PDA

Zobacz pełną wersję : konstrukcja dachu, czy zmieniać w projekcie?



anka.k.
09-06-2017, 11:29
Dzień dobry, problem mam.
Wybieram pomiędzy dwoma projektami domów, zaczęłam się interesować szczegółami i tak doszłam do konstrukcji dachu i widzę różnice, Oba domy podobne, tu linki, żebyście wiedzieli o czym mówię

http://projekty.muratordom.pl/projekt_miarodajny-wariant-iii,3035,0%2C0.htm

http://projekty.muratordom.pl/projekt_aromatyczny,2829,0%2C0.htm

dachy dwuspadowe, tylko Miarodajny ma konstrukcję płatwiową a Aromatyczny jętkową. Wczytałam się w temat i wiem, że płatwiowo-jętkowa jest stosowana raczej w budynkach o szerokości do 12 m. Tutaj mamy w jednym przypadku 13m, w drugim ciut więcej. Zatem Miarodajny ma już płatwiowo-krokwiową. A Aromatyczny został na jętkowej. I tak się zastanawiam, może to błąd na stronie z projektem? Czy faktycznie Aromatyczny ma jętkową?
Szczerze mówiąc skłaniam się ku budowie aromatycznego, zatem poradźcie Fachowcy, zostawić tą konstrukcję, czy zmienić na jętkową? Napisałam do autora ale mi nie odpisał jeszcze, a nurtuje mnie to bardzo, bo nie lubię czegoś nie wiedzieć....
Dodam jeszcze, że mieszkam na terenach pięknie występującego halnego, a i obecne zawirowania pogodowe i wiatrowe sprawiają, że mam lekki uraz i chęć posiadania mocnego dachu nad głową:)
Pozdrawiam.

admiralbar
13-06-2017, 17:43
Jaka konstrukcja by nie była to żadna nie jest projektowana na huragan. To co jest w projekcie ma wytrzymać tyle ile wynosi norma pod dane krycie i już.
Ani jedna ani druga Ci na głowę nie spadnie, a kierowanie się przy wyborze projektu konstrukcją więźby to chyba zła droga.
Pozdrawiam i życze trafnych wyborów :)

anka.k.
14-06-2017, 06:28
Dzięki:)
Tym akurat się nie kieruję, tylko wpadła mi w oko różnica przy porównywaniu. A że ja kobieta ciekawa jestem, to chciałam wiedzieć:)
Pozdrawiam.

Kaizen
14-06-2017, 07:08
Nie przywiązuj się bardzo do konstrukcji dachu. Projektanci projektują z drewna certyfkowanego klasy C24 albo i mocniejsze, a w praktyce w domach jednorodzinnych nikt takiego nie stosuje. I rozsądni wykonawcy przeliczają i robią mocniejszą więźbę z niecertyfikowanego drewna.
Możesz jeszcze porozmawiać z architektem o wiązarach i zmianie konstrukcji stropu - przy dwuspadowy dachu może być lepiej i taniej w sumie..

anka.k.
14-06-2017, 08:32
Dzięki, pozdrawiam cieplutko:)

Pawel Sowinski
15-06-2017, 11:00
I rozsądni wykonawcy przeliczają i robią mocniejszą więźbę z niecertyfikowanego drewna.


Dobre Dobre....

Andrzej Wilhelmi
15-06-2017, 23:28
No właśnie! "Kaizen" się trochę zagalopował w swojej wypowiedzi. Po pierwsze wykonawca nie ma prawa wprowadzać zmian do konstrukcji. Po drugie stosowanie drewna niecertyfikowanego jest nie zgodne z prawem. Który kierownik budowy dopuści niecertyfikowane drewno do wbudowania? Czasami warto się zastanowić zanim coś się napisze. Pozdrawiam.

Kaizen
16-06-2017, 00:09
A czemu kierbud miałby niedopuścić? Nielegalne jest wprowadzanie do obrotu, nie używanie. I jak już dyskutowaliśmy, w domach jednorodzinnych prawie nikt nie stosuje drewna certyfikowanego bo jest trudno osiągalne i ma cenę ze 2x wyższą (chyba - bo nawet wyceny nie udało mi się zdobyć), niż certyfikowane.

A słaby wykonawca trzyma się projektu. Tylko zamiast drewna wymaganej klasy daje bez certyfikatu. A czasami do tego jeszcze ignoruje taki zapis w projekcie, który inwestorowi nic nie mówi "Uwaga : Połączenia wykonać bez wrębów"

Pawel Sowinski
16-06-2017, 15:37
Nie powinien dopuścić bo jest to niezgodne z projektem i tyle. Jakie sa realia to inna sprawa. Ale ŻADEN wykonawca nie ma prawa ani kompetencji i pewnie w znacznej większości po prostu wiedzy żeby zmieniać lub "przeliczać" przekroje. Nie pleć bzdur.

Pawel Sowinski
16-06-2017, 15:43
A słaby wykonawca trzyma się projektu.

Projektu nalezy się trzymać od poczatku do końca. Wszelkie zmiany (poprawy błędów) należy konsultować z konstruktorem/kierownikiem budowy. Samowolne zmiany w projekcie mogą skutkować nie dopuszczeniem budynku do użytkowania. To co piszesz to jest totalna bzdura, i wlasnie przez takich jak Ty tak branża wygląda własnie tak jak wygląda.

Kemotxb
16-06-2017, 16:25
Chcesz mocny dach wybierz projekt w którym można zrobić lany strop nad poddaszem i nie będziesz się bał halnego. Poza tym oba projekty są zupełnie różne i mają poddasze do adaptacji. Prawdę mówiąc to poddasze do adaptacji może przysporzyć sporo kłopotów bo na etapie budowania warto wiedzieć gdzie co będzie, a tak zrobisz na oko i później będzie problem. Lepiej wybrać projekt z zagospodarowanym poddaszem i dostosować go do swoich potrzeb.

Kaizen
16-06-2017, 16:30
Ale ŻADEN wykonawca nie ma prawa ani kompetencji i pewnie w znacznej większości po prostu wiedzy żeby zmieniać lub "przeliczać" przekroje. Nie pleć bzdur.

Skąd wiesz, jakie kompetencje i wiedzę ma mój wykonawca?
Nie trzymałem się projektu w co najmniej kilku punktach - beton wyższej klasy, XPS zamiast gruntotermu, BK klasy 500 zamiast 400, zbrojenie rozdzielcze stropu żebrowana 8 zamiast gładkiej 6. Więźba, jak wspomniałem, też mocniejsza. Dachówka ceramiczna zamiast cementowej.
Pójdę siedzieć?
Znajdź mi w sklepie gruntoterm :P

Pawel Sowinski
16-06-2017, 20:47
Skąd wiesz, jakie kompetencje i wiedzę ma mój wykonawca?
Nie trzymałem się projektu w co najmniej kilku punktach - beton wyższej klasy, XPS zamiast gruntotermu, BK klasy 500 zamiast 400, zbrojenie rozdzielcze stropu żebrowana 8 zamiast gładkiej 6. Więźba, jak wspomniałem, też mocniejsza. Dachówka ceramiczna zamiast cementowej.
Pójdę siedzieć?
Znajdź mi w sklepie gruntoterm :P

Wykonawca dachu nie ma uprawnień konstruktora, jeżeli jest taka sytuacja że ma, to jest inna bajka i wtedy zmiany faktycznie mogą mieć miejsce. Ale to nie pozwala snuć wniosków że słaby wykonawca trzyma sie projektu. Zmiany o których napisaleś to jest kosmetyka a nie zmiany konstrukcyjne. Widzisz Twój kolega z wielką wiedzą wykonawczą i projektową pozwolił Ci wydać wiecej pieniędzy na to zbrojenie. I te pieniądzę były wydane bez sensownie. Ale nie mi tłumaczyć do czego słuszy zbrojenie rozdzielcze i dlaczego #6 w zupełności wystarczy. i tak samo z BK.