PDA

Zobacz pełną wersję : wysokość kontrłaty przy deskowaniu płytami osb



hudy8
04-06-2017, 10:35
Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące wysokości kontrłaty i łat przy deskowaniu dachu płytami osb i pokrytym papą. Zdecydowałem o deskowaniu płytami kilka dni temu a więźbę kupiłem 2 miesiące temu. Łaty 5/4 a kontrłaty 5/2,5. Czytałem że wysokość kontrłaty zależy od krycia tzn czy deskujemy czy nie. Czy dajemy membranę czy papę a także od długości krokwi. U mnie 3 sztuki mają 9,5m, 8 sztuk po 8m a reszta dużo krótsza. Czy kontrłaty takiej wysokości wystarczą czy należy dać wyższe?

Pawel Sowinski
04-06-2017, 11:33
Moim zdaniem grubość kontrłat wystarczy. kontrłata o wys. 2,5cm pozwala na uwotrzenie wlotu powietrza o powierzchni 250 cm^2 co jest wystarczające.

awieuro
04-06-2017, 19:45
Przy jakim kącie dachu i jakim pokryciu docelowym?

hudy8
04-06-2017, 20:18
Na głównej połaci 37 stopni. Na jaskółkach 40 stopni. Docelowe pokrycie dachówka betonowa grafit.

Andrzej Wilhelmi
06-06-2017, 20:34
Przy długości połaci powyżej 6 m kontrłata powinna mieć grubość 3 cm, powyżej 8 m 3,5 cm a powyżej 10 m 4 cm. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wówczas jednego asortymentu łat np. 6x4 cm. Natomiast przekrój łat zależy od rozstawu krokwi i kąta nachylenia połaci. Dla kąta powyżej 30* odpowiedni przekrój to 6x4 cm. Przekrój 4x5 trochę ubogi. Pozdrawiam.

hudy8
06-06-2017, 20:51
Pewnie Andrzeju co w takim wypadku zrobić? Takie łaty i kontrłaty miałem w projekcie więc takie zamówiłem. O deskowaniu pomyślałem trochę puźniej. Czy przy kontrłatach 5x2,5 dach nie będzie odpowiednio wentylowany? Czy wentylacja tej części dachu tzn zaraz pod dachówką jest aż tak istotna że ten centymetr kontrłaty może coś zmienić?

Andrzej Wilhelmi
06-06-2017, 21:43
Deskowanie dachu nie ma tu nic do rzeczy. Tą przestrzenią wentylowane jest pokrycie dachowe. Koszt kontrłat jest nie wielki. Od biedy można je pozostawić natomiast bęzwzględnie konieczne będzie zastosowanie kratki wentylacyjnej w okapie natomiast w tych polach dachówek wentylacyjnych i to w dwóch rzędach: jeden w okolicach piątego metra od okapu a drugi w czwartym rzędzie od kalenicy. Pozdrawiam.

hudy8
07-06-2017, 05:18
Kratki wentylacyjne oczywiście będą ale one chyba zaciągają powietrze do wentylowania przestrzeni pod deskami a nie do wentylowania pokrycia? Pod dechami mam zamiar zostawić 3cm przestrzeni, ocieplenie będzie to do jętek więc strych będzie otwarty. Czyli te kontrłaty można pozostawić a najwyżej zwiększyć ilość dachówek wentylacyjnych? Jaka powinna być ich prawidłowa ilość by ich stosowanie miało sens. Lub inaczej co jaką odległość między sobą je zakładać?

Andrzej Wilhelmi
07-06-2017, 19:55
Pisząc kratka wentylacyjna okapu miałem na myśli "wróblówkę". Napisałem jak rozmieścić dachówki wentylacyjne w pionie natomiast poziomie powinny się znaleźć w każdym polu pomiędzy krokwiami. Na dachu w miarę możliwości rozmieszczać je symetrycznie. Pozdrawiam.

hudy8
07-06-2017, 20:29
Dziękuję za wyjaśnienie. Mam jeszcze do Pana dwa pytania. Pierwsze dotyczy wentylacji pokrycia. Dlaczego przykłada się wagę do tych wysokości kontrłat? 2,5 czy 3,5 cm czy to ma takie duże znaczenie? Drugie pytanie dotyczy wentylacji dachu w miejscach kosza. Jakie Pan zazwyczaj w tych miejscach stosuje rozwiązanie i jakie jest najefektywniejsze?

Andrzej Wilhelmi
07-06-2017, 20:40
Zastosowanie odpowiedniej grubości kontrłat umożliwia przepływ powietrza powodujący osuszanie kontrłat i łat oraz spodów dachówek. Szczególnie istotne gdy krycie wstępne wykonane jest folią wysokoparoprzepuszczalną. Pozdrawiam.

hudy8
07-06-2017, 21:10
Ja mam w planie pokryć papą. A co z wentylacją kosza? W Internecie jest sporo pomysłów na ten element dachu nawet pomysły z podcinaniem krokwi co wydaje mi się jest trochę niebezpieczne.
Górną przestrzeń wentylacyjną wydaje mi się że można osiągnąć przez dodanie powyżej okapu dachówek wentylacyjnych. Powietrze będzie przez nie wpadać i wyleci w kalenicy. Co natomiast z przestrzenią pod deskami? Jak powietrze ma się tam dostać?