PDA

Zobacz pełną wersję : Nasza stodoła DIY mam nadzieję



max1207
05-05-2017, 20:32
Witam wszystkich,
Mam na imię Darek i wraz z żonką i córeczką a w najbliższym czasie dwoma córeczkami planujemy budowę domu.
Forum czytam już około roku czasu bo wtedy zapadła decyzja o budowie. Rok upłynął niestety na oczekiwanie za podział działki (który notabene jeszcze trwa... liczę, że już niedługo). W między czasie przeglądaliśmy projekty i w każdym katalogowym projekcie było coś co nam nie pasowało. Skończyło się na indywidualnym.
Założenia projektu, ma nam odpowiadać rozkładem i ma być tani w budowie.
Układ na pewno nam odpowiada, czy będzie tanio... się okaże bo jest większy od pierwszego naszego zamysłu.
układ parteru:
http://www.artbeko.pl/max/parter.jpg

Układ piętra:

http://www.artbeko.pl/max/pietro.jpg

i wstępny plan zagospodarowania, działka miała mieć ok 650m2 jednak w trakcie podziału wyszło że będzie trochę wiekszą :) więc docelowo będzie jakieś 680-690m2:

http://www.artbeko.pl/max/dzialka.jpg

Założenia do budowy:
musi być płyta fundamentowa, tak chce i już :)
ściany bk na pianke,
strop monolit.
własna robota choć pewnie wylewki i tynki zostawie fachowcom.
no i najważniejsze, dom ma być z tych yntelygentnych tzn pełna automatyka co mi tam przyjdzie do głowy.

Będę wdzięczny za uwagi do projektu, PNB jeszcze nie ma więc da się poprawić.

Pozdrawiam

19TOMEK65
11-05-2017, 19:01
o mój komentarz będzie pierwszy !
Dom wydaje się być zgrabny, ale wg moich oczekiwań dom wolnostojący musi mieć :
- spiżarnię - tańsza i łatwiejsza forma przechowywania
- wygodne czyli duże powierzchniowo wejście do domu

Twoje wejście jest po prostu ciasne. Wyobraź sobie że w gości np. na święta jednocześnie przychodzą 4 osoby. Zimą.

Uważam , że miejsca w których dużo czasu spędzamy przy pracy jak np. kuchnia czy przyjmujemy gości jak salon , jadalnia czy wejście muszą być wygodne. Kibelek dla gości czy gabinet a nawet sypialnia tam mogą być ograniczenia powierzchniowe.

Tomek

sebcioc55
11-05-2017, 19:20
Witam ! to mój będzie drugi ;)


.....no i najważniejsze, dom ma być z tych yntelygentnych tzn pełna automatyka co mi tam przyjdzie do głowy.......

zaciekawiło mnie to, rozwiń proszę.


o mój komentarz będzie pierwszy !
Dom wydaje się być zgrabny, ale wg moich oczekiwań dom wolnostojący musi mieć :
- spiżarnię - tańsza i łatwiejsza forma przechowywania
- wygodne czyli duże powierzchniowo wejście do domu

co do spiżarni to ja się trochę nie zgadzam, w dzisiejszych czasach jest inaczej, wszystko kupujesz, praktycznie codziennie jesteś w sklepie. Z pełnej lodówki tez pare dni przezyjesz, chyba że lubicie sadzić własne warzywa/owoce i robić przetwory to inna sprawa i spiżarnia musi być.
Jak chcesz wygodne wejście to zrób drzwi o szerokości 100 albo 110 cm. Ja mam światło przejścia 90cm i uwazam że to za mało i drugi raz zrobił bym szersze nawet kosztem znaczącej dopłaty no i koniecznie aluminiowe ewentualnie stalowe - drewniane zbyt delikatne. Potem wiatrołap tez bym zrobił większy taki z 2x4m żeby tak jak mówisz te 4 osoby spokojnie się rozebrały i z resztą Ty z rodziną tak samo. U mnie ludzie stoją na zewnatrz czekając aż Ci pierwsi się rozbiorą :yes:

ggdh
11-05-2017, 19:54
Trzeci ;)

Pierwsze co zwróciło moją uwagę to olbrzymi hol na poddaszu. Przesuń drzwi łazienki bliżej schodów (umywalki na ścianę dzieloną z pralnią), wysuń ścianę pralni do przodu i jak będziesz miał potrzebę to możesz zrobić tam nawet 2 pomieszczenia.

Kamil_
11-05-2017, 21:17
Czwarty!

Spiżarnia musi być!
Zimny browarek, jakiś powidła, przetwory, soki, napoje, PIWO!

No chyba, że masz sklep 40 m dalej :)

B_i_U
12-05-2017, 07:47
piąty

Spiżarnia, nie spiżarnia, ważne żeby było pod ręką jakiekolwiek pomieszczenie na jakiegoś mopa, odkurzacz itp. Słoika też tam można położyć.

Co do "założeń do budowy" to są one słuszne. Mnie tylko ta "inteligencja" by przeszkadzała, ale kto co lubi.

Pozdrawiam
Bartek

max1207
12-05-2017, 10:17
Hejka,
sory że nie będe cytował, nie mam teraz za dużo czasu na nauke cytowania z kilku postów.

Co do spiżarki, będzie w garażu kąt na to.
Co do większego wiatrołapu to na to już chyba za późno ale zapytam architekta. Ogólnie to konstrukcja jest już gotowa a trzeba by schody przesunąć.

Jeśli chodzi o hola na poddaszu już zmieniła sie koncencja tylko nie mam aktualnych rzutów.
Łazienka będzie w miejscu pralni, w miejscu łazienki będzie sypialnia z garderobą. w tam gdzie suszarnia będzie pralnia i suszarnia w jednym.
Jak dostane aktualne rzuty zaraz wkleje.

Co do yntelygencji to jestem automatykiem, planuje użyć PLC wago i zgadać go z satelem co by wykorzystać czujki ruchu do sterowania domem.
Myśle też o budowie reku i sterowanie nim oprzeć właśnie o PLC.
Ogólnie to napewno sterowanie oświetleniem, roletami, bramami i pewnie częścią gniazdek ma odbywać się automatycznie.


No i teraz troche żali wyleje, podział działki będzie jeszcze trwał ok 2 miesiące..... A wszystko przez stare mapy w starostwie przez co droga nachodzi na działki i wszystko się cofnęlo .... :mad::mad::mad::mad::mad: