PDA

Zobacz pełną wersję : Jak poprawić instalację solarną (naczynie przeponowe) ?



szczukot
16-05-2017, 09:04
Witam
Od 5 lat mam instalację solarną, ale widzę, że ekipa montująca chyba nie za bardzo wiedziała co robi. Sam robiłem już kilka poprawek i przyszła czas na następną: naczynie wzbiorcze.
1) Jest ono u mnie zamontowane chyba odwrotnie. Rura wchodzi od dołu. Czy to jest prawidłowo ??
2) Jest to chyba naczynie z wymienną membraną, bo jestna nim dookoła taka opaska zaciskowa. Jak sprawdzić, czy ta membrana nie jest walnięta ? Nie ma zworu między zbiornikiem a instalacją :(
3) Jak sprawdzić czy mam dobre ciśnienie w tym zbiorniku ustawione ? Znalazłem wiele różnych wzorów itp, ale się gubię w tym.

Fantom

kolektor1
16-05-2017, 14:54
Witam
Od 5 lat mam instalację solarną, ale widzę, że ekipa montująca chyba nie za bardzo wiedziała co robi. Sam robiłem już kilka poprawek i przyszła czas na następną: naczynie wzbiorcze.
1) Jest ono u mnie zamontowane chyba odwrotnie. Rura wchodzi od dołu. Czy to jest prawidłowo ??
2) Jest to chyba naczynie z wymienną membraną, bo jestna nim dookoła taka opaska zaciskowa. Jak sprawdzić, czy ta membrana nie jest walnięta ? Nie ma zworu między zbiornikiem a instalacją :(
3) Jak sprawdzić czy mam dobre ciśnienie w tym zbiorniku ustawione ? Znalazłem wiele różnych wzorów itp, ale się gubię w tym.

Fantom
1. małe naczynia podłącza się od dołu, te do powieszenia na ścianie, te większe od góry. A więc masz dobrze
2. to raczej nie membrana a worek. Jeżeli ulegnie on perforacji to wypełni się całe naczynie i będzie ono ciężkie
3. Jeżeli na instalacji masz ustawione ciśnienie np. 3 bary to naczynie również musi mieć 3 bary.

szczukot
16-05-2017, 15:11
Dzięki za ino. Muszę zmierzyć to ciśnienie.
Co do uszkodzonego worka, to chyba woda nie wypełni naczynia ? Powietrze chyba nie ma gdzie uciec ?

Fantom

kolektor1
17-05-2017, 21:21
Dzięki za ino. Muszę zmierzyć to ciśnienie.
Co do uszkodzonego worka, to chyba woda nie wypełni naczynia ? Powietrze chyba nie ma gdzie uciec ?

FantomW brew pozorom powietrze (azot) w naczyniu bardzo szybko wypełni instalację.
A będziesz wiedział gdzie zmierzyć ciśnienie w naczyniu?

szczukot
18-05-2017, 07:30
Na górze mam jakiś zawór (coś w stylu rowerowego chyba) więc domyślam się, że zwykłym kompresorem dam radę to sprawdzić ?

Fantom

RAPczyn
22-05-2017, 14:40
Ciśnienie wstępne powinno być o 0,5bar niższe niż ciśnienie robocze na zimnym systemie solar.
Ciśnienie wstępne dobierane jest do wysokości instalacji.
Pomocna może być aplikacja firmy Reflex.

kolektor1
30-05-2017, 18:39
Na górze mam jakiś zawór (coś w stylu rowerowego chyba) więc domyślam się, że zwykłym kompresorem dam radę to sprawdzić ?

Fantom
Tak, właśnie można sprawdzić zwykłym ciśnieniomierzem samochodowym.
A ciśnienie, jak wspomniał kolega RAPczyn