PDA

Zobacz pełną wersję : Moc centralnego odkurzacza - pogromcy mitów :)



zdolnyslazak
10-05-2017, 13:19
Kupiłem wakuometr (allegro 20 zł) i wpiąłem do swojej instalacji.
Wakuometr mierzy podciśnienie - moim zdaniem parametr, który pokazuje, jak dobrze odkurzacz ciągnie.
(coś ala ciśnienie w myjkach)
388816
Po zamknięciu wszystkich gniazdek na jednostce centralnej i zaślepieniu zaworu bezpieczeństwa: 36 kPa.
388817
Zatem wakuometr sprawny, bo podobną wartość dostaliśmy z instalatorem jego profesjonalnym sprzętem.

Sprawdziłem odkurzacz warsztatowy (Karcher WD 3.200, cena ok 300 zł): 14 kPA. Różnica kolosalna, czuć to ręką.

Sprawdziłem odkurzacz, którego do tej pory używaliśmy w domu: Electrolux Ergospace ZE330B (kosztował ok 400 zł)
388818
daje już 28kPA.
388819

Na stronach muratora jest filmik z montażu jednostki u klienta - 4min46 sek
http://muratordom.pl/filmy/instalacje-w-domu/domowe-instalacje/20170413-odkurzacz-centralny-v6-murator,0_d6y5ale0/
Odkurzacz vacuflo, jeśli dobrze zrozumiałem VR480 pomiar na gnieździe 25 kPA.
Tę jednostkę montował pan Łukasz z forum.
Panie Łukaszu, skąd taka różnica - w katalogu ta jednostka ma 31,75 kPA i kosztuje 3500 zł?
Oczywiście to odkurzy śmieci, ale czy jednostka nie jest przypadkiem zbyt słaba?
Na filmie mówi Pan, że OC jest z reguły 30-50% mocniejszy niż tradycyjne odkurzacze.
Jednostka na filmie jest niestety słabsza niż mój tradycyjny odkurzacz - chyba że źle rozumiem wskazania waku?

Wnioski:
jeśli ktoś kupuje odkurzacz centralny po to, żeby 'lepiej ciągnął' niż dotychczasowy, może się rozczarować. Moja jednostka centralna ma w katalogu 38 kPA, jak widać w instalacji trochę mniej. Sporo sprzedawanych jednostek dostarcza podciśnienie w okolicach 30 kPA (w specyfikacji). Uwzględniając spadki w instalacji można bardzo łatwo dostać tyle samo (lub nawet mniej) niż zwykły ciągany odkurzacz.
Dlatego od teraz jestem zwolennikiem kupowania przewymiarowanych jednostek :) - tak odkurzacz centralny także odkurzał lepiej niż jego ciągani bracia (kilku/nasto/krotnie tańsi).