PDA

Zobacz pełną wersję : Zbyt szczelne okna a regulacja docisku



Jan761
29-04-2017, 09:47
Witam,
Mam trzyszybowe okna z oknoplastu. W zimie na szybach jest wilgoć. Czytałem o podcięciu uszczelek, nawiewnikach okiennych i ściennych.
Zastawiam się czy aby nie płacić niepotrzebnie za dziury w oknach czy w ścianie nie wystarczy w jednym oknie zmniejszyć do min siły docisku do uszczelki. Jeśli damy ten docisk w wersji "lato" to w zimie powinno działać tak jak to działało zanim wymyślone super szczelne okna - mylę się?

jareko
29-04-2017, 10:07
Mylisz sie

Jan761
29-04-2017, 10:49
Dzięki. Teraz już wszystko wiem. Ktoś może coś więcej napisać?

Kaizen
29-04-2017, 11:12
Jaką miałeś wilgotność, gdy problem występował?
Żeby para się skropliła muszą być odpowiednie warunki - chłodne miejsce i wystarczająca ilość pary wodnej w powietrzu. Jeżeli przyczyną jest zbyt duża wilgotność (raczej mało prawdopodobne zimą - ale jak masz naprawdę szczelny dom i ktoś "zapomniał" o wentylacji, to możliwe). Przyczyną może być tez mostek cieplny i para skropli się na chłodnym miejscu nawet przy stosunkowo suchym powietrzu.

Jeżeli problemem jest słaba/brak wentylacji (a masz grawitacyjną) to pretensje do sprzedawcy okien, że nie zamontował wywietrzników (jak chciałem szczelne okna to każdy dostawca drążył temat, czy oby na pewno bez nawiewników, bo przepisy teraz wymagają). A rozwiązanie, to wycięcie kawałka uszczelki na górze. Trochę ciepła ucieknie, ale przy grawitacyjnej to oczywista oczywistość, że trzeba sporo ciepła poświęcić na wentylację.

Jan761
29-04-2017, 14:18
Jaką miałeś wilgotność, gdy problem występował?
Żeby para się skropliła muszą być odpowiednie warunki - chłodne miejsce i wystarczająca ilość pary wodnej w powietrzu. Jeżeli przyczyną jest zbyt duża wilgotność (raczej mało prawdopodobne zimą - ale jak masz naprawdę szczelny dom i ktoś "zapomniał" o wentylacji, to możliwe). Przyczyną może być tez mostek cieplny i para skropli się na chłodnym miejscu nawet przy stosunkowo suchym powietrzu.

Jeżeli problemem jest słaba/brak wentylacji (a masz grawitacyjną) to pretensje do sprzedawcy okien, że nie zamontował wywietrzników (jak chciałem szczelne okna to każdy dostawca drążył temat, czy oby na pewno bez nawiewników, bo przepisy teraz wymagają). A rozwiązanie, to wycięcie kawałka uszczelki na górze. Trochę ciepła ucieknie, ale przy grawitacyjnej to oczywista oczywistość, że trzeba sporo ciepła poświęcić na wentylację.

Dziękuje za bardziej merytoryczną wypowiedź. Problemem jest przede wszystkim zaduch, niezdrowy klimat w domu. Niestety na zewnątrz dość często jest zapach np. spalanych gum czy podobnych rzeczy. Dlatego nawiewnik który doprowadza sporą ilość powietrza nawet po przymknięciu nie spełni moich oczekiwań.
Też myślałem o wycięciu uszczelki ale przeczytałem w jakimś wątku, że to wbrew przepisom, że brudne okno potem itp. Możliwe, że okna nie będą pracowały właściwie.
Ale z tego wszystkiego co czytałem wycięcie uszczelki jest optymalnym rozwiązaniem dla mnie. Jak ktoś dokładnie wie jak to zrobić to proszę o taką instrukcję.
Może ktoś wie gdzie można kupić uszczelki działające na zasadzie różnicy ciśnienia lub inaczej przepuszczające powietrze.

Dalej też nie wiem dlaczego regulacja docisku okna jest złym pomysłem. Czy nie naśladuje to okien sprzed powiedzmy 30 lat gdzie każdy by się śmiał z nawiewników? Bo nawiewniki o naprawdę duuuużej wydajności miały samego okna.

Kemotxb
29-04-2017, 14:31
Jak czujesz zaduch i wilgoć się zbiera to masz problem z wentylacją. Nie ma co kombinować z wycinaniem uszczelek, ani z regulacją docisku okna, po prostu zamontuj nawiewniki. Nawiewnik nie pozwoli na dmuchanie wiatru ale zapewni swobodny przepływ świeżego powietrza, a jak wytniesz uszczelkę albo poluzujesz połać to będzie dmuchało i świstało i dodatkowo okno straci tłumienie dźwięków. Jaką masz wilgotność w domu ?

blokno
29-04-2017, 14:52
Dziękuje za bardziej merytoryczną wypowiedź. Problemem jest przede wszystkim zaduch, niezdrowy klimat w domu. Niestety na zewnątrz dość często jest zapach np. spalanych gum czy podobnych rzeczy. Dlatego nawiewnik który doprowadza sporą ilość powietrza nawet po przymknięciu nie spełni moich oczekiwań.

Niemcy, wydawało by się, że bardziej rozleniwieni niż my, zalecają, aby mieszkanie po prostu wietrzyć. Otworzenie okien na oścież na 10 minut pozwoli na całkowitą wymianę powietrza w mieszkaniu. Powtórzenie tego 2-3 razy dziennie, właśnie wtedy, kiedy nie masz "zapachów" na zewnątrz, da ci to, o co ci chodzi.. a do tego BEZKOSZTOWO ! polecam :-)

Jan761
29-04-2017, 14:56
@Kemotxb Prośba o przeczytanie postu a potem o odpowiedź. Rozumiem, że kopiuj wklej ułatwia sprawę ale chyba nie o to chodzi na tym forum.

Jan761
29-04-2017, 15:00
Niemcy, wydawało by się, że bardziej rozleniwieni niż my, zalecają, aby mieszkanie po prostu wietrzyć. Otworzenie okien na oścież na 10 minut pozwoli na całkowitą wymianę powietrza w mieszkaniu. Powtórzenie tego 2-3 razy dziennie, właśnie wtedy, kiedy nie masz "zapachów" na zewnątrz, da ci to, o co ci chodzi.. a do tego BEZKOSZTOWO ! polecam :-)

W nocy nie wietrzysz raczej. Ale być może to jedyny dobry sposób w moim przypadku. Choć otwieranie okna przy - 20 w zimie na 10 min. Może, może...

jareko
29-04-2017, 15:18
W prosty sposob nie robiac wypracowania odpowiedzialem na Twoj temat.
Okucia w pozycji na lato rozwiaza problem - nie

Teraz wypracowanie
Wspomniani tu Niemcy nagminnie zamawiaja w Polsce okna z nawiewnikami miedzywrebowymi.
A to realnie odpowiednik wycietych odpowiednio uszczelek.
Nawiewniki to u nich rzadkosc wbrew pozorom tak samo jak WM co wydaje sie szokujace biorac pod uwage nasz rynek
Wietrzenie ? Skuteczny i dobry sposob stosownny od wiekow tylko jak przelamac to co napisales - wietrzyc przy -20 ? Moze...moze....i skonczy sie na tym moze a zaduch pozostanie.

Co zastosujesz czy odwaznie zmienisz przyzwyczajenia to juz Twoj wybor

Jan761
29-04-2017, 15:36
Tak naprawdę pozostaje mi tylko wietrzenie lub/i nawiewniki międzywrębowe. Nawet kontaktowałem się z jedną firmą - nie mają aprobaty technicznej do tego nie sprzedają odbiorcom indywidualnym. Gdzieś z kolei przeczytałem, że podcinać uszczelek już "oficjalnie" nie można. Także firma sprzedaje produkt którego nie można kupić indywidualnie a firma też oficjalnie tego zamontować nie może. Zostaje ebay...

Jan761
29-04-2017, 16:13
@jareko

to twoje?
https://www.youtube.com/watch?v=mNporuhFNxE

jareko
29-04-2017, 18:06
Przeciez widzisz ze "okna Jareko"
To moje i tak wyglada nawiewnik miedzywrebowy
Od wyciecia uszczelek rozni sie tym.ze na taka rorke badz klapke (zalezy od producenta) ktora przy silnym wietrze go zamyka i po jego ustaniu znoe się samoczynnie otwiera
Wycinanie uszczelek
Na gornej poziomej czesci oscieznicy ok 10 cm od winkla wycina sie 5 cm biezacych uszczelki. Zarowno po lewej jak i prawej stronie
Na skrzydle ok 20 cm od dolu na pionowej czesci zarowno.po lewej jak i prawej stronie wycina sie takze 5 cm
Teoretycznie powinienes tak zrobic w kazdym oknie
Ale na poczatek zrobilbym w jednym na pomieszczenie usytuowanym najdalej od drzwi.
Nie wycina sie uszczelek w pomieszczeniach majacych kratki wentylacyjne przy uproszczonym systemie WG czyli bez wyciecia pozostaje w kuchni i lazienkach

Jan761
29-04-2017, 19:15
Przeciez widzisz ze "okna Jareko"
To moje i tak wyglada nawiewnik miedzywrebowy
Od wyciecia uszczelek rozni sie tym.ze na taka rorke badz klapke (zalezy od producenta) ktora przy silnym wietrze go zamyka i po jego ustaniu znoe się samoczynnie otwiera
Wycinanie uszczelek
Na gornej poziomej czesci oscieznicy ok 10 cm od winkla wycina sie 5 cm biezacych uszczelki. Zarowno po lewej jak i prawej stronie
Na skrzydle ok 20 cm od dolu na pionowej czesci zarowno.po lewej jak i prawej stronie wycina sie takze 5 cm
Teoretycznie powinienes tak zrobic w kazdym oknie
Ale na poczatek zrobilbym w jednym na pomieszczenie usytuowanym najdalej od drzwi.
Nie wycina sie uszczelek w pomieszczeniach majacych kratki wentylacyjne przy uproszczonym systemie WG czyli bez wyciecia pozostaje w kuchni i lazienkach

W jednej sypialni mam kratkę wentylacyjną rozumiem, że tam nie wycinać czy lepiej tą kratkę zaplombować :) ?Czy uszczelki wycinać na przeciw siebie czy na mijankę?

jareko
29-04-2017, 19:34
Dokladnie opisalem
Z opisu wynika.ze na mijanke i do znaczna mijanke
Wycinasz na górze oscieznicy
Wycinasz na dile pionowych czesci skrzydla.
Jesli ta kratka w sypianlni jest jedyna na kondygnacji to w sypialni nie wycinasz

Jan761
29-04-2017, 19:44
W skrzydle jest jedna uszczelka a w futrynie druga. O to mi chodziło

jareko
29-04-2017, 19:49
Przeczytaj opis prosze

Jan761
29-04-2017, 20:28
ok ciekawe na ile przy tym ruchu powietrza w oknie będzie zbierał się brud ale to już się przekonam sam. Dzięki

Jan761
29-04-2017, 20:51
[
"Wycinanie uszczelek
Na gornej poziomej czesci oscieznicy ok 10 cm od winkla wycina sie 5 cm biezacych uszczelki. Zarowno po lewej jak i prawej stronie
Na skrzydle ok 20 cm od dolu na pionowej czesci zarowno.po lewej jak i prawej stronie wycina sie takze 5 cm"


Nie powinno być na odwrót? W pionie wycinamy z ościeżnicy aby powietrze wpadało a ze skrzydła na górze aby wlatywało nieco ogrzane do pokoju?
Czy można spróbować tylko po jednej stronie a potem jak nadal będzie duszno po drugiej?

jareko
29-04-2017, 20:56
Opisalem Ci dokladnie tak jak sie to wykonuje
Wycinaj tak jak Ci sie wydaje

Jan761
29-04-2017, 21:06
Opisalem Ci dokladnie tak jak sie to wykonuje
Wycinaj tak jak Ci sie wydaje

Nie chodzi o mnie. Ja się na tym nie znam. http://www.regel-air.pl/f/docs/118/instrukcja%20monta%C5%BCu%20REGEL-air%20K%20RF.pdf

W tym twoim filmie też są wycięcia w pionie na ościeżnicy nie na skrzydle.

jareko
29-04-2017, 21:35
Tam jest vento a nie wycinanie uszczelek.
Jakbys mial specjalne perforowana uszczelke to robi sie to jeszcze inaczej.wycina uszczelki na dole oscieznicy zas uszczelka perforowana jest na calej dlugosci gornej skrzydla.

Jan761
29-04-2017, 22:41
Tam jest vento a nie wycinanie uszczelek.
Jakbys mial specjalne perforowana uszczelke to robi sie to jeszcze inaczej.wycina uszczelki na dole oscieznicy zas uszczelka perforowana jest na calej dlugosci gornej skrzydla.


Myślałem, że zasada działania jest taka sama. Takich uszczelek nie widziałem w sprzedaży. Pozdrawiam