bo lubię grzebać w warsztacie :)
Garaż 3-stanowiskowy G8
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-garaz-3-stanowiskowy-g8-m403084e913d5a

50% na garaże.
Info ze źródła ;)
Ale nie odpowiadam, jeśli coś do piątku pozmieniają :p

Kamil_
26-04-2017, 13:37
O garażach wiem:
https://www.archon.pl/garaz-za-pol-ceny-art-10092

No dobra, masz dojścia to się cieszę!
Ważne, że będzie promo :)
Zawsze to parę zł w kieszeni!

Gargi12
26-04-2017, 20:22
Widzę że już i o rekuperacji myślisz i słuszna droga ja jeszcze hudego nie zalałem a już myślę o dachu ale co do głowy wpadnie to już zostanie,warto na początku pomyśleć o dobrej izolacji i może zagłębić się w temat pomp ciepła taniej niż gazem choć koszta poczatkowo trochę większe.Pozdrawiam

Kamil_
26-04-2017, 20:32
Tak czytam tu i tam. A dlaczego już teraz? Bo nie wiem czy wylewać ławy pod kominy, bo jak będzie rekuperacja, to zapominam o kominach :)

Im więcej czytam tym mi ciut lżej i więcej niewiadomych ahhh....
A inni kupują od dewelopera na najtańszym materiale za 500-600 tys i się cieszą :)
Bez żadnych zmartwień itp. A tu człowiek zasypia i myśli o rekuperacji, izolacji, styropianach, papach izolacyjnych wykopach itp :)
No cóż :P

Gargi12
26-04-2017, 20:54
Dlatego trzeba wszystko parę razy przemyśleć,już jak myślisz o rekuperacji to faktycznie niema co sie w koszta ładować z ławami pod kominy jak są zbędne zawsze parę groszy do przodu

ufbufkruf
26-04-2017, 22:01
Bez żadnych zmartwień itp. A tu człowiek zasypia i myśli o rekuperacji, izolacji, styropianach, papach izolacyjnych wykopach itp
No cóż

HAHAH Jak bym sam siebie widział, a jak żona sie dziwiła, że już teraz takie rzeczy trzeba wiedzieć. Dużo tego jeszcze przed Tobą ale nie martw się z czasem jakoś łatwiej te decyzję podejmować.

RysiekWLKP
27-04-2017, 06:33
Skąd masz te info?
Rewelacja!

Planuję również zakupić dodatkowy garaż, bo lubię grzebać w warsztacie :)
Garaż 3-stanowiskowy G8
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-garaz-3-stanowiskowy-g8-m403084e913d5a

A czy nie lepiej budować garaże i budynki gospodarcze, powiększone kotłownie w bryle domu (u mnie 2 stanowiskowy garaż z kotłownią 49m2) z punktu widzenia podatku od nieruchomości. Za oddzielny budynek gospodarczy, który nie służy do celów mieszkalnych o powierzchni 50m2 płaci się więcej podatku na rok niż za 250m2 dom. Stawki 1:10

Pozdrawiam

Rychu

Gargi12
27-04-2017, 07:23
A czy nie lepiej budować garaże i budynki gospodarcze, powiększone kotłownie w bryle domu (u mnie 2 stanowiskowy garaż z kotłownią 49m2) z punktu widzenia podatku od nieruchomości. Za oddzielny budynek gospodarczy, który nie służy do celów mieszkalnych o powierzchni 50m2 płaci się więcej podatku na rok niż za 250m2 dom. Stawki 1:10

Pozdrawiam

Rychu
Ale jeśli jest to siedlisko tak jak u mnie to podatek jest nie duży

RysiekWLKP
27-04-2017, 09:25
Witaj Kamilu :)

Spełniać marzenia trzeba i warto. Z samodzielnego budowania jest ogromna satysfakcja, choć nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli ;)

Badania geotechniczne nie wszędzie są obowiązkowe, ja ich robić nie musiałam. Nie buduję się jednak w "szczerym polu" i wiedziałam co mnie czeka po wykopaniu dołka.

Powodzenia! Będę kibicować :)

U mnie było podobnie, badań nie robiłem, wykopałem 2 dziury i na tej podstawie oceniono, jednakże obok wszędzie inne budowy po sąsiedzku, a więc teren nie mógł się znacznie różnić. Będę trzymał kciuki za powodzenie projektu. Na wątku jest kopalnia wiedzy w innych dziennikach, można też pytać, bo na wszystkim nie sposób się znać.


Ale jeśli jest to siedlisko tak jak u mnie to podatek jest nie duży

dokładnie tak, ale jak nie to warto tę kwestie rozważyć





Planuję również zakupić dodatkowy garaż, bo lubię grzebać w warsztacie :)


Cześć. Warto zaraz pomyśleć o kanale w garażu do prac motoryzacyjnych, ja wymurowałem swój z bloczków fundamentowych, w projekcie go nie mam, nie zmieniałem, bo nie ma to wpływu na konstrukcje bryły. Zresztą kierownik mówił, co nie ma wpływu na konstrukcję można śmiało zmieniać, nikt tego tak dokładnie sprawdzał nie będzie, ważne żeby bryła była jak w projekcie :)

PS. Czekam na pierwsze zdjęcia z prac. Z twoich wypowiedzi czuć wielką determinację, a to najważniejsze. Dom nie mały, może jeszcze garaż dojdzie. Sam buduje 243m2 powierzchni użytkowej, w tym 49 m2 garaż i kotłownio warsztat. Satysfakcja bezcenna, no i korzyści ekonomiczne, nigdy nie przypuszczałem, że będzie tak tanio, w końcu budując sam zgarniasz wszystkie marże, a właściwie to zostają po prostu jako dobra premia w twojej sakiewce. Zdrówka i pozdrówka. Rysiek

Daniellos_
27-04-2017, 13:39
nigdy nie przypuszczałem, że będzie tak tanio
Rysiek, teraz to jeszcze przed wykończeńczniówką to łatwo kontrolwac koszty gdye jest kilka sporych kwot. Podobno kasa zaszyna się szybko rozchodzić gdy zaczyna się dużo małych wydatków.

A w kwestii promocji na projekt. Ja kupiłem w Z500 i tam zawsze na "święta" robią zniżki :)

Kamil_
27-04-2017, 14:13
A czy nie lepiej budować garaże i budynki gospodarcze, powiększone kotłownie w bryle domu (u mnie 2 stanowiskowy garaż z kotłownią 49m2) z punktu widzenia podatku od nieruchomości. Za oddzielny budynek gospodarczy, który nie służy do celów mieszkalnych o powierzchni 50m2 płaci się więcej podatku na rok niż za 250m2 dom. Stawki 1:10

Pozdrawiam

Rychu

Taki już mam w bryle domu, po zmniejszeniu kotłowni będzie miał około 40 m2 :)
Ale to nadal za mało jak dla mnie :)
Lubię grzebać, motocykle wueska, żuk itp... Zresztą zobacz sam: http://www.zuk-kazik.pl/kompleksowy-remont-nadwozia/

387641




Warto zaraz pomyśleć o kanale w garażu do prac motoryzacyjnych, ja wymurowałem swój z bloczków fundamentowych, w projekcie go nie mam, nie zmieniałem, bo nie ma to wpływu na konstrukcje bryły. Zresztą kierownik mówił, co nie ma wpływu na konstrukcję można śmiało zmieniać, nikt tego tak dokładnie sprawdzał nie będzie, ważne żeby bryła była jak w projekcie :)


Kanał również mam na uwadze, ale kupię raczej gotowca, aby mi nic nie przeciekało (mamy tutaj gliniaste tereny i poziom wód jest wysoki).
Dlatego skłaniam się ku temu:
http://allegro.pl/kanal-samochodowy-szczelny-odlew-betonowy-dl-5-54-i6686203990.html#thumb/8



Możecie przybliżyć mi bardziej to siedlisko?
Jak to zrobić? I co to jest?

Co do podatku od wolnostojącego garażu to dzwoniłem do gminy i faktycznie cena z kosmosu (prawie 8 zł za metr) czyli przy moim projekcie daje około 720 zł rocznie!!!
ROZBÓJ W BIAŁY DZIEŃ!
Normalnie masakra!

Gargi12
27-04-2017, 14:29
Taki już mam w bryle domu, po zmniejszeniu kotłowni będzie miał około 40 m2 :)
Ale to nadal za mało jak dla mnie :)
Lubię grzebać, motocykle wueska, żuk itp... Zresztą zobacz sam: http://www.zuk-kazik.pl/kompleksowy-remont-nadwozia/

387641




Kanał również mam na uwadze, ale kupię raczej gotowca, aby mi nic nie przeciekało (mamy tutaj gliniaste tereny i poziom wód jest wysoki).
Dlatego skłaniam się ku temu:
http://allegro.pl/kanal-samochodowy-szczelny-odlew-betonowy-dl-5-54-i6686203990.html#thumb/8



Możecie przybliżyć mi bardziej to siedlisko?
Jak to zrobić? I co to jest?

Co do podatku od wolnostojącego garażu to dzwoniłem do gminy i faktycznie cena z kosmosu (prawie 8 zł za metr) czyli przy moim projekcie daje około 720 zł rocznie!!!
ROZBÓJ W BIAŁY DZIEŃ!
Normalnie masakra!
Wygogluj sobie( Siedlisko a podatek) i jest nawet na forum temat ja akurat jestem w pracy i z fona nie bardzo idzie mi wklejanie linkòw.Pozdrawiam

RysiekWLKP
27-04-2017, 14:57
Jak patrze na pierwszą stronę to widzę jakbyś kupił działkę 1200m2 od rolnika, który ją podzielił (miał pole i podzielił), on podzielił ją w celu zagospodarowania i gmina się zgodziła i wpisała to w plan zagospodarowania przestrzennego, że tam będą budynki mieszkalne. Ty kupiłeś działkę, która teraz widnieje jako rolna, ale jak wystąpisz o pozwolenie na budowę wtedy zmieni się ona na budowlaną, znaczy tylko na papierku w gminie. Siedlisko to dom, który buduje rolnik na działce rolnej bez zmiany jej charakteru z rolnego na budowlany. Jak jest jak opisałem to nic się nie zrobi, bo plan zagospodarowania przestrzennego gminy z góry zakłada, iż tam będą działki budowlane i domy mieszkalne. I podatki do gminy od wolnostojących garaży i budynków gospodarczych oraz domów. Rolnicy są faktycznie na innych zasadach jak pisał Gargi12.

Ty jesteś praktycznie w granicy z Wrocławiem, siedliska już tam wyginęły...:(

Linki fajne, ja mam kanał 210x85cm, jestem amatorem naprawiaczem, ty masz grubszą sprawę.


Rysiek, teraz to jeszcze przed wykończeńczniówką to łatwo kontrolwac koszty gdye jest kilka sporych kwot. Podobno kasa zaszyna się szybko rozchodzić gdy zaczyna się dużo małych wydatków.

Ja jestem za murzynami i wszystkimi nacjami. Dopiero strop, skręcam zbrojenie, skręcam i skręcam i końca tego nie widać. Zdrówka i pozdrówka




ROZBÓJ W BIAŁY DZIEŃ!
Normalnie masakra!

Rozbój dokonuje dostawca prądu na naszych budowach narzucając taryfę budowlaną i kosmiczne opłaty. Ja pierwszy rok i stan 0, ujechałem po sąsiedzku, ale u ciebie jak na razie jesteś przodownikiem w terenie i przecierasz szlak. Zorientuj się co do mocy przyłączeniowej na plac budowy, bo od tego dostawca nalicza opłaty, żeby nie było opłat stałych 200zł/2 miesiące, ja mam 120zł/2 miechy. I tak uważam, że to rozbój na żywca. Potem moc zwiększę. Witam w klubie :)
Sam rozważam rezygnację i rozwiązanie umowy, daj znać jak ci się agregat sprawuje...i jak to wychodzi.
Pokochajmy agregaty, rachunki za prąd tak często przychodzą...:)

Daniellos_
28-04-2017, 07:16
Pokochajmy agregaty, rachunki za prąd tak często przychodzą...

:D
Ja też postawiłem na agregat. 700pln z promocji w LM i do tej pory tylko linka do wymiany.

Kamil_
28-04-2017, 08:26
Z tym podatkiem to można to jeszcze ominąć jak byłbym rolnikiem. Ale nim nie mogę być bo nie mam pola, a nawet jakbym załatwił pole to musiałbym przejść na KRUS, a mam własną działalność i dupa!
Będzie trzeba płacić i tyle!

Agregat to ponoć sprawdzony chińczyk z allegro. Pali na dotyk, na razie przepracował maksymalnie godzinę. Jestem zadowolony bo kupiłem taki mocniejszy około 3.00 kW, w razie czego ma mi też małą betoniarkę pociągnąć :)

Dzisiaj wypełniamy papierki do Tauronu i chcemy kupić projekt, bo ma być promocja :)

Gargi12
29-04-2017, 11:37
Z tym podatkiem to można to jeszcze ominąć jak byłbym rolnikiem. Ale nim nie mogę być bo nie mam pola, a nawet jakbym załatwił pole to musiałbym przejść na KRUS, a mam własną działalność i dupa!
Będzie trzeba płacić i tyle!

Agregat to ponoć sprawdzony chińczyk z allegro. Pali na dotyk, na razie przepracował maksymalnie godzinę. Jestem zadowolony bo kupiłem taki mocniejszy około 3.00 kW, w razie czego ma mi też małą betoniarkę pociągnąć :)

Dzisiaj wypełniamy papierki do Tauronu i chcemy kupić projekt, bo ma być promocja :)
Żona dostała działkę 2h i żadnego krusu nie płacimy tylko podatek coś okoo 250 zł rocznie i żona też ma własną działalność ,tylko u nas w gminie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tylko zabudowe siedliskową

Kamil_
30-04-2017, 06:45
Wczoraj prace ostro poszły do przodu!

50% ogrodzenia zrobione...
Zaczęło się idealnie, pogoda dopisywała mimo, że prognoza przewidywała, że ma lać od rana.
Przyjechałem na działkę i zacząłem testy maszyny do otworów --- BAJKA :)
387813387814387815

Po chwili telefon do szwagra i działamy!
Nawet moja mama przyjechała z pomocą, przydaje się każda para rąk nawet podawanie wkrętów z nałożoną podkładką przyśpiesza znacznie pracę.
Siatkę mocowałem jak wspomniałem wyżej za pomocą wkrętów 35 mm z podkładkami od "papiaków".

Niestety warunki pogodowe się popsuły i przelotnie padał deszcz, co mnie trochę irytowało, ale cóż!

387816387817

Kamil_
30-04-2017, 06:47
Kolejne zdjęcia chyba tylko 5 można załączać do posta :(
387818387819387820387821387822

Kamil_
30-04-2017, 06:48
I tak to wygląda na chwilę obecną:
387823387824387825387826387827

Kamil_
30-04-2017, 12:35
Projekty zakupione.
Powoli zaczynam przymierzać się do usytuowania na działce.

Powiedzcie mi jaką odległość macie u siebie od płotu? Minimum to 6 metrów (na rysunku zaznaczone A)...
Nie wiem czy nie dać tam 7 metrów, abym spokojnie mógł na podjeździe auto zaparkować nie otwierając garażu.
No i teraz ile metrów dać na dojazd do tyłu prawo mówi, że minimum 4 metry. Na przejazd busem itp może być mało. Mowa o odległości na schemacie zaznaczonej B.
Planuję dać tam 5 metrów, ale chyba dam 6, bo jak posadzimy jakieś tuje czy inne krzaki to może być mało...
Co sądzicie?
http://obrazki.elektroda.pl/3615261400_1493552400.png

agaz_75
30-04-2017, 13:15
Trzymam kciuki my też tuż obok Wrocławia i całkiem nie daleko do Was :):)

aiki
30-04-2017, 15:39
A- 8 m - bardzo wygodne.spokojnie parkujesz i chodzisz wkoło samchodu bez obawy o jakieś rysy czy nawet śnieg z dachu.
B - 6 m.brama przesowna bez kłopotów weszla.

Kamil_
01-05-2017, 08:37
No to mam chyba ostateczny projekt:
http://obrazki.elektroda.pl/6727255000_1493624132.png


Mam nadzieję, ze te 6.5 metra będzie wystarczające, aby busem wjechać czy też jakimś większym samochodem.
Ewentualnie damy tam 7 metrów i powinno już być piko belo :P

aiki
01-05-2017, 09:36
Starem wjedziesz. U mnie przy tych odległościach i bramie 4 m bez problemu ciagnik z przyczepa wchodzi a bus z przyczpka to na luzaka.

Kamil_
04-05-2017, 20:21
Plan majówkowy wykonany :)
Działka ogrodzona!

388196388197


I czekamy na papierologię, może po drodze jeszcze jakąś szopę postawię czy coś innego, zobaczymy :)



Cały czas zastanawiam się jakie czarne mazidło zastosować do hydroizolacji, bo słyszałem, ze dysperbit komuś pękał i odpadał płatami :)
No i jaki styropian zastosować? Nie chcę jakiś po 500 zł za m2.
Na całość i tak planuję dać siatkę z klejem i całość znowu mazidłem i na to folia kubełkowa, bo wrzucanie samej folii bezpośrednio na styropian jakoś do mnie nie przemawia.
Co o tym sądzicie?

RysiekWLKP
06-05-2017, 05:33
O izolowaniu fundamentów są całe tematy na forum, i o tym czy i jaki styropian stosować, czy z jednej, a może z dwóch stron.
Na pewno przyda się szopa, ja zbijałem z teściem z desek, które miał z rozbiórki ale można załatwić jakiś używany blaszak. Jest czas póki prace ruszą, no ale betoniarkę, rusztowania, drabinę czy inne narzędzia trzeba gdzieś trzymać, żeby nóg nie dostały.

mother_nature
08-05-2017, 09:42
Szopa koniecznie, graty i ubranie robocze gdzieś trzeba trzymać.

Fundamenty smarowaliśmy dysperbitem, na to styro Termoorganiki Gold, od zewnątrz i od środka, na koniec folia kubełkowa.
Rysiek dobrze pisze, poczytaj i wybierz co Tobie najlepiej będzie odpowiadało, są różne opcje.

Daniellos_
08-05-2017, 09:53
Karster nie był zadowolony z dysperbitu, ale chwalił coś z Izolbetu.
Na fundament sprawdź cenę styro yetico aqua EPS120. Ja jestem zadowolony. Unikaj Swisspora, bo krzywy.

Kamil_
08-05-2017, 13:47
Projekty mam już w ręce (oczywiście 4 kpl)...

Otworzyłem przeglądnąłem i się mega przeraziłem.... :(
Pół godziny analizowałem zbrojenie i nie mogłem połapać się o co chodzi w tym wszystkim...
Dopiero zaskoczyłem, ze projekt zakłada lanie całych fundamentów, a nie tylko stopy i bloczków :)

388580


Ogólnie jestem trochę podłamany i nie wiem czy dam radę -- ale cóż trzeba! :)

ufbufkruf
08-05-2017, 15:07
Jak będziesz miał problemy to wrzucaj skany stron których nie rozumiesz, pomożemy:yes: Polecam przeczytać cały projekt na początek, a później jeszcze raz. U mnie sporo dodatkowej wiedzy było w opisach.

RysiekWLKP
08-05-2017, 17:42
Ja biorę wszystko etapami, czyli jak zacząłem, zgłębiałem fundamenty, nie wnikałem co do innych etapów, bo bym się załamał, wszystko jest w głowie, a psychika jest ważna i samozaparcie + regularność i dyscyplina planu działania
Rozwiązywanie problemów na bieżąco i szukanie informacji

mother_nature
09-05-2017, 06:30
Nie przejmuj się, to chyba każdy samorób przerabiał ;) U nas tak samo było, z początku lekkie przerażenie, a potem robota etapami bez skakania w przyszłość.
Natomiast warto sobie na początku zaplanować umeblowanie pomieszczeń, przyspiesza to późniejsze stawianie działówek i planowanie instalacji.

Kamil_
09-05-2017, 08:05
Dziękuje za słowa otuchy!
Na spokojnie przy piwku skupiłem się tylko na fundamentach i jest dobrze!

U architekta podczas adaptacji dopytam szczegółów i będzie jeszcze lepiej:)

Daniellos_
09-05-2017, 08:55
Nie bój żaby! Ja niektóre rzeczy z projektu zrozumiałem już po tym jak je wykonałem :D

A na poważnie to zrozumiesz wszystko jak się zagłębisz w dany temat. Na początek skup się na fundamentach i nie myśl o reszcie. Wszystko przyjdzie samo z czasem.

Regius
09-05-2017, 20:44
Dodałbym tylko, że o reszcie (szczególnie o instalacjach, np. w kwestii przepustów itp.) warto czasem pomyśleć wyprzedzająco, żeby uniknąć w przyszłości dodatkowych prac.

karster
12-05-2017, 21:34
Witam się w Twoim dzienniku :)

Co do projektu to się nie łam, ja monolit (też z archonu) chyba za piątym razem zaczaiłem, tzn to zbrojenie choć nadal nie wiem czy kratownica ma być i tak + ta gigantyczna ilość zaznaczonego zbrojenia :p

Agregat taki sam chciałem kupić ale na razie nie mam potrzeby, szwagry mają agregaty, jeden dość mocny, drugi mały i poręczny ale wystarcza. Jestem w 100%przekonany, że lepiej finansowo wychodzi kupno przeciętnego agregatu zamiast taryfy budowlanej.

Fundamentu u mnie oczywiście są takie same jak i u Ciebie =monolit. I gdybym miał je robić raz jeszcze to albo bym je wylał w całości albo zrobił płytę fundamentową. Wymurowanie samodzielnie fundamentów z ciężkich po ok 30kg bloczków bez betoniarki/ prądu to mega wyzwanie fizyczne ale da się. Ostatecznie, gdybym jednak murował to bym urabiał zprawę na blasze w sporej ilości na raz a potem dozował wodę lub kupił gotową z worka. No i dodatkowo dawałbym jednak chociaż odrobinę wapna + darował sobie murowanie poniżej +3'C (a murowałem od -2/ w nocy sporo niżej bywało).

Pozdrawiam Karol

Kamil_
12-05-2017, 21:45
Witaj również!
Nie ukrywam, ze widzę w Tobie trochę siebie - uparty i chce jak najlepiej często zadając milion pytań :)

Ja murował będę z gotowej zaprawy murarskiej w workach (mama pracuje w firmie produkującej takie rzeczy, więc wyjdzie mnie to podobnie niż mieszanie samemu, jak nie taniej). Dla samoroba rewelacja! Na busa zapakuję z 30 worków, jadę na budowę odpalam agregat odpalam betoniarkę woda mieszam i mogę od razu działać :)
Chcę całość mieszać w betoniarce - dlatego mam agregat chociaż papiery o prąd złożyłem i czekam na propozycję umowy od Taurona :)

Jak już Cię tutaj mam powiedz mi jakie zbrojenie dawałeś na stopę? Jakie miałeś strzemiona? Ile cm na ile?

karster
12-05-2017, 22:01
Stopę? Masz na myśli ławę fundamnetową? Jeśli tak to generalnie jak w projekcie ale nieco wzmocnione bo tak chciał kierbud. Było 4x fi12, strzemiona fi6 co 25cm ale kieras stwierdził żeby dać 5x fi 14+ strzemiona bez zmian. Ostatecznie stanęło na 5x fi 12 + fi12 co 25cm. Dość fajna to była praca. Pisałem o tym u siebie, rożne gadżety próbowałem ale i tak najlepszy wypadłdobry kluczyk do wiązania ręcznie na łożyskach.

Z zaprawą i betoniarką masz fajnie, to zupełnie zmienia postać rzeczy. U mnie było sporo narożników (łącznie chyba 16 albo i lepiej bo jeszcze wewnętrzne więc czas na to zchodził a długie odcinki szły szybko. Wtedy jeszcze zima więc zimno + krótki dzień = niezbyt miłe doświadczenia. Latem to byłoby łatwiejsze ale i może powstał by problem z kręgosłupem bo dłużej=więcej się pracuje.

Faktycznie, bywam uparty :) ale budowa to inna sprawa. Mi się to podoba, gdyby nie ta zasrana kasa lub jej brak to bym rzucił pracę i budował dom :)

PS, też mam ostatnie dwadzieścia z przodu... ;)

Pozdrawiam Karol

RysiekWLKP
13-05-2017, 05:48
Pręty górne 2x fi 12, dolne 2x fi12, strzemiona 25x20cm fi6 co 30cm, siatki najlepiej w całości, ale jak są za długie, powyżej, to łączyłem, aby łączenie na zakładkę wypadało na środku, narożniki pogięte u mnie można nabyć na lokalnym złomie za grosze, pełno tego z budów zwożą. Zbrojenie nie może leżeć na piasku, podeprzeć kamolami, czy kawałkami cegieł i wypoziomować. Otulenie prętów z góry i dołu 5cm. Jeśli są słupy to kratownice i startery zbrojenia trzeba wyprowadzić, szerokości ław miałem od 40cm-80cm, wszystko winien zawierać projekt.

PS. no i oczywiście kominy. Tak uwaga, ja miałem dość szeroko, w projekcie miałem piec na ekogroszek, teraz zdecydowaliśmy się na komin systemowy ekogroszek+gaz, pustaki są szersze, na szczęście fundament miałem na tyle szeroki (z nad kładką), że się zmieściło.
Przed wylaniem ław warto zamocować uziom w miejscu gdzie będzie skrzynka elektryczna. Można taki ocynkowany pręt kupić za ok 50zł ze złączka mocującą, wygląda to jak oszczep do rzucania, ale ekipy bardzo często tego nie robią, bo to nie elektrycy, a potem przychodzi elektryk i mówi "Panie to trzeba było...:). Podkopać na kabel prądowy i rurę do wody, ale to jak ławę zalejesz.

Ale dziś piękna pogoda na układanie stropu. :stirthepot:

Zdrówka
R.


Jedno pytanie. Czy jest jakiś przepis, który zabrania montowanie gniazdka prądowego w kanale samochodowym. Ktoś mi powiedział coś takiego, czy to prawda?

karster
13-05-2017, 06:20
No właśnie, zapomniałem napisac, u mnie ława ma 70na 40 cm więc strzemiona miały być 45x30 ale na allegro były gotowce 40x30 i takie kupiłem. Do tego kupiłem też z allegro dystanse 5cm - fajnie się na nich ustawiało zbrojenie nawet bez chudziaka pod ławą.

Pozdrawiam Karol

Kamil_
13-05-2017, 07:29
W projekcie mam takie coś:
389062

Czyli ława ma mieć 40 cm x 60 cm (szerokość x wysykość).

karster
13-05-2017, 07:36
Jak będziesz murował z bloczka o daj minimum po 5cm szersze strzemiona na stronę niż mur. Czyli np 35x30 cm lub minimum 30x30 a wtedy nie bedziesz musiał martwić się idealnym wycentrowaniem zbrojenia pod ścianami fundamentowymi.

RysiekWLKP
13-05-2017, 13:03
Może być odwrotnie czyli szerokość ławy 60 i wysokość 40cm, 60ki to najczęstsza szerokość ław, ja miałem tylko 1dną 80 i dwie 40. Zbrojenie wysokie 30cm i na otulinę z góry i dołu po 5cm. Nie bardzo widzę szerokość zbrojenia, ale 25cm by pasowało, po 2 pręty 12fi górą i dołem, strzemiona też nie widzę, mogą być na innym rysunku, niech ktoś jeszcze potwierdzi.

d7d
13-05-2017, 18:07
Mam dylemat co do badań geotechnicznych, kierownik budowy wyśmiał mnie trochę, mówił, że u nas to nie potrzeba, że szkoda 800 zł na ten zabieg...
Że wszystko będzie widzać po wywaleniu humusu oraz wykopie

Za kierownika nie płacisz za dużo, ciekawe jak często będzie na budowie i jak bardzo będzie pilnował jakości robót i zgodności z projektem.
Badania - KB "wyśmiał" badania , tylko że on (w jego mniemaniu_) nie ponosi żądnej odpowiedzialności za to co jest w podłożu fundamentowym.
Możesz na własną odpowiedzialność nie wykonywać badań.
W projekcie będzie miał wpisane - przyjęto nośność podłoża ... 150 kPa i grunty rodzime . nośne ... itd.
Jak wiesz co mają sąsiedzi w pobliżu to możesz sobie podarować (na własną odpowiedzialność).
KB musi odebrać podłoże gruntowe przed wykonaniem fundamentów.
Ciekawe na jakiej podstawie.
Możesz też wykopać w 3-4 miejscach dół o poziomie posadowienie fundamentów i ręczną wiertnicą odwiercić jakieś 1,00 głębiej.
"Mądry" KB niech oceni podłoże.

[Temat badań chyba już nie jest aktualny :) ]

aiki
15-05-2017, 07:35
Nie bardzo widzę szerokość zbrojenia, ale 25cm by pasowało, po 2 pręty 12fi górą i dołem, strzemiona też nie widzę, mogą być na innym rysunku, niech ktoś jeszcze potwierdzi.

Na dole całkiem jest rysunek strzemiona (14 x 30) chyba takie wąskie ze wzgledu na ścianę fundamentową laną z betonu.

Kamil_
16-05-2017, 11:32
Dzisiaj jadę do kierownika budowy podpytam go o to zbrojenie i od razu projektanta o adaptacje... Bo te 14x30 coś mało, mało...

I mam zagwozdkę co do lania fundamentów. U nas grunt w miarę fajny i wszyscy walą bezpośrednio beton w wykop (oczywiście humus ściągnięty około 30-40 cm), bez żadnych podkładów "suchego - chudy betonu" itp...
Czyli wygląda to tak (zdjęcie pochodzi z budowy około 30 km od mojej)
389260

I pytania mam:

1. Czy wylewać ten suchy/chudy beton?
2. Czy do wykopu wrzucić folię?
3. Czy bawić się w szalowanie chociaż góry w taki sposób jak tutaj: http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-440.html deski swoje kosztują, czas itp... Nie wiem czy jest sens, kierownik budowy już się podśmiechuje, że chce przekombinować :)

RysiekWLKP
16-05-2017, 14:43
1. Czy wylewać ten suchy/chudy beton?
2. Czy do wykopu wrzucić folię?
3. Czy bawić się w szalowanie chociaż góry w taki sposób jak tutaj: http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-440.html deski swoje kosztują, czas itp... Nie wiem czy jest sens, kierownik budowy już się podśmiechuje, że chce przekombinować :)

1. Ja nie wylewałem. Kamole i kawałki cegieł, najlepsze darmowe dystanse.
2. Ja nie wrzucałem folii. Izolowałem ławę fundamentową od ściany fundamentowej, którą murowałem z bloczków.
3. Ja się nie bawiłem w szalowanie. :no:

pawloslaw
16-05-2017, 18:05
Cegła się lasuje - w fundament jako dystans lepiej dać kostkę brukową betonową. Ja pozyskałem odpady z betoniarni, czyli pokruszone czy połamane na pol. Cena była żadna. A w Siechnicach kupa kostki leży porozrzucana o ulicach... ;)

Chudy beton lejesz po to zeby zbrojenie nie lezalo w piasku. Jesli masz twardy grunt, to mozesz na nim polozyc kostkę betonową i na to zbrojenie. Wazne zeby bylo min. 5cm otuliny betonowej miedzy pretem a gruntem.

2. Folia w wykopie bedzie podziurawiona po wylewaniu lawy. Pozwoli Ci na dluzsze twardnienie mieszanki betonowej, przez co bedziesz mial wiecej czasu na jej rownanie. Wg mnie niepotrzebne - jako izolacja nie ma sensu, a lawe spokojnie zdazysz wyrownac bez folii.

3. Jesli masz spoisty grunt to nie ma takiej potrzeby. Ja mialem wszedzie gline i przez 3 dni wykopy sie trzymaly rowno. Sasiad natomiast mial wszedzie piasek i przez brak szalowania miejscami ma teraz lawe szerokosci 1m :) Zdecydujesz jak wykopiesz, ale raczej trzymaj sie wariantu oszczednosciowego. Pieniadze sie jeszcze przydadza ;)

Zbrojenie wg mnie jest ok. Masz dodatkowe prety dolem, a z uwagi na zelbetowa scianke nie ma potrzeby zeby bylo wieksze. Dla spokoju ducha zapytaj KB, ale mysle ze nie ma sie czym przejmowac.

Kamil_
16-05-2017, 18:13
Ale ja nie będę miał ściany żelbetonowej tylko budował będę z bloczków ;)

pawloslaw
16-05-2017, 18:20
Faux pas :X Sorki, zmeczony po robocie nie doczytalem :P

W tej sytuacji może być 24x24 lub szersze jesli sciana jest szersza. Generalnie zbrojenie ławy powinno byc na szerokosc muru fundamentowego. Karster dobrze radzi z rozsunięciem żeby się nie pałować z centrowaniem.

karster
16-05-2017, 18:33
Ja powiem tak (dodam, że miałem wykop na 100cm głęboki po zdjęciu urodzajnej ziemix ławy w szalunkach), olej folie, olej szalunki ale nie do końca - zrób tak jak robił łukasz budowlaniec(z tej stronki - lub na yt gdy płot robił na swojej działce)- wyrównasz sobie tylko ostatnią deską ładnie poziomy i szerokości a i może mniej się oberwie. Widzisz, robota, deski swoje kosztują ale jak Ci się oberwie ziemia i bedziesz miał ławę na metr szeroką to chuj z oszczędności! No i najważniejsze, wszystko na budowie do czego się przykładasz później owocuje lżejszą/ przyjemniejszą pracą. Ale jak robi Ci to majster a Ty patrzysz to możesz mieć wszystko gdzieś i żądać tylko ostatecznie zachowanych wymiarów/pionów/poziomów :)

Folia ogólnie dobra rzecz ale zamiast niej lepiej jednak bednarkę wrzucić w ławy, baa koniecznie to zrób!

Dystanse plastikowe kosztują grosze na allegro a fajnie na nich się robi. Jak liczysz każde 50zł to daj polbruk z rozbiórki ;)

Zbrojenie wg projektu jest ok (te 14cm szerokości bo musi być po 5cm otulinyx2 daje 24cm = Twoja szerokość sciany) ALE Ty robisz bloczek więc daj po 5cm na boki do szerokości ściany czyli 24cm+5+5=34cm a będziesz miał pewność, że pod ścianą fundamentową jest zbrojenie.

Pozdrawiam
Karol

Kamil_
16-05-2017, 18:47
Dlatego myślę, żeby pobawić się w ten szalunek, bo po pierwsze sam sobie ładnie ta górę wypoziomuję wg niwelatora i od razu będę mógł sobie to ładnie zaciągnąć na gotowo, a nie wbijać sobie jakieś kołki czy inne gówna :)
Tylko zabawy z tym co nie miara będzie :(
Deski, kołki, wkręty, wbijanie poziomowanie.... Oj... No cóż :)

Pod zbrojenie chcę dać takie coś (polecał ktoś mi na forum) podkładki betonowe:
389318

Chociaż to też jest ciekawa opcja, ale droższa:

https://sklep.telka.eu/pl/p/Dystans-betonowy-listwa-50/386

e_gregor
17-05-2017, 07:35
U mnie ława miała wahania +/-2cm. Wylana w grunt bez szalunku. Jak złapać poziom?Tniesz pręty 6mm (albo inny złom jaki masz) na odcinki dłuższe o kilkanaście cm od wysokosci ławy. Wieszasz sznurki na łatach drutowych (pewnie były zdjęte żeby nie przeszkadzały przy układaniu zbrojenia). Tniesz sobie jeden grubszy pręt, względnie kołek na długość odpowiadajacą odległości od góry ławy do sznurka wyznaczającego osie fundamentu. Bierzesz młotek i tym "wzronikiem" wbijasz w grunt pocięte pręty. Gęsto, co 1-2m. Przy zalewaniu pilnujesz poziomu wzynaczopnego przez te pręty. 2-3cm wyrównasz na pierwszej, góra drugiej warstwie bloczków ściany fundamentowej

pawloslaw
17-05-2017, 09:37
Up: Pilnuj żeby głęboko wbić te pręty bo się położą przy betonowaniu :)

Możesz sobie odpuścić szalowanie i deską od sznurka mierzyć. Ławice na jednym poziomie + sznurek pomiędzy + deska z wymiarem i tyle. Potem zawibrujesz albo zaciągniesz pacą i będzie cacy - u mnie wyszlo +/- 1cm różnicy. W jednym miejscu tylko nie dolałem i brakło chyba 3 cm, ale to też nie problem.

Gargi12
17-05-2017, 09:59
U mnie ława miała wahania +/-2cm. Wylana w grunt bez szalunku. Jak złapać poziom?Tniesz pręty 6mm (albo inny złom jaki masz) na odcinki dłuższe o kilkanaście cm od wysokosci ławy. Wieszasz sznurki na łatach drutowych (pewnie były zdjęte żeby nie przeszkadzały przy układaniu zbrojenia). Tniesz sobie jeden grubszy pręt, względnie kołek na długość odpowiadajacą odległości od góry ławy do sznurka wyznaczającego osie fundamentu. Bierzesz młotek i tym "wzronikiem" wbijasz w grunt pocięte pręty. Gęsto, co 1-2m. Przy zalewaniu pilnujesz poziomu wzynaczopnego przez te pręty. 2-3cm wyrównasz na pierwszej, góra drugiej warstwie bloczków ściany fundamentowej
Ja też pręty wbijałem tylko tak co 2 m taką łate miałem i wyszło całkiem nieźle drobne nieruwnosci 2 /3 cm i tak bloczkiem wyprowadzisz,na garażu zabrakło już mi betonu i jeden narożnik miałem 10 cm niżej i też.wyprowadzone.bez problemu tylko wiekszym nakładem sił ,musialem parę bloczków na pół przeciąć ale jest oki

Kamil_
25-05-2017, 16:42
Dzięki za wskazówki...

Papiery złożone czekam na pozwolenie na budowę...
Z tego co wiem 1-2 miesiące!
Nosi mnie, aby coś robić, a za bardzo nie mogę, bo mogą przyjechać skontrolować...

No, ale cóż! Cierpliwości potrzeba :)

e_gregor
26-05-2017, 07:29
Mogłeś się wcześniej nie grodzić - miałbyś teraz co robić ;)

... a może od któreś strony posadzisz juz sobie jakiś żywopłot (jeśli w ogóle planujesz)? Albo jakieś drzewka w kątach działki gdzie nie będą przeszkadzały w trakcie budowy. Zawsze to jakieś zajęcie a i dużo radości potrafi dać

karster
26-05-2017, 08:22
Wiele osób zaczyna pracę przed uzyskaniem pozwolenia ;) Póki sąsiad Cię nie podpier*oli będzie OK :D
Słyszałem o przypadkach, gdzie zanim otrzymano pozwolenie to już ściany stały - pogadaj z kierownikiem a może będziesz mógł nieoficjalnie chociaż ze 2-3 tyg szybciej ruszyć. Jak ma jakieś znajomości w urzędzie to się dowie wcześniej czy będzie akceptacja a wtedy da Ci ciche przyzwolenie na budowę ;)

Pozdrawiam
Karol

aiki
26-05-2017, 09:49
Możesz przygotować zbrojenie, zbić szalunki jeśli takie będą potrzebne i wiele innych rzeczy. pomyśl a sam się zdziwisz ile można przygotować "na potem."

Kamil_
26-05-2017, 09:57
Tylko jak zwiozę drut na zbrojenie na działkę, zacznę skręcać to na 99% następnego dnia nie będzie ani drutu ani zbrojenia :(
Mam działkę można powiedzieć na razie w szczerym polu, bo zaczynam pierwszy dom po tej stronie ulicy :(
389934

Ewentualnie zacznę to skręcać u rodziców (5 km dalej) i przewiozę jakąś lawetą czy coś :)
Jakie długie druty na zbrojenie używaliście? 12m czy 6m? Jest to jakaś różnica?
Cały czas korci mnie spawanie strzemion niż ich skręcanie. Opinie na ten temat są podzielone.

karster
26-05-2017, 10:05
Ja skręcałem zbrojenie 26km dalej :P Potem na raz wszystko przywiozłem i poukładałem już w szalunki.
Długość jaką kręciłem była taka jak w projekcie (czyli nawet po 12mb) ale potem z racji ograniczonej możliwości auta do przewozu ciąłem to na kawałki do max zdaje się 7mb (potem łączyłem metrowymi prętami - po 50cm zakładu na stronę). Na samym końcu wiązałem elki w narożach i wkładałem dystanse pod zbrojeniem.
Oczywiście szalunki, zbrojenie miałem zrobione zanim otrzymałem PNB...

karster
26-05-2017, 10:09
... aaa no i właśnie do transportu to tylko spawanie! i to nie koniecznie każde strzemiono, chociaż co kawałek bo belki były mega sztywne - nic się nie składało. Pierwsza testowa bez spawania też się nie złożyła całkiem ale do połowy owszem :D Trochę jej butem pomogłem ale i bez tego była to galareta. Po przyspawaniu kilku strzemion było już dobrze. A jedna belka taka ok 8mb była prawie w ok połowie pospawana (ja wiązałem z tatą druty a brat spawał obok, każdy w co kawałek się zamieniał więc były te spawane strzemiona co kawałek po kilka sztuk obok siebie) - sztywność belki była ogromna. 100x przyjemniej się je potem układa ale prawda jest taka, że strzemiona są po to aby w czasie zalewania trzymały druty by nie opadły wiec nawet plastikowe możesz dać :p a potem to zalejesz betonem i po sprawie :P

Pozdrawiam
Karol

Kamil_
26-05-2017, 10:21
Rozmawiałem z kierownikiem budowy - konkretny gość :)
Mówił, że nie spotkał się z kimś kto na naszym rejonie spawał zbrojenia i nie kazał mi cudować! Mówił, że drucikami mam skręcać będzie git, bo przy wkładaniu puknę coś, spaw puści i będzie lipa :(
Najwyżej cyknę co piąte i dam drucik będzie OK!

Co do strzemion to powiedział, że mogę dać 25x20, 25x25 a nawet 30 x 30 czy tam 32x32 :)
Strzemiona gładkie 8 mm, pytałem się czy jak będą żebrowane czy będą OK, mówił, że żebrowane są ciut słabsze :(
A chcę kupić gotowca, bo nie opłaca się wyginać.

Pręt główny oczywiście żebrowany 12 mm, strzemiona mocowane co 25 cm. Zakład minimum 60 cm (narożniki, łączenia itp).
Kratownice pod kominy (nie będę budował ich prawdopodobnie, ale dla spokoju wyleję fundament) drut 12, oczko 12x12 :)

Kamil_
26-05-2017, 11:01
Tak wyceniam te strzemiona, kurde serio ma tam być 8mm strzemiono?

Nawet firma sprzedająca strzemiona mówiła, że wszyscy biorą 6mm żebrowane i jest git...
Strzemiono 30x30 FI6 kosztuje 1.15 zł, a takie samo z FI8 kosztuje 2.60 zł :(

W projekcie widzę wszędzie 8mm:
389949389950389951

karster
26-05-2017, 11:04
Ja dawałem strzemiona gotowe z Allegro z żebrowanego fi6 i były dużo sztywniejsze niż gładkie fi6 gięte samemu.
Mój kierbód kilkukrotnie mówił bym 'nie cudował' ale jakoś nie ma siły przebicia. Jak wiesz co robisz i robsz to dobrze to olej takie jego głupie gadanie. To Twój dom, Ty w nim będziesz mieszkał i Ty za to płacisz więc czyjeś widzimisie albo 'bo tak się nie robi/ bo tak nie potrzeba" miej w dupie. Sory ale agresja mi się włącza jak ktoś się robii głupio-mądry, bo myśli że wszystko widział.
Mój kierbud choć co roku ma kilka nowych (albo naście) budów nie widział żadnej by ktoś dawał np tak ładnie szalowane ławy, tyle xps'a na fundamentach (choć czy 15cm to coś wielkiego? no nie) albo perlitu w pierwszej warstwie. Co więcej jak mówiłem, że mi ława w jednym miejscu się skopała o 2cm i łamałem ręce to on, że to mega dokładna budowa. Staram się wszystko do milimetra robić i koniec! o drugi przyjdzie i powie, że to tylko budowa, wieniec wyrówna a jak nie to tynk wyrówna (czytaj dalej, jak nie tynk to farba przykryje a jak i farba nie da rady to się obraz powiesi...)
U mnie, mówiłem, że chcę ceramikę a kierbud łeee, to drogie, murarz weźmie więcej kasy bo to kaleczy i ogólnie droższy materiał... no i dupa tam, nie kaleczy, nie jest znacząco droższy (owy dryfix vs solbet) a murarza nie ma bo sam robię i już jestem na finiszu parteru ;p także wiadomo, kierbud sie podpisuje i jak coś ma się zawalić to nie ma co dyskutować ale jego pierdzielenie typu panie to nie potrzebne, łee tam olej to - to dosłownie olej jego gadanie, chcesz cos zrobić lepiej to to zrób lepiej tylko zawsze miej świadomość tego co robisz i po sprawie :)

PS. Jadę na budowę bo się podładowałem :D

Pozdrawiam
Karol

aiki
26-05-2017, 15:19
Tez miałem w projekcie 8 a dałem 6 gładkie. KB nie miał uwag.

Kamil_
27-05-2017, 15:21
OK!
W piątek będąc u rodziców narzeczonej zakupiłem strzemiona żebrowane 30x30 cm :)
Cena za sztukę 1.13 zł :)
Kupiłem 300 sztuk (nie liczyłem dokładnie ile potrzeba).

http://obrazki.elektroda.pl/8746982900_1495894785.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/9425904100_1495894787.jpg

aiki
27-05-2017, 16:39
najwyżej dasz większy rozstaw.

RysiekWLKP
28-05-2017, 06:49
Trzeba się przyzwyczajać do odchudzania projektu, ja użyłem strzemion 6fi gładkich, co 25cm, Jak ci zostaną to może uda ci się wykorzystać resztę przy stropie.

PS. Nasze projekty są nad wymiar naszpikowane, zwłaszcza te indywidualne. Każdy deweloper pogonił by takiego konstruktora z siekierką, a przecież aspekt finansowy nie pozostaje również dla nas bez znaczenia, nie można popadać w paranoje, ja mam przykład dewelopera, akurat buduje w okolicy kilka bliźniaków. :bye:

Kamil_
29-05-2017, 19:45
Dobra!
Nareszcie się coś dzieje!

Znalazłem porządnego fachowca od wiercenia studni. (130 zł za metr z materiałem - porządne rury czerwone 110).
Średnio nasz rejon 8-12 metrów i wystarczy.
Fachowiec poprosił o około 500 litrów wody, dlatego była okazja wykorzystać ostatnie zakupy.
Nabyłem dwa pojemniki (130 zł sztuka - jak nówki) 1000 litrów na wodę oraz jak kupowałem agregat dokupiłem wąż oraz pompę zanurzeniową :)

Jeden baniak na auto (bus) drugi na działkę i wycieczka nad odrę (2km) :)
Pompę wrzuciłem do wody, agregat parę minutek i baniak pełny :)
Na działkę to samo tylko odwrotnie, pompa w baniak i pompujemy w drugi :)
Po około godzinie zabawy na reszcie ucieszony coś się dzieje!
Upał taki, że moja narzeczona myślała, że zwariuje tam.
Ale parcie, ze wreszcie są jakieś działania było większe niż moje wycieńczenie heh :)
http://obrazki.elektroda.pl/4708033200_1496082777.jpg

No to czekamy na fachowca :)
15 minut przed czasem telefon czy jestem i czy wszystko gotowe.

Przyjechał! Sprzęt naprawdę robi wrażenie:
http://obrazki.elektroda.pl/6547288000_1496082778.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/4479474300_1496082779.jpg


Porządnie robiony "filtro-sączek" - nie wiem jak to się fachowo nazywa:

http://obrazki.elektroda.pl/1282606000_1496082781.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/1020599500_1496082783.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/5960783400_1496082784.jpg


No to zaczynamy!
Szło naprawdę rewelacyjnie humus, piaseczek...

http://obrazki.elektroda.pl/3911862300_1496082786.jpg

No i co raz ciężej, bo glina:

http://obrazki.elektroda.pl/8040669800_1496082787.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/9984633700_1496082788.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/9234651700_1496082790.jpg

Stanęło na 6 metrach i przyszła mega ulewa - jutro jedziemy dalej.
Ale coś mi się wydaje, że będzie bliżej 12 metrów niż tych 8, bo sporo, sporo gliny :(

Daniellos_
30-05-2017, 08:28
Też kiedyś tak optymistycznie podchodziłem do wiercenia skoro u sąsiada było lustro na 8m. Wywiercili chyba 19 i odpuściłem...
No ale trzeba byc dobrej myśli i nie siać defetyzmów :yes:

Kamil_
10-06-2017, 09:01
I wykrakaliście mi :)
9 metrów i koleś odpuścił bo cały czas jakaś twarda glina jak kamień (taka szara).

Zrobił obok i na 5 metrach to samo :(
Mówił, że musi dokupić jakąś przystawkę, że będzie wiercił i pod dużym ciśnieniem będzie mu woda z wiertła leciała i pójdzie lepiej...
Ahhhh....
Czyli jestem na razie bez studni.


Wczoraj rano podjechałem na działkę, a raczej busz:
http://obrazki.elektroda.pl/2089050300_1497081381.jpg
http://obrazki.elektroda.pl/4975969800_1497081382.jpg

No to szwagra i tatę do pomocy i lecimy:
http://obrazki.elektroda.pl/3060431600_1497081383.jpg
http://obrazki.elektroda.pl/4742200400_1497081384.jpg
http://obrazki.elektroda.pl/1833615300_1497081385.jpg
http://obrazki.elektroda.pl/6116366600_1497081386.jpg

Więc się coś działo :)





Przymierzam się do robienia zbrojenia.
Co sądzicie o tym zestawie?
Wiązarka do zbrojenia +3000szt drut fi1,6mm 14cm
http://allegro.pl/wiazarka-do-zbrojenia-3000szt-drut-fi1-6mm-14cm-i6551838597.html


https://www.youtube.com/watch?v=4dBEzb7aocs

aiki
10-06-2017, 18:27
1,6 to całkiem spory drut. Do wiązania to raczej taki 1 mm. A samą wiązarką to cały dom powiązałem - strop monolit.
Jak masz monolit to 3000 szt to za mało.

karster
11-06-2017, 09:26
Ja kupiłem taki zestaw na allegro wiązałki plus 2500drucików ale takich 1mm. Potem właśnie kupiłem 1,6mm od tej firmy z filmu. Druty 1mm strasznie łatwo się rwały a te 1,6 były męczące i też potrafiły się zerwać bo ciężko było dopasować siłę. Tyle, że ja to używałem do kręcenia ław, które potem przewoziłem. Najepiej się spisał klasyczny kluczyk do wiązania z łożyskiem + drut wiązałkowy.

Do stropu chcę ponownie dać szansę tym wynalazkom jak na filmie bo będę kręcił zbrojebie już na docelowym miejscu więc chodzi tylko o to aby się druty nie przemieszczały przy układaniu betonu.

Pozdrawiam
Karol

aiki
11-06-2017, 20:04
Przy zbrojeniu do 12 mm można te druciki 1 mm dawać podwójnie. Ja zginałem na pół i tak wiązałem. Po kilku zerwanych juz człowiek wiedział kiedy przesadzi.

e_gregor
12-06-2017, 08:29
Ja też polecam. Ławy tym skreciłem teraz niedługo będę wieniec

Daniellos_
12-06-2017, 08:39
Też używałem wiązarki, ale druty miałem zwykłe. Na PF nie wystarczyło mi drucików z zestawu i dokupywałem. Problem taki, że tego nie dokupisz w w lokalnym sklepie. Trzeba czekać aż przesyłka przyjdzie.
Jak się nie ma wprawy na początku to łatwo się zrywają te druty, ale później jest lepiej. Nie mam porównania do zwykłego kluczyka, ale ten automatyczny sobie chwalę.

Gościu na filmie pokazuje dobrą technikę wiązania w narożniku strzemiona - przez dwa ramiona strzemiona. Jak się robi przez jedno to potrafi się drut przesuwać podczas np przenoszenia skręconego już zbrojenia.

RysiekWLKP
13-06-2017, 06:31
Ja skręcam klasycznym pozginanym kluczem zbrojarskim, ale są miejsca, że ciężko rękę wcisnąć i czasami zwykły gwóźdź okazuje się najskuteczniejszy. Co do prętów i wiązałkowego to też warto przejechać się na lokalny złom. Faktycznie teraz wszystko poczyszczone, jak w tamtym roku było po sezonie, za grosze można było gotowe narożniki czy druty wiązałkowe nabyć.

Co do studni. To ja miałem więcej szczęścia, wodę mam na 6m i dobrze daje ręczna abisynka. Dwa lata spokój, ale w tym roku muszę odszlamić, więc warto być w temacie, bo na odwiercie się nie skończy, bez odszlamiania szpili co jakiś czas po prostu ani rusz.
Niżej filmiki Ryszarda (nie ja) który jest w temacie samoróbstwa studziennego guru na YT.


https://www.youtube.com/watch?v=bcH8uvK_l7Q

Kamil_
13-06-2017, 07:24
Z tym ręcznym kopaniem przez jakiś czas chciałem sam kopać :)
Ale patrząc na to jak koleś z moją studnią walczył (i jeszcze nie skończył) to Bogu dzięki, że nie kopałem ręcznie.

Zamówiłem ten zestaw wiązałkowy - dziś ma być.

Dostaliśmy też odpowiedź z Tauron w sprawie przyłącza prądu.
13 kW wyceniono na 984.98 zł.
Ale nic więcej nie wiem, ile miesięcznie opłaty, w którym miejscu zamontują mi skrzynkę.
Muszę tam się dodzwonić i dopytać.
Jak to wygląda? Przyjeżdżają robią wykop montują skrzynkę, a licznik mogę zmontować później, bo prądu budowalnego nie potrzebuję (mam agregat).
A nie chcę płacić przez zimę jakiś dzierżaw za prąd, którego nie używam w ogóle.

Zabieram się za to zbrojenie.
Jakie długie zakłady L robiliście na narożnikach? Drut 12mm 120 cm na pół starczy?

pawloslaw
13-06-2017, 09:16
Minimum 40 cm zakładu, najlepiej z 80. Ja giąłem właśnie 120 na pół.

I pamiętaj żeby zbroić narożniki w każdą stronę "w kratkę":

http://bi.gazeta.pl/im/8/11063/z11063968Q,Sposoby-na-polaczenie-zbrojenia-law-w-naroznikach-.jpg

Ja dodatkowo dawałem jeszcze piąty pręt "L" dołem po środku, co by spokojniej spać ;)

Kamil_
13-06-2017, 09:38
Dziękuję za rysunek.
Też dla spokoju dorzucę tam jeszcze 4 narożnik.

Panowie rozglądam się za bloczkami.
W sumie mam znajomego w Betardzie to będzie dobra cena, ale mają dwa wymiary.
12 cm oraz 14 cm...
Jakie dawaliście u siebie? Czy to w ogóle jest jakaś różnica?
http://obrazki.elektroda.pl/9789831100_1497343071.png

12 cm lżejsze :)

Kamil_
13-06-2017, 20:48
Towar dojechał!
Dla mnie bomba!
Rewelacyjnie się to kręci!

Zamówiłem 3 000 sztuk drucików :D

http://obrazki.elektroda.pl/7001837000_1497383212.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/7980071200_1497383212.jpg


Jeszcze tylko przesmaruję sobie ten "wibrator", aby się nie zapiekł na tych gwintach i będzie myślę GIT :)

e_gregor
14-06-2017, 07:00
Czy to druciki 1,6?

Kamil_
14-06-2017, 08:50
Tak 1.6, ale miękkie super się kręci :)

e_gregor
14-06-2017, 10:45
Dobrze wiedzieć bo wczoraj dostałem paczkę z takimi a za pare dni będę robił wieniec. Ławy zbroiłem tym cieńkim (1 albo 1,2) i niby było ok ale trochę za słabo trzymał i przy przenoszeniu potrafiło sie wszystko złożyć

mietku
14-06-2017, 12:28
Witaj Kami,
odnośnie wiązania to ja kupiłem poprostu krążek (400m) czrnego wiązałkowego drutu fleksem walnałem na pół a kluczyk to taki tradycyjny zagiety pręt.... ławe skręciłem w sumie w 3 popołudnia, ale nie widze nic złego w w umilaniu i ułatwianiu sobie samoróbstwa:D

Pytasz o pustaki fundamentowe a ja chciałbym Cie zapytać dobra cena za pustak to ile u ciebe jest?
Bo jak ja policzyłem (a nie mam dużo scianek fund.) to wyszło mi wiecej niz 2-krotność za pustaki nie licząc nawet cementu i piasku do zaprawy.... dlatego zdecydowałem sie na lane scianki w deskowaniu dodatkowy + to lana scianka duuużo sztywniejsza.

pozdrawiam samoroba

pawloslaw
14-06-2017, 13:56
Osobiście, stawiając ponownie fundamenty zastosowałbym pustaki zalewowe w kształcie litery H. Bloczki to jakaś pomyłka :)

marcko
14-06-2017, 14:53
Towar dojechał!
Dla mnie bomba!
Rewelacyjnie się to kręci!

Zamówiłem 3 000 sztuk drucików :D

[...


Jeszcze tylko przesmaruję sobie ten "wibrator", aby się nie zapiekł na tych gwintach i będzie myślę GIT :)

jakbym mógł prosić o namiar (może być pw) gdzie te druciki kupiłeś?
ostatnio jak kupowałem to 1 mm były i faktycznie takie dość słabe

Kamil_
16-06-2017, 21:14
Osobiście, stawiając ponownie fundamenty zastosowałbym pustaki zalewowe w kształcie litery H. Bloczki to jakaś pomyłka :)

Możesz rozwinąć wypowiedź - widzę większość robi z bloczków :)


jakbym mógł prosić o namiar (może być pw) gdzie te druciki kupiłeś?
ostatnio jak kupowałem to 1 mm były i faktycznie takie dość słabe

http://allegro.pl/wiazarka-do-zbrojenia-3000szt-drut-fi1-6mm-14cm-i6551838597.html

dez
17-06-2017, 08:30
Raczej ksztaltki to jakaś pomyłka. Kosztują tyle samo co boczki do tego trzeba doliczyć zbrojnie i beton do zalania. Jedynym plusem jest ich waga, ale poza tym nie widzę plusów. Dla każdego samoroba względy ekonomiczne mają znaczenie.

pawloslaw
17-06-2017, 18:29
Nie zgodzę się - kształtki są większe i w przeliczeniu na m2 ściany wychodzą taniej (same pustaki). Może w Twoich stronach stosunek cen jest inny, ale sam sprawdziłem to kilkukrotnie i z zalaniem wychodzi porównywalnie/niewiele drożej co bloczki+zaprawa. Biorąc pod uwagę jak przyspiesza to prace, odciąża plecy i daje nieporównywalnie pewniejszy fundament to nawet żeby było nieco droższe w wykonaniu to jest warte rozważenia. Gdyby wybierać bloczki+ekipa, a kształtki samemu to już w ogóle nie ma o czym mówić :) Według mnie na samorobowe budowanie ksztaltki sa zwyczajnie lepsze i wygodniejsze.

Niemniej jednak kazdy moze miec wlasnie zdanie :wiggle:

Kamil_
21-06-2017, 06:36
Co sądzicie o tych podkładkach pod zbrojenie?
Co ile cm się to stosuje?
http://allegro.pl/podkladki-dystanse-pod-zbrojenie-styropian-piasek-i6124336290.html

http://obrazki.elektroda.pl/5745746900_1498023360.png

http://obrazki.elektroda.pl/9869343400_1498023360.png

e_gregor
21-06-2017, 06:59
Używałem takich do ław. Chyba 40 albo 50 właśnie. Na piasku dawały radę. Jak gęsto? Nie pamiętam - może co 1,5-2m. Z tego co pamiętam troche mi tego zostało. Muszę sprawdzić na budowie. Mógłbym Ci odstąpić. Jak coś to pisz na priv.

karster
21-06-2017, 07:08
Rownież takich używałem. One mają dwa wymiary do wyboru 40/50mm. Zostało mi ich ze 20-30 sztuk. Dawałem nie dużo bo u mnie zbrojenie rownież wisiało na szpilkach ściągających szalunki ław. Ale co dwa metry to za mało- wbiją się w piasek jeśli nie masz chudziaka.

Pozdrawiam
Karol

marcko
21-06-2017, 11:43
Co sądzicie o tych podkładkach pod zbrojenie?
Co ile cm się to stosuje?
http://allegro.pl/podkladki-dystanse-pod-zbrojenie-styropian-piasek-i6124336290.html




też ci potwierdzam, że dystanse w porządku. Ja zastosowałem ok 4,5szt na m2. Na początku było po prostu tak na oko, ale okazało się że to du... i porządnie zacząłem schematem lecieć właśnie tyle szt na m2 i przy 2 osobach obok nic się nie działo z nimi, ani z xps-em.

_arek_
27-06-2017, 06:46
Towar dojechał!
Dla mnie bomba!
Rewelacyjnie się to kręci!

Zamówiłem 3 000 sztuk drucików :D

http://obrazki.elektroda.pl/7001837000_1497383212.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/7980071200_1497383212.jpg


Jeszcze tylko przesmaruję sobie ten "wibrator", aby się nie zapiekł na tych gwintach i będzie myślę GIT :)


Kamil mam pytanie odnośnie tego "wibratora" działa to to jak powinno czy nie do końca ?? Też chcę kupić coś do wiązania ale nie wiem czy wybrać ten czy klasyczny.... Nie przycina się to jakoś podczas kręcenia, idzie płynnie ??
Jak pamiętam zabawy bączkiem z dzieciństwa to rożnie bywało z płynnością działania tego napędu śrubowego.

Kamil_
27-06-2017, 08:11
Jeszcze nie skręcałem, to się nie wypowiem.
Cały czas czekam na pozwolenie na budowę...
A aktualnie przygotowuję organizm i ciało wypoczywając w Chorwacji :P
Ale z tego co pisali koledzy, to sprawdza się dobrze tylko unikać kontaktu z wodą.
Ja dodatkowo co jakiś czas będę psikał tam WD-40.

mother_nature
27-06-2017, 10:16
Używałam takiego:
http://www.forbuild.eu/upload/produkty/podkl_dyst_i_akc_zbrojarskie/akcesoria_zbrojarskie/str.23_klucz_obracany_www.jpg

Rewelacja, bardzo przyspieszał pracę i skręcał tak mocno, że trzeba było uważać, żeby nie przesadzić ;)
Nie wyobrażam sobie skręcania zbrojenia bez takiego wihajstra :D

ignacydrzewiecki
27-06-2017, 11:01
Spełniać marzenia zawsze trzeba bo to inwestycja na lato. Nie ma co pieniedzy odkladac w skarpete, dopiero dobrze wykorzystane cieszą, powodzenia :)

_arek_
27-06-2017, 11:48
Używałam takiego:
http://www.forbuild.eu/upload/produkty/podkl_dyst_i_akc_zbrojarskie/akcesoria_zbrojarskie/str.23_klucz_obracany_www.jpg

Rewelacja, bardzo przyspieszał pracę i skręcał tak mocno, że trzeba było uważać, żeby nie przesadzić ;)
Nie wyobrażam sobie skręcania zbrojenia bez takiego wihajstra :D


No własnie rozważam tego typu wihajster lub ten "automatyczny" i zastanawiam się który wybrać....

marcko
27-06-2017, 15:00
No własnie rozważam tego typu wihajster lub ten "automatyczny" i zastanawiam się który wybrać....
używałem obydwu. Powiem CI, że ciężko ocenić co komu bardziej leży. Ja miałem pomocników przy zbrojeniu więc i automat i ręczne były potrzebne.
Automatyczny przyjemnie i lekko to idzie, ale przy cieńszych drucikach trzeba uważać żeby nie przedobrzyć, a grubych nie zawsze dobrze dokręci. Osobiście chyba raczej jestem za ręcznym bo jest niezawodny, masz lepsze wyczucie siły dokręcenia, ale za to automat nieoceniony przy jakiś zakamarkach czy poprawkach. Ten "ręczny" to sobie zrobiłem z 6 drutu na prędko na budowie na wzór 392017
Powiem ci że super idzie po chwili wprawy.

Daniellos_
28-06-2017, 07:28
W kkwestii eksploatacji "wibratora" ... Mi zdarzało się, że się zaciął i myślałem wtedy, że już po robocie. Trzeba zamawiać nowy etc. Na szczęście smar pomagał, także trzymajcie smarowidło na podorędziu.

Kamil_
05-07-2017, 15:59
Dojechały podkładki, naprawdę solidnie wykonane i dużo większe niż przypuszczałem ze zdjęć :)
http://obrazki.elektroda.pl/6144141700_1499266049.jpg
http://obrazki.elektroda.pl/4030497700_1499266050.jpg


Z nudów (oczekuję nadal pozwolenia) przeglądałem portale ogłoszeniowe i pewna Pani wystawiła na sprzedaż blaszak (roczny) za 850 zł (koszt nowego w moich regionach to koło 1400 zł).
Zadzwoniłem dogadałem się za 600 zł, oczywiście demontaż we własnym zakresie i transport również :)
Kolega ma autolawetę to za 100 zł objechaliśmy :)


http://obrazki.elektroda.pl/2607648700_1499266043.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/3898553700_1499266043.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/3177827300_1499266044.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/4752887200_1499266045.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/6529824900_1499266046.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/3616242600_1499266047.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/7093429000_1499266047.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/8167667100_1499266048.jpg


No i czeka na montaż na działce :)

Gargi12
05-07-2017, 20:16
Dojechały podkładki, naprawdę solidnie wykonane i dużo większe niż przypuszczałem ze zdjęć :)
http://obrazki.elektroda.pl/6144141700_1499266049.jpg
http://obrazki.elektroda.pl/4030497700_1499266050.jpg


Z nudów (oczekuję nadal pozwolenia) przeglądałem portale ogłoszeniowe i pewna Pani wystawiła na sprzedaż blaszak (roczny) za 850 zł (koszt nowego w moich regionach to koło 1400 zł).
Zadzwoniłem dogadałem się za 600 zł, oczywiście demontaż we własnym zakresie i transport również :)
Kolega ma autolawetę to za 100 zł objechaliśmy :)


http://obrazki.elektroda.pl/2607648700_1499266043.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/3898553700_1499266043.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/3177827300_1499266044.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/4752887200_1499266045.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/6529824900_1499266046.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/3616242600_1499266047.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/7093429000_1499266047.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/8167667100_1499266048.jpg


No i czeka na montaż na działce :)

Mi też taki garażyk by się przydał tylko musiałbym bym go solidnie zabezpieczyć bo ostatnio takie wichury że mogł by odlecieć

Kamil_
01-08-2017, 08:42
Dziś mija 63 dzień od daty złożenia wniosu na pozwolenie.
Czyli na dniach powinna być decyzja!

Powoli zamawiam narzędzia potrzebne do budowania :)

Powiedzcie mi jaki młotek polecacie do pomocy w poziomowaniu bloczków betonowych?
Gumowy? Metalowy? Ile gramów?
Najlepiej od tego sprzedajacego: http://allegro.pl/listing/user/listing.php?string=m%C5%82otek&us_id=26764422&order=qd&bmatch=s0-hou-1-1-0511

Tak samo jaką długą poziomnicę zakupić, aby sprawnie to szło?

karster
01-08-2017, 09:05
Ja używałem wielkiego młota gumowego z Castoramy, jako że wprawy nie miałem w precyzyjnym nakładaniu zaprawy, często ten młot był przydatny by mocniej walnąć w bloczek. Dobre bloczki to i metalowym możesz ustawiać bo nie pękną. Teraz masz fajną pogodę (no może aż za fajną), żadne mrozy Ci nie straszne, odrobina wapna się przyda (będzie duuuużo łatwiej murować).
Poziomice najlepiej dwie, jedna długa np ze 2mb (lub dłuższa - przyda się później) - dzięki niej będziesz mógł krótkie odcinki ścian robić bez żadnych sznurków
no i krótsza, 80-120cm do pionów pilnowania czy poziomów pojedynczych bloczków.

PS. Za kilka tygodniu to i tak zapaćkasz mazidłem, ocieplisz i zasypiesz piaskiem... Ważne by ostatnia warstwa wyszła idealnie (chyba, że będziesz robił wieniec na fundamencie to nim wyrównasz). Bloczki bywają różne, jedne krzywe inne bardziej. Wyrównujesz zewnętrzną płaszczyznę ściany. Moje bloczki z Czamaninka były dość równe, nawet bardzo równe (jak np widziałem na filmie u Łukasza budowlańca na YT w Kaliszu). Te moje miały 14cm wysokości, ciężkie france jak cholera a zwłaszcza jak były mokre - 35kg lekką ręką ;p

Pozdrawiam
Karol

Kamil_
04-08-2017, 21:17
JEST!!!
Pozwolenie na budowę wydane! Decyzja pozytywna!
Więcej się dowiem w poniedziałek, bo mój człowiek co się zajmuje adaptacją oraz wszystkimi formalnościami naszej budowy jest na urlopie.
Minęło wczoraj urzędowe 65 dni to dzisiaj nie wytrzymałem i zadzwoniłem do Starostwa!

Jutro od 5 rano jadę na budowę stawiać blaszak!
Dziś już zacząłem czynić pierwsze kroki ku temu i wypoziomowałem 3 bloczki pod tył ściany blaszaka:
http://obrazki.elektroda.pl/9723850400_1501877470.JPG

http://obrazki.elektroda.pl/5468256300_1501877470.JPG

http://obrazki.elektroda.pl/4718250400_1501877471.JPG

http://obrazki.elektroda.pl/5238635600_1501877470.JPG



Macie jakieś sprawdzone patenty na zabezpieczenie?
Chyba coś na GSM potrzebuję, jakaś czujka i wysyłanie MMS + telefon, aby usłyszeć dźwięki...

Kamil_
06-08-2017, 06:43
Blaszak zrobiony:

http://obrazki.elektroda.pl/4999493900_1501997845.JPG

http://obrazki.elektroda.pl/7095986900_1501997845.JPG

http://obrazki.elektroda.pl/5799264800_1501997845.JPG

http://obrazki.elektroda.pl/2124783300_1501997847.JPG

http://obrazki.elektroda.pl/9732720500_1501997848.JPG

http://obrazki.elektroda.pl/5030392400_1501997848.JPG

http://obrazki.elektroda.pl/9433407100_1501997848.JPG



Dodatkowo zrobiłem taki oto stół budowlany:

http://obrazki.elektroda.pl/6390373500_1501997849.JPG

http://obrazki.elektroda.pl/4574086300_1501997849.JPG

http://obrazki.elektroda.pl/6044171400_1501997849.JPG

Jabolek
07-08-2017, 11:37
Gratulacje pozwolenia i zapału do pracy!
Kibicuje i śledzę każdy wpis oby tak dalej. Mnie czeka podobna zabawa za rok :)

mietku
07-08-2017, 14:30
No to teraz sie zacznie..... powodzenia zycze samozaparcia i duzo sił.
I az zazdroszcze tego blaszaczka ;) u mnie niestety w warunkach zabudowy jegomoscie wpisali 'zakaz sytuowania budynkow tymczasowych' - to sie nazywa wolność.... hehehe
no ale mam za to piekny drewniany domek kiedys bedzie jako letniskowy....

RysiekWLKP
07-08-2017, 16:09
Gratuluję i witam. Blaszak piękny i duży, na pewno wszystko się pomieści. Ja całkowicie zaniedbałem dziennik i czeka mnie duże uzupełnianie tu na forum. Pisz na bieżąco a na pewno zajrzę.

Kamil_
10-08-2017, 20:18
Powoli organizuję materiały...
Drut fi 12 długi 6 m cena 15 zł brutto to dobra cena?
Kilogram za 2,76 brutto...

I teraz styropian, w składzie budowlanym namawiają mnie na taki:
http://obrazki.elektroda.pl/1764144700_1502392504_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/1764144700_1502392504.png)

Co sądzicie?

karster
10-08-2017, 20:59
Ja sądzę, że to bardzo dobry styro - ale i drogi. Sam miałem synthosa xps prime bo jeden z tańszych xpsów i kupiłem go w dośc dobrej cenie ok 400zł brutto. Styro do fundamentów tak? jaki gruby?

Pozdrawiam
Karol

Kamil_
10-08-2017, 21:10
Tak, chce ocieplić fundamenty. Polecali mi dokładnie ten co na zdjęciu czyli chyba 100 mm.
W projekcie mam 15 cm, ale w składzie powiedzieli, że 15 to przegięcie i jest to produkt na zamówienie.
Tak samo polecają mi bloczki 14 cm zamiast 12 cm bo będzie mniej fug i większa oszczędność...
Na 12 cm wyjdzie dużo drożej... Chyba jednak poświęcę się i będę targał te 14 cm :)

Jak się liczy te m3? Bo już głupieję. Mam około 55 metrów bieżących fundamentów. Wysokości bloczków jeszcze dokładnie nie znam, ale pewnie z 1 metr będzie (dom ma być z 2 warstwy wyżej nad ziemią i wchodzi się pod schodkach. Płyta ma 125 cm x 60 cm przyjmijmy, że będę stawiał je w pionie czyli potrzebuję 92 (55 m / 0.6) arkusze styropianu. W paczce jest 4 szt czyli 0,360 m3. 92 arkusze / 4 = 23 paczki. 23 x 0,360 = 8.28 m3 x około 400 zł = 3312 zł....
Ja pierdzielę - konkret! A gdzie pianka do tego?

karster
10-08-2017, 21:49
Pianka to maly pikus, z 300 zł i po sprawie, ew troche więcj. Po 400 ten stryo mozesz kupic? Git! Ja za swoj zapłaciłem łącznie zdaje sie 3500 + klej. Mialem 15 cm i z tego co pamietam niecale 8 kubikow kupilem no i mi zostala paczka+ plyta ale przyda sie to na cokół w garazu (bo jest nizej).

Jak sie liczy? Prosto, przede wszystkim pamietaj o zakladach, jesli masz np sciane 10mb, wysoka na 0,5m i styro 10cm grubości to na tą konkretną sciane robiąc zaklad potrzebujesz dodatkowo 0,2 mb. Czyli ogolem 10,2*0,5*0,1 = 0,51m3 stryo. Niestety jak masz duzo wygibasow to masz duzo liczenia :-p

Pozdrawiam
Karol

karster
10-08-2017, 21:59
Ej, dopiero sprawdzilem Twoje wyliczenia, ogólnie jestem chory i zmeczony więc nie sprawdzam co zle zrobiles alecna pewno mocno skopales kalkulacje. Nie licząc zakladów/ narożników potrzebujesz 55mb*1m*0,1m = 5,5m3 styro licząc zerowy odpad. Teraz dodaj do tego zakłady w narożnikach zewnętrznych/ odejmij wewnętrzne (ew jak jednych i drygich masz tyle samo to nic nie musisz robic) no i gotowe.
Ja ocieplalem płytami na leżąco czyli 60cm + 30cm ( płyta cięta po długości na pół drutem oporowym. )Xps nie musi byc na calym fundamencie, wystarczy bo nieco wystawal z ziemi
Pozdrawiam
Karol

Kamil_
10-08-2017, 22:08
Nie liczyłem odpadu, przyjąłem jeden cały arkusz na jeden bieżący metr :)
Wyliczenia mają być szacunkowe, w hurtowni mogę oddawać to co mi zostanie, albo lepiej brać po 1-2 paczki :)

karster
10-08-2017, 22:14
No to Twoj odpad, przyjmujac cene 400zl bedzie kosztowal ponad 800 zł. Rozrzutny jestes albo pogaty ;)
92 płyty * 0,25 m odpadu * 0,1m grubości daje 2,3 kubika odpadu...

Kamil_
13-08-2017, 20:58
Racja z tymi odpadami! :)


Panowie kilka pytań.

1. Zamówiłem drut na zbrojenie. Niestety 12 metrowych nie posiadają, tylko 6 :(
Co w przypadku odcinka większego niż 6 metrów?
Potrzebuję np 8 metrów w jaki sposób mam to łączyć? "Doczołowo" + do tego 4 łączniki 60 cm czyli tak:?
http://obrazki.elektroda.pl/2176661400_1502653181.png
Czy jakoś na zakładkę?

2. Jak wysoko wyprowadzać zbrojenie do słupów?

3. Kolejna sprawa w projekcie mam zaznaczone:
http://obrazki.elektroda.pl/5769559600_1502653369.JPG
Rozumiem, że chudziaka mam wylewać poniżej bloczków czy na równi?
Bloczki będą miały 14 cm wysokości, nie jestem w stanie uzyskać różnicy tych 11 cm (35 cm - 24 cm)
Nie za bardzo rozumiem tą kwestię. Przecież nie będę ciął bloczków z wysokości, bo to bez sensu.
Jak to ma się w praktyce?

Kamil_
13-08-2017, 21:21
Jeszcze jedno pytanko, czy te zakłady nie są za długie?
http://obrazki.elektroda.pl/4783154800_1502655644.png

ufbufkruf
13-08-2017, 22:03
Ja dawał na zakład zgodnie z wyliczeniem jego długości - 60 x średnica pręta. Co do tych narożników ja bym dał jeszcze pręty wygięte w L tam.
Co do wysokości to u mnie bloczek miał h=12cm więc akurat prawie tyle co potrzebujesz.

karster
13-08-2017, 23:53
Tez mam z archonu (aaa, sokri zapomnialem odpisac na pw, podaj mi na pw swoj tel to zadzwonie w,wolnej chwili- uwierz, ze tak bedzie wygodniej bo ostatnio mam za duzo na glowie i ciezko z czasem).

Chudziaka wylewasz (a fachowo ukladasz bo betony sie uklada a nie wylewa) rowno z bloczkami. Czyli robisz piasek o grubość chudziaka nizej niz ostatni bloczek i na to beton. Sam tez mialem bloczki 14cm... wg projektu (ide o stówę) masz lane fundamenty (no moze nie od razu o stowe ide ale tak wlasnie archon zeobil w,moim projekcie). Takze lane to masz dokladnie tyle ile zrobisz szalunk czyli tyle ile chcesz. Z bloczka wyjdzie Ci inaczej i albo akceptujesz minimalna różnice albo na koniec dajesz wieniec albo wyrównujesz np cegłą pełną lub róznej grubości spoinami (ale bez przesady...)

-24/-35 oznacza wysokosc od umownego zera czyli docelowej posadzki. To jest umowne i nie jest to restrykcyjnie nakładane czy chociażby narzucane przez geodetów. Jezeli np ławy są osadzone 140 cm ponizej umownego zera a maja wysokość 40cm to fundament musi miec odpowiednio 140-40-24=76cm oraz 140-40-35=65cm wysokosci.

76cm daje 5 warst bloczka 14stki z fuga 12mm - troche mała, juz minimum te 16/18 mm daj czyli dla 16mm fugi i 5 warstw daje to fundament 78 cm
65 cm daje 4 warstwy bloczka 14stki z fuga 2,25 cm. Ew podnoszac równiez o te 2cm fundament do gory by różnica wyszla jak w projekcie dajesz fuge 2,75cm i masz dokładnie co chciałeś. (Przy zalozeniu, ze ława konczy się dokladnie metr ponizej umownego zera.

Zaklady robi sie 50-60*d (srednica preta) nie ma co żałować. Zalejesz betonem to juz nie poprawisz

Pozdrawiam
Karol

Kamil_
14-08-2017, 07:08
karster tak ten projekt archonu ma lane fundamenty w całości!
Dlatego pytam tutaj na forum. Swoją drogą płaci się prawie 3 000 zł to powinno być w 2 wersjach.

Jaką różnice miałeś u siebie? Bo widzę, że 2 bloczki zjechałeś niżej:
http://obrazki.elektroda.pl/6779261000_1502690362.png

W moim projekcie inne osoby robią tak, ze wszystko murują na równo i obniżają posadzkę tylko w garażu (oraz sama brama garażowa niżej o jeden bloczek):
http://obrazki.elektroda.pl/3288371000_1502690735.png

http://obrazki.elektroda.pl/1081639300_1502690735.png

http://obrazki.elektroda.pl/6625011200_1502690736.png

karster
14-08-2017, 07:19
Oo jaki ładny fundament na tym pierwszym zdjęciu, to mój? :)
Druga fotka, beton z betoru. Tez od nich zawsze bralem i nigdy go nie bylo tyle ile powinno...

No i ostatnia sprawa, obnizenie na sam wyjazd = to dosc dobry pomysl, sam o tym po czasie pomyslalem. Pytanie tylko jak pozniej beda pasowaly wysokosci stropow, moze wieniec jakos zmodyfikujesz i git. Rowny fundament pod garażem ma dodatkowo ten plus, ze go calego ładnie izolujesz przed wilgocią i nie ma obaw, ze wciana przypadkiem bedzie stala w kałuzach.

Pozdrawiam
Karol

Kamil_
14-08-2017, 07:33
Tylko my w projekcie mamy mieć 11 cm różnicy w wysokościach posadzki w garażu, wątpię, aby było to jakoś bardzo zauważalne.
Na forum realizacji mojego projektu wszyscy tak robią:
http://obrazki.elektroda.pl/8572730700_1502691789.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/4743767700_1502691915.jpg

Co do stropu to widzę, że jest tam na równo:
http://obrazki.elektroda.pl/8210546300_1502692356.JPG

karster
14-08-2017, 07:47
No po przekroju patrzac to masz zupełnie inny przypadek. Rob jak wszyscy, czyli bloczek wycięcia na bramę garażową i po sprawie. Potem strop masz juz równo i nie bedzie problemów z kombinowaniem. Jedyny dyskomfort to brak wygodniej możliwości sciągania na rowno ze scianami fundamentu chudziaka ale wystarcza dwie rurki do sciagania i lux z reszta jak widac na fotkach, malo kto się tak bawi.

jajmar
14-08-2017, 09:45
Racja z tymi odpadami! :)


Panowie kilka pytań.

1. Zamówiłem drut na zbrojenie. Niestety 12 metrowych nie posiadają, tylko 6 :(
Co w przypadku odcinka większego niż 6 metrów?
Potrzebuję np 8 metrów w jaki sposób mam to łączyć? "Doczołowo" + do tego 4 łączniki 60 cm czyli tak:?
http://obrazki.elektroda.pl/2176661400_1502653181.png
Czy jakoś na zakładkę?

2. Jak wysoko wyprowadzać zbrojenie do słupów?



6 metrowe pręty sa nieekonomiczne, sporo stracisz na zakładach. Pręty nie łączy się dodatkowym prętem tylko na zakładkę min 60 średnic. Nie łaczy się wszystkich prętów w tym samym miejscu.
Zbrojenie słupów wypuszczasz zgodnie z projektem powinno być około metra.

aiki
14-08-2017, 11:02
Wymurować równo z chudziakiem a po zalaniu domurować jedną warstwę.
mniej kłopotów z izolacją posadzki i poziomą ściany.

kocbeat
14-08-2017, 21:28
Dlaczego w miejscu bramy garażowej jest jeden bloczek niżej?
Odnośnie stali to lepiej poszukaj na innym składzie o długości 12m i problem rozwiązany.

aiki
15-08-2017, 08:09
Bo garaż jest niżej niż reszta domu.

karster
15-08-2017, 08:14
Wymurować równo z chudziakiem a po zalaniu domurować jedną warstwę.
mniej kłopotów z izolacją posadzki i poziomą ściany.

To jest bardzo dobry pomysl. Pamietam jak mnie tata namawial by to zrobic ale bez betoniarki nie chciało mi sie kolejny raz urabiac zaprawy w skrzyni.

kocbeat
15-08-2017, 08:22
Bo garaż jest niżej niż reszta domu.

Garaż niżej to rozumiem i też tak mam. Nie wiem w jakim celu w miejscu samej bramy jest wycięte po jednym bloczku. Jest tak na pierwszym zdjęciu z poście 148

karster
15-08-2017, 09:15
Wycięcie jest wlasnie tylko dlatego, ze podloga garazu jest nniżej ale sciany juz moga być na równo z domem. Gdy robi sie cały garaż (jego fundament) nizej to potem jest problem z wiązaniem scian garazu i domu. A robiąc jedynie zanizenie w fundamencie na wjazd nie ma tego problemu.

Pozdrawiam
Karol

kocbeat
15-08-2017, 09:22
Dzięki za wyjaśnienie. Myślałem że to coś ma wspólnego z montażem bramy ale nigdzie nie widziałem żeby brama segmentówa miała próg

aiki
15-08-2017, 10:43
Bramy segmentowe dochodza do posadzki są jakby poza ściana i fundamentem.

Kamil_
15-08-2017, 11:46
Niestety 12sto metrowych prętów nikt mi tutaj nie dowiezie :(
Będzie trzeba łączyć - cóż.

Dopatrzyłem się kolejnej ciekawostki oglądając realizację osób, które już wybudowały ten projekt.
Fundamenty w projekcie wyglądają tak:
http://obrazki.elektroda.pl/1851744900_1502793115.png

Pod klatką schodową ma być spiżarka (ala piwniczka). Dlatego pewnie dużo osób dostawia sobie ścianę fundamentową tam:
http://obrazki.elektroda.pl/2981355800_1502793257.png
http://obrazki.elektroda.pl/8092717500_1502793287.png
http://obrazki.elektroda.pl/9699052300_1502793564.png
http://obrazki.elektroda.pl/3491931500_1502793684.png

Czyli normalnie mam tam wykopać dół i to dozbroić z całą ławą fundamentową?
Dlatego tego nie ujęli w projekcie?
Co w przypadku jakbym nie oglądał zdjęć realizacji? I pominął to?

Kamil_
15-08-2017, 13:15
Wracając do drutu zbrojeniowego, parę osób praktykuje dawanie go pod ostatnią warstwę bloczków betonowych w ilości 2 szt.
Jest sens? W moim przypadku byłoby to prawie 150 m bieżących czyli około 400 zł

karster
15-08-2017, 13:52
Nie w ostatnią a w co drugą ;) Ja sam dawałem właśnie w ostatniej fudze pionowej dwa druty fi8. To taka namiastka wieńca. Wydałem niecałe 400zł (albo sporo mniej bo zapomniałem, że u mnie standardem są długości 12mb a tylko fi6 jest po 6mb) Drut mi został więc wrzucałem go do cokołu pod ogrodzenie panelowe.

W mojej opinii, te parę stówek nie nadwyręży budżetu ale niestety sam nie wiem na ile to jest faktycznie pomocne i w razie "W" skuteczne w zwiększaniu wytrzymałości fundamentu.

Pozdrawiam
Karol

Kamil_
16-08-2017, 08:03
Obdzwoniłem wszystkie hurtownie w sprawie tego zbrojenia 12 metrowego.
Mogę mieć, ale cena transportu to 250 zł (a cały zamówienie to 1000 zł) czyli 1/4 wartości materiału.
Jest sens dopłacać?

kocbeat
16-08-2017, 08:35
A to 1000 to cena stali na całą budowę czy tylko na fundament? Jeżeli tylko fundament to może jak weźmiesz całość to transport będzie w cenie. Ja płaciłem za stal 2200 za tonę i transport z cenie. 12mm długość 12m a 8mm i mniejsze 6 metrowe odcinki.
Wieńce też pewnie będziesz miał dłuższe niż 6 metrów i znowu będziesz myślał czy łączyć czy dać cały

Kamil_
16-08-2017, 08:51
Ale resztę będę budował na wiosne nie chcę, aby ta stal mi leżała bo tam pustkowie i okradną :(

Kamil_
18-08-2017, 16:25
Akcja drut zakończona!
Zgodnie z waszymi sugestiami zamówiłem 12 metrowe odcinki.
200 zł transport, stal 1500 zł
50 sztuk 12 metrowych kawałków!
Do tego doliczyłem na ostatnią warstwę bloczków.
W poniedziałek umówiona koparka na zdjęcie humusu.
Jednym słowem od poniedziałku idę ostro do przodu, geodeta też umówiony.

https://obrazki.elektroda.pl/9496346900_1503069488.JPG

https://obrazki.elektroda.pl/7394547000_1503069487.JPG

https://obrazki.elektroda.pl/9507027600_1503069487.JPG

https://obrazki.elektroda.pl/1811321900_1503069489.JPG

https://obrazki.elektroda.pl/6887842400_1503069487.JPG

https://obrazki.elektroda.pl/9433367200_1503069489.JPG

https://obrazki.elektroda.pl/9546320500_1503069490.JPG



Żeby wygodniej się czytało projekt wydrukowałem go w formie A2 oraz zalaminowałem.
Nareszcie można normalnie się doczytać wszystkiego heh:
https://obrazki.elektroda.pl/3984543300_1503069489.JPG

https://obrazki.elektroda.pl/9917638700_1503069490.JPG

kocbeat
18-08-2017, 21:48
Fajny żuczek. Jak ojciec pracował w PKP to jeździłem takim. Miał silnik 3 litry z merca beczki i wyciągał 150 na miękko.
Te pręty to zostaw na deszczu. Ponoć lepiej jak się pokryja rdzawym nalotem to beton się dobrze trzyma

Kamil_
21-08-2017, 21:12
Lecimy z koksem!

500 zł - ściągniecie humusu wymiar powiększony o 2 metry w każdą stronę czyli 21.5 x 13,70 :)
Sprzęt naprawdę konkretny!

http://wsk.audiobas.pl/budowa/koparka1.jpg

http://wsk.audiobas.pl/budowa/koparka2.jpg

http://wsk.audiobas.pl/budowa/koparka3.jpg

http://wsk.audiobas.pl/budowa/koparka4.jpg

http://wsk.audiobas.pl/budowa/koparka5.jpg

http://wsk.audiobas.pl/budowa/koparka6.jpg

http://wsk.audiobas.pl/budowa/koparka7.jpg

http://wsk.audiobas.pl/budowa/koparka8.jpg

http://wsk.audiobas.pl/budowa/koparka9.jpg

http://wsk.audiobas.pl/budowa/koparka10.jpg

http://wsk.audiobas.pl/budowa/koparka11.jpg

http://wsk.audiobas.pl/budowa/koparka12.jpg

http://wsk.audiobas.pl/budowa/koparka13.jpg

http://wsk.audiobas.pl/budowa/koparka14.jpg

http://wsk.audiobas.pl/budowa/koparka15.jpg

http://wsk.audiobas.pl/budowa/koparka16.jpg

http://wsk.audiobas.pl/budowa/koparka17.jpg

Kamil_
22-08-2017, 19:42
Przygotowałem ławy do wytyczania dla geodety, który jutro przyjdzie zaznaczyć osie.
Wszystkie ustawiane pod niwelator, od nich będę sobie sznurki rozciągał, które mi wyznacza poziom szalunków :)

Ciesze się, bo wreszcie nabiera to tempa!

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/lawy_1.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/lawy_2.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/lawy_3.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/lawy_4.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/lawy_5.jpg




Jaki laliście beton? B20 czy B25?
Projekt zakłada C16/20 (B20)

aiki
22-08-2017, 19:53
B 25 chyba. Geodeta powinien wyznaczyć poziom 0.

Kamil_
22-08-2017, 20:02
Wyznaczył poziom zero jak nabijał mi paliki dla gościa od koparki :)
Pózniej nabił kolejne abym mógł po swojemu nabić ławy na których on wyznaczy osie ;)

_arek_
22-08-2017, 20:34
Tak z ciekawości ile za ta kopareczke ??

U mnie start też od poniedziałku i też "panna" na gąsienicach musi wpaść, bo te lato nas nie rozpieszczało z pogodą...

Gratuluję prawdziwego startu :)

Kamil_
22-08-2017, 20:53
500 zł za całość koparki, jeszcze mi ziemię przerzucał w róg działki co mu trochę zajęło...
Powiem Wam, że myślę dobra super cena, sam transport tego sprzętu wymagał dużego auta, naczepy oraz 3 ludzi :)

No i najważniejsze ma szeroką łychę, która naprawdę super to wyrównała :)

_arek_
22-08-2017, 21:04
To ci powiem, że prawie darmo... u nas 150zł godzina zwykłej obrotówki na kołach. Pewnie za sam transport tyle by wzięli :D

Fajne pole kukurudzy :D

Kamil_
23-08-2017, 20:22
Transport po deski oraz kontrłaty oczywiście Żuk Kazik spisał się rewelacyjnie!
Ojciec przyjechał i zaczęliśmy zabawę z sznurkami i szalunkiem.
Geodeta był, bardzo mu się podobały przygotowane ławy drutowe :)

Oto fotki:
http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek1.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek2.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek3.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek4.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek5.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek6.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek7.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek8.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek9.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek10.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek11.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek12.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek13.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek14.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek15.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek16.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek17.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek18.jpg

bcgarage
24-08-2017, 18:36
Widzę patenty Łukasza z domza150 się sprawdzają :D

Kamil_
25-08-2017, 20:31
Widzę patenty Łukasza z domza150 się sprawdzają :D

Oczywiście :)
Roboty trochę, ale cieszy!

Dziś kolejny dzień zmagań.
Padam na twarz więc tylko zdjęcia:

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek_1.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek_2.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek_3.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek_4.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek_5.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek_6.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek_7.jpg

karster
26-08-2017, 06:06
Piękna robota :) tak trzymaj.

Pozdrawiam
Karol

Kamil_
26-08-2017, 06:12
Zaraz ruszam dalej...

Powiedzcie mi co ze zbrojeniem.
Wkładać bednarke w środek?
Mam około 100 metrów.
Jakoś to dospawać do zbrojenia?

karster
26-08-2017, 06:23
Albo wrzucasz bednarke i skrecasz tylko co kawałek do zbrojenia by sie trzymała albo spawasz na około 2 pręty (moze jeden by wystarczyl ale dla pewności dwa) tak ze tworzysz pełen obwód na około i do tych prętów dospawujesz tylko kawalki po np 1,5m bednarki we właściwych do późniejszego wykorzystania miejscach.

Kamil_
27-08-2017, 06:51
Jestem!
Jeszcze na małej bani, ale wczorajsze szczęście było tak wielkie, że z tej radości pod koniec roboty z sąsiadem siedzieliśmy do 1 w nocy :)
Dawno tak dobrze nie spałem!

Jak zwykle dużo zdjęć, powiem Wam, że naprawdę się cieszę, bo tych desek miałem już po dziurki w nocie.
W skrócie - dokończyliśmy szalunek i przystąpiliśmy do kopania.
Szwagier niestety nie może kopać (problemy z kręgosłupem), ale dzielnie kręcił zbrojenie z moją siostrą oraz kuzynem.
Do tego dojechał mój wujek z wspomnianym synem i do samego kopania przyszedł sąsiad rodziców.
Czyli w sumie było 4 kopiących. Ja ojciec wujek i sąsiad. Od godziny 16 zaczęliśmy około 20 było gotowe.
Pogoda dopisała chociaż było naprawdę gorąco i duszno.
Plan zrealizowany w 100% w środę przyjeżdża grucha i zalewamy.
Zostało tylko zrobić zbrojenie.

Fotki:
http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_1.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_2.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_3.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_4.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_5.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_6.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_7.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_8.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_9.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_10.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_11.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_12.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_13.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_14.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_15.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_16.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_17.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_18.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_19jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_20.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_21.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_22.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_23.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_24.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_25.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_26.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_27.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_28.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_29.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/kopanie_30.jpg

Daniellos_
27-08-2017, 21:44
Przy takich "bogatych" fundamentach to nic tylko płytę lać.

mietku
28-08-2017, 13:56
Powiedz mi
jak głęboko masz te fundamenty? bo to jakoś bardzo płytko wygląda, ile masz strefe przemarzania?

A tak poza tym to nic tylko pogratulować, a ekipy pozazdrościć... (ja w wiekszości sam na placu boju).
W tyle ludzia to samoróbka szybko pojdzie....

Kibicuje i trzymam kciuki

Kamil_
28-08-2017, 20:39
U mnie strefa ma 80 cm.
Humus ściągnięty na 50-60 cm ława jeszcze w dół 45 cm,
A dodatkowo chce się podnieść wyżej bo będzie około sześciu warstw bloczka.
Jutro wam pokaże te wymiary bo zdjęcia nie oddają tego

RysiekWLKP
29-08-2017, 07:29
Cześć, czołem
Dla mnie wygląda to na prawidłowy wykop.


Zaraz ruszam dalej...

Powiedzcie mi co ze zbrojeniem.
Wkładać bednarke w środek?
Mam około 100 metrów.
Jakoś to dospawać do zbrojenia?

A można też użyć uziomu, pręta uziemiającego, jak http://allegro.pl/pret-uziemiajacy-2x1500-zlacze-uziomowe-13298-i5030389124.html
to w miejscu gdzie w przyszłości będzie skrzynka elektryczna, ocynk nie spawać, skręcić ze zbrojeniem fundamentu, najlepiej na załączoną złączkę.

Kamil_
29-08-2017, 19:25
Tak wbiłem szpilkę dodatkowo do tego bednarka będzie gites!

Juto o 7:30 wjeżdża gruszka :)
25 m3 betonu :D

Tak to wygląda na teraz.
Od 5:30 jutro ogarniemy trochę wykop, aby bez problemu przechodzić i na spokojnie to wygładzić.

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/zbroj_1.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/zbroj_2.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/zbroj_3.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/zbroj_4.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/zbroj_5.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/zbroj_6.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/zbroj_7.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/zbroj_8.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/zbroj_9.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/zbroj_10.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/zbroj_11.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/zbroj_12.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/zbroj_13.jpg

karster
29-08-2017, 20:48
Ładnie to wygląda :)
Powodzenia jutro przy zalewaniu.

Pozdrawiam
Karol

Kamil_
30-08-2017, 13:29
Ufff....

Nareszcie jeden etap zakończony!
Padam na ryja!
Ale dzisiaj wieczorkiem piwko będzie smakowało oj... :D

Beton wyliczony na styk dosłownie brakło parę łopat (około 1 cm poniżej desek jeden słup, ale to w niczym nie przeszkadza, bo i tak zamiast 40 głęboki kopane było 45 cm!

Na placu boju ojciec, przyszły teściu oraz ja :)
Nawet złapałem się na parę fotek, narzeczona walnęła :D

Oczywiście paczka fotek:
http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_1.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_2.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_3.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_4.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_5.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_6.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_7.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_8.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_9.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_10.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_11.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_12.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_13.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_14.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_15.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_16.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_17.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_18.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_19.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_20.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_21.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_22.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/beton_23.jpg

dez
30-08-2017, 14:25
Gratulacje ławy pierwsza klasa. Patent Łukasza budowlanca się dobrze sprawdza jak widać.

Kamil_
30-08-2017, 15:58
Tak patent genialny!
Roboty trochę bo dużo tutaj rożnego rodzaju osi, ale osoby takie jak ja czyli samoroba, idealna sprawa!
Podczas zalewania zero stresu.

karster
30-08-2017, 19:44
No mi tez sie Twoje ławy podobają :) gratulacje :-)

Widziales moje? Czuje, że się narobiłem dużo więcej, zapłaciłem również sporo więcej (deski grubo ponad 1000zł, wykopy koparką, zasypywanie, zagęszczenie no i piasku trochę) a efekt końcowy mamy taki sam. Wiec po co przeplacać/ się przepracowywać? ;-) jedyny plus moich szalunków to wygoda murowania pierwszych warstw fundamentu bo nie trzeba sie nachylać.

PS. Obecnie męcze sie z szalowaniem drugiej części stropu. 5 dni pracy za mna po średnio 10 h i mam dopiero wieniec, nadproża, podciagi. Jedno nadproże wybetonowane + warstwa pustaków nad nim. Zostalo mi zaszalowac jeden balkon i schody a potem ukladam konstrukcje nośną pod deskowanie. Masakra jak ten czas mi spierdziela :(


Pozdrawiam
Karol

e_gregor
31-08-2017, 06:52
Piękniutkie ławy! Będziesz klnął przy murowaniu :D Masz bardzo dużo osi i narożników. Ja tego miałem tylko troszkę a i tak byłem zły że nie wybrałem projektu o prostym prostokątnym obrysie

Kamil_
31-08-2017, 08:32
Ja już kląłem przy samym biciu kołków pod ławy drutowe oraz rozwieszaniu sznurków.
Dobrze, ze mam wszędzie prostokąty, bo karster musiał jeszcze tam chyba 45 stopni docinać z tego co pamiętam :)


Bloczki zamówione.
16 palet wjedzie na raz (864 bloczki, porządne firmy BETARD)

Materiały na hydroizolacje to:
Pierwsza warstwa gruntująca delikatnie rozrobiona z wodą:
IZOPLAST R-W Asfaltowa emulsja anionowa
http://www.adw.com.pl/images/assortment_products/s3/izoplast-r-w.png
Druga warstwa gruntująca bez rozrabiania
IZOPLAST R-W Asfaltowa emulsja anionowa
http://www.adw.com.pl/images/assortment_products/s3/izoplast-r-w.png

Na to dwie porządne warstwy - IZOPLAST B-W Dyspersyjna masa asfaltowo-kauczukowa
http://www.adw.com.pl/images/assortment_products/s3/izoplast-b-w.png


XPS klejony zamiast piany na IZOPLAST W-KL Masa asfaltowo- kauczukowa hydroizolacyjno- klejąca
http://www.adw.com.pl/images/assortment_products/s3/izoplast-w-kl.png



Na ławę zamiast papy termozgrzewalnej będzie folia polietylenowa HDPE grubości 1 lub 1.5 mm.
Oczywiście szeroka na 60 cm tyle co ławy :)

karster
31-08-2017, 11:00
Wow, jak tak zabezpieczysz ławy to będziesz je mial w mojej opinii całkowicie wodoodporne :) chyba aż tak solidnej izolacji nie potrzebujesz patrząc po fotkach. Pewnie wystarczy sam grunt + dwie warstwy tego samego. Ja na ławach dawalem solidną papę na całej szerokosci i powiem Ci, że to chyba bez sensu - lawy i tak sa w piasku takze mysle, że w zupełnosci wystarcza pas szerokosci ścian fundamentu + ocieplenia + 5-10 cm zakładu na bokach. Papa/ folia jeszcze Ci sie przyda minimum dwa razy (pod sciany/ pod murłate).

PS. Tak, miałem kąty 135/45 stopni. Przy murowaniu cegiel i szalowaniu stropu kolejny raz byłem z tego zadowolony ;)

Pozdrawiam
Karol

RysiekWLKP
31-08-2017, 11:51
ja też tak pozawijane ławy miałem, jeden geodeta uciekł, a raczej wyrąbał taką cenę, że raczej my z żoną uciekliśmy, bloczków to pewnie jeszcze z drugie 16 palet pójdzie, ja mam 99 mb ław i dało się to samo robić, zdrowia życzę i deszczu, bo w mój strop wlewam setki litrów na ten moment

Kamil_
03-09-2017, 17:21
Z tą folią HDPE to nie tak kolorowo (ciężko dostępna)...

Jaką papę polecacie na ławę??
Kiedyś obiło mi się o oczy, że czarna mamba czy coś w ten deseń.
Co sądzicie?


Jutro z rana jak pogoda dopisze jadę ściągać deski z szalunków :)

karster
03-09-2017, 18:34
Ano ja miałem właśnie czarną mambę zdaje się od swispor'a i była naprawdę porządna (zdaje się coś ok 4mm, na pewno mniej niż 5 i nie mniej niż 4mm).
Chyba to była ta papa: https://www.swisspor.pl/hydroizolacja/czarna-mamba/sbs-plus-pye-pv250-s40 Do tego jedynie co bym zrobił a czego nie zrobiłem to pomalował fundamenty również od góry a nie tylko po bokach.

Widziałem u Łukasza budowlańca na YT, że miał z wyglądu identyczną papę niby od ADW (to samo co preparaty, które chcesz użyć do hydroizolacji fundamentów) no ale ADW nie ma papy na stronie www.

Jak masz kasy jak lodu i Ci jej nie szkoda to zainteresuj się może http://www.profil.icopal.pl/ mega drogie produkty ale pewnie i jedne z lepszych - ja nie wiem bo nie były w zakresie moich możliwości (chociaż niby fundamentu nie da się poprawić więc lepiej nie oszczędzać ale z drugiej strony po co przepłacać?)

Pozdrawiam
Karol

Kamil_
03-09-2017, 20:42
Jakbym miał kasy jak lodu to bym się tak nie zarzynał na budowie z od wczesnych godzin porannych tylko zlecił to firmie :)
Kupię tą papę myślę, że będzie git!

karster
03-09-2017, 20:56
To był taki sarkazm :P Czuję że samorób, który ma fundusze z gumy to biały kruk

Ja tą papę ciąłem nożem do tapet u siebie w warsztacie na podłodze (prawie cała rolka mi się mieściła). Cięcie tego piłą do drewna czy metalu to była katorga (też się dało ale mówię, że tragedia jakich mało). U mnie ława miała 70cm szerokości i dawałem ślepo na całą ławę (to bez sensu teraz tak myślę). Zostały mi paski po 30cm szerokości i je dawałem pod ściany nośne a to znowu trochę za mało. Więc jak utniesz papę na pół to będzie git majonez a potem pod ściany jeśli też będziesz chciał dać papę to kupisz kolejne rolki i przetniesz na 3 części (po niecałe 33cm i już będziesz miał lepiej niż ja). Ostatecznie tnij papę na 60/40cm wtedy ta szersza na ławę a ta wąska pod ścianę ale to ostateczna ostateczność - taniej a równie dobrze będzie jak zrobisz jak wyżej napisałem 50/50 a pod ściany 33/33/33 cm.

Pozdrawiam
Karol

aiki
03-09-2017, 21:11
Nie wiem czy wszystkie papy ale te z którymi miałem do czynienia dobrze cięło się nożem do tapet ale od lewej strony.

Kamil_
05-09-2017, 20:05
Papa kupiona, po rozmowie z działem doradczym ze swisspor'a kupiłem:
BIKUTOP podkładowa 250 (PYE PV250 S47)
https://www.swisspor.pl/hydroizolacja/swisspor-BIKUTOP/bikutop-podkladowa-250-pye-pv250-s47

https://www.swisspor.pl/galleries/thumbs/fit_in_250x250/05_PBp250.jpg

160 zł rolka, aj bolało trochę.
Kupiłem 5 rolek będę ciął na pół, tak jak radzisz karster.

Betonik sobie dochodzi, rozbiłem część szalunków, resztę dokończył ojciec z mamą :)


http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek2_1.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek2_2.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek2_3.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek2_4.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek2_5.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/szalunek2_6.jpg

karster
05-09-2017, 20:24
No ładna cena... a czemu kosztuje ona 100 zł wiecej niz ta, ktorą miałem u,siebie? Ja kupiem 8 rolek (plus chyba 3 inne w lokalnym sklepie, dwie podkładowe i do teraz kawałki sie walaja bo nic nie warte byly).

Kiedy ruszasz z bloczkami? Uzywaleś niwelatora do łapania poziomów czy wierzyłeś sznurką po geodetach? Mi sznurek na 12m napiety dośc mocno zwiesil sie centymetr. Dobrze, ze mam dojscie do niwelatora (brat ma, ja kupilem tylko odbiornik bo sie popsul).

Pozdrawiam
Karol

Kamil_
05-09-2017, 20:36
Ta czaarna mamba to jest ich budżetowa wersja, coś tam mi tłumaczył, że to nie jest za super produkt, ze lepiej typową pokładówkę do tego się nadającą.
Takie samo info usłyszałem w lokalnym sklepie jak byłem kupować.

Tak używałem niwelatora podczas nabijania desek oraz całej zabawy w budowę szalunku.
Niwelator też biorę od szwagra na budowę do układania pierwszej warstwy, zobaczymy jak to wyszło :)
http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/lawy_1.jpg

Bloczki już czekają na budowie (8 palet wjechało dzisiaj rano).
Muszę trochę w pracy podgonić bo zleceń mam dużo, a zeszły tydzień od rana do nocy na budowie walczyłem.

Ogólnie plan zakłada ruszenie w czwartek-piątek z pierwszymi pustakami.
Jutro postaram się pomalować izoplastem ławę od góry :)

RysiekWLKP
06-09-2017, 08:38
z mojego doświadczenia trzeba uważać. aby sznurki były dobrze napięte i zwłaszcza w bardziej wietrzne dni, ja niwelatorem sprawdzałem też przed ostatnią warstwą bloczków, ławy bardzo ładnie zrobione, super to wyszło

Kamil_
08-09-2017, 20:47
Dzisiaj zabawy z łopatą, trochę tych kupek musiałem z ojcem rozrzucić, ponieważ planujemy zacząć jutro przymiarki do murowania i sznurki trzeba rozciągnąć.

Czyli lecimy:
http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/izol_1.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/izol_2.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/izol_3.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/izol_4.jpg


No i lecimy z IZOPLAST R-W

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/izol_5.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/izol_6.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/izol_7.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/izol_8.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/izol_9.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/izol_10.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/izol_11.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/izol_12.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/izol_13.jpg


I na sam koniec udałem się po zakup niwelatora, bo szwagier na wakacjach, a pracownicy używają.
Wybór padł na Niwelator optyczny LEICA NA524 PEŁNY ZESTAW

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/izol_14.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/izol_15.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/izol_16.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/izol_17.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/izol_18.jpg

Jabolek
09-09-2017, 19:07
Jaka cena niwelatora?

Kamil_
09-09-2017, 20:02
1100 zł, ale to można powiedzieć już jest taka klasa wyższa.
Można kupić za 700 zł cały kpl :)


Zaprawa (tak, tak gotowa mam dobre znajomości u mamy, gdzie to produkują):
http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/bloczek_1.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/bloczek_2.jpg



Papa naprawdę zajebista! Grzana palnikiem:

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/bloczek_3.jpg


http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/bloczek_4.jpg

Pierwszy bloczek i dwa narożniki (nie pełne, bo będzie pewnie 6 warstw) :)
Na początku zaprawa bez plastyfikatora, ale jednak musi być zaprawa jest jak masło lepiej się formuje i nie pije tak szybko.
Drugi narożnik już poszedł sprawniej.

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/bloczek_5.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/bloczek_6.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/bloczek_7.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/bloczek_8.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/bloczek_9.jpg


Trochę mnie ten Izoplast R-W wkurzył, bo nie wiem czy nie wyschnął czy co (kleił się po dotknięciu ręką, ale olałem i tak papa przyszła).

Kamil_
14-09-2017, 12:43
Pogoda kiepska, wczoraj z ojcem coś podziałaliśmy....
Wieje, zimno, sznurki latają normalnie ręce opadają....
Ciemno się robi szybko :(

Dziś chciałem działać deszcz, odpuszczam szkoda zdrowia!
Nastawiam się na jutro :)

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_1.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_2.jpg

Sushi
14-09-2017, 17:14
Witam, mega postępy z dnia na dzień przybywa na budowie zrobionych rzeczy, mega zazdroszczę, sam niestety nie mam zdolności manualnych do budowy i majsterkowania.
Powodzenia !

Kamil_
18-09-2017, 19:16
A mi się właśnie wydaje, że idzie kiepsko :(
Znowu tydzień deszczu i przestoje....
Sobota miała być konkretnym dniem, ale deszcz przeszkodził całkowicie :(

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_3.jpg
Mamy też kolegę:
http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_4.jpg


No i dzisiejsze zmagania od 7 do 15 (na tyle pozwoliła pogoda)...
http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_5.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_6.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_7.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_9.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_9.jpg




Teraz leje, patrząc na pogodę to dopiero koło piątku można dalej coś myśleć...
Aaaaa na razie robimy 4 warstwy w kółko, docelowo ma być ich 7 z tego co mierzyliśmy sobie na spokojnie, aby były ładne spadki przy wjeździe z drogi :)
Więc roboty dużo...


Jedynie co mnie pociesza, to fakt, że idzie nam to w miarę sprawnie, już się tak nie cackamy z tymi kielniami tylko na spokojnie. Ojciec nakłada zaprawę ja donoszę bloczek, poziomuje, wypełniamy zaprawą i następny :)
Bloczki są tak krzywe, że już nawet się nie przejmuję paroma mm odchyłów :)
Każdy bloczek minimum 5 razy dotykamy poziomnicą, każda warstwa na niwelator!



Aaa i jeszcze jedna sprawa! Z każdym bloczkiem ten dom naprawdę się powiększa!
Bo jakiś MAŁY się wydawał z samymi ławami :)
Narzeczona jak przyjechała patrzy na garaż i mówi: "I tam niby dwa auta maja wjechać? Oj to ja wjeżdżam pierwsza, żeby nie było" :)

e_gregor
19-09-2017, 06:33
Dorze Ci idzie. To na prawdę ciężki i trudny etap i ogólnie powolny. Z milimaetrami się nie cackaj. Zostaw cierpliwość na ostatnią warstwę i tam przypilnuj górnego poziomu. Tak na prawde tylko on jest istotny. Ja chyba też niepotrzebnie za mocno się starałem.

Ściany parteru pójdą szybciutko w porównaniu do tej fundamentowej udręki - zobaczysz

MMark.
19-09-2017, 12:58
Witam. Ładnie Wam to idzie. Jak na fundament to bardzo dokładnie murujecie. 7 warstw, oj będzie co zasypywać :)

mietku
19-09-2017, 14:32
ładnie, ładnie... i pogody życze!!!
bo ta potrafi dać w dooope, ja kilka razy odkopywałem fundament żeby drenaż zrobic bo jak tylko zaczynało lać to sie mi grunt obrywał i zawalało az nocami spać nie mogłem....
Ale niezle dajesz do przodu z grubsza to połowa juz za tobą i napewno ogarniesz, jak bedzie trzeba to i pogoda cie nie pogoni z budowy sam wiem coś na ten temat... wiadomo jak leje a człowiek zaplanuje robote to szkoda czasu i każdego takiego dnia.

Pozdrawiam i samozaparcia życze

Kamil_
27-09-2017, 19:14
Idzie powoli do przodu...
Dziś od samego rana działaliśmy z ojcem!
Zostaje 6 warstw ostatecznie - zapomnieliśmy, że będzie jeszcze wylewka w środku czyli podniesie całość o dobre 20 cm!

Powiem wam, że naprawdę wygląda to konkretnie!
6 warstw normalnie jak bunkier!

Oczywiście wszystko ładnie zacieramy pod koniec roboty - ściana jest tak równa, że w okolicy na bank nikt tak bloczków nie buduje heh :)

Fotosy:
http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_10.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_11.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_12.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_13.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_14.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_15.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_16.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_17.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_18.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_19.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_20.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_21.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_22.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_23.jpg

ufbufkruf
27-09-2017, 19:34
Idzie powoli ale cieszy że dobry humor Cie nie opuszcza. Przy ścianach nośnych naprawdę idzie to dużo szybciej więc jak już wprawy nabierzesz to pójdzie Ci to sprawnie.

Kamil_
27-09-2017, 19:44
Ogólnie się martwię, bo pogody nie było w ogóle...
Nawet dola złapałem małego z tego powodu :(
Zimy stulecia zapowiadają, a tu jeszcze ogrom prac...
Jutro od rana jedziemy z koksem dalej...
Piątek, sobota tez..
Więc podgonimy ostro :)

ufbufkruf
27-09-2017, 20:30
Pogoda nam wszystkim chyba dała się we znaki, nie sprzyja budującym w tym roku. Trzeba każdy dzień ładny wykorzystywać wiec powodzenia jutro.

karster
27-09-2017, 21:20
No i ja też ostro działam, póki pogoda jest. Ciągle męczę się ze stropem ale już tuż-tuż :) Potem ściana kolankowa na 4 pustaki pójdzie błyskawicznie - wiem, bo budowałem wcześniej ściany rzecz jasna ;) Sam zobaczysz jaka jest przepaść w prędkości wznoszenia fundamentów a w prędkości wznoszenia ścian nośnych (nawet biorąc pod uwagę fakt, że nieco powyżej 1m wysokości wypada wchodzić na podstawki a dalej już na rusztowanie). Ja sobie z początku robiłem całe pomosty z pustaków i desek a co kilka warstw dokładałem kolejne pustaki w górę i tak bez rusztowania cały garaż postawiłem. Później zbiłem dwa wysokie kozły ale na samym końcu i tak kupiłem rusztowanie po taniości.

PS. Piękne, równe fundamenty. Może faktycznie nikt takich nie ma w okolicy (no bo moje są dużo dalej :P ) ale zasmucę Cię, już niedługo je zasypiesz i tylko Ty i Twój tata będzie o nich pamiętał jakie to one równe były :P
PS2. W mojej okolicy, nieco dalszy sąsiad się buduje a raczej firma mu buduje duży dom. Ściany nośne z porothermu profi postawili w dokładnie 6 dni roboczych i wcale nie siedzą na budowie jak ja ostatnio przy świetle halogena z akumulatora a nawet nie ma ich po ok 16:00

Pozdrawiam
Karol

Kamil_
28-09-2017, 20:00
Dziś pogoda rewelacyjna.
Niestety ruszyliśmy dopiero od 10, ale i tak udana dniówka :)

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_24.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_25.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_26.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_27.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_28.jpg



KILKA WAŻNYCH PYTAŃ:


1. Ile czekać na wyschnięcie, aby zacząć to malować "czernidłem" - pogoda dopisuje, mama z chęcią by się w malarza pobawiła :)
2. Czy robić z zaprawy taki hmmm "gzyms" na dole czyli łączenie bloczków z papą? jest on wymagany? Pomaga bardzo? Załączam schemat:
https://obrazki.elektroda.pl/5421950000_1506624825.png
3. Czy jest sens dawać dawać ten XPS? I to w grubości 15 cm? W hurtowniach mówią, ze to naprawdę przegięcie na nasz rejon... Doradźcie :(
Może dać tam 10 cm? Już sam nie wiem!
4. Czy dawać styropian do środka? Wstępnie chciałem dać tam 5 cm czyli od wewnątrz ścian fundamentowych.
5. Ojciec wylewkę chce zbroić taką grubą siatką do posadzek (ale nie taką 1-2 mm, tylko tam jest chyba drut 6) - co sądzicie?
6. Styropian kleić na piankę czy na Izpolast WKL http://www.adw.com.pl/izoplast-w-kl-p104.html?

karster
28-09-2017, 20:21
Ten beton w narożniku nazywa odsadzką i robi się go po to aby papa przyklejona do pionowych ścian fundamentowych nie pękała. Skoro malujesz to nie musisz tego samego robić.

Styropian musisz raczej zdecydować sam - policzyć czy chcesz wydać więcej o 1000 - 1500 zł za xps niż za zwykły styro. Jak masz sucho na działce i szkoda Ci kasy to daj zwykły eps a na niego klej/siatka/klej.

Chudziak to nie element konstrukcyjny, jego się nie zbroji. Zbrojenie daje się w wylewkach i to właśnie z gotowych siatek zwykle fi3mm o oczkach 10x10cm. U mnie w garażu ma być 10x10cm fi6 wg projektu.

Malowanie betonu, hmm preparaty są wodne więc woda im nie szkodzi... sam nie wiem, po części czarna ściana będzie sie od słońca szybciej nagrzewała więc i szybciej wyparuje ale mimo to jak masz mokre bloczki to daj im chociaż dzień na słoncu.

Klejenie styro, tu wiele jest opinii. Ja kleiłem na piankę bo było wygodnie, czysto, bez prądu.

Pozdrawiam
Karol

karster
28-09-2017, 20:29
Aa, styro od środka to niewielki wydatek. Uważam, że przy cenie 150-200 zł za 5 cm o wysokości jednej płyty wewnątrz fundamentów nie ma co się zastanawiać, czy to coś daje bo to nawet nie promil kosztów budowy domu :) na moją logikę, fundament przenosi temperature gruntu do ścian. Jak dobrze odetniesz termicznie fundament od ścian nośnych a jednocześnie wylewki nie będą dotykać zimnej ściany to będzie cieplej/ taniej w domu. Grunt pochłonie maga ilości ciepła dlatego trzeba sie od niego izolować. Nawet jeśli jest w nim np 10'C a wylewki mają np 28 (podłogówka) to te 18'C róznicy ciągle by spierdzielało w grunt (po jakimś czasie było by już mniej niż 18'C róznicy oczywiscie).

dez
29-09-2017, 07:10
Przed malowaniem daj ścianom te 10-15 dni. O ile dobrze kojarzę na izoplascie jest napisane żeby sezonowac min 10dni. U siebie pomalowałem od środka dość szybko żeby zasypać piachem a od zewnątrz dopiero po roku smarowałem.

Kamil_
30-09-2017, 19:47
No trochę tam dni było więc dziś ruszyliśmy z malowaniem.
Zresztą moja mama to uczyniła -- dużo radości jej to dało :)
My z ojcem murowaliśmy dalej.
Ten IZOPLAST naprawdę rewelacyjny. Kryje super :)


http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_30.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_31.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_32.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_33.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_34.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_35.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_36.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_37.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_38.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_39.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_40.jpg

karster
30-09-2017, 20:00
No nie wiem, czy ktoś inny też go polecał, ale jeśli to za moją reklamą tego izoplastu go użyłeś to odpowiedział bym tylko tak: "a nie mówiłem?" :)

Buduj, buduj dalej. Zima nadciąga nieubłaganie.


Pozdrawiam
Karol

Kamil_
30-09-2017, 20:14
karster - oczywiście Twój temat śledzę i pamiętam jakie miałeś jaja z izolacją - dlatego uczę się na Twoich błędach....

Tak wiem, zima blisko - ale walczymy!
Zresztą widzisz tata cały czas pomaga, nawet już mama więc idzie do przodu...

A i syn w drodze... Termin 28 październik, ale obawiam się, że będzie wcześniej!
Mam nadzieję, że chociaż zdążymy wymurować wszystko przed jego narodzinami :)

Kamil_
02-10-2017, 21:00
Znowu padać zaczęło...
Jutro leje, w środę ma być lepiej i znowu pada :(

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_41.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_42.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_43.jpg


Dziś rozmawiałem ze znajomym i mówił, ze bez sensu zalewać w tym roku.
Też o tym myślałem, aby nawalić piachu do środka, przykleić styropian i wyrównać ziemią, a na wiosnę jak piasek ładnie siadzie zrobić kanalizację, zagęścić raz jeszcze i wylać....
Co o tym sądzicie?

karster
02-10-2017, 21:23
Dziś rozmawiałem ze znajomym i mówił, ze bez sensu zalewać w tym roku.
Też o tym myślałem, aby nawalić piachu do środka, przykleić styropian i wyrównać ziemią, a na wiosnę jak piasek ładnie siadzie zrobić kanalizację, zagęścić raz jeszcze i wylać....
Co o tym sądzicie?

Kiedyś chyba na fm trafiłem na informację, że ktoś tak zrobił i mu na wiosnę przyszło raz jeszcze wywalać piasek i go ponownie utwardzać warstwami. Pewnie chodziło o to, z mu może wysadziło podczas zamarzania tą podbudowę. Nie wiem ale miałbym podobne obawy dlatego wolał bym wylać beton. Sam niby chciałem zostawić utwardzony piasek na zimę by go jeszcze bardziej ubiła pogoda ale się nie wyrobiłem więc nie miałem dylematu (później dopiero trafiłem na w/w informacje). Działaj szybko i br miesiącu wylej chudego (np B15). Zadbaj by go nie zmroziło w razie czego (nawet folia + słoma tak sobie myślę) bo jak już ładnie wody beton się pozbędzie to mu mrozy nie straszne. Ja bym i tak na zimę taki beton przykrył folią by w niego nie lała woda. Taką folią 0,2mm a nie TYP200 (która ma 0,07mm - wiem, bo mierzyłem to gówno z folnetu, trochę żeśmy się z nimi pobujali...)

Poczekaj na opinie innych znawców (ja nie znawca, trochę teoretyk/ trochę praktyk, mogę piać głupoty choć wcale tego nie chcę ;)

Pozdrawiam
Karol

Regius
02-10-2017, 21:35
Dziś rozmawiałem ze znajomym i mówił, ze bez sensu zalewać w tym roku.
Też o tym myślałem, aby nawalić piachu do środka, przykleić styropian i wyrównać ziemią, a na wiosnę jak piasek ładnie siadzie zrobić kanalizację, zagęścić raz jeszcze i wylać....
Co o tym sądzicie?
Znawcą nie jestem (więc chętnie się wypowiem), ale moim zdaniem to dobry pomysł, pod warunkiem, że nie masz już żadnych większych planów na ten rok.
Znajomy mi również polecał taki harmonogram prac. W jego przypadku ubity już piach siadł jeszcze na wiosnę (szczególnie w pobliżu ścian fundamentowych)
i trzeba było jeszcze dowieźć piachu i ubić.
U siebie też przeczekałem do wiosny z chudziakiem w garażu, ale to była kwestia przypadku - zabrakło mi betonu przy zalewaniu płyty fundamentowej (zamówiłem więcej, żeby zrobić jeszcze chudziaka, a brakło na samą płytę). Chudziaka chciałem robić od razu bo stopie,n zagęszczenia wyszedł mi IS=0,98, więc podejrzewam za wiele by się już nie poprawiło.

dez
02-10-2017, 21:47
U siebie zasypałem do polowy (jakieś 40cm), zagęściłem skoczkiem i zostawiłem na zimę. Siadło tak że ciężko było wbić pręt gładki 8. Na wiosnę dorzuciłem resztę i znowu skoczkiem. Teraz zrobiłbym identycznie.

Kamil_
02-10-2017, 21:54
Ja dla bezpieczeństwa chcę zasypać całe na równo (oczywiście zagęszczać skoczkiem co 30 cm), a na wiosnę zrobić kanalizację i zebrać te 10 cm (chyba, ze się uleży) i wylać chudziaka :)

No i dobrze, że podzielacie mój pomysł - odejdzie zabawa z kanalizacją w tym roku oraz wylewanie chudziaka :)
Więc mniejsze ciśnienie będzie...
Przez zimę na spokojnie sobie jeszcze prześledzę jak tą kanalizację robić - czy nic nie zmieniać itp :)
Może poprojektujemy już tak dokładnie łazienki, aby nie było jaj :)

karster
02-10-2017, 22:01
No i wychodzi na Twoje :) Mimo wszystko poszperaj o przypadku pękania betonu/ chudziaka a może trafisz na ten temat piasku do wymiany. Może to chodziło o jakiś szczególny przypadek szczególnego przypadku i ktoś miał humus a nie piasek zasypowy? :P A może wlał w niego ogrom wody przed samymi mrozami? A jak Wy robiliście, że Wam bardziej usiadło przez zimę/ wiosnę?

dez
03-10-2017, 06:16
Kamil tylko pamiętaj o wszystkich otworach na rury i kable. Później się to tragicznie wykuwa jak już masz zasypane po całości i odkopane częściowo.

Karster natura załatwia sprawę. Śniegi hale zawalały to sobie z piachem poradzą ;)

e_gregor
03-10-2017, 07:44
Też u siebie na zimę zostawiłem ocieplony i zasypany fundament i uważa, że to dobra opcja.

chilli banana
03-10-2017, 20:59
Witam się w dzienniku :) Też bawimy się mazidłem aktualnie, tyle że jesteśmy poziom niżej - w piwnicy. Z chudziakiem lecimy w tym tygodniu, jeśli pogoda pozwoli.
A termin porodu u nas 3/11 i mam nadzieję, że pogoda dopisze i uda nam się jeszcze strop zrobić przed;)

MMark.
04-10-2017, 12:32
Fundament pierwsza klasa. Widzę że zadowolony jesteś ze środków ADW. Też rozważam ich zakup. Ogólnie fajnie sucho tam masz na działce. Ja już bym chciał się brać za fundament to woda dość wysoko podskoczyła po ostatnich deszczach.:(

Kamil_
04-10-2017, 19:19
Brama garażowa - w projekcie mam bramę 485 cm ponoć nie jest to standard. Jaki otwór mam zostawić na taką?
Pewnie wrzucę tam 5cio metrową.
Jak szeroko mam tutaj zostawić?

https://obrazki.elektroda.pl/2623520900_1507141107.png

karster
04-10-2017, 20:10
Ja mam bramę 480 o ile się nie mylę :P Jest dość szeroka i chyba mi wystarczy.

Pozdrawiam
Karol

Kamil_
04-10-2017, 21:22
Tak, ale nie jest to wymiar standardowy i z tego co wiem trzeba robić ją na zamówienie :)
Dlatego wolę dopytać.

B_i_U
05-10-2017, 06:26
Ja zostawiłem otwór 4,5m. Sprawdziłem na alleg** jakie typówki sprzedają. Następny typowy rozmiar (u większości znanych producentów) to zdaje się 5m. Wysokość jest mniej ujednolicona ale to mniej istotne.

Pozdrawiam
Bartek

MMark.
05-10-2017, 13:57
Z brama podzwoń sobie po producentach - chyba że masz już wybranego i popytaj jakie mają typowe rozmiary. Jak zamawiasz bramę 5m to otwór też 5m.

Kamil_
16-10-2017, 17:52
Padało, padało - ale od dziś ma do końca tygodnia być extra pogoda :)

Więc ruszyliśmy dalej....


http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_44.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_45.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_46.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_47.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_48.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_49.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_50.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_51.jpg


Do końca tygodnia chcemy całkowicie zamknąć etap murowania i powoli zająć się zalewaniem słupów (oczywiście wcześniej zrobimy szalunek)...

Kamil_
17-10-2017, 21:45
Styropian będę raczej kleił na pianę - będzie szybciej.

I tu pojawia się pytanie, jaką piankę polecacie?
Bo pod koniec tygodnia chcę się przymierzyć do tego zabiegu :)

Daniellos_
18-10-2017, 05:47
Ja kleiłem/murowałem kilkoma rodzajami piany i dużej róznicy nie widziałem. Możem kupić neo stick z alledrogo za 17pln puszka i będziesz zadowolony. Ma niby większą wydajność od konkurencji. Nie mierzyłem, ale podczas pracy tego nie zauważyłem. No i na fundament możnaby nawet nie kleić - nie odpadnie ;)
Na twoim miejscu to może nawet obleciałbym fundament na montażowej za 10pln z marketu. Też spoko klei tylko trzeba dłużej odczekać po nałożeniu aż zacznie wiązać - ok 2-3 minuty.

Kamil_
18-10-2017, 06:33
Zwykła pianka odpada - szkoda nerwów ...

Co sądzicie o tym styropianie http://www.neotherm.pl/p/15/26/neoaqua-standard ?

kombinart
18-10-2017, 09:50
Widzę, że budowa idzie do przodu, oby tak dalej!

ufbufkruf
18-10-2017, 12:03
Co do styropianu ja takiego użyłem. Co prawda na tym forum większość uważa, że tylko xps się nadaje do fundamentu ale trzeba patrzeć na koszty. Co do samego styro to wydaje się trochę miękkawy.

Kamil_
18-10-2017, 18:53
Dziś udana dniówka, jednak jak sie o 7:30 na budowę zajedzie to do wieczora robotę widać...

Tak to wygląda:
http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_52.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_53.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_54.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_55.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_56.jpg

Jutro planujemy z ojcem zakończyć etap murowania - i raczej nam się uda :)
Na ostatnim zdjęciu widać brakująca "ELKĘ" :)


Mama oraz szwagier pomogli dzisiaj malować "mazidłem"...
No i oczywiście moja mama zrobiła drobne porządki na placu budowy :)





Dylemat nad styropianem trwa nadal - od ręki mam w podobnych cenach (niestety tylko 10 cm, ale ponoć i tak wystarczy):

Neotherm Neoaqua Standard - http://www.neotherm.pl/p/15/26/neoaqua-standard

Termo Organika SILVER fundament - https://termoorganika.pl/silver-fundament

Termo Organika GOLD fundament - https://termoorganika.pl/gold-fundament


2 samochody (około 54 ton) piasku przyjeżdżają w piątek - 680 zł z transportem myślę, że to dobra cena :)



Jak to z tą folią kubełkową?
Dawać na nią listwę wykończeniową?:
https://obrazki.elektroda.pl/5732687400_1508349158.png

Przecież i tak folia ma zostać zasypana jeśli dobrze kojarzę?
Cięzko mi będzie teraz określić na jakiej wysokości mam ją odciąć :(

pawloslaw
19-10-2017, 09:04
Odcinanie folii zostaw sobie na koniec. Listwa ma na celu zapobiezenie zasypaniu przestrzeni miedzy folia a styropianem - w trakcie budowy sypie sie do srodka i nawet nie wiesz kiedy. Ja przykryłem to folia (plastpapa) wzdłuż tak, aby wszystko co leci z gory mozna bylo zamieść. Listwa troche drogo wychodzi a i tak pozniej konczy w ziemi ;)

Ja bede kombinowal zeby naciac styropian fundamentowy wzdluz na wysokosci ziemi i sprobuje wlozyc tam folie ktorą przykryje folie kubelkowa zeby przy zasypaniu sie nie pozatykalo. Ale to na koniec, teraz ciężko okreslic na jakiej wysokosci bedzie grunt docelowy. Na kosmetyke przyjdzie czas ;)

Kamil_
19-10-2017, 19:52
W sumie racja, na razie dam folię z naddatkiem :)


PRACE MURARSKIE ZAKOŃCZONE!!!!

Ostatni kawałek prezentował się tak:
http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_57.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_58.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_59.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_60.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_61.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_62.jpg

http://www.wsk.audiobas.pl/budowa/murowanie_63.jpg

Jak widać na zdjęciach przy układaniu bloczków zostawiamy trochę więcej zaprawy po bokach i na sam koniec zacieramy to :)

Końcówka najgorsza była, chłodno, wilgotno mgła... Ale udało się!
Jutro planujemy zrobić szalunek na słupy.
Chociaż nie wiadomo jak znowu z pogodą :(


Styropian zamówiony.
Padło na: SYNTHOS XPS PRIME S - grubość 12 cm
http://www.synthosgroup.com/direct/img/bfdd6580.jpg


Chcę zamówić klej w piance do XPS - jaki polecacie?
Miałem kleić na tą masę Izoplast WKL, ale pianką chyba będzie szybciej?

Najtańszy z allegro będzie dobry?
Ten deklaruje wydajność do 8 m2: http://allegro.pl/energy-stik-klej-do-styropianu-styropian-xps-750ml-i4878376476.html
A ten droższy niby do 15 m2: http://allegro.pl/klej-do-styropianu-welny-xps-insta-stik-do-15m2-i6062592259.html
Dwie takie same puszki 750 mm...

Co tam polecacie?

aiki
19-10-2017, 21:08
Piasek dociśnie więc z tym klejem w piance to oszczędnie. Oby do czasu zasypania trzymało.

karster
19-10-2017, 21:14
Gratulacje wymurowanego fundamentu. Jeszcze tylko te slupy. Masz betoniarke?...

Ja xps'a, tego samego tylko 15cm kleiłem na insta stick(albo jakos tak). Byla mega popularna na allegro, sschodzila mi z kartonu jak cieple bułeczki... teraz jak murowalem sciay na piane to dodatkowo kleilem/ uszczelnialem neo stickem albo styr purem. Przewijaly sie tez jakies den braveny i cos tak jeszcze. Piana to niewielki koszt przejazdu budowie. Kup karton czegos popularnego i do dziela. Mi i tak sie cale plyty odkleily bo chujowa hydroizolacja z dysperbentu odpadla.... piaskiem zasypałem, plyty nie odpadly. Ale ja kleiłem wszędzie, jak styro gruby bo 15 cm to dawałem dwa warkocze piany na spoinach plyt a potem niemal na zero dociskałem. To daje mi nadzieje, ze mam szczelne te swoje biedne fundamenty :( dobrze, ze chociaz do wody daleko...

Pozdrawiam
Karol