PDA

Zobacz pełną wersję : Różnice między tynkami mozaikowymi, który wybrać?



wuszy1
16-06-2017, 06:36
Witam,

chciałbym zastosować tynk mozaikowy na cokole domku letniskowego. Zależy mi, żeby był jak najbardziej odporny na działanie wody, gdyż budynek prawdopodobnie nie posiada prawidłowej izolacji poziomej, poza tym zimą przy ścianie może zalegać śnieg . Mozaika pójdzie na styropian zabezpieczony siatką i klejem.

W opisach różnych producentów zauważyłem znaczące różnice.

Dla przykładu Ceresit podaje:
Przepuszczalność pary wodnej: –Sd ≤ 1,0 m wg ETAG 004
współczynnik przepuszczalności pary wodne V2
absorpcja wody W2
Czas przesychania: ok. 30 min

A w opisie Caparola:
Przenikanie pary wodnej: średnie sd ≥ 1,4 m
współczynnik przepuszczalności pary wodnej V3
absorpcja wody W3
W zależności od temperatury i wilgotności powietrza, wyprawa wysycha w ciągu 4 do 10 dni,

Jeśli ktoś orientuje się w znaczeniu tych współczynników, lub ma praktyczną wiedzę, czym różnią się te tynki, ewentualnie może polecić innego producenta to będę bardzo wdzięczny.

fighter1983
16-06-2017, 09:59
problemem w odpadaniu okladzin na cokole nie jest sam material polozony a wlasnie warstwa zbrojna wykonana z kleju cementowego i siatki, ktora pieknie podciaga kapilarnie. i dlatego odpada.
Warstwa zbrojna na cokol:
carbonit +siatka
lub
szlam 2k podplytkowy+siatka
i wtedy z cokolow nie odpada ani mozaika ani plyta ani nic.
Minus carbonitu jest taki ze kosztuje dokladnie 10x tyle co zwykly klej cementowy, plus jest taki ze tych cokolow to malo m2 :)

wuszy1
16-06-2017, 10:47
problemem w odpadaniu okladzin na cokole nie jest sam material polozony a wlasnie warstwa zbrojna wykonana z kleju cementowego i siatki, ktora pieknie podciaga kapilarnie. i dlatego odpada.


Dzięki za odpowiedź. A jest może jakiś patent na odizolowanie od spodu tej warstwy zbrojnej, w miejscu w którym styropian dochodzi do ziemi? zamazać go czymś od dołu, albo podsypać piaskiem lub kamyczkami?

I jak to z tymi parametrami tynku jest? Skoro są różne, to może jednak któryś będzie bardziej trwały w sytuacji czasowego narażenia na wilgoć. Domek mam na podwyższeniu i generalnie jest sucho, ale przy długotrwałych deszczach, elewacja może łapać wilgoć od dołu. Skoro jest wybór między różnymi tynkami o różnych specyfikacjach, to wolę wybrać taki bardziej odporny na wilgoć. Tylko po czym go poznać? :)

wuszy1
19-06-2017, 07:55
Co do parametrów to nie udało mi się uzyskać informacji o różnicach między różnymi producentami, wybór więc padł na Ceresit, bo mam taki na domu i zrobił nam żadnej niespodzianki jak do tej pory.

Mam jeszcze tylko pytanie jak technicznie nałożyć tynk na narożnikach:
- chce zrobić takie obwódki w koło drzwi. Przy kładzeniu tynu silikonowego, okleiliśmy je taśmą. Teraz na pewno trzeba okleić dookoła, żeby struktury nie zabrudzić. A jak sobie poradzić z narożnikami zewnętrznymi, żeby ładnie wyszły, bez żadnych strupów? Lepiej je robić za jednym razem, czy najpierw jedna część, poczekać aż zaschnie i druga część? I czy przydatna będzie taka specjalna kielenka do narożników wygięta pod kątem prostym?