PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłącza jeszcze przed pozwoleniem na budowę?



agana
11-04-2005, 14:19
Zastanawiam się, czy mogę już zabrać się za podłączenie wody. Wprawdzie nie mam jeszcze pozwolenia, ale zawsze to coś do przodu, a woda będzie niezbędna, gdy ruszy budowa. Jak to się czyni w praktyce z tymi przyłączami?

koks
11-04-2005, 17:06
Agana,

my tez robimy przyłącza nawet przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę. Tyle tylko, że w takiej sytuacji można (mając warunki przyłączenia do poszczególnych sieci) je jedynie doprowadzić np. w granice działki, ale korzystać będziemy mogli dopiero po podpisaniu umowy. A np. ZE wymaga przedłożenia pozwolenia na budowę przy podpisywaniu umowy na dostawę prądu (budowlanego).

pozdrawiam
koks

rafałek
11-04-2005, 18:31
A czy nie jest tak, że do przyłączy potrzebne jest tylko zgłoszenie... Możesz w takim układzie znacznie wyprzedzić budowę.
Ja miałęm przyłącze elektryczne z grudniu, uprawomocnione pozwolenie później, ale to nie ja byłem inwestorem w tym przypadku tylko ZE :D

AxLe
11-04-2005, 18:32
U mnie ZE nie wymaga pozwolemia na budowę.

ubek
11-04-2005, 19:29
My w przypadku ZE musieliśmy legitymować się uprawomoicnionym pozwoleniem na budowę. W przypadku wody - mieliśmy ją wcześniej, przed pozwoleniem, wykonaliśmy je sobie sami. Zezwoliliśby sobie też sami... Wykopaliśmy studnię i nie żałujemy:) W czasie budowy potrzeba mnóstwo wody. Potem też. A my ją mamy za free.... Polecam, świetna sprawa.

agana
11-04-2005, 21:06
Doprowadzenie przyłączy do granicy działki, to też coś, ale gdyby wytyczyć budynek, to można by już tak je ostatecznie doprowadzić, zwłaszcza, że przed wylaniem ław i tak trzeba to wykonać. Nie wiem tylko, czy geodeta może wytyczyć dom przed uzyskaniem pozwolenia?

budulec
11-04-2005, 21:20
UWAGA!!!

zgodnie z art. 41 Prawa Budowlanego:
1 Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy.
2. Pracami przygotowawczymi są
...
...
...
4) wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.

3. Prace przygotowawcze mogą być wykonywane tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem.

W każdym innym przypadku będzie to SAMOWOLA BUDOWLANA
pzdr

budulec
11-04-2005, 21:22
Art.41
5. Rozpoczęcie dostaw energii, wody, ciepła lub gazu na potrzeby budowy może nastąpić jedynie po okazaniu wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia
pzdr

koks
11-04-2005, 21:51
budulec,

czyli jeżeli firma wykonująca przyłącze zgłasza wszystko w ZUD i w starostwie, to sprawa jest "czysta"? Jeżeli tak, to ok.


pozdrawiam
koks

budulec
11-04-2005, 22:00
czyli jeżeli firma wykonująca przyłącze zgłasza wszystko w ZUD i w starostwie, to sprawa jest "czysta"? Jeżeli tak, to ok.


Ja przytoczyłem tylko przepisy. Interpretacje i nadinterpretację pozostawiam zainteresowanym.

ZUD jest to zakład uzgodnień dokumentacji i wymagany jest tylko dla połączeń podziemnych: kanalizacja, przyłącze wodociągowe, kabel elektryczny podziemny itd.

Budowa domu jednorodzinnego wymaga pozwolenia na budowę, a nie zgłoszenia i podłączenie wykonanie przyłączy na potrzeby budowy jest traktowane jako rozpoczęcie budowy, a to bez prawomocnego pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia rozpoczęcia prac budowlanych itp. jest traktowane jako SAMOWOLA BUDOWLANA. Koszty samowoli budowlanej są b. duże, no i zamiast przyspieszyć zdecydowanie opóźnimy całą inwestycję. Przed rozpoczęciem budowy radzę zapoznać się z prawem budowlanym i wziąć kierownika budowy.
pzdr

koks
11-04-2005, 22:08
budulec,

dzięki za pomoc. Faktycznie zerknę do przepisów.
Znajomi robili przyłącza nie mając pozowolenia na budowę, więc wydawało nam się, że tak ma być :wink: My dostaliśmy zgodę na przyłączenie i mamy wykonawców poleconych przez gminę (mimo braku pozowlenia), więc uznaliśmy, że wiedzą, co robią :roll:
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam
koks

Willie
11-04-2005, 22:34
budulec,

dzięki za pomoc. Faktycznie zerknę do przepisów.
Znajomi robili przyłącza nie mając pozowolenia na budowę, więc wydawało nam się, że tak ma być :wink: My dostaliśmy zgodę na przyłączenie i mamy wykonawców poleconych przez gminę (mimo braku pozowlenia), więc uznaliśmy, że wiedzą, co robią :roll:
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam
koks

A czy to nie jest tak przypadkiem że pozwolenie na budowę tak ale dla przyłaczy jest potrzebne - bo przeciez trzeba zrobić normalny projekt bduowlany a to uzgodnienie w ZUD poprzedza właśnie pozwolenie na ich budowę???
W tym wypadku możliwe byłoby robienie bez pozwolenia na dom - teoretycznie przynajmniej...
może ktoś tak robił?

budulec
11-04-2005, 22:49
Jeśli chodzi np. o przykanalik to wystarczy zgłoszenie.
Co do pozostałj części pytania to tak jak już napisałem. każdy musi wybrać swoją interpretację lub nadinterpretacje przepisów.
Jest np. art 41 (ten sam) Pracami przygotowawczymi są:
pkt 2) (w poprzedniej mojej wypowiedzi wykropkowany). Wykonanie niwelacji terenu.

Co oznacza, że wykonując niwelację terenu rozpoczynamy budowę.
Oczywiście znajdzie się cała masa osób mówiących, że nikt nie zakarze im robic wykopów na działce choćby w celu szukania robaków na ryby.
Nie mi oceniać czy im wolno czy nie.
pzdr

Jezier
11-04-2005, 22:52
Mnie interesuje ten punkt 3.
3. Prace przygotowawcze mogą być wykonywane tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem.
To musi być pozwolenie na budowę domu czy na budowę przyłącza?

budulec
11-04-2005, 23:05
No to jeszcze raz art. 41, tym razem w całości:Rozdział 5

Budowa i oddawanie do użytku obiektów budowlanych

Art. 41. 1. Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy.

2. Pracami przygotowawczymi są:

1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;

2) wykonanie niwelacji terenu;

3) zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;

4) wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.

3. Prace przygotowawcze mogą być wykonywane tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem.

4. Inwestor jest obowiązany zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, na które jest wymagane pozwolenie na budowę, właściwy organ oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem, co najmniej na 7 dni przed ich rozpoczęciem, dołączając na piśmie:

1) oświadczenie kierownika budowy (robót), stwierdzające sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz przyjęcie obowiązku kierowania budową (robotami budowlanymi), a także zaświadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 7;

2) w przypadku ustanowienia nadzoru inwestorskiego - oświadczenie inspektora nadzoru inwestorskiego, stwierdzające przyjęcie obowiązku pełnienia nadzoru inwestorskiego nad danymi robotami budowlanymi, a także zaświadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 7;

3) informację zawierającą dane zamieszczone w ogłoszeniu, o którym mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2.

5. Rozpoczęcie dostaw energii, wody, ciepła lub gazu na potrzeby budowy może nastąpić jedynie po okazaniu wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia


Jeśli chodzi o pkt. 3 dotyczy on prac przygotowawczychdo konkretnego zadania. Jeśli chodzi o prace przygotowawcze do budowy domu to na podstawie pozwolenia na budowę, jeśli przykanalika to na podstawie zgłoszenia. Wykaz prac, dla których konieczne jest pozwolenie, dla których zgłoszenie, a które nie wymagają niczego jest również dokładnie opisany w w/w ustawie.

Mam nadzieję Jezier, że to pytanie było poważne i nie chcesz mi zadać kolejnego pytania typu: Czy budowa przykanalika to są prace przygotowawcze do budowy domu itp. pzdr :D

Jezier
11-04-2005, 23:14
Dzięki budulec. To dużo wyjaśnia. Ale i tak wątpliwości mi pozostały. No bo jeśli ktoś chce wykonać przyłacza na inne potrzeby niż budowa. Np. nie chce budować domu na działce a tylko korzystać z niej rekreacyjnie. Czy np. ZE musi odmówić podłączenia prądu?

budulec
11-04-2005, 23:21
Jezier powiem więcej. Często zdarza się, że możesz kupić działkę uzbrojoną. Prąd dociągnięty, woda dociągnięta itd. Tak jak powiedziałem wszystko jest kwestią interpretacji.
Mam nadzieję, że nie napisałem nigdzie, że nie można tego wykonać.
pzdr

Jezier
11-04-2005, 23:27
Tak interpretacja. Może nigdy bym nie wybudował domu gdyby ZE i Spółka wodna nie odmówiły wykonania przyłaczy do mojej działki, aż nie uzyskam pozwolenia na budowę domu. Szkoda, że jestem taki leniwy i nie poznałem tego przepisu wcześniej.

budulec
11-04-2005, 23:28
Dodam jeszcze, że jeśli wykonanie przyłączy i budowa domu byłyby uzależnione w większy sposób to prawdopodobnie byłyby objęte jednym pozwoleniem na budowę domu (tak chyba jest w przypadku domu i szamba). Ja chciałem tylko przestrzec przed pochopnym podejmowaniem decyzji i zaznaczyć konieczność zaznajomienia się z przepisami.
pzdr

rafałek
12-04-2005, 06:32
Włąśnie to zmieniły nowe przepisy, że można wykonać przyłącza zgłoszeniem i nie koniecznie powinno mieć to związek z budową. Przecież możecie mieć tylko działkę na której chcecie mieć tylko prąd i wodę więc zgłaszacie budowę przyłączy i tyle... W opisanym przypadku jeśli wymagane by było pozwolenie na budowę domu to nigdy by nie można zrobić przyłączy tylko dla potrzeb działki. Właśnie dla tego jest to zgłoszenie.

koks
12-04-2005, 09:28
Rafałek,
tak też coś mi się wydawało, bo przecież część osób sprzedaje działki w pełni uzbrojone, ale bez pozwolenia na budowę.