PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie ściany szczytowej i kolankowej o wewnątrz i zewnątrz



pagu
03-05-2017, 12:06
Nowy dom z nieogrzewanym poddaszem nieużytkowym , ocieplenie stropu styropian 20cm na to wylewka - dodatkowo chciałbym ocieplić od wewnątrz ścianę szczytową oraz kolankową moje pytanie jest takie czy jest taka potrzeba oraz jak to zrobić żeby ściana oddychała . Z zewnątrz dom ocieplony styro grafit 20cm gr - proszę o radę

Jastrząb
03-05-2017, 13:04
Nowy dom z nieogrzewanym poddaszem nieużytkowym , ocieplenie stropu styropian 20cm na to wylewka - dodatkowo chciałbym ocieplić od wewnątrz ścianę szczytową oraz kolankową moje pytanie jest takie czy jest taka potrzeba oraz jak to zrobić żeby ściana oddychała . Z zewnątrz dom ocieplony styro grafit 20cm gr - proszę o radę

Ściany nie są od oddychania!! Od tego jest wentylacja. Wymiana gazowa przez najgorszą wetylacje będzie 100x większa niż przez jakąkolwiek ściane.

pagu
03-05-2017, 13:34
Słuchaj nie wiem czytałem gdzieś o punkcie rosy wilgoć pod wpływem promieni słonecznych odparuje z zewnętrznej ściany , natomiast wilgoć z wnętrza domu może wchodzić w ścianę i przy ociepleniu z dwóch stron będzie tam pozostawać .
Gdyby dołozyc warstwę styropianu, a ściana w jakiś sposób by zawilgotniała, to nie wyschnie łatwo, bo nie ogrzeje się ani od wewnątrz domu (styropian), oraz nie ogrzewany strych ani od zewnątrz (styropian). Styropian nie przepuszcza pary wodnej.

cyt.
Pod względem technicznym nie ma przeciwwskazań do ułożenia dodatkowej warstwy ocieplenia pod warunkiem, że elewacyjna warstwa betonu komórkowego jest sucha. W razie zawilgocenia "zamknięcie " jej między dwiema warstwami styropianu o dużym oporze dyfuzyjnym utrudni jej wysychanie.

info w internecie są sprzeczne dlatego wątpliwości .

przemo1
03-05-2017, 17:12
Jeśli masz ocieplenie od zewnątrz, takie jak napisałeś, to nie ma potrzeby dokładania jakiegokolwiek docieplenia w środku.

pagu
03-05-2017, 18:08
Jeśli masz ocieplenie od zewnątrz, takie jak napisałeś, to nie ma potrzeby dokładania jakiegokolwiek docieplenia w środku.

Nawet jeśli strych jest nieogrzewany , a ocieplenie jest na stropie a nie dachu ?

Jastrząb
04-05-2017, 08:33
Słuchaj nie wiem czytałem gdzieś o punkcie rosy wilgoć pod wpływem promieni słonecznych odparuje z zewnętrznej ściany , natomiast wilgoć z wnętrza domu może wchodzić w ścianę i przy ociepleniu z dwóch stron będzie tam pozostawać .
Gdyby dołozyc warstwę styropianu, a ściana w jakiś sposób by zawilgotniała, to nie wyschnie łatwo, bo nie ogrzeje się ani od wewnątrz domu (styropian), oraz nie ogrzewany strych ani od zewnątrz (styropian). Styropian nie przepuszcza pary wodnej.

cyt.
Pod względem technicznym nie ma przeciwwskazań do ułożenia dodatkowej warstwy ocieplenia pod warunkiem, że elewacyjna warstwa betonu komórkowego jest sucha. W razie zawilgocenia "zamknięcie " jej między dwiema warstwami styropianu o dużym oporze dyfuzyjnym utrudni jej wysychanie.

info w internecie są sprzeczne dlatego wątpliwości .

Jeszcze raz. Zapewnij wentylacje w domu to ilość wilgoci która Ci "wlezie w ściane" będzie ze 2 rzędy wielkości mniejsza od tej którą usuniesz poprzez wentylacje.

Ocieplij wełna od środka tą ścianę szczytową. Wełna se będzie oddychać w rytm oddechów ściany i będziesz spał spokojnie.

Kaizen
04-05-2017, 11:50
Nawet jeśli strych jest nieogrzewany , a ocieplenie jest na stropie a nie dachu ?

Co chcesz zmienić ocieplając w nieogrzewanej części domu ścianę (szczytową) lepiej, niż w części ogrzewanej? Cieplej chcesz mieć?

pagu
04-05-2017, 12:30
Co chcesz zmienić ocieplając w nieogrzewanej części domu ścianę (szczytową) lepiej, niż w części ogrzewanej? Cieplej chcesz mieć?

Chciałbym ograniczyć mostek termiczny ze środka ściany szczytowej do wnętrza .

pagu
04-05-2017, 12:33
Jeszcze raz. Zapewnij wentylacje w domu to ilość wilgoci która Ci "wlezie w ściane" będzie ze 2 rzędy wielkości mniejsza od tej którą usuniesz poprzez wentylacje.

Ocieplij wełna od środka tą ścianę szczytową. Wełna se będzie oddychać w rytm oddechów ściany i będziesz spał spokojnie.

Wełna zapewni oddychanie ściany , jeśli tak to taką odp. chciałem usłyszeć .

Jastrząb
04-05-2017, 13:03
Wełna zapewni oddychanie ściany , jeśli tak to taką odp. chciałem usłyszeć .
Jeszcze raz, naczytałeś się bzdur o oddychaniu ścian bez zrozumienia prostej fizyki która za tym stoi. Ale wolny kraj!

pagu
04-05-2017, 13:11
Sam napisałeś 4 posty wyżej żeby ocieplić wełną , teraz że to bzdury no to nie kumam :sick:
Zapytałem prosto czy trzeba ocieplać a jesli tak to czym , jesli wiesz to napisz trzeba - nie trzeba ma to znaczenie w bilansie cieplnym czy nie .

Jastrząb
04-05-2017, 13:27
Sam napisałeś 4 posty wyżej żeby ocieplić wełną , teraz że to bzdury no to nie kumam :sick:
Zapytałem prosto czy trzeba ocieplać a jesli tak to czym , jesli wiesz to napisz trzeba - nie trzeba ma to znaczenie w bilansie cieplnym czy nie .
Napisałem Ci w pierwszym poscie żę ściany nie oddychają. To powinno rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości.

A jak chcesz spać spokojnie bo mimo wszystko "wierzysz" wbrew fizyce w oddychające ściany to se ocieplij wełną bo ta przepuszcza gazy. Ludzkie samopoczucie jest dużo warte! Masz potem nie spać po nocach zastanawiając czy sciany dobrze oddychaja. Szkoda zdrowia. Mozesz też sobie zadać odrobinę trudu w zrozumieniu tego punktu rosy i zastanowić skąd by się w tej ścianie w części niezamieszkałej miała wziąść wilgoć.


Czy trzeba ocieplać to ja tego nie wiem. Niestety nie potrafię policzyć jaki zysk na ogrzewaniu będziesz przez to miał tudzież różnice w komforcie mieszkania ewentualnie zimniejsza ściana w pokoju na styku ze stropem wynikająca z takiego mostka.

pagu
04-05-2017, 17:46
Dziękuję za odpowiedzi .

Jan P.
05-05-2017, 06:11
W/g mnie sprawa wygląda tak; Na strychu jest zimno . Przez ściany idzie ono w dół , do pomieszczeń. Trzeba ocieplić ściankę kolankową i z 1m ściany szczytowe. Najlepiej styropian. Jan

Duży Boban
05-05-2017, 10:11
Tak jak Jan P napisał. Na nieogrzewanym poddaszu ocieplenie od wewnątrz na wysokość 1m. Najlepiej jakbyś to zrobił przed wylewką na strychu łącząc ze sobą obydwa ocieplenia.(na stropie i na ścianie kolankowej oraz szczytach od wewnątrz).

pagu
05-05-2017, 18:39
W/g mnie sprawa wygląda tak; Na strychu jest zimno . Przez ściany idzie ono w dół , do pomieszczeń. Trzeba ocieplić ściankę kolankową i z 1m ściany szczytowe. Najlepiej styropian. Jan

Dla świętego spokoju zastosuję wełnę zamiast styropianu - dzięki za odpowiedzi .

cob_ra
05-05-2017, 20:08
Jeśli masz możliwość zrób ciągłość izolaci, od fundamentu i ścianę zew. na ścianie szczytowej i wejdź na poddasze na ściany szczytowe i kolankowe i jak pisali połączyć z izolacją stropu.

U siebie tak zrobiłem. Koszt nie jest jakiś duży, ale ciepło idące po murze do góry oddaje ciepło w dach i poddasze.