PDA

Zobacz pełną wersję : Co zrobić...wyciąg / wentylacja...bo mam jedną rurę...???



Tommco
09-04-2005, 16:36
Witam! Chciałbym, żebyście mi doradzili:
Najpierw opiszę Wam trochę:

W domu mam salon i kuchnię połączone. Mam problem z wentylacją / wyciągiem. W salonie stoi kominek, do którego dostarczane jest od dołu powietrze. Na suficie w okolicach kominka jest kratka wentylacyjna. Więc jest OK.

W kuchni natomiast (tzn. bardziej wnęce kuchennej) mam doprowadzone przez strop rurą spiro dojście wentylacyjne. W projekcie służyło to do podłączenia okapu. I właśnie tu się pojawia mój problem. Mianowicie, czy:

1. Opisaną rurę spiro zakończyć kratką wentylacyjną, a w okapie nad płytą elektryczną zastosować filtr węglowy.

2. Opisaną rurę spiro zakończyć kratką wentylacyjną, a za okapem wywalić kanał wentylacyjny przez ścianę na zewnątrz i zakończyć kratką.

3. Okap podłączyć do rury spiro i wyjść z założenia, że do wentylacji całego pomieszczenia (salon+kuchnia) wystarczy kratka w okolicach kominka.

Jakie rozwiązanie uważacie za najlepsze. Czy przebicie dziury przez ścianę nie będzie wyziębiać kuchni? Jak byście zrobili u siebie? Dodam tylko, że elewację mam już wykończoną, strop i dach zrobiony, tak więc jakieś poważniejsze zmiany nie wchodzą w grę.

Czekam na Wasze podpowiedzi. Byle dość szybko.

Pozdrawiam,

Tommco

FREDY
09-04-2005, 16:57
Wybrałbym wariant 2.
Włączenie okapu następuje żadko - przede wszystkim gdy będziesz gotował coś o mniej przyjemym zapachu. Wtedy wystarczy filtr węglowy do oczyszczenia powietrza.
Możesz jeszcze spróbować jednego rozwiązania - podłączyć gdzieś wyżej wentylacje i okap w jedną rurę spiro - pod ostrym kątem - trójnik ale pod ostrym kątem. Mam tak u siebie, wentylacja działa ok. a jak włączę okap to nie mam cofki przez wentylację.

Tommco
09-04-2005, 17:02
FREDY Z Twojej odpowiedzi wynika jednak, że wybrałbyś wariant 3, a nie 2. Czy dobrze to rozumiem?

Jeśli chodzi o ten ostry kąt, to jeszcze pomyślę, ale raczej chyba nie da rady.

Pozdrawiam

Tommco

FREDY
09-04-2005, 17:15
Nie w twoim wariancie 3 chciałeś zrezygnować z wentylacji kuchni - a to jest dużym błędem. Lepiej mieć wentylacje ( obowiązkowa ) niż okap z wyciągiem ( nie ma obowiązku).
Ja pisałem o możliwości połączenia wentylacji i okapu do jednej rury.
Trzeba to zrobić wyżej - gdzieś na strychu, i tak aby okap nie wdmuchiwał smrodów z powrotem do wentylacji.

:wink:

Tommco
09-04-2005, 17:22
FREDY Rzeczywiście pomyliłem. Czyli wg. Ciebie, jeśli nie ma możliwości gdzieś wyżej ich łączyć, to zastosowałbyś wariant 1, czyli: rura spiro jak wentylacja kuchni + okap z filtrem węglowym. Tak?

Pozdrawiam

Tommco

PS. Sorry, że tak nakręciłem.

FREDY
09-04-2005, 19:18
Wersję 1 ma większość ludzi mieszkających w blokach i wielu mieszkających w domkach - i da się z tym żyć, praktycznie nikt na to nie narzeka

Wersja 2 jak masz elewację zrobioną na gotowo chyba nie wchodzi w rachubę - przynajmniej ja bym nigdy nie pruł tynku zewnętrznego z takiego powodu bo zawsze będzie już widać

Wersja 3 jest całkowicie niedopuszczalna i niebezpieczna.

Zatem wybierz wersję 1. :wink:

Tommco
10-04-2005, 19:22
Popychając wątek na górę czekam na więcej opinii.

Pozdrawiam

Tommco

WITEK P.
10-04-2005, 19:42
Wariant 1 lub trzeci, natomiast nie wiem dlaczego FREDY pisze że wariant 3 jest niebezpieczny i niedopuszczalny???
WP

FREDY
10-04-2005, 20:11
Bo w kuchni musi być kratka wentylacyjna - szczególnie jak się grzeje gazem.

Tommco
13-04-2005, 08:26
U mnie nie mam gazu.

Liczę na więcej głosów w mojej sprawie.

Pozdrawiam

Tommco

Tommco
13-04-2005, 11:29
Kurcze...czy na serio nikt nie ma na ten temat przemyśleń...?

Sprawa jest dosyć pilna, a z odpowiedziami Fredy'ego i Witka nie mogę podejść do sprawy statystycznie....

Jeszcze raz proszę o opinie...

Tommco

tom soyer
13-04-2005, 11:59
Tommco

wg mnie:
1) mozna zrobic
2) jest niedopuszczalny
3) najsensowniejszy jesli tak wykombinujesz ze podlaczysz okap i umiescisz kratke na rurze spiro. Ja mam tak zrobione ale wejscie do kanalu wentylacyjnego mam poziomo (w scianie) a nie w suficie.

pamietaj o nawiewie!

sporo informacji ntt jest w ostatnim numerze Ladnego Domu - wszystko o wentylacji grawitacyjnej.

Tommco
13-04-2005, 12:06
tom soyer Czy możesz nieco dokładniej powiedzieć o co chodzi ci w punkcie 3cim i dalej....jakoś tak dokładniej opisz, proszę.

Z góry dziękuję

Tommco

tom soyer
13-04-2005, 12:15
mozna podlaczyc okap i do kanalu i jednoczesnie umiescic w nim kratke - taka jest idea. Kratka powinna byc pod wejsciem okapu do kanalu. Poza tym okap umieszczony blisko kanalu, bez poziomych odcinkow, bedzie dzialal bardzo podobnie do kratki (moze wtedy moznaby z niej zrezygnowac?) o ile nie bedzie stwarzal powietrzu zbyt duzych oporow (wtedy trzebaby chyba zrezygnowac z filtra w okapie) oraz przy odpowiednio wydajnym nawiewie (nawiewniki w scianach lub oknach).

Mam wieksze doswiadczenia w wentylacji mechanicznej wiec to tylko moje przemyslenia. Jak to zrobic w twoim przypadku trudno mi powiedziec bo nie wiem jak to dokladnie u ciebie wyglada.


zajrzyj jeszcze tu:
http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/0,61609.html

Tommco
13-04-2005, 12:33
tom sayer Sytuacja jest taka (nie zwracaj uwagi na bałagan):
http://tommco.photosite.com/~photos/tn/11_348.ts1101484912000.jpg

Ta rura spiro, która wychodzi z sufitu w rogu kuchni wg projektu miala być podłączona do okapu. Płyta elektryczna z okapem będzie umieszczona tu gdzie są wyżej kafelki na tej ścianie:
http://tommco.photosite.com/~photos/tn/131_348.ts1095078784000.jpg

Szczerze mówiąc nie wiem, jakbym mógłrozwiązać to, żeby kratka była niejako przed podłączeniem okapu. Dotychczas chciałem zrobić zabodowę z płyty g-k pod sufitem, w której ukryłbym podejście do okapu.

Jeśli chodzi o nawiewniki to nie są przewidziane :oops: Dlaczego nie było ich w projekci kurcze bele...? Jakby co, to będę musiał chyba w oknach robić, czy dobrze myślę? To może sprawdzę, czy ten wywiew (spiro) to ma cug, żeby się nie okazało, że tylko zasysa powietrze... :(

I co ja mam teraz robić... :(

Pozdrawiam

Tommco[/list]

tom soyer
13-04-2005, 12:57
wg mnie nie byloby problemu ...
zabudowa powinna miec wysokosc kratki + srednica rury do okapu. w miejscu gdzie wychodzi rura - (prawde mowiac w "teorii wentylacji" to tez kucha bo wentylacja powinna byc po przeciwnej stronie okna) - najpierw zrob odejscie do okapu a ponizej tego odejscie kolano do kratki. Jesli kratka bedzie miala pochylona w dol "zaluzje" to utrudni to dodatkowo wydostawaniu sie powietrza z okapu spowrotem do kuchni.
Jak to wszytsko zabudujesz to juz twoja fantazja. U ciebie nie jest wysoko wiec moze udaloby sie to wszystko schowac za meblami? Do kratki jednak powinnien byc swobodny dostep powietrza.

co do nawiewu ... jesli nie masz nawiewnikow to mozna korzystac z rozszczelniania okien, podciec w drzwiach itp (duzo znajdziesz wlasnie w artykule w LD, ktory podalem , choc tam sa bardzo mocno lansowane nawiewniki). Jesli juz masz okna i nie masz scian trojwarstwowych to najlepiej chyba zrobic nawiew przez sciane pod oknami. Zrezygnuj z nich w lazienkach jesli drzwi lazienkowe umozliwia odpowiednia wymiane powietrza.
moznaby duzo pisac ... ale nie chce tu przepisywac artykulow :) wiec ogolne zasady wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) doczytaj sobie u zrodla.

Tommco
13-04-2005, 17:45
tom soyer Czyli jednym rysunkiem chodzi o coś takiego:
http://tommco.photosite.com/~photos/tn/132_348.ts1113410556881.jpg

PS. Przepraszam za niudolną kreskę

Pozdrawiam

Tommco

tom soyer
13-04-2005, 18:52
:))
staralem sie wytlumaczyc najprosciej jak potrafie i sie udalo.

co sadzisz o pomysle?

Tommco
13-04-2005, 19:16
mhhh....a nie będzie się cofać do kuchni jak będzie włączony okap? Można by wtedy żaluzje przymykć, ale to na takiej wysokości będzie, że chyba musiały by być jakieś elektryczne :)

Pozdrawiam i dziękuję,

T.

Tommco
13-04-2005, 19:17
Oczywiście czekam na nowe głosy w dyskusji...

T.

tom soyer
13-04-2005, 19:35
mhhh....a nie będzie się cofać do kuchni jak będzie włączony okap? Można by wtedy żaluzje przymykć, ale to na takiej wysokości będzie, że chyba musiały by być jakieś elektryczne :)

Pozdrawiam i dziękuję,

T.

cofac sie nie powinno jesli zapewnisz dobry ciag w kanale (odp dlugosc i nawiew). sa tez takie zaluzje ktore mozna zamykac i otwierac tez sznureczkiem :)

Tommco
13-04-2005, 21:05
No to muszę to teraz przemyśleć. I sprawdzić, czy to spiro to ciągnie, czy wdmuchuje... :o

Dzięki tom za podpowiedzi.

Dalej czekam na głosy innych...

Pozdrawiam

Tommco

art63
13-04-2005, 21:33
tom soyer Czyli jednym rysunkiem chodzi o coś takiego:
http://tommco.photosite.com/~photos/tn/132_348.ts1113410556881.jpg

PS. Przepraszam za niudolną kreskę

Pozdrawiam

Tommco

Ja też tak mam , i chyba nie będę kombinował z tym okapem , przecież w końcu i tak wszystko powinno iść do góry i do kratki.
Ps.
Z innej beczki:
Jak się robi przy komentażach rysunki - za nic nie moge tego dojść :evil:

Tommco
13-04-2005, 21:42
art Tzn. jak nie będziesz kombinował. Czy możesz to rozjaśnić?

Rysunek się wkleja [img ]adres url[/img ] bez tych spacji po img

Pozdrawiam

T.

art63
13-04-2005, 22:36
Nie będę podłączał okapu do wentylacji tylko filtr węglowy.

No chyba że mnie ktoś przekona to przebiję przez ścianę bo jeszcze nie mam tynku?


Ps.
Dzięki za naukę.

Tommco
17-04-2005, 13:44
Tradycyjnie podbijam wątek do góry. Może ktoś jeszcze będzie miał dobry pomysł.

PS. Dziękuję dotychczas udzielającym się forumowiczom.

Pozdrawiam

T.

gregua
31-08-2009, 10:36
Witam,

podpinam się pod poniższy temat żeby nie tworzyć nowego.
Proszę o pomoc w sprawie okapu, a raczej doprowadzenia rury do niego.
Poniżej zamieszczam zdjęcia kuchni z miejscem gdzie jest zamontowana kuchenka a nad nią okap podszafkowy. W suficie jest zrobiony otwór pod okap.
Muszę tam umieścić rurę odprowadzającą tylko nie chce żeby się rzucała w oczy. Mam kilka pomysłów, ale chciałbym najpierw spytać Was o Wasze zdanie.
Jak to zrobić żeby było jak najmniej widać tą rurę i wszystko wyglądało estetycznie?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0971c69f56312517.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/71331e4da0e03cdc.html

gregua
31-08-2009, 10:38
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/71331e4da0e03cdc.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0971c69f56312517.html

sewerynslowi
25-02-2010, 14:09
czy ktoś ma nowy pomysł dotyczący pytania w pierwszym poście??