PDA

Zobacz pełną wersję : Columbus Energy, abonament ?



Strony : [1] 2

art_composites
19-06-2017, 05:36
Cześć. Chciałbym poruszyć temat oferty Columbus Energy, która w ramach comiesięcznego abonamentu instaluje nam Zestaw Fotowoltaiczny.
Na internetach są różne opinie, ciekaw jest czy ktoś Was może podpisał z nimi umowę ?

agamemnon91
19-06-2017, 13:56
Czy to nie przypadkiem zakup fotowoltaiki na raty?

maciejos36
19-06-2017, 20:32
W pewnym sensie tak. Klient po jakimś czasie staje się właścicielem. Niestety są pewne kruczki, o których się nie wspomina w reklamach a które mają wpływ na opłacalność całej zabawy.

art_composites
20-06-2017, 05:07
Pewnie chodzi o co roczny możliwy wzrost tego abonametu ?

maciejos36
21-06-2017, 06:41
Też. Ale ta podwyżka z tego co pamiętam ma stały, niekoniecznie inflacyjny charakter. Do tego można wykupić instalację wcześniej , ale trzeba zapłacić firmie część lub całość spodziewanych zysków do końca umowy. Trzeba wiedzieć, co się bierze na dach i na jakich warunkach. Jakby nie patrzeć udostępniamy firmie miejsce, firma oprócz dojenia nas ma też różne korzyści typu amortyzacja sprzętu czy odliczenia VAT.

RafalRS
11-09-2017, 19:28
Też. Ale ta podwyżka z tego co pamiętam ma stały, niekoniecznie inflacyjny charakter. Do tego można wykupić instalację wcześniej , ale trzeba zapłacić firmie część lub całość spodziewanych zysków do końca umowy. Trzeba wiedzieć, co się bierze na dach i na jakich warunkach. Jakby nie patrzeć udostępniamy firmie miejsce, firma oprócz dojenia nas ma też różne korzyści typu amortyzacja sprzętu czy odliczenia VAT.

to jest firma wałex.Tak jak z solarami na wodę,kupujesz instalkę to kosztuje 7 tysi a jak z 50% dotacją to bierzesz kredyt na 20 patoli i oni połowę spłacą.Był u mnie przedstawiciel na hasło wezmę za gotówkę się wypłoszył

Sławomir Zając
17-10-2017, 12:05
to jest firma wałex.Tak jak z solarami na wodę,kupujesz instalkę to kosztuje 7 tysi a jak z 50% dotacją to bierzesz kredyt na 20 patoli i oni połowę spłacą.Był u mnie przedstawiciel na hasło wezmę za gotówkę się wypłoszył

Bzdury. Za jedną instalację zapłaciłem gotówką - zero problemów.

Zauważyłem, że ta firma ma bardzo wiele nieprzyjaznych i nieprawdziwych komentarzy w internecie. Prawie mnie to zniechęciło do współpracy, ale przekonało mnie mnóstwo zdjęć z zakończonych instalacji na ich fanpage`u. Skontaktowałem się więc z ich klientami - łącznie znalazłem chyba z 8 osób przez facebooka. :) Wszyscy zadowoleni.
Dam znać za kilka miesięcy jak oceniam skuteczność paneli i czy jestem z nich zadowolony - za kilka dni montaż.

rk80
19-10-2017, 19:19
Bzdury. Za jedną instalację zapłaciłem gotówką - zero problemów.

Zauważyłem, że ta firma ma bardzo wiele nieprzyjaznych i nieprawdziwych komentarzy w internecie. Prawie mnie to zniechęciło do współpracy, ale przekonało mnie mnóstwo zdjęć z zakończonych instalacji na ich fanpage`u. Skontaktowałem się więc z ich klientami - łącznie znalazłem chyba z 8 osób przez facebooka. :) Wszyscy zadowoleni.
Dam znać za kilka miesięcy jak oceniam skuteczność paneli i czy jestem z nich zadowolony - za kilka dni montaż.

Montaż za kilka dni a Pan już zapłacił gotówką z góry?? Odważny Pan jest.

kerad85
19-10-2017, 22:28
Myślę, że wykonanie musi być na dobrym poziomie, to za duża firma, żeby sobie pozwolić na fuszerki.
Natomiast ja widzę inny problem. Mam od nich wycenę. Cena chyba najwyższa ze wszystkich wycen, natomiast komponenty do najwyższej klasy nie należą. No, ale skądś te dobre wyniki firmy, którymi się chwalą co kwartał muszą wynikać ...

miroszach
21-10-2017, 23:27
Pracuję w branży budowlanej przez całe życie zawodowe, trochę się naoglądałem już tych molochów z różnej perspektywy, Najbardziej się im opłaca brać małych podwykonawców, którym mało płacą, śmietankę biorą dla siebie, a robota jest tak wykonana jak ci podwykonawcy się postarają. Na szkoleniach ostrzegany byłem też o tzw "hungry sharks", którzy po iluś tam latach po inwestycjach do sądu pozywają nie tylko podwykonawców ale i inwestorów, projektantów i kogo tylko można.

stachu72
08-01-2018, 12:28
A są tu jacyś klienci Columbsu? Gdałem z doradca z ich firmy. Polecal nowe panele. Czarne i lepsze.Na wiosce obok widzialem tylko niebieskie. ktos ma te czarne z Columbsu i moglby cos powiedzieć? Faktycznie lepiej to d\ziała? szukam [prządnego wykonawcy bo zalezy mi na oszczędnościach.

marcinbbb
08-01-2018, 13:00
Mam Monokryształy Suntech 275W 4 busbary, w porównaniu z niebieskimi (poliktyształ ) Tecsun 275W te drugie pracują o wiele dłużej jednak z bardzo niewielką mocą rzędu 30W przez około 2h dłużej. Różnica prawie żadna ale aby pokazać różnice wklejam zrzuty:
Niestety aplikaca Goodwe nie działa więc będzie z PVM:
Instalacja 3,3kW około 14:30 poddała się i zakończyła produkcę to jest monokryształ
404554

A teraz 1,6 na polikryształach
404555

Widać że ta pracowała jeszcze do około 16 jednak z jaką mocą... w skali roku ile to będzie 10kWh albo nawet nie. Odnośnie Columbusa nie wiem nie znam się, nie moja bajka.

Rafamat
09-01-2018, 14:31
A są tu jacyś klienci Columbsu? Gdałem z doradca z ich firmy. Polecal nowe panele. Czarne i lepsze.Na wiosce obok widzialem tylko niebieskie. ktos ma te czarne z Columbsu i moglby cos powiedzieć? Faktycznie lepiej to d\ziała? szukam [prządnego wykonawcy bo zalezy mi na oszczędnościach.

Podbijam, bo sam szukam. Jestem na etapie przeglądania ofert - zestawie i sam podrzucę, ale jak coś już wiecie, dajcie znać ;)

stachu72
10-01-2018, 10:48
ok, tamte mają 290W to może produkcja byłaby wyższa, podobno z tych czarnych (mono) różnica jest głównie w te słoneczne dni, to by sie zgadzalo, więcej pewnie energii będzie z tego jak lepiej będą działać raz za czas jak przyświeci niż z tej godziny przed zachodem słońca.

HubertBo
10-01-2018, 11:01
Też szukam opini o Columbus Energy. Planuje na swoim dachu. Sasiad mi poelcał. Sam ma i oszczędza. Pokazywał rachunki za ostatni rok. A panele dzialaja już dwa. Ktoś miał jeszcze doczynienia? Warto sie umowic i poswiecić czas? Ile trwa montaż - tak jak obiecują - jeden dzien? Zalezy mi na czasie. Pracuje jako kierowca w rozjazdach i nie mam kiedy doglądać ekipy, a jak będą to faktycznie fachowcy to zona sobie poradzi.

Rafamat
10-01-2018, 14:13
ok, tamte mają 290W to może produkcja byłaby wyższa, podobno z tych czarnych (mono) różnica jest głównie w te słoneczne dni, to by sie zgadzalo, więcej pewnie energii będzie z tego jak lepiej będą działać raz za czas jak przyświeci niż z tej godziny przed zachodem słońca.

tylko w słoneczne?

@HubertBo - polecam przejrzeć ich facebooka - mają tam trochę opinii od klientów :)

marcinbbb
10-01-2018, 14:53
Moim zdaniem Columbus to zamienił strykek... Zamienicie rachunki za prąd na ich kredyt.

stachu72
11-01-2018, 11:52
Moim zdaniem Columbus to zamienił strykek... Zamienicie rachunki za prąd na ich kredyt.

Z jednej strony może tak, ale koszt i tak niższy i w moim przypadku realnie oszczędzam jakieś 200zl na mies. Robie wycene jeszcze u innych i zobacze czy ktos cos lepszego zaproponuje. No i najlepiej z gwaranacja.

Kaizen
11-01-2018, 13:12
Z jednej strony może tak, ale koszt i tak niższy i w moim przypadku realnie oszczędzam jakieś 200zl na mies.

Oszczędzasz tyle? Znaczy o tyle zł miesięcznie mniej średnio w roku wypłynie Ci z rachunku bankowego do ZE i Columbusa, niż wpłynęłoby do samego ZE?

Podzielisz się cyferkami?

Rafamat
11-01-2018, 14:11
Z jednej strony może tak, ale koszt i tak niższy i w moim przypadku realnie oszczędzam jakieś 200zl na mies. Robie wycene jeszcze u innych i zobacze czy ktos cos lepszego zaproponuje. No i najlepiej z gwaranacja.

Wow! Naprawdę? jakie masz rachunki?


Moim zdaniem Columbus to zamienił strykek... Zamienicie rachunki za prąd na ich kredyt.
Z tego co sie zorientowałem to za niski rachunek za prąd, jest opłata. Potem panele zostaja na dachu i powinny działać dalej. Jest to jakaś opcja dla tych co nie mają gotówki od razu. I dla tych co maja wykopane w kosmos rachunki. Dylemat brzmi za co płacić? - rachunki czy abonament na panele. Ciekawe czy banki maja kredyty pod takie inwestycje. I jak to ogarnał Columbus? Ma swoją kasę?

Jestem w trakcie umawiania się z doradcą od nich - zobaczymy.

Krzych80
12-01-2018, 08:01
przyslali mnie tu z forum budowlanego że macie tu ekspertow :) wlasnie sobie przegadam tematy o panelach i kolektorach - kiedys mi ktos chcial je wcisnać


Wow! Naprawdę? jakie masz rachunki?
Jestem w trakcie umawiania się z doradcą od nich - zobaczymy.

daj znać!

stachu72
12-01-2018, 09:04
Oszczędzasz tyle? Znaczy o tyle zł miesięcznie mniej średnio w roku wypłynie Ci z rachunku bankowego do ZE i Columbusa, niż wpłynęłoby do samego ZE?

Podzielisz się cyferkami?

Na to wygląda, że tyle mógłbym oszczędzać, teraz place średnio jakies 560 miesiecznie rachunku, a abonament bylby na instalacje 5,8 kW za jakies 300 zł, licze ze rachunek zmaleje do 30-50zl, choc mowia, ze ich Klienci maja nawet rachunki na 15zl i mniej. No to jesli tylko faktycznie bedzie działać dobrze to jestem do przodu min. 200 stówki, tym bardziej, ze ten ich abonament jest stały przez cala umowe, a poniej panele panele mam juz spacone. No ale czekam co inni jeszcze mi zaproponuja

stachu72
12-01-2018, 09:14
Dylemat brzmi za co płacić? - rachunki czy abonament na panele. Ciekawe czy banki maja kredyty pod takie inwestycje. I jak to ogarnał Columbus? Ma swoją kasę?

Jestem w trakcie umawiania się z doradcą od nich - zobaczymy.

No wlasnie, no ja mysle, ze juz bede oszczedzal teraz a jak dzieki temu instalacja sama sie spłaci to w sumie nic nie trace, opata stala, a i gwarancje daja na te panele to jest szansa, ze wszystko bedzie działać jak należy.

Daj znac co o nich myslisz, jak bedziesz po spotkaniu. ja szukam jeszcze innyc, ale z tych co wysylalem do nich oferty tez to wydaje sie, ze nie robia tylu instalacji, no i czekam ciagle na odpowiedz, wszystko sie przedluza...

Kaizen
12-01-2018, 09:35
Na to wygląda, że tyle mógłbym oszczędzać, teraz place średnio jakies 560 miesiecznie rachunku, a abonament bylby na instalacje 5,8 kW za jakies 300 zł

Niech to nawet jakimścudem wyprodukuje 6MWh/r i niech wszystko zużyjesz sam (czyli bez utraty 20%), to wychodzi 3600zl/6000kWh=60gr/kWh. Oszczędności przez mikroskop trzeba szukać.

Rafamat
15-01-2018, 13:49
Na to wygląda, że tyle mógłbym oszczędzać, teraz place średnio jakies 560 miesiecznie rachunku, a abonament bylby na instalacje 5,8 kW za jakies 300 zł, licze ze rachunek zmaleje do 30-50zl, choc mowia, ze ich Klienci maja nawet rachunki na 15zl i mniej.

Mają takie info na tych filmach, co wrzucają na yt. W komentarza na fb też ten wątek się przejawia. Będę pisał po spotkaniu.

Rafamat
15-01-2018, 13:50
Niech to nawet jakimścudem wyprodukuje 6MWh/r i niech wszystko zużyjesz sam (czyli bez utraty 20%), to wychodzi 3600zl/6000kWh=60gr/kWh. Oszczędności przez mikroskop trzeba szukać.

czyli proponujesz gotówkę?

kerad85
15-01-2018, 20:55
Pamiętam moją rozmowę z przedstawicielem Columbus jak zapytałem o dotację. Panie, my dla swoich klientów już pierwszego dnia składamy 400 wniosków (na ok. 800 możliwych) i pewnie max. 2 dni będzie można składać wnioski.

Co się okazało? Program trwał dobre dwa miesiące i jeszcze jest spora szansa, że ktoś na liście rezerwowej się załapie.

Rafamat
16-01-2018, 13:23
Co się okazało? Program trwał dobre dwa miesiące i jeszcze jest spora szansa, że ktoś na liście rezerwowej się załapie.
długo ;/ zobaczymy, co mi powiedzą
Kupiłeś w końcu od nich za gotówkę? Czy znalazłeś inną firmę? - pytam orientacyjnie

marcinbbb
16-01-2018, 21:18
Szkoda że Columbus nie informuje o kilku rzeczach które trzeba zapłacić:
- Ubezpieczenie paneli około 300 PLN/rok
- Serwis Columbus raz w roku 250 PLN
- dodatkowy licznik energii elektrycznej niby głupota 70 PLN + puszka + bezpieczniki i robi się 200 PLN.
- i że co roku rata za instalację wzrasta i realnie instalacja kosztuje ponad 70% więcej niż tego zrobionego z własnej kieszeni.

Jak ktoś nie ma kasy to niech odłoży 10 PLN dziennie do skarbonki i w 4 lata będzie miał 3kW na dachu a nie 15 lat rat dla Columbus. Ale jak ktoś lepiej poszuka to i sam skompletuje sprzęt za 1kWp/3300 PLN zlecając montaż firmie.

kerad85
16-01-2018, 21:35
długo ;/ zobaczymy, co mi powiedzą
Kupiłeś w końcu od nich za gotówkę? Czy znalazłeś inną firmę? - pytam orientacyjnie

Chyba żartujesz, że brałbym tak drogo od nich i to sprzęt nienajlepszej klasy :) Znalazłem sporo taniej i lepszy :)



Ale jak ktoś lepiej poszuka to i sam skompletuje sprzęt za 1kWp/3300 PLN zlecając montaż firmie.

Znajdź mi proszę firma, która za tyle zrobi to biorę z marszu :) Łatwo jest pisać takie hasła, ciężej za tyle zrobić :)

Krzych80
17-01-2018, 09:35
Chyba żartujesz, że brałbym tak drogo od nich i to sprzęt nienajlepszej klasy :) Znalazłem sporo taniej i lepszy :)


podziel się!
szukać tych całych poli - niebieskie czy mono - czarne? i jak sprawdzac klase sprzetu?

marcinbbb
18-01-2018, 14:04
Znajdź mi proszę firma, która za tyle zrobi to biorę z marszu :) Łatwo jest pisać takie hasła, ciężej za tyle zrobić :)

Faktycznie pierwsze 3,3kW zrobiłem za 17k PLN w 2015r w maju dołożyłem 1,6kW. za tę mniejszą instalację zapłaciłem 900 euro (bez inwertera) bo ten kupiłem prywatnie. Wystarczy poszukać są magicy którzy za 25000 PLN montują 10kWp opisane na którymś forum.

Rafamat
18-01-2018, 14:08
Szkoda że Columbus nie informuje o kilku rzeczach które trzeba zapłacić:
- Ubezpieczenie paneli około 300 PLN/rok
- Serwis Columbus raz w roku 250 PLN
- dodatkowy licznik energii elektrycznej niby głupota 70 PLN + puszka + bezpieczniki i robi się 200 PLN.
- i że co roku rata za instalację wzrasta i realnie instalacja kosztuje ponad 70% więcej niż tego zrobionego z własnej kieszeni.

Jak ktoś nie ma kasy to niech odłoży 10 PLN dziennie do skarbonki i w 4 lata będzie miał 3kW na dachu a nie 15 lat rat dla Columbus. Ale jak ktoś lepiej poszuka to i sam skompletuje sprzęt za 1kWp/3300 PLN zlecając montaż firmie.

Przegapiłem Twój komentarz, a jest cenny przed spotkaniem.
Piszą, że instalacja jest bezawaryjna. Nic natomiast o płatnym serwisie. Ach, nie, nie jest płatny, jak ma się gwarancję...
Licznika dwukierunkowego nie zapewnia czasem zakład energetyczny? Oczywiście jestem naiwny, jak myślę, że za darmo... ;)

Mendium
25-01-2018, 12:03
Instalacja 4,06kWp koszt realny 22700zł brutto. koszt 1kWp w granicach 5600zł
Raty 327 miesięcznie przez 15 lat daje nam 58860zł
Raty 455miesięcznie przez 10 lat daje nam 54600zł
Raty 745miesięcznie przez 5 lat daje nam 44700zł

Tak wygląda ich abonament. Czy warto oceńcie sami.
Wystarczy trochę poszperać to znajdą się tańsze firmy.

marcinbbb
25-01-2018, 14:38
Za 58k PLN to można strzelać nawet w 20-25kW. A za 40k około 15kW

Te 4kW za 22700 to trochę za dużo 5,3kW zrobisz za to spokojnie.

HubertBo
26-01-2018, 11:23
[QUOTE=Mendium;7600762]Instalacja 4,06kWp koszt realny 22700zł brutto. koszt 1kWp w granicach 5600zł
Raty 327 miesięcznie przez 15 lat daje nam 58860zł
Raty 455miesięcznie przez 10 lat daje nam 54600zł
Raty 745miesięcznie przez 5 lat daje nam 44700zł

Nie wiem skad masz te ceny, ostatnio pisalem, ze mam umowione spotkanie z nimi. Byl gość u mnie w poprzednia niedziele i wszytko powiedział co i jak. mam rachunki tak koło/ptroche ponad 300zl/miesiac to tak rocznie licza zuzycie na ok 5500 kwh czy jakos i wtedy moglbym miec instalacje 5,8kW co u nich kosztuje 309zl miesiecznie i nic sie nie zmienia przez 15 lat. Moze wplace tez troche gotowki na początyek wtedy będzie mniej tego abonamentu, jak dla mnie sprawa prosta, wole placic za swoja instalacje co bede miec na dachu niz co miesiac do tauronu tyle, moglbym sobie kupic całośc za gotowke ale to nie o to chodzi zeby sie oszczednosci pozbywać. Wydaja sie na konkrecie firmą, zajmą się wszystkimi papierami i nie musze sie przejmować, ze nie wiem kogo wpuszczam na dach jak będę w trasie a żona sama w domu.

Mendium
29-01-2018, 10:02
Nie wiem skad masz te ceny, ostatnio pisalem, ze mam umowione spotkanie z nimi. Byl gość u mnie w poprzednia niedziele i wszytko powiedział co i jak. mam rachunki tak koło/ptroche ponad 300zl/miesiac to tak rocznie licza zuzycie na ok 5500 kwh czy jakos i wtedy moglbym miec instalacje 5,8kW co u nich kosztuje 309zl miesiecznie i nic sie nie zmienia przez 15 lat.

Ceny mam od handlowca. Realna cena rynkowa instalacji pod klucz wynosi teraz około 4800zł brutto.
Licząc twoją ofertę abonamentu mamy 300zł*12miesięcy*15lat=54000zł. Co daje nam jakieś 9310zł za kWp przy instalacji 5,8kWp. To dalej jest kosmiczna cena.Kredyty gotówkowe nie są aż tak drogie.

Biorąc pod uwagę przyszły serwis i ewentualne usterki, to instalacja fotowoltaiczna powinna zwracać się w max 7-9 lat.

marcinbbb
29-01-2018, 15:45
Ceny mam od handlowca.
Biorąc pod uwagę przyszły serwis i ewentualne usterki, to instalacja fotowoltaiczna powinna zwracać się w max 7-9 lat.
Wycena od handlaża to nie jest dobra oferta, poproś o regulamin i umowę do wglądu bo w necie jej niestety nie znajdziesz a tam są najfajniejsze rzeczy zawarte. Tylko musisz całość przeczytać.

Czes zwrotu 7-9 lat przy kredycie na 15 lat bardzo interesujące, szczegołnie że osoby robiące za własne pieniądze mają czas zwrotu właśnie w takich granicach i kredytów płacić nie muszą.

kerad85
30-01-2018, 21:15
Nie wiem skad masz te ceny, ostatnio pisalem, ze mam umowione spotkanie z nimi. Byl gość u mnie w poprzednia niedziele i wszytko powiedział co i jak. mam rachunki tak koło/ptroche ponad 300zl/miesiac to tak rocznie licza zuzycie na ok 5500 kwh czy jakos i wtedy moglbym miec instalacje 5,8kW co u nich kosztuje 309zl miesiecznie i nic sie nie zmienia przez 15 lat. Moze wplace tez troche gotowki na początyek wtedy będzie mniej tego abonamentu, jak dla mnie sprawa prosta, wole placic za swoja instalacje co bede miec na dachu niz co miesiac do tauronu tyle, moglbym sobie kupic całośc za gotowke ale to nie o to chodzi zeby sie oszczednosci pozbywać. Wydaja sie na konkrecie firmą, zajmą się wszystkimi papierami i nie musze sie przejmować, ze nie wiem kogo wpuszczam na dach jak będę w trasie a żona sama w domu.


To znaczy, że dałeś się zmanipulować ich sztuczkom marketingowym i nie umiesz liczyć :)
Nic się nie martw, mają dużo klientów, więc nie jesteś jedyny :D

Za swoją instalację 5,5 kWp będę płacił ok. 320 zł miesięcznie z tą małą różnicą, że nie przeze 15 lat ... a przez 5 lat!

Przepłacasz czy nie? Tobie zostawiam do oceny.

jacaku
31-01-2018, 21:03
To znaczy, że dałeś się zmanipulować ich sztuczkom marketingowym i nie umiesz liczyć :)
Nic się nie martw, mają dużo klientów, więc nie jesteś jedyny :D

Za swoją instalację 5,5 kWp będę płacił ok. 320 zł miesięcznie z tą małą różnicą, że nie przeze 15 lat ... a przez 5 lat!

Przepłacasz czy nie? Tobie zostawiam do oceny.

Więc tak zamówiłem konsultacje przyjechał pan opowiedział bajeczkę i liczy koszty słoneczna rodzina w reklamie mowa o oprocentowaniu 3 procent gość liczy mi 5 procent pytanie dlaczego a bo to jest orientacyjna a rzeczywista jest 5 mówię ok . Gadki szmatki dalej wyliczenia na 249 pln na mówi 10 lat raty mowie ok puszcza filmik i wstępną umowę pisze. i wniosek o kredyt . ładnie wytłumaczył ze można odstąpić od umowy podpisałem te pierwsza z której zapisu wynika że do 14 dni na rozwiązanie umowy od czasu montażu bez kosztów więc ok. gość odjeżdża czytam na spokojnie a tam wpisane 10 lat plus rożne koszty około 5 tys po pewnym czasie przyjeżdża gość z umowa kredytowa i bym podpisał mowie jak przeczytam nie bardzo chcą się zgodzić by zostawić umowę. to mówię rezygnuje . zostawili. wiec czytam po kolei umowa z bankiem oprocentowanie nie 5 a 11 procent na 60 miesięcy zmienna stopa po czym pozostałe raty z nimi nie 5 procent a około 7 wszytko nie na 10 lat a na 15lat. nie mówi o dodatkowych kosztach o serwisie ile kosztuje o przeglądach na chwile obecna nie podpisałem tej umowy bo inne firmy maja taniej a za gotówkę tez nie bardzo chciał rozmawiać i jakieś upusty które porobił nie obowiązują wtedy

kerad85
01-02-2018, 08:26
Dlatego ten kto umie liczyć to nie podpisze z nimi umowy, ale łatwo ulec dobrym sprzedawcom i ich sztuczkom marketingowym.

Na moim przykładzie podałem, że będę płacił 320 zł przez 5 lat, a w Columbus płaciłbym tyle przez 15 lat i to na gorszym sprzęcie!

Rafamat
07-02-2018, 13:11
Może się zakręcić w głowie od tych wszystkich liczb. ;) A tak na poważnie, to jestem ciekaw przede wszystkim tej opcji w umowie ze zmiennym oprocentowaniem. Trochę nie to dziwi, szczególnie, że koszt miesięczny w ich standardzie jest niezmienny.
jacaku, masz może tę umowę? Chętnie zobaczę skan / zdjęcie tych zapisów.

marcinbbb
07-02-2018, 19:46
Znalazłem proszę zapoznajcie się z informacją z linka wszystko podliczone jak należy przez niezależnych oceniających
http://globenergia.pl/abonament-na-fotowoltaike-dziekuje-nie-przeplacam/

"opłata abonamentowa jest rok rocznie indeksowana o 4,9%, co oznacza, że z roku na rok wzrasta o 4,9%"

I wychodzi nam 53000 PLN za taki abonament

Rafamat
08-02-2018, 14:26
Znalazłem proszę zapoznajcie się z informacją z linka wszystko podliczone jak należy przez niezależnych oceniających
http://globenergia.pl/abonament-na-fotowoltaike-dziekuje-nie-przeplacam/

"opłata abonamentowa jest rok rocznie indeksowana o 4,9%, co oznacza, że z roku na rok wzrasta o 4,9%"

I wychodzi nam 53000 PLN za taki abonament

Ale to jest z 2016 roku. A firma od 2017 ma stałą opłatę abonamentową. Nie ma więc mowy o indeksowaniu i wzroście ceny co miesiąc.
Informacje są więc nieaktualne. Sprawdzałem, bo mnie jako człowieka korpo od finansów to indeksowanie zaskoczyło w przypadku abonamentów.

Pytanie więc brzmi, kiedy miałeś te konsultacje jacaku? I pytanie ważniejsze, czy masz już panele i skąd? - w ramach rozeznania rynku

kerad85
09-02-2018, 08:11
To ciekawe, bo mi też o jakieś indeksacji mówili podczas rozmowy ...

Krzych80
09-02-2018, 10:24
dzwoniłem do biura i mówili ze opłata jest stała... w poniedzialek widze sie wreszcie z doradcą - zobaczymy co powie

marcinbbb
09-02-2018, 12:25
To tak jak w tych reklamach RSSO 0% a na dole ekranu prowizja od udzielenia kredytu 1500 PLN :)
Nie ma dla mnie znaczenia czy opłata jest stała czy nie liczą się pieniądze które trzeba płacić ja wyłożyłem raz własne swoje prywatne pieniądze i zarabiam.
Od dziś dzień jak każdy widzi a z dachu:
406894
W sumie już 6,5kWh z 3,3kW
a ta mniejsza instalacja 1,6kW
406895

Bez kitu ale płacić Columbus zamiast wziąć kredyt w banku pomyłka.

Rafamat
09-02-2018, 13:51
Wygląda na to, że jacaku i kerada85 mieli rozmowy z doradcami z Columbusa jakoś wcześniej lub jak pisze marcinbbb jest gdzieś gwiazdka. Dobrze byłoby to podglądnąć - nawet z czystej ciekawości. Krzych80 daj znać po rozmowie, co było w umowie i jak ona wygląda.

I jasne, że ważne są sensownie włożone pieniądze i późniejsze zyski. Samodzielne załatwienie wszystkiego wymaga wysiłku, a nie wszystkim się chce lub nie wszyscy dobrze czują się w temacie, dlatego są firmy, które robią to w całości - klient nie musi się przejmować. Oczywiście jeśli ma odpowiedni budżet. Sam się zastanawiam, co ze sobą zrobić, bo do fotowoltaiki nie trzeba mnie przekonywać.

Oczy i serce cieszą takie wyniki, jak Twoje - marcinbbb. I Twój portfel z pewnością też.

kerad85
09-02-2018, 23:31
Z czegoś te milionowe zyski Columbus muszą wynikać :)

Są firmy, które wszystko załatwiają łącznie z ekokredytem na 2%. Czas zwrotu będzie wtedy niższy o połowę. Naprawdę wystarczy trochę poszukać firm tym się zajmującym.

marcinbbb
11-02-2018, 18:27
Z czegoś te milionowe zyski Columbus muszą wynikać :)

Są firmy, które wszystko załatwiają łącznie z ekokredytem na 2%. Czas zwrotu będzie wtedy niższy o połowę. Naprawdę wystarczy trochę poszukać firm tym się zajmującym.

Jak w każdym kredycie przez pierwsze 7-15 lat spłacasz odsetki od kredytu a dopiero później kapitał :)
Bez kitu wolę panel po panelu składać instalację aby skompletować 3kW, niż zapłacić choć 5 PLN Columbus.
Zakładając że 1kWp kosztuje 4k PLN, musimy uzbierać 12000 PLN policzmy ile to czasu zajmie?

Pomysł nr. 1 każda 5 PLN moneta z portfela ląduje w puszcze! Zakładam że codziennie znajdzie się 1 moneta 5 * 365 dni = 1825 PLN ile to zajmie?
12000 / 1825 = 6,5 roku - Dużo, ale patrząc na 15 lat Columbusa prawie nic!

Pomysł nr.2 każde niespodziewane pieniądze wpadają do "puszki" mamy rozliczenie pit`u, na urodziny coś wpadnie, może 500+, tydzień jazdy z kumplem do pracy, a pźniej ty wozisz to też oszczędność. Myślę że rocznie z PIT i 500+ daje nam MAX 3,5 ROKU - Dużo, a przy 15 lat Columbus to tyle co NIC!~

Pomysł nr.3 Kredyt w banku gotówkowy - Ocipiał, będę kredyt brał aby płacić za prąd i kredyt! BŁĄD masz kredyt i instalację na dachu. 12000 PLN i RSSO 7%
Ile to będzie kosztowało na 5 lat?
12000 + (5*7) = 120000 + 35% = 15200 PLN + koszt udzielenia kreski powiedzmy 1000 PLN
Policzcie ile jesteście do przodu!!! A nie decydujecie się na totalne dno.

COLUMBUS: tylko rata przez 15 lat
Liczę TYLKO 200 PLN

15 lat * 12 miesięcy * 200 PLN - ile to może kosztować?
15 lat * 12 miesięcy = 180 WPŁAT na konto Columbus?
180 Wpłat każda po 200 PLN - ile to będzie?
180 * 200? = TAK 36000!!! - Tanio nie

Krzych80
12-02-2018, 10:37
zgrabne wyliczenia - przekonuja i pomysły też - choc z tym jest troche jak z palaczami - niby rzucę fajki - kasa zostanie w kieszeni... bzdura! chyba że ktoś ma plan oszczędzania ;) to nie przytyk do Ciebie - tak tylko zauwazam... powiedzmy życiowo

podpisuje sie po tym, ze kredyt zawsze troche straszy, ale masz w zupelności racje!
juz sie umówiłem z doradcą - zobacze co z ta indeksacją i jak namawiają, ale po tym co napisales miałem ochote odwolac to wszystko

marcinbbb
12-02-2018, 21:44
Zapytaj dlaczego masz wybrać ich ofertę a nie brać kreski i kupować u konkurencji? Tylko uważaj oni też instalują za gotówkę - nie daj się wpakować w gofno.

kerad85
13-02-2018, 08:43
zgrabne wyliczenia - przekonuja i pomysły też - choc z tym jest troche jak z palaczami - niby rzucę fajki - kasa zostanie w kieszeni... bzdura! chyba że ktoś ma plan oszczędzania ;) to nie przytyk do Ciebie - tak tylko zauwazam... powiedzmy życiowo

podpisuje sie po tym, ze kredyt zawsze troche straszy, ale masz w zupelności racje!
juz sie umówiłem z doradcą - zobacze co z ta indeksacją i jak namawiają, ale po tym co napisales miałem ochote odwolac to wszystko

Jeszcze raz powiem, czekaj na kolejnego Prosumenta i wybierz tańszą firmę. Jak coś to napisz do mnie, a dam Ci numer do firmy, która zrobi to tanio.
Będziesz miał kredyt i spłacisz go po 300 zł / mc przez okres 5 lat, a nie przez 15 lat. W sumie bez Prosumenta też można tylko wtedy będzie to jakieś 7-8 lat spłaty (nadal o połowę mniej niż w Columbus).

marcinbbb
13-02-2018, 15:03
Przepraszam ale jestem analitykiem i coś mi tu nie pasi:
5 lat * 12 miesięcy...
60 wpłat po 300 PLN
18000PLN - i to jest to tanio, na prosumencie 2.
No bez kitu.

kerad85
14-02-2018, 09:43
No wcześniej pisałem, że 300 zł z hakiem rata.

Cena instalacji (5,5 kWp): 27 000 zł
Dofinansowanie 30%: 8100 zł
Po dofinansowaniu 18900 zł

Do tego będzie jakieś 600 zł prowizji.

marcinbbb
14-02-2018, 13:12
W sumie 19000 na prosumencie to raczej standardowa stawka za taką instalację. Ale jak się nie ma swojej kasy trzeba robić na kreskę.
Mi wczoraj przysłali rachunek za prąd 1.12.2017 - 1.02.2018 w sumie uzbierało się 47 PLN(sam abonament) z czego w magazynie energii zostało jeszcze tylko 360kWh więc mam nadzieje że słońce i ten zaległy opust starczy mi do wiosny. I nie będę musiał kupować prądu za standardową stawkę.

Jak na razie luty z sieci pobrałem około 112kWh a do sieci wypłynęło 70kWh.

korax
14-02-2018, 21:24
No wcześniej pisałem, że 300 zł z hakiem rata.

Cena instalacji (5,5 kWp): 27 000 zł
Dofinansowanie 30%: 8100 zł
Po dofinansowaniu 18900 zł

Do tego będzie jakieś 600 zł prowizji.

No nie końca:
- od dotacji zapłacisz podatek (PIT) 8100 x 19% = 1539 zł
przy kredycie 100% Bank zabierze:
- prowizja początkowa 3% - od 27000 zł to jest 810 zł
- ubezpieczenie inwestycji 0,2% (za każdy rok) 54 zł
- za pierwszy rok 1% odsetek + 1,5% prowizji 675 zł - razem już 3078 zł
- za każdy następny tak samo od niespłaconej sumy kredytu.
Oprócz posiadania zdolności kredytowej konieczne jest zabezpieczenie kredytu w kaucji bankowej do 110% kwoty kredytu!!!
Bank blokuje część kaucji na 3 lata (mino spłaty kredytu) oraz może również narzucić nam konkretne moduły PV i osprzęt
Do tego papierologia: audyt energetyczny, projekt instalacji, sprawozdania powykonawcze… nie wiem za ile, ale myślę że ze 2000 zł będzie to kosztować.

marcinbbb
15-02-2018, 07:27
Z podatkiem od dofinansowania się zgadzam 19% od kwoty dotacji, z kaucją zwrotną też (jednak mi oddali 2 miesiące po spłaceniu kolektorów słonecznych i tym samym 2 miesiące po montażu ) nie narzucali niczego producenta/wykonawcy/żadnego audytu/projektu.
Więc te ostatnie myślę że trzeba włożyć między bajki.

kerad85
16-02-2018, 09:19
No nie końca:
- od dotacji zapłacisz podatek (PIT) 8100 x 19% = 1539 zł
przy kredycie 100% Bank zabierze:
- prowizja początkowa 3% - od 27000 zł to jest 810 zł
- ubezpieczenie inwestycji 0,2% (za każdy rok) 54 zł
- za pierwszy rok 1% odsetek + 1,5% prowizji 675 zł - razem już 3078 zł
- za każdy następny tak samo od niespłaconej sumy kredytu.
Oprócz posiadania zdolności kredytowej konieczne jest zabezpieczenie kredytu w kaucji bankowej do 110% kwoty kredytu!!!
Bank blokuje część kaucji na 3 lata (mino spłaty kredytu) oraz może również narzucić nam konkretne moduły PV i osprzęt
Do tego papierologia: audyt energetyczny, projekt instalacji, sprawozdania powykonawcze… nie wiem za ile, ale myślę że ze 2000 zł będzie to kosztować.

Prowizję płaci się od kwoty kredytu bez dofinansowania. Wystarczy zabezpieczenie wekslem (nie ma żadnej blokady kaucji) ani audytu. Jest oczywiście projekt i dodatkowe papiery, ale coś za coś :)

el_szakalo
16-02-2018, 20:17
Witam serdecznie. Proszę o podpowiedź innej firmy zajmującej się fotowoltaiką za rozsądne pieniądze (PRV). Pozdrawiam

marcinbbb
17-02-2018, 23:25
Witam serdecznie. Proszę o podpowiedź innej firmy zajmującej się fotowoltaiką za rozsądne pieniądze (PRV). Pozdrawiam

A to myślisz że na priv będą opcje poniżej rynkowej ceny? Ehehehhehehe marzyciel :) Nadziei dla Ciebie nie ma liczysz że wszyscy wykonają robotę za Ciebie.

fructis77
19-02-2018, 01:17
Jak sobie poczytałem co tam wypisujecie to w sumie tylko kilka postów do mnie przemawiało, reszta to jakaś paplaniana bez założonego celu.
Jestem po dzisiejszej rozmowie z właśnie przedstawicielem Columbusa. jest kilka kwestii które tu przytoczę (potwierdzę pewnie część z tego co było już pisane)
1. Czemu fotowoltalika?
roczne zużycie mam prawie 8000kWh (pompa ciepła, wentylacja mech i itd) prócz kuchenki gazowej na butlę wszystko chodzi na prądzie
rachunek ostatni to 541,93zł za 822 kWh/ miesiąc plus te inne pierdoły przesyły i itd.
z perspektywy 6 lat mam wzrost zapotrzebowania średnio 10% ( 2 małych dzieci córki i żona więc wszystko chodzi 3x częsciej). od prawie 2 lat nie płacę rachunku do PGE na zasadzie prognozy bo jak wyliczyli mi go o 40% wyższy niż wynikało to z potrzeb to wolałem zapłacić te 5 zł za odczyt niż oddawać im praktycznie przez 10 msc o ponad 200zł więcej w rachunku gdzie miałem tylko 2 miesiące zwrotu z nadpłat. wracając do kwestii samej instalacji, nie rozpatruję jej na zasadzie szybkiego zwrotu (tak jak było z pompą ciepła) tylko zmniejszenia miesięcznych kosztów w drenowaniu budżetu domowego. i tu są tylko 2 opcje
- sfinansowanie inwestycji w całości z własnej kieszeni
- sfinansowanie inwestycji w całości w formie kredytowania np. przez Columbus tak jak mi przedstawił to ich przedstawiciel

a że wg ich wyliczeń opcja pierwsza wynosiła w granicach 48000 z falownikiem na prąd 3 fazowy oraz instalacji naziemnej dopłata i opłata montażowa dojdą pewnie dodatkowe koszta związane z odległością instalacji od domu ale to było chyba 10zł pow 50m z każdy dodatkowy metr kabla
to w opcji 2 rata wyliczona została na ok 420zł/ msc w ich kredytowaniu a to się równa 75600 w perspektywie 15 lat
dodam tylko że wyliczenia robione były dla 27 paneli monokrystalicznych

do tego warunki jakie są to gwarancja totalna ok 150zł/rok gdzie serwis i inne rzeczy z tym związane są w cenie i nie martwię się o nic, całość ma gwarancję na 15 lat więc wg zapewnień coś się dzieje to dzwonię i robią to w cenie, co jest kolejnym atutem dla mnie gdzie pracuję i nie spędzam snu z powiek sobie i rodzinie (cenię ten komfort za 150 zł rocznie)
wobec czego rozważani typu nie opłaca się lub firmie nie będę płacił są bezzasadne bo opłaci się każda opcja :
-pierwsza jak mam kasę to kupować i tylko tak, bo wtedy relatywnie rachunki będą znikome
-druga także się opłaca bo jak tej kasy nie mam to przynajmniej mi ktoś to wszystko załatwi za mnie i mam święty spokój i nie ważne jaka to firma będzie, a odkładanie kasy do "puszki" to pomysł od czapy bo za 4-6 lat takiego ciułania może się okazać, że panele może i stanieją ale usługa wzrośnie(a to standard) jak nie stanieją to pojawią się inne technologie co znowu będzie podnosić koszty, samo płacenie dalej rachunków wyższych niż po założeniu instalacji to też koszt, który odracza zakup tejże instalacji

mnie z kolei nurtuje inna kwestia a mianowicie czy po roku czasu używania instalacji będę zmuszony dostawiać panele bo okaże się to jednak za mało i jaki mi wyjdzie bilans prądu oddanego do pobranego z elektrowni, ale chyba trzeba to przetestować

na osłodę tym, którzy Columbusa nie trawią to po przeszperaniu troszkę neta trafiłem na inwestycję z IKEA, która wyceniła mi instalację na swoim kalkulatorze w kwocie 45000zł z z rabatem na karte Ikea Family 15% =38 252,64 zł hahah oczywiści to szacunek więc podejrzewam, że te 15% odbiorą w czym innym
Jednakże zdecyduję się na pewno na jakąś firmę może i ten Columbus bo takiej gotówki nie będę w stanie wyłożyć na raz (mam sporo kredytów) ale podejrzewam że spłacę ją w 2 lata bo dokonam nadpłat które nie będę obciążane odsetkami(ta sama zasada jak przy kredytach)

dodam już na koniec coś o stopie zwrotu instalacji
przy kredytowaniu przez 15lat i stałym abonamencie ok 420zł/msc (co mi się nie uśmiecha) zwrot inwestycji jest datowany na ....15lat
zaś przy kupnie za gotówkę u nich zwrot wychodzi w niecałe 9 lat ( ale pamiętać trzeba że tu jest jeszcze korzyść z niewielkich opłat za prąd ile to nie wiem)

kerad85 lub ktoś inny co będzie czytał me wypociny zna firmy czy tez producentów LEPSZEGO SPRZĘTU to wrzucajcie te nazwy czy linki bo po to to forum też jest
a co do programu Prosument to nie ma co liczyć już chyba dla szarego kowalskiego

kerad85
19-02-2018, 07:44
No dobra, jak już chcecie iść na łatwiznę i przepłacać to chociaż płaćcie abonament przez 10 lat a nie przez 15 lat.
Podobną formę działania ma firma Foton Technik (należy do niemieckiego potentata Innogy) i tutaj jest abo właśnie na okres 10 lat. Zainteresowanych mogę polecić i podzielimy się prowizją :)

Kaizen
19-02-2018, 08:53
ostatni to 541,93zł za 822 kWh/ miesiąc plus te inne pierdoły przesyły i itd.

Zmień taryfę i sprzedawcę prądu, bo masz najdroższy prąd w Polsce, skoro 66gr to jeszcze nie cała cena kWh. Trochę dziwne, bo w PGE w moim rejonie koszt kWh to 57gr brutto w G11. A jak grzejesz prądem, to bez wyrzeczeń w G12 zmieścisz się w 3000 zł rocznie za cały prąd a jak trochę zmienisz zwyczaje, to jeszcze kilka stówek jest do urwania.
.
No i zaskakująco małe zużycie w najzimniejszym miesiącu w roku jak grzejesz prądem i rocznie zużywasz 8K kWh.


przy kredytowaniu przez 15lat i stałym abonamencie ok 420zł/msc (co mi się nie uśmiecha) zwrot inwestycji jest datowany na ....15lat

Nawet licząc z Twoją dziwną ceną 66gr/kWh * 8000kWh rocznie wychodzi 5280zł za prąd vs 5040zł za abonament (mam nadzieję, że podajesz cenę brutto). 240zł rocznie "zysku" o ile ta instalacja PV zaspokoi 100% potrzeb i nie wygeneruje żadnych dodatkowych kosztów. Ale jak porównamy cenę z taryfy PGE czyli 57gr brutto to mamy 4560 zł dla PGE (ciągle G11 - bez oszczędności z G12) vs 5040zł dla Columbus. Jak wychodzi Ci że PV się zwrócą, jak koszt Columbus jest wyższy, niż koszt prądu?

A swoją drogą, co będzie, jak rządzący uznają, że już dosyć naiwnych na PV złapali i opodatkują słońce albo uchwalą ustawę o OZE w której będzie stało, że masz do wyboru oddać bezpowrotnie całą niezużytą na bieżąco produkcję prądu, albo odłączyć się od sieci?

marcinbbb
19-02-2018, 13:52
Czyli Columbus bierze jeszcze rocznie 150 PLN za serwis buhehehe 15 * 150 PLN = 2250 PLN.
Do tego ubezpieczenie instalacji szacuję na 300 PLN rocznie 15 * 300 = 4500 PLN

4500 + 2250 = 6750 PLN
I teraz przypomnijmy sobie ile zapłacimy Columbus przez 15 lat 75600 PLN
75600 + 6750 PLN = 82350 PLN

za 27 paneli monokryształ powiedzmy 275W
27 * 275W = 7425W

82350 / 7,425 = 11090PLN/kWp

Przepraszam Was bardzo ale cena jaka jest każdy widzi - z dopy. I ktoś mi powie że ma kredyty w banku i krechy kolejnej nie dostanie, ok chłopie bierz, ale z mojej perspektywy za to można postawić połowę niezłej chałupy. A nie jakąś instalację PV.

7,5kW po 4000 PLN/kWp = 30000PLN tyle realnie powinno to kosztować a w Columbus niewiele mniej niż 3 razy tyle.
Dodatkowo weźmy straty coroczne na panelach powiedzmy 0,8%
15 *0,8 = 12%
Więc z 7,425 kW po 15 latach będzie 6,5kW i weźmiesz kolejny kredyt aby kupić nowe panele? :)


A swoją drogą, co będzie, jak rządzący uznają, że już dosyć naiwnych na PV złapali i opodatkują słońce albo uchwalą ustawę o OZE w której będzie stało, że masz do wyboru oddać bezpowrotnie całą niezużytą na bieżąco produkcję prądu, albo odłączyć się od sieci?
Kupuję watrouter i nic do sieci nie wypłynie, a i z sąsiadem mogę się podzielić wszak oddaje moje a nie czyjeś:) A jak mam się odłączyć od sieci to niech oddają kasę za przyłącze a ja sobie kupię już jakiś magazym energii ale wtedy każdy Kowalski też może się odłączyć i jechać na agregacie - prawda? Więc z sąsiadem damy radę ja i on rezygnujemy z prądu i damy sobie radę.
Zaraz później odłączam wodę, mam własną studnię kupuję uzdatniacz i podziele się z sąsiadem z 7,2m2 mam aż nadmiar gorącej wody do kompletu szambo ekologiczne.
Na koniec rura preizolowana do mojego kotła na ekogroszek, mam swoj opał też mogę się z sąsiadem podzielić. Może być kombinatoryka stosowana.
Tylko jak będzie podatek od słońca Ci co nie mają PV też zapłacą bo nie może być dyskryminacji :)
A później się okaże że każdy ma zgłoszony 1kWp a w rzeczywistości 10kWp stoi na dachu ale oczywiście niepodłączone:)

fructis77
20-02-2018, 07:57
Zmień taryfę i sprzedawcę prądu, bo masz najdroższy prąd w Polsce, skoro 66gr to jeszcze nie cała cena kWh. Trochę dziwne, bo w PGE w moim rejonie koszt kWh to 57gr brutto w G11. A jak grzejesz prądem, to bez wyrzeczeń w G12 zmieścisz się w 3000 zł rocznie za cały prąd a jak trochę zmienisz zwyczaje, to jeszcze kilka stówek jest do urwania.
.
No i zaskakująco małe zużycie w najzimniejszym miesiącu w roku jak grzejesz prądem i rocznie zużywasz 8K kWh.



Nawet licząc z Twoją dziwną ceną 66gr/kWh * 8000kWh rocznie wychodzi 5280zł za prąd vs 5040zł za abonament (mam nadzieję, że podajesz cenę brutto). 240zł rocznie "zysku" o ile ta instalacja PV zaspokoi 100% potrzeb i nie wygeneruje żadnych dodatkowych kosztów. Ale jak porównamy cenę z taryfy PGE czyli 57gr brutto to mamy 4560 zł dla PGE (ciągle G11 - bez oszczędności z G12) vs 5040zł dla Columbus. Jak wychodzi Ci że PV się zwrócą, jak koszt Columbus jest wyższy, niż koszt prądu?

A swoją drogą, co będzie, jak rządzący uznają, że już dosyć naiwnych na PV złapali i opodatkują słońce albo uchwalą ustawę o OZE w której będzie stało, że masz do wyboru oddać bezpowrotnie całą niezużytą na bieżąco produkcję prądu, albo odłączyć się od sieci?

jeśli chodzi o stawkę za taryfę g11 to nie ustalam jej ja ale tak jest. taryfa g12 była już przerabiana w moim domu i rachunki miałem ok 25% wyższe niż przy g11. Skąd? A nao stąd że mam małe dzieciaki 2 córy i żonę hahah, pralki chodzą min 4 w tygodniu na dzieciaki a jeszcze są nasze ubrania zmywarka codziennie to min tak samo piekarnik, woda leje się wannami ( jeszcze 2 lata temu szambo opróżniałem co 2,5 miesiąca teraz co miesiąc, 10m3) do tego chodzi wentylacja mech i lodówa -standard 24h. Wiem można przecież powiedzieć ale trzeba to robić w godzinach kiedy prąd jest tańszy, tak ale jak się jest w domu bez dzieciaków. Pracując nie mam zamiary ślęczeć po nocach żeby wyjąć pranie rozwiesić i naładować 2 wsad czy tak samo ze zmywarką a gdzie je rozwiesić i kiedy o 4 w nocy? poza tym dochodzą nieplanowane zwolnienia lekarskie i co siedzieć z dzieckiem w domu przy świecach i grać w kamienie? NIE
po to pracujemy aby coś mieć a za tym czas dla siebie i rodziny oraz pewną dozę spokoju a nie latać w tańszych taryfach z jęzorem na brodzie, ja chcę żyć nie kopać sobie grób poprzedzony stresem i innymi pierdołami stąd też nie nastawiony jestem na oszczędzanie zwłaszcza jak mam pompę ciepła bo mam już samą korzyść z tego że nie płacę za sezon grzewczy po 7-8tys jak mają moi sąsiedzi. Sam zakup był mi odradzany i wszyscy kwitowali kiedy mi się to zwróci ? ale co ma mi się zwracać ? ka korzystam a najważniejsze u każdego jest wydawać miesięcznie jak najmniej a nie ciskać się z myślami czy teraz rach za prąd czy gaz czy olej a może węgiel
Jak wcześniej pisałem jest to kwestia czy ta instalacja pokryje mi zapotrzebowanie czy będę musiał dopłacać i ile. posiedziałem sobie na jutubie i widziałem tam sporo i nie nastawiam się na to że nie zapłacę za prąd , bo zapłacę ale jak będzie to w przeliczeniu za rok nawet 1000zł miesięcznie poniżej 100 to czy nie opłaca się to????

dla mnie jak z pompą OPŁACA bo nie unikniemy płacenia chyba że zamieszkasz w lesie.

Trzeba korzystać z życia anie z nim walczyć

Zakup drogi nawet jak wyliczamy to w kredytowaniu przez firmę x to będzie razy 2 ( i ta opcja jest najgorsza ale jak kogoś nie stać wydać takiej kasy od razu to musi z tym żyć ) i zgadzam się z wami że lepiej jest załatwiać samemu ale na to potrzeba czasu a ja go nie mam aby latać za wszystkim.
W moim przypadku będzie pewnie tak,że wezmę na abonament i w 2 lata postaram się spłacić 9ale wszystko będzie to potwierdzone jakie warunki da kredytobiorca a Columbus zapewniał że spłata w dowolnym okresie bez kosztów i itp czy prawda okaże się jak będę miał umowę kredytową to się podzielę tu z wami)

fructis77
20-02-2018, 08:00
A swoją drogą, co będzie, jak rządzący uznają, że już dosyć naiwnych na PV złapali i opodatkują słońce albo uchwalą ustawę o OZE w której będzie stało, że masz do wyboru oddać bezpowrotnie całą niezużytą na bieżąco produkcję prądu, albo odłączyć się od sieci?

co do tego to powiem Ci że mam to gdzieś co będą zmieniać póki to mi będzie służyło a jeśli chodzi o nadprodukcję to i tak ją oddajesz już teraz

Kaizen
20-02-2018, 08:27
jeśli chodzi o stawkę za taryfę g11 to nie ustalam jej ja ale tak jest

Nie, nie jest tak. Jesteś marketingowcem Columbusa, że aż tak zaklinasz rzeczywistość? Ceny poniżej - z oficjalnej aktualnej taryfy zatwierdzonej przez URE dla rejonu Warszawa. Większość PGE ma takie ceny. A te nieliczne co mają inaczej niewiele się różnią.


taryfa g12 była już przerabiana w moim domu i rachunki miałem ok 25% wyższe niż przy g11.

To jest niemożliwe. Nawet używając 100% w drogiej strefie (co jest oczywiście niewykonalne) wychodzi max 14% drożej. Nie da się zapłacić 25% więcej niż w G11 przy G12.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=407762

(4242,4zł-3720,8zł)/3720zł=14,02%

O 14% MAKSYMALNIE może wyjść rachunek w G12 wyższy, niż w G11. Gdy w nocy siedzisz przy świeczkach, wyłączasz wentylację, ogrzewanie i CWU.


Abonament jest o 3zł droższy i powoduje zmianę do 14,25%. Ciągle daleko do 25% a przecież nie da się ciągnąć całego prądu w drogiej strefie. A przy 75% zużyciu w drogiej G12 zrównuje się z G11.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=407761


A nao stąd że mam małe dzieciaki 2 córy i żonę hahah, pralki chodzą min 4 w tygodniu na dzieciaki a jeszcze są nasze ubrania zmywarka codziennie to min tak samo piekarnik, woda leje się wannami ( jeszcze 2 lata temu szambo opróżniałem co 2,5 miesiąca teraz co miesiąc, 10m3) do tego chodzi wentylacja mech i lodówa -standard 24h.

Urządzenia chodzące z tą samą mocą 24/7 generują średni koszt kWh 51,5gr/kWh w G12 a w G11 57,2. Czyli wszystko co tak działa kosztuje 10% mniej w G12, niż przy G11.


100% CWU bez problemu grzejesz w taniej strefie i nawet tego nie zauważysz. Ogrzewanie nawet puszczone samopas 24/7 i tak zużywa więcej w taniej strefie (chociaż czasowo to to 42%), bo wtedy masz mniej zysków słonecznych, bytowych i niższe temperatury za oknem. I to już powoduje, że masz z 60-70% zużycia w taniej strefie. Jak do tego puścisz pranie i zmywanie z opóźnionym startem (oczywiście nie ma obowiązku - ale dzięki temu oszczędzasz jakieś 40gr na każdym cyklu) - to jeszcze więcej. Bez większych wyrzeczeń da się zrobić 80% w taniej strefie a bez żadnych wyrzeczeń 65-75%.

fructis77
20-02-2018, 08:38
Czyli Columbus bierze jeszcze rocznie 150 PLN za serwis buhehehe 15 * 150 PLN = 2250 PLN.
Do tego ubezpieczenie instalacji szacuję na 300 PLN rocznie 15 * 300 = 4500 PLN

4500 + 2250 = 6750 PLN
I teraz przypomnijmy sobie ile zapłacimy Columbus przez 15 lat 75600 PLN
75600 + 6750 PLN = 82350 PLN

za 27 paneli monokryształ powiedzmy 275W
27 * 275W = 7425W

82350 / 7,425 = 11090PLN/kWp

Przepraszam Was bardzo ale cena jaka jest każdy widzi - z dopy. I ktoś mi powie że ma kredyty w banku i krechy kolejnej nie dostanie, ok chłopie bierz, ale z mojej perspektywy za to można postawić połowę niezłej chałupy. A nie jakąś instalację PV.


jśli ty wyliczasz ubezp na 300 za rokza foto, to 450rocznie mnie kosztuje ubezp full opcja całej chałupy z pompą ciepła z oc z nnw na wszystkich członków rodziny i od kradzieży i włamania i jeszcze cuda niewidy typu usługi naprawcze elektryczne hydrauliczne serwisowe 2x na rok, do tego usługa 2x na rok wyszukiwania i kupno wejściówek i biletów na eventy koncerty i iitp. (korzystam z tego w 100%) więc chyba sam ubezpieczasz się nie wiadomo gdzie?

ty zakładasz na panel 0,275kWp Columbus twierdzi że ich panele mają 0,29 kWp więc kolejna niescisłość (ale rozumiem że to uogólnienie) ja natomiast wracam do tematu komfortu
to że ma się kredyt nie znaczy że nie dostaniesz kolejnego

ja mam na 2000 klocki za chate miesięcznie (tak na oko, teraz chyba nawet poniżej ) do tego koszt średnio 550 za prąd teraz i to tyle ze mnie gdzie pochłania mi życie w domu
więc nawet jak wydam 150 zł miesięcznie na obsługe życia w domu to rocznie wyjdzie mi 1800 ok a nie ok 5000 jak mam to teraz a zaraz ubezpiec
może koszta co do domu za cały rok
rata ok 2000/msc x 12=24000
roczne zużycie u mnie prądu 5280
ubezp 450
podatki 300zł
śmieci 300zł/
szambo okres zimowy (latem sobie radze) 170x 5= 850
suma 31720 a bez kredytu hip. to 7720

i teraz w teori i w szacunku przy fotowoltalice jesli zmniejszy mi się rachunek z prąd do 1000zł rocznie to
5280-1000= 4280 teoretycznych oszczędności
a co za tym idzie
7720 - 4280 = 3440 taki wychodzi koszt życia i utzrymania domu bez kredyty

wylicza i szacuje przeciętny kowalski
dla mnie to szczędność w życiu i wydatkach codziennych

fructis77
20-02-2018, 08:45
Thx serdeczne al jak mówię pralki z praniem nie zostawię na całą noc grzanie owszem można nastawić na "chodzenie w nocy ale u mnie załącza się na poziomie termostatu więc załącza się automatycznie jak temp spada o 0,5 stopnia i chodzi przez 24h a mi się nie chce bawić
mam więc używam i niczym się nie przejmuję
cena energii w różnych rejonach Polski się różni a że mieszkam na wsi więc przesył chyba też mam droższy
jednak dziękuję za wyliczenia może kiedyś faktycznie się zmuszę do zabawy choć jak będzie fotowoltalika czy wogóle będzie to zasadne?

marcinbbb
20-02-2018, 08:58
jśli ty wyliczasz ubezp na 300 za rokza foto, to 450rocznie mnie kosztuje ubezp full opcja całej chałupy z pompą ciepła z oc z nnw na wszystkich członków rodziny i od kradzieży i włamania i jeszcze cuda niewidy typu usługi naprawcze elektryczne hydrauliczne serwisowe 2x na rok, do tego usługa 2x na rok wyszukiwania i kupno wejściówek i biletów na eventy koncerty i iitp. (korzystam z tego w 100%) więc chyba sam ubezpieczasz się nie wiadomo gdzie?

ty zakładasz na panel 0,275kWp Columbus twierdzi że ich panele mają 0,29 kWp więc kolejna niescisłość (ale rozumiem że to uogólnienie) ja natomiast wracam do tematu komfortu
to że ma się kredyt nie znaczy że nie dostaniesz kolejnego

ja mam na 2000 klocki za chate miesięcznie (tak na oko, teraz chyba nawet poniżej ) do tego koszt średnio 550 za prąd teraz i to tyle ze mnie gdzie pochłania mi życie w domu
więc nawet jak wydam 150 zł miesięcznie na obsługe życia w domu to rocznie wyjdzie mi 1800 ok a nie ok 5000 jak mam to teraz a zaraz ubezpiec
może koszta co do domu za cały rok
rata ok 2000/msc x 12=24000
roczne zużycie u mnie prądu 5280
ubezp 450
podatki 300zł
śmieci 300zł/
szambo okres zimowy (latem sobie radze) 170x 5= 850
suma 31720 a bez kredytu hip. to 7720

i teraz w teori i w szacunku przy fotowoltalice jesli zmniejszy mi się rachunek z prąd do 1000zł rocznie to
5280-1000= 4280 teoretycznych oszczędności
a co za tym idzie
7720 - 4280 = 3440 taki wychodzi koszt życia i utzrymania domu bez kredyty

wylicza i szacuje przeciętny kowalski
dla mnie to szczędność w życiu i wydatkach codziennych

Zadzwoń do pierwszej z brzegu ubezpieczalni i powiedz że chcesz rozszeżyć ubezpieczenie o instalację PV i aby ta informacja znalazła się na umowie ubezpieczeniowej. Bo Columbus mówi tylko aby zwiększyć ubezpieczenie domu o wartość instalacji powiedzmy 40000 ale skrzętnie ukrywa że na umowie musi to być wyszczególnione. Więc racamy do punktu wyjścia bo znam 3 firmy które ubezpieczają PV i wpisują to w umowę koszt 18 paneli 340 PLN.
Więc jeśli nie wiesz to już się dowiedziałeś, a jeśli nadal nie wierzysz łap za telefon i popytaj w columbus.
I niech zakładają nawet panele 330W nie ma znaczenia liczy się moc instalacji!

Jak pisałem za 80000 PLN to można pół domu postawić, a nie obracać kota ogonem że ma się kredyty. Jak ma się kredyty to nie bierze się kolejnego chyba że masz w domu drukarkę nominałów po 500 PLN. Nie mam i nie miałem kredytów a jak komuś jestem dłużny 10 PLN to tego samego dnia oddaje, a jakbym miał pomyśleć o kresce na dom za którą miesięcznie płacę 2000 + instalację PV za 500 PLN to bym chyba na 4 etaty zapierdzielał aby to spłacić jak najszybciej. Ale puki dają to można brać, znam takich co mają do spłacenia ponad bańkę i kredytów na 7500 PLN/miesiąc a kasy nie ma bo roboty nie ma. Dom postawiony za kreskę wart powiedzmy 350000 i pytanie ogłosić upadłość konsumencką czy płacić kredyty za wszy. Rób jak chcesz, ja mam i sobie chwalę.

kerad85
20-02-2018, 18:39
jeszcze 2 lata temu szambo opróżniałem co 2,5 miesiąca teraz co miesiąc, 10m3)
...
W moim przypadku będzie pewnie tak,że wezmę na abonament i w 2 lata postaram się spłacić 9ale wszystko będzie to potwierdzone jakie warunki da kredytobiorca a Columbus zapewniał że spłata w dowolnym okresie bez kosztów i itp czy prawda okaże się jak będę miał umowę kredytową to się podzielę tu z wami)
Jak Wam się to udawało?! U nas woda nie leje się wannami, a co miesiąc idzie 10 m3.

Druga sprawa, chcesz brać w Columbus mimo, że wyżej podałem info o Foton Technik, gdzie zamiast 15 lat, masz 10 lat za to samo.

marcinbbb
20-02-2018, 22:00
Druga sprawa, chcesz brać w Columbus mimo, że wyżej podałem info o Foton Technik, gdzie zamiast 15 lat, masz 10 lat za to samo.

Reklama, reklama już od rana.. reklama...
U mnie co 2 miesiące chodzi pan sprawdza pobór wody, a później podlicza tyle samo ze ściekami. I okazuje się że 1m3 wody ze ściekami kosztuje około 13 PLN.

fructis77
21-02-2018, 05:51
Nie nie będę reklamował tu Columbusa już patrzyłem na tę firmę Foton Technik i na pewno się z nimi skontaktuję zwłaszcza że jestem z podlaskiego i okazuje się że ta firma współpracuje z Politechniką Białostocką co jest jeszcze większym plusem bo mam wielu znajomych tam pracujących więc na pewno się dowiem co i jak, zwłaszcza że choćby od czapy wlazłem na IKEA gdzie oni też zajmują się tym tematem z jakąś firmą i na bank z wstępnych wyliczeń wyszło już na wstępie o 6tysi taniej . Jak zawsze diabeł będzie tkwił w szczegółach. Co do zużycia wody to mam tak więc widać że jest to 10m3 co miesiąc ostatnie zużycie za kwartał to 34m3 koszt 1m3 to 2,33 netto więc cały rach za wodę mam 85,56 brutto. Zaznaczam że mam szmbo a nie kanalizację.

dzięki wszystkim za rady i poddawanie pod dyskusję i wyliczenia dla mnie też jak i co się widzi o wiele szerzej na to spojrzałem
i co ważniejsze nawet jesli instalacja nie będzie w pełni wydajna na moje potrzeby to przecież zawsze mogę pobawić się w ustawienia pompy ciepła i inne takie pierdoły
Dzięki serdeczne

fructis77
21-02-2018, 05:59
marcinbbb i innym dziękuję Wam bo już wiem że na krechę tego brać nie będę tylko będę traktował jako zakup za gotówkę, na zimę miał być samochód będzie to hahah
z miłą chęcią podzielę się z tu na formum efektem tego alternatywnego zasilania ale to dopiero za min jakieś pół roku
pozdrawiam

ps. może ktoś z czytających ma przykład takiej instalacji w woj podlaskim to bym chciał też dowiedzieć się u źródła jak to wygląda w praktyce

kerad85
21-02-2018, 23:34
Za pół roku to bez sensu brać. Najlepiej na wiosnę, żeby produkowały już, bo przez zimę to za wiele tego nie będzie...

marcinbbb
22-02-2018, 09:12
Za pół roku to bez sensu brać. Najlepiej na wiosnę, żeby produkowały już, bo przez zimę to za wiele tego nie będzie...

Dokładnie tak jest kilka minut po 10 a moje już kręcą ponad 2,2kW dziś znów wpadnie z 15kWh.

fructis77
22-02-2018, 15:25
Za pół roku to bez sensu brać. Najlepiej na wiosnę, żeby produkowały już, bo przez zimę to za wiele tego nie będzie...

Faktycznie masz rację sprawa już jest dla mnie jasna i mam plan cisnąć już gotową instalację od kwietnia
THX Panowie raz jeszcze

eprom
08-05-2018, 07:08
w przeciągu 2 miesięcy ja również przymierzam się do montażu fotowoltaiki. Na poniedziałek jestem umówiony z przedstawicielem firmy Columbus, szukałem różnych ofert, wysłałem zapytania do różnych firm, Hewalex ma nawet ciekawą ofertę ale nie odpisują, a czekam tydzień. Interesuje mnie rozłożenie na raty, moc ok 5-7kWp. czy mozecie zaproponować jakąś firmę która kompleksowo się tym zajmie oraz ma umowę z bankiem na szybkie załatwienie kredytu.

kerad85
09-05-2018, 08:07
Foton Technik, pisałem ale teraz nie mogę znaleźć tych wpisów ...

cuuube
12-05-2018, 21:09
Ja załatwiałem formalności z gościem z Piły - putasem z forum elektroda jest tam pomocny w dziele energii odnawialnej . Jest też administratorem na http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=10366&od=2018-5-12&do=2018-5-12 . Uznałem , że skoro jest pomocny na forum to nie wystawia klientów bo rozeszło by się szybko i byłby spalony , a o innych firmach czytałem różne wpisy w necie( wiadomo to mogły być fejki pisane przez konkurencję , ale...) .
Ekipa i firma z której przyjechał towar była z Poznania , ale mieli też montaż w Koszalinie zaraz po mnie , także działają w całym kraju.
Kontakt na pw.
Na stronie głównej jest mapa poszukaj instalacji w swoim rejonie może akurat montowali ( nie wszystkie tam monitorowane są montowane przez nich)

fructis77
16-05-2018, 20:43
w przeciągu 2 miesięcy ja również przymierzam się do montażu fotowoltaiki. Na poniedziałek jestem umówiony z przedstawicielem firmy Columbus, szukałem różnych ofert, wysłałem zapytania do różnych firm, Hewalex ma nawet ciekawą ofertę ale nie odpisują, a czekam tydzień. Interesuje mnie rozłożenie na raty, moc ok 5-7kWp. czy mozecie zaproponować jakąś firmę która kompleksowo się tym zajmie oraz ma umowę z bankiem na szybkie załatwienie kredytu.

No i doczekałem się instalacji z Columbusa i na tym czar prysł tej firmy, rdzę szukać czegoś w swoim zasięgu tak żeby fizycznie móc podjechać i sprawy dogrywać.
Z uwagi na rodzaj paneli jakie mam i reszty urządzeń nie ma co narzekać wydaje się być solidne z niemieckimi certyfikatami i itp(nie sądzę aby był to chińczyk jeśli chodzi o instalację ). Natomiast obsługa i sposób realizacji inwestycji poniżej jakości firm telekomunikacyjnych.
PRZESTRZEGAM przed zawieraniem umów z nimi chyba że ktoś chce się denerwować i stresować sposobem i podejściem do obsługi klienta.
ja sam czuję że oprę się o sąd mimo iż fizycznie instalacja stoi, oto błędy jakie im wytknąłem:

1. nieprawidłowy kont ustawienia paneli u mnie na instalacji gruntowej obecnie wynosi 16-17 stopni !!!!!! gdzie wszystkie symulacje przez nich przeprowadzane oraz literatura i moje położenie mówi o kącie 30-35 stopni !!!!
2. kabel wkopany na głębokośc mniejszą niż punkt przemarzania (można się spierać ale poszedłem już na udry) ok 70 cm powinno być min 120 cm
3. brak prac wykończeniowych po położeniu kabla w ociepleniu
to sa najbardziej rażące
ponad to Firma nie ma własnej ekipy i podsyła wykonanie realizacji inwestycji podwykonawcom i wygląda to tak że panowie( u mnie tak było) nie posiadają drabiny wiadra przyjeżdżają bez odpowiednich materiałów niezbędnych do montażu i o zgroza nie posiadają żadnych informacji na temat inwestycji !!!!!

proszę zastanowić się czy warto ? bo wysoka jakość produktu to jakieś 35-45% całej usługi zaś pozostała część to obsługa i kontakt z tą firmą co jest kpiną
Bardzo żałuję że się namówiłem na tę firmę, rzadne załatwianie spraw przez nich nie satysfakcjonuje mnie jako ich klienta i jak wspomniałem pachnie wszystko pozwem z mej strony

eMCsi
17-05-2018, 13:28
Dzień Dobry Wszystkim.
Może kogoś przestrzegę bo wg mojego sposobu myślenia firma CE to mocni naciągacze żeby nie mówić o oszustach...
kilka dni temu zadzwoniła Pani konsultant z Columbus Energy która opowiedziała cudowną historię.
Zapytała o rachunki za prąd wiedz podałem że zużycie roczne jest na poziomie 5,4 kkWh, Wiec przytoczyła mi przykład że średnia instalacja ok 2 i cośtam kWp to koszt ok 10 000zł przy czym weszła nowa oferta ze nie ma potrzeby płacić całości jednorazowo tylko można rozłożyć na abonament w wybranej przez siebie kwocie na dowolny okres...
ja: szybka kalkulacja koszt max 25 tyś złoty rozkładając na abonament po 300 jakbym płacił za energie 8 lat i z bani a potem praktycznie 8 zł...myśle sobie nie ma co się zastanawiać i umawiam się z przedstawicielem.

Dzisiaj przyjechał przedstawiciel opowiadał pięknie jakie to same korzyści i w ogóle... ale przyszedł czas na liczenie kosztów wstępna analiza na tel na kalkulatorze proszę państwa instalacja na wasz dom to koszt nieco ponad 30 tys...

myśle sobie nie jest żle wiadomo jakieś tam koszty zawsze dochodzą...

i znowu 30 min opowiadania o korzyściach i przyszedł czas na wyliczenie kosztów przez program w excelu ... instalacja 5,6 kWp panele czarne monokrystaliczne bo te poli sa w tej samej cenie a mają krótszą gwaracnję i rzywotność poniżej 30 lat te mono minimum gwarancji 25 a wytrzymują spokojnie ponad 35 lat...

mówie że skoro tak to wygląda to sprawa jest prosta bierzemy mono...

wynik końcowy 43000pln minus rabat za coś tam 2000 i minus rabat za natychmiastową decyzję drugie 2000... suma-sumarum 39000 pln
rata ponad 400 zł na 8 lat

myślę sobie czyżby mnie kalkulacja zawiodła i się pytam przedstwaiciela że ich Pani konsultant mówiła jakby trochę inaczej..ach ta dziewczyna to zawsze coś popi...... ona miała na myśli koszt za 1kwh średni ... no to wtedy by się zgadzało.
podziękowałem i mówiłem ze rezygnuję bo to jednak dużo wiecej niż sobie wyobrażałem, Niezadowolony przedstawiciel mnie opuścił i zaznaczył ze nie decydując się teraz trace wszystkie rabaty i upusty... trochę się biłem z myślami ale przeczytawszy to forum ciesze się że nie dałem się naciągnąć.

Mam nadzieje że przytoczona wizyta przedstawiciela pomoże innym w nie podejmowaniu pochopnych decyzji.
Pozdrawiam.

andrzejku
06-07-2018, 13:34
Miałem 2 spotkania z przedstawicielem tej firmy i ich oferta delikatnie rzecz ujmując nie wydała mi się atrakcyjna. Opłata abonamentowa jaką mi wyliczyli na tamten czas (jakieś 2 lata temu) była wyższa niż mój ówczesny rachunek za prąd (a w domu mam wszystko na prąd- pompa ciepła, indukcja, własna studnia, filtry wody itd.) + całościowy koszt znacznie droższy niż koszty kredytu konsumenckiego. Do tego rata CE + jakieś opłaty stałe, to mnie nie przekonała ta oferta i szczerze mówiąc dziwię się, że mają klientów.

W całych tych wyliczeniach mało kto, albo nawet nikt nie zwrócił uwagi na fakt, że panele tracą na wydajności i nie jest to uszkodzenie gwarancyjne a naturalna eksploatacja.

PS. Najbardziej zdziwiło mnie to, że chcieli od razu jakąś umowę podpisywać ze mną zaraz na pierwszym spotkaniu, bez uprzedzania o tym, ani nawet podesłania tej umowy wcześniej.

traks
09-08-2018, 09:00
Jestem właśnie po spotkaniu z przedstawicielem Columbusa i sprawa przedstawia się następująco:

Instalacja o mocy 5,7 kW - 19 szt. paneli monokrystalicznych (100x160)
Koszt całościowy (projekt, zgłoszenia, montaż itp. itd) - 35 910 zł
W abonamencie, kredycie a w zasadzie w leasingu konsumencki (Idea Bank) :
- wpłata własna - 3 600,00 zł
- raty - 466 zł przez siedem lat

Gwarancja 15 lat, podobno brak kosztów serwisowania ew. online kontrolują działanie instalacji na bierząca
Ubezpieczenie nie jest wymagane w przypadku montażu na budynku mieszkalnym.

Aha, aneks do umowy że po 12 miesiącach można zrezygnować z umowy, demontują instalacje i zwracają koszty.

Tyle z rozmowy, reszta pewnie w umowie drobnym druczkiem.
Przedstawiciel mało nachalny i nie nakłaniał do podpisywania czego od reki, zostawił materiały do przemyślenia i przekalkulowania.
Na kredyt nie mam co liczyć więc szukam innej formy sfinalizowania inwestycji.

OK, teraz chciałbym porównać tą ofertę z innymi firmami, działającymi w małopolsce, możecie kogos polecić?

zezol
09-08-2018, 15:53
Witam. Przepraszam ze zapytam.Ale ile teraz miesiecznie placicie za energię ??Przedstawione dane mowia ze calkowityt koszt tej inwestycji wyniesie ok43 tysi. Przyjmując gleboko pesymistyczne cene 1kilowata jeden zloty to za ta kasę mamy 43000 kwh do z uzycia w długim terminie. Trzeba nad tym gleboko sie zastanowić aby dokonać prawidłowego wyboru
Pozdrawiam

traks
09-08-2018, 23:01
Około 350 zł miesięcznie. Jeżeli instalację będę spłacał przez siedem lat, płacąc grosze na energię, to tak naprawdę jej koszt zamknie się w kwocie około15 tys. A po spłacie to już czysty zysk. Jeżeli instalacja faktycznie zachowa sprawność przez 30-35 lat, to przeżyje mnie... a nie płacenie rachunków za energię na emeryturze to rodzaj inwestycji :)

Kaizen
09-08-2018, 23:29
a nie płacenie rachunków za energię na emeryturze to rodzaj inwestycji :)

Lepiej w lotka zagraj. Masz większe szanse na zmiane prawa, wandali, trąbę powietrzną i awarię (falownika graniczy z pewnością).
Do tego przywiązujesz się do dzialki. Bo zabytkowe panele nie będą atrakcją dla wielu i nie podniosą wartości nieruchomości.

traks
10-08-2018, 06:13
Troszkę mnie zasmuciłeś, panele przykują mnie do działki, a myślałem że już dawno temu zrobił to kredyt :) A po co mam podnosić wartość nieruchomości? Chyba żeby w przyszłości płacić większy podatek kastralny? Wystarczy że falownik wytrzyma 15 lat swojej gwarancji. Jak dla mnie zwrot inwestycji w 10-11 lat jest jak najbardziej akceptowalny

traks
10-08-2018, 06:27
I nie wiem jak ze zmianą prawa, ale na bank za bodajże dwa lata będziemy mieli najdroższy prąd e Europie :(

funky_koval
10-08-2018, 08:24
Co roku tak się mówi. Żaden rząd do tego nie dopuści. Chyba że masz na myśli że wszędzie stanieje poniżej ceny naszego.

traks
10-08-2018, 09:59
Jak szacuje Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO), po 2020 r. będziemy mieli najwyższe w Europie hurtowe ceny energii i taryfy dla wszystkich grup odbiorców. - Będziemy drożsi nie tylko od naszych sąsiadów, ale i w całej Unii przy relatywnie niższej sile nabywczej - twierdzi Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO

kerad85
10-08-2018, 11:41
42700 zł, a ja za podobną instalacje zapłacę 26 - 27.000 zł z kosztami kredytowymi :D

funky_koval
10-08-2018, 11:58
Przy własnym wykonaniu da się za 19k na nowych podzespołach (Canadian solar ,Fronius) a uczciwa firma powinna wziąć pomiędzy 23-27k .
Columbus to sprawnie działający marketing w cenach premium

traks
10-08-2018, 12:07
42700 zł, a ja za podobną instalacje zapłacę 26 - 27.000 zł z kosztami kredytowymi :D

Z ciekawości, jaka rata kredytu i na ile lat rozłożona?

traks
10-08-2018, 12:11
Przy własnym wykonaniu da się za 19k ....
Rozumiem że nie mając takiej kasy, braku możliwości wzięcia kredytu radzicie zostać przy Tauronie ?

zezol
10-08-2018, 15:38
Witam.Ja rozpatrujac taką ofertę mocno bym sie zastanowiła.Rata 466 zl minus 350zl biezace rachunki to przez siedem lat roznica jest ok 10000 plus 3900 wplata poczatkowa..odkladajac tą roznice jest spora sumka na poczet przyszlej instalacji pv.Trudno jest przewidzic jakie beda ustawy.Slychac o kryzycie energetycznym ,ale tez na pewno beda jakies zachety finansowe aby ludzie zakladali odnawialne źródła energii.Myślę ze za siedem lat ceny instalacji pv napewno beda duzo nizsze.Ale to kazdy decyzje podejmuje sam.Pozdrawiam

traks
10-08-2018, 16:06
Zaraz, zaraz ale co to za różnica, po siedmiu latach mam albo spłaconą instalację albo odłożone 14-15 tys, które wystarczą albo i nie na założenie .

funky_koval
10-08-2018, 16:37
Twoje dane się nie zgadzają, potrzebujesz 6600 kWh na rok, a instalacja da ci po odliczeniu opustu około 5000 kWh. Tę różnicę musisz doliczyć do rachunku.

kerad85
11-08-2018, 09:11
42700 zł, a ja za podobną instalacje zapłacę 26 - 27.000 zł z kosztami kredytowymi :D


Z ciekawości, jaka rata kredytu i na ile lat rozłożona?

Jednak zapłacę jeszcze mniej :)

353,50 zł przez 5 lat = 21 210 zł + prowizje i ubezpieczenia.
417364

kerad85
11-08-2018, 09:18
Troszkę mnie zasmuciłeś, panele przykują mnie do działki, a myślałem że już dawno temu zrobił to kredyt :) A po co mam podnosić wartość nieruchomości? Chyba żeby w przyszłości płacić większy podatek kastralny? Wystarczy że falownik wytrzyma 15 lat swojej gwarancji. Jak dla mnie zwrot inwestycji w 10-11 lat jest jak najbardziej akceptowalny

W 11 lat to zwróci Ci się instalacja taka jak moja (czyli prawie 2 razy tańsza niż ta od Columbus).

Policz sobie lepiej wg Excela jaki będziesz miał okres zwrotu z inwestycji:
https://drive.google.com/file/d/0BxH6ORdsTu_SdmxldFBDbU1RUDg/view?usp=sharing

Kaizen
11-08-2018, 09:36
Jednak zapłacę jeszcze mniej :)

353,50 zł przez 5 lat = 21 210 zł + prowizje i ubezpieczenia.
417364

A ile to te prowizje i ubezpieczenia?
Nie ma żadnego wkładu własnego na start?

traks
11-08-2018, 11:04
W 11 lat to zwróci Ci się instalacja taka jak moja (czyli prawie 2 razy tańsza niż ta od Columbus).

Policz sobie lepiej wg Excela jaki będziesz miał okres zwrotu z inwestycji:
https://drive.google.com/file/d/0BxH6ORdsTu_SdmxldFBDbU1RUDg/view?usp=sharing

42700, koszt instalacji, rachunki roczne za prąd 4 tys. Czyli w jedynaście lat spłata instalacji, jakim sposobem Twoja o połowę tańsza będzie się zwracać w takim samym okresie?

funky_koval
11-08-2018, 14:42
Byłem na spotkaniu z Columbus i przy liczeniu innej instalacji wyszło 15 lat zwrotu.Na podstawie doświadczeń z moją instalacją wyliczyłem że przy twoich parametrach też będzie to minimum 15lat. Ogólnie przy twoim zużyciu powinieneś mieć większą o 1kw.

kerad85
11-08-2018, 15:33
A ile to te prowizje i ubezpieczenia?
Nie ma żadnego wkładu własnego na start?

Podatek od dofinansowania (1727 zł), 1,5% prowizji za każdy rozpoczęty rok spłaty (od aktualnego zadłużenia), odsetki (oprocentowanie kredytu 1%) i ubezpieczenie instalacji.
Nie ma wkładu, jest tylko prowizja 1,5% co roku.

kerad85
11-08-2018, 15:34
42700, koszt instalacji, rachunki roczne za prąd 4 tys. Czyli w jedynaście lat spłata instalacji, jakim sposobem Twoja o połowę tańsza będzie się zwracać w takim samym okresie?

Widać tutaj dobitnie, na jakich osobach żerują sprzedawcy Columbus ;)
Wyżej masz kalkulator uwzględniający wszystkie czynniki i to on wyliczy Ci zwrot z inwestycji, a nie Twoje obliczenia, że płacisz 4 tys. za prąd.

piotrulex
17-09-2018, 10:36
Przed chwilą włąśnie do mnie jakimś cudem dzwonili, podziekowałem ale szukam w necie

Pytanie mi sie nasuwa jedno

Czy majac dom z rachunkami za prąd na poziomie 117zł'mc warto takie coś zakładać?

To średnia obliczona z ostatnich 12-tu miesiecy

Teraz może będzie nieco wiecej bo wiosna doszła sauna z piecem 9KW a w liczonych 12-tu miesiacach nie była wiele razy używana

funky_koval
17-09-2018, 11:46
Jeżeli masz wolne środki albo skorzystasz z taniego kredytu to warto, można potraktować pv jako lokata kapitału. Warunek konieczny to nie przepłacać za instalację .

kerad85
18-09-2018, 08:58
Ciężko nie przepłacać za tak małą instalację, aczkolwiek się da.

piotrulex
18-09-2018, 17:05
Jeżeli masz wolne środki albo skorzystasz z taniego kredytu to warto, można potraktować pv jako lokata kapitału. Warunek konieczny to nie przepłacać za instalację .

Jeśli bym kupował to tylko i wyłącznie za gotówkę aby nie generować dodatkowych kosztów

Tylko pytanie, czy i po ilu latach będę miał oszczędności mając na uwadze wysoka cenę tej instalacji

Staramy się być EKO ale przy tych kwotach to trochę za mała motywacja ..

funky_koval
18-09-2018, 20:34
Potrzebujesz 8 paneli 275, inwerter 2kw np.growatt . Przy własnym montażu 7000 i 6,5 lat zwrotu. Potem około 20 zł opłat stałych co miesiąc. Jeżeli nie podejmiesz się roboty sam to masz chociaż punkt wyjścia z ceną. Oczywiście do latania po dachu bierzesz dekarzy w opcji samodzielnej.

marcinweg
20-09-2018, 21:58
Witam.
Ja o firmie Columbus Energy.
Chciał bym zasięgnąć od was Fachowców porady.
Właśnie jestem po konsultacjach z przedstawicielami.
Wszystko ładnie piękinie mi przedstawili i jak tak patrzeeć to teoretycznie super sprawa.
Moje zuzycie energi za 2017 rok to okolo 3800kWh.
Polecili mi panele monokrystaliczne wytwarzające 300 W.
Jak dla mnie to potrzeba ich 12 szt. czyli było by 3600 W.
Pokazali mi na stronie internetowej że można to wszystko śledzić, jakie złużycie, ile panele wytwarzają prądu itp. taka statystyka od początu założenia instalacji.
Taka instalacja wytwarza 3860 kWh rocznie. Czyli dla mnie ok.
Oczywiście inwerter okablowanie zabezpieczenie przepięciowe oraz montaż wszystko w cenie.
Można zapłacić gotówką albo płacić "abonament" czyli wziąść kredyt w CA.
Gotówką to by wyszło około 22600 zł. a na raty to około 290 zł miesięcznie na 8 lat. czyli kredyt cały by kosztował 28 tyś z kawałkie.
Patrząc na to że za prąd płacę średnio na miesiąc 200 zł to jest kuszące.
Po 8 latach spłacam instalację i zostaję tylko z opłatą stałą do Energetyka około 20 zł. - bajka.
Gwarancja Totalna na 15 lat w cenie tego abonametu, serwis coroczny też
Ponadto powiem że przeczytałam sporo waszych komentarzy i nie zachwalacie tej firmy a zadając pytania wyciągnięte z forum konsultant znał odpowiedź na każde moje pytanie tak jak by przestudiował to forum i miał gotowe odpowiedzi.
Jednym słowem płacę 28 tyś (w okresie 8 lat) i tyle w temacie. Co dalej ?
Ponoć producent daje gwarancję że panele mogą stracić tylko 13 % swojej maxymalnej mocy wyjściowej, jeśli w ciagu 25 lat stracą więcej czyli moc będzie poniżej 87 % to wymianiają na nowe.
Proszęo poradę bo praktyka to całkiem inna sprawa.

funky_koval
21-09-2018, 07:16
Też byłem na takim spotkaniu, byłem też na spotkaniu sprzedawców odkurzaczy i było podobnie. Nie wiem co to totalna gwarancja ale na moim spotkaniu nie było o niej mowy. Była tylko GW. Producenta i sprzedawcy na montaż ( 2lata). Na instalację nie wydasz więcej jak 16000 u innych sprzedawców . Columbus ma super marketing i to kosztuje.

marcinweg
21-09-2018, 07:41
Też byłem na takim spotkaniu, byłem też na spotkaniu sprzedawców odkurzaczy i było podobnie. Nie wiem co to totalna gwarancja ale na moim spotkaniu nie było o niej mowy. Była tylko GW. Producenta i sprzedawcy na montaż ( 2lata). Na instalację nie wydasz więcej jak 16000 u innych sprzedawców . Columbus ma super marketing i to kosztuje.


Ja nie byłem na spotkaniu tylko dwuch konsultantów przyjechało do mnie do domu i nie porównywał bym tego z wciskaniem odkurzaczy czy garnków.
W tym roku uruchomili takie coś jak Totalna Gwarancja czyli na 15 lat gwarancja na:
- wykonanie usługi montażu
- na falownik (inwerter)
- na panele fotowoltaiczne
- na zabezpieczenie
- na okablowanie
- na zewnętrzny moduł wifi
- serwis
- na system montażowy.
Jeśli cena jest taka jak mówisz to będę szukał w swojej okolicy ale jak na razie to robiłem symulacje na jakiejś stronie to wyszło mi około 24 tyś zł.

kerad85
21-09-2018, 08:22
Ja nie byłem na spotkaniu tylko dwuch konsultantów przyjechało do mnie do domu i nie porównywał bym tego z wciskaniem odkurzaczy czy garnków.
W tym roku uruchomili takie coś jak Totalna Gwarancja czyli na 15 lat gwarancja na:
- wykonanie usługi montażu
- na falownik (inwerter)
- na panele fotowoltaiczne
- na zabezpieczenie
- na okablowanie
- na zewnętrzny moduł wifi
- serwis
- na system montażowy.
Jeśli cena jest taka jak mówisz to będę szukał w swojej okolicy ale jak na razie to robiłem symulacje na jakiejś stronie to wyszło mi około 24 tyś zł.

Haha, najpierw niby, że zainteresowany klient, a potem okazuje się, że to marketing szeptany firmy Columbus :D
Moim zdaniem to po pierwsze za mało paneli liczysz (20% opustu!), po drugie, za tą kasę to założyć 5 kWp vs. 3,6 kWp w Columbus.

marcinweg
21-09-2018, 08:30
Haha, najpierw niby, że zainteresowany klient, a potem okazuje się, że to marketing szeptany firmy Columbus :D
Moim zdaniem to po pierwsze za mało paneli liczysz (20% opustu!), po drugie, za tą kasę to założyć 5 kWp vs. 3,6 kWp w Columbus.

Może i masz rację że CE bieże sobie dużo za marketing.
A możesz mi podesłać jakieś propozycje firm ? co bym mógł się skontaktować.

Ok, mój temat rozwiązany.
Okazało się że mam konsultanta pod nosem i to znajomego :)
Apropos CE to w cenie chyba wliczony jest ten cały marketing.
Cena za moją instalację wyniesie około 16 tyś zł.
Pozdrawiam.

manix76
23-09-2018, 06:26
Możesz coś więcej o tej instalacji powiedzieć ?
Jakie moduły , falownik ?

K160
01-10-2018, 14:52
Cena za moją instalację wyniesie około 16 tyś zł.


No to pochwal się u kogo taka cena i na jakim sprzęcie? Montaż chyba własnoręczny?

U mnie przed chwilą był przedstawiciel Columbus Energy, za instalację 3,6kW wyliczył kwotę 21755zł brutto przy natychmiastowym podpisaniu umowy. Panele Longinus monokrystaliczne, inwerter Zever Solar, rok na zmianę decyzji i zwracają wtedy 100% kosztów, tylko przez 5 lat nie można założyć innej instalacji.

Za taką samą moc, na panelach monokrystalicznych w IKEA Geo Solar wyszło 23500zł, czyli 1750zł drożej.

16 000 z montażem to byłaby bardzo dobra oferta.

funky_koval
01-10-2018, 17:31
Koszt mojej instalacji 3,3kw z lepszym inwerterem Froniusa na panelach CS 275 i przy wynajęciu 2 dekarzy to 11tyś. Dzisiaj było by 10 tyś. Panele staniały.

maciuspala
01-10-2018, 18:08
Mi gość zamontowal 7,2 kWp na full black EXE plus Fronius za 32 tyś, jedynie co musiałem zrobić to zrobić zdjęcie umowy i otworzyć drzwi instalatorowi, resztę sam załatwił, brak płatnych przeglądów, za każdym razem jak dzwonie odbiera telefon.... I to się liczy.....
Wszystkie te abonamenty to złodziejstwo i wyzysk....

marcinbbb
01-10-2018, 22:15
Mi gość zamontowal 7,2 kWp na full black EXE plus Fronius za 32 tyś,
32000 / 7,2 = 4444PLN.kWp powiem szczerze dupy nie rwie i tanio też nie było. Ale za takie pieniądze też bym odbierał telefon. A zrobisz nam zdjęcie instalacji na dachu?

maciuspala
02-10-2018, 06:10
Uwierz maiłem kilkanaście ofert wszystkie były powyżej 34-36-38 tyś, oczywiście od zarejestrowanych firm, nie od Zenka spod sklepu....
Gość montował u znajomego, był zadowolony utargowałem z 34 na 32 tyś i tylko na forum co chwile słyszę że da się połowę taniej.....tylko to gadanie bo trzeba dopieklić innym. Zdaje sobie sprawę że instalator to nie caritas za darmo nie robi...
Przy budowie domu naprawdę nauczyłem się ze to co tanie to wychodzi potem drogo...
419628
419629
419630
419631

funky_koval
02-10-2018, 11:24
Panele wyglądają ładnie, ale powinny być zainstalowane poziomo. Chyba że masz kąt dachu więcej i 45° to śnieg zjedzie.

pagu
08-10-2018, 16:03
Witam tez byłem umówiony z przedstawicielem Columbus ale po przeczytaniu tego tematu odpuszczam .
Dziś dostałem dwie oferty
7,08 kWp za 29100 , oraz 4,13 kWp za 19600 ................ obie na panelach Boviet 295 , oraz Fronius , niech ktoś podpowie czy w miarę ok ?

kerad85
09-10-2018, 09:06
Tak, całkiem niezłe. Może jeszcze uda się ciut taniej znaleźć, ale wielkich różnic bym nie oczekiwał.

K160
09-10-2018, 09:10
4,13 kWp za 19600 na panelach Boviet 295 , oraz Fronius , niech ktoś podpowie czy w miarę ok ?

Myślę, że możesz zejść z ceny jeszcze o 1600zł i mieć lepsze panele. 18000zł za 4,2kW na 14 panelach monokrystalicznych EXE Solar 300W, Fronius Symo, dachówka na dachu stromym.

Dodam ciekawostkę, że dużo lepszy panel QCell 360W https://allegro.pl/modul-panel-fotowoltaiczny-q-cells-q-peak-l-360w-i7549872688.html kosztuje w detalu 860zł, czyli właściwie tyle samo co te EXE Solar.

Wykonałem amatorską kalkulację nowych elementów składowych takiej instalacji na podstawie cen z Allegro i sklepu ASAT, wyniki są zastanawiające:
12 x panel QCell 360W po 820zł w sumie 4,32kW = 10 000zł
1x Inwerter Fronius Symo 4.5-3M WLAN 2MPP = 6300zł źle go dobrałem?
28x hak do dachówki po 20zł = 560zł
28mb szyna montażowa 21zł za 1mb = 600zł
28x3 wkręty nierdzewne =120zł
14x łącznik do szyny montażowej po 3,7 = 51zł
6x złącze MC4 =30zł
20x kabel solarny 4mm2 po 3,1zl = 60zł
1x zaciskarka MC4 = 110zł
4x klema końcowa = 20zł
10x klema środkowa = 40zł
15x śruby = 30zł
1x Wyłącznik nadprądowy PV 1000V 4P DC =130zł
1x Wyłącznik różnicowoprądowy = 40zł
1x Ogranicznik przepięć gotowa rozdzielnica do PV = 500zł

Rzeczy o których zapomniałem lub nie wiem, że muszą być = 1000zł
Suma = 19591zł brutto

pagu
10-10-2018, 15:07
A gdzie tu robocizna ? a wychodzi tyle samo penie gdzieś błąd lub instalatorzy mają duzo większe rabaty .

funky_koval
10-10-2018, 15:17
Inne panele np.Trina 270 za 3000 taniej, rozdzielnia 300 zł taniej, zaskarka nie potrzebna 110 taniej, wkręty nierdzewne w lokalnej hurtowni 70 taniej, inwerter można kupić dokładnie ten 5600.Dekarze i elektryk z tego 1000 do było doliczone. Zostaje ponad około 4500 zł. Bo wiesz zależy kto i po co liczy

pagu
10-10-2018, 15:29
Moja końcowa wycena moc instalacji 8,64 to
panele Telesun 270 - 32szt
inwerter - Fronius 7.0-3-M
plus kompletny montaż --------------------- cena 32500 , cena 1kWp = 3762 .

marcinbbb
10-10-2018, 21:03
cena 1kWp = 3762 .

Skąd jesteś może znajdę taniej??

K160
11-10-2018, 07:24
Skąd jesteś może znajdę taniej??
Marcin, ale to Ty byś montował system?
Ja jestem obok Nowego Sącza, masz tu kogoś?

K160
11-10-2018, 07:30
Inne panele np.Trina 270 za 3000 taniej, rozdzielnia 300.... Zostaje ponad około 4500 zł

No pewnie masz rację, ale czy Trina 270 są monokrystaliczne i z gwarancją 15lat (nie mam na myśli liniowego spadku mocy)? Poza tym ja starałem się wycenić dokładnie to co zaoferował instalator za 18000zł.

Rozdzielnia była najtańsza jaką znalazłem.
Froniusa za 5600 nie widziałem nigdzie, mogę go z ulicy w detalu za tyle kupić?

funky_koval
11-10-2018, 08:55
Według opinii instalatorów w naszej szerokości geograficznej lepsze są Poli. Na te panele jest 10 lat gwarancji a inwerter z allegro. Myślę że da się nawet taniej

marcinbbb
11-10-2018, 13:06
Marcin, ale to Ty byś montował system?
Ja jestem obok Nowego Sącza, masz tu kogoś?

Nie ale mam kogoś w Twojej okolicy namiary dam na PW. przedzwoń może uda Ci się coś ugrać.

pagu
12-10-2018, 10:43
Skąd jesteś może znajdę taniej??

Okolice Piotrkowa Tryb.

tableta
13-11-2018, 18:03
Witam,
Przed chwilą był u mnie Pan z FOTON technika w sprawie paneli fotowoltaicznych i przedstawił ciekawą ofertę. Oczywiście jak to ja, zaraz zacząłem szperać i trafiłem na ten wątek na forum.
Moje obecne rachunki za prąd to ok 420 zł / msc - roczne zużycie ok 7,1 kW.
Oferta foton-a to 30 paneli wraz całą instalacją, papierkologią, wymianą licznika itp. wraz z gwarancją na okres 25 zł (wliczającą w to, że panele nie mogą przez ten okres zejść poniżej 80% wydajności) co łącznie ma dać moc 8kWp/rok - to wszystko przy wpłacie 1900 zł i "abonamencie" miesięcznym wynoszącym 480 zł przez okres 10 lat.
Daje to łącznie prawie 60 000 zł w skali 10 lat, ale zakładają, że za prąd nie będę płacić nic to teoretycznie miesięcznie taki abonament wychodzi ok 60 zł (480 - 420) no a po 10 latach nie ma opłat za abonament i można cieszyć się "darmową" energią - a przynajmniej w 80%.

Czy Waszym zdaniem to jest realna i sensowna oferta czy całkowicie nieopłacalna i lepiej wziąć kredyt albo pozbierać przez rok i wrócić wtedy do tematu?

Pozdrawiam

Kaizen
13-11-2018, 18:15
Moje obecne rachunki za prąd to ok 420 zł / msc - roczne zużycie ok 7,1 kW.

Chyba kWh? To nawet po 70gr licząc rocznie wychodzi niespełna 5 zł. Po co tym się zajmować? ;)


co łącznie ma dać moc 8kWp/rok - to wszystko przy wpłacie 1900 zł i "abonamencie" miesięcznym wynoszącym 480 zł przez okres 10 lat.

Czyli przez 10 lat przelejesz łącznie 59500 zł za instalację, która dostarczy prądu który przy taryfie G11 kupiłbyś za jakieś 15K zł taniej a przy G12 ze 20-25K zł taniej? Interes życia ;)
I tak czy inaczej będziesz płacił ZE opłaty stałe. Nawet, jeżeli wyprodukujesz tyle prądu, co zużyjesz. A masz sporo ryzyk - np. zmiany przepisów i zamiast 20% ZE pobiorą 40%. Do tego już teraz musisz umożliwić ZE odcięcie Twojej instalacji od sieci (choćby to był szczytowy czas produkcji).

d7d
13-11-2018, 19:14
Myślę, że możesz zejść z ceny jeszcze o 1600zł i mieć lepsze panele. 18000zł za 4,2kW na 14 panelach monokrystalicznych EXE Solar 300W, Fronius Symo, dachówka na dachu stromym.

Dodam ciekawostkę, że dużo lepszy panel QCell 360W https://allegro.pl/modul-panel-fotowoltaiczny-q-cells-q-peak-l-360w-i7549872688.html kosztuje w detalu 860zł, czyli właściwie tyle samo co te EXE Solar.


Brawo, ładne zestawienie kosztów.
Co to Q-Cells G4 360Wp w cenie 860 PLN to nie wiem czy tako okazja bo 860/360= 2,39 zł/Wp
a nowszy Q-Cells G5 DUO 325Wp kosztuje 698 PLN = 2,15 zł/Wp
Q-Cells Q4 ma 2,00m długości a Q5 ma 1,685m.

K160
14-11-2018, 05:03
Brawo, ładne zestawienie kosztów.

Rzeczywiście z tymi panelami QCells 360W to mocno pomieszałem, ale od tego czasu się trochę dokształciłem i ponegocjowałem.

Ostatecznie dzisiaj zaczyna się u mnie montaż 18 paneli QCells Qpeak 4.1 295W Mono do tego Fronius Symo 4.5-3-M (przewymiarowanie 115%), zabezpieczenia DC OBO, całość na dachu stromym i dachówce, to wszystko za trochę ponad 19000zł.

d7d
14-11-2018, 08:24
Wychodzi 3578 PLN / 1 kWp czyli korzystna cena.

kerad85
14-11-2018, 08:39
...
Daje to łącznie prawie 60 000 zł w skali 10 lat, ale zakładają, że za prąd nie będę płacić nic to teoretycznie miesięcznie taki abonament wychodzi ok 60 zł (480 - 420) no a po 10 latach nie ma opłat za abonament i można cieszyć się "darmową" energią - a przynajmniej w 80%.

Czy Waszym zdaniem to jest realna i sensowna oferta czy całkowicie nieopłacalna i lepiej wziąć kredyt albo pozbierać przez rok i wrócić wtedy do tematu?

Pozdrawiam

60000 zł za taką instalację to ma być dobra oferta? Chyba odpowiedziałeś sobie sam. Lepiej wziąć kredyt np. w programie Czyste Powietrze na jakieś 2-3% rocznie i taką instalację załatwić za ok. 32-35 000 zł + koszty bankowe.

tableta
14-11-2018, 09:35
Chyba kWh? To nawet po 70gr licząc rocznie wychodzi niespełna 5 zł. Po co tym się zajmować? ;)

5 zł? Skąd te 5 zł?



Czyli przez 10 lat przelejesz łącznie 59500 zł za instalację, która dostarczy prądu który przy taryfie G11 kupiłbyś za jakieś 15K zł taniej a przy G12 ze 20-25K zł taniej? Interes życia ;)

Ja nie wiem jak Ty to liczysz? Skoro płacę rocznie 5000 zł zł, to przez 10 lat zapłacę 50 000 zł zakładając, że cena prądu się nie zmieni, a z tego co wszędzie trąbią to zmieni się już*od przyszłego roku o jakieś 20% w górę, czyil zakładając, że przez następne 10 lat się*taka utrzyma to zapłacę 60 000 zł za 10 lat prądu.


I tak czy inaczej będziesz płacił ZE opłaty stałe. Nawet, jeżeli wyprodukujesz tyle prądu, co zużyjesz.

Te opłaty stałe są znikome - 70 zł na 6 miesięcy.


A masz sporo ryzyk - np. zmiany przepisów i zamiast 20% ZE pobiorą 40%. Do tego już teraz musisz umożliwić ZE odcięcie Twojej instalacji od sieci (choćby to był szczytowy czas produkcji).

Według Twojej wypowiedzi to wychodzi na to, że fotowoltaika jest całkowicie nieopłacalna czy źle zrozumiałem przesłanie?
Aktualnie rozważam zrobienie takiej instalacji bez kredytowania i wtedy jest szansa, że zamknie się to w 40k PLN a nie 60kPLN jak w przypadku FOTON.

kerad85
14-11-2018, 22:02
Moim zdaniem przez instalatora można spokojnie zrobić za 35k.

Kaizen
14-11-2018, 22:22
5 zł? Skąd te 5 zł?

" roczne zużycie ok 7,1 kW." x 70gr/kWh=4,97zł


Ja nie wiem jak Ty to liczysz? Skoro płacę rocznie 5000 zł zł, to przez 10 lat zapłacę 50 000 zł

Z 8kWp wyciągniesz, po rozliczeniu z ZE jakieś 7MWh rocznie. Licząc po 65gr/kWh to 45K zł przez 10 lat. Columbus w tym czasie zapłacisz 59,5K zł. Czyli 14,5K więcej.


zakładając, że cena prądu się nie zmieni, a z tego co wszędzie trąbią to zmieni się już*od przyszłego roku o jakieś 20% w górę

Niedawno dostałem rozliczenie poprzedniego półrocza. Zużycie łącznie 3044kWh. Koszt łącznie z abonamentem - 590,12zł brutto. Tak, promocyjne ceny. Co jakiś czas pojawiają się promocje. Można z nich korzystać. Jest pole do zaoszczędznie więcej, niż powyższe 14,5K zł.


Te opłaty stałe są znikome - 70 zł na 6 miesięcy.

Mnie ostatnie pół roku kosztowało 132,84 zł opłat niezależnych od ilośc



Według Twojej wypowiedzi to wychodzi na to, że fotowoltaika jest całkowicie nieopłacalna czy źle zrozumiałem przesłanie?
Aktualnie rozważam zrobienie takiej instalacji bez kredytowania i wtedy jest szansa, że zamknie się to w 40k PLN a nie 60kPLN jak w przypadku FOTON.

Tak czy inaczej bez dopłat się nie opłaca. Może jakaś małą, do pokrycia zapotrzebowania w drogiej strefie. Ale to i tak na styk. Dopiero z jakąś dotacją PV nabiera sensu. I zostaje jakaś premia za ryzyko klęski żywiołowej, odcinania od sieci, wandali czy zmian prawnych. Bo chyba nie uwzględniasz ubezpieczenia od takich ryzyk w kalkulacji opłacalności? W ogóle ktoś oferuje ubezpieczenie np. od strat spowodowanych odłączaniem od sieci czy zmianami prawnymi np. "potrącenia" 40% zamiast 20%?

tableta
15-11-2018, 07:50
Aktualnie jestem na etapie takim, że mam ofertę od IKEA - za 30 paneli 280W każdy, cena za całość wraz z montaże, falownikiem, gwarancją 25 lat na panele, 10 lat na falownik i uwaga 5 lat na ilość produkowanej energii - wychodzi 33 000 zł. Jest też opcja droższa, 27 paneli 320W za 37 000 zł.
Fakt, nie biorę pod uwagę ubezpieczenia takich rzeczy, aczkolwiek mam ubezpieczony cały dom i muszę się dowiedzieć czy to też jest brane pod uwagę, ale przy inwestycji 33 000 zł teoretycznie zwróci się to szybciej niż w ciągu 10 lat. A na dotacje można czekać, czekać i się*nie doczekać. Aktualnie nie ma żadnych.

Aha, jeszcze jedno. W swoich wyliczeniach zakładasz promocje na prąd a w ogóle nie zakładasz podwyżki cen prądu co jest raczej nieuniknione :)

marcinbbb
15-11-2018, 09:33
No tak wszystko opiera się o falownik, tylko falownik falownikowi nie równy bo jak tu porównać Growata do Froniusa za 1 Fronka można kupić i 3 Growaty.
Więc Twoja wycena jest że tak powiem całkowicie niejasna i oderwana od rzeczywistości. Porównam to do sprzedaży samochodu ze stajni VM za 10000 w zależności od felg 15" za 10000 i 16" za 12000 PLN.

Panele też 320W Qcell czy może 320W noname by. Ikea.

tableta
15-11-2018, 12:37
@marcinbbb podają ładnie wszystko czego używają.
Wersja tańsza:

Panele:
Canadian Solar BLUE CS6K - 280
Polikrystaliczny o mocy 280 W
Ramka srebrna

Falownik:
Zeversolar ZS-TLC8000CB
Trójfazowy o mocy 8000 W

Wersja droższa:

Panele:
QCells Q-CELLS-DUO-G5-320
Monokrystaliczny o mocy 320 W
Ramka czarna

Falownik:
Zeversolar ZS-TLC8000CB
Trójfazowy o mocy 8000 W

Można jeszcze dokupić optymalizatory mocy Tigo TS4-O za 150 zł*sztuka (na każdy panel) lub droższy do tego falownika lub zastosować droższy falownik SolarEdge wraz z optymalizatorami

marcinbbb
15-11-2018, 13:31
Tak jak powiedziałem noname by. Ikea polikrystaliczne i Qcell monokryształ. Falownik jakiś tam kosztowo porównywalny wg. aledrogo do froniusa A różnica w cenie 4k PLN.
Poza tym instalować 30 paneli 320W do inwertera 8000W wolałbym 10kW inwerter i kiedyś dołożyć panele do 12kW.

Ale to już takie szukanie dziury w całym a cena jak najbardziej bardzo przyzwoita.

d7d
15-11-2018, 13:51
Instalacja PV nadal jest w ofercie IKEA ?

tableta
16-11-2018, 07:48
Tak. To świeża oferta: https://www.ikea.com/pl/pl/energia-sloneczna-dla-domu/index.html

@marcinbbb dokładniej to 27 paneli 320W. A Waszym zdaniem lepiej wybrać wersję tańszą czy droższą według tego co pisałem? Różnica w cenie to 3400 zł.
No i drugie pytanie czy jest sens dokupować te optymalizatory mocy?

d7d
16-11-2018, 08:56
Tak. To świeża oferta: https://www.ikea.com/pl/pl/energia-sloneczna-dla-domu/index.html

@marcinbbb dokładniej to 27 paneli 320W. A Waszym zdaniem lepiej wybrać wersję tańszą czy droższą według tego co pisałem? Różnica w cenie to 3400 zł.
No i drugie pytanie czy jest sens dokupować te optymalizatory mocy?

Odpowiedź na 1 i na 2 pytanie - Jeżeli masz różne połacie i różne zacienienie to tak.

tableta
17-11-2018, 18:35
Odpowiedź na 1 i na 2 pytanie - Jeżeli masz różne połacie i różne zacienienie to tak.

Tzn lepiej wybrać wersję*tańszą czy droższą? :) Skłaniam się*ku droższej ale może nie ma sensu?
Są dwie połacie.

d7d
21-11-2018, 17:40
Dwie połacie w rożnych kierunkach i ewentualne zacienienie to tylko wersja lepsza, droższa i dostosowana do tych uwarunkowań.
Do tego też droższy falownik SolarEdge wraz z optymalizatorami mocy dopasowane do całego systemu.
Te informacje powinien dać od siebie projektant PV ale też musi o tych problemach wiedzieć.

cichy9
28-11-2018, 19:39
Rzeczywiście z tymi panelami QCells 360W to mocno pomieszałem, ale od tego czasu się trochę dokształciłem i ponegocjowałem.

Ostatecznie dzisiaj zaczyna się u mnie montaż 18 paneli QCells Qpeak 4.1 295W Mono do tego Fronius Symo 4.5-3-M (przewymiarowanie 115%), zabezpieczenia DC OBO, całość na dachu stromym i dachówce, to wszystko za trochę ponad 19000zł.

Można jakieś namiary na firmę która montuje jestem zainteresowany kupnem.

mesmariusz
29-11-2018, 07:01
Na co uważać przed podpisaniem umowy z Foton Technik?
Dlaczego warto / dlaczego nie warto? A może nie Foton technik?

Oferta to raty 10 lat po 360 zł (co pokrywa się z obecnymi rachunkami za prąd w Tauronie).
Instalacja obliczona na podstawie rocznego zużycia prądu.

funky_koval
29-11-2018, 07:44
Pierwsza manipulacja, to opłaty stałe które i tak zapłacisz, druga to brak gwarancji że instalacja pokryje całe zużycie nawet na obecnym poziomie.

mesmariusz
29-11-2018, 08:16
Podobno w umowie zawarta jest gwarancją na pokrycie 100 % zapotrzebowania na postawie rocznego (obecnego) zużycia. Jeśli nie pokryje, Foton Technik zobowiązany jest do przebudowy instalacji i pokrycia kosztów.

Chyba, że to co znajdzie się na umowie będzie różniło się od zapewnień ustnych.

mesmariusz
29-11-2018, 08:17
Jedyną wspomnianą opłatą stałą był koszt utrzymania licznika (17 zł) płatne do Tauronu.

funky_koval
29-11-2018, 09:09
W enerdze jest to 21 zł. Jeżeli jest taka gwarancja to jeszcze ok. Jeżeli priorytetem jest czas zwrotu z inwestycji. To można znaleźć oferty z czasem zwrotu 7-8 lat bo przy fotonie będzie to bliżej 11 lat

marcinbbb
29-11-2018, 09:56
Płaciłem rachunki po 360 PLN/2 m-ce wystarczyła instalacja 3,3kW aby z rachunkiem za prąd zejść do 36-42 PLN / 2 m-ce. A Tu proponują 360 co miesiąc przez 10 lat ca. 43000 PLN. Małymi kroczkami do 10kWp jak najbardziej ale aby od razu zakładać sobie szubienicę na okres 10 lat?
Lepsze 3kW za gotówkę niż pakować się w abonament za słońce.

mesmariusz
29-11-2018, 11:22
Takie rachunki (310 zł) co miesiąc i tak płacę co miesiąc, więc raczej chyba niewiele mam do stracenia. I tak muszę płacić, i tak muszę płacić. A tak przynajmniej po 10 latach z jakimkolwiek płaceniem za prąd będzie koniec. 25 lat gwarancji, 40 lat żywotności brzmi chyba rozsądnie. Jak myślicie?

funky_koval
29-11-2018, 11:42
Może i to wygodne ale na pewno znajdziesz tańszą i niegorszą ofertę. Według mnie potrzebujesz instalację 8kwp a taką można zainstalować za 30k. O ile płacisz te 360 za miesiąc. Foton zaproponował tobie instalację 13k droższą. Przemyśl to. Teraz widzę że płacisz 310 więc instalacja mniejsza o 1 kwp potrzebna. Czyli za jakiś 27k

marcinbbb
29-11-2018, 12:01
Po 10 latach z założoną przez producenta degradacją na poziomie 2% rocznie będzie 20% mniej prądu i tym samym z instalacji 10kW zrobi się 8kW. Jeśli myślisz że po 40 latach te panele będą jeszcze coś robiły to może "wyglądały". Uwierz mi po 20 latach sam będziesz chciał je wymienić na lepszy model. Różnica jest taka że moje panele zwrócą się po 6 latach a z Twoich dopiero po 10 latach będziesz mógł odcinać kupony.
Okres kredytowania 10 letni to już w ogóle jakaś pomyłka, 5 lat temu panele były 250W teraz z łatwością znajdziesz 330W, a jak dobrze poszukasz to i 380W, i po 5 latach będziesz pluł sobie w brodę że masz 300W panele a nie takie jak aktualnie zakładają powiedzmy 500W. Po 10 latach instalacja będzie Twoja policz ile będzie Cię kosztowało roczne ubezpieczenie przez 10 lat. w papierach masz info że na wniosku ubezpieczeniowym musisz mieć wpisane ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej a nie frześ w OWU.
Koszt 300 PLN i nikogo nie interesuje że masz ubezpieczenie chałupy za tę samą kwotę. Więc dolicz do 10 letniego bilanu 3000 PLN a później sprawdz czy Foton czasem nie chce rocznego przeglądu instalacji za powiedzmy 200 PLN a później dolicz kolejne (być może) 2000 PLN do 10letniego bilansu.
i wyjdzie Ci że z założonych 43k PLN wyjdzie niewiele mniej niż 50k dukatów.

Joan_na
04-12-2018, 22:13
Napiszę jak sytuacja ma się w Foton Technik. Abonament, bo tak nazywają swoją ofertę jest na 10 lat. Przy czym nie płaci się rat do Foton tylko bezpośrednio do banku na rachunek, a Foton otrzymuje 3 dni po zawarciu umowy o kredyt całą sumę za instalację. Kredyt jest celowy z wpisem: Zestaw fotowoltaiczny. Przy 23 panelach mocy ma być 6,33kWp. Koszt kredytu to 35546zł + koszty prowizji banku 10397zł w sumie 45943, przy czym z tej prowizji 1777zł to opłata za czynności przygotowawcze, a 8620zł to koszt ewidencjonowania umowy za cały okres. Opłata za czynności przygotowawcze nawet po wcześniejszej spłacie jest pobierana a za ewidencjonowanie proporcjonalnie do spłaconych rat... Oprocentowanie stałe 0%, a RRSO 5,63%. W umowie nie ma słowa o ubezpieczeniu i kosztach przeglądu. Panele to CHSM6610P-275 Producent ASTROnergy (Chint Solar), a falownik Zeversolar Model Evershine TLC6000. Oferta pewno nie najlepsza z tego co wyczytałam, ale czy aż tak zła w porównaniu z konkurencją?

d7d
04-12-2018, 23:38
Kiepska oferta.
35.546 PLN / 6,33 kWp = 5.615 PLN / kWp
45.943 PLN / 120 rat = 383 PLN / m-c z czego 86,64 PLN to miesięczny koszt kredytu (29 % raty kapitałowej)
a rata kapitałowa to 296,22 PLN.
Panele 275 Wp - chyba słaby wynik ale może mają inne lepsze parametry.

DeeF
04-01-2019, 18:35
Kiepska oferta.
35.546 PLN / 6,33 kWp = 5.615 PLN / kWp
45.943 PLN / 120 rat = 383 PLN / m-c z czego 86,64 PLN to miesięczny koszt kredytu (29 % raty kapitałowej)
a rata kapitałowa to 296,22 PLN.
Panele 275 Wp - chyba słaby wynik ale może mają inne lepsze parametry.

Witajcie,
Jestem z podlaskiego i rownież ostatnio dostałem ofertę od Foton Technik na instalacje 6,6 Kwp w cenie gotówka 37 tys. Zł a w kredycie
10 lat 43 tys.
Po przeczytaniu tego wątku oferta przestała wydawać sie ateakcyjna.
Możecie polecić mi dobra firmę która zrealizowaliby mi instalacje za mniejsze pieniądze ale
Kompleksowo.

Pozdr

DF

pkorol
15-01-2019, 13:04
Nie żebym się chwalił ale zerznęli pomysł z mojego projektu, pisałem o tym, że się kalkuluje instalować ZA DARMO u gości i doić ich do końca życia. Wysłałem projekt na konkurs gdzie opisałem cały mechanizm. Co za chciwość, że naciągają ludzi na abonamenty. Moim zdaniem jest zbędny.
Na wiosnę zakładam wypożyczalnię instalacji PV, dla klienta: zero opłat, zero warunków, czyli rezygnujesz kiedy chcesz bez konsekwencji. Płacisz tylko za to co wyprodukują panele nic więcej ci nie interesuje zwrot moich inwestycji 2 lata. Ile zarabia kolumbus przy tak korzystnych warunkach, chm
Przy tamtym projekcie "rozdawniczym", odbijałem 50% inwestycji w ciągu roku. Reszta to czysty zysk. Jak kogoś nie stać na żadną opcję to dobre rozwiązanie.
A dla tych co chcą zaoszczędzić to jedna rada-zrób to sam 3kWp offgrid zrobisz za 6 tys. (reszta na rachunku to czysty zysk sprytnej firmy)

d7d
20-01-2019, 12:31
Na wiosnę zakładam wypożyczalnię instalacji PV, dla klienta: zero opłat, zero warunków, czyli rezygnujesz kiedy chcesz bez konsekwencji. Płacisz tylko za to co wyprodukują panele nic więcej ci nie interesuje zwrot moich inwestycji 2 lata.

Możesz przybliżyć założenia tej oferty? :)

Kaizen
20-01-2019, 14:43
Na wiosnę zakładam wypożyczalnię instalacji PV, dla klienta: zero opłat, zero warunków, czyli rezygnujesz kiedy chcesz bez konsekwencji. Płacisz tylko za to co wyprodukują panele nic więcej ci nie interesuje zwrot moich inwestycji 2 lata.

Fajnie. To ja się piszę na rok. Zjadę sobie ze zużyciem do zera, w kolejnym oddam panele i wezmę taryfę G12as.

Tylko po ile musi być ten prąd, żeby panele się tak szybko zwróciły? Nawet policzmy dampingowo, że instalacja kosztuje 4K zł brutto/1000kWh/r. To licząc po złotówce zwraca się w cztery lata pod warunkiem, że nie dojdą koszty demontażu i montażu.
A kto kupi prąd po złotówce, jak może o połowę taniej?

pkorol
24-01-2019, 09:45
Fajnie. To ja się piszę na rok. Zjadę sobie ze zużyciem do zera, w kolejnym oddam panele i wezmę taryfę G12as.

Tylko po ile musi być ten prąd, żeby panele się tak szybko zwróciły? Nawet policzmy dampingowo, że instalacja kosztuje 4K zł brutto/1000kWh/r. To licząc po złotówce zwraca się w cztery lata pod warunkiem, że nie dojdą koszty demontażu i montażu.
A kto kupi prąd po złotówce, jak może o połowę taniej?

No niestety nie zjedziesz, bo to instalacja hybrydowa offgrid. Prąd 0.75% od ceny którą obecnie płacisz. Musisz zużywać 3kWh na godzinę (bo tyle produkuję podstawowa wersja) by załapać się na taką instalację.
Chcesz zostać konsumentem takiej instalacji? Wystarczy się zgłosić.
Chcesz zostać inwestorem, szczegóły otrzymasz na ogólnym zebraniu które się odbędzie jak tylko wszystko będzie gotowe do demonstracji. Inwestorzy a mam ich kilka inwestują tylko i wyłącznie w konkretne paneli wybrane przez nich, więc zostają ich posiadaczami przez cały czas i gdy stwierdzą, że ten biznes im nie pasuje wycofają się razem z panelami.

mesmariusz
08-02-2019, 17:12
Napiszcie proszę coś więcej o oddawaniu 10% wyprodukowanej energii do Tauronu, by zapewnić sobie backup / ciągłość w dostawie energii w momencie gdy produkcja mniejsza niż zużycie. Z tego co wiem sprzedaje się instalacje przewymiarowane 110% względem zapotrzebowania, tak by te 10% oddawać Tauronu żeby i tak wyprodukować dla siebie 100% energii.

funky_koval
08-02-2019, 17:52
Prosument płaci 20% za energię wysłaną a potem pobraną z sieci. Instalacje powinno przewymiarować o około 13% . Można to zrobić w panelach a inwerter dać mniejszy nawet o 20%. Ale z doświadczenia wiem że pv jest zaraźliwe i za jakiś czas możesz zapragnąć dołożyć paneli.

Kaizen
09-02-2019, 03:00
No niestety nie zjedziesz, bo to instalacja hybrydowa offgrid. Prąd 0.75% od ceny którą obecnie płacisz. Musisz zużywać 3kWh na godzinę (bo tyle produkuję podstawowa wersja) by załapać się na taką instalację.

Czyli nie pociągnę w którym gniazdku chcę i tylko w czasie produkcji mogę używać? To lipa. Do CWU co najwyżej się nada. To bym potrzebował max 5kWh dziennie.

Ale jak wszystko , co mam zapłacić to 0,75% * 0,65zł/kWh * 5kWh * 365 dni = 8,90zł rocznie to piszę się. Nawet na stałe.

pkorol
06-03-2019, 18:38
Czyli nie pociągnę w którym gniazdku chcę i tylko w czasie produkcji mogę używać? To lipa. Do CWU co najwyżej się nada. To bym potrzebował max 5kWh dziennie.

Ale jak wszystko , co mam zapłacić to 0,75% * 0,65zł/kWh * 5kWh * 365 dni = 8,90zł rocznie to piszę się. Nawet na stałe.

3kW nie "h' tylko na godzinę, 8 godzin w tygodniu * 365 dni=3000kWh=1500 zł.

funky_koval
06-03-2019, 19:13
Ciekawe skąd weźmiesz ten zakontraktowany prąd zimą albo jak zajdzie słońce na kilka dni. Pewnie będzie * że muszą brać więcej jak 3kw na godzinę jak jest, bo średnia musi wyjść.

Kaizen
06-03-2019, 19:18
3kW nie "h' tylko na godzinę, 8 godzin w tygodniu * 365 dni=3000kWh=1500 zł.

1500zł za 3000kWh to jest dla mnie 143% ceny, ktorą obecnie płacę, a nie 0,75%.


Prąd 0.75% od ceny którą obecnie płacisz. Musisz zużywać 3kWh na godzinę (bo tyle produkuję podstawowa wersja) by załapać się na taką instalację.

Jak Ci wyszło, że 50gr/kWh to 0,75%?

kubek86
06-03-2019, 19:38
Ciekawe skąd weźmiesz ten zakontraktowany prąd zimą albo jak zajdzie słońce na kilka dni. Pewnie będzie * że muszą brać więcej jak 3kw na godzinę jak jest, bo średnia musi wyjść.

Jak to nie wiesz? Przecież ma aku ze szrotu.

pkorol
24-03-2019, 09:26
Ciekawe skąd weźmiesz ten zakontraktowany prąd zimą albo jak zajdzie słońce na kilka dni. Pewnie będzie * że muszą brać więcej jak 3kw na godzinę jak jest, bo średnia musi wyjść.

Dla czego zakontraktowany? Powyższe obliczenia mają się nie jak do rzeczywistości. Każdy ma inną stawkę. Zapłacisz 75% od ceny obecnego rachunku za prąd ZE. Płatne co miesiąc. Więc jeżeli przyjdą podwyżki to się nie wymigasz:). A jak niema słońca to będziesz się modlił by było, to będzie taniej. A jak go jednak nie będzie to będziesz ciągnął z ZE.
Właśnie wprowadziłem nowy punkt do oferty: Jeżeli zdecydujesz się na odkup instalacji, to rachunki będą 100% a 25% z tego rachunku pójdą na poczet odkupu instalacji.
Co do akumulatorów ze szrotu. Również mam postępu. Udało się opracować (opanować) w 100% zależność ładowania w biegu. Teraz mam prawdziwy optymizator mocy który podnosi wydajność paneli o około 25-30%. Na razie mam tylko jeden typ paneli, ale mam zamiar zakupić jeszcze coś prawdopodobnie będą to nowe panele z brukbetu.

Optymizatory znane nie od dziś a obecnie wciskają ich klientom przy każdej okazji. Mój działa dokładnie na takich samych zasadach czyli stwarza warunki który decydują o większej wydajności.
Na przykład tu produkowany seryjnieoptymizator: http://www.ekomatyk.pl/fotowoltaika/inwertery...cy/18-optymizer-mocy-solaredge-p300-5r-m4m-rs
Lub tu samoróbka. Próbowałem go odpalić ale u mnie nie działa: https://www.youtube.com/watch?v=YgE-Ot3MhU0&t=11s

Tak działa mój: Na zdjęciu maksymalna wydajność 18 paneli połączonych w 3 stringi po 6 szt.+optymizator mocy: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17862993#17862993

funky_koval
24-03-2019, 10:21
Jeżeli zgodnie z zapowiedziami władzy, wirtualny magazyn będzie też dla firm to twój pomysł umrze zanim go wprowadzisz. Zbyt wiele niedogodności jest w twoim planie biznesowym. Jakieś wydzielone obwody, "dokładanie" prądu do stringu. Zbyt wiele może zawieść.

pkorol
24-03-2019, 11:25
Jeżeli zgodnie z zapowiedziami władzy, wirtualny magazyn będzie też dla firm to twój pomysł umrze zanim go wprowadzisz. Zbyt wiele niedogodności jest w twoim planie biznesowym. Jakieś wydzielone obwody, "dokładanie" prądu do stringu. Zbyt wiele może zawieść.

Z całym szacunkiem do kolegi ale już się mówi, że magazyny się nie opłacają i dla tego chcą przerzucić koszta ich utrzymania na prosumentów. A prosument jak zawsze nie będzie miał nic do powiedzenia, bo albo to albo "mój wynalazek' i jemu podobne:)
Niema wydzielonych obwodów, bo to offgrid hybrydowy działa na innych zasadach niż tradycyjne of/on gridy. Wszystko wytłumaczyłem a wy dalej swoje :).
Łopatologicznie to wgląda tak wpinam swój "inwertor" pomiędzy żarówką i ZE i wszystko mu jedno czy zasilanie idzie z ZE cze z PV a więc żarówka świeci na to wszystko obojętnym rozbłyskiem :)

kulibob
24-03-2019, 18:37
Jak zabezpieczysz instalację przed cofnięciem twojego prądu do ZE i ewentualnego naliczania nadwyżki twojej produkcji jako zużycie przez licznik ZE.

Mam wrażanie że jesteś nagrzany jak diabli a niewiele wiesz.

Nie wiem jakich frajerów na to znajdziesz. na którego zrzucisz koszt utrzymania magazynu?
Aby aku miało szansę opłacalności wymagają one taryf i pewnego rygoru w użytkowaniu lub dość drogiej elektroniki.

vvvv
24-03-2019, 19:35
Jeżeli zgodnie z zapowiedziami władzy, wirtualny magazyn będzie też dla firm to twój pomysł umrze zanim go wprowadzisz. Zbyt wiele niedogodności jest w twoim planie biznesowym. Jakieś wydzielone obwody, "dokładanie" prądu do stringu. Zbyt wiele może zawieść.

Hm ile wytrzyma ten wirtualny magazyn?

funky_koval
24-03-2019, 19:55
Na dzień dzisiejszy 15 lat

vvvv
24-03-2019, 21:05
Na dzień dzisiejszy 15 lat

Kuma. Dzięki.
Aha czy możliwe są jakieś zmiany w tym magazynie?

gogush
24-03-2019, 21:31
Po 10 latach z założoną przez producenta degradacją na poziomie 2% rocznie będzie 20% mniej prądu i tym samym z instalacji 10kW zrobi się 8kW.


Instalacja zamontowana w kwietniu 2017 , najwyzszy wynik uzyskałem 18.08.2017 5545kW, dzisiaj (24.03) maksymalna moc jaka uzyskałem to 5522 kW. To nie jest jeszcze najlepszy okres na PV (maj-czerwiec jest lepszy) . Do tego nie wyczyscilem po zimie paneli (nie mam czasu sie za to zabrać) .
Więc po dwóch prawie latach zakladajac ze to jest faktycznie maksymalny uzysk, spadek mocy moich paneli to 0,4% - i to nie wiadomo czy w wyniku zabrudzenia czy obecny okres (marzec) jest nie najlepszy. Wiec ten spadek o ktorym piszesz moze to dotyczyc raczej jakichs podrzędnych paneli , bo te markowe powinny trzymac się całkiem dobrze (no chyba ze degradacja nie jest liniowa i za kilka lat dramatycznie sie pogorszą parametry)
Moze sie ktos wypowie kto ma dluzej panele jak wyglada spadek mocy

Kaizen
24-03-2019, 21:49
maksymalna moc jaka uzyskałem to 5522 kW. To nie jest jeszcze najlepszy okres na PV (maj-czerwiec jest lepszy) . Do tego nie wyczyscilem po zimie paneli (nie mam czasu sie za to zabrać) .

To masz największą elektrownię PV w Polsce.

gogush
25-03-2019, 06:27
To masz największą elektrownię PV w Polsce.

Tak błąd , z przyzwyczajenia napisałem kW , oczywiście powinno być W. Dziękuję za zwrócenie uwagi

d7d
25-03-2019, 10:11
Instalacja zamontowana w kwietniu 2017 , najwyzszy wynik uzyskałem 18.08.2017 5545kW, dzisiaj (24.03) maksymalna moc jaka uzyskałem to 5522 kW. To nie jest jeszcze najlepszy okres na PV (maj-czerwiec jest lepszy) .

Nie można wnioskować o spadku sprawności paneli na jednostkowym wyniku.

jolszyczka
28-03-2019, 08:21
Witam forumowiczów . Jestem po wizycie Panów z Columbusa. Uważnie przeczytałem wasze uwagi i sugestie. W związku z tym możecie polecić firmę instalacyjną ze śląskiego ponieważ na pewno nie skorzystam z oferty CE.

d7d
28-03-2019, 09:40
Dlaczego nie skorzystasz?
Kiepskie warunki finansowe (za duże raty miesięczne) czy kiepska oferta pod względem technicznym?

jolszyczka
28-03-2019, 11:46
Dlaczego nie skorzystasz?
Kiepskie warunki finansowe (za duże raty miesięczne) czy kiepska oferta pod względem technicznym?

Na pierwszej wizycie podsuwać umowę sprzedaży?? Można się z niej wycofać ponosząc koszty w wys. min 1900 zł . Tyle wynosi koszt audytu który otrzymałem gratis decydując się na podpisanie umowy w dniu przyjazdu przedstawicieli. Brak możliwości zapoznania się z umowa na spokojnie. Skutecznie zniechęcili mnie do siebie dlatego szukam inny h instalatorów którzy zakładali u Was instalacje i jesteście z nich zadowoleni.

jolszyczka
28-03-2019, 11:47
Dlaczego nie skorzystasz?
Kiepskie warunki finansowe (za duże raty miesięczne) czy kiepska oferta pod względem technicznym?

Na pierwszej wizycie podsuwać umowę sprzedaży?? Można się z niej wycofać ponosząc koszty w wys. min 1900 zł . Tyle wynosi koszt audytu który otrzymałem gratis decydując się na podpisanie umowy w dniu przyjazdu przedstawicieli. Brak możliwości zapoznania się z umowa na spokojnie. I oczywiście cena ponad 26000 zł za instalację 3,6kW(14paneli). Skutecznie zniechęcili mnie do siebie dlatego szukam innych instalatorów, którzy zakładali u Was instalacje i jesteście z nich zadowoleni.

d7d
28-03-2019, 19:50
Postąpiłeś słusznie :)
Podali chociaż jakie panele i jaki falownik?
14 paneli po 260 Wp = 3.640 Wp.
Szukają naiwnych czy co ?

rangerek
15-05-2019, 09:32
Ja się podłączę ze Śląskiem :)
Póki co mam dwie oferty
Fotontechnik i Solgen
Czy mam dopłatę? Mam 32% z ulgi termo (póki jest - warto?)
FT kusi niskim kredytem w banku
A ceny takie „na gotowo”
5,1kW ~32k
6kW ~37,5k
Solgen „daje”
7kW ~32,5k

Na pierwszy rzut oka widać co tańsze, ale.... jakość? Ew. gwarancja? Komponenty? ABB vs. SMA Sunny? Papierkologia?

d7d
15-05-2019, 11:52
Podaj więcej konkretów.
Panele, falownik, ile połaci itp.

rangerek
16-05-2019, 09:03
Podaj więcej konkretów.
Panele, falownik, ile połaci itp.
jedna polac idelanie na poludnie niezacieniona na dachowce
FT zadnych konkretow poki co :) tyle tylko ze raczej falownik ABB :)
a druga oferta na SMA 6.0 i panelach Phono
w miedzyczasie dostalem inne oferty (z Froniusem jako ewentualnoscia za SMA)
~33,5 na Qcells, 38k na LG
oczywiscie na FB wszyscy kozacza, że mozna za 3k netto za kWp, ale jak dochodzi do rozmowy i pytam kto gwarantem, jakie materialy itd to nagle z 25k za calosc sie robi 35 jak mowie, ze ja chcialbym miec cos z gwarancja door2door a nei samemu pakowac kuriera do DE (w lepszym przypadku) albo ChRL

d7d
16-05-2019, 09:16
Cena 3.000 PLN za 1 kWp to może i będzie w prostych warunkach na słabych materiałach i netto bez montażu.

rangerek
17-05-2019, 10:55
Cena 3.000 PLN za 1 kWp to może i będzie w prostych warunkach na słabych materiałach i netto bez montażu.
tak właśnie widzę :) czyli 4k za kWp na 8%vat na gotowo na sensownych Tier 1 monolitycznych jest ok?

d7d
18-05-2019, 19:32
4kzł z 8% VAT za 1 kWp to powinna być dobra oferta.
6,0 kWp w cenie 24.000 PLN.
Jednak cena zależy od składników instalacji.

SuchyX
12-10-2019, 12:56
Odgrzebię kotleta była u mnie firma Columbus i za instalację 7.5kW chcą 45900zł sporo drożej niż w innych firmach bo w paru robiłem wycenę i koszt takie instalacji to 33000zł. Fakt Columbus daje 15lat gwarancji na wszystko tylko jak to z tą gwarancją to różnie z nią bywa. Co sądzicie o tej cenie ??

mitch
12-10-2019, 21:05
Co sądzicie o tej cenie ??
Zaporowa. Nie lepiej zrobić za te 33 kpln, a za resztę wybrać się z żoną na zakupy? :)

SuchyX
14-10-2019, 18:49
Też tak sądzę mamy wycenę za 35 kpln ale w cenę są wliczone optymalizatory mocy bo u sąsiada rosną 4 wysokie sosny i trzeba je założyć aby panele zaciemnione reszty paneli nie spowalniały. Panele Longi 320P, Inverter Solar Edgei cena dla instalacji 8kWp.

Bartłomiej Kos
02-12-2019, 23:23
Uwaga instalatorzy !

Firma potrafi nie odpowiadać na maile. Ich tzw. koordynatorzy których zadaniem było konsultować, lub pomóc przy pierwszych robotach, to młodzi chłopcy z łapanki, którzy nie mają pojęcia o robocie. Kupa marketingu do momentu sprzedaży, a potem jakoś to będzie. To także przestroga dla kupujących. Ruletka czy trafią na ludzi z doświadczeniem czy nie.

Umowa z wykonawcami jest tak skonstruowana, że odbiór skończonej instalacji musi podpisać kupujący, a nie Columbus. Więc w przypadku zgrzytu, czego sami doświadczyliśmy, firma kazała inwestorowi nie podpisać odbioru. W efekcie nie zapłacą nam za robotę. Proste? Proste. Omijać szerokim łukiem.

krisw5
15-04-2020, 12:26
Columbus Energy to jest firma która wyłudza pieniądze . Ja już zgłosiłem do prokuratury doniesienie na nich o popełnienie przestępstwa wyłudzenia pieniędzy. SZCZERZE NIE POLECAM TEJ FIRMY .

kysztof_2
16-04-2020, 19:13
Columbus Energy to jest firma która wyłudza pieniądze . Ja już zgłosiłem do prokuratury doniesienie na nich o popełnienie przestępstwa wyłudzenia pieniędzy. SZCZERZE NIE POLECAM TEJ FIRMY .

Podziel się swoją historią...

maciejsoja
17-04-2020, 09:54
Jak kupujecie mercedesa to też porównujecie z ceną fiata? Ja jestem bardzo zadowolony, bo od roku mam PV od tej firmy i mam porównanie z sąsiadami, którzy muszą dokupować płatny serwis i ich instalacja już stała się droższa niż moja od Columbus! A ja mam wszystko za free :cool::cool:

marcinbbb
17-04-2020, 11:07
Jak kupujecie mercedesa to też porównujecie z ceną fiata? Ja jestem bardzo zadowolony, bo od roku mam PV od tej firmy i mam porównanie z sąsiadami, którzy muszą dokupować płatny serwis i ich instalacja już stała się droższa niż moja od Columbus! A ja mam wszystko za free :cool::cool:

Zamienił stryjek rachunek za prąd na rachunek za Columbusa który co roku drożeje:) Cena około 2 krotnie większa niż u sąsiadów, ale co tam mam mercedesa na dachu bo tak mi powiedzieli samemu ciężko się myśli więc ameba wzięła Columbusa bo ma "wszystko za free":cool::cool:

Kaizen
17-04-2020, 11:35
Jak kupujecie mercedesa to też porównujecie z ceną fiata? Ja jestem bardzo zadowolony, bo od roku mam PV od tej firmy i mam porównanie z sąsiadami, którzy muszą dokupować płatny serwis i ich instalacja już stała się droższa niż moja od Columbus! A ja mam wszystko za free :cool::cool:

To ile konkretnie płacisz i ile z tego masz kWh rocznie?

mitch
17-04-2020, 11:42
Jak kupujecie mercedesa to też porównujecie z ceną fiata? Ja jestem bardzo zadowolony, bo od roku mam PV od tej firmy i mam porównanie z sąsiadami, którzy muszą dokupować płatny serwis i ich instalacja już stała się droższa niż moja od Columbus! A ja mam wszystko za free :cool::cool:
Dobra, pomijając oczywiste oczywistości (typu jakość komponentów instalowanych przez Columbus i inne firmy), możesz sensownie napisać, jaki serwis rzekomi sąsiedzi musieli dokupować i ile on kosztował, że jakimś cudem tenże serwis spowodował zwiększenie ceny instalacji ponad cenę instalacji Columbusa? To dość istotna informacja, której 99% klientów na fotowoltaikę nie bierze pod uwagę. Dla jasności obrazu - znam już osobiście kilka osób posiadających PV i żadna z tych osób nie musiała wzywać serwisu w ciągu ostatnich 2,5 roku. Tak dla porównania - instalacja znajomego z Columbusa będzie go kosztowała po zakończeniu wszystkich płatności 45 kpln za instalację 6 kW. Instalację opartą o standardowy falownik (na pewno nie poziom Mercedesa) - ZeverSolar oraz panelach znanej marki Ecodelta. Czyli wychodzi 7,5 kpln za bardzo przeciętną jakość. Spytasz może o czas zwrotu instalacji? :jawdrop:

Obecnie Columbus daje panele Longi 315 lub Sunport 325. Ale już falownikami się nie chwali. Z tego Mercedesa, to mają raczej tylko cenę.

marcinbbb
17-04-2020, 23:04
Tego się niestety nie dowiemy: pisał to ktoś od nich :)
Gdyby chciał potwierdzić że coś jest lepsze lub nie mielibyśmy Qcelle i Froniusy, wraz z zdjęciami, popierami i CENĄ a sami wiemy jakie oni mają ceny tak z tylnej części ciała na 4 litery. Medcedes w sensie Columbus Energy to oksymoeon :jawdrop:

Lindek
20-04-2020, 08:21
holla holla Panowie, troche w tym siedze i zdanie jest moje jedno w dzisiejszych czasach nie jest tak wazne na czym ale jak wykonane, panele sa w wiekszosci porownywalne wiadomo sa zestawienia tier1 i z tych najlepiej wybierać, przepaść na rynku to nie używane komponenty ale jakoś montażu. Bo wiadomo, że jak firma będzie proponować REC, Panasonic, LG to sa drogie panele to w ogolnym rozrachunku za dosc niska wycena cos musi isc, gdzies musi byc przyoszczedzone, nie ma cudów ani darmowych kolacji

maciejsoja
20-04-2020, 08:29
Sąsiad nr 1. Instalacja z firmy na H z małopolski wyłączający się falownik 500zł każda wizyta. Firma twierdzi, że to problem energetyki, energetyka, że po ich stronie wszystko w porządku. 2000 zł wydane i problem nadal występuje, przez co uzyski nie są zadowalające.

Sąsiad nr 2. Firma na C ogłosiła upadłość. Falownik do wymiany koszt kilka tysięcy złotych.

Ja mam LongiSolar + Solis. Kto jeździ po świecie to wie o co chodzi. W UK i USA Solis praktycznie wymiata całą resztę.
Co do ecodelt google nie wypluwa żadnej informacji związanej z columbusem.

Jeśli dla was jedynym wyznacznikiem jest cena, to nie ma o czym mówić :)

krzychu84
20-04-2020, 08:31
Dobra, pomijając oczywiste oczywistości (typu jakość komponentów instalowanych przez Columbus i inne firmy), możesz sensownie napisać, jaki serwis rzekomi sąsiedzi musieli dokupować i ile on kosztował, że jakimś cudem tenże serwis spowodował zwiększenie ceny instalacji ponad cenę instalacji Columbusa? To dość istotna informacja, której 99% klientów na fotowoltaikę nie bierze pod uwagę. Dla jasności obrazu - znam już osobiście kilka osób posiadających PV i żadna z tych osób nie musiała wzywać serwisu w ciągu ostatnich 2,5 roku. Tak dla porównania - instalacja znajomego z Columbusa będzie go kosztowała po zakończeniu wszystkich płatności 45 kpln za instalację 6 kW. Instalację opartą o standardowy falownik (na pewno nie poziom Mercedesa) - ZeverSolar oraz panelach znanej marki Ecodelta. Czyli wychodzi 7,5 kpln za bardzo przeciętną jakość. Spytasz może o czas zwrotu instalacji? :jawdrop:

Obecnie Columbus daje panele Longi 315 lub Sunport 325. Ale już falownikami się nie chwali. Z tego Mercedesa, to mają raczej tylko cenę.



co to za oferta z ecodeltą? To na pewno columbus? Ja za swoją instalację 6,5 kW zapłaciłem duuuużo mniej. Do wyboru miałem 2 firmy longisolar i sunport. Falownik od razu zaproponowali solis. Wybrałem sunport i jestem zadowolony.

banan48
20-04-2020, 09:27
Witam. Nie rozumiem trochę tego wieszania psów na columbusie. Też zanim wybrałem wykonawcę przeglądałem różne oferty, porównywałem i rzeczywiscie jest pewna różnica w cenie, ale przy takiej długiej gwarancji wydaje mi się to uczciwa różnica. Poza tym naprawdę dobrze wykonali robotę, instalacja działa jak należy, także nie mm zastrzeżeń. No i to duża firma - nie zwinie interesu po pierwszym lepszym kryzysie.

kysztof_2
20-04-2020, 09:28
jak duuuuużo mniej to znaczy ile ?

kysztof_2
20-04-2020, 09:31
Witam. Nie rozumiem trochę tego wieszania psów na columbusie. Też zanim wybrałem wykonawcę przeglądałem różne oferty, porównywałem i rzeczywiscie jest pewna różnica w cenie, ale przy takiej długiej gwarancji wydaje mi się to uczciwa różnica. Poza tym naprawdę dobrze wykonali robotę, instalacja działa jak należy, także nie mm zastrzeżeń. No i to duża firma - nie zwinie interesu po pierwszym lepszym kryzysie.

Akurat to się okaże czy zwinie czy nie :) ,ale wracając do tematu to mają dużo wysze ceny a materiały wcale nie takie by można było je przyrównywać do tych rzekomych Mercedesów :) więc stopa zwrotu wydłuża się w czasy....,odległe :)

kedlaw0
20-04-2020, 15:02
Fiu fiu. Ale spam wątek. Sami użytkownicy obrońcy z założonymi kontami w marcu-kwietniu 2020. I ktoś uwierzy w Wasz obiektywizm?

krzychu84
21-04-2020, 07:56
jak duuuuużo mniej to znaczy ile ?

trochę więcej niż 35.000 i trochę mniej niż 40.000. Cena rzeczywiście wysoka ale miałem oferty z kilku firm. Na wycenie był u mnie jeszcze Foton Technik, Hymon i bodajże stillo. Ceny, które mi zaproponowali były porównywalne. Dlatego nie rozumiem nagonki na Columbusa. Każdy mi wmawia, że przepłaciłem. Przecież w innych firmach ceny są podobne. Uczciwie powiem, że jedna lokalna firma chciała to zrobić znacznie taniej ale na tańszych komponentach i kazali czekać 2 miesiące aż dopłynie statek z chin. Co było nierealne, bo miałem ograniczony czas. Foton chiał mi zrobić instalacje za 3000 mniej ale : np. falownik dali 10lat mniej gwarancji, na panele dali 5 lat mniej. Jak zapytałem co z montażem to dostałem odpowiedź że tam nie ma co się zepsuć po co mi gwarancja. Sprzedawca w zasadzie na spotkaniu godzinnym caly czas mówił jaki to foton nie jest super i jaki columbus zły. Nic o ofercie. Panele z columbusa są czarne, ja mam ciemny dach. Wyglądają kilka razy lepiej niż u sąsiadów w okolicy.

mitch
21-04-2020, 21:25
Sąsiad nr 1. [...]
Sąsiad nr 2. Firma na C ogłosiła upadłość. Falownik do wymiany koszt kilka tysięcy złotych.

Patrz, sami pechowcy. Trochę strach Twoim sąsiadem być ;) A sąsiadowi nr 2 powiedz, że gwarancję na falownik zapewnia producent.


Ja mam LongiSolar + Solis. Kto jeździ po świecie to wie o co chodzi. W UK i USA Solis praktycznie wymiata całą resztę.
Co do ecodelt google nie wypluwa żadnej informacji związanej z columbusem.

I co z tego, że nie wypluwa? To jest fakt, że columbus zamontował na tych panelach instalację, a z faktami trochę cieżko polemizować



Jeśli dla was jedynym wyznacznikiem jest cena, to nie ma o czym mówić :)

Nikt nie napisał, że jedynym, nie wiedzieć czemu sam żeś to sobie dopowiedział. Natomiast bardzo wysoka cena w połączeniu ze średnią półką to jest dosyć kiepskie kombo.


co to za oferta z ecodeltą? To na pewno columbus? Ja za swoją instalację 6,5 kW zapłaciłem duuuużo mniej. Do wyboru miałem 2 firmy longisolar i sunport. Falownik od razu zaproponowali solis. Wybrałem sunport i jestem zadowolony.

O, widzę że #postza5groszy? Jakiś dziwny zbieg okoliczności, nagle zlecieli się obrońcy Columbusa kwestionujący fakty? Tak, Columbus montował ecodelty. Może się tego teraz wstydzą, nie wiem, nie wnikam.


trochę więcej niż 35.000 i trochę mniej niż 40.000. Cena rzeczywiście wysoka ale miałem oferty z kilku firm. Na wycenie był u mnie jeszcze Foton Technik, Hymon i bodajże stillo. Ceny, które mi zaproponowali były porównywalne. Dlatego nie rozumiem nagonki na Columbusa. Każdy mi wmawia, że przepłaciłem. Przecież w innych firmach ceny są podobne. Uczciwie powiem, że jedna lokalna firma chciała to zrobić znacznie taniej ale na tańszych komponentach i kazali czekać 2 miesiące aż dopłynie statek z chin. Co było nierealne, bo miałem ograniczony czas. Foton chiał mi zrobić instalacje za 3000 mniej ale : np. falownik dali 10lat mniej gwarancji, na panele dali 5 lat mniej. Jak zapytałem co z montażem to dostałem odpowiedź że tam nie ma co się zepsuć po co mi gwarancja. Sprzedawca w zasadzie na spotkaniu godzinnym caly czas mówił jaki to foton nie jest super i jaki columbus zły. Nic o ofercie. Panele z columbusa są czarne, ja mam ciemny dach. Wyglądają kilka razy lepiej niż u sąsiadów w okolicy.

Seriously? Columbus z Fotontechnik - dwie najdroższe firmy. Ciężko, żeby było taniej... Jedni warci drugich. Nagonka? Ja tu widze zmasowany atak (płatnych?) obrońców Columbusa. Przy okazji, wiesz, że Columbus nie ma wyłączności na panele full black? Każda firma takie ma w ofercie. W dodatku ma pełen przekrój producentów takich paneli, a także różne falowniki, w tym bardziej rozpowszechnione/znane w Polsce niż Solis.

Ps. Zapłaciłeś ponad 5600 za 1 kWp, co jest koszmarnie wysoką ceną za przeciętną jakość komponentów.

@banan48 nie takie spółki padały. Pisanie, że firma nie zwinie interesu po pierwszym lepszym kryzysie świadczy o ogromnej naiwności i totalnym braku wiedzy o tym, jak funkcjonują spółki (także notowane na giełdzie czy newconnect) i jak szybko potrafią się zmyć z rynku. Żeby była jasność, ja nie piszę, że Columbus może zwinąć interes. Tylko uświadamiam, że bycie dużą firmą, nie jest od dłuższego już czasu żadną, ale to żadną gwarancją.

Ech, to się rozpisałem, polemizując ze spam-botami :lol2:

fotohobby
21-04-2020, 21:45
Kiedy zbierałem oferty na PV zostawiłem kontakt także stronie Columbusa. Na drugi dzień zadzwoniła miła Pani i umówiłam mnie mnie z konsultantem - na spotkanie w kolejnym tygodniu.
Kiedy przedstawiciel zadzwonił rano, żeby potwierdzić termin, uprzedziłem go, że choć możemy się spotkać, jestem już w 90% zdecydowany na jednego z oferentów. Niezrażony tym Pan z Columbusa podjechał ( bodaj Seatem Ibizą) przywiózł ładne foldery, przedstawił ofertę - z 26tyś zł za instalację 4,3kWp.
4-6 tysięcy więcej, niż oferty, które miałem na poczcie.
Pokazałem mu dwie przykładowe oferty, powiedziałem, że rozumiem, że on musi zarobić na miłą pania z biura, na leasing Seata, na ładne foldery, ale mnie interesuje czas zwrotu.
No i sumie chyba się tego spodziewał...

maciejsoja
29-04-2020, 14:00
Kiedy zbierałem oferty na PV zostawiłem kontakt także stronie Columbusa. Na drugi dzień zadzwoniła miła Pani i umówiłam mnie mnie z konsultantem - na spotkanie w kolejnym tygodniu.
Kiedy przedstawiciel zadzwonił rano, żeby potwierdzić termin, uprzedziłem go, że choć możemy się spotkać, jestem już w 90% zdecydowany na jednego z oferentów. Niezrażony tym Pan z Columbusa podjechał ( bodaj Seatem Ibizą) przywiózł ładne foldery, przedstawił ofertę - z 26tyś zł za instalację 4,3kWp.
4-6 tysięcy więcej, niż oferty, które miałem na poczcie.
Pokazałem mu dwie przykładowe oferty, powiedziałem, że rozumiem, że on musi zarobić na miłą pania z biura, na leasing Seata, na ładne foldery, ale mnie interesuje czas zwrotu.
No i sumie chyba się tego spodziewał...

Jedna awaria falownika (a jeśli masz SolarEdge to kwestia czasu) i zapłacisz więcej niż ci zaproponowano :) Słabo wygląda oszczędzanie na produkcie, które na dachu będzie 25 lat.

Stanowska
29-04-2020, 16:51
O!
Widać, że konkurencja nie śpi!
Panie @maciejsoja jakiej firmy falownik kupić, żeby się nie zepsuł? Każdej innej, bo tylko SolarEdge się psuje?

mitch
29-04-2020, 20:02
Jedna awaria falownika (a jeśli masz SolarEdge to kwestia czasu) i zapłacisz więcej niż ci zaproponowano :) Słabo wygląda oszczędzanie na produkcie, które na dachu będzie 25 lat.
Znacznie słabiej wygląda, jak przedstawiciel firmy Columbus nie zna oferty swojej własnej firmy i/lub się wstydzi tego, co kiedyś montował jego pracodawca. A jak falownik SolarEdge ma gwarancję na 25 lat, to co powiedzieć o oszczędzaniu na produkcie, na który Columbus daje 15 lat gwarancji? Ile za post płacą, 2 złote, czy 15 groszy?

kysztof_2
29-04-2020, 20:20
Widocznie wystarczająco dużo by się chciało cały czas zakładać nowe konta i co rusz pisać "expertów opinie" na temat firmy i jakości wykonania i ble ble ble :p

d7d
29-04-2020, 21:45
Jedna awaria falownika (a jeśli masz SolarEdge to kwestia czasu) i zapłacisz więcej niż ci zaproponowano :) Słabo wygląda oszczędzanie na produkcie, które na dachu będzie 25 lat.
Masz jakieś doświadczenia lub wiedzę na ten temat? :)

maciejsoja
30-04-2020, 08:49
Masz jakieś doświadczenia lub wiedzę na ten temat? :)

Artykuł Marka Cavanagha na Mceletrical

fotohobby
30-04-2020, 09:51
Jedna awaria falownika (a jeśli masz SolarEdge to kwestia czasu) i zapłacisz więcej niż ci zaproponowano :) Słabo wygląda oszczędzanie na produkcie, które na dachu będzie 25 lat.

Każda awaria jest "kwestią czasu", nie rozumiem, dlaczego SE miałby być tu jakimś wyjątkiem.
Gwarancja 12lat na falownik, 25 na optymalizatory.
Za co miałbym więc zapłacić 6 tysięcy więcej, żeby było więcej, niż w Columbusie ?
Przecież za tą kwotę mogę sobie kupić nowy falownik i jeszcze mi zostanie :)

fotohobby
30-04-2020, 09:55
Artykuł Marka Cavanagha na Mceletrical

Który dowodzi związku pomiędzy padającymi optymalizatorami, a regionem montażu (temperaturą).
Wolę polskie dane - a jakoś instalatorzy PV, stosujący też SE nie raportują nadmiernych awarii optymalizatorów.
PRzypominam - objętych 25letnią gwarancją.

Poza tym - to, że optymalizatory (np P404) są kilka lat na rynku, nie oznacza, że cały czas są to te same urządzenia. Nawet po dtr widać,że są modyfikowane...

d7d
30-04-2020, 14:17
Artykuł Marka Cavanagha na Mceletrical
Czyli tylko jedno źródło wiedzy.
Daj inne przykłady :)
Można kupić


9.9KW - BRISBANE SOLAR PANELS SPECIAL
Fronius Primo 8.2 Inverter
30 Q Cell – G5+ Q.Peak 330W Solar Panels
$10100 *
* Indicative prices based on a standard solar installation

Czyli może być tanio !:)
https://www.mcelectrical.com.au/solar-panels-brisbane/#1582767723034-e55fafee-326815827687941551582769436043

tkaczor123
30-04-2020, 18:16
Jedna awaria falownika (a jeśli masz SolarEdge to kwestia czasu) i zapłacisz więcej niż ci zaproponowano :) Słabo wygląda oszczędzanie na produkcie, które na dachu będzie 25 lat.

Sorry Gregory technologia się zmienia pięć lat temu moc 250 teraz już 350Wp. Zwrot teraz instalacji w niecałe 3 lata po dofinansowaniu z mój prad. Nawet jak falownik padnie po 12 latach to kupie nowy a panele Tobie sprzedam:).

finlandia
04-05-2020, 12:55
Pozwolicie że sobie przycupnę w temacie i troszkę poobserwuję? Szczególnie interesujące wydają się być posty nowych użytkowników którzy pojawili się w drugiej połowie kwietnia..

suri1986
13-05-2020, 20:52
Hej, jestem w momencie zbierania ofert od różnych instalatorów. W ostatnich tygodniach dostałęm mnóstwo ofert od różnych firm, min. od firmy T. na 5,6 kwp za 30 k zł, oraz od Pana który na zapotrzebowanie do 500 kw/ miesiąc chciał mi wcisnąć 10 kwp. Z wszystkich wybrałem 3:

1. Firma S. z 12 letnią gwarancją oferująca 7,5 kWp za 33 k zł na podzespołach paneli Mono-Crystalline Moduł Long 395 Wp i na mikrofalownikach(co ciekawe) stilo 1060 wp.
2. Ceniona tudzież firma CE z 15 letnią gwarancją na wszystko 7,1 z ceną... jeszcze nie dostałem konkretnej oferty na podzespołach panele BenchmarkII SPP oraz falowniku Solis mini
oraz
3 Firma lokalna z 2 letnią gwarancją 7,68 za 34 k zł z podzespołami Trina 320 W honey black i inwerterem Huawei Sun 2000.
I teraz jest mały dylemat odpowiedzialności - bo decyzja na jakieś 25 lat... Niestety wszyscy nie jesteśmy specjalistami od foto... a naciągaczy jest dużo. Chciałbym podjąć decyzje, która uchroni mnie przed bublem. Skłaniam się trochę w kierunku ofert z długą gwarancją, bo jak ktos daje gwarancje na dwa lata - to czy sam nie jest świadomy o słabościach swojej instalacji. Proszę doradźcie!

tobiasz86
14-05-2020, 08:18
Jakoś żadna z powyższych ofert do mnie nie trafia, osobiście szukałbym dalej.

marcinbbb
14-05-2020, 09:37
Jakoś żadna z powyższych ofert do mnie nie trafia, osobiście szukałbym dalej.

Ceny z tyłka!

MUZZY333
19-05-2020, 20:36
otrzymałem wczoraj ofertę - 6,3 kwp - 40,300 …..oczywiście cena tak "atrakcyjna" tylko w opcji podpisania umowy natychmiast i bez możliwości wypowiedzenia. reszta jest milczeniem.
Jako zieloniutki w temacie, uprzejmie poproszę o ocenę oferty firmy z mojego miasta:
Moc instalacji: 8.25 kWp
cena:30 244,65 zł
Projekt instalacji Opis/wizualizacja 3D/parametry urządzeń kpl. 1
2. Panele fotowoltaiczne Panel monokrystaliczny RISEN RSM120-6-330M (Half Cut) szt. 25
3. Falownik SOFAR 8,8KTL-X szt. 1
4. System montażowy Blacha trapezowa/warstwowa kpl. 7
5. Okablowanie Kable solarne podwójnie izolowane 4mm2 kpl. 1
6. Zabezpieczenia Komplet zabezpieczeń ( wykaz poniżej ) / Uziemienie instalacji (do 3
szpilek lub osiągnięcia wartości poniżej 10 ohm)
kpl. 1
7. Montaż Montaż konstrukcji, okablowania, falownika kpl. 7
8. Zgłoszenie do sieci Przyłączenie do sieci i zgłoszenie do operatora kpl. 1

Panele Risen Energy w naszej ofercie: monokrystaliczny RISEN RSM120-6-330M (Half Cut):
-12 lat gwarancji produktowej
-25 letnia gwarancja liniowa
-wysoka wydajność modułu na poziomie 19,6%
-dodatnia tolerancja mocy 3%
-antyrefleksyjna i zapobiegająca zabrudzeniom powierzchnia minimalizuje utratę energii
spowodowanej osadem kurzu i brudu
-wysoka odporność na mgłę solną, amoniak i piasek sprawia, że moduł może bez problemu
pracować w środowisku nadmorskim, rolniczym i pustynnym
-odporność na obciążenie mechaniczne 2400Pa i śniegowe 5400Pa

Inwertery SofarSolar w naszej ofercie: SofarSolar - inwerter trójfazowy Wysoka sprawność
Precyzyjny algorytm śledzenia MPP-Tracker Bezproblemowe podłączenie Szeroki zakres
napięć zasilania 10 lat gwarancji w standardzie Łatwa obsługa podczas instalacji i konserwacji

Pakiet zabezpieczeń w przypadku gdy klient nie posiada instalacji odgromowej - zawiera
zabezpieczenia instalacji:
1. Ogranicznik przepięć 900Vdc, B+C, Typ 1+2, V25-B+C 3-PH900 - OBO Bettermann
2. Bezpiecznik topikowy DC - LOVATO Electric
3. Wyłącznik nadprądowy klasy B (dobierany do inwertera) - Schneider Electric
4. Ogranicznik przepięć 4p, Typ 2+3 (kl. C+D) - OBO Bettermann
5. Wyłącznik różnocowo prądowy AC

Konstrukcje montażowe najlepszych producentów Gwarancja dopasowania do indywidualnych potrzeb Materiały najwyższej jakości Stal
nierdzewna i aluminium Gwarancja szczelności

kryzys
20-05-2020, 09:25
U mnie też wczoraj był gostek z kolumbus energy i mi proponował a ja mu mówię że nie mam pompy ciepła i stosunkowo mało płacę za prąd a on mi mówi że za instalację wcale nie muszę płacić za prąd który teraz zużywam też nie będę musiał płacić a w dodatku od podatku mogę sobie odliczyć 17 % no żyć nie umierać :lol2: nic z tego bełkotu nie zrozumiałem :confused:

d7d
20-05-2020, 10:33
Za nic nie musisz płacić, odliczysz 17% od podatku (jeżeli płacisz) i tego nie rozumiesz? :D

kryzys
20-05-2020, 19:20
Za proste więc oś nie teges , a być może i tak jest ale nie miałem głowy do słuchania zajęty byłem innymi sprawami ,przyjdzie jeszcze raz to wysłucham ze szczegółami.

mitch
21-05-2020, 07:25
Za proste więc oś nie teges , a być może i tak jest ale nie miałem głowy do słuchania zajęty byłem innymi sprawami ,przyjdzie jeszcze raz to wysłucham ze szczegółami.
Sprawa jest bardzo prosta, choć być może źle przekazana.
Zamiast płacić za prąd do zakładu energetycznego, płacisz do Columbusa za instalację przez 15 lat. W uproszczeniu: bierzesz kredyt na 15 lat i go spłacasz. Do tego dostajesz gwarancję na instalację na 15 lat.
Za te warunki musisz dopłacić do instalacji jakieś 30-37% więcej, niż normalnie, czyli zamiast 4000-4500 zł za 1 kWp płacisz 6400 zł.

Czy to uczciwa cena? Cholera wie, i tak i nie, wszystko zależy co jest dla kogo priorytetem. Na przykład czytałem, że dla niektórych gwarancja na konstrukcję na 15 lat jest "must have". Nie mnie oceniać, każdy ma swoje kryteria.

Czy to dobra oferta - moim zdaniem zdecydowanie nie. Nie tylko ze względu na czas zwrotu dążący do nieskończoności ;) Problem jest także w gwarancji. Jak komuś tak bardzo zależy na gwarancji, to powinien się zastanowić, co w długim okresie czasu ma największe szanse na uszkodzenie i może generować potencjalnie największe koszty. Panele, konstrukcja czy też falownik?

Konstrukcja? Wolne żarty.

Więc może panele? Cóż, problem w tym, że nawet jeśli jakiś panel czy dwa ulegną uszkodzeniu, zaczną generować mniej energii, to w 90% przypadków (jeśli nie w 99%) i tak inwestor nigdy się o tym nie dowie - a przynajmniej jeśli nie ma SolarEdge, którego Columbus nie montuje. Poza tym, panel ma najmniejsze szanse na to, że ulegnie takiemu uszkodzeniu, że podlegałby wymianie na gwarancji, znacznie większa szansa jest na to, że skorzystamy z ubezpieczenia - fizyczne uszkodzenie, kamień, etc - a takie przypadki były opisywane wielokrotnie, także na tym forum, w odróżnieniu od skorzystania z gwarancji na panel.

Zależy Ci więc na gwarancji na falownik? No to fajnie, bo masz tylko 15 lat gwarancji, podczas gdy możesz sobie wykupić gwarancję na niektóre falowniki np. na 20 czy 25 lat. I jeszcze zostanie Ci duuużo kasy w kieszeni. Albo możesz nie wykupować gwarancji i poczekać, aż się zepsuje po tych 10, 12 czy 15 latach i kupić nowy i też zostanie Ci kasa w kieszeni.

No i jeszcze kwestia tego, że żadna firma wieczną nie jest. Jakie masz gwarancje, że Columbus będzie istniał za rok, 5 czy 10 lat? Bo tutaj cholernie dużo płącisz właściwie za zaufanie, że firma będzie istnieć następne 15 lat i będzie w stanie zrealizować swoje zobowiązania.

Kiepski deal jak dla mnie, ponieważ IMHO mimo że płacisz cenę jak za premium, to nie otrzymujesz jakości premium.

kryzys
21-05-2020, 07:56
Jednym słowem olać ich ciepłym moczem , :yes:

MUZZY333
25-05-2020, 19:03
Koledzy,
otrzymałem, wydaje się, interesującą poprzez innowacyjność propozycję:
Moduły fotowoltaiczne PV Graf 300 W+ 21 szt.
2 Falownik FRONIUS SYMO 1 szt.
3 Konstrukcja na dachu 1 SZT..
4 Okablowania i złącza 1 kpl.
5 Projekt instalacji fotowoltaicznej 1 szt.
7 Konfiguracja WiFi z falownikiem 1 kpl.

CENA BRUTTO: 31 876.31 zł
możecie ocenić?jutro mam spotkanie z handlowcem

tobiasz86
25-05-2020, 20:46
Koledzy,
otrzymałem, wydaje się, interesującą poprzez innowacyjność propozycję:
Moduły fotowoltaiczne PV Graf 300 W+ 21 szt.
2 Falownik FRONIUS SYMO 1 szt.
3 Konstrukcja na dachu 1 SZT..
4 Okablowania i złącza 1 kpl.
5 Projekt instalacji fotowoltaicznej 1 szt.
7 Konfiguracja WiFi z falownikiem 1 kpl.

CENA BRUTTO: 31 876.31 zł
możecie ocenić?jutro mam spotkanie z handlowcem
A w którym miejscu ta oferta jest ciekawa? Ponad 5k/kWp, wynegocjuj 25k za powyższe to będzie w miarę ok. Przy PV chodzi o to by wybrać najlepszy stosunek ceny do jakości i raczej nie ma tu sensu przepłacać, za jak mówisz innowacyjność.

d7d
25-05-2020, 21:32
Koledzy,
otrzymałem, wydaje się, interesującą poprzez innowacyjność propozycję:
...
CENA BRUTTO: 31 876.31 zł
możecie ocenić?jutro mam spotkanie z handlowcem
Na czym ma polegać innowacyjność?
Na cenie, na szybkiej decyzji?
A może na panelach GRAF?
Cena 5.060 PLN/1kWp nie jest szczególnie ciekawa.
Śmieszna jest wycena instalacji z dokładnością do jednego grosza.

MUZZY333
26-05-2020, 07:27
no cóż,powiedzieć,że się na tym nie znam,to nic nie powiedzieć....Stąd fajnie,ze jest to forum,może uratować przed zrobieniem głupstwa.Zatem daję kontrofertę z obietnicą,że to już ostatania:-):

Moc instalacji: 8.25 kWp
Lp.
Nazwa
Materiał
jm
Ilość
1.
Projekt instalacji
Opis/wizualizacja 3D/parametry urządzeń
kpl.
1
2.
Panele fotowoltaiczne
Panel monokrystaliczny RISEN RSM120-6-330M (Half Cut)
szt.
25
3.
Falownik
SOFAR 8,8KTL-X
szt.
1
4.
System montażowy
Blacha trapezowa/warstwowa
kpl.
7
5.
Okablowanie
Kable solarne podwójnie izolowane 4mm2
kpl.
1
6.
Zabezpieczenia
Komplet zabezpieczeń ( wykaz poniżej ) / Uziemienie instalacji (do 3
szpilek lub osiągnięcia wartości poniżej 10 ohm)
kpl.
1
7.
Montaż
Montaż konstrukcji, okablowania, falownika
kpl.
7
8.
Zgłoszenie do sieci
Przyłączenie do sieci i zgłoszenie do operatora
kpl.
1
Cena netto
30 004,31 zł
VAT 8%
2 400,34 zł
Cena Brutto
32 404,65 zł
Cena brutto po rabacie
30 244,65 zł

tobiasz86
26-05-2020, 10:57
2k mniej, ale ja tam żadnego rabatu nie widzę, użyli tańszego falownika stąd niższa cena. Popytaj znajomych, sąsiadów którzy mają instalacje-może dostaniesz namiar na firmę z uczciwymi cenami.

annyonne
04-06-2020, 23:19
Witam Was.
W temacie Columbusa, chociaż niekoniecznie o nich aczkolwiek kontakt z przedstawicielem też miałam, przy okazji powiedział, że za każde polecenie nowego klienta jest 500zł ;) Po kilku spotkaniach zarówno z dużymi firmami jak i z mniejszymi zostały mi 2 oferty (przynajmniej na ten moment). Dodam, że w grę wchodzi jedynie opcja podpięcia każdego z paneli osobno, z możliwością rozbudowy instalacji w przyszłości oraz jeszcze bardziej przyszłościowo montażu baterii magazynujących energię - 5 lat? 10 lat? może ceny spadną do przystępnych dla zwykłego człowieka ;) Roczne zużycie 3398 kWh ale zakładamy naddatek na klimatyzację za rok lub dwa.

Czy te oferty są warte rozważenia?

Pierwsza ku której bardziej się skłaniam:
5,52 kWp
Longi Mono Full Black LR4-60 HPB-345M x 16szt (gwarancja 10/25 lat)
mikroinwertery: Enphase IQ7+ x 16szt (gwarancja 25 lat)
uziemienie szpilki 2,4m do uzyskania rezystencji nie mniej niż 10ohm
oryginalne złącza MC4
wszystkie elementy odporne na UV
koszt: 30.780,00

Druga:
5,25 kWp
LG LG350N1K-V5 x 15szt (gwarancja 25 lat)
inwerter SolarEdge SE5K WiFi (gwarancja 12 lat)
optymizery: SolarEdge P404-4R M4M RM x 15 szt (gwarancja 25 lat)
uziemienie
koszt: 32.750,00

W obu przypadkach firmy mają własnych montażystów, rękojmia na instalację 5 lat.

Przeglądam internet, czytam, czytam i czytam ale im więcej faktów i wzajemnych zależności tym mniej to wszystko ogarniam... Z góry dziękuję za pomoc :)

marcinbbb
05-06-2020, 13:27
30780 / 5,25 = 5862 PLN/kWp
32750 / 5,25 = 6238 PLN/kWp
Obie oferty są wyssane z tyłka i przesadzone o około 1800PLN za każdy kW.
Opcja nr. 1 poroniona ze względu na mikroinwertery
Opcja nr. 2 na SE pojechana cena
za 36000 PLN tydzień temu montowali u mojego kuzyna 9,9kW na Longi i Growatt.

annyonne
05-06-2020, 17:10
30780 / 5,25 = 5862 PLN/kWp
32750 / 5,25 = 6238 PLN/kWp
Obie oferty są wyssane z tyłka i przesadzone o około 1800PLN za każdy kW.
Opcja nr. 1 poroniona ze względu na mikroinwertery
Opcja nr. 2 na SE pojechana cena
za 36000 PLN tydzień temu montowali u mojego kuzyna 9,9kW na Longi i Growatt.

Pierwsza opcja ciut taniej 32750 / 5,52 = 5576

A dlaczego 1 to poroniony pomysł? Rozwiniesz?

Przerobiliśmy ok 10 wykonawców z okolicy i to są jedni z tańszych... Przynajmniej z tych istniejących na rynku ponad 1,5 roku.

marcinbbb
05-06-2020, 18:18
Jeśli to są jedni z tańszych to ja nie chcę znać tych drogich ofert.
Bez znaczenia 5576 PLN/kWp to poroniona cena, szukać, szukać i jeszcze raz szukać.

Odnośnie pierwszej opcji mikroinwertery a po co masz jakiś dach składający się ze schodów, wszędzie jakieś zacienienia, panele będą montowane wsch - zach po co pchać się w mikroinwertery? W okolicy Katowic znam przynajmniej 4 firmy które robią przynajmniej 1200 PLN taniej na każdym kWp a są i tańsze.
Poza tym jak Ty za 5 czy 10 lat planujesz rozbudowę i baterie to naprawdę musiałeś w totka wygrać aby jeszcze o bateriach rozmyślać

annyonne
05-06-2020, 19:27
W okolicy Katowic znam przynajmniej 4 firmy które robią przynajmniej 1200 PLN taniej na każdym kWp a są i tańsze.

Jeśli są to firmy sprawdzone to poproszę o namiary, z chęcią zapoznam się z ich ofertą.