PDA

Zobacz pełną wersję : kilka pytań odnośnie dachu



peter 7474
07-05-2017, 16:22
Witam,
Bardzo proszę o ewentualne uwagi i porady do poniższych tematów.
Dach dwuspadowy projekt Amaltea I (betonowe skosy)
1. Wypuszczenie okapu poza ścianę szczytową 83 cm na gotowo ,w projekcie 70cm to jest zauważalna różnica ,głównie chodzi mi o estetykę i wygląd ,majster tyle wystawił i tak teraz jak patrze to wydaje mi się że za dużo ale jeszcze nie ma ocieplenia więc nie bardzo mogę sobie to wyobraźić, dach czeka na dekarza i tak zastanawiam się czy kazać poprawić i cofnąć krokwie bliżej ściany czy tak zostawić.
2.Po lekturze tego forum zauważyłem że dachówek wentylacyjnych nie ma w wycenie ,ale będą:D.Jak je rozmieścić dokładnie na takim dachu ,wiem na forum jest sporo ale naprawdę różne zdania ,nawet takie że nie są potrzebne.Ile na 10_cio metrowej kalenicy i długości krokiew ok 8m,w jakiej odległości od szczytu dach i w jakich odstępach , nad i pod oknami dachowymi w jakiej odległości od krawędzi okna?.
3.Na krokwiach będzie nadbitka w takim przypadku jak zakończyć izolację pionową ściany "na styk z nadbitką czy zostawić przerwę jeżeli tak to jak dużą i jak ją zabezpieczyć przed " intruzami".?
4. Jak prawidłowo wykonać okap. 388443 to jest fotka z Muratora ,moje pytanie dotyczy obróbki blacharskiej tzn czy ona nie powinna być pod folią ,na zdięciu wydaje się że folia bezpośrednio wchodzi do rynny czy takie wykonanie jest poprawne?;
5.w jakiej części dachu usytuować kominki odpowietrzające kanalizację bliżej kalenicy czy raczej bliżej okapu.
Na razie tyle czy aż tyle ;) ,może ktoś zechce przeczytać i coś doradzi.
pozdrawiam
pp,

Pawel Sowinski
08-05-2017, 14:16
1. Pomijająć zgodność z projetem to jest to kwestia po prostu gustu. jak dekarz wejdzie na dach i położy dachowke to przesunięcie krokwi bedzie bardzo kosztowne.
2. Moim zdaniem co drugo przestrzeń międzykrokwiowa, trzeci rząd od kalenicy. Pod/nad oknem moim zdaniem nie ma potrzeby, chyba że okna podwójne.
3. Czy krokwie w obrysie poza ściąną były zwężane o grubośk nadbitki? jeżeli nie to wszędzie tam gdzie jest nadbitka,nalezy zamontować kontrłaty (25mm) a wszędzie tam gdzie nie ma nadbitki należy zastosować kontrlaty o grubości 25mm + gr nadbitki. Ten etap w mojej ocenie jest najważniejszy, w żadnym wypadki nie należy stosować żadnych listewek 6mm itp. Nie widzę większych przeszkód aby elewacją dojechać do nadbitki. Co prawda z czasem powstanie rysa, ale mozna ja póxniej uzupełnić jakąś elastyczną masą.
4. Prawidłowo wykonać okap mozna na wiele sposobów. Bardzo ważne przy okapie jest to co napisałem wyżej. Oraz to że woda zarowno z dachowek jak i z membrany musi zostać wyprowadzona z dachu bez przeszkód. Dekarz powinien wiedzieć jak to zrobić.
5. Moim zdaniem uożenie kominków odpowietrzajacych sanitarnych nie ma znaczenia.

Gontowy
08-05-2017, 18:59
Witam,
Bardzo proszę o ewentualne uwagi i porady do poniższych tematów.
Dach dwuspadowy projekt Amaltea I (betonowe skosy)
1. Wypuszczenie okapu poza ścianę szczytową 83 cm na gotowo ,w projekcie 70cm to jest zauważalna różnica ,głównie chodzi mi o estetykę i wygląd ,majster tyle wystawił i tak teraz jak patrze to wydaje mi się że za dużo ale jeszcze nie ma ocieplenia więc nie bardzo mogę sobie to wyobraźić, dach czeka na dekarza i tak zastanawiam się czy kazać poprawić i cofnąć krokwie bliżej ściany czy tak zostawić.
2.Po lekturze tego forum zauważyłem że dachówek wentylacyjnych nie ma w wycenie ,ale będą:D.Jak je rozmieścić dokładnie na takim dachu ,wiem na forum jest sporo ale naprawdę różne zdania ,nawet takie że nie są potrzebne.Ile na 10_cio metrowej kalenicy i długości krokiew ok 8m,w jakiej odległości od szczytu dach i w jakich odstępach , nad i pod oknami dachowymi w jakiej odległości od krawędzi okna?.
3.Na krokwiach będzie nadbitka w takim przypadku jak zakończyć izolację pionową ściany "na styk z nadbitką czy zostawić przerwę jeżeli tak to jak dużą i jak ją zabezpieczyć przed " intruzami".?
4. Jak prawidłowo wykonać okap. 388443 to jest fotka z Muratora ,moje pytanie dotyczy obróbki blacharskiej tzn czy ona nie powinna być pod folią ,na zdięciu wydaje się że folia bezpośrednio wchodzi do rynny czy takie wykonanie jest poprawne?;
5.w jakiej części dachu usytuować kominki odpowietrzające kanalizację bliżej kalenicy czy raczej bliżej okapu.
Na razie tyle czy aż tyle ;) ,może ktoś zechce przeczytać i coś doradzi.
pozdrawiam
pp,

5. Im wyżej kominek tym lepszy ciąg.... Bliżej kalenicy jak się da.
4. Folia zbiera to co wiatr wciśnie pod dachówkę. Folia (dopóki będzie w stanie!) odprowadza to w... (surprise!) rynnę! Dobrze.
3-2-1 - powodzenia.

Pawel Sowinski
08-05-2017, 20:03
gontowy a w jakim celu w odpowietrzeniu kanalizacji lepszy ciąg? Przeciez ten kominek zasysa powietrze a nie wypuszcza

peter 7474
08-05-2017, 20:25
Bardzo dziękuje za odpowiedź,
1.W projekcie jest 70cm ,powiem szczerze że to żonie nie podobał się tak wysunięty dach na boki nie myślałem ze 13 cm robi taką zauważalną różnice wg żony robi :D i już jest załatwione z majstrem że przesuną je na 70cm.
2.okna są pojedyncze więc będą co drugą przestrzeń międzykrokwiową.
3Krokwie są nie podcięte od góry na nadbitkę więc kontr łaty będą 5cm wysokie ,a na nadbitce 2,5 tak właśnie było zaplanowane,więc tak jak proponujesz styropianem dojadę do samej nadbitki .
4.Myśle że wie o co chodzi ,mnie troszeczkę zmylił ten rys. z muratora bo tam folia była "wrzucona "do rynny a obróbka blacharska wychodziła z pod dachówki i tak się zastanawiałem czy przypadkiem nie dać drugiej takiej blachy pod folie .
5 co z ewentualnymi "zapachami " może jednak lepiej żeby kominki były jak najwyżej a napewno ponad oknami dachowymi?

Pawel Sowinski
08-05-2017, 21:08
Ja umieszczam kominki wysoko, ale tylko ze względów estetycznych. po prostu moim zdaniem tak jest ładniej. kolejny powód to to ze czesto przestrzeń nad jętkami jest nieuzytkowa, a co za tym idzie wiecej miejsca na manewrowanie z podłączeniem do rury. Jeszcze nie miałem doczynienia ze komuś przeszkadza zapach z komikach. Chociaż z drugiej strony jakby był on blisko okna to mogłoby mieć to miejsce ;)

Jan P.
09-05-2017, 07:12
Kominek jak najwyżej ze względu na zsuwający się śnieg. Może następować cofka w wentylacji kominowej , dlatego kanalizację umieścić po zawietrznej . Jan

Gontowy
18-05-2017, 13:21
gontowy a w jakim celu w odpowietrzeniu kanalizacji lepszy ciąg? Przeciez ten kominek zasysa powietrze a nie wypuszcza

Tak, ma Pan rację. Mój błąd.

Slawko123
18-05-2017, 13:49
Bardzo dziękuje za odpowiedź,
1.W projekcie jest 70cm ,powiem szczerze że to żonie nie podobał się tak wysunięty dach na boki nie myślałem ze 13 cm robi taką zauważalną różnice wg żony robi :D i już jest załatwione z majstrem że przesuną je na 70cm.
a dodałes ocieplenie? w projekcie masz pewnie 70cm z ociepleniem, na gotowo.