PDA

Zobacz pełną wersję : Jak to jest z tymi instalacjami?



PiotrKostek
24-05-2017, 22:20
Cześć !

Na dzień dzisiejszy to ze mnie taki pół samorób - surowy robi mi ekipa. Od jesieni będę już pełny. Jak to jest z tymi instalacjami - co mogę zrobić sam w domu ? Czy każdą instalację musi mi nadzorować i odbierać fachowiec ? Prąd - to wiadomo - muszę mieć elektryka, który mi to odbierze, ale czy do ogrzewania (piec na pellet) wody, kanalizacji (oczyszczalnia) muszę mieć odbiory przez fachowca ? Patrzę w projekcie mam, że powinienem mieć zrobione próby ciśnieniowe wody i co przed tynkami i posadzkami - mogę to zrobić we własnym zakresie ? Jak to wygląda od takiej praktycznej strony ?
Czy trzeba się ugadać wcześniej z instalatorem, który będzie odbierał każdą z instalacji, czy nie ma takiej potrzeby? Jak to wygląda u was ? Chciałbym większość instalacji układać sam - to co się da.

Piotr

Pod
25-05-2017, 06:45
Wszystko możesz robić sam, nawet elektrykę. Potem tylko znajdujesz elektryka który ci sprawdzi instalacje, rozdzielke, zrobi pomiary i podbije papiery. Zwykle koszt takiej usługi to sporo poniżej 1tyś zl.
Oprócz instalacji gazowej wszystko mozna robić samemu. Próby szczelnosci wodyi i podłogówki robisz dla wlasnego spokoju, nikt ci nie bedzie sprawdzał czy zrobiles czy nie.
Ale moja rada- instalacje zajmuja bardzo dużo czasu więc jeśli to nie kwestia noża na gardle to nie rób wszystkiego sam bo zajmie to miesiące.

pawloslaw
25-05-2017, 07:21
Gaz też można robić samemu - trzeba tylko kierownika robót który potwierdzi wykonanie robót zgodnie z projektem :) Chyba że uczestniczysz w jakims programie dot. refundacji za montaż urządzeń energetycznych to też potrzeba żeby się ktoś podbił. Zwykle to ok. 500 zł.

W przypadku kiedy masz wentylację mechaniczną z rekuperacją potrzebny jest też protokół pomiaru wydajności i hałasu. Jednak na normalnym PNB bez gazu potrzebujesz KB konstruktora + pomiary elektryki + kominiarza. We właściwym dla sprawy organie na pewno jest dostępny spis wymaganych dokumentów. Co kraj to obyczaj - osobiście widzę że w każdym starostwie czy gminie wymagają czego innego.

PiotrKostek
25-05-2017, 09:36
No to mnie uspokoiliście. A jak to jest z wentylacją mechaniczną? Mam w projekcie grawitacyjną. Mój kierownik mów, że mogę sobie zamienić na mechaniczną w czasie budowy - po prostu nie stawiam komina i rozprowadzam kanały. Potem potrzebuję tylko zrobić odbiór kominiarski i temat załatwiony.. Czy tak jest w rzeczywistości? Wentylację projektuję sam z pomocą kolegów z forum, którzy mają o tym pojęcie. Czy wystarczy, że wykonam i odbiorę, czy muszę mieć jeszcze projekt WM przez kogoś zatwierdzony ?

pawloslaw
25-05-2017, 09:48
Nie musisz, wentylację jeśli założysz sobie oddzielnie (poza PNB), to nie potrzebujesz uprawnionego projektanta. Projektant jest wymagany tylko przy urzędowym zatwierdzaniu projektu (zgłoszenie/pnb). Uważaj tylko aby prawidłowo zbilansować podciśnienie/nadciśnienie. Miałem kiedyś przypadek gdzie przy załączeniu centrali nie szło otworzyć drzwi do pomieszczenia :D Oczywiście takie rzeczy się w domkach nie dzieją, ale przyłóż się do tego.

Pamiętaj o wymaganych przepisami ilościach powietrza - kominiarz nie powinien robić problemu w razie czego, ale roznie to bywa.

Kamil_
25-05-2017, 12:01
pawloslaw znasz się na tych instalacjach mechanicznej wentylacji?

Jesteś w stanie pomóc w projektowaniu?

pawloslaw
25-05-2017, 13:49
Czy się znam to może dużo powiedziane, w grudniu się okaże czy mnie przepuszczą na egzaminie :P

Na ile się znam to mogę pomóc :) -> mój_nick(at)gmail.com