PDA

Zobacz pełną wersję : Defro Delta Ekopell



gramnabasi(e)
31-05-2017, 06:32
Witam wszystkich miłośników kotłów,
Mój stary piec ( śmieciuch ) robiony przez małego rzemieślnika z okolicy nie długo wyzionie ducha, dlatego zacząłem rozglądać się za nowym piecem.
Wiem, że jest już sporo tematów o kotłach pelletowych, ale na żadnym nie spotkałem wzmianki o:
Defro Delta Ekopell
Na stronie Defro, jest napisane, że to "nowość" i, że ma sprawność sięgającą 94 % co jest chyba najlepszym wynikiem z wszystkich pieców pelletowych tej firmy. Może znajdzie się ktoś kto się zna na kotłach? i powie mi coś o tym kociołku?
I co sądzicie ogólnie o firmie Defro? Jestem zielony jeśli chodzi o kotły.

Mam 200 m2 do ogrzania. Dom ocieplony.

MSI2017
01-06-2017, 13:53
Podpinam się pod temat. Też jestem przed wyborem pieca. I chce zakupić na pellet z rusztem awaryjnym wiem że w Delta Ekopell mogą zamontować. Rozważam też jest Kostrzewa Twin Bio Luxury i coś z Firmy SAS

Barliniak
02-06-2017, 21:06
Na stronie Defro, jest napisane, że to "nowość" i, że ma sprawność sięgającą 94 % co jest chyba najlepszym wynikiem z wszystkich pieców pelletowych tej firmy. Może znajdzie się ktoś kto się zna na kotłach? i powie mi coś o tym kociołku?
I co sądzicie ogólnie o firmie Defro? Jestem zielony jeśli chodzi o kotły.
.Niska cena i ta sprawność nic tylko brać:) a zwróciłeś uwagę że ten kociołek nie ma wentylatora wyciągowego który stabilizuje pracę?.Jak widzisz do czyszczenia wymiennika pionowego w tym kociołku nie ma tam nawet żadnej "wajchy" .Już widzę jak ściągasz tą górną pokrywę.:) Jak nie ściągniesz to z tych papierowych 94% tam nie wiele zostanie po tygodniu :)Ja tam w dokumentacji co innego wyczytałem i co innego jest na stronie więc nie wiadomo ile tak naprawdę jest a na te 94% to trzeba z przymrużeniem oka patrzeć.

drakan83
02-06-2017, 23:25
Od czasu odkad czytam o kotla h na pelet to wg mnie defro sigma ekopell sie prezentuje...samoczyszczacy sie palnik, mechanizm czyszczenia wymiennika, spory zasobnik peletu...sprawia wrazenie, ze czlowiek nie bedzie jego niewolnikiem...takie mam na razie odczucia

Barliniak
05-06-2017, 07:28
Jeśli nie przeszkadza Ci wystająca tyczka to ten kociołek jest optymalnym wyborem.Szkoda tylko że polskie kociołki zaczynają się niebezpiecznie zbliżać cenowo do zachodniej konkurencji.

MSI2017
05-06-2017, 19:34
A może ktoś jest dobrze zorientowany i wie gdzie można tanio kupić tego Defro. Przy nowym domu każdy szuka żeby zaoszczędzić bo jeszcze dużo jest do zrobienia.

Barliniak
06-06-2017, 15:39
Widzisz ja akurat mam już kociołek na pelet i wiem z autopsji na co zwrócić uwagę.Więc na mnie nie robią wrażenia napisy typu 94% spr. i niska cena.Niestety niska cena jest czymś okupiona .Cudów ni ma:) Niższa cena = się więcej roboty przy piecu a to z kolei= się piec na węgiel który jest tańszy w zakupie a chyba nie o to chodzi aby być zarobasem w kotłowni.

Jarecki79
06-06-2017, 16:31
Mi ten ostatni cyrk zalatuje tanim marketingiem betoniarkowym osób podających się za użytkowników

Jeden dobę wczesniej pisze,że zamawia u kolegi instalatora po czym kolejnego dnia 2posty dalej sadzi linkiem i pisze,że najtaniej w sklepie www zamówił
Drugi udaje Greka i zmienia miejsce zamieszkania, po pytaniu co i jak po większej liczbie postów widac,że alfa i omega w konstrukcjach tej firmy, baaa jakimi skrótami fachowymi wali, widać,że sprzedawca i leci slangiem sprzedażowym.

Generalnie coś tu śmierdzi myli Państwo

MSI2017
07-06-2017, 06:59
Czyli tu nikt nic nie doradzi??? Szkoda. Trzeba dalej rozważać co wybrać:/

boluslolusj23
07-06-2017, 18:35
Mi ten ostatni cyrk zalatuje tanim marketingiem betoniarkowym osób podających się za użytkowników

Jeden dobę wczesniej pisze,że zamawia u kolegi instalatora po czym kolejnego dnia 2posty dalej sadzi linkiem i pisze,że najtaniej w sklepie www zamówił
Drugi udaje Greka i zmienia miejsce zamieszkania, po pytaniu co i jak po większej liczbie postów widac,że alfa i omega w konstrukcjach tej firmy, baaa jakimi skrótami fachowymi wali, widać,że sprzedawca i leci slangiem sprzedażowym.

Generalnie coś tu śmierdzi myli Państwo

Jarecki i za to co napisałeś w pełni Cię popieram. Bo napisałes prawdę. A betoniarki chyba na marketingu chcą zaoszczędzić, to biorą co im się pod rękę nawinie.
Pozdro.

Konsultant Viessmann
07-06-2017, 20:22
Czyli tu nikt nic nie doradzi??? Szkoda. Trzeba dalej rozważać co wybrać:/

Witam,
Ja odradzałbym kocioł na paliwo stałe... Takie urządzenia sa wypierane bardziej ekologicznymi, bezobsługowymi i efektywnymi energetycznie urządzeniami: kotły gazowe kondensacyjne, pompy ciepła.....

Jeśli już decydujesz się na wymianę kotła, to może warto popatrzeć nieco w przyszłość?

Myślałeś o czymś innym niż pelet? Masz przyłącze gazowe?

MSI2017
07-06-2017, 20:58
Ja bynajmniej nie mam możliwości przyłącza gazowego. Kocioł kupuje do nowego domu a nie stać mnie w tej chwili na 50-70 tys żeby założyć termalną pompę ciepła. Czekam do sierpnia na tynki więc jest sporo pieniędzy do wydania żeby zamieszkać a wszystkiego nie mogę zrobić od razu.

Konsultant Viessmann
08-06-2017, 20:13
Ja bynajmniej nie mam możliwości przyłącza gazowego. Kocioł kupuje do nowego domu a nie stać mnie w tej chwili na 50-70 tys żeby założyć termalną pompę ciepła. Czekam do sierpnia na tynki więc jest sporo pieniędzy do wydania żeby zamieszkać a wszystkiego nie mogę zrobić od razu.

Kto mówi od razu o 50 tysiącach? Myślałeś może o powietrznej pompie ciepła? Bez odwiertów, łatwa w montażu, tańsza niż gruntowa z odwiertami?
Jak duży masz dom?
Możesz sprawdzić jakie urządzenie by do Ciebie pasowało - TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/konfigurator-produktow.html) mamy konfigurator - prosty, ale pomocny

Pozdrawiam!

MSI2017
09-06-2017, 21:51
Na 200m użytkowej to moim zdaniem taka pompa nie zda egzaminu a w moim przypadku sam prąd nie przyniesie żadnych oszczędności bo mam 80arów lasu i tylko piec z rusztem awaryjnym.

Konsultant Viessmann
10-06-2017, 20:46
Na 200m użytkowej to moim zdaniem taka pompa nie zda egzaminu a w moim przypadku sam prąd nie przyniesie żadnych oszczędności bo mam 80arów lasu i tylko piec z rusztem awaryjnym.

Powierzchnia 200m2 nie jest zbyt duża do pracy powietrznej pompy ciepła - zobacz modele Vitocal 200-S czy Vitocal 250-S - takie rozwiązanie możesz mieć za 33-37 tysięcy PLN.
Co ma las do kosztów ogrzewania? Szukałeś początkowo kotła na pellet. Chcesz go sam robić? Czy kupować?

MSI2017
10-06-2017, 21:32
Gdyby pan czytał mój post wcześniej że chce kupić piec na pellet z rusztem awaryjnym a nie wciskał coś co mnie wcale nie interesuje to by nie było takiego zdziwienia! Las ma dużo do kosztów ogrzewania bo jest własny. Pan niech sobie montuje w swoim domu co chce a wątek dotyczy pieca na pellet i interesują mnie tylko wypowiedzi ludzi którzy mogą doradzić w wyborze takiego pieca. Widocznie nie ma pan komu coś takiego wcisnąć więc proszę szukać dalej naiwnych i nie zaśmiecać wątku.

Konsultant Viessmann
10-06-2017, 21:53
Gdyby pan czytał mój post wcześniej że chce kupić piec na pellet z rusztem awaryjnym a nie wciskał coś co mnie wcale nie interesuje to by nie było takiego zdziwienia! Las ma dużo do kosztów ogrzewania bo jest własny. Pan niech sobie montuje w swoim domu co chce a wątek dotyczy pieca na pellet i interesują mnie tylko wypowiedzi ludzi którzy mogą doradzić w wyborze takiego pieca. Widocznie nie ma pan komu coś takiego wcisnąć więc proszę szukać dalej naiwnych i nie zaśmiecać wątku.

Oczywiście, rozumiem. Na dzień dzisiejszy nie słyszałem o tym, by Pana województwo wprowadzało zakaz spalania paliw stałych więc powodzenia w inwestycji.
Pozdrawiam!

_artur_
31-08-2017, 12:53
Wrzuciłem te dane w kalkulator viessmana i pokazał mi że poleca kocioł zgazowujący na drewno Vitoligno 150-S 17kW za 20500 zł netto.. sprawdziłem z ciekawości - Defro HG 25kW kosztuje 9800 netto.. no różnica raczej duża..

eliks
16-12-2017, 10:16
Znajomy użytkuje Deltę od końca września, pali pelletem od lokalnego sprzedawcy z dodatkami płyty za 549zł i mówi że nie ma problemu z piecem. Czy jest ktoś, kto może ma Deltę i potrafi to zweryfikować? Ja się napaliłem na Bio Slima, bo ma wentylator wyciągowy, ale tam gdzieś słyszałem że ten model nie toleruje gorszego jakościowo pelletu. Dziwne jest to, że wg Defro Slovakia, którzy wstawiają dużo filmów na YT, modele typu Bio SLim, Sigma Ekopell czy w/w Delta to te same palniki. Skąd więc bierze się ta różnica w przeznaczeniu i możliwościach palnika? Sam był łyknął Deltę, ale brak wentylatora wyciągowego ten model u mnie dyskwalifikuje.

Pello
18-12-2017, 18:56
Znajomy użytkuje Deltę od końca września, pali pelletem od lokalnego sprzedawcy z dodatkami płyty za 549zł i mówi że nie ma problemu z piecem. Czy jest ktoś, kto może ma Deltę i potrafi to zweryfikować? Ja się napaliłem na Bio Slima, bo ma wentylator wyciągowy, ale tam gdzieś słyszałem że ten model nie toleruje gorszego jakościowo pelletu. Dziwne jest to, że wg Defro Slovakia, którzy wstawiają dużo filmów na YT, modele typu Bio SLim, Sigma Ekopell czy w/w Delta to te same palniki. Skąd więc bierze się ta różnica w przeznaczeniu i możliwościach palnika? Sam był łyknął Deltę, ale brak wentylatora wyciągowego ten model u mnie dyskwalifikuje.

Defro Slovakia ma rację. To te same palniki i ich właściwości. Ktoś musiał źle cię poinformować. Wentylator wyciągowy można w Defro dokupić.
Pzdr

eliks
19-12-2017, 06:46
Dziękuję. Pytanie ile za wentylator sobie krzykną. Za Delte 15KW mam wycenę na 8400zl a Bio Slima 10KW 9800zl.

Pello
19-12-2017, 07:26
Dziękuję. Pytanie ile za wentylator sobie krzykną. Za Delte 15KW mam wycenę na 8400zl a Bio Slima 10KW 9800zl.

Wentylator kosztuje trochę ponad 1000 zł, w zależności od dostawcy. Zapytaj się tam, skąd dostałeś ofertę na te kotły.
Pzdr

eliks
19-12-2017, 10:29
To jednak zostane przy opcji Bio Slima. Lepszy sterownik moduł internetowy w standardzie nadal robią różnicę. Pozdrawiam.

radek872
31-01-2018, 21:53
Wentylator wyciagowy utrzymuje stałą wartość ciągu.

To samo zadanie spełni regulator ciągu LG 3 lub Lg4 mechaniczna klapka na odważniku montowana na rurę lub do wyczystki. Efekt końcowy taki sam za 1/10 ceny wentylatora wyciągowego.

Czyszczenie kotla jest proste. Spalanie i obsługa porównywalne do drogich Viessmannów.

W tej cenie to najlepszy kocioł w mojej ocenie. Jest to co potrzeba bez zbędnych bajerów za które się płaci.

Brak wyciagowego to żaden problem.

Pello
01-02-2018, 08:30
Wentylator wyciagowy utrzymuje stałą wartość ciągu.

To samo zadanie spełni regulator ciągu LG 3 lub Lg4 mechaniczna klapka na odważniku montowana na rurę lub do wyczystki. Efekt końcowy taki sam za 1/10 ceny wentylatora wyciągowego.

Czyszczenie kotla jest proste. Spalanie i obsługa porównywalne do drogich Viessmannów.

W tej cenie to najlepszy kocioł w mojej ocenie. Jest to co potrzeba bez zbędnych bajerów za które się płaci.

Brak wyciagowego to żaden problem.

Niezupełnie. Cel jest ten sam, tylko powody instalacji inne. Regulator ciągu jest jego ogranicznikiem. Wentylator wyciągowy jest
jego wymuszaczem.
pzdr

Puławiak
01-02-2018, 09:21
No nie do końca tak jest. Wentylatory w kołach na pelet czy HG montuje się w celu wymuszenia przepływu przez palnik i wymiennik kotła spalanie wtedy następuje w podciśnieniu. Czasem w rodzimych konstrukcjach montuje się jako dodatkowy. W konstrukcjach zachodnich wentylator wyciągów jest jedynym występującym w kotle.

ramon59
03-02-2018, 18:27
Radek uzywasz u siebie defro delta ekopell?Waham sie pomiedzy nim 15kw,a tekla draco bio 15kw.Taniej wychodzi defro...ale czy bedzie to lepsze rozwiazanie?Malo jest opinii na temat defro delta wsieci.Jesli ktos uzytkuje prosze o opinie.Dzieki.Moj dom 110m uzytkowej,ocieplony 10 i 12 styr.Ogrzewanie grzejnikowe.

radik81
01-03-2018, 14:46
Planowałem na wiosnę zamontować do swojego miałowca palnik na pellet. Jednak im bliżej przeróbki tym mam coraz więcej wątpliwości.
Kocioł ma już swoje lata, pracuje od 2009 roku, co prawda "dbałem" o niego (temperatura powrótu 50-55°C) nie jest mocno zasyfiony, jednak to już 9 lat. Nawet jak wytrzyma do 2023 roku to i tak zgodnie z ustawą trzeba go wymienić na kocioł 5-ej klasy.
Dlatego chyba lepiej będzie zainwestować w nowy kocioł.
Wpadł mi w oko właśnie model Defro Delta Ekopell. Głównie chodzi o cenę (model 10 kw można kupić za około 8000 zł).
Nie zależy mi na mechanicznym czyszczeniu ( w tym modelu można wyjąć zawirowacze a ja narazie nie mam wkładu kominowego) czy wentylatorze wyciągowym.
W standardzie kocioł wyposażony jest w palnik pelletowy z automatycznym czyszczeniem i sterownik APC 2 SLIM ADAPTIVE CONTROL.
Prosiłbym Was o opinie na temat właśnie tego palnika (czy palnik rzeczywiście radzi sobie z gorszym pelletem, czy ten mechanizm samoczyszczący "szufladowy" się sprawdza) i sterownika (czy obsługa jest w miarę prosta dla zwykłego Kowalskiego)?

eliks
01-03-2018, 17:11
Jako że celowalem w Defro na pellet (już nie) mogę coś Ci napisać. Cena do kotła nie jest zła, chociaż i tak ceny polskich producentów są przegiete. Wiem że na stronie jest napisane że palnik radzi sobie z gorszą jakością pelletu a np. przy Bio slimie piszą że pellet ma być najlepszej jakości a uwaga... to ten sam palnik. W DTRce masz napisane wyraźnie jaki pellet jest zalecany. Poza tym tak naprawdę za wyjątkiem przemysłowki, pojęcie gorszego pelletu to pojęcie względne. Dobry lokalny pellet kupisz od 550-700zł.
Co do kotła jeszcze to widzisz jak wygląda, jak przeróbka zasypowca, ale spełnia swoje zadanie i ma duży podajnik. Tak na prawdę największą wadą jak i zaletą kotła jest jego sterownik. Efektowny, ładny i multum ustawień które dadzą ci w kość podczas kalibracji pieca.

Pello
03-03-2018, 10:39
Jako że celowalem w Defro na pellet (już nie) mogę coś Ci napisać. Cena do kotła nie jest zła, chociaż i tak ceny polskich producentów są przegiete. Wiem że na stronie jest napisane że palnik radzi sobie z gorszą jakością pelletu a np. przy Bio slimie piszą że pellet ma być najlepszej jakości a uwaga... to ten sam palnik. W DTRce masz napisane wyraźnie jaki pellet jest zalecany. Poza tym tak naprawdę za wyjątkiem przemysłowki, pojęcie gorszego pelletu to pojęcie względne. Dobry lokalny pellet kupisz od 550-700zł.
Co do kotła jeszcze to widzisz jak wygląda, jak przeróbka zasypowca, ale spełnia swoje zadanie i ma duży podajnik. Tak na prawdę największą wadą jak i zaletą kotła jest jego sterownik. Efektowny, ładny i multum ustawień które dadzą ci w kość podczas kalibracji pieca.

To nie jest tak do końca. Multum ustawień podzespołów kotłowni które ma ten sterownik dotyczy instalatora, który jeżeli nie ma doświadczenia może mu rzeczywiście dać w kość. To nie powinno dotyczyć użytkownika - zwłaszcza nie-technicznego. Jeżeli się zrozumie automatykę i "interface" TECH-a, nie chce się już wracać do innego.
Natomiast ustawiania pracy samym kotłem- palnikiem akurat te sterowniki wymagają mniej niż inne podobne kotły. Nie ma tam np. kalibracji podajnika - właściwie wybiera się tylko moc palnika i ewentualnie robi się małą korektę pracy wentylatora (o ile jest to konieczne).
pzdr

eliks
03-03-2018, 11:28
Masz rację, dlatego dostęp do funkcji serwisowych powinien być w jakiś sposób blokowany, np. indywidualny kod do każdego sterownika przyznawany przez serwis Defro, a tak ludzie wklepuja 4 cyfrowy kod uniwersalny, grzebią a potem płaczą. Zresztą liczba postów na forum o pomoc przy ustawieniu Techa mówi sama przez się. Jak to Pulawiak pisał, za chwilę te sterowniki zaczną gasić światło w domu a nie daj Boże przejść na paliwo innego producenta, i znów ustawianie wszystkiego od nowa.

Pello
03-03-2018, 12:46
Masz rację, dlatego dostęp do funkcji serwisowych powinien być w jakiś sposób blokowany, np. indywidualny kod do każdego sterownika przyznawany przez serwis Defro, a tak ludzie wklepuja 4 cyfrowy kod uniwersalny, grzebią a potem płaczą. Zresztą liczba postów na forum o pomoc przy ustawieniu Techa mówi sama przez się. Jak to Pulawiak pisał, za chwilę te sterowniki zaczną gasić światło w domu a nie daj Boże przejść na paliwo innego producenta, i znów ustawianie wszystkiego od nowa.

Zgadzam się całkowicie oprócz tego, że:
- gaszenie światła śmiało już teraz można wysterować tym sterownikiem,
- palniki Defro dobrze reagują na zmianę rodzaju paliwa. Mają czujnik temperatury spalin, który uwzględnia konieczność wykonania korekt na stosowane paliwo. Znam palnik Defro w którym użytkownik pali bez problemów na zmianę pelletem drzewnym i z łuski słonecznika, nie dokonując żadnych korekt.

pzdr

Puławiak
03-03-2018, 15:56
To skąd tyle wpisów " jak ustawić " ? Praktycznie na każdym forum.

Pello
03-03-2018, 16:17
Już o tym rozmawialiśmy, Puławiak.
Dlatego, że ustawianiem kotłowni zajmuje się użytkownik, a nie instalator, bo taniej. Dlatego, że użytkownik kocioł kupuje w sklepie z kotłami albo w internecie, a jego montażem i ustawianiem zajmuje się znajomy hydraulik, który robi domek bez papierów, bo taniej. Dlatego, że użytkownik nie chce w kotłowni pięciu sterowników, tylko jeden, bo taniej. Dlatego, że instalatorzy, którzy robią instalację nie mają czasu zdobywać wiedzę o sterownikach, w który są wyposażone kotły kupione przez klienta. Dlatego, że sprzedawca w tym sklepie przekonuje klientów, że ustawianiem kotła zajmie się podesłany hydraulik, dzięki temu klient kupi kocioł z 8% VAT - bo taniej. Dlatego, że serwis producenta woli ustawiać kocioł przez telefon, niż wysłać mobilny serwis, bo taniej.
A potem efekt jest taki, jak wspomniałeś. Niestety.
pzdr

Puławiak
03-03-2018, 16:51
Ok to napiszę Ci to w taki sposób dziś byłem na przeglądzie/ uruchomieniu piecyka na pellet - oczywiście piecyk uruchomiony przez klienta w połowie grudnia ubiegłego roku. A teraz włączył sie komunikat do wyczyszczenia piecyka bo spalił 850 kg ( taka informacja dla klienta żeby zrobił w nim takie gruntowne czyszczenie. - nie tylko wybieranie popiołu. Piecyk pracuje bez żadnych problemów - klient nic nie ustawiał bo i jak jeśli z jego pozycji to tak naprawdę tylko może piecyk włączyć wyłączyć i ustawić temperaturę otoczenia (piecyk powietrzny) . Dla pocieszenia dodam że w Radomiu. Tak naprawdę to tylko wytłumaczyłem człowiekowi jak zrobić takie coroczne czyszczenie na co zwrócić uwagę jak zadbać o piecyk i tyle roboty serwisanta. No mógłbym zrobic analizę spalin ale w sumie po co skoro piecyk pracuje jest czysty szyba czysta ogień ładny. I takie urządzenia lubię. To teraz może trochę wyjaśniłem dlaczego krytykuję te nasze rozwiązania.

Pello
03-03-2018, 17:57
No widzisz. Też bym tak chciał. Dużo częściej ja mam takie serwisy jak wczoraj (dla pocieszenia w kierunku Puław). Kocioł Heiztechnik Das Pell z palnikiem Pellas X Mini. Podajnik kotła nie pracował - kocioł nie działał. Okazało się, że serwis fabryczny Heiztechnika polecał przed startem zawsze napełniać oba podajniki - główny i wewnętrzny. Użytkownik dbał o to, aby zawsze rura spiro była dokładnie napełniona pelletem...........
Ale nawet twój piecyk by nie zadziałał tak jak Lechma 350 Pellet tydzień temu. Również podajnik nie działał. Opróżniłem zbiornik pelletu, a tam ze spirali podajnika tkwiła stalowa - prawdopodobnie złączka do mocowania taśm spinających palety z ładunkiem......
Zauważ, że w obydwu sytuacjach na początku winny był zawsze kiepski kocioł z kiepskim sterowaniem.

pzdr

Puławiak
03-03-2018, 18:11
Druty, sęki i inne takie elementy opałowe też wyciągałem. Też jeździłem na awarie to ktoś wyciągnął wtyczkę z kontaktu itd. Cóż zrobić zawsze lepszy jest ten serwisant który mieszka daleko niż ten koło komina i ty jeździsz w moje okolice a ja w twoje - takie życie.
A w moim poprzednim wpisie chodziło o to że urządzenie z fabryki przyjechało przygotowane i skonfigurowane do prawidłowej pracy a u nas niestety tak nie jest - trzeba je ustawiać dobierać parametry itd bo inaczej problem.

eliks
03-03-2018, 18:48
No widzisz. Też bym tak chciał. Dużo częściej ja mam takie serwisy jak wczoraj (dla pocieszenia w kierunku Puław). Kocioł Heiztechnik Das Pell z palnikiem Pellas X Mini. Podajnik kotła nie pracował - kocioł nie działał. Okazało się, że serwis fabryczny Heiztechnika polecał przed startem zawsze napełniać oba podajniki - główny i wewnętrzny. Użytkownik dbał o to, aby zawsze rura spiro była dokładnie napełniona pelletem...........
Ale nawet twój piecyk by nie zadziałał tak jak Lechma 350 Pellet tydzień temu. Również podajnik nie działał. Opróżniłem zbiornik pelletu, a tam ze spirali podajnika tkwiła stalowa - prawdopodobnie złączka do mocowania taśm spinających palety z ładunkiem......
Zauważ, że w obydwu sytuacjach na początku winny był zawsze kiepski kocioł z kiepskim sterowaniem.

pzdr

Ale to są awarie mechaniczne. Mi dużo czasu nie zajęło na forum, czytając w temacie pelletów i problemów z kotłami, że polskie produkcje nie są warte swojej ceny. Jeśli mam kupić kocioł bo ładnie wygląda i ma ładny, dotykowy panel obsługujący 20 pomp i steruje 10 zaworami, do tego ma internet ale wymiennik poziomy trzeba co 2 tygodnie czyścić, bo elektronika mi w tym nie pomoże, to jaki sens ma taki piec? Moim zdaniem decydując się na kocioł pelletowy, klient powinien dostawać gotowy produkt, na zasadzie pieca gazowego, włącz/wyłącz, ustaw temperaturę i dosyp paliwo. Jestem lokalnym patriotą i chciał bym kupić np. Defro, na które się mierzyłem, ale jedyny model tej firmy który odpowiada moim oczekiwaniom to Alpha w wersji Full, katalogowo 16500zł. To nabijanie ludzi w butelkę, bo kilka ładnych tysięcy taniej mogę mieć zachodni produkt, w pełni automatyczny, z pionowym wymiennikiem ciepła, z którego raz w miesiącu wybiorę popiół i zasypię co kilka dni pelletem, ot cała robota.

Pello
03-03-2018, 19:49
Co to za kocioł ?
Czy ten kocioł załatwi ci problem niedogrzewania instalacji ? Źle założonego zaworu 4D, mechanicznej blokady podajnika, za słabej pompy co, cofającego się dymu i tym podobnych problemów ?
Myślę, że sterownik kotła stał się jakimś fetyszem.

pzdr

Puławiak
03-03-2018, 19:59
Ale te powody to zależą głównie do instalatora a nie do kotła. W kotłach z wentylatorem wyciągowym nie ma problemu z cofaniem sie dymu a dodatkowo czesto jest montowany presostat spalin który wyłacza kocioł gdy są problemy z ciągiem kominowym. A sterownik kotła jako fetysz - tak bo to tak naprawdę serce kotła które odpowiada za jego prawidłową pracę, no może sercem jest palnik ale sterownik to mózg który tym całym systemem zarządza.

Pello
03-03-2018, 20:34
a czego dotyczą problemy użytkowników w większości, o których piszą na forach ? Myślisz, że problemów z prawidłową pracą palnika w kotle, wynikającą ze złego programu ? Myślę, że nie.

Puławiak
03-03-2018, 20:37
A to wystarczy poczytać trochę wątków.
Kocioł powinien być tak stworzony aby przeciętny hydraulik mógł go bez wiekszych problemów zainstalować i odpalić bez doktoryzowania się z obsługi sterownika i ustawiania odpowiednich parametrów pracy kotła.

Pello
03-03-2018, 21:04
Jeżeli przeciętny hydraulik jest piśmienny i ma doświadczenie to poradzi sobie z kotłem. A to nie jest takie oczywiste, czego nie rozumieją producenci kotłów. Dlatego dokładają do sterownika kotła sterowanie całą kotłownią z przyległościami. Za dużo tego.
Masz rację, rozumiem cię. Też zdecydowanie wolę, aby kocioł był sterowany sterownikiem kotła. Hydraulik na swoje ulubione sterowniki pomp, mieszaczy, podłogówek, pokojówek, pogodówek itp., które zna i które od lat stosuje. I chciałby założyć to, co jest aktualnie w danej kotłowni potrzebne. Ale producent musi się wyróżnić i zapodaje piękne, dotykowe, kolorowe wyświetlacze, sterujące połową miasta. Bo ma się podobać klientowi. Bo ma na uwadze swój zarobek i handlowca. Dalej jest jak wiesz.

eliks
04-03-2018, 00:05
Ale producent musi się wyróżnić i zapodaje piękne, dotykowe, kolorowe wyświetlacze, sterujące połową miasta. Bo ma się podobać klientowi. Bo ma na uwadze swój zarobek i handlowca. Dalej jest jak wiesz.
No też właśnie o to chodzi, dalej wiemy jak jest :) Generalnie uważam, że Defro robi jakościowo bardzo dobre kotły, akurat te które spotkałem na swojej drodze (była praca, dom rodziców) to ekogrochy (Eko komfort i Sigma), ale samo pomacanie tego kotła robi bardzo dobre wrażenie. Co do pelletów, tylko (znów brzydkie słowo) macałem w sklepie gdzie handlują tym, Teklą, czasem Viessmanem. Oglądałem wszystkie modele na pellet oprócz Alfy i tak naprawdę wtedy wybrałem sobie Defro Bio Slim. Po lekturze na forum padło na Edilkamin Laguna P i myślę że to był strzał w dziesiątkę i cieszę się, że nie podjąłem wcześniej pochopnej decyzji.

Pello
04-03-2018, 14:21
Nie znam kotłów Edilkamin. To włoski kocioł, myślę że Puławiak udzieli ci wielu wskazówek, skoro instaluje Redy, a to są w sumie takie same kotły. Znam dobrze Lechmy P 350, to w sumie też kopia tych samych kotłów - z podobną ceną do Edilkamin. Zastanawiająca jest tylko ta niska cena - bądź ostrożny. I kup kocioł od autoryzowanego instalatora - serwisanta Eldikamin wraz z montażem. Będzie taniej bo z 8% VAT i większa szansa, że instalator będzie znał kocioł i w razie problemów będziesz miał od kogo żądać pomocy.
pzdr

Puławiak
04-03-2018, 14:45
No nie są takie same. Lechmy do reda czy też edilkamina to porównać się nie da no idea urządzenia taka sama ale różnice widać gołym okiem począwszy od jakości wykonania a skończywszy na sterowaniu i porównanie Lechmy do Laguny to raczej nie trafione samo wyposażenie laguny jest dużo wyższe automatycznie czyszczone palenisko, czyszczenie wymiennika auto, kompresja popiołu, optymalizacja spalania itd, cena podobna. Faktycznie cena Laguny na chwile obecną to "śmiech na sali" jak za tak wyposażony kocioł, ale już niedługo jest oficjalnie potwierdzone od 1 kwietnia ostro w górę wtedy cena tego kotła będzie taka rynkowa a nie podejrzana jak teraz, podobno włosi się pomylili w kalkulacjach, chociaż to dziwne w tak dużej firmie bardziej podejrzewam że chcieli nowy produkt wprowadzić na rynek dlatego przez dwa lata taka niska cena nawet jak na Polskie warunki a co dopiero na zachodzie.

eliks
04-03-2018, 17:27
Nie znam kotłów Edilkamin. To włoski kocioł, myślę że Puławiak udzieli ci wielu wskazówek, skoro instaluje Redy, a to są w sumie takie same kotły. Znam dobrze Lechmy P 350, to w sumie też kopia tych samych kotłów - z podobną ceną do Edilkamin. Zastanawiająca jest tylko ta niska cena - bądź ostrożny. I kup kocioł od autoryzowanego instalatora - serwisanta Eldikamin wraz z montażem. Będzie taniej bo z 8% VAT i większa szansa, że instalator będzie znał kocioł i w razie problemów będziesz miał od kogo żądać pomocy.
pzdr
Spoko kolego, Pulawiak już przy tym będzie trzymał rękę na pulsie.