PDA

Zobacz pełną wersję : Dom z pompą ciepła-ocieplenie i wykonanie ścian?



klusynek
13-05-2017, 16:12
Witam. Otóż zaczęliśmy budowę Naszego ukochanego domku, jesteśmy na etapie fundamentów. Planujemy dom ocieplać pompą ciepła z 3 sondami gruntowymi głębokości około 80m. Otóż mam wątpliwości ponieważ budujemy dom z Silki 24cm plus ocieplenie mamy w projekcie 14 cm styropianu. Czy nie będzie za mało dla pompy ciepła i czy nie będzie zimno w takim domu. Powierzchni użytkowa to 170m, domek niepodpiwniczony, całość ogrzewanie podłogowe. Czy ewentualnie zastosować większą warstwę styropianu i czy taką zmianę mogę wykonać po uzyskaniu pozwolenia na budowę nie bawiąc się za bardzo w biurokrację? Jestem zielony w tym temacie i proszę o opinie.

Tomaszs131
13-05-2017, 18:41
14 cm to zbyt mało, dołóż trochę więcej kasy do ocieplenia to napewno nie stracisz.
Dobierając moc pompy ciepła oraz ilość sond DZ należy wykonać audyt OZC.
Zleć go w dwóch wersjach ocieplenia, cieńszej i grubszej, od razu zauważysz różnicę.
Będziesz miał audyt w ręku, wtedy łatwiej będzie doradzić.

surgi22
14-05-2017, 08:08
Witam. Otóż zaczęliśmy budowę Naszego ukochanego domku, jesteśmy na etapie fundamentów. Planujemy dom ocieplać pompą ciepła z 3 sondami gruntowymi głębokości około 80m. Otóż mam wątpliwości ponieważ budujemy dom z Silki 24cm plus ocieplenie mamy w projekcie 14 cm styropianu. Czy nie będzie za mało dla pompy ciepła i czy nie będzie zimno w takim domu. Powierzchni użytkowa to 170m, domek niepodpiwniczony, całość ogrzewanie podłogowe. Czy ewentualnie zastosować większą warstwę styropianu i czy taką zmianę mogę wykonać po uzyskaniu pozwolenia na budowę nie bawiąc się za bardzo w biurokrację? Jestem zielony w tym temacie i proszę o opinie.
Jakie planujesz ocieplenie podłogi ? dachu ? okna ? Nie można rozpatrywać tylko jednej przegrody i na niej się skupiac.

klusynek
14-05-2017, 08:28
Jakie planujesz ocieplenie podłogi ? dachu ? okna ? Nie można rozpatrywać tylko jednej przegrody i na niej się skupiac.

Fundamenty: Styropian Expert 140 mm 035 Austrotherm
Dach: wełna Isover 28cm
Okna: nie gorzej jak U=0,9
Podłoga: Termoorganika 12cm

Ogrzewanie po całości podłogówka z pompy ciepła.

surgi22
14-05-2017, 08:54
Rozważyłbym zwiększenie ocieplenia ścian do 20cm ( najlepiej grafitowego) , a w podlodze tez przydałoby się kilka cm więcej ( zwlaszcza ze planujesz podłogowe ).

klusynek
14-05-2017, 09:36
OK, rozważę propozycję. W sumie koszt jakiś szczególnie wysoki nie powinien z tym być. Tylko mam pytanie czy taki dom będzie wystarczająco ciepły? Tzn czy nie doznam dyskomfortu z racji zimna jednocześnie nie płacąc Bóg wie ile za prąd? I czy zmianę na styropian 20 cm mogę potraktować jako zmianę mało istotną? I nie będzie do tego potrzebne jakieś specjalne latanie z papierkami? Ktoś to sprawdzi ile mam styropianu na ścianach?

Tomaszs131
14-05-2017, 09:56
Jak dołożysz nie co więcej wełny na dach (10 cm) to powinno być dobrze. Ocieplenie, ociepleniem ale najważniejsza jest dokładność izolacji, tak by mostków termicznych było jak najmniej. Wystarczy, że kierownik budowy wpisze w DB zmianę grubości ocieplenia. Wybierając pompę poszukaj takiej bez grzałki lub w rozdzielni ele. podłącz ją pod osobnego esa. Wówczas będziesz miał kontrolę nad COP-em pompy.
P.S.
Przy założeniu, że ocieplisz dom tak jak Ci radzimy, dom będzie w miarę szczelny n50 1.0 rachunki za sezon grzewczy nie powinny być wyższe niż 1.2 k.