PDA

Zobacz pełną wersję : ciepła woda latem



PanDomu
03-05-2017, 17:07
Witam.
Czy w piecach retortowych na ekogroszek / pellet można palić latem non stop? Chodzi o podgrzewanie wody użytkowej. Czy powinno się wygaszać piec po podgrzaniu? Co jeśli są upały a zużycie wody nieduże to czy instalacja się nie przegrzeje? Jeśli pali się cały czas jak wygląda zużycie węgla?

Emek81
03-05-2017, 17:22
Nie ekonomicznie ;) zalezy jaki piec ;)

PanDomu
03-05-2017, 17:47
Nie ekonomicznie ;) zalezy jaki piec ;)

Ok kwestia ekonomii to indywidualna sprawa z tym się liczę i musiał bym to samemu sprawdzić. A jak wyglada to od strony technicznej? Utrzymywanie żaru w upalne miesiące przy niedużym użyciu wody?

Emek81
03-05-2017, 18:10
Zawór 4drożny musi być, tak zwane zabezpieczenie powrotu. Poza tym nowe piece maja funkcję na lato np w Defro u u mojego szfagra nazywa sie to "lato" hehe

marcus312
03-05-2017, 18:10
Duzo zalezy po ile kupuje sie wegiel grzanie np wody pradem 140l to okolo 120żł miesiecznie w taryfie G11 w G12 albo G12W bedzie taniej .Kocioł spali około 3kg wegla ,Mysle ze w 21 wieku juz nie powinno sie grzac wody weglem w okresie letnim a raczej pradem gazem albo kolektorem słonecznym fotowoltaika moze sie rozpedziłem ale tak to powoli powinno wygladac ;):)

Emek81
03-05-2017, 18:13
Popieram przedmówce chyba najlepoej zamontować grzałkę albo system solarny. Mniej roboty a i smrodu z komina w lecie nie ma ;)

PanDomu
03-05-2017, 18:20
Na przyszły sezon letni prawdopodobnie już będę miał panele fotowoltaiczne i ogrzewanie będzie elektryczne, jednak ten sezon i być może przyszły będę musiał grzać wodę węglem/pelletem stąd pytanie o techniczne możliwości takiego rozwiązania aby nie musieć co dziennie rozpalać i wygaszać kotła.

kulibob
03-05-2017, 18:25
Tak można grzać cały rok. W zeszłym roku grzałem CWU eko groszkiem i wciągał on ok 2,5-3,5kg węgla. Co kosztuję ok 2-2,5 zł dziennie niby nie dużo ale...
Dziennie potrzebuję 3-5kwh na CWU a puszczam kominem 15-20kwh co daje fatalną sprawność latem. W moim przypadku teoretyczne grzanie prądem to 1-1,5zł(tania taryfa). Domajstrowałem kolektor z grzejnika i mam zamiar dogrzewać braki prądem w taniej taryfie. Dzisiaj dopalam resztki węgla ładując bojler i podłogówkę i od jutra zostaje grzałka i koza jak by słońca zabrakło do ogrzewania domu i CWU.

marcus312
03-05-2017, 22:04
Kolektory słoneczne sa juz od 350zł jak sie dobrze poszuka a tak to od 600zł wiec nawet nie opłaci sie ich budowac ,10 lat temu to tez pierwszy kolektor zdbudowałem bo ceny były kosmiczne ale teraz to naprawde jest w czym wybierac :)

kulibob
04-05-2017, 04:32
Co do kolektora to zależy na allegro najtańsze chinole widziałem za ok 650-700 ale fabrycznego trochę bałbym się puścić pexą a przyłącze też swoje kosztuje. W każdym razie mam samoróbkę i działa chociaż bojler nie taki ale pare kwh zaoszczędzę.Sam kolektor kosztował ok 350zł. Kiedy PV będą w takiej cenie ?? :)

jasiek71
04-05-2017, 06:38
Co do kolektora to zależy na allegro najtańsze chinole widziałem za ok 650-700 ale fabrycznego trochę bałbym się puścić pexą a przyłącze też swoje kosztuje. W każdym razie mam samoróbkę i działa chociaż bojler nie taki ale pare kwh zaoszczędzę.Sam kolektor kosztował ok 350zł. Kiedy PV będą w takiej cenie ?? :)

Z PV to daleka droga...
Już zwykły wąż ogrodowy rzucony na podwórku ma większą sprawność w grzaniu wody niż fotowoltaika na dachu...

A wracając do tematu to najlepszym rozwiązaniem na okres letni jest zwykła grzałka elektryczna...

marcus312
04-05-2017, 08:28
PV sa w takiej cenie jezeli chodzi o sprzet uzywany .Ja mam na rurach pex od 2012r podłaczone .PV zajmuje wiecej miejsca i wiecej kosztuje.Mozna do bojlera dokupic uzywana pompe ciepła bedzie tanie grzanie:p

robo__
04-05-2017, 17:34
Witam.
Czy w piecach retortowych na ekogroszek / pellet można palić latem non stop? Chodzi o podgrzewanie wody użytkowej. Czy powinno się wygaszać piec po podgrzaniu? Co jeśli są upały a zużycie wody nieduże to czy instalacja się nie przegrzeje? Jeśli pali się cały czas jak wygląda zużycie węgla?

Kolego nie słuchaj tych co doradzają*Ci kilka systemów grzewczych instalować. Jak masz ekogroch to niepotrzebne Ci solary czy pompy ciepla do CWU. Jak masz w miarę nowy piec z dobrym sterownikiem to grzej CWU latem.
Sam tak robię bo pasuje mi cena - średnio 2 zł za dobę dla 4 osób (2 dorosłe i dwoje dzieci). Na wiosnę i lato kupuje mniej kaloryczny ekogroch i jestem zadowolony. Należy pamiętać o ochronie powrotu do pieca w trybie "lato". W lato zapominam że mam kocioł węglowy. Cały zasobnik starcza mi na grubo ponad miesiąc grzania wody.

kulibob
04-05-2017, 18:28
Ochrona powrotu w trybie letnim?? Boiler jest krótkim obiegiem i sam w sobie stanowi ochronę powrotu zwłaszcza na wyższych biegach pompy. Co do węgla mówię że się nie opłaca ponieważ prąd wyjdzie porównywalnie lub taniej (zależy od taryfy,zużycia, programowania cyrkulacji, samodyscypliny, w dodatku pracuje sprzet za 100zł a nie za 7000 -mówię to na swoim przykładzie)

robo__
04-05-2017, 19:30
Ochrona powrotu w trybie letnim?? Boiler jest krótkim obiegiem i sam w sobie stanowi ochronę powrotu zwłaszcza na wyższych biegach pompy. Co do węgla mówię że się nie opłaca ponieważ prąd wyjdzie porównywalnie lub taniej (zależy od taryfy,zużycia, programowania cyrkulacji, samodyscypliny, w dodatku pracuje sprzet za 100zł a nie za 7000 -mówię to na swoim przykładzie)

Ochrona powrotu bojlerem z pompą jest ok gdy Ci ciągle pompuje. U mnie tryb lato pracuje tak że grzeje bojler 200L do określonej temperatury i przelacza się w tryb podtrzymania. Na dobe załącza sie kilka razy. Jak jest na potrzymaniu to musi być cos co podgrzeje powrót. U mnie jest podgrzewane grawitacyjnie.

Co do tego że kocioł pracuje w lato i sie niszczy bo jest za 7000. Nie wiem zobaczymy jak to wyjdzie. Z tego co czytałem to zdrowsze jest dla kotła jak chodzi cały rok niż ma przerwę w lato bo może rdzewieć.

Konto usunięte_1*
04-05-2017, 19:41
Ale z drugiej strony panele fajna sprawa tylko ten nasz ciu...y klimat gdzie 300 dni za chmurami :mad:

kulibob
04-05-2017, 20:37
@ robo gdy pompa nie chodzi to zasilanie i powrót są niemal równe więc niewiem o co chodzi
@berthold z jednej strony racja ale jak słońce napierdziela to mam ochotę wczołgać się do jakiejś dziury i nie wyłazić :) dla mnie mogło by być cały rok 20*C z niewielką ilością słońca.

Konto usunięte_1*
04-05-2017, 20:47
:lol2::lol2::lol2::lol2:

marcus312
04-05-2017, 22:51
Cos w tym jest ze jak kocioł pracuje cały czas to mniej koroduje ale z drugiej strony zawsze jakies wyziewy z komina ida i nie kazdemu moze to odpowiadac jak sobie siedzi pod altanka a mu powieje siarą do nosa .Słonce to zycie i energia nie pownno sie go unikac witamina D ,zyjemy w zgniłym swiecie i pyle zwieszonym w powietrzu ktory skutecznie blokuje energie z kosmosu potrzebna do zycia :DTakze zastanówcie sie dlaczego człowiek nie potrafi dozyc do tylu lat co zył np Mojrzesz:D

robo__
06-05-2017, 22:02
Cos w tym jest ze jak kocioł pracuje cały czas to mniej koroduje ale z drugiej strony zawsze jakies wyziewy z komina ida i nie kazdemu moze to odpowiadac jak sobie siedzi pod altanka a mu powieje siarą do nosa .Słonce to zycie i energia nie pownno sie go unikac witamina D ,zyjemy w zgniłym swiecie i pyle zwieszonym w powietrzu ktory skutecznie blokuje energie z kosmosu potrzebna do zycia :DTakze zastanówcie sie dlaczego człowiek nie potrafi dozyc do tylu lat co zył np Mojrzesz:D

Z nowoczesnego kociołka z podajnikiem siarą ?? Kolega nie wie co mówi. Dym z komina widzę jedynie podczas rozpalania a co dopiero w lato kiedy sobie pyknie kilka razy na dobę. Może koledze z jakimis smieciuchami się myli

kulibob
07-05-2017, 05:58
Dymu może niema ale jaki zapach tam jest jak sobie dmuchnie w podtrzmaniu. Może gociołek trochę rdzewieje ale motogodziny na silnik dmuchawę ślmak spadają.
Jak zabezpieczyć kocioł przed rdzewieniem w czasie postoju?? Wyczyściłem go i zostawiłem wszystko otwarte. Co jeszcze można zrobić.

Teraz mam kocioł wyłączony na wodę idzie ok 3-4kwh w taniej taryfie. Kolektor praktycznie nie działa ciągle pada.

adkwapniewski
07-05-2017, 08:21
@kulibob - jakiej pojemności masz baniak i do jakiej temp go grzejesz ? Ile osób korzysta z CWU i ile w tym płci pięknej ?

Będę wdzięczny za info.

kulibob
07-05-2017, 09:20
Szeregowo 2x100l.
Pierwszy(najbliżej wodociągu) jest podłączony pod solara (kolektor teraz marnie działa i mam w nim góra 20*C ale zawsze lepiej jak z wodociągu). Drugi bliżej kranów jest podłączony pod kocioł i grzałkę. Termostat na grzałce ustawiony na 50*C grzane tylko w taniej taryfie sterownik czasowy ustawiony na godzinę wieczorem i godzinę rano. Licznik prądu pokazuje że schodzi ok 3,5kwh na dobę. Na wszystkich kranach energooszczędnę perlatory a na prysznicach ograniczniki przepływu. Największy złodziej to cyrkulacja chodzi w wydzielonych godzinach 5min pracy 25 postoju(muszę skrócić o minutę) Przed planowanymi kąpielami pracuje 10 min. W domu jedne chłop jedna baba i córka.
Bojlery fabrycznie ocieplone poliuretanme ale dotego ekstra wełna, styropin i mata za grzejnikowa(generalnie wszystkie odpady :))

marcus312
07-05-2017, 10:16
Czyli wychodzi około 30zł na miesiac grzanie wody CWU pradem to naprawde dobry wynik i po co kocioł do tego wychodzi chyba drozej na wegiel:D

kulibob
07-05-2017, 13:08
Wychodzi taniej jednak....Jest to mniej komfortowe brakuje mi okienka w popołudniu żeby tak 1kwh upchnąć do bojlera. Enea w g12w tego nie oferuje. Przy ekogrochu ciepła woda była na zawołanie a koszt koszt to ok 60zł/mc. Zakładam jak zaświeci słońce to będzie taniej i lepiej.

kulibob
08-05-2017, 05:18
Wczoraj testowałem na luxusowo wodę (bo weekend :)) to wyszło 4,95kwh. Kolektor zero zysków.

Krakers70
08-05-2017, 07:28
U mnie też kolektory się wałkonią :) W ciepłe dni dogrzewam prądem, w zimne piecokominkiem. Spaliny przepuszczam tylko przez wymiennik wodny, modułu akumulacyjnego nie załączam. Jak trzeba grzać długo i niezbyt mocno to najlepiej się sprawdza brykiet. Musiałem tylko trochę przerobić palenisko. Jak stwierdzam, że kominek za bardzo się nagrzał otwieram kratki w obudowie na max i wietrzę chałupę. Piękne marnowanie energii :)
Mam nadzieję, że to już ostatni taki sezon. W piwnicy stawiam kociołek małej mocy do delikatnego grzania w okresie przejściowym i do CWU, kiedy słoneczko pokazuje środkowy palec :)

marcus312
08-05-2017, 08:40
Z nowoczesnego kociołka z podajnikiem siarą ?? Kolega nie wie co mówi. Dym z komina widzę jedynie podczas rozpalania a co dopiero w lato kiedy sobie pyknie kilka razy na dobę. Może koledze z jakimis smieciuchami się myli
No może nie od razu siarą chodziło mi o zapachy zawsze jakiś aromat pozostaje z komina w zależności od spalanego opału ,oczywiście że nie można tego porównywać do palenia w śmieciuchu :D

kulibob
08-05-2017, 08:46
z tych co paliłem to najlepsze aromaty ma czeski :)

darek_zegarek
12-05-2017, 08:05
Witam

Jak ustawić grzałkę w zasobniku aby było ekonomiczniej ?

Grzanie przez jedną godzine rano i dwie wieczorem , czy może ustawić jakąś temperaturę na termostacie i aby grzała według potrzeb ? Tzn jeśli temperatura w zasobniku spada grzałka się włącza aż do podgrzania.

Boiler 150 litrów, grzałka 2kW , taryfa G11

darianus
12-05-2017, 09:33
Wychodzi taniej jednak....Jest to mniej komfortowe brakuje mi okienka w popołudniu żeby tak 1kwh upchnąć do bojlera. Enea w g12w tego nie oferuje. Przy ekogrochu ciepła woda była na zawołanie a koszt koszt to ok 60zł/mc. Zakładam jak zaświeci słońce to będzie taniej i lepiej.
Do tego jeszcze dochodzi prąd, który pobiera piec, czyli dmuchawa, podajnik, pompa CWU. Ciekawe jaki to koszt miesięczny.

asolt
12-05-2017, 09:46
Witam

Jak ustawić grzałkę w zasobniku aby było ekonomiczniej ?

Grzanie przez jedną godzine rano i dwie wieczorem , czy może ustawić jakąś temperaturę na termostacie i aby grzała według potrzeb ? Tzn jeśli temperatura w zasobniku spada grzałka się włącza aż do podgrzania.

Boiler 150 litrów, grzałka 2kW , taryfa G11

Moze lepiej przejsc na G12w i grzac do okreslonej temperatury w II taryfie

darek_zegarek
12-05-2017, 10:00
Moze lepiej przejsc na G12w i grzac do okreslonej temperatury w II taryfie

A odpowiesz co lepiej wybrać w G11 ?

jasiek71
12-05-2017, 10:16
A odpowiesz co lepiej wybrać w G11 ?

Wybrać G12....:yes:
W G11 nie ma znaczenia na jaką godzinę ustawiasz...
Włączasz wtyczkę do gniazdka , pokrętłem ustawiasz taką temperaturę jaka ciebie interesuje i mieszkasz...

asolt
12-05-2017, 10:17
A odpowiesz co lepiej wybrać w G11 ?

To jest uzaleznione od potrzeb, jezeli korzystanie z cwu jest w okreslonych godzinach to wtedy mozemy nieco zmniejszyc straty postojowe i grzac do okreslonej temperatury w strefach czasowych, jezeli korzystamy z cwu nieregularnie i w dowolnych godzinach woda musi byc dogrzewana przez caly czas. Oszczednosci bym tu wielkich nie widział, najłatwiej, najefektywniej i calkowicie bezkosztowo jest przejsc na G12w

asolt
12-05-2017, 10:18
Wybrać G12....:yes:


G12w

kulibob
12-05-2017, 10:20
Do tego jeszcze dochodzi prąd, który pobiera piec, czyli dmuchawa, podajnik, pompa CWU. Ciekawe jaki to koszt miesięczny.

W przypadku kotła w trybie letni wychodziło ok 1kwh na 5-6dni więc prawie nic

marcus312
12-05-2017, 10:22
Do tego jeszcze dochodzi prąd, który pobiera piec, czyli dmuchawa, podajnik, pompa CWU. Ciekawe jaki to koszt miesięczny.
Koszty około 30zł miesięcznie:D

kulibob
12-05-2017, 10:29
G12w

Ja miałem braki w g12w brak okienka dziennego Enea. Zato w weekend luksus. Dzisiaj pierwsze prawdziwe słońce odkąd przeszedłem na prąd zobaczymy ile z kolektora wyjdzie.
Przez 8 dni grzania pradem wyszło mi 21,2kWh są jednak odczuwalne braki w godzinach popołudniowych. Kolektor z grzejnika nabił w 8dni łącznie 100l bojler o 15*C.

asolt
12-05-2017, 10:34
Ja miałem braki w g12w brak okienka dziennego Enea. Zato w weekend luksus. Dzisiaj pierwsze prawdziwe słońce odkąd przeszedłem na prąd zobaczymy ile z kolektora wyjdzie.
Przez 8 dni grzania pradem wyszło mi 21,2kWh są jednak odczuwalne braki w godzinach popołudniowych. Kolektor z grzejnika nabił w 8dni łącznie 100l bojler o 15*C.

Nic nie poradzę na to ze taryfa G12w w Enei jest taka ułomna, pozostali dystrybutorzy takiej nieatrakcyjnej taryfy nie oferują. Nalezałoby zwiekszyc pojemnosc zasobnika w przypadku braku tego okienka południowego lub poszukac takiej G12xx z tym okienkiem

Krakers70
12-05-2017, 10:44
A ja właśnie przeszedłem w Tauronie z G12e na G11. I to mimo okienka popołudniowego. Starałem się co się da robić w taryfie nocnej (pranie, porządki), ale i tak zużycie mi wychodziło wyższe w taryfie dziennej. Taka specyfika domu.

kulibob
12-05-2017, 10:45
Liczę na kolektor. Ewentualnie druga grzałka w drugim baniaku.

kulibob
12-05-2017, 10:47
Ja na noc przerzuciłem wszystko od 21. Pranie zmywanie , Cwu, prasowanie, odkurzanie itp. Wszytko Co bardzie energochłonnne. Daje to zysk ok 150zł rocznie bez CWU

Krakers70
12-05-2017, 11:17
Kulibob, ja tak samo, ale najwięcej prądu biorą urządzenia pracujące w trybie ciągłym, choćby miały mały pobór. Przypuszczam, że u mnie najbardziej za dnia ciągnęły właśnie pompy obiegowe - od kolektorów latem i od CWU zimą. No i TV - moja pani odpala telewizor bo obudzeniu i gasi przed snem :) Próbowałem z tym walczyć, zapomnij :D :no: Ale nie ma co narzekać, 1000 zł do Taurona rocznie, drugie tyle za drewno, gazu nie mam, woda ze studni i przydomowa oczyszczalnia ścieków. Domek niedrogi w utrzymaniu.

asolt
12-05-2017, 11:25
A ja właśnie przeszedłem w Tauronie z G12e na G11. I to mimo okienka popołudniowego. Starałem się co się da robić w taryfie nocnej (pranie, porządki), ale i tak zużycie mi wychodziło wyższe w taryfie dziennej. Taka specyfika domu.

Wystarczy tylko 33% zuzycia w II taryfie G12w !!!, nie G12e, aby byloby to opłacalne w stosunku do G11, jeszcze lepiej to moze wyjsc przy G13 (dla dawnego Enionu). Ja przy G12w bez wielkich obostrzen w korzystaniu z II taryfy mam od chwili załozenia licznika elekronicznego (ok 6 miesiecy) zuzycie w proporcji 40% I, 60 II taryfa. Jest dobrze ale i tak zmieniam na G13.
Te przeliczenia dotyczą Tauronu, dla innych dystrybutorów i sprzedawców ta proporcja będzie inna (mniej korzystna)

piotrek0m
12-05-2017, 11:29
Ja na noc przerzuciłem wszystko od 21. Pranie zmywanie , Cwu, prasowanie, odkurzanie itp. Wszytko Co bardzie energochłonnne. Daje to zysk ok 150zł rocznie bez CWU

To trzeba się chyba pilnować, żeby wszelkie te czynności robić po godz. 21 ?! Czy takie poświęcenie warte jest dla kwoty 150 zł ?

Kaizen
12-05-2017, 11:34
Kulibob, ja tak samo, ale najwięcej prądu biorą urządzenia pracujące w trybie ciągłym, choćby miały mały pobór.

To i tak taniej wychodzi G12(x). Nawet licząc (70gr*14h+35gr*10h)/24=55,4gr/kWh. W G11 masz drożej, a i ta średnia to mocno na niekorzyść G12(x), bo i ceny niższe, i godzin więcej masz w tańszej strefie, jak to z jakąś literką. No, za wyjątkiem Innogy.

Kaizen
12-05-2017, 11:37
To trzeba się chyba pilnować, żeby wszelkie te czynności robić po godz. 21 ?! Czy takie poświęcenie warte jest dla kwoty 150 zł ?

Pranie i zmywanie to żaden problem (no, chyba że ktoś ma urządzenia bez opóźnionego startu). Odkurzanie jest pomijalne. Prasowanie na dobrą sprawę też.. Ogrzewanie i podgrzewanie wody (czy to CWU, czy w pralce, czy w zmywarce) robi różnicę. A to bez problemu da się ustawić w tańszej strefie.

kulibob
12-05-2017, 11:41
To trzeba się chyba pilnować, żeby wszelkie te czynności robić po godz. 21 ?! Czy takie poświęcenie warte jest dla kwoty 150 zł ?

Weszło w krew więc warto. CWU wychodzi ok 50% taniej niż na ekogrochu jednak jest pewien dyskomfort. Jedank do naprawienia drugą grzałką.

darianus
12-05-2017, 21:29
Koszty około 30zł miesięcznie:D

prądu za 30 zł pobiera piec w trybie letnim na CWU? dobrze się zrozumieliśmy?

marcus312
12-05-2017, 22:43
No tak zagalopowałem się tyle pociągnie jak będzie pracował gdzieś z mocą około 6kW i jedną pompą z tych starszych modeli w trybie letnim wyjdzie mniej ;):)

kulibob
13-05-2017, 01:48
prądu za 30 zł pobiera piec w trybie letnim na CWU? dobrze się zrozumieliśmy?

Jak utniesz 0 to będzie ok. Jest to na przykładzie mojego kotła z ecolaem plus pompa elektroniczna.