PDA

Zobacz pełną wersję : kotły na pellet Edilkamin



Strony : [1] 2

drakan83
25-05-2017, 09:05
Czy ktoś użytkuje Kotły na pellet firmy Edilkamin, np. TERMIKA lub LAGUNA? Kotły bardzo podobne do RED Compact, ale sporo tańsze. Czy ktoś może coś powiedzieć o nich, w internecie niestety opinii na ich temat nie ma, w przeciwieństwie do RED-a.

Barliniak
25-05-2017, 17:16
Dziewczyny w sklepie testowały ten kociołek na tanim ale z atestem pelecie.Alarm załączał się po dwóch tyg. nie czyszczenia pieca.Ogólnie wrażenia wizualne pozytywne dosyć cicho pracuje natomiast jak będzie z eksploatacją czas pokaże.

drakan83
31-05-2017, 09:21
A czy np kottły typu np: per-eko KSP Pelet albo Biawar pellux 100 albo defro sigma EkoPell są jakimś rozsądnym kompromisem dla Reda albo Edilkaminga?
Wyglądają co prawda jak palniki włożone do śmieciaka, jednak jak patrze na ich przekroje to budową troche przypominają peleciaki, mają pionowe wymienniki...mają inne zalety wg mnie...np. cena i duże zasobniki pozwalające na rzadsze uzupełnianie peletu. Kotłownie mam sporą, więc miejsce na zbiornik to nie problem

Puławiak
21-03-2018, 15:39
Którego edila testowałeś ?

Barliniak
22-03-2018, 10:14
Drakan już zakupił Reda

eliks
22-03-2018, 12:23
Zastanawia mnie tylko gdzie się podział ten nasz nowy montażysta/znawca kotłów włoskich że nie odpowiada na pytania i ma pokasowane posty. Bo pytanie Pulawiaka było skierowane właśnie do niego.

eliks
18-04-2018, 20:21
No dobra. Dzisiaj wjechała do mnie świeżutka Laguna P 12KW od Puławiaka (http://sanitsystem.pl/id,55/cat,kotly-na-pellet). Spod igły wyszła dokładnie 28 marca więc z racji świąt, i tak nieźle. Co mogę powiedzieć wstępnie, kocioł zrobił na mnie duże wrażenie i żadne zdjęcia tego nie oddadzą. Niewysoki kwadraciak, górny pas z antracytowego szkła chowający ok 4,5 calowy wyświetlacz dotykowy. Jeśli jesteśmy przy temacie MENU, co rzuca się w oczy to brak możliwości ustawienia poważnych rzeczy, wszędzie kody serwisowe. Sam komputer ma jakąś pamięć bo daty i godziny ustawiać nie musiałem, wszystko się zgadzało.
Fajnie otwierane drzwiczki paleniska z szybką i wizjerem w panelu drzwi zewnętrznych, dzięki czemu wystarczy się schylić żeby widzieć płomień. nie trzeba nic otwierać. Wszystko schludnie wykonane, dobrze spasowane, w bryle kotła wbudowane naczynie przeponowe i manometr. Na pewno podzielę się dokładniejszą relacją po montażu kotła.
Kocioł już w Ecodesign i klasie energetycznej A+.

radik81
19-04-2018, 11:04
No dobra. Dzisiaj wjechała do mnie świeżutka Laguna P 12KW od Puławiaka (http://sanitsystem.pl/id,55/cat,kotly-na-pellet). Spod igły wyszła dokładnie 28 marca więc z racji świąt, i tak nieźle. Co mogę powiedzieć wstępnie, kocioł zrobił na mnie duże wrażenie i żadne zdjęcia tego nie oddadzą.
Nie bądź taki wrzuć parę fotek i pochwał się swoim "mercedesem".☺

eliks
19-04-2018, 18:23
No na palecie jest, jak pisałem, zdjęcia tego nie oddają


ZDJĘCIA (https://imgur.com/a/sIbDm)

radik81
20-04-2018, 10:05
Kociołek super. Można byłoby go zamontować nawet w salonie. A ten szklany pasek jest bezbłędny. Włosi to chyba mistrzowie jeśli chodzi o design.

Puławiak
20-04-2018, 10:11
To są firmy które w 90% produkują piecyki na drewno pellet itp urządzenia które stoją w domach wiec design jest tam bardzo ważny i nawet produkując kotły też się na to stawia w mniejszym stopniu ale jednak.

eliks
20-04-2018, 10:23
Tłuczą piece na pellet i drewno od ponad 50 lat, jakiś tam bagaż doświadczenia mają :-)

eliks
20-04-2018, 19:03
A tu jeszcze zestaw do czyszczenia pieca, jaki dostałem w komplecie :D

RynioPynio
30-04-2018, 10:45
Witam wszystkich.
Jestem tu nowy, Ale też się pochwale.
Moja LAGUNA p18 od puławiaka też już dotarła.
Ciężkie Ale ładne bydle.
Szkoda do piwnicy chować.
To będzie zabawa...
Żeby w moja klatkę schodową się zmieścić...

RynioPynio
30-04-2018, 11:39
412191412191

eliks
30-04-2018, 14:18
A tak wygląda czyszczenie palnika, na razie na "sucho"

https://drive.google.com/file/d/114SSKP7_bckrB70xHShAUCTN7Oq7iDUW/view?usp=drivesdk

NOMIS
30-04-2018, 22:22
Język polski jest też do wyboru czy tylko włoski i angielski.

eliks
01-05-2018, 08:25
Jest kilka języków, polskiego nie ma.

NOMIS
02-05-2018, 21:36
No to trochę słabo, w niektórych przypadkach brak obsługi kotła w języku polskim może być niebezpieczny, szczególnie gdy palacz nie rozumie poleceń ze sterownika bo nie zna języka angielskiego czy włoskiego..
Czy to jest legalne wprowadzając niebezpieczne kotły na rynek tzn. bez języka narodowego w sterowniku do obsługi kotła.

karoka65
02-05-2018, 22:23
Może choć instrukcję po naszemu dali a włoskiego czy angielskiego może się nawet każdy dziadzio czy babcia nauczyć żeby sterownik obsłużyć :)

eliks
02-05-2018, 22:55
Instrukcja jest po naszemu. A co widzisz niebezpiecznego w tymi NOMIS? Jestem ciekaw co palacz miał na myśli, bo wiesz, tutaj nie ma co zepsuć. Dość że kocioł wymaga corocznej obsługi (jest czyszczony przez serwisanta), to jeszcze zwykły użytkownik nic w nim nie ustawia, bo sterownik optymalizuje spalanie paliwa. Jak działa system Leonardo masz pokazane tutaj, jak w tym akurat przypadku piecyk dawkuje sobie paliwo/powietrze.


https://www.youtube.com/watch?v=BPpc5TEWC0E&t=2s


Jak w aucie nie masz na komputerze polskiego menu, to też jest niebezpieczny w użytkowaniu?

Puławiak
03-05-2018, 05:33
Do obsługi kotła jest potrzebny angielski zaawansowany. Power on lub power off a alarmy z angielskiego alarm i tak są podawane jako kody typu alarm h1 więc trzeba sprawdzić w instrukcji która jest po polsku. Obsługa w języku angielskim tego sterownika jest dużo prostsza niż większości polskich sterownikow

karoka65
03-05-2018, 09:42
Puławiak to bardzo "biedny" albo bardzo mądry ten Twój sterownik jak tylko można go włączyć i wyłączyć :)
Wie sam ile pomp jest podłączone, wie jakie mają być ustawione temperatury na CO, CWU, które obiegi grzewcze są aktywne itp?
Chyba że on tylko obsługuje palnik a reszta go nie obchodzi?
Nie widziałem sterownika który trzeba tylko włączyć i żeby wszystko ustawiało i działało samo ale może za mało jeszcze widziałem?

NOMIS
03-05-2018, 23:22
Do obsługi kotła jest potrzebny angielski zaawansowany. Power on lub power off a alarmy z angielskiego alarm i tak są podawane jako kody typu alarm h1 więc trzeba sprawdzić w instrukcji która jest po polsku. Obsługa w języku angielskim tego sterownika jest dużo prostsza niż większości polskich sterownikow

Fantastycznie że jest angielski no bo po arabsku byłby problem.
Ciekawe co na to powiedział by Urząd Ochrony Konkurencj i Konsumentów zgodnie z "Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych z poźniejszymi zmianami".

RynioPynio
03-05-2018, 23:41
pewnie jeszcze chwilę temu to co drugi piec i auto nie miało PL menu.
USB jest to i z czasem Polski będzie ;)
a może i MP3 ;)
mnie to bardziej martwi jak ja go do piwnicy wstawię bo mam na klatce po 1-2cm zapasu.
drzwi da się zdjąć.
A czy tą szarą część gdzie jest ekran zamontowany to ja sobie mogę odkręcić?
Bo to by mi dało większe pole manewru i klatki schodowej nie musiał bym kuć w kilku miejscach:bash:.

RynioPynio
03-05-2018, 23:49
Że niby co musi mieć menu po Polsku ?
Że instrukcje to rozumiem.

zawijan
04-05-2018, 07:41
Puławiak to bardzo "biedny" albo bardzo mądry ten Twój sterownik jak tylko można go włączyć i wyłączyć :)
Wie sam ile pomp jest podłączone, wie jakie mają być ustawione temperatury na CO, CWU, które obiegi grzewcze są aktywne itp?
Chyba że on tylko obsługuje palnik a reszta go nie obchodzi?
Nie widziałem sterownika który trzeba tylko włączyć i żeby wszystko ustawiało i działało samo ale może za mało jeszcze widziałem?
Był taki sterownik. To eCoal v.1.0
Ustawia się w nim tylko temperaturę zadaną wody wychodzącej z kotła.
Pracuje bez problemów już 10 sezonów, z kotłem OGNIWO EKO 35 kW, który spala corocznie 7 ton z ogonkiem węgla.
Co prawda, to prawda... Pracuje w układzie z jedną tylko pompą. !8 grzejników, w tym 16 z termoregulatorami a 2 (w łazienkach) bez.
Nie widziałeś go, bo za późno wziąłeś się za tę branżę. Ale cóż, ludzie woleli kombajny "do wszystkiego" i eCoal ewoluował w tym kierunku.

eliks
04-05-2018, 09:18
Cała instrukcja jest po polsku, instalator odpala piec, ustawia wszystkie parametry, temperatury CO, CWU itd. i tak ma działać całym rokiem.
Rozumiem że niektórzy by chcieli sterowanie Techa z opcją wyłączania światła w sypialni, ale takie rozwiązanie to miecz obosieczny. Rodzice mają Defro Sigme Uni i wiem jak to wygląda. Jak ktoś poświęci kilka dni i ustawi piec to bedzie działał całym sezonem. Problemy zaczynają się jak Kowalskiemu coś chodzi nie tak i próbuje to skorygować bo kody serwisowe sobie wygoogluje.

karoka65
04-05-2018, 09:23
Nie widziałeś go, bo za późno wziąłeś się za tę branżę. Ale cóż, ludzie woleli kombajny "do wszystkiego" i eCoal ewoluował w tym kierunku.
Panie Jacku może ciężko uchwycić to w czasie bo on pędzi jak szalony ale to już 7 lat :)
Widziałem i widuję nadal :)

karoka65
04-05-2018, 09:28
instalator odpala piec, ustawia wszystkie parametry, temperatury CO, CWU itd. i tak ma działać całym rokiem.

Już pisałem że za dużo internetów się naczytałeś :)
Gdyby było tak różowo takie fora by nie istniały, przejrzyj wątki tutaj na forum budowlanym, na info-ogrzewanie, itp.
Skąd tyle wątków których tytuły zaczynają się słowami> RATUNKU!!!!!!!!!!!!!, POMOCY!!!!!!!!!!!!!!! ?
Ale życzę Ci takiego instalatora :)

eliks
04-05-2018, 11:17
Słuchaj kolego, dzięki temu że czytam, zaoszczędzilem sporo pieniążków i nie podjąłem kilku złych decyzji. Śledzę forum o którym piszesz i tematy pomocy, ratunku to zazwyczaj wina sterownika z pierdylionem funkcji z którymi nie radzi sobie ani użytkownik ani instalator, a to właśnie przez takie fuszery są w/w tematy. Ale trochę odbieglismy od tematu angielskiego menu prawda? :-)

Puławiak
04-05-2018, 18:16
Fantastycznie że jest angielski no bo po arabsku byłby problem.
Ciekawe co na to powiedział by Urząd Ochrony Konkurencj i Konsumentów zgodnie z "Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych z poźniejszymi zmianami".
A to może podaj gdzie w ustawie jest napisane że menu musi być w języku polskim. Dtr ka to co innego

karoka65
06-05-2018, 09:44
Słuchaj kolego, dzięki temu że czytam, zaoszczędzilem sporo pieniążków i nie podjąłem kilku złych decyzji. Śledzę forum o którym piszesz i tematy pomocy, ratunku to zazwyczaj wina sterownika z pierdylionem funkcji z którymi nie radzi sobie ani użytkownik ani instalator, a to właśnie przez takie fuszery są w/w tematy. Ale trochę odbieglismy od tematu angielskiego menu prawda? :-)
Posłuchaj teraz mnie Ty kolego.
Kocioł na razie stoi na palecie a Tobie dopiero przyjdzie zderzyć się z rzeczywistością :)
Na razie to jesteś na etapie "studiowania" internetu, DTRek i instrukcji.
Własna kotłownia sprowadzi Cię do właściwego poziomu, czyli użytkownika, wtedy będziemy mogli porozmawiać na właściwym poziomie bo teraz jesteśmy w dwóch światach.
Ty = teoria + foldery reklamowe + bełkot marketingowy sprzedawców
ja = praktyka
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
Aha, jeśli sterownik jest tak "biedny" ( nie znam go ) i zajmie się tylko samym spalaniem to będziesz musiał dokupić jeszcze pierdylion innych gadżetów ( urządzeń ) które umożliwią Ci sterowanie całą resztą, jeśli jednak ma coś więcej to proponuję zakup jakiegoś słownika technicznego, angielski bądź włoski :)

Puławiak
06-05-2018, 10:47
Posłuchaj teraz mnie Ty kolego.
Kocioł na razie stoi na palecie a Tobie dopiero przyjdzie zderzyć się z rzeczywistością :)
Na razie to jesteś na etapie "studiowania" internetu, DTRek i instrukcji.
Własna kotłownia sprowadzi Cię do właściwego poziomu, czyli użytkownika, wtedy będziemy mogli porozmawiać na właściwym poziomie bo teraz jesteśmy w dwóch światach.
Ty = teoria + foldery reklamowe + bełkot marketingowy sprzedawców
ja = praktyka
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
Aha, jeśli sterownik jest tak "biedny" ( nie znam go ) i zajmie się tylko samym spalaniem to będziesz musiał dokupić jeszcze pierdylion innych gadżetów ( urządzeń ) które umożliwią Ci sterowanie całą resztą, jeśli jednak ma coś więcej to proponuję zakup jakiegoś słownika technicznego, angielski bądź włoski :)
W Pl kilkadziesiąt już pracuje i jakos wpisów na forum z problemami nie ma. A w przypadku eliksa ten pierdylion to zawór zabezpieczenia powrotu na 55 st C i dowolny termostat pokojowy.

eliks
06-05-2018, 11:27
Dobrze Karoka, porozmawiamy po sezonie grzewczym bo z lat praktyki wychodzi Ci niewiedza na temat włoskich konstrukcji, ale rozumiem, nie każdy musi znać się na wszystkim.
Co do mnie, zawór 55 stopni i termostat są, wkład kominowy zamontowany już z końcówką pod wymiar czopucha. Muszę tylko dograć jedną rzecz na strychu a potem Pulawiak ogarnie resztę.

karoka65
06-05-2018, 17:36
=Puławiak;. A w przypadku eliksa ten pierdylion to zawór zabezpieczenia powrotu na 55 st C i dowolny termostat pokojowy.
Czego boi się taka super konstrukcja znaczy kocioł skoro 55 stopni musi być na powrocie?
Puławiak czy Ty też ludziom wmawiasz że jeden termostat załatwia panowanie nad temperaturami we wszystkich pomieszczeniach budynku?
Może łyknie to pierwszy lepszy forumowicz który wpadnie na forum żeby znaleźć coś takiego ale tak samo jak ja wiesz i Ty że to tak nie działa :)
Termostat pilnuje temperatury w jednym pomieszczeniu gdzie jest zamontowany i gdy temperatura w tym pomieszczeniu zostanie osiągnięta wyłącza pompę obiegową ( wtedy nie grzeje już nic ), gdy w tym pomieszczeniu temp. spadnie o wartość ustawionej histerezy pompa stratuje, czyż nie tak? Chyba że znowu wychodzi moja jakaś niewiedza o której pisze kolega eliks i termostat akurat z tym kotłem może mieć jakieś nadprzyrodzone możliwości?
Może się to udać ale w jakimś małym domu czy mieszkaniu gdzie dobrze dobrano nośniki ciepła do poszczególnych pomieszczeń, powierzchnia otwarta i ktoś potrafi sobie poradzić z instalacją. Nie chcę tu pisać jak ludzie są zawiedzeni gdy w starszym domu ( nie koniecznie starym ) na 2 a nawet 3 kondygnacje ktoś zamontuje sobie jeden taki termostat.
A miało być tak pięknie, bo na forum przecież pisali :)

karoka65
06-05-2018, 17:42
Dobrze Karoka, porozmawiamy po sezonie grzewczym bo z lat praktyki wychodzi Ci niewiedza na temat włoskich konstrukcji
Eliks czy ta konstrukcja będzie włoska, polska, niemiecka, ukraińska, japońska czy z wysp dziewiczych, cudów nie ma, tyle wiem i to mi wystarcza :)

Puławiak
06-05-2018, 19:25
Czego boi się taka super konstrukcja znaczy kocioł skoro 55 stopni musi być na powrocie?
Puławiak czy Ty też ludziom wmawiasz że jeden termostat załatwia panowanie nad temperaturami we wszystkich pomieszczeniach budynku?
Może łyknie to pierwszy lepszy forumowicz który wpadnie na forum żeby znaleźć coś takiego ale tak samo jak ja wiesz i Ty że to tak nie działa :)
Termostat pilnuje temperatury w jednym pomieszczeniu gdzie jest zamontowany i gdy temperatura w tym pomieszczeniu zostanie osiągnięta wyłącza pompę obiegową ( wtedy nie grzeje już nic ), gdy w tym pomieszczeniu temp. spadnie o wartość ustawionej histerezy pompa stratuje, czyż nie tak? Chyba że znowu wychodzi moja jakaś niewiedza o której pisze kolega eliks i termostat akurat z tym kotłem może mieć jakieś nadprzyrodzone możliwości?
Może się to udać ale w jakimś małym domu czy mieszkaniu gdzie dobrze dobrano nośniki ciepła do poszczególnych pomieszczeń, powierzchnia otwarta i ktoś potrafi sobie poradzić z instalacją. Nie chcę tu pisać jak ludzie są zawiedzeni gdy w starszym domu ( nie koniecznie starym ) na 2 a nawet 3 kondygnacje ktoś zamontuje sobie jeden taki termostat.
A miało być tak pięknie, bo na forum przecież pisali :)
Pewnie kondensacji ze wzgledu na wysoką sprawność. W sumie mam kilka takich bez zabezpieczenia i są czyste i suche jak pieprz, ale jeśli producent kotła takowy zaleca to stosuje. Nie tylko ten jeden wielu zaleca stosowanie zabezpieczenia powrotu w ten czy inny sposób. Nie tylko wmawiam też tak robie a nawet u siebie mam tak zrobione i powiem Ci że działa u moich klientów też nie słyszałem narzekań na takie rowiązanie a wręcz ludzie sobie chwalą ale mogę też zrobić rozwiązania w oparcu o np głowice termostatyczne czy inne warianty czego dusza pragnie. Po osiągnieciu zadanej temperatury termoostat nie wyłacza pompy tylko kocioł - termostat steruje kotłem nie pompa ale można taką funkcje wyłączyc i po osiągnieciu temperatury na termostacie kocioł będzie pracował tylko z moca minimalną. A sterowanie mogę zrobić dla 2-3-5-10 kondygnacji co sobie klient życzy. - żaden problem.

karoka65
06-05-2018, 21:30
Puławiak ja nie neguje potrzeby ochrony powrotu ale jak czytam 55 stopni to mi zaczyna taka "lampka" mrugać, dla mnie coś w tym jest, dlaczego aż tak wysoko.
Jak rozumieć zapis ZALECA? na razie zaleca ale w razie draki gdyby kocioł zrobił "siura" może się okazać że jednak wymagał.
A co do reszty czyli sterowania to wszystko idzie zrobić ale nie na jednym termostacie ( chyba że jak pisałem wyżej ) i robią się z tego o wiele większe pieniądze.
Na przykład obecnie moje sterowanie w każdym pomieszczeniu indywidualnie ze strefami czasowymi co pół godziny to około 4 tysięcy pln.
Oczywiście mogłem zrobić to taniej ale tak chciałem. Nie wyobrażam sobie jak miałbym to zrobic na przykład na jednym termostacie, nie mam pojęcia gdzie miałbym go dać.
Może w dwóch pomieszczeniach byłoby coś około tego co miałby utrzymać termostat, w kilku za zimno i co najmniej w dwóch za gorąco.
Wpada gostek na forum czyta że wystarczy jakiś tam jeden termostat i wszystko będzie cacy a tu się okazuje że jest ale jedna wielka lipa.
Aha widać że jednak nie wystarczy do tego żeby wiedzieć jak jest po angielsku albo włosku włącz/wyłącz :)
Sterownik kotła to tylko takie pudełko z elektroniką i "skacze" jak mu "zagrasz" czytaj zaprogramujesz, jeszcze aż takie mądre to one nie są żeby wszystko wiedziały :)
Dobrej nocki życzę.

eliks
06-05-2018, 22:33
Z racji tego że termostat wisi u mnie na ścianie w salonie już dawno, a w każdym pokoju mam termometr, dobrze wiem ile nastawić żeby wszędzie było komfortowo. Poprzedni właściciel zostawił mi dwufunkcyjnego Junkersa, chociaż i tak palił w smieciuchu jak ja. Wiem również że 22 na termostacie oznacza srednio w domu koło 23 - 23,5 i to mi pasuje.

karoka65
07-05-2018, 09:19
Eliks był kiedyś na forum taki gościu o nicku Bobek_Budowniczy, mawiał on tak: "co jest dobre dla Kowalskiego nie koniecznie musi być tez dobre dla Bobka_Budowniczego"
Coś ten termostat nie jest halo skoro ustawiasz 22 a masz 23,5?
Jeśli zaś Tobie takie "średnio" pasuje to mi nic do tego.
W moim domu takie "średnio" przy jednym termostacie wyglądało by pewnie w rozrzucie od 20 do 30 stopni a mi takie średnio nie pasuje czyli tak jak mawiał ten Bobek_Budowniczy.

eliks
07-05-2018, 10:02
Wszystko jest tak jak powinno być. Salon tam gdzie wisi termostat jest najchlodniejszy, jest na kablu a przewód puszczony w kanał wentylacyjny, stąd zawsze będzie pokazywał trochę mniej. Salon ma 30m2 i różnica między termostatem a drugą częścią pokoju jest 1 stopień. U góry w 3 pokojach jest dużo cieplej, stąd ta średnia. Jeśli mi pasuje to nie rozumiem dlaczego tworzysz problemy. Możesz uczyć mnie tematu hydrauliki ale nie ucz mnie życia. U rodziców są palone 4 kondygnacje też na 1 termostacie i mieszkające tam 2 rodziny nie narzekają. Trzeba dobrze przemyśleć miejsce ustawienia termostatu i obserwować temperaturę w domu. Ja wiem o co Ci chodzi, żeby wszędzie było te równe 22 st. ale ja tego nie wymagam ani nie potrzebuję.

Puławiak
07-05-2018, 17:43
Eliks był kiedyś na forum taki gościu o nicku Bobek_Budowniczy, mawiał on tak: "co jest dobre dla Kowalskiego nie koniecznie musi być tez dobre dla Bobka_Budowniczego"
Coś ten termostat nie jest halo skoro ustawiasz 22 a masz 23,5?
Jeśli zaś Tobie takie "średnio" pasuje to mi nic do tego.
W moim domu takie "średnio" przy jednym termostacie wyglądało by pewnie w rozrzucie od 20 do 30 stopni a mi takie średnio nie pasuje czyli tak jak mawiał ten Bobek_Budowniczy.

Oooo to ty kolego masz instalacje skrócona może a nawet napewno powinieneś ta instalacje zrownoważyc wtedy powinna być w miarę jednakową temperatura wszędzie.

newcastle26
09-05-2018, 07:09
Czolem. To i ja sie wypowiem jako jednosezonowy uzytkownik Laguny :)
Po pierwszym sezonie zero problemow. Oczywiscie kilka razy bledy mi sie pokazaly. A to brak pelletu (kilka razy :), a to trzeba wybrac popiol z pojemnika (2 razy), a to przeczyscic komin (raz). tyle. czyli normalne "uzytkowe" czynnosci. Raz mialem blad mowiacy o tym ze plomien sie nie rozpalil z jakiegos tam powodu (jestem w pracy i nie mam jak podac Wam ktory to byl kod alarmu) ale po wylaczeniu i wlaczeniu kotla ponownie wszystko gralo.
Co do jezyka menu: owszem, nie ma polskiego, ale to co mnie interesuje jest do ogarniecia w zasadzie po chwili. kilka opcji mozna pojac nie majac mistrzostwa w zapamietywaniu :) a jesli ktos jest bardzo odporny na nauke to bierzesz kartke, tumaczysz i przyczepiasz tasma klejaca do pokrywy :D:D:P:P co niestety, odbije sie na desingu pieca :D:D a jesli ktos jest bardziej ambitny i chce po swojemu zmieniac bardziej zaawansowane funkcje, to znajac zycie bardziej sobie zaszkodzi niz pomoze :) nie po to kupujesz taki piec zeby bez przerwy majstrowac przy ustawieniach. kocial ma byc podlaczony, odpalony i robic swoje :) tak jak u mnie :)
Mam podlaczony termostat i wszystko gra :) mam byc cieplo i jest cieplo :) ale troche eksperymentowalem z ustawieniami i teraz mam tak: w dzien ustawiona temperature (od 5 do 23) mam na 23 stopnie, a na noc (od 23 do 5) na 20. czemu tylko na 20? juz tlumacze :) jak o 23 godz mam w domu 23 stopnie to piec sie wylacza i nie staruje az do rana. w nocy jest troche chlodniej, ale tak nam sie lepiej spi. do 20 stopni temperatura nigdy nie spadnie i przez noc piec nie pracuje (ewentualnie podgrzewa wode). a startuje o 5 rano i jak dzieciaki wstaja to z powrotem maja 23 w domu i nie trzesa brodami :) troche pogmatwalem ale mam nadzieje ze wiecie o co mi chodzi :)
teraz tylko musze sie umowic na posezonowy przeglad :)
Wojtku, zapraszam :):)

karoka65
09-05-2018, 08:21
Oooo to ty kolego masz instalacje skrócona może a nawet napewno powinieneś ta instalacje zrownoważyc wtedy powinna być w miarę jednakową temperatura wszędzie.
Każdy dom rządzi się swoimi prawami a nie czytają tutaj tylko ludzie którzy mają nowe domy czy małe mieszkania.
Mam temperatury jakie chcę, gdzie chcę i kiedy chcę czego na pewno w moim domu nie zapewniłby mi jeden termostat :)

Barliniak
09-05-2018, 09:26
No u mnie w domu współpracują pomiędzy sobą 1 regulator pokojowy/ 6termostatów i/kociołek :) Jeden regulator ogarnia dom resztę dopełniają termostaty na kalafiorach.Nie widzę powodu aby mnożyć regulatory pokojowe no chyba ,że mówimy o termostatach.

newcastle26
09-05-2018, 13:51
No u mnie w domu współpracują pomiędzy sobą 1 regulator pokojowy/ 6termostatów i/kociołek :) Jeden regulator ogarnia dom resztę dopełniają termostaty na kalafiorach.Nie widzę powodu aby mnożyć regulatory pokojowe no chyba ,że mówimy o termostatach.

Dokładnie tak :)

karoka65
09-05-2018, 21:17
No u mnie w domu współpracują pomiędzy sobą 1 regulator pokojowy/ 6termostatów i/kociołek :) Jeden regulator ogarnia dom resztę dopełniają termostaty na kalafiorach.Nie widzę powodu aby mnożyć regulatory pokojowe no chyba ,że mówimy o termostatach.
A czy ja piszę żeby mnożyć termostaty? Piszę tylko że jednym termostatem pokojowym to sobie można..............
Właśnie zamiast kitów że jednym termostatem można utrzymać komfort cieplny we wszystkich pomieszczeniach, trzeba napisać uczciwie że jak już to pozakładaj sobie chłopie głowice termostatyczne na grzejniki żeby nad tym zapanować. Jeśli znowu mamy głowice na grzejnikach to po co komu potrzebny jest termostat?

newcastle26
09-05-2018, 21:39
trzeba napisać uczciwie że jak już to pozakładaj sobie chłopie głowice termostatyczne na grzejniki żeby nad tym zapanować

no to chyba wszyscy wiedza :)

RynioPynio
10-05-2018, 09:29
Ależ tu się dzieje...
Ciekawe czy jak RED Compakt się pojawił na rynku to też to się tak bali?
Po mojemu piec to piec.
A jak ktoś chcę mieć (bajery) daleko rozbudowana instalacja to czemu nie.
Kto bogatemu zabroni.
Ja na początku też myślałem i chciałem mieć Multi-gadżet-centrum Ale po rozmowach i chwili czasu doszedłem do wniosku że ten piec ma wszystko co mi potrzeba a jeśli będzie mało BAJERÓW to NO PROBLEM.
To tylko piec a nie magiczne pudełko.
Może ktoś czuje się lepiej jak ma więcej...

RynioPynio
10-05-2018, 09:37
A jak ktoś żąda MAX komfortu i MINIMUM obslugi to może prad,gaz albo olej opałowy i rozbudowana instalacja na Maxa. Bo jednak przy pellecie trzeba czasem zajrzeć do tej kotłowni.
Pozdrawiam.

eliks
10-05-2018, 10:18
Znam takich co z nudów zaglądają do kotła. Takie przyzwyczajenia z dawnych lat :-)

Co do Compakta, zobacz, tyle czasu była Termika do wzięcia za śmieszne pieniądze, kocioł klasy Reda z jeszcze prostszym czyszczeniem i też mało był rozpowszechniony.

newcastle26
10-05-2018, 10:44
Znam takich co z nudów zaglądają do kotła. Takie przyzwyczajenia z dawnych lat :-)

Z nodow jak z nudow, ale z przezwyczajenia na pewno :)

Barliniak
10-05-2018, 13:49
A czy ja piszę żeby mnożyć termostaty? Piszę tylko że jednym termostatem pokojowym to sobie można..............
Właśnie zamiast kitów że jednym termostatem można utrzymać komfort cieplny we wszystkich pomieszczeniach, trzeba napisać uczciwie że jak już to pozakładaj sobie chłopie głowice termostatyczne na grzejniki żeby nad tym zapanować. Jeśli znowu mamy głowice na grzejnikach to po co komu potrzebny jest termostat?
Jak będziesz miał idealnie dobrane kalafiory czy też dobraną podłogówkę to jednym regulatorem załatwisz sprawę a jakieś różnice można skorygować termostatem i nie widzę w tym problemu tylko Ty kolego widzisz .Teraz wcale się nie dziwię że wątek o rbr jest tak przerośnięty.:jawdrop:

eliks
10-05-2018, 15:41
Ale on by miał od 20 do 30 stopni na jednym regulatorze więc coś tam jest nie tak. Barliniak, tak z ciekawości, ile Ci wciągnęło peletu przez zimę?

Barliniak
22-05-2018, 05:53
Nie mierzę i nie liczę jak w aptece więc tak około 2,2-2,3t. Sezon zaczęty10.wrz. i trwający do 4.maja.

eliks
22-05-2018, 06:06
To ładnie jak na blisko 8 m-cy palenia.

eliks
17-06-2018, 19:13
No to jestem gotowy do zimy :)

Poniżej link jak Laguna wygląda u mnie. Dzięki Puławiak za fachowość i porady. Pozdrawiam.

https://imgur.com/a/XzQpHzK

eliks
26-06-2018, 16:35
Zapowiedź sezonu na Lagunie https://youtu.be/VFR3zhRCPRg

radik81
27-06-2018, 21:49
No ta ja też pochwalę się swoją Laguną P 12. Puławiak Wielkie dzięki. Kociołek przyjechał wczoraj. Powiem wam, że naprawdę cieszy oko. Wszystko dopracowane od A do Z. Jak będzie tak pracował jak wygląda (a z tego co użytkownicy piszą napewno tak będzie) to będzie super. Eliks super filmik.

byloeb
21-08-2018, 19:09
Czy ktoś posiada Edilkamin Laguna na dolnym śląsku. Chciałbym go zobaczyć na żywo i porozmawiać.

eliks
28-10-2018, 09:13
Laguna sterowana termostatem pokojowym odpaliła 24. września. W domu trzymane 23 stopnie.

Tu pokazane rozbijanie spiekow i zsyp do automatycznego odpopielania.
https://drive.google.com/file/d/12rIIV_H1XDv7oPfmEGhMMsHYLjyPCoty/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1de0dEi7bIJ3bJrAmUzK13vke7AYVnsq2/view?usp=drivesdk


Reakcja podajnika, wentylatora wyciagowego i systemu Leonardo na zmianę ciśnienia spowodowaną otwarciem drzwiczek.
https://drive.google.com/file/d/1LAaJHC05NJ5U-JvOitLPnGN_XJuSSu3Q/view?usp=drivesdk

"Głośność" pracy Laguny

https://drive.google.com/file/d/1Hj-8DUrrcKCAG7uoSdhjVNMBWz26TCQz/view?usp=drivesdk

Barliniak
28-10-2018, 09:32
Eliks tylko nie mów ,że ten żużel to z tego certyfikowanego za 850zł ? Myślę ,że jeśli będziesz jechał dłużej na nim to w końcu szlag trafi ten mechanizm w palniku.Miałem dużo mniej w swoim 2 lata temu cert.Fabicha pogoniłem go i w tamtym sezonie Olczyk bez certyfikatu w którym dużo mniej prawie wcale żużla.

karoka65
28-10-2018, 09:55
No wygląda to jakby palił jakimś tanim miałem węglowym a nie pelletem, w dodatku widać niespalone całe kawałki które idą z tymi spiekami w popiół.
Jak skrzepy będą większe to raczej się to zatka.

eliks
28-10-2018, 12:58
Nie nie, to pellet no name. Mam znajomego co spalił tego ładnych parę ton w tym samym kotle, dlatego kupiłem tonę, ale żałuję bo oprócz tych spiekow jest też mało kaloryczny. Wczoraj wyjmowalem kosz palnika, na szczęście to co oblepione, jest miękkie i łatwo się kruszy.
Ten pellet w całości bierze się z tego że kocioł przed czyszczeniem robi obrót podajnikiem i te resztki spadają.

Mocarny
18-12-2018, 13:16
Panowie i jak Wam się sprawują te piece. Jeżeli możecie to podajcie jakieś dane: powierzchnia ogrzewania/kubatura, rodzaj peletu, zużycie, itp.

eliks
18-12-2018, 13:43
Nie słyszałem żeby ktoś miał problemy z tym kotłem. Znajomy w sporym domu od lata wygrzewal podlogowke i apalil już 4t bez zaglądania do kotła, oprócz zasypu oczywiście.
Ja trzymam w domu min. 23 stopnie a kocioł pali tyle ile musi. W moim przypadku jest to (średnia grudniowa) 24kg na dobę lokalnego pelletu. Chata 150m2 z grubymi rurami ocieplona 10cm styro. Stopień mniej na termostacie to różnica nawet 20% paliwa więc sporo, każdy ma wybór, ja lubię ciepło.
Generalnie jestem bardzo zadowolony i fajne jest to, że palnik radzi sobie z różną jakością peletu a w samym kotle nie ma potrzeby przestawiania go. Odpopielanie - przydatny bajer. Palę od końca września a popiół wyciągnąłem pierwszy raz w grudniu.

radik81
18-12-2018, 16:46
Potwierdzam. Kocioł bez problemu radzi sobie z różnym pelletem. Ja palę pelletem 8mm, zero problemów. Obsługa to tylko uzupełnianie pelletu i w moim przypadku co 700 kg spalonego pelletu opróżnienie pojemnika na popiół. Ogrzewam 100 m2 średnio ocieplonego domu + CWU dla 2+2.
Także polecam.

faltra
29-12-2018, 18:02
Witam Panowie,
A ja chciałem dowiedzieć się jak z dostępnością serwisu i dostępnością do części? Byłem ostatnio w sklepie, który wymieniony jest jako serwis na stronie http://www.edilkamin.com/pl/. Generalnie właśnie narzekał*na dostępność na części i proponował inny piec.
Czy wiecie może kto w województwie łódzkim zajmuje się sprzedażą tego pieca i jest godny polecenia?

Puławiak
29-12-2018, 18:21
A jakich części potrzebujesz ? Bo trochę mam.

eliks
29-12-2018, 18:42
Proponował inny piec bo miał na nim większą marżę. Nie słyszałem żeby komuś coś się psulo i szukał części. Rzeczy które się zużywają typu zapalarka są powszechnie dostępne.

Puławiak
29-12-2018, 18:48
ee 3 wyświetlacze wymieniłem ale to już zwykle zaraz po uruchomieniu mam 5 szt zapasowych. Radik 81 świadkiem bo u niego też wymieniłem bo się zepsuł jeszcze przed montażem. :))) W razie czego mam płyty główne, motoreduktory, wyświetlacze, wentylatory czujniki i różne inne duperele do laguny.
A no i oczywiście do Łodzi też mogę sprzedać.

radik81
29-12-2018, 21:59
ee 3 wyświetlacze wymieniłem ale to już zwykle zaraz po uruchomieniu mam 5 szt zapasowych. Radik 81 świadkiem bo u niego też wymieniłem bo się zepsuł jeszcze przed montażem.
Potwierdzam

RynioPynio
31-12-2018, 00:38
Ja jestem z łódzkiego i mam taki kociołek lagune 18p robi co ma robić, pelet tylko dosypuje no i popił tak jak piszą raz na jakiś czas (zależy co sypiesz za pelet). Domyślam się też gdzie byłeś w Łodzi, mnie też odradzano ten piec i propowano inny lepszy "MERCEDES" , o słabej dostępności też słyszałem ale to było o "red compakt" (ponoć kiepski dystrybutor na polskę) itd. Wiec piec zamontował ktoś z poza łódzkiego i jak narazie ;) jestem zadowolony. Bardzo fajnie rozwiązane palenisko i sposób czyszczenia, zaglądam do paleniska raz w tygodniu (z ciekawości czy spieki czy coś) ale nie wiem po co. Piec dla "leniwych" jak to go określił pan hydraulik od pieca;) (nie licząc dosypywania peletu) a dom stary , nie ocieplony, okna plastiki ale też już stare (jedne z pierwszych) dom 10x10m, nie ogrzewam piwnicy i strychu (też zero ociplenia na dachu deski i papa) czyli na 100m2 ogrzewamy. Wiec pali tyle co mu wsypę ;) A pani domu lubi 22-23* a i cwu 200l 3 dorosłe i 2 małe ludzie na pokładzie. Fajny piec za nie dużą kase. Ale to moje zdanie i nie każdy musi się z nim zgodzić. Pozdrawiam.
Ale nawaliłem...;)

eliks
31-12-2018, 10:44
U mnie też 23* w domu. Instalacja grzejnikowa, 150m2 dom z 10cm styro na ścianach. Pali ile mu wsypie. Od 24 września spalił prawie równe 1,5t peletu z lokalnej produkcji.

Alessandro
31-12-2018, 11:14
U mnie też 23* w domu. Instalacja grzejnikowa, 150m2 dom z 10cm styro na ścianach. Pali ile mu wsypie. Od 24 września spalił prawie równe 1,5t peletu z lokalnej produkcji.

Kumulacja strumienia ciepła na nogach z podłogówki bardzo kiepsko wpływa na osoby z chorobami układu żylnego kończyn dolnych, schorzeniami układu krążenia czy stawów.

toommm
31-12-2018, 12:24
Kumulacja strumienia ciepła na nogach z podłogówki bardzo kiepsko wpływa na osoby z chorobami układu żylnego kończyn dolnych, schorzeniami układu krążenia czy stawów.

Stał kolega kiedyś na podłodzę która zawiera dobrze obliczoną i wykonaną instalację OP ?? bo chyba nie , więc nie zna kolega odczucia ciepła z takiej podłogi i śmiem twierdzić że nie szkodzi bardziej niż promieniujący grzejnik z 60 stopniami - ale badań brak

eliks
31-12-2018, 13:07
Kumulacja strumienia ciepła na nogach z podłogówki bardzo kiepsko wpływa na osoby z chorobami układu żylnego kończyn dolnych, schorzeniami układu krążenia czy stawów.

To mit i są na to badania. https://youtu.be/dPGGbYILkl8

toommm
31-12-2018, 14:32
pewnie po inwenturze ma nad stan grzejników .. a może jaki farmaceuta pomylił fora .. tak czy siak :

Szczęśliwego Nowego Roku

Magdalena Jurczuk
03-01-2019, 09:25
Witam Panowie,
A ja chciałem dowiedzieć się jak z dostępnością serwisu i dostępnością do części? Byłem ostatnio w sklepie, który wymieniony jest jako serwis na stronie http://www.edilkamin.com/pl/. Generalnie właśnie narzekał*na dostępność na części i proponował inny piec.
Czy wiecie może kto w województwie łódzkim zajmuje się sprzedażą tego pieca i jest godny polecenia?


Witam - w województwie łódzkim jest sporo dystrybutorów i instalatorów tych piecy. Zapraszam do kontaktu na priv - chętnie pomogę.

Puławiak
03-01-2019, 19:48
Witamy Panią przedstawiciel no może i jest dużo tylko jak widać nie polecają tego kotła tylko wręcz do niego zniechęcają

karoka65
03-01-2019, 20:45
Witamy Panią przedstawiciel no może i jest dużo tylko jak widać nie polecają tego kotła tylko wręcz do niego zniechęcają
Całe szczęście Puławiak że choć Ty jeden stoisz za nim murem :)

Puławiak
03-01-2019, 20:47
No dokładnie ale już nie tylko ja jeden jest nas coraz więcej.

karoka65
03-01-2019, 20:57
Widzę, już nawet pani przedstawiciel ściągnęła z odsieczą :)
Z resztą chyba powinieneś się cieszyć ze nie masz konkurencji na forum :)

Puławiak
03-01-2019, 21:06
No dla mnie Pani Przedstawiciel to żadna odsiecz. Ale może coś ciekawego do dyskusji wniesie ? Może się dowiemy czegoś ciekawego na temat Laguny i innych rozwiązań Edilkamina. Poczekamy zobaczymy.

RynioPynio
05-01-2019, 01:16
Mnie za to zastanawia czemu jak zabraknie prądu i piec się wygasi to potem startuje sam ze swoją procedurą: czyszczenia,załadunku i rozpalenia i grzeje dalej.
Ale jeśli zabraknie pelletu w zasobniku i piec się wygasi to już dupa blada nie wystarczy dosypać pelletu trzeba go kliknąć w ten ekranik pare razy...
I weź tu wytłumacz przez telefon żonie co ona ma zrobić bo zimno w domu a angielski, nichu...
A co w przypadku jak ten ekranik akurat przestał kontaktować?
Nie da się że tak powiem wyłączyć i włączyć przełącznikiem z tyłu :(
Ja tak miałem że ekran przez tydzień nie dawał znaków życia (piec robił co było ustawione) a ja zapomniałem dosypać pelletu.
W domu zimno a na ekranie ćimno;).
Dosypałem peletu a że nic nie widać na ekranie (bo nie działa) postanowiłem go pstryknąć tym z tyłu wyłącznikiem.
Ale piec sam nie wystartował po podaniu mu prądu na nowo.
Ale ekran "ożył" i jak na razie działa, więc kilka klików i wróciło ciepło do domu.
Podoba mi się to że piec działa mimo padniętego ekranu (więcej niech już nie umiera).
Ale szkoda że nie startuje w takim przypadku z automatu po przywróceniu zasilania, bo cała procedura "startu" niczym się różni od tej po braku zasilania bo jest tak sama za każdym razem (czyszczenie, załadunek,rozpalenie ).
A skoro jest tu pani przedstawiciel to napisze co mnie boli ;) A co niech wie;)
Ogólnie to bardzo fajna koństrukcja ;) pieca i palnika.
A jeszcze jedno brak histerezy dla CWU też lipa troszke...

Wiec poza "niepolskim" menu i tym co wyżej na bazgrałem to działa tak jak powinien.
I pozdrowienia dla wszystkich w nowym 2019 roku.

Puławiak
05-01-2019, 07:18
Tłumaczyć ? Czy czekamy na Panią ?
P.S. Twój nowy wyświetlacz leży sobie spokojnie u mnie na półce i czeka.

radik81
05-01-2019, 08:50
A jeszcze jedno brak histerezy dla CWU też lipa troszke...


Fakt większa histeryza CWU by się przydała a jak by jeszcze była opcja programowania czasowego (tygodniowego) CWU to by był full wypas. :)

Puławiak
05-01-2019, 09:02
Na to to już mamy dawno lekarstwo. Trzeba zastosować taki sterownik.
http://sanitsystem.pl/id,2089/prod,sterownik-cwu-do-kotlow-red-compact

eliks
05-01-2019, 10:52
@Rynio - palisz jakimś certyfikowanym peletem czy no name?

karoka65
05-01-2019, 18:55
Na to to już mamy dawno lekarstwo. Trzeba zastosować taki sterownik.
http://sanitsystem.pl/id,2089/prod,sterownik-cwu-do-kotlow-red-compact
To bida Puławiak. Po polskiemu nima, żeby głupie CWU zaprogramować to zaś następny sterownik za 3,5 stówki?
Straszna bieda :)

Puławiak
05-01-2019, 22:02
Dlaczego bida normalne wyposażenie sterownika kotłowego. Fakt włosi się skupiają na poprawnym sterowaniu kotłem i bezpieczeństwem a nie sterowaniem wszystkim dookoła. Z drugiej strony w ilu polskich sterownikach jest język włoski ? Narazie sprzedaż kotłów na Polskę nie jest duży wiec nie opłaca się przygotowywać oprogramowania w języku Polskim. A i tych zwrotów w jezyku angielskim jest mało w wiekszości to pismo obrazkowe. histereza zbiornika jest taka jaką zalecają producenci podgrzewaczy wody wielokrotnie na szkoleniach u producentów podgrzewaczy wody wbijano nam do głów że przy dużych histerezach dochodzi do powstawania mikro pęknięć na emalii którą są pokrywane zbiorniki i co z tym jest związane korozji zbiorników. Więc niestety ale programowanie czasowe grzania cwu wcale nie jest takie super no chyba że przy zbiornikach ze stali nierdzewnej.
A myślę że w opisywanej sytuacji gdyby menu było po polsku Pani też by sobie nie poradziła bo panika by ją zeżarła. Często miałem takie przypadki że ludzie dzwonili do mnie mając polskie sterownik z polskim menu i do tego posiadając kocioł po kilka lat z pytaniem Powie mi Pan jak sie zmienia temperaturę cwu i trzeba było krok po kroku tłumaczyć na co nacisnąć co zaznaczyc itd chociaż było to w sumie jasne proste i czytelne ale łatwiej było zadzwonić niż chociażby zerknać do instrukcji która została rzucona gdzieś w kąt i nikt nie wie gdzie jest.

karoka65
05-01-2019, 22:21
Heh, coś trzeba napisać żeby biedę wybielić :)
Są polskie kotły pelletowe ze sterownikami polskich producentów gdzie sterownik poprawnie steruje kotłem są potrójne systemy bezpieczeństwa, sterowanie wszystkim dookoła i to nawet z pełnym bezpłatnym dostępem przez internet do wszystkich parametrów kotła z komputera, tabletu czy nawet telefonu komórkowego z każdego miejsca na ziemi gdzie tylko mamy dostęp do internetu.
Puławiak pokaż to swojej pani przedstawiciel niech pokaże "makaronom" jak robią to Polacy:
https://esterownik.pl/device/13975

Puławiak
05-01-2019, 22:51
Myślisz że włosi nie mają sterowania przez net - mylisz sie mają już dawno
https://play.google.com/store/apps/details?id=it.edilkamin.ekwifire2&hl=pl
Ale nie stosują tego do wszystkich urządzeń generalnie tam króluje prostota w wielu piecykach były i są stosowane np takie sterowniki
http://www.micronovasrl.com/en/realizzazione/pk004/
I funkcjonowało to doskonale i obsługiwało wszystkie jezyki

A taki sterownik włochów niestety nie zainteresuje - zbyt skomplikowane, tam nikt się w takie rozwiązania nie bawi.
U nas się skupiamy na sterownikach z różnymi możliwościami sterowania obiegami 2-3- 10 pompami obiegami grzewczymi internetem i różnymi innymi cudami tam układ ma być prosty bez żadnych cudów ale skupiają się na innych rzeczach i dużo lepiej kontrolują tym bidnym sterownikiem pracę kotła niż my tymi wypasionymi.
A włoskie kotły z biednymi sterownikami są popularne np w Niemczech czy Francji i innych krajach europy zachodniej a nasze z tymi wypasionym to już jakoś nie bardzo - ciekawe dlaczego ?

RynioPynio
05-01-2019, 22:54
Ależ tu się dzieje ;)

RynioPynio
06-01-2019, 00:09
Bardzo dobrze ze jest "kineskop" niech się przyzwyczaja do "polski klimat" ;)
Z tą histerezą to bardziej myślę o sezonie letnim, nie jest też to jakaś tragedia ale bardzo fajnie że jest (takie cudeńko co robi takie robote).
A jak by piec miał regulacje to też by było co przestawić... hihi.
Piec bardzo fajny ale czemu by nie podyskutować co tam te makarony zmajstrowały;) , a co? ;) ...
Bo dla niektórych zasobnik na 4 worki po 15kg to lipa na maxa... i nie polski? nie bedzie działać.
Pellet mam WIREX akurat w dobrej cenie był. Ale testowałem jeden "lokalny producent" i nie byłem zadowolony,
testowałem też jakiś mix lisciasto-iglasty (chyba import) i był dobry ale trafiłem ten certifikowany za nie wiele więcej, piec miał ledwie 2-3 tyg więc poszedłem taką drogą. Ale coś będę testować ale to już bliżej wiosny.
A jeszcze odnośnie zmian parametrów i pani domu ale nie na piecu tylko na termostacie pokojowym też już ze 4 razy mówiłem co i jak,,, ale to nie kolor farby do włosów...
Nie mam też parcia na milion parametrów, mam prost układ: piec, grzejniki i cwu.
Na początku chciałem bufory, sterowniki, itd (na bogato). Ale dobrze że ktoś poświęcił mi kilka godzin i wytłumaczył "jak debilowi"
że zaraz będą "koszty" a piec ma grzać i wymagać jak najmniej mojej atencji.
Wiem jak to jest mieć piec na olej opałowy ale wiem też jak jest mieć tzw śmieciucha na grawitacji i węgiel w piwnicy.
Patrząc z perspektywy czasu jak pierwszy raz zainteresowałem się peletem bo pojawiały się już palniki na pelet, które montowano w "olejakach" to wiele się zmieniło na plus bo to już pewnie z 10lat .

RynioPynio
06-01-2019, 00:32
O tu jest filmik o złym pelecie ale zobaczcie co trza zrobić żeby ten piec czyścić (nie mówię o ubraniu ochronnym) ile roboty i co ile to robić?
Nawet jak dobry pelet.
I za to lubię te moje lagune że ona sama sobie zrobi dobrze... a ja jej tylko dosype... peletu.
Nie mam też nic do marki kotła na filmie, trafiłem przypadkiem oglądając inny film tego autora (porównanie peletu, ZŁY vs DOBRY) i wspomniał w nim o tym jak wygląda piec po "tuningowanym" pelecie

https://www.youtube.com/watch?v=nDLxBejrGbk

RynioPynio
06-01-2019, 00:54
A jeszcze jedno
może i miał bym inny piec ale nie wszystko by mi wlazło do piwnicy i dlatego myślałem o REDzie:evil: ale okazało się że i Laguna wlezie.
Cena do wyposażenia i została ONA...:yes:
A teraz jak z żoną, za jakiś czas się okaże czy to ta jedyna... czy rozwód i pompa ciepła:confused:.

Albo ognisko w salonie z mebli po żonie.:bye:

Puławiak
06-01-2019, 07:47
O tu jest filmik o złym pelecie ale zobaczcie co trza zrobić żeby ten piec czyścić (nie mówię o ubraniu ochronnym) ile roboty i co ile to robić?
Nawet jak dobry pelet.
I za to lubię te moje lagune że ona sama sobie zrobi dobrze... a ja jej tylko dosype... peletu.
Nie mam też nic do marki kotła na filmie, trafiłem przypadkiem oglądając inny film tego autora (porównanie peletu, ZŁY vs DOBRY) i wspomniał w nim o tym jak wygląda piec po "tuningowanym" pelecie

https://www.youtube.com/watch?v=nDLxBejrGbk

he he he i tu widać różnicę - kocioł z wypasionym wypasionym sterownikiem i internetem a sadza aż strach, kocioł ze sterownikiem bida z nędzą po spaleniu 4 ton pelletu no name Poprostu każdy ma inne priorytety.

cuuube
06-01-2019, 07:53
https://www.youtube.com/watch?v=nDLxBejrGbk
:wtf: ubrał się jak do czyszczenia reaktora w Czarnobylu i odstrasza ludzi od zakupu peleciaka

Wystarczy użyć odkurzacza kominkowego i na bieżąco ściągać kurz z kotła by wiele się nie nakurzyło , mam beżową podołogę w piwnicy i suszę tez pranie obok kotła , no może nie w czasie czyszczenia ale jednak... i nie ubieram się w żadne specjalistyczne ciuchy .

W tym sezonie też trafił mi sie taki pelet (kupiłem świadomie i opisywałem na FM) , ale kupiłem też pózniej od swego stałego dostawcy jak uzupełnił stany i teraz mieszam pół na pół i jest ok

eliks
06-01-2019, 09:36
Nie wiem Karoka czemu wciąż boli Cię dupsko i szukasz punktu zapalnego. Czy ktoś tu krytykuje Twoje ukubione kociołki? Jak masz do powiedzenia sensownego w tym temacie to słucham, bo Twoje teksty o "bidzie" w kotle już mi się przejadly. Wróżyłeś mi czarno w tą zimę, pisałeś że to nie tak różowo jak Pulawiak pisze itd. I co ja mam Ci teraz napisać po połowie sezonu? Spalilem od 24. września 1,5t pelletu no name za 700zł. Wyprodukowałem 24L popiołu, kocioł przepracował 1100h i zrobił 450 odpalen. W domu mam 23 stopnie w najzimniejszym miejscu, teraz jest i mnie -7 z wiatrem odczuwalna -12 a ja sobie siedzę na krótko ubrany z kawą w ręku i czytam sobie o problemach które mnie nie dotyczą. Dodam że używając kocioł zgodnie z DTR i pozwalam mu czyścić się we własnym zakresie. A to że nie gasi mi światła w domu a sterownik nie współpracuje ze zmywarką to mam w dupie, bo mi do szczęścia to potrzebne nie jest. Mało tego, mam znajomego który będąc u skraju rozpaczy z ustawieniem swojego SaSa Bio Solid był już gotów sprzedać kocioł i kupić Lagune bo prostsza instalacja (bez problemowego 4d) i kocioł bezobslugowy. Jakoś żeśmy ten kocioł mu ogarnęli, ale do ideału daleko. Tak działa reklama, facet kupił peleciaka z Internetem i myślał że czyszcząc raz w miesiącu będzie miał miód, a tu zonk. Robiąc tydzień temu przegląd Junkersa, hydraulik który na codzień montuje kotły HTteż stwierdził, że kocioł i sterownik mu się podoba bo prosto i bezobslugowy. I chyba o to właśnie chodzi. Zarzucałes również że przez to, że sterownik nie obsługuje pierdyliona pomp, nie pozwoli to w zbudowaniu nowoczesnej kotłowni, no to patrz poniżej, podlogowka, kaloryfery i CWU.
424351

karoka65
06-01-2019, 09:59
Nic mnie eliks nie boli ale dlatego że taka bieda to później żeby zbudować tą nowoczesną kotłownię trzeba dokupić dodatkowo pierdylion bzdetów które na to pozwolą a w 21-ym wieku oczekiwałbym trochę więcej po sterowniku, choćby programatora CWU.
Puławiak polskie kotły również mają wzięcie na zachodzie ale tak to jest że zamiast promować swoje patrzy się na to co w sakiewce zostaje.
Jak wygląda z eksploatacją to widzę na codzień i co potrafią instalatorzy, później powstają takie czy inne filmiki na youtube i tutaj trzeba by sobie wziąc do serca to co Puławiak ma w stopce. Dlaczego u jednego jeden kocio pracuje i ktoś jest zadowolony, nie ma problemów, nie kręci filmików, nie baźgra po forach pierdół a u drugiego przy tym samym kotle są same problemy i wszystko odwrotnie jak w przypadku pierwszego?

Puławiak
06-01-2019, 10:48
No wiesz ja sie specjalnie nie znam na kotłach to montuję to co jest prostsze dla mnie niestety tych rodzimych konstrukcji poprostu mój mały rozumek nie ogarnia - wiec to niestety nie kwestie sakiewkowe tylko techniczne. Dla mnie to takie włoskie rozwiązania są ok. rurki przykręcić guzik wcisnąć i działa a tego ustawiania ważenia itd to już mój mały rozumek niestety nie ogarnia.

karoka65
06-01-2019, 11:12
Eeee tam opowiadasz, sam wstawiasz link do następnego sterownika który umożliwi programowanie CWU, czyli musisz uczyć się kolejnego sterownika a po co wydawać 3,5 stówki i się jeszcze uczyć skoro można mieć to w jednym?
Przecież do naszych też tylko rurki przykręcić jak piszesz i wcisnąć Start, jeśli chcesz skończyć grzanie to Stop, ewentualnie można sobie to zaprogramować w jakich godzinach ma być Start ( grzanie ) albo Stop ( koniec grzania ) ale te włoskie są tak proste że chyba takiej funkcji też nie maja i trzeba zaś coś dokupić żeby miały :)
Ale to tylko takie szczegóły dotyczące sterownia, sam kocioł może i jest dobry jak i pewnie kilka polskich :) a ja mając do wyboru nie polskie :) a polskie wybiorę polski taki ze mnie niepoprawny patriota :) jak Nikoś Dyzma, po polskiej wódce głowa mnie nie boli :)
Przyjemnej niedzieli życzę choć za oknem pogoda ponura :(

Puławiak
06-01-2019, 11:29
zauważ że ten sterownik był przygotowany na potrzeby innego kotła ale jeśli ktoś bardzo chce to można go wykorzystać i w tym przypadku. No cóż gusta są różne. Jaka ponura pogoda świeci super słoneczko i zaraz śmigam na nartki.

RynioPynio
06-01-2019, 17:22
Ale tu się dzieje.
hihi;)
Kocioł na filmie nie jest jakiś "stary" ale budową (wymiennika,paleniska) jak zwał tak zwał przypomina mi mojego olejaka Buderusa logano 115g (jakoś tak) tylko zasobnik na pelet na górze. Przypadek? hihi ;)
Ale ta firma robi super najnowszy kocioł z 2018 roku ALFA i nawet można se wybrać:confused: z kompresją popiołu lub bez... i nowość nie ma już "buły" w postaci palnika.
Duża część polskich kotłów jakieś dziwne "s-twory" lub podpatrzone i zmodyfikowane konstrukcje i nie mam tu na myśli jazdy po polskich kotłach że to gówno.
To że te nowoczesne piece na paliwa stałe mają wiele części ruchomych i elektroniki bo muszą je mieć by spełniać nowoczesne normy = (wysoka sprawność)
a jednocześnie minimum obsługi ze strony ludzkiego czasu. Ma działać bo komu będzie się chciało czyścić co 7 dni (chyba że kto lubi) to też ma wybór i może sobie kupić piec na eko groszek z palnikiem na pelet i sterownikiem od jakiejś "marki" i ma... bo chciał...
Ale zaznaczam że są też piece takie jak np alfą full i mnie ten piec bardzo mi się podoba (laguna już była zamówiona jak zobaczyłem go pierwszy raz)
Ale jestem "złotówa" i jak zobaczyłem cene alfy bez "F" to cieszyłem się że te lagune mnie wcisneli:cool: ;)
Wszystkie te urządzenia będą się zmieniać i rozwijać na przestrzeni lat... I ja też lubie polskie produkty miałem w swoim życiu 5 WSeK:rotfl: i 3 POLONEZY bardzo miło je wspominam:sick::no::mad: ale teraz mam auta Francuskie i też jestem zadowolony (a były awarie tak jak w innych VW cz TOYOTA)
Bo to czasem brzmi jak ta "polska młodzież" w "chińskich dresach" :wtf:
Byłem też informowany przed zakupem że jest to kocioł "bez fajerwerków" a wszyscy lubią mieć, bo inni mają... a ja mam wyjedane:stereo:
ale coś tam ma... i odesłano mnie do pliku PDF , wiedziałem co kupuje oczywiście jak na kogoś kto nie jest hydraulikiem no może "majsterkowiczem" naprawde szacun za czas poświęcony na tłumaczenie pewnych tematów "Bo ja to wiem lepiej" . Ale teraz wiem że są fachowcy a nie sprzedawcy Bo to że to padło na lagune kilka czynników jak dla mnie a cenowo do tego co mam to "Boże dobrze że to nie kostrzewa" hhi....
Myśle że ten piec nadal cenowo jest wysoko za te biede:stirthepot: jaką oferuje, zużycie peletu, Jak ktoś się zastanawia to niech porówna sobie parametry tego pieca do ceny i wtedy widać ale to nie Media mar... i nie ma porównywarki laptopów. Bo jak cena będzie jak "u niemca":mad:
Kolega ma polski piec i też sobie chwali. Ale pytam co ile czyścisz? stara się co 7 dni.
I jak taki zaj... zasadzony piec spełnia te normy?
CENA do JAKOŚCI a piec Ma grzać. ale czego człowiek nie zrobi żeby w domu z kobitą nie siedzieć. Musze piec Wyczyścić a potem pić zaczyna bo do pieca musiał chodzić i czyścić. A ja wole iść i się napić zimnej herbaty z lodem i se dosype worek czy dwa...
A jakość peletu to już inny temat.
A jakość usług w zakresie doradztwa i sprzedaży to temat rzeka bo wciskanie lipy byle drożej i więcej to norma...
I dlatego tyle trzeba czekać na Puławiaka bo nie może się chłop obrobić:no: i mam wrażenie że nie zależało mu na "sztuce pieca" a raczej na tym że coś se źle wymyśliłem i finalnie mam poprawnie zmodernizowaną kotłownie.
A jak mówi mój kolega oponiarz :
FERRARI się nie reklamuje... :bye:
i tym miłym akcentem zakończę te moje wypociny...

Ps. Jest gwarancja na 2lata (chyba)
a jak nie to kogoś z Neapolu:evil: i bedziemy szukać szefa Edila... :bash:
Hahaha

eliks
06-01-2019, 17:28
Ja tylko dodam odnosząc się do mojego powyższego postu że energii zużyłem za 35,83gr.

longlay1
07-01-2019, 21:03
bardzo fajna dyskusja się tu odsłoniła.

@eliks - w porównaniu do Twojego spalania - ja w moim kotle Heitz spaliłem od października 2 tony eko-groszku czeskiego, ale popiołu wyprodukowałem chyba z tonę :(
Za każdym razem gdy idę do kotłowni czy to czyścić piec czy dosypywać węgla - to już szał mnie bierze i marzę o wymianie jak najszybciej.
Fajnie, że podajesz parametry spalania i tego co robisz przy kotle (a właściwie czego nie robisz :)).
P.S. czy na tym zdjęciu na kotle widać kurz??? :)

Puławiak
07-01-2019, 21:12
Na tym ostatnim zamieszczonym zdjęciu ? jeśli to o to chodzi to tak na podłodze też sporo "kurzu" - bo to kocioł świeżo po montażu i uruchomieniu nawet jeszcze gdzieś tam pewnie narzędzia moje się walają. W sumie to nie kurz tylko pył po wierceniu itd. Teraz to tam pewnie jest już czyściutko.

longlay1
07-01-2019, 21:22
tak o to właśnie zdjęcie chodzi. Uszczypliwie zapytałem - ale widzę szybka reakcja i odpowiedź.

Skoro to przy wymianie to ok.
Co do spalania eliksa to na razie wydaje mi się, że jest na dobrym poziomie. Sam jestem ciekaw jak u mnie to będzie wyglądało po przeróbce i wymianie kotła.
@ puławiak - dalej gorący okres? Miałeś może czas aby spojrzeć co Ci wysłałem? - sorki że na forum - już nie zaśmiecam

RynioPynio
08-01-2019, 23:02
Odnośnie zużycia energi elektrycznej to przed zmianą kotła miałem 2 bojlery elektryczne w kuchni i łazience teraz mam o 35 % mniejsze zużycie energii (pan co licznik spisuje mi powiedział:) ). a średnio było 300-400zł na miesiąc. wiec i tu jest już oszczędność. teraz taż zaczynam rozumieć dlaczego wszędzie piszą że w pierwszej kolejności termoizolacja budynku. ale finansowo nie widzę różnicy bo do starego śmieciucha wrzucałem przez zime 4-5 ton węgla (ostatnie 3lata) + drewno na rozpałkę ale to około 300zł więc myślę że 3500-4000zł na opał musiałem wydać i rano zimno wieczorem piekło a teraz zakupiłem 210 worków (3t) + testowe kole 40 worków. A straszyli mnie że strasznie dużo peletu idzie i drogo będzie. Podoba mi się ta pelletowa technologia... i te ":evil:ogniste oczy:evil:" Teraz bardziej zastanawiam się nad jakimś UPSem ponieważ dość często (jak tylko mocniej wieje) znika prąd :( najczęściej na 1-3 godzin bywa że i dwa dni nie było (a niby centrum:lol2: polski:mad:)i po ostatnim zaniku mam też agregat z marketu(bida=1faza) na szybko bo drugi dzień bez prądu i "bajek i pudelka brak", tata napraw... to mam ale już się przydał... 2 baki paliwka już przepalił. hihihi
do sedna.
nie chce mi się iść czasem do komórki i (ciągnąć kabla):jawdrop: bo za góra 5 godzin włącza i z lenistwa też coś pecynie mi chodzi;)
może ktoś coś takiego z was ma lub myślał.


I jeszcze tak zapytam, kiedy go wyczyścić? np: średnio co ile ton paliwa?
bo jak narazie to raz z pojemnika wysypałem, nie było pełne ale z ciekawości ....

RynioPynio
08-01-2019, 23:05
Teraz trza ocieplić... niech mniej pali... bo to nie zdrowe... a i kaski wydam mniej... na pelet.
Ciekawe ile wyjdzie ocieplenie? hihihi

G69
09-01-2019, 04:05
do starego śmieciucha wrzucałem przez zime 4-5 ton węgla (ostatnie 3lata) + drewno na rozpałkę ale to około 300zł więc myślę że 3500-4000zł na opał musiałem wydać i rano zimno wieczorem piekło a teraz zakupiłem 210 worków (3t) + testowe kole 40 worków. A straszyli mnie że strasznie dużo peletu idzie i drogo będzie. ...
I rzeczywiście około 4T pelletu wystarczy.Jeśli tak to tylko pokazuje ile energii w epoce szuflowania niepotrzebnie wylatywało kominem.

eliks
09-01-2019, 08:45
Oczywiście że wylatywało. Ja akurat paliłem drewnem sezonowanym, liściastym, ale rano zimno, przestanę palić, dalej zimno a ile roboty w lato? Z racji że mam dostęp do dłużycy, trzeba było ją pociąć, połupać, wysuszyć, poukładać a potem ponosić.... Na ten sezon kupiłem 3 tony pelletu, oczywiście wiem że mi nie starczy, coś będę musiał dokupić, ale wg GJ które wyliczyłem z tych metrów drewna które mi poszło w poprzednim sezonie, teraz powinno pójść ok. 3,6 tony pelletu i będzie to bardzo bliskie prawdy.

radik81
09-01-2019, 09:30
Ja do tej pory spaliłem 1 tone pelletu. Zacząłem niedowno drugą tonę. Węgla szło mi podobnie tzn. do Nowego Roku spalałem 1 tone ruskiego orzecha metodą od góry. Kupowałem 3 tony orzecha i na zimę mi starczało. Myślę, że z pelletem będzie podobnie tzn.
3 tony na zimę a też mnie znajomi straszyli, że 5 ton to minimum.

eliks
10-01-2019, 18:47
Mamy połowę sezonu, drugi raz opróżniłem pojemnik z popiołem. Pokusiłem się o zajrzenie do wymiennika. Fakt że ciemno, ale taki pellet, ciemny popiół z niego mam.

TUTAJ ZDJĘCIA (https://imgur.com/a/VySk2N3)

Puławiak
10-01-2019, 19:09
Przekombinowałeś - tragedii nie ma ale w emisji się nie łapie. Nie trzeba było grzebać. Kolor trochę zbyt ciemny. Trzeba go rozjaśnić.

Barliniak
10-01-2019, 19:18
Mamy połowę sezonu, drugi raz opróżniłem pojemnik z popiołem. Pokusiłem się o zajrzenie do wymiennika. Fakt że ciemno, ale taki pellet, ciemny popiół z niego mam.

TUTAJ ZDJĘCIA (https://imgur.com/a/VySk2N3)

No Panie do takich sytuacji to ja u siebie nie dopuszczam , no chyba że tylko żona by go obsługiwała :)

RynioPynio
11-01-2019, 01:12
Przekombinowałeś - tragedii nie ma ale w emisji się nie łapie. Nie trzeba było grzebać. Kolor trochę zbyt ciemny. Trzeba go rozjaśnić.

Czyli że kole 3t i czyścimy ?
Czy eliks coś sobie "majstrował" z ustawieniami lub z pelletem :confused:

Alessandro
11-01-2019, 12:29
@eliks, kup porządny odkurzacz kominkowy Karcher. Mam taki, jestem zadowolony, chodzi cichutko i w porównaniu do tańszych, nie wyrzuca na zewnątrz pyłu :yes:

424640

RynioPynio
11-01-2019, 15:49
Ale że to wina kiepskiego odkurzacza? :wtf:
Czy to przerwa na reklame ?
Chętnie bym się dowiedział co i jak w "popiele eliksa" a nie że karchera ma se kupić... ;)
A jak cena takiego cuda ?

karoka65
11-01-2019, 16:34
Karcher super sprawa, trochę za szybko filtr zapycha pyłem i ssanie spada ale doi ładnie :)
Praktycznie taka mała przemysłówka, i przy kładzeniu paneli zapierdzielał, samochód odkurzy porządnie.
Cena? 500+

radik81
11-01-2019, 16:36
Koledzy, pytam użytkowników Laguny jaką macie temperaturę spalin?

eliks
12-01-2019, 14:14
Już na innym forum udowodniłem że to nie sadza więc pozwólcie że będę kopiował :)

Nie dymi, miałem inny pelet i był jasno szary nalot. Tutaj to po prostu nalot z popiołu który wygląda o tak: (jak widzicie jest ciemny, prawie grafitowy, tutaj lampa telefonu go rozjaśniła)


https://forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/monthly_2019_01/20190111_091819.thumb.jpg.30fa2fe9caec9c0f2dbdbbe7 2db0d876.jpg (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fforum.info-ogrzewanie.pl%2Fuploads%2Fmonthly_2019_01%2F201901 11_091819.jpg.9fe7f701d946619400d5d1d1bd643b2a.jpg )


Komora spalania jest biała więc tlenu nie brakuje.
Tu jest sadza od 2:30
https://youtu.be/oDTNRuCHLYc
https://forum.muratordom.pl/image/gif;base64,R0lGODlhAQABAPABAP///wAAACH5BAEKAAAALAAAAAABAAEAAAICRAEAOw==
I tu od 14:20

https://youtu.be/nDLxBejrGbkhttps://forum.muratordom.pl/image/gif;base64,R0lGODlhAQABAPABAP///wAAACH5BAEKAAAALAAAAAABAAEAAAICRAEAOw==


A to co ja mam schodzi po dmuchnieciu :yes:

Komora spalania, nie czyszczona w tym sezonie.

424698
424699
424700

RynioPynio
14-01-2019, 03:02
U mnie temperatura spalin 111 stopni na "2ce" i co jestem i patrze to jest 111 i "power 2" max co widziałem to kole 130 ale jaki "bieg" to był nie mam pojęcia ;)

RynioPynio
14-01-2019, 03:22
Już na innym forum udowodniłem że to nie sadza więc pozwólcie że będę kopiował :)

Nie dymi, miałem inny pelet i był jasno szary nalot. Tutaj to po prostu nalot z popiołu który wygląda o tak: (jak widzicie jest ciemny, prawie grafitowy, tutaj lampa telefonu go rozjaśniła)


https://forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/monthly_2019_01/20190111_091819.thumb.jpg.30fa2fe9caec9c0f2dbdbbe7 2db0d876.jpg (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fforum.info-ogrzewanie.pl%2Fuploads%2Fmonthly_2019_01%2F201901 11_091819.jpg.9fe7f701d946619400d5d1d1bd643b2a.jpg )


Komora spalania jest biała więc tlenu nie brakuje.
Tu jest sadza od 2:30
https://youtu.be/oDTNRuCHLYc
https://forum.muratordom.pl/image/gif;base64,R0lGODlhAQABAPABAP///wAAACH5BAEKAAAALAAAAAABAAEAAAICRAEAOw==
I tu od 14:20

https://youtu.be/nDLxBejrGbkhttps://forum.muratordom.pl/image/gif;base64,R0lGODlhAQABAPABAP///wAAACH5BAEKAAAALAAAAAABAAEAAAICRAEAOw==


A to co ja mam schodzi po dmuchnieciu :yes:

Komora spalania, nie czyszczona w tym sezonie.

424698
424699
424700

Miałem tak w komorze spalania (biało) po tym mieszanym "no name" sam pellet ciemny dość, słabo się rozpadał w wodzie, palił się super, "aż huczało";)
tylko ten nalot mnie zastanawiał i że nie wielka różnica w cenie poszedł "certyfikat" bałem się że taki coś za dobry "polepszany" ... może i błędnie go oceniłem, tak się zastanawiam;)
Po tym certyfikowanym komora nie jest taka biała...
Spieków nie widziałem po żadnym...

pozdrawiam

radik81
14-01-2019, 04:44
U mnie też praktycznie cały czas chodzi na 2-ce i temperatura spalin 94-96°C. Być może dzięki RCK.

eliks
14-01-2019, 06:41
U mnie działa na 2-3 biegu. Na 3 to ok. 120* tyle że zobaczcie sobie gdzie umiejscowiony jest czujnik. Gdyby był na czopuchu to Radik pokazało by mniej niż temperatura wody ☺ Ja u siebie celowo założyłem wkład tylko fi 130mm.

radik81
14-01-2019, 08:30
Tak wiem czujnik jest w kotle. U mnie wkład 100x150. Eliks po czyszczeniu kotła temperatura spalin nie zmniejszyła się?

eliks
14-01-2019, 08:47
Nie. Jeszcze czujnik przetarlem ale nie zauważyłem zmian.

Puławiak
14-01-2019, 08:58
Noo temperatura spalin 100-120 stC w połowie wymiennika to faktycznie strasznie dużo. Na wylocie z kotła będzie pewnie około 70-80 st C

cuuube
14-01-2019, 09:02
W moim granpalu 15kW , w kotle jest około 100° +/- 10 , a metr za czopuchem już około 45° do 60° .( Zależne od aktualnej mocy)

radik81
14-01-2019, 09:24
Noo temperatura spalin 100-120 stC w połowie wymiennika to faktycznie strasznie dużo. Na wylocie z kotła będzie pewnie około 70-80 st C
Wiem, że to mało. Zastanawiałem się tylko skąd między nami taka różnica (może niewielka ale jednak) i czy po czyszczeniu temperatura spalin u Eliksa będzie mniejsza a podwyższona temperatura spalin będzie wyznacznikiem, że nadszedł czas zdjęcia górnej pokrywy i czyszczenia.

eliks
14-01-2019, 09:50
Myślę że w sezonie nie będziesz miał takiej potrzeby żeby zdejmować pokrywę i czyścić.



Noo temperatura spalin 100-120 stC w połowie wymiennika to faktycznie strasznie dużo. Na wylocie z kotła będzie pewnie około 70-80 st C
Mierzone przed chwilą pirometrem. Na 3cim biegu na pokrywie wymiennika 82 stopnie w najcieplejszym miejscu, na wyjściu czopucha 74.

Siwuch
15-01-2019, 20:21
Witam,

Proszę o poradę, który kocioł wybrać/polecacie? : Laguna P18 czy RED Compact/ Selecta?
Dom dobrze ocieplony, parter i poddasze razem 200m2 podłogówki i ok 150 l zasobnik wody bez grzejników.

karoka65
15-01-2019, 20:39
Hmmm? jak dom dobrze ocieplony i podłogówka to pompę ciepła 8 do 9kW, to Ci polecę.

Siwuch
15-01-2019, 20:49
Pompa odpada. Szukam peleciaka.

karoka65
15-01-2019, 20:57
Pewnie czytałeś że droga i dużo prądu żre? ja też.

Siwuch
15-01-2019, 21:07
Czytałem. Po prostu zbudowałem dom , kominy , kotłownie i chce peleciaka tylko nie wiem co wybrać. A i lubię spędzać czas przy piecu.

karoka65
15-01-2019, 21:16
Nie zbudowałem domu ale zbudowałem komin :) mam kotłownię ( teraz nawet dość czystą ), nie chcę już nawet pelleciaka ( a miałem taki zamiar ), wiedziałem co wybrać ale miałem już dość siedzenia i spędzania czasu przy piecu :) teraz wolę sobie popatrzeć na cudze ale już za pieniądze.

Puławiak
15-01-2019, 21:16
Porównaj sobie wyposażenie jednego i drugiego kotła. Laguna to kocioł bardziej zbliżony do Red Performa Plus.

Siwuch
15-01-2019, 21:21
Nie znam sie. Czyli Laguna?

radik81
15-01-2019, 21:44
Polecam Lagunę Edilkamina.

Siwuch
15-01-2019, 21:52
A jak ze sterowaniem? bo Laguna chyba nic nie obsluguje.

Puławiak
15-01-2019, 21:55
A selecta co obsługuje ? A co ma obsługiwać ? generalnie sterownik Laguny obsługuje Lagunę.

Siwuch
15-01-2019, 22:08
C.W.U I co tam jeszcze trzeba.

Siwuch
15-01-2019, 22:10
Pytam bo się nie znam. I chce wiedzieć co będzie trzeba dokupić i gdzie to kupić

RynioPynio
16-01-2019, 02:46
No jasne że Laguna za te oczy ogniste... ;) A tak serio, "red" dobry i Laguna też dobra "działa jak ta lala". ściągnij z neta specyfikacje (jednego i drugiego) tam jeż jest sporo info. poczytaj dopytaj i "bedzie pan zadowolony", dowiesz się co obsługuje a czego nie.
Chyba że ma być na grubo to WINDHAGER BioWIN... i napewno tyle $$ co 2 laguny ;) hihih Ale jest PRE$TIŻ ?
A może naprawdę lubisz "siedzieć przy ustawieniach pieca" i wprowadzać swoje parametry... to nie napisze z jakiego kraju są najlepsze... ;) :wtf:
RED też kiedyś był mało znany w PL a Edilkamin to nie jest jakiś NO NAME... Ja też miałem wiele obaw, bo włoskie ... a jak chu... będzie ?
Moim zdaniem Laguna to bardzo dobry peleciak i to co robi sam(a) a nie my (czyszczenie) to w tej cenie będzie ciężko... Ale to moje zdanie cebulaka co ma piec na pelet pierwszą zimę . hihih

Ale są i tacy co mówią że bida ta laguna...

A i jeszcze jedno, menu nie po PL :( i tylko 4 wory na raz łyka;) że peletu ... a nie inne wory... ;)

RynioPynio
16-01-2019, 02:50
Są tu ludzie co znają bardzo dobrze oda kotły więc niech oni tu prawią bo ja to tylko USER ...


:lol2:

Siwuch
16-01-2019, 06:06
Zainteresowałem się laguną i red selecta bo są zgrabne ładne mają dobre opinie łatwa obsługa itd. i cena też ok. Zapytalem sie czym steruje laguna bo czytajac opisy krajowych peleciakow na sterowaniu plum lub tech mozna przeczytac : ,,Regulator obsługuje w standardzie 2 obiegi C.O z zaworami mieszającymi + pompę C.W.U +pompę kotłową. " W opisie laguny tego nie znalazłem więc próbuje się dowiedzieć czy kotłownia z laguna tego nie potrzebuje co trzeba zakupić żeby laguna to obsługiwał itd. pytam bo się nie znam i nie wiem. Hej.

Puławiak
16-01-2019, 07:17
Ściągnij sobie instrukcje poczytaj porównaj opisz jaką masz instalację c.o. wtedy może coś się ustali co jest potrzebne narazie to tak naprawdę nic nie wiadomo a chcesz uzyskać informacje

Siwuch
16-01-2019, 15:20
Właśnie chodzi o to że mam tylko rozłożone ogrzewanie podłogowe 200m2 parter i poddasze A kotłownia ma być robiona pod kocioł. W kotłowni tylko rurki są wpuszczane.

Puławiak
16-01-2019, 21:18
No i super - zrobi się

Puławiak
18-01-2019, 08:29
Edilkamin Laguna P w nowej cenie 19 600 z vat 8% co myślicie ?

wiertar
18-01-2019, 11:06
19600? Powariowali?

cuuube
18-01-2019, 11:18
Edilkamin Laguna P w nowej cenie 19 600 z vat 8% co myślicie ?

A mnie jak kupowałem w 2011 się wydawało , że granpal za 11 to dużo . Nacztali się chyba za dużo cenników PC :bash:

Albo jakaś nowa taktyka by odstraszyć ludzi od paliw stałych.

mtdeusz
18-01-2019, 11:20
Są dotacje to niedługo będą po 50 tysięcy.

wiertar
18-01-2019, 11:25
Czyli znów bardziej przekonuje się w stronę pompy ciepła...

Barliniak
18-01-2019, 16:40
Edilkamin Laguna P w nowej cenie 19 600 z vat 8% co myślicie ?

Napisz do pani przedstawiciel edilkamina na Polskę ,aby zdrowo się puknęła w głowę.:bash:

Puławiak
18-01-2019, 17:04
A myślisz że tego nie zrobiłem ? Ale niestety za cienki jestem.

wiertar
18-01-2019, 17:11
A z ciekawości ile za termikę? Też cena w górę 50%?

Chyba będziesz musiał przerzucić się na inne kotły.

eliks
18-01-2019, 17:56
Będzie za karę Kipiego z Plumem serwisowal.

karoka65
18-01-2019, 18:07
Nie Kipim i Plumem polskie kotły pelletowe stoją :)
Na Twoim miejscu eliks to bym się martwił o ile części zapasowe makarony podnieśli do góry bo nic wieczne nie jest.
U mnie jak zapalarki, płyty główne sterowników, czujniki były ponad 7 lat temu tak dalej w tych samych cenach są.
Ponad 22 tysiące za kocioł gdzie cała jego automatyka to pompa obiegowa w zestawie to raczej jakieś nieporozumienie a nie okazja bo w tej kasie można kupić dwa polskie kotły i to naprawdę z zaawansowanym sterowaniem.

eliks
18-01-2019, 18:14
No chyba kupię po starej cenie jeszcze sztukę na części, żeby było.

Puławiak
18-01-2019, 18:37
Ha cześci na tym samym poziomie zostają

Puławiak
18-01-2019, 18:43
Będzie za karę Kipiego z Plumem serwisowal.

defro.

karoka65
18-01-2019, 19:25
Ha cześci na tym samym poziomie zostają
Chyba sam nie bardzo wierzysz w to co piszesz? na razie zostały.
Jeśli poszły kotły to części tylko kwestia czasu, cudów nie ma.

Puławiak
18-01-2019, 19:36
Chyba sam nie bardzo wierzysz w to co piszesz? na razie zostały.
Jeśli poszły kotły to części tylko kwestia czasu, cudów nie ma.

No właśnie to jest ciekawe gotowy produkt w 2018 poszedł w górę ostro a części nie ?

mtdeusz
18-01-2019, 20:08
Za dużo dotacji i kotły idą w góre po za tym nikt tego nie kupi bo to jest w cenie pompy ciepła,która jest dużo bardziej bezobsługowa.

cuuube
18-01-2019, 20:13
A myślisz że tego nie zrobiłem ? Ale niestety za cienki jestem.

klienci ich sprowadzą na ziemię , tzn ich brak przynajmniej tu w PL . Kto zapłaci 20 kafli :bash: za kocioł przy którym trzeba robić i budować komin (nowo budujący , pisał o tym eliks) jak za te samą kwotę może mieć pompę . To strzał w stopę by nie napisać , że wyżej i to nie jest nawet kolano...

karoka65
18-01-2019, 20:36
Za dużo dotacji i kotły idą w góre po za tym nikt tego nie kupi bo to jest w cenie pompy ciepła,która jest dużo bardziej bezobsługowa.
Śmiem napisać że całkowicie bezobsługowa a nie tylko bardziej :)

RynioPynio
19-01-2019, 02:30
To teraz nie wiem czy się cieszyć że jeszcze kupiłem taniej czy może zacząć zamykać drzwi do domu na noc bo zajeb... ukradną ;)
Coś mi się zdaje że LORD KRUSZWIL będzie nową twarzą EDILA na PL :lol: pelletowy prestiż 8-)
Czy może za blisko do Szwajcarii... a za daleko Do polski ;)
prawie 20k za lagune to już nie jest dobra cena :mad: nie będzie za wielu lagunek w PL... jak tak cena bedzie.
Największy argument tego kotła to już nie niska cena...
Czyli spadek sprzedaży lagun na polskim rynku?
A takie fajne te piecyki były...
Chyba że to taki żart na prima aprilis ale to jeszcze nie teraz ?

To co tak nabiło?
Można by spytać. ;)

G69
19-01-2019, 05:18
Edilkamin Laguna P w nowej cenie 19 600 z vat 8% co myślicie ?

Więcej pieniędzy zostanie w kraju.Dla Włochów koniec 'rumakowania' w Polsce.

faltra
19-01-2019, 10:41
Mocno zastanawiam się nad tym piecem. Jeśli ta cena naprawdę tak podskoczy to na pewno z niego zrezygnuje.

mtdeusz
19-01-2019, 11:21
Panie Pompe ciepła kupuj a nie kocioł na paliwo srane.

eliks
19-01-2019, 13:26
Ludzie do pomp mają awersję bo nie znają produktu, nie dziw się. Ja kupując peleciaka poczekalem sezon jak to się sprawuje u sąsiada w podobnym domku. Poza tym pompa to nowe, dobrze ocieplone domy z podłogówka a większość szukających kotły to ci, którzy po termomodernizacji swoich kilkunasto i kilkudziesięciu letnich domków, chcą zmienić śmieciucha na coś bardziej bezobsługowego. W takim przypadku pellet to złoty środek.

cuuube
19-01-2019, 13:54
Dobrze wiesz ,że pompy z kalafiorami tez śmigają bez problemów . Niestety ludzie się boją nowinek , a i często po prostu nie wiedzą ' jak się to je' badz nie wiedzą ,że takie coś istnieje - za mało jest kampanii informacyjnych . Np program czyste powietrze , oprócz kilku krótkich wzmianek w tv i na forach jest po prostu cisza o tym . Ja pisałem niejednokrotnie , jak piec się skończy to przechodzę na PC . Chyba ,że szybciej się wkurzę :D

RynioPynio
19-01-2019, 14:28
Ok. to ile musiał bym wydać na pompę ciepła? gdzie piec mam 16 kw.
ile prądu to będzie brało? czy dziury na podwórku mam kopać?

RynioPynio
19-01-2019, 14:33
ciekawi mnie ile by mnie taka "kotłownia na pompie ciepła" kosztowała?
czy dziura w ziemi w pionie czy poziomie? bo chyba nie mówicie po powietrznej ?

eliks
19-01-2019, 14:40
Oczywiście że mówimy o powietrznej. Ale do kalafiorow to inna pompa, wyższa temperatura zasilania oznacza mniejszą sprawność i wyższe koszty, a o pieniążki kazdemu chodzi przecież.

RynioPynio
19-01-2019, 14:58
To znalazłem
https://muratordom.pl/instalacje/pompy-ciepla/ile-kosztuje-pompa-ciepla-jakie-sa-koszty-ogrzewania-domu-pompa-gruntowa-i-powietrzna-aa-FtRX-mFKW-WvK6.html
to jak patrze na te ceny to jeszcze trochę wody musi upłynąć ... zanim kowalski się przekona...
powietrzne to sie nadadzą w UK bo tam mrozu nie ma... gruntowa to albo pionowo $$$$ albo w poziomie (albo duża działka albo przed budową)
To te pompy ciepła...
Bo to argumenty w stylu że ile piec na pellet? a panie gazowy za 3-4tys ale zbiornik itd... i już jest dupa...
więc jak powietrzna to dodatek... klima na lato i ciepło jesienią a jak mróz przyjdzie to bez komina i pieca zimno w chu...
Tylko o grzałkach na karter mi nie gadajcie że już da rade...
i jedno i drugie zużywa energie...
pompa ciepła to fajne rozwiązanie ale to jeszcze taka "TESLA" w Polsce. $$$$$
GAZ i Olej opałowy też jest bez roboty...:bye:

RynioPynio
19-01-2019, 15:10
wiec zakończmy tą REKLAME pomp... w temacie "piece na pelet edilkamin" bo tu to szkoda energii ;)
Bo jak bym chciał pompę ciepła to raczej bym jej tu nie szukał...
Szacunek za promowanie takich rozwiązań, przy budowie nowego domu i gruntowego wymiennika plus pare innych "wspomagań tego systemu" i bedzie działać nawet bez komina... A odnośnie cen pomp to tu nie ma walenia w chu...a ? Kuzyn zajmuje się chłodnictwem więc już jakiś czas o tym dyskutujemy i widzimy zalety i wady tego rozwiązania.

mtdeusz
19-01-2019, 15:40
Ale kocioł na paliwo srane za 20k to przesada.

eliks
19-01-2019, 15:59
@Rynio- nie masz pojęcia co piszesz jeśli chodzi o pompy. Poczytaj sobie co to jest COP pompy bo masz rację, to nie miejsce żeby Ci tłumaczyć.

RynioPynio
19-01-2019, 17:38
Może nie jasno się wyraziłem, bez zagłębiania w technologie i szczegóły (bo moja wiedza jest znikoma) Ale nie da się zamienić kotła gdzie jeszcze nie ma nawet "podłogówki" (niska temperatura czynnika).
Zwykły dom jakich wiele, w cenie pompy ciepła która nie będzie "inwerterem wiszącym na ścianie" bo rozumiem że traktujemy to jako klimatyzator i dodatek. Chodzi mi i (nie tylko mi) o to że eliminujemy:yes: kocioł jaki kolwiek by nie był: gaz,oliwa,pelety,smieci,groszki i kokoszki ;).
Chodzi mi o nakłady finansowe bo to jest motyw przewodni co ile mnie kosztuje w zakupie,instalacji i eksploatacji...
Bo to marketingowe gadanie, że po co komin i kocioł dawaj pan pompę ciepła będzie super... "TANIO i PROSTO" Jak cie stać to czemu nie (bo mnie nie)
Nie tłumacze że pompa ciepła nie działa i nie jest alternatywą, tylko że nie zastąpi się "pieca i grzejników" na pompe ciepła za te same $$$
Bo to do tego się to zbiega $$$ Czemu nie każdy ma w domu klimatyzacji? albo czemu nie zawsze mamy najnowsze technologie?
Bo nie wszystkich stać na na kocioł za 10000 i modernizacje tylko kotłowni...
Cenie takie rozwiązania jak pomy, fotowoltaika i domy zero emisyjne...
I wszystkim nam życzę byśmy mogli mieć takie dom i rozwiązania gdzie cena nie gra roli.
A dopłata do pompy ciepła duża to się ciśnie i jedziemy... ;)
I piecyki też do gór cena ;)

mtdeusz
19-01-2019, 19:02
A co to za kocioł na śmieci oprócz...
Sam gadasz,że się się znasz a gadasz...

RynioPynio
19-01-2019, 20:35
Kocioł na śmieci ? ŚMIECIUCH !

Może i się nie znam... Ale ty się pewnie znasz.

Więc czy da się zastąpić kocioł CO na (tradycyjne paliwo) "pompką ciepła" i zmieścić się w 20tys?

Niech ktoś powie ile kosztuje PC która zastąpi kocioł 16kw i jeszcze zasili grzejniki... :lol2:
Albo co jeszcze trza dostosować/przerobić?

A co świadczy o tym że się nie znam?
Bo nie rzucam fachowym językiem?
Faktem jest że nie jestem zawodowo związany "ciepłem i zimnem" w budynkach

Bo nie lubię siać nie prawdy i głupoty ani nikogo wkurwiać...

Wiec przeprosze wszystkich z góry...
Przepraszam wszystkich urażonych

Bo i ja bym może był zainteresowany taką PC jak to takie tanie jest ?
:lol2:

Bo może i pompa za 2 dyszki tak ale to nie koniec zabawy jak zastąpienie kotła innym kotłem...

Puławiak
19-01-2019, 21:31
Ale dobra jestem wam winien wyjaśnienie odnośnie cen Laguny - cena poszła do góry o 200 Euro katalog. A cena którą podałem czyli 19 600 zł jest ceną katalogową i dostałem informację że w necie będziemy mogli publikować tylko i wyłącznie ceny katalogowe - uważam że to odstraszy potencjalnych klientów od zainteresowania tym kotłem. I byłem ciekawy jaka będzie wasza reakcja na tak wysoką cenę urządzenia.*I nie dziwcie się proszę jeśli za jakiś czas cena na stronie będzie taka jak wcześniej napisałem.* Oczywiście nadal postaram się aby cena tego urządzenia u mnie była w miarę dopasowana do potrzeb rynku. Dlatego*zainteresowanych zapraszam do kontaktu telefonicznego

P.S. Żeby nie było niedomówień w 2018 od kwietnia cena katalogowa tego kotła wynosiła 18 700 z Vat 8% to że mogliście ten kocioł kupić taniej wynikało z dopasowania przez nas ceny do możliwości rynku.

faltra
19-01-2019, 21:42
Też zainteresowany byłem PC powietrze. Tylko jak mi wycena przyszła na ponad 35 tys. to szybko zainteresowanie mi przeszło.

RynioPynio
20-01-2019, 02:17
14'500zł to była by optymalna a zarazem atrakcyjna jeszcze cena tego produktu "moje zdanie" a o handlu też coś wiem ...

18'700 to dużo jak za ten produkt i będzie straszyć na dzień dobry...
domyślam się że jakiś rabat jako narzędzie dadzą... Ale pierwsze wrażenie...

Nie jest już tak atrakcyjny np. vs red selekta czy performa czy jak jej tam... a może nawet i gorzej by wypadł..
Droższy od (Polskiego) "DEFRO alfa" a to też na nas działa, bo polskie i robi robote więc czemu nie a to z Włoch a to daleko i drogie... itd

Bo ta cena którą ja płaciłem to ten kocioł "bronił się sam" i nie trzeba było ludzi na niego "namawiać"

Ale ktoś mógł pomyśleć że taki tani, pewnie włoski szajs... a informacji o Lagunie prawie nic.
A to nie marka "no name"
Więc trzeba jakoś "zaistnieć" na danym rynku...
i wiem że edilkamin jest znany i dostępny na naszym rynku już jakiś czas ale "kotły" już nie.

Fajny "wybieg",dobry piec w niskiej cenie przez jakiś czas i cena rośnie by zrobić miejsce np.Termice która pewnie też jest dobra choć pewnie bardziej goła;)
Ale czy to przyniesie zamierzony efekt ? Ciekawe jak to się skończy?

Może nie zależy im na dużej ilości sprzedanych kotłów a bardziej na budowaniu marki.

A jak wiadomo CCC (cena czyni cuda) to najlepszy oręż handlowca.

Bo Polska to tylko jeden kraj i niestety ale nie tak zamożny jak inne... i nie mam nic obraźliwego na myśli.
A że dopłaty są to też ma wpływ bo każdy chce "więcej z tortu".No może nie wszyscy ale duża część rynku, a i moment na wzrost ceny "teoretycznie" też dobry bo popyt rośnie.
Bo ciśniemy na ekologie i czas najwyższy.

Jeszcze jeden rok tego kotła w cenie 14'500 i myślę że takich lagunek by pracowało wiele więcej w polskich domach i nie tylko...
Jak po 2-3 latach są dobre opinie wszyscy biorą bo sprawdzone...

Bo patrząc po cenach "kotły automaty" (minimum obsługi) i "kompaktowa budowa" no może poza dosypywaniem paliwa to 14.5PLN to nie jest zła cena
Ja osobiście szukając więcej info wpadłem na cenę tego kotła w innych krajach i to dało mi do myślenia, latała mi też przez kilka chwil Lidia compakt, ale w niej coś trza ręką ruszyć...:yes: a Laguna była nie wiele droższa i sama sobie robi dobrze... :yes:
Za 14,5 myślę że też bym się zdecydował na Lagune. Ale (strzelam) 16'000 za Lagune, sory ale myśle że "Lidka" by wygrała :(
Bo wielu nie wyda na kocioł i 10'000 bo to dużo, no może nie dla wszystkich, bo kiedyś usłyszałem że zegarek był i okazja taka z 13tys na 9'900 i musiał go mieć ale go rozumiem bo jeździ używanym autem za prawie 200tys ale to nie jest przeciętny kowalski

Sam też musiałem się dostosować do nowych "realiów w ogrzewaniu" bo do tej pory miał kto przygotować drewno i cena węgla nie była tragiczna a ja miałem "w dupie" to że się kopci... ale dorosłem do tej decyzji a nie jestem milionerem a raczej "przeciętny Kowalski"
Większości domostw to stare instalacje i nie kończy się na wymianie kotła tylko całej instalacji (bo tak to kiedyś było) grawitacja i duże przekroje rur...
A teraz mój dziadek by nie zrozumiał po co ten telewizorek na piecu i że prąd do pieca?
Ja wymieniłem: kocioł,zasobnik CWU 200l, 8szt grzejników+nowe rur (na rozdzielaczu i pexem do grzejników),stalowy wkład do komina.
Wszystkie prace wykonałem sam ze szwagrem do pomocy, demontaż starych gratów i rur idt.
I licząc tylko te kilka składowych oczywiście z kotłem i montażem nie licze "innych wydatków" a pare rzeczy wychodziło po drodze, mojej i szwagra pracy wyszło 25tys.
Dodam że wszystko co kupowałem do instalacji to raczej nisko budżetowe "sprzęty" więc taka zabawa na zasadzie zlecenia prac firmie to myślę że 30-35tys to min na taką robote.
Bo nie każdy się podejmie takich prac z różnych powodów... Ja mogłem i nawet wyszło... i działa a wiele tych czynności robiłem pierwszy raz (było wesoło)
Kotłownia i podłączenie pieca oraz materiały To już Puławiak.

Wczoraj byłem u kolegi który też zamontował piec na pellet (polski produkt) i trafił mu się kiepski pelet i problemy z tym związane (spieki) wiec był powód do spotkania.
On wymienił tylko kocioł i zasobnik CWU też 200l + przerobienie kotłowni bo był eko-groch i sama zabawa w kotłowni go kosztowała ponad 20tys ale wkładu w kominie nie ma jest sama cegła (instalator mówił że powinien być ale nie jest to przymus i rok da rade) nie komentowałem.
Stwierdził że zrobi go w to lato bo kasa i czasu nie było... Ale to troche dużo jak na mój gust bo piec to Tekla dorato bio 35 dom 250m2
Ja mam mieszane uczucia co do tego co ma mój kolega i prac jakie mu wykonano i zainstalowano... a cena
Ale nie znam się aż tak by osądzać... jego kasa i jego wybór ;)

A ma Tekle bo po rodzinie są dwie i wszyscy zadowoleni.
On też jest zadowolony.

Bo znowu mnie zjadą że pierdole głupoty...
hihih

RynioPynio
20-01-2019, 02:18
Ale nawaliłem... Mam nadzieje że nie zaśmiecam ;)
Czasem za szybko pisze a za wolno myślę.
I jest takie masło maślane...

RynioPynio
20-01-2019, 08:48
Teraz już mi jaśniej jeśli chodzi o ten nowy cennik o którym pisze Puławiak.
Bo zobaczyłem cennik REDa i Lidi a ile odmian lidki;) troche sie ceny zmieniły...
W ch... się zmieniły
To ja dziękuję że mam go... I cieszę się że nie muszę już szukać kotła "dziś"
Ale jaja... hehehe ;)
Rok minął a to są zupełnie inne realia cenowe...
Więc powinienem ten mój esej skrócić i zmienić. Ale za leniwy jestem ;)

cuuube
20-01-2019, 09:37
Też zainteresowany byłem PC powietrze. Tylko jak mi wycena przyszła na ponad 35 tys. to szybko zainteresowanie mi przeszło.

jedna jedyna :confused: , ci którzy siedzą w temacie PC bardziej niz ja piszą ,że PC to koszt 20 -25 tysięcy

po wpisaniu hasła w wujka google " panasonic t cap 9 kW 3f " na pierwszym miejscu wyskoczył wynik na poziomie 24 tysięcy

https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-panasonic-t-cap-9kw-3f-gen-h-siedlce-7282037900

zdecydowana większość pomp 9kW które wystarcza na domy jednorodzinne jest w cenach 20 000

https://allegro.pl/kategoria/ogrzewanie-pompy-ciepla-257641?string=9%20kW&order=m&bmatch=baseline-n-hou-1-4-1123

Te 35 to chyba razem z budową kotłowni i ogrzewania w domu od podstaw

cuuube
20-01-2019, 09:54
14'500zł to była by optymalna a zarazem atrakcyjna jeszcze cena tego produktu "moje zdanie" a o handlu też coś wiem ...

18'700 to dużo jak za ten produkt i............................
dla mnie różnica 5 tyś , nawet 10 przy możliwościach oszczędniejszego i bezobsługowego grzania przez PC ( COP zwykle koło 3 jak piszą ) czyli zamiast wydać 2500 na ogrzewanie wydać 800zł nawet 1000 , całkowicie dyskwalifikuje zakup ktoła na paliwo stałe . :bash:
Przy róznicy 5 tysi w cenie PC vs kocioł w 3 sezony mamy zwrot nakładu - bez własnego zaangażowania jak to piszą "w noszenie woreczków" .
Kocioł peletowy wart w rzeczywistości jest nie więcej niż tysięcy ( sam koszt produkcji jeszcze mniejszy) , z pompami ciepła jest podobnie kosztują 20 kafli a to przeciez przerobiony 'klimatyzator' wart trójkę

eliks
20-01-2019, 10:14
Tu macie LG https://allegro.pl/oferta/powietrzna-pompa-ciepla-lg-therma-v-9kw-z-montazem-7642825526
Panasa można mieć za 20k z COP blisko 3 przy -7 stopniach.

toommm
20-01-2019, 10:16
ale cenę winduję powiedzenie jestem ECO

eliks
20-01-2019, 10:35
Ekonomiczne tak, ekologiczne już nie. To, że nie masz komina w domu, nie oznacza że prąd do pompy bierze się z powietrza. Kaizen to kiedyś dobrze opisał ile idzie węgla na prąd i z jaką sprawnością elektrownia ten materiał przerabia.

cuuube
20-01-2019, 11:17
ale cenę winduję powiedzenie jestem ECO

cenę windują pośrednicy i ich chciwość .

Puławiak
20-01-2019, 11:38
Tu macie LG https://allegro.pl/oferta/powietrzna-pompa-ciepla-lg-therma-v-9kw-z-montazem-7642825526
Panasa można mieć za 20k z COP blisko 3 przy -7 stopniach.

Ok ale powinieneś podać jeszcze jeden parametr zew-7 ok cop 3 ok a jeszcze temp czynnika ? a to dość istotna wartość

eliks
20-01-2019, 12:57
No tak, 35 stopni.

Puławiak
20-01-2019, 13:06
A sprawdź jak to będzie wygladało np przy -12 w pompie ciepła to trochę problematyczne bo jak jest ciepło to pompa ma sporą wydajność i może dawać czynnik o wyższej temperaturze ale wraz ze spadkiem temperatury spada też COP albo ratując cop obniżasz temperaturę czynnika dlatego do pc zaleca sie ogrzewanie niskotemperaturowe podłogówka, ścienne klimakonwektory, (fan-coil) a ratując sprawę przy grzejnikach wentylatory podgrzejnikowe aby zwiększyć ich wydajność

eliks
20-01-2019, 13:24
Też dlatego pisałem że moim zdaniem tylko podlogowka. U mnie nie ma problemu pompować 60 stopni w kaloryfery. przy -20.

Puławiak
20-01-2019, 14:04
Tak z ciekawości rzuciłem okiem na aquarea HT w ekstermalnych warunkach -20 temp wody 65 to COP już takie różowe nie jest bo ledwie przekracza 1, Przy 55 podchodzi w granice 1,5.

cuuube
20-01-2019, 14:17
No tak, 35 stopni.

ok , ale przy peleciaku puszczasz w grzejniki co jakiś czas wyższą temperaturę ( u mnie pompa CO załącza się na 2-3 lub 4 minuty co 20 30 lub 40 minut postoju , wszystko w zależności od mrozu ) w czym problem by PC przepychała czynnik o niższej temperaturze dłuższy czas . Skoro peleciak 12 - 15 kW leci z mocą poniżej 50 % mocy czyli na 6/7 kW to pompa ciepła 9tka ogarnie bez problemu ( mamy tu na FM już klika tematów o PC + kalafiory) i co nie dają ludzie rady ogrzać ? czy ktoś pisze ,że zimno ? czy ktoś pisze ,że marznie ?

cuuube
20-01-2019, 14:20
W moim przypadku gdzie mam PV i na tę chwilę np nadwyżkę produkcji 800 kWh , to nawet gdyby PC leciała na grzałkach czyli 1 do 1 , to miałbym to w tzw pompie :D


W życiu nie dam 20 kawałków za peleciaka .

Puławiak
20-01-2019, 14:28
20 tyś za pelleciaka to przegiecie. Ale PC też nie wszędzie się sprawdzi.

eliks
20-01-2019, 14:32
ok , ale przy peleciaku puszczasz w grzejniki co jakiś czas wyższą temperaturę ( u mnie pompa CO załącza się na 2-3 lub 4 minuty co 20 30 lub 40 minut postoju , wszystko w zależności od mrozu ) w czym problem by PC przepychała czynnik o niższej temperaturze dłuższy czas . Skoro peleciak 12 - 15 kW leci z mocą poniżej 50 % mocy czyli na 6/7 kW to pompa ciepła 9tka ogarnie bez problemu ( mamy tu na FM już klika tematów o PC + kalafiory) i co nie dają ludzie rady ogrzać ? czy ktoś pisze ,że zimno ? czy ktoś pisze ,że marznie ?

U mnie w peleciaku puszczam 60 stopni, dom się nagrzewa i termostat robi stop. Nikt nie pisze, że jest mu przy pompie zimno, tylko mówimy o czynniku ekonomicznym. Bo płacenie za kwh 1 do 1 to już tak różowo nie wychodzi.

cuuube
20-01-2019, 14:49
U mnie w peleciaku puszczam 60 stopni, dom się nagrzewa i termostat robi stop. Nikt nie pisze, że jest mu przy pompie zimno, tylko mówimy o czynniku ekonomicznym. Bo płacenie za kwh 1 do 1 to już tak różowo nie wychodzi.

U mnie w grzejniki idzie zwykle koło 55 +/-5 co wyznaczony czas (j.w.) , w podłogi koło 30 , na grzejnikach mam termostaty i steruję sobie temperaturą w poszczególnych pokojach czy łazienkach . Pokoje na poddaszu zamykam o godz 17 do 5;30 rano ( w nocy mam tak ustawione by grzejniki lekko się otwierały jak temp spadnie poniżej 20,5 czy 21 stopni . łazienki mam z kolei zamkniete od 7 rano do 12 jedna (aletutaj podłoga leci), od 8 do 17 druga na poddaszu . W salonie mam dodatkowy grzejnik w postaci 55 calowej plazmy . Kuchnia grzejnik praktycznie zamknięty do temp -10 na dworze - tutaj jest podłogówka . Przedsionek podłogówka . W domu mam 22 stopnie średnio , a łazienka 23 +

Wtej chwuli mam takie temp na buforze , pompy praca 2 min co 40 min , termostaty na grzejnikach mocno skęcone względem ustalonego programu
https://images91.fotosik.pl/109/dac0a89c85bd7b35m.jpg (https://images91.fotosik.pl/109/dac0a89c85bd7b35.jpg)
.
https://images90.fotosik.pl/108/f5e06bb6a085a0d3m.png (https://images90.fotosik.pl/108/f5e06bb6a085a0d3.png)
temperatura na szrym polu to temp pomieszczenia , temp na białym polu to zadana temrmostatu .


Poczytajcie dokładnie o PC ... ile jest takich dni gdzie pompa leci na COP poniżej 2 ...niedawno czytałem ,że około 14tu w roku , no chyba ,że mieszkasz na jakimś biegunie zimna .

eliks
20-01-2019, 17:01
Oczywiście że masz rację z tymi temperaturami powietrza, chociaż ja akurat mieszkam gdzie zwykle jest bardzo zimno. U mnie np. mam na minusie od kilku dni całą dobę.

cuuube
20-01-2019, 17:11
Teraz w całej Polsce jest zimno , u mnie rano -7° , teraz -2°

karoka65
20-01-2019, 21:44
Ale dobra jestem wam winien wyjaśnienie odnośnie cen Laguny - cena poszła do góry o 200 Euro katalog. A cena którą podałem czyli 19 600 zł jest ceną katalogową i dostałem informację że w necie będziemy mogli publikować tylko i wyłącznie ceny katalogowe - uważam że to odstraszy potencjalnych klientów od zainteresowania tym kotłem. I byłem ciekawy jaka będzie wasza reakcja na tak wysoką cenę urządzenia.*I nie dziwcie się proszę jeśli za jakiś czas cena na stronie będzie taka jak wcześniej napisałem.* Oczywiście nadal postaram się aby cena tego urządzenia u mnie była w miarę dopasowana do potrzeb rynku. Dlatego*zainteresowanych zapraszam do kontaktu telefonicznego

P.S. Żeby nie było niedomówień w 2018 od kwietnia cena katalogowa tego kotła wynosiła 18 700 z Vat 8% to że mogliście ten kocioł kupić taniej wynikało z dopasowania przez nas ceny do możliwości rynku.
Czyli to co słyszałem o 50%-owych rabatach dla instalatorów na te cuda techniki to nie były plotki.
Rozumiem dlaczego "walczysz" jak lew na forum o klienta :)
Nie rozumiem tylko dlaczego piszecie takie bzdety o pompach ciepła? w sumie to chyba nawet rozumiem dlaczego :)
Nie mam nowego domu, nie mam nawe jednego metra podłogówki, założyłem pompę ciepła i to taką ktora pracuje dopiero pierwszą zimę w polsce także tania faktycznie nie była ( bodajże 22,3 tysia ) dzisiaj rano na podliczniku przekroczona została wartość 2 tysięcy kWh. Pompa podłączona 31 lipca, dzisiaj mamy 20 stycznia.
W pieniądzach jest to tona dobrego eko groszku, jak myślicie wystarczyła by mi tona węgla od lipca do dzisiaj?
Także nie pier....ulta głupot.
Ja też słyszałem i czytałem że BMW to dużo palą, przeważnie mówili to i pisali o tym Ci co nigdy ich nie mieli a też tylko słyszeli i czytali tych co tez ich nigdy nie mieli :)
Aha, nie korzystam z jakiś taryf przy prądzie, normalna G11 ze stałą ceną w czasie całej doby.

Puławiak
20-01-2019, 22:15
To nie bzdety wpisałem dane z katalogu pomp Panoasonic-a a ze u Ciebie się sprawdza to super. Wiesz rabaty to mogę mieć nawet 90% i nawet na jedną z grup produktowych taki mam ale to nie oznacza że sprzedaję w katalogu - mam określoną marże na produkcie i takiej się trzymam niezależnie od tego czy mam na produkcie 90% czy 5% rabatu. Widziałeś ceny katalogowe PC ? tam to dopiero są rabaty a jednak klienci kupują w zupełnie innych cenach dużo odbiegających od cen katalogowych. A co do BMW to dużo palą niestety czesto widzę jak od świateł do świateł noga w podłodze to i dużo palą.

karoka65
20-01-2019, 22:32
Zapomniałem jeszcze o taniości. Jeśli stara cena katalogowa kotła to 18600 z Vatem 8% to faktycznie katalogowo kosztował on prawie 21200, wychodzi to już bardzo blisko mojej pompy która tania jak wspomniałem nie była bo to nowość Daikina, przy nowej cenie 19600 na 8% to juz 22,3 tysia i to już cena pompy.
Jest tu niejaki Kaszpir na forum gdzie za bodajże 19 kupił pompę ze zbiornikiem CWU 250 czy 300 litrów a są też tańsze.
Następna rzecz to kolega RynioPynio miał obawy co trzeba jeszcze do pompy, chyba o armaturę mu chodziło?
Rynio przy kotle miałem 2 pompy, zawór 4D z siłownikiem, także przy każdej pompie zawory odcinające, filtry, zawory zwrotne itd.
To wszystko wyciąłem i sprzedałem z kotłem. Pompa ciepła ma już zamontowaną pompę obiegową w środku a samą pompę podłączyłem bezpośrednio pod zasilanie i powrót z instalacji, czyli przy PCi odpada wydanie kasy na wszystkie te zbędne klamoty za których to klamotów montaż trzeba zapłacić nie mało hydraulikowi.
Tak to wygląda.
Tutaj to szerzej opisałem: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?350473-O-takim-jednym-kt%C3%B3ry-wyszed%C5%82-z-quot-szafy-quot-)
Jak się komuś chce to może sobie przeczytać,

eliks
20-01-2019, 23:01
Zapomniałeś napisać ile wydales N instalację PV i ile kosztuje Cię przegląd Daikina 2 razy w roku? No 2000kwh to jakieś 1200zł w G11 a to połowa sezonu. Szału nie ma, ale jak mówisz, to nie nowy domek.

RynioPynio
21-01-2019, 00:03
A tu się dzieje;)
Na całym świecie są kotły (różne rodzaje,typy,paliwa,idt) i fajnie że są pompy ciepła "magiczne urządzenia" które za cene kotła "zrobią ciepło" ale tak jak w przypadku zmiany kotła są jeszcze "poboczne" koszta;) "integracji"... a jak zaczynacie debatować na temat "pogody" i temperatur powietrza zimą w PL to powodzenia...

Dlatego to moje zdanie.
Pompa ciepła=gruntowa (pionowa, pozioma)jak kto chce i będzie działać bez wdawania się w szczegóły ... A powietrzna to (przepraszam za sformułowanie) dla mnie jest klimatyzator... i zaczęto to nazywać pompom ciepła... W dużym skrócie ;)
Rozumiem zamysł domu "zero emisyjnego" tak jak kolega tu napisał że ma PV i "w pompie ma że grzałka chodzi bo COP idzie w chuj (i sprawność spada) " bo on ma nad produkcje energii...

Więc może do oferty PC trza mieć ofertę na panele foto na dachu...;) "bo to ekonomicznie poprawne";) i w równaniu będzie jeszcze lepiej...
Nie robię beki z PC, z żadnych tylko jak widać "nie ma tylko pomp ciepła i kotłów na paliwa stałe" są różne źródła energii ...

To jak by mówić że "ktoś jest głupi" bo nie ma auta elektrycznego bo jest ECO i za "DARMO jeździ"... Punkt widzenia zależy od punktu "twojego" ...

Bo zdolności produkcji fabryk takich aut (a nie tylko tesla je robi) po zasobność portfela "bo to nie są tnie rzeczy" WIELE CZYNNIKÓW...
i nie tylko w "BIED-POLu" montują kotły ;) i jeszcze długo będą...
Coraz bardziej ECO=CENA DO GÓRY... Takie realia rynku.
Co w salonie samochodowym mogłeś kupić za 100'000zł 10lat temu a co dziś?
Nowe 500pln zaraz będzie warte tyle co 200zł
Takie gadanie...

Może i chciał bym coś takiego z czasem ale dla mnie to "klima z funkcją grzania" jako dodatek, uzupełnienie, a nie zamiana kotła na PC

Jak kogoś stać to niech robi prawdziwe PC=gruntowa a nie zabawa "powietrzem" i nie ma się tu nad czy rozwodzić
Bo można naje...ć 500m2 paneli foto i Grzać piecem na prąd ... ale to nie o to chodzi.

Ale PV+PC to już droga w kierunku "dom zero emisyjny"
Trzeba dostosować produkt do "potrzeb klienta"
Tak jak z wiarą, która lepsza? ;)
Ale "można iść na stoisko sprzedawców kotłów i pluć na kotły" co?
Czemu ta dyskusja ma prowadzić dalej?
Bo jak temu że PC jest lepsze od "kotła". To ok. Jest lepsza.
Niech tak będzie... PC są THE BEST !!!

Bo tu jest Temat "kotły na pellet Edilkamin" a nie TEMAT "Kotły vs PC" czy "co lepsze PC czy kocioł"

A jak ktoś coś ma do kogoś, zawsze może wysłać wiadomość "bezpośrednio" a nie robienie "DRAMY"
Pachnie to troszku jak zazdrość ;)
Takie szukanie zaczepki;)

I jeszcze odnośnie jazdy po tych co tu "sprzedają kotły" bo tylko z jednym miałem okazje "współpracować", jestem zadowolony.
I śmiało mogę człowieka polecić. Fachowca w swojej branży.
Ciekaw jestem ile "wy inni" poświęcacie uwagi swoim "klientom" żeby nie wydali za dużo...


Sam jestem ciekaw swego zdania na tema mojego "kociołka" za kilka lat.

Większość ludzi na tym forum to "sprzedawcy swoich produktów" i co z tego?

Więc...

Tu domy nie ocieplone, ludzie palą czym popadnie...

RynioPynio
21-01-2019, 00:05
Bo ludzie szukają tu informacji, a tu?
Jazda głównie nie o "temacie" tylko zaśmiecanie, żeby czasem nikt się nie dowiedział za wiele o kotle i jeszcze kupi? "peleciaka" a "bida ten sterownik" " są jeszcze droższe... i też ktoś je kupuje.
A wiem ile czasu zajęło mi "przekopywanie bezkresu" tego forum i internetu...
Bo jaja jajami... ale też trochę powagi ;)
I proszę bez osobistego traktowania moich wywodów;) bo nie mam zamiaru nikogo obrazić.
Bo to trochę "dwa różne światy" PC i kotły a głównie o $$$ i osobiste podejście (rozsądek) a nie "idealne rozwiązania" bo nie ma idealnego świata, tylko kompromisy
takie podsumowanie ;)
Bo sam mam zamiar jeszcze pozmieniać w swoim domu wiele... a lubię wiedzieć dużo i dzielić się wiedzą a nie "profesorować" ;)

pozdrawiam wszystkich bez wyjątków...

radik81
21-01-2019, 04:47
Bo tu jest Temat "kotły na pellet Edilkamin" a nie TEMAT "Kotły vs PC" czy "co lepsze PC czy kocioł"

A jak ktoś coś ma do kogoś, zawsze może wysłać wiadomość "bezpośrednio" a nie robienie "DRAMY"
Pachnie to troszku jak zazdrość ;)
Takie szukanie zaczepki;)

I jeszcze odnośnie jazdy po tych co tu "sprzedają kotły" bo tylko z jednym miałem okazje "współpracować", jestem zadowolony.
I śmiało mogę człowieka polecić. Fachowca w swojej branży.
Ciekaw jestem ile "wy inni" poświęcacie uwagi swoim "klientom" żeby nie wydali za dużo...

I wszystko ma temat. Popieram w 100%

Barliniak
21-01-2019, 08:11
Niestety muszę potwierdzić "bemki" benzyniaki palą więcej,ale to marka premium więc to schodzi na dalszy plan.

mtdeusz
21-01-2019, 08:38
Ale gaz tańszy.

cuuube
21-01-2019, 08:48
.. bo nie ma auta elektrycznego bo jest ECO i za "DARMO jeździ"...
B.
poczytaj to https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3418016.html

RynioPynio
21-01-2019, 09:43
O autkach na prąd, poczytam wolna chwila, bo lubię "elektryki" Ale nie stać mnie:( niestety:( Ale może kiedyś...
Nawet takie i3 co nic nie pali... hehe;)

A z gazem... no niestety teraz taka cena gazu:( że smutne minki peleciaków:(...
Ale nie jest źle. Też zastanawiałem się nad gazem. Ale butla w ziemię i to że mam kotłownię w piwnicy.
I chciałem peleciaka od dawna.
Postanowiłem wesprzeć te "technologię" pozyskiwania energii cieplnej ;) hihi
To wydawało mi się słuszne (w mojej ocenie)...
I mam swoją prywatną lagune w centralnej Polsce :)

karoka65
21-01-2019, 11:11
Zapomniałeś napisać ile wydales N instalację PV i ile kosztuje Cię przegląd Daikina 2 razy w roku? No 2000kwh to jakieś 1200zł w G11 a to połowa sezonu. Szału nie ma, ale jak mówisz, to nie nowy domek.
Eliks próbujesz z Ryniem zawracać kijem Wisłę. PV akurat nic tu nie mają panowie do tego, podlicznik wskazuje ile prądu zużyła pompa przez prawie pół roku i czy jest on z PV czy prosto z elektrowni Opole to dalej jest to 2000 tyś kWh i nie za 1200 a dokładnie 1040pln co dało by mi w zakupie 1 tonę dobrego eko groszku, ja na palcu sprzedaję po 1050 za tonową paletę, konkurencja 5km dalej ma dobry groch po 1140 a nawet po 1180, szajs 940.
Rynio co może wyda Ci się śmieszne, ja też sprzedaję i instaluję kotły CO i nie jest to jakaś zazdrość, bo jak chciałem złowić jakiegoś klienta na forum płaciłem kilka lat za coś co nazywało się Płatny Profil. Nie chce mi się już czaić na klienta na forum i przestałem płacić, mam dość w koło domu.
I nie mieszajcie już PV do zużycia prądu przez pompę bo to się nazywa manipulacja.

karoka65
21-01-2019, 11:21
Niestety muszę potwierdzić "bemki" benzyniaki palą więcej,ale to marka premium więc to schodzi na dalszy plan.
Może coś więcej? ile palą więcej, od czego palą więcej, przy jakich pojemnościach, mocach silników, jak wygląda to spalanie ( więcej )?
Przy takich porównaniach może się okazać że to autko które waży około tony z litrowym silniczkiem i mocy 50kM po prostu pali za dużo :) niż to które ma pod 2 tony masy, silnik 250 czy 300 koni i silnik 4L pojemności :)

eliks
21-01-2019, 11:41
Może coś więcej? ile palą więcej, od czego palą więcej, przy jakich pojemnościach, mocach silników, jak wygląda to spalanie ( więcej )?
Przy takich porównaniach może się okazać że to autko które waży około tony z litrowym silniczkiem i mocy 50kM po prostu pali za dużo :) niż to które ma pod 2 tony masy, silnik 250 czy 300 koni i silnik 4L pojemności :)
A to święta prawda. Ja nie zawracam kijem Wisły, sam jestem za PC, nawet tu podawałem ceny do fajnych i tanich. Ja się cieszę Twoim szczęściem, ale jestem ciekaw ile wydales na PV i ile kosztują 2 przeglądy rocznie w Daikinie?

karoka65
21-01-2019, 11:52
Eliks już Ci pisałem żebyś nie mieszał do tego paneli, panele nie mają nic wspólnego ze zużyciem prądu przez pompę. O ile pamiętam to cenę podawałem w tym wątku o "szafie"
Przegląd jest raz z w roku, możesz go robić albo nie i zastanawiam się nad tym, kwotę podawał kolega Gwiazdor ( 450 ), on ma taka samą, mi znowu możesz nie wierzyć :)

karoka65
21-01-2019, 12:16
Zapomniałem Ci dopisać że obecnie większość kotłów ekogroszkowych czy pelletowych również podlegają przeglądom gwarancyjnym co roku i przeczytałbym dokładnie DTR Twojego kotła czy też nie ma takiego zapisu a sprzedawcy czasami zapominają powiadomić o tym zapisie przy zakupie, w sumie nie mają też takiego obowiązku bo przed rozpoczęciem eksploatacji urządzenia każdy powinien przeczytać Dokumentację Techniczno-Rozruchową a tam wszystko jest napisane. Kotły niektórych producentów które mam od początku działania firmy w ofercie miały już wtedy takie zapisy.
Jedni przeglądy robią inni olewają sprawę, przypominają sobie o gwarancji dopiero wtedy jak się coś wysypie, zdecydowanej większości się udaje i zaoszczędzają trochę kasy, niektórych delikatnie pisząc przyroda pier...nie po kieszeni :)
Ba są kotły które tracą gwarancję już na starcie gdy nie uruchomi kotła uprawniony serwisant, są kotły gdzie instalatorowi nie wolno nawet "okablować" kotła ( podłaczyć czujników itp ) a co dopiero mówić o odpaleniu kotła.
Takie czasy Eliks :)

Barliniak
21-01-2019, 14:52
Może coś więcej? ile palą więcej, od czego palą więcej, przy jakich pojemnościach, mocach silników, jak wygląda to spalanie ( więcej )?
Przy takich porównaniach może się okazać że to autko które waży około tony z litrowym silniczkiem i mocy 50kM po prostu pali za dużo :) niż to które ma pod 2 tony masy, silnik 250 czy 300 koni i silnik 4L pojemności :)No pewnie jeśli na gazie jeździ :) lubię takich co tygrysy trawą karmią :)
BMW to nie tylko silniki z takimi mocami tam również znajdziesz coś dla normalnych ludzi 1.6 122km czy nawet 3cylindrowce
Więc proszę bardzo,Golfik kombi ze skrzynką dsg,silnik 1,5evo(130k) spalanie 4,5l/100km przy prędkości w przedziale 90-110.Nie wierzyłem w komputerowe wskazania więc zatankowałem no i się zgadzało.Zapomniałem dodać ,że bez tempomatu bo gdybym mu zapodał to jeszcze mniej by spalił.Coś jest na rzeczy bo w ofercie BmW,Merca i hjundaja pojawiły się w ofercie skrzynki na podwójnym sprzęgle, a z BMW-Będziesz Miał Wydatki:) chyba ,że pan Czesio będzie w garażu naprawiał na chińskich zamiennikach to wyjdzie taniej.To tak na marginesie , a wracając do meritum sprawy jak tak dalej pójdzie z cenami to pompki powoli będą wypierać kotły na paliwa stałe,ale to też takie czary mary bo aby zejść do znikomych wartości za ogrzewanie domu trzeba wyrzygać prawie 50-60tyś tj.pompka + FV

karoka65
21-01-2019, 15:44
Akurat PV nie ma tu nic do rzeczy, pompa pożre tyle samo na ogrzewanie z PV czy bez.
A co do tych silniczków na turbinkach gdzie z 1,5L pojemności jest prawie 200 koni już się wyleczyłem bo to takie mało trwałe zabaweczki z plastiku a nie auta :)
Gdyby ktoś szukał takiego autka to jest ogłoszenie w odpowiednim dziale:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?346573-Sprzedam-Nissan-Qashqai-polski-salon-pierwszy-w%C5%82a%C5%9Bciciel-serwisowany-w-ASO-46-ty%C5%9B
To przy 1,5L pojemności ma 110kM to może jeszcze pochodzi a przebieg niewielki.
Ostatni mały silniczek który był w domu :)

eliks
21-01-2019, 21:10
Ale z ciekawości, po raz kolejny zapytam ile wydałeś na PVki? Chyba że to tajemnica.

czp01
21-01-2019, 21:10
Tak z ciekawości bo rzuciło mi się w oczy, że większość użytkowników kociołków na pellet tak ustawia kotły, że pracują a następnie obowiązkowo się odstawiają i wygaszają a później zapalarka je rozpala i znowu w koło to samo jakoś dla mnie to jakoś tak bez sensu - stąd dwa pytania.

1. czy kocioł na pellet nie może chodzić w pracy ciągłej ?

2. jak już się odstawi to czemu musi wygasnąć a nie podtrzymywać żar w podtrzymaniu ?


Nie nie planuje przejścia z ekogroszku na pellet - jak już to na coś innego ale mnie to wygaszanie i zapalanie zaintrygowało bo wydaje mi się, że lepsza by była jednak praca ciągła palnika na pellet na małej mocy. No ale może się mylę.

Puławiak
21-01-2019, 21:20
Bo wtedy kocioł dużo wiecej pali - chociaż niektórzy tak robią po dogrzaniu pomieszczeń kocioł np pracuje z mocą minimalną ale wtedy jednak idzie sporo paliwa wiec czesto bardziej się opłaca wygasić kocioł i niech sobie czeka aż będzie potrzebny. Podtrzymanie takie jakie jest ekogroszkach w pellecie to porażka wymiennik zasyfiony wiec lepiej jest kocioł wygaszać

czp01
21-01-2019, 21:47
Dzięki za odpowiedź - jakoś brak logicznego sensu w rozgrzewaniu na nowo całego zładu zimnej wody i nie powinno się opłacić no ale skoro tak koledzy z pelletem robią to tak widocznie jest taniej.

Z ekogroszkiem doszedłem do innego wniosku, że praca ciągła na małej mocy (plus ciągła praca pompy CO) jest bardziej optymalna i ekonomiczna i tak jadę z modulacją mocy - no chyba, że się ociepli to kocioł wtedy się odstawia.

Tak więc każde paliwo ma swój styl - ale ważne jest tylko to aby był odpowiedni komfort cieplny.

cuuube
21-01-2019, 22:05
Tak z ciekawości bo rzuciło mi się w oczy, że większość użytkowników kociołków na pellet tak ustawia kotły, że pracują a następnie obowiązkowo się odstawiają i wygaszają a później zapalarka je rozpala i znowu w koło to samo jakoś dla mnie to jakoś tak bez sensu - stąd dwa pytania.

1. czy kocioł na pellet nie może chodzić w pracy ciągłej ?

2. jak już się odstawi to czemu musi wygasnąć a nie podtrzymywać żar w podtrzymaniu ?


Nie nie planuje przejścia z ekogroszku na pellet - jak już to na coś innego ale mnie to wygaszanie i zapalanie zaintrygowało bo wydaje mi się, że lepsza by była jednak praca ciągła palnika na pellet na małej mocy. No ale może się mylę.
mój kociołek śmiga w podtrzymaniu , już dokładnie nie pamiętam ma 45 albo nawet 50 minut wolnego ( zapalarkę odłączyłem) . Spora część czasu kociołek leci poniżej 50% mocy , spor mieli na 20%. ( to jego minimum , Granpal 15 kW) .
Z zasyfieniem wymiennika nie mam problemu , w tym sezonie miałem czyszczenie w pazdzierniku ibodaj 10tego i na koniec roku przed sylwesterm , czyli co około 2 miechy , z popielnika nie częściej niż co mięsiąc ale przyznam ,że nie pamiętam :p

Puławiak
22-01-2019, 06:21
Bo Granpal w tym wydaniu nie spełni norm emisyjnych. Masz do tego dość duży bufor zastanawiałeś się kiedyś jak ty by wyglądało gdyby kocioł się rozpalił dogrzał bufor i wygasił ? Nie bo nie masz w Granpalu takiej możliwości.

Puławiak
22-01-2019, 06:24
Dzięki za odpowiedź - jakoś brak logicznego sensu w rozgrzewaniu na nowo całego zładu zimnej wody i nie powinno się opłacić no ale skoro tak koledzy z pelletem robią to tak widocznie jest taniej.

Z ekogroszkiem doszedłem do innego wniosku, że praca ciągła na małej mocy (plus ciągła praca pompy CO) jest bardziej optymalna i ekonomiczna i tak jadę z modulacją mocy - no chyba, że się ociepli to kocioł wtedy się odstawia.

Tak więc każde paliwo ma swój styl - ale ważne jest tylko to aby był odpowiedni komfort cieplny.

To popatrz u ludzi u których wywalałem kotły na ekogroszek wstwiałem w to miejsce pelleciaki czy nawet palnik - zużycie pelletu nie rosło pomimo tego że to paliwo dużo mniej kaloryczne około -30% a jak kotłowali 3-4 tony węgla tak kotłują 3-4 tony pelletu a powinni 6-7 ? Skąd taka różnica ?

czp01
22-01-2019, 08:06
Głównym powodem przejścia z ekogroszku na pellet jest wg. mnie poprawa komfortu obsługi kotła bo tyle nie brudzi a przy jego czyszczeniu użytkownik wygląda jak mechanik samochodowy w serwisie a nie jak górnik. No i zapach dla sąsiadów (sąsiadek) jest przyjemniejszy a to ważne.

Logicznie powinni pelletu spalić więcej bo cudów nie ma a to paliwo mniej kaloryczne. Tak więc albo nie umieli palić ekogroszkiem i się poddali albo im się teraz z pelletem przestawił komfort cieplny i koniecznie nie chcą spalić więcej a więc obniżyli temperaturę.(albo palą tylko z doskoku dwa razy dziennie i ok)

To może być taka sytuacja jak z przywołanymi tu powyżej samochodami. Ktoś pierwszy raz kupił sobie nową hybrydę dał 30 tyś więcej od tego samego modelu bez hybrydy bo będzie jeździł ekologicznie no i mniej spalał. No i eror jeździ przecież tak samo co dzień autostradą po 50 km - nie piraci, nie szaleje góra 140 - 150 km/h a tu klapa hybryda nie chce mało palić. Męczy się z tym i wścieka dzwoni do serwisów, czyta fora no i za parę miesięcy widzimy, że dał jednak radę, nauczył się ekodriwingu, umie już żeglować i widzimy go na prawym pasie autostrady jadącego do 100 km/h najlepiej za tirami bo wtedy jest mniejszy opór powietrza i dało się dało, bo przecież ma hybrydę i pali mniej :)

eliks
22-01-2019, 08:22
Ale z tym spalaniem grochu i peletu tak właśnie jest, i to nie są czary. Masz na vlogu u słynnego eko-loga przejście z Defro Eko Komfort na Alfe. Zużycie wyszło bardzo porównywalne. Wyższa sprawność kotła + to że nie mamy super zim a kocioł potrafi stać w dobrze ocieplonym domu z podlogowka ładnych parę godzin. I nie jest tak, że kocioł buja zimną instalację, bo podczas odpalu woda w kotle ma 50 parę stopni, zagrzanie domu w dzień trwa koło godziny a potem kociołek znów stoi. Żeby nie było, energii również nie wychodzi super wiele bo w granicach 10zł miesięcznie a kocioł odpala koło 6 razy na dobę.

cuuube
22-01-2019, 08:29
...

Logicznie powinni pelletu spalić więcej bo cudów nie ma a to paliwo mniej kaloryczne. Tak więc albo nie umieli palić ekogroszkiem i się poddali albo im się teraz z pelletem przestawił komfort cieplny i koniecznie nie chcą spalić więcej a więc obniżyli temperaturę.(albo palą tylko z doskoku dwa razy dziennie i ok)


mnie się nic nie przestawiło , w poście 204 masz zrzut ekranu z apki od ogrzewania z mojego domu , spalam 3,5t peletu 'no name' z CWU i chodzę całą zimę w krótkim rękawie. Co prawda nie mam porówna nia z węglem bo nigdy w tym domu nim nie paliłem , odkąd jest mój grzeje peletem . W piwnicy 20m2 było przeznaczone na skład węgla , także podejrzewam ,że zużycie było grube...

czp01
22-01-2019, 08:35
To sobie pogadaliśmy - ty nie masz porównania bo nie paliłeś węglem a ja nie mam porównania bo nie paliłem pelletem ha ha :)

Tak jak powiedziałem wyżej ważne, aby każdy miał swój komfort cieplny i był zadowolony. Mój szwagier też jest zadowolony ze swojego komfortu cieplnego bo u niego 18 st C i to nie wszędzie to sukces ale ma bezobsługowo i grzeje gazem. :)

cuuube
22-01-2019, 08:38
Bo Granpal w tym wydaniu nie spełni norm emisyjnych. Masz do tego dość duży bufor zastanawiałeś się kiedyś jak ty by wyglądało gdyby kocioł się rozpalił dogrzał bufor i wygasił ? Nie bo nie masz w Granpalu takiej możliwości.

Może spaliłby jeszcze mniej , ale ile znowu on wywala tego peletu podczas podawania w czasie 20 sek w podtrzymaniu , ledwo garść . Energia z tego 'przedmuchu' leci przez kocioł tak jak normalnie , więc zostaje tyle samo w wymienniku , więc nie uważam tego za stratę . Podtrzymanie mam na 50 minut więc , to tak jakby kocioł się wyłączył ( eliks pisze o 6 odpaleniach) nigdy nie liczyłem ile razy kocioł przechodzi w podtrzymanie i na jak długo , ale obstawiam ,że są to wartości porównywalne . Z tego co pamiętam on spala troszkę więcej niż ja , na troszkę mniejsze metry .


Jakie normy masz na myśli ? 5tą klasę ? No , ale chyba jest lepszy od śmieciucha ? Jakąś normę chyba spełnia ? Jaką normę mają nowe Granpale ? I czym się róznią od starych , bo ludzie piszą ,że to kocioł niemodernizowany ?

cuuube
22-01-2019, 08:42
To sobie pogadaliśmy - ty nie masz porównania bo nie paliłeś węglem a ja nie mam porównania bo nie paliłem pelletem ha ha :)

Tak jak powiedziałem wyżej ważne, aby każdy miał swój komfort cieplny i był zadowolony. Mój szwagier też jest zadowolony ze swojego komfortu cieplnego bo u niego 18 st C i to nie wszędzie to sukces ale ma bezobsługowo i grzeje gazem. :)

kiedyś kiedyś paliłem węglem w zwykłym kotle , na grzanie 40m2 szło 4/5 wungla :p chodziłem w swetrach , a rano bywało w domu 18 stopni i mniej, teraz grzeje 160m2 i mam całą dobę 22 , na poddaszu na noc obniżam na 21.
O porówniu napisał eliks

Puławiak
22-01-2019, 12:26
Na stronie widnieje że spałnia wymogi 5 klasy ale certyfikatu nie widziałem wiec przyjmijmy że ma

mtdeusz
22-01-2019, 12:32
To co to kotły 5klasy na ekogroch co smrodzą zapachem???
Szajs a nie 5 klasa.

cuuube
22-01-2019, 15:30
Bo Granpal w tym wydaniu nie spełni norm emisyjnych. skoro ma 5tą klasę to co miałeś na myśli ? Może nowy ma , a stary nie ?

Puławiak
22-01-2019, 16:51
Twój napewno nie ma. z tymi nowymi też pewny nie jestem certyfikatu nie widziałem.

newcastle26
17-02-2019, 20:14
Czy ja dobrze widze? Cena mojej Laguny to prawie 20 k??? :O
To ja w 2017 roku placilem.... A nie bede pisal zeby przyszlych posiadaczy nie wkurzac :P:P
Za mna caly jeden sezon palenia (2017/2018) i polowe tego.
I zero problemow :)
Cenowo zima wychodzi mi bardzo podobnie co palenie weglem + drzewo. Ilosc czasu spedzonego w kotlowni spadl pewnie z 80% :D:D
Poki co jestem bardzo zadowolony :)
Kolor popiolu mam bardzo podobny jak na zdjeciach z postow wczesniejszych. Bardzo ciemny.
Pale w 90% olczykiem. jesli nie mam olczyka to jakis inny A1. Zero spiekow.

eliks
18-02-2019, 05:58
No nam się jeszcze fartnelo z ceną.

Alessandro
18-02-2019, 11:48
Eliks, pamiętasz jak pisałem o szkodliwościach z podłogówki na nogi i dla tych co mają problemy z krążeniem etc?
Na Targach Budma 2019 słyszę, że ogrzewanie podłogowe "umarło"... teraz moda na ogrzewanie ścienne i sufitowe, najlepiej w systemie fotowoltaiki

eliks
18-02-2019, 12:11
No pamiętam, ja myślę że to co na targach, ma się nijak do trendów w naszych domach bo jak widzisz po tematach, nadal panuje niewiedza inwestorów i pakują do domów instalacje mieszane.
My tu sobie możemy podyskutować o fotowoltaice i ogrzewaniu ściennym kiedy dookola mnie duża część to nadal piece kaflowe a drzewo "robią" sobie w lesie bo gałęziowka tania. Dla takich osób kocioł na eko to szczyt komfortu.

RynioPynio
31-05-2019, 00:31
A tu to tak cicho? wszyscy na wakacjach? ;)