PDA

Zobacz pełną wersję : Pellet + bufor + podlogowe



MP5
21-05-2017, 20:06
Cześć, stoję przed dylematem wyboru kotła do kotłowni na paliwo stałe. Rozważam możliwości:
1. Zwykły ekogroszek z podajnikiem automatycznym(+ ewentualnie bufor)
2. Pellet(5 generacji) + bufor
3. Ekogroszek 5 generacji (rotorowy?)

Kotły około 15kW

Dokonałem obliczeń na portalu ciepło właściwe, tutaj link do wynikow::
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2gsc
Po krotce:
Około 280m2 ogrzewanej powierzchni
75kWh*M2/rok wskaźnik zużycia energii
21 344kWh całkowite roczne zużycie energii
37W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc

W całym domu będzie ogrzewanie podłogowe(wiem, paliwa stałe to kiepski wybór no ale cóż). Bufor w tej instalacji zapobiegalby nadmiernemu zużyciu kotłów - nie musiałyby pracować z niską temperaturą, oraz zapewne niewielkich oszczędności na ogrzewaniu.

Nie potrafię się zdecydować, pomóżcie proszę.

P.S. wiem, że pompa ciepła byłaby tu najlepsza, ale to już raczej nie wchodzi w grę.

Busters
21-05-2017, 20:25
280m2 i smierdziuch, szkoda komentowac.

asolt
21-05-2017, 20:28
Cześć, stoję przed dylematem wyboru kotła do kotłowni na paliwo stałe. Rozważam możliwości:
1. Zwykły ekogroszek z podajnikiem automatycznym(+ ewentualnie bufor)
2. Pellet(5 generacji) + bufor
3. Ekogroszek 5 generacji (rotorowy?)

Kotły około 15kW

Dokonałem obliczeń na portalu ciepło właściwe, tutaj link do wynikow::
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2gsc
Po krotce:
Około 280m2 ogrzewanej powierzchni
75kWh*M2/rok wskaźnik zużycia energii
21 344kWh całkowite roczne zużycie energii
37W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc

W całym domu będzie ogrzewanie podłogowe(wiem, paliwa stałe to kiepski wybór no ale cóż). Bufor w tej instalacji zapobiegalby nadmiernemu zużyciu kotłów - nie musiałyby pracować z niską temperaturą, oraz zapewne niewielkich oszczędności na ogrzewaniu.

Nie potrafię się zdecydować, pomóżcie proszę.

P.S. wiem, że pompa ciepła byłaby tu najlepsza, ale to już raczej nie wchodzi w grę.

Na początek radzę ocieplic dom, te ponad 21000 kWh to jakis kosmos, moze warto pomyslec o wm,a dopiero potem pomyslec o kotlowni. Tak na marginesie zalecana pojemnosc bufora to 4600l, autor cieplawlasciwego mógłby zalecic cysterne 10 m3, jak szalec to szalec.

MP5
21-05-2017, 20:40
Zaznaczę, że te 280 to liczone po podłodze. Tak naprawdę parter to 118m2 + 30m2 garażu który też będzie ogrzewany. Poddasze to też około 100m2 po podłodze z tym że tutaj pomieszczenia są o wysokości nie większej niż 2,4m, ścianka kolankowa jest szczątkowa. Wysokość całej elewacji budynku to niecałe 4m. Jeżeli liczyć powierzchnię użytkową - do wysokości 1,9m to na poddaszu nie jest więcej niż 70m2. Dlatego te obliczenia z ciepło właściwe.pl przyjmuje z zapasem, bo nie uwzględniają wielu czynnikow. Dom ma na ścianach 15cm styropianu, podłoga 17, strop 5 i dach 30.

strusp
28-05-2017, 22:47
Bufor niekoniecznie będzie potrzebny przy takich założeniach.
Po pierwsze temperatura instalacji.Można to rozwiązać elegancko i bez bufora.
Kocioł ma by-pass z zaworem termostatycznym o stałej temperaturze na powrocie i dalej pompa w stronę kotła na powrocie. Zapewnia temperaturę powrotu
Dalej jest zawór termostatyczny o zakresie ok 30-60st do rozdzielacza podłogówki.

Pośrodku można wstawić bufor jak analiza wskaże, że się opłaci.

Konsultant Viessmann
16-06-2017, 20:24
Jeśli wybrałbyś konfigurację z buforem ciepła polecam zbiorniki buforowe firmy Viessmann - asortyment produktów serii Vitocell firmy Viessmann oferuje rozwiązania dostosowane do wszelkich potrzeb. Dzięki przyłączom na różnej wysokości możliwe jest połączenie zasobnika buforowego wody grzewczej z różnymi źródłami ciepła, np. kotłami na drewno lub pompami ciepła.
Oferta urządzeń - TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/obiekty-uzytkowe/podgrzewacz-wody-uzytkowej/zasobniki-buforowe-wody-grzewczej.html)

Postaram się odpowiedzieć na wszelkie pytania! Zachęcam do dyskusji!
Pozdrawiam

Romek83
23-09-2017, 09:27
Zbiorników buforowych na rynku jest bardzo dużo. Napewno nie ma sensu przepłacać za markowe.
wg przy kotle peletowym postawiłbym zbiornik byforowy ale jako sprzegło a nie akumulator.

tak na marginesie bufor dla podłogóweki (280m2) powinien być ok. 700l. podobno dobiera się 2,5l. na m2 podłogówki. Więcej nie ma potrzeby bo akumulacja się wylewce.
zerknij sobie na bufory z firmy Galmet

Myjk
23-09-2017, 11:10
280m2 i smierdziuch, szkoda komentowac.
Wiesz, to jest typowy przykład jak ktoś wydał całą kasę na ogromny dom, i już jest taki biedny, że go na sensowne (wie jak być powinno, "ale no cóż" potruje trochę bardziej, nikomu nie będzie szkodzić) ogrzewanie nie stać. :( Bida, panie, bida. Trza by takiego koniecznie dofinansować...

kulibob
23-09-2017, 17:02
To doradziłeś jak na prawdziwego EKOO........... przystało.