PDA

Zobacz pełną wersję : Zawór RTL montować na początku czy na końcu pętli?



jaszuwar
10-04-2005, 11:12
Witam, Właśnie jestem po zamontowaniu instalacji CO.Hydraulik zamontował mi zawór RTL na początku pętli. Instalacja jest gazowa na rozdzielaczach. Pętla jest pociągnięta bezpośrenio z rozdzielacza do kuchni. Powierzchnia podłogi to około 10-12 m kwadratowych. Zawór jest zamontowany w ścianie na wysokości około 50 cm w plastikowej obudowie z pokrętłem regulacji, nazwa handlowa ER-RTL. Hydraulik twierdzi, że przy montażu zaworu na końcu pętli istnieje możliwość przegrzania posadzki. A ja uważam, że montaż na początku pętli, tak jak to zrobił hydraulik, może spowodować zamknięcie zaworu i brak przepływu wody????????

VPS
10-04-2005, 12:49
Z rozdzielacza z zasilania powinna być ułożona pętla, gdy już trzeba wracać na końcu podłącza się pod wejście RTL i wyjście z RTL z powrotem do rozdzielacza.
http://foto.onet.pl/upload/4/57/_452730_n.jpg

Tommco
10-04-2005, 19:27
Kiedyś myślałem, żeby zastosować RTL i z tego co pamiętam montuje się na końcu pętli.

Pozdrawiam

Tommco

FREDY
10-04-2005, 20:16
A przy okazji pytanie - czy nie obawiacie się uszkodzenia takiego zaworu ( przecież to jest tylko urządzenie mechaniczne ). Przecież jakby zawór ten się zawiesił to może szlag trafić cała glazura na podłodze.

:o

jaszuwar
10-04-2005, 21:28
zawór mieszający też może szlak trafić

Tommco
11-04-2005, 06:09
Inwestora zresztą też i po co wtedy mu podgrzewana podłogo...

Moim zdaniem nie można aż tak podchodzić do sprawy...

Pozdrawiam

Tommco

Mały
11-04-2005, 07:47
Witaj.
I to są włąśnie ci tani "fachowcy"...

Mały
11-04-2005, 08:58
Krótko mówiąc -zawór tego typu "czuje" temp. cieczy przez niego przepływającej,czyli zamontowany na zasilaniu ciągle by się zamykał ,a podłogówka (która ma nawet 100 mb) nigdy by sie nie zagrzała.No chyba ,żebyś zdjął głowicę.
VPS przesłał prawidłowy schemat i tak powinno być.

11-04-2005, 19:41
zreszta on nie pozwala by woda w podlogówce byla goraca i posadzka sie przegrzewała, on pozwoli wodzi plynac tylko wtedy jak w podlogówce wystygnie i spadnie do powiedzmy 25st. w momencie jak dojdzie do niego cieplejsza o kilka stopni zwoof sie zamknie.

nie musi byc w scianie moze byc przy rozdzielaczu w kotłowni

ubek
11-04-2005, 20:08
Witam
Pytanie do jaszuwar: Co miałeś na myśli pisząc:

Instalacja jest gazowa na rozdzielaczach.
Czy to, że do instalacji podpięty jest kocił gazowy?

mkarczewski
11-04-2005, 22:29
Nie ma obawy o ryzyko związane z uszkodzeniem zaworu RTL (ogranicznika temperatury powrotu - jest to właściwa nazwa tego zaworu i jak sama wskazuje montujemy go na powrocie z ogrz. podłogowego).

Optymalna temperatura podłogi powinna wynosic około 30 - 32 stopnia C. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia zaworu i w pętlę ogrz. podł. napynie czynnik o temp. równej temperaturze panującej w grzejnikach np. 60 stopni C - zjawisko to nie umknie uwadze uzytkownika. Podłoga zrobi się nieznośnie ciepła. W tym momencie pora na reakcję użytkownika (np. zamkniecie zaworu). Płytki podłogowe nie odpożają się od jastrychu natychmiast (podobnie z jego pękaniem) więc mamy czas na reakcję. Zresztą przegrzanie chwilowe podłogi przy suchym jastrychu nie jest niebezpieczne. Inaczej ma się sprawa gdy jastrych jest jeszcze wilgotny (niewysezonowany) - wtedu na skutek gwałtownego schnięcia (zbyt wysoka temp. w rurce ogrz. podł.) może dojść do popękania jastrychu (pytanie jeszcze ile i czy wogule użyliśmy plastyfikatora - dodatku do betonu).

W kwesti awaryjności możemy mówic raczej o awarii głowicy - jeżeli dojdzie do awarii zaworu to w 99% jest to jego zapchanie a w tym wypadku przepływ zanika lub zancznie maleje.

Hydraulik mówiąc że nie należy montować go na powroci ze względu na ryzyko przegrzania początku pętli - nie ma racji. Montujemy tylko na powrocie, ale z uwagi na obawy hydraulika zawór RTL (lub FJVR, FHVR produkowane przez Danfoss - identyczna zasada działania) powinny byc montowane na podłogówkę o max powieżchni 12 - 15 m kw. (ilość rury w takiej pętli nie przekracza około 80-90 mb). I warto sobie uzmysłowić iż z uwagi na prostotę regulacji nazywamy to nie ogrzewaniem podłogowym lecz "efektem ciepłej podłogi"

Pozdrawiam

FREDY
11-04-2005, 22:29
Mam pytanie ( choć zadawałem je już na forum ale nie dostałem odpowiedzi ) ; czy zawór RTL to jest taki zawór z kapilarą i czujnikiem temperatury na końcu?
Jeśli tak to zawór ten może być podłączony zarówno na zasilaniu jak i powrocie - ważne jest tylko gdzie jest podłączona kapilara.
Przecież jak cię zamknie to i tak woda nie będzie płynąć przez podłogówkę.
Czy jest tu jakiś błąd w rozumowaniu - bo ja tak mam u siebie zrobione.

mkarczewski
11-04-2005, 22:36
Zawór RTL (Heimeier) jest to zawór wyposażony fabrycznie w głowice. Głowica mierzy temp. powierzchni zaworu. zawór jest wykonany z mosiądzu, więc pomijając drobne różnice temp. powierzchni zaworu = temperaturze płynacego czynnika. Stąd ważne jest miejsce zamontowania.

Jeżeli chcesz zawór + głowice z kapilarą polecam np.

Zawór Danfoss RTD-N (taki jak do grzejników 1/2" lub 3/4" lub 1")
Głowica z wyniesioną kapilara Danfoss FTC-RTD

Pozdrawiam

jaszuwar
11-04-2005, 23:08
Wielkie dzięki za info ja też tak myślę, że zawór powinien być na końcu pętli. Poszperałem trochę w internecie i na schematach jest na końcu (dziwię się trochę hydraulikowi gość pracuję w hurtowni więc powinien być na czasie????????? )

kulio
12-04-2005, 10:26
otóż mój wykonawca zamontował na zasilaniu na początku pętli, choć mówiłem, pokazywałem instrukcje obsługi, tłumaczyłem...potem cały dzień się dziwił, że podłogówka jakoś nie działa, kręcił zaworem, sprawdzał rurki a tu zimno.

szlag mnie jasny trafił, kazałem przerobić...jakże się on potem cieszył, że jednak działa

mkarczewski
12-04-2005, 12:02
Dokładnie. Jest to częsty błąd popełniany przy montażu ograniczników temp. powrotu (RTL, FJVR, FHVR itp.) Jeżeli zawór jest na początku pętli, goraca woda napływając na zawór powoduje natychmiastowe zadziałanie głowicy i zamknięcie zaworu - i koniec z przepływem. W ten sposób podłoga nigdy nie będzie w stanie się nagrzać. W ten oto sposób już kilkakrotnie udawało mi sie zarobić parę nieplanowanych złotych na prostych poprawkach ogrzewania podłogowego.

FREDY
12-04-2005, 20:20
A czy zawór RTL ma też taki cienki zwój (kapilarę ) a na końcu czujnik temperatury , bo ja mam takie cudo?

1950
12-04-2005, 21:49
nie

18-04-2005, 09:51
>>A czy zawór RTL ma też taki cienki zwój (kapilarę ) a na końcu czujnik temperatury , bo ja mam takie cudo?

To jest głowica (nie zawór) z tzw. czujnikiem wyniesionym.
W takim wypadku zawór z głowicą może być zainstalowany na zasilaniu, a czujnik wyniesiony przylgnięty na powrocie i będzie ładnie pracowało (ale to nie jest RTL)

Leonsjo
14-01-2014, 13:51
Witam!
Posiadam w mojej instalacji - ogrzewanie podłogowe- zastosowaną głowicę termostaczną z kapilarą. Głowica jest na zasilaniu a kapilara na powrocie.
Czy takie rozwiązanie daje podobny efekt do zastosowanie RTL? które rozwiązanie jest lepsze? czy te rozwiązania można porównywać? warto zmienić na RTL? dzięki

Jacek Salsa Elbląg
07-12-2016, 12:44
Cześć,
Odświeżę temat.
Nie wiem czemu, ale na rożnych forach tematy dot. ogrzewania podłogowego i RTL są dość stare i nikt nie dyskutuje od dawna, jak by już nie było w tym temacie niemadowych, albo zaprzestano robienia takich instalacji.

W mieszkaniu wymyśliłem sobie, żeby w pomieszczeniach gdzie będę miał płytki, zamontować wodne ogrzewanie podłogowe zasilane z C.O.. Dlatego też rozłożyłem 3 pętle na rurze PEX 12x2: łazienka 11mb (3m2), kuchnia 20mb (8m2), przedpokój 33mn (10m2) - całe pomieszczenia nie są pokryte PEX, a dodatkowo rozstaw rurek dałem rzadziej, tj 25-30cm.

Zamontowałem póki co zawór RTL na powrocie, "przy wejściu w pion" w najkrótszej pętli 11m w łazience.

Jedna rzecz mnie niepokoi.
Woda na początku pętli, na zasilaniu jest bardzo gorąca. Wydaje się, że taka., jak temp. instalacji. Oczywiście wraz z metrami, woda stygnie i za RTL jest zgodna z nastawioną temperaturą.

Martwi mnie to, czy wysoka temperatura na początku pętli, nie spowoduje niekorzystnego przegrzewania w tym miejscu podłogi, co przyczyni się do pękania wylewki/płytek.

Piotrek g
18-07-2017, 14:17
Witam. Odświeze temat. Co do ostatniego postu, cZy wszystko dobrze pracuje? Nie przegrzewa się zabardzo?

asolt
18-07-2017, 17:21
...
Optymalna temperatura podłogi powinna wynosic około 30 - 32 stopnia C...
Piszesz o saunie czy o normalnych pomieszczeniach mieszkalnych? W budynkach prawidłowo ocieplonych czyli zgodnie z WT2017 temperatura Tz jest wyzsza o ok 1-5 oC od temperatury pomieszczenia przy czym róznica=5 oC dotyczy temeratury obliczeniowej czyli najczesciej w kraju -20 oC. gdyby temp posadzki wynosiła 30-32 oC to mieszkac by sie nie dało chyba ktos lubi afrykanskie klimaty.

PINTO
25-10-2017, 08:31
Martwi mnie to, czy wysoka temperatura na początku pętli, nie spowoduje niekorzystnego przegrzewania w tym miejscu podłogi, co przyczyni się do pękania wylewki/płytek.

No i jak w końcu wyszło? Gorąco?