PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie nowowego domu



tom3sko
28-04-2017, 14:47
Witam, chciałbym zaczerpnąc informacji od przedstawicieli firmy viessman jak rowniez od uzytkowników.

Jestem na etapie budowania domu i od samego poczatku nurtuje mnie pytanie czym będę ogrzewał mój nowy dom.
Dom będzie miał powierzchnie 120 m2. W dzisiejszych czasach chciałbym zastosować pompę ciepła oraz panele fotovoltaiczne.
Czytając oraz pytając uzyskiwałem rózne odpowiedzi, najczęstsze były takie ze to się nie opłaca. Jesli mam mozliwosc ogrzewania domu gazem to zebym sie nie pchal w zadne popmpy ciepla oraz fotovoltaike.

A wiec moje pytanie jest takie: Jesli na dzien dzisiejszy mam mozliwosc ogrzewania domu gazem to czy jest sens inwestowania w pompe ciepla i tutaj rowniez pytanie czy gruntowa czy też powietrze i dokładać do tego panele fotovoltaiczne.?

Jaki koszt byłby instalacji pompy ciepla wraz odwiertem i podłogówką oraz
jaką moc fotovoltaiki trzeba było by zastosować do domku 120 m2 gdzie beda mieszkac dwie osoby tak aby starczylo na pompe ciepla i codzienne zużycie prądu które teraz miesiecznie wynosi około 100 zł.

tom3sko
28-04-2017, 15:38
no dobra tłumacze się, napisałem w tym dziale gdyż w temacie o panela fotowoltaicznych dosyc czesto udziela sie konsultant viessmana, po drugie niedaleko mam przedstawiciela tej marki który oferuje jaki PC tak i panele fotowoltaiczne, więc zawesze mogę podjechać i popatrzeć na elementy, co nie znaczy że akurat wierze tylko w nich. Jestem ciekaw ich wyliczeń jak i konkurencji, ale troche nie na miejscu w ich dziale pisac o konkurencji.

Konsultant Viessmann
04-05-2017, 10:17
Witam !

Obydwie opcje ogrzewania domu, czyli kotłem gazowym i pompą ciepła są aktualnie najbardziej efektywnymi i ekologicznymi z dostępnych rozwiązań. Za gazem przemawiają niższe koszty inwestycyjne, jednak dochodzą dodatkowe koszty związane z przyłączem gazowym. Pompa ciepła przy dobrze zaizolowanym budynku oraz niskotemperaturowym ogrzewaniu w połączeniu z fotowoltaiką jest natomiast przyszłościowym rozwiązaniem.

W przypadku gruntowych pomp ciepła ceny jednostkowe za odwiert wynoszą ok 100zł/m. Dokładne wyliczenie długości wiąże się z typem gruntu i jego właściwościami przewodności cieplnej. Dlatego w przypadku małego domu polecałbym zainteresować się powietrznymi pompami ciepła, u których nie ma kosztów inwestycyjnych związanych z wykonaniem dolnego źródła, natomiast średnioroczna efektywność tych urządzeń jest trochę słabsza.

Do oszacowania mocy potrzebnej instalacji fotowoltaicznej można wstępnie przyjąć przelicznik 2,75-3 kWp na każde 100 zł miesięcznego rachunku. Jednak w przypadku wyboru pompy ciepła jako sytemu ogrzewania należałoby wyliczyć OZC budynku i ilość dostarczonej przez pompę ciepła. Średnio na zapotrzebowanie energii elektrycznej 1000 kWh przyjmuje się 1,25 kWp mocy instalacji PV.

Jeśli byłby Pan zainteresowany doborem i ofertą takiego zestawu, polecam skorzystać z formularza bezpłatnej wyceny. (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html)

Pozdrawiam !

Kaizen
04-05-2017, 10:22
Jesli na dzien dzisiejszy mam mozliwosc ogrzewania domu gazem to czy jest sens inwestowania w pompe ciepla i tutaj rowniez pytanie czy gruntowa czy też powietrze i dokładać do tego panele fotovoltaiczne.?


OZC, oferty i kalkulatorek (http://forum.muratordom.pl/entry.php?131352-PC-czy-pr%C4%85d-1-1).

firewall
04-05-2017, 10:59
Ciekawy ten kalkulatorek, jednak trzeba urealniać powpisywane wartości początkowe. Wpuściłem swoje dane ( przy ogrzewaniu kablami) i nie dowiedziałem się kiedy pompa zwróciłaby mi się. Bo uwzględnia tylko 42 lata.Rozumiem że jest to powszechny czas bezawaryjnej pracy pompy. Pobieżne spojrzenie na obliczenia wskazuje na jakieś błędy w formułach np. nie zgadza się wartość skumulowana z danego roku względem zużycia.

Liwko
04-05-2017, 11:04
Witam, chciałbym zaczerpnąc informacji od przedstawicieli firmy viessman jak rowniez od uzytkowników.

Jestem na etapie budowania domu i od samego poczatku nurtuje mnie pytanie czym będę ogrzewał mój nowy dom.
Dom będzie miał powierzchnie 120 m2. W dzisiejszych czasach chciałbym zastosować pompę ciepła oraz panele fotovoltaiczne.
Czytając oraz pytając uzyskiwałem rózne odpowiedzi, najczęstsze były takie ze to się nie opłaca. Jesli mam mozliwosc ogrzewania domu gazem to zebym sie nie pchal w zadne popmpy ciepla oraz fotovoltaike.

A wiec moje pytanie jest takie: Jesli na dzien dzisiejszy mam mozliwosc ogrzewania domu gazem to czy jest sens inwestowania w pompe ciepla i tutaj rowniez pytanie czy gruntowa czy też powietrze i dokładać do tego panele fotovoltaiczne.?

Jaki koszt byłby instalacji pompy ciepla wraz odwiertem i podłogówką oraz
jaką moc fotovoltaiki trzeba było by zastosować do domku 120 m2 gdzie beda mieszkac dwie osoby tak aby starczylo na pompe ciepla i codzienne zużycie prądu które teraz miesiecznie wynosi około 100 zł.

Sprowadź zapotrzebowanie na ciepło tego domu do niskiego poziomu, załóż PV i grzej prądem. Ewentualnie dorzuć klimę kanałową z opcją grzania. W tym momencie możesz nic nie płacić za CO i CWU.

Kaizen
04-05-2017, 11:12
Pobieżne spojrzenie na obliczenia wskazuje na jakieś błędy w formułach np. nie zgadza się wartość skumulowana z danego roku względem zużycia.

Mi się zgadza. Jak nie chcesz NPV to wpisz zerową stopę dyskontową. Możesz też podać inne założenia co do zmian cen prądu.

Tomaszs131
04-05-2017, 11:42
U mnie koszt zwrotu wyszedł po 10 latach.

Konsultant Viessmann
08-05-2017, 09:17
Witam ponownie !

W zakresie kalkulatorów doborowych polecam prosty w obsłudze kalkulator kosztów ogrzewania (https://www.viessmann.pl/content/dam/vi-brands/PL/Informacje-dla/Projektanci/01%20Kalkulator%20kosztow%20ogrzewania%2002_2017.x lsx/_jcr_content/renditions/original.media_file.download_attachment.file/01%20Kalkulator%20kosztow%20ogrzewania%2002_2017.x lsx). W łatwy sposób można oszacować roczne kosztu ogrzewania min. dla pomp ciepła, kotów kondensacyjnych czy kotłów na ekogroszek. Dodatkową opcją jest symulacja kosztów ogrzewania gazem ziemnym.

Pozdrawiam !

Kaizen
08-05-2017, 10:24
W zakresie kalkulatorów doborowych polecam prosty w obsłudze kalkulator kosztów ogrzewania (https://www.viessmann.pl/content/dam/vi-brands/PL/Informacje-dla/Projektanci/01%20Kalkulator%20kosztow%20ogrzewania%2002_2017.x lsx/_jcr_content/renditions/original.media_file.download_attachment.file/01%20Kalkulator%20kosztow%20ogrzewania%2002_2017.x lsx).

Chyba coś tu się nie zgadza. Cena kWh przy założeniu 60/40 (PC gruntowa) w G12 na pewno jest dużo niższa, niż przy G11 (powietrzna). A w arkuszu jest w obydwu przypadkach 62gr/kWh.

388533

link2jack
08-05-2017, 10:44
Konsultant Viessmann - czemu zakładacie grzanie w g11 przy powietrznej pc? Wasze pompy są na tyle słabe ze nie dają rady bez grzałki?

Konsultant Viessmann
09-05-2017, 09:34
Chyba coś tu się nie zgadza. Cena kWh przy założeniu 60/40 (PC gruntowa) w G12 na pewno jest dużo niższa, niż przy G11 (powietrzna). A w arkuszu jest w obydwu przypadkach 62gr/kWh.

Witam,

Zgadza się cena powinna być niższa tak jak jest to w przypadku grzejników akumulacyjnych. Dziękuję za uwagę, najprawdopodobniej po najnowszej aktualizacji wkradł się błąd do arkusza, dlatego prześlę informację do osób odpowiedzialnych. Mimo to zaletą tego arkusza jest możliwość ustalania i modyfikacji kosztów energii i paliwa przez każdego użytkownika indywidualnie zgodnie z rzeczywistymi cenami energii.

Pozdrawiam !